Amersfoort wijdt nieuwe sportvelden in Noteert y even Deken Smit zegent nieuw veld van KWA in Natuurbad is stevig op slot tot volgende zomer Regering wil het wetsontwerp weer intrekken 2 Maandag 12 September I949 a KV VA, VMV. Noack en Soesterkwartier betuigen hun dank „Een langverwachte wens is thans in vervulling gegaan" zo sprak Wet houder C van Zwol. tijdens de overdracht van de beide sportvelden aan de Dollardstraat van de gemeente aan de Amersfoortse Sportstichting. En zo is het inderdaad, lang. veel te lang hebben vele Amersfoortse sport verenigingen de sportvelden met elkander moeten delen en zolang dit niet anders kan zal op dezelfde wijze voorlopig nog moeten worden voortgegaan. Dat van de zijde van de gemeente alles in het werk gesteld wordt om in de behoefte van nieuwe sportvelden te voorzien is Zater dagmiddag weer duidelijk bewezen. „Wij ziin weer een stap in»de goede richting en ik hoop dat de heer Verschuur als een goede Vader over deze velden zal waken" zo besloot de heer Van Zwol. wel niet in ideale speelconditie doch de bezoekende clubs kunnen behoorlijk werden ontvangen en de terreingesteldheid zal er spoedig op vooruitgaan. Natuurlijk dienen er in de toekomst nog verbeterin gen aangebracht te worden doch hierin zal zeker wel worden voor zien. Amersfoortse sportliefhebbers hebben weer een nieuwe trekpleis ter en wat een der sprekers zich Iaat ontvallen is dat het hier niet bij zal blijven. Ook aan de andere zijde van het spoor zullen nog nieuwe sportvelden verrijzen. (Jngez. Mfid.) Tnatliff-JAM! DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Wethouder Van Zwol verricht de aftrap „Met voldoening aanvaarden wij het beheer over deze velden," zo begon de heer Verschuur, de direc teur van de Amersfoortse Sport stichting. Spreker bracht in de eerste plaats dank aan de Dienst Gemeentewerken, die in nauwe samenwerking met de Sportstich ting alles in het werk heeft ge steld om dit werk in korte tijd tot stand te brengen. V jf mensen wer den speciaal genoemd en wel de heren Nouhuys, directeur van de Dienst Gemeentewerken? de heer Schaling, de tekenaar van het ge bouwtje, de heer Fischer, de stads tuinarchitect, de heer Meyer en de opzichter van het werk de heer Hagenaar. Spreker hoopte dat de verenigingen die deze velden-zul len bespelen alles zullen doen om het complex en de kleedgelegen heden naar behoren te gebruiken. In dit verband richtte de heer Ver schuur zich speciaal tot de jeugd leden. De bouwer van het gebouw tje de heer Vahstal kreeg eveneens een pluim op z'n hoed. Daarna richtte de heer Verschuur zich tot de voorzitters van de twee voet balverenigingen nl. de heren Wa terloo van KWA, Kruit van de voetbalver. Moedig Voorwaarts (VMV) van de Noackfabrieken, en de heer Kruyff van de Korfbalver. Soesterkwartier. Met een hand druk werden de velden dan aan deze verenigingen in bruikleen af gestaan. Onder applaus van de zeer vele belangstellenden werden de clubvlaggen gehesen. De heer Wa terloo van KWA, bracht namens zijn vereniging dank aan gemeente werken voor hun stimulerend werk en von het verheugend dat het gemeentebestuur een open oog had voor de noden van de Amersfoort se Sportverenigingen. Zich tot de heer Verschuur wendend sprak de heer Waterloo dat hij de juiste man op de juiste plaats is om de belangen van de vereniging te die nen. Ook de heer Kruit van VMV sprak in deze geest. Wethouder Van Zwol toonde zijn capaciteiten op voetbalgebied. Op het terrein aan de stadskant zullen de Korbalveren. en VMV spelen. Dit terrein werd ingewijd met een vriendschappelijke wed strijd van VMV tegen de Cobu Boys. Het andere terrein is voor KWA die de openingswedstrijd speelde tegen een APWC-combina- tie. Op beide velden verrichtte de heer Van Zwol de aftrap voor KWA en VMV. Door de droogte van de afgelo pen zomer zijn de terreinen nog Zaterdagmiddag droeg wethou der Van Zwol de nieuw aange legde sportterreinen aan de Dol lardstraat officieel over aan de Amersfoortse Sportstichting, ver tegenwoordigd door de directeur, de heer B. Verschuur. Kind bleef haken aan hekpunt Een surveillerende agent ontdek te Zaterdag in het Plantsoen West een vijf-jarig meisje, dat sparte lend in de punt van het hekwerk hing. De agent bevrijdde het kind Het meisje, wonende in de Toren straat, was op het hek geklommen cn was met haar been in een punt terecht gekomen. Het kind werd door de G.G. en G.D verbonden en werd daarna naar huis gebracht. Verantwoording Na de vorige opgaven, werdén nog de volgende giften voor de vestiging van een dlerenasyl ontvangen: Mej J A P te A f 5.mevr. P te A f 2 50. .N te A f 250. prof W N T te A f5 mevr. L v W bar R v S te A f 50.mevr S te A f 1 mevr V te A f 25—A A M te A f 250. me\r D te A f 5.—. J H O te A f 2 50. W Ch B te A f 2.50. C D te A f 2 50. A S O te F f 10.mevr mr B B te A f 5 C PI te A f 2 50. J v d Sn te A f 2.50. A de Br te A f 1.—. NV Blsc Fabr. M te A f 50—NV W cn Dr te A f 25.—, v d L te A f 10.—. K te A f 250 Vorige opgave f 1016 50. Totaalbedrag f 1231Penningmeester v. d. Ncd. Ver. tot bescherming van dieren; P Bothlaan 23. Giro 524572 Eerste H. Mis van Pater Staal S.J. Het was Zondag feest in de pa rochie van de H. Ansfridus op de Berg. Een van de parochianen draeg zijn eerste H. Mis op. Het was Pater P. Staal S. J. Om kwart over tien stelde zich een haag van bruidjes en welpen voor de kerk op om de neomist vanuit de pasto rie naar het kerkgebouw te leiden. Onder de tonen van het orgel trad hij met zijn assistenten de kerk binnen, die rijk met bloemen was versierd. Als presbi. assisteerde Rector Van de Hengel. Als diaken Pater Verzondert S. J. en als sub diaken Pater Boerlage S. J. Onder de H. Mis zong het St. Ansfridius- koor onder de bezielende leiding van hun dirigent de Peters de Mis Te rogamus Domine, die bestond uit gemengd koor voor koor en or gel van Delfino Hermignon. De wisselende gezangen waren van de Veertiende Zondag na Pinksteren. De preek werd gehouden door Pa ter Verzondert. Hij preekte over de H. Maagd en het Priesterschap. Onder de H. Communie zong het koor Jesu Dulcis van Haagh, en het Haec dies van Triano. Na de H. Mis werd een Priestercantate van A. Th. Vis ten gehore gebracht, be staande uit gemengd koor bariton en solo. Van twaalf uur tot half een was er in de pastorie gelegenheid de neomist zijn gelukwensen aan te bieden, waarvan velen gebruik maakten. Om vier uur was er een plechtig Lof. Burgerlijke stand Geboren, 10 Sept.: Johanna Geertruida Hendrika, d. v. F J. P. van Geel en J J. P. Giltaaij; Christiaan, z. v. D. T. Wllmans en A Canton; Hendrika, d, v. C. Geurtscn en F. C Hartel; Willem Jan Jacob, z. v. W. G. Hagcns en P..J Klaa- sen; Johanna Cornelia, d v. J. H. den Ouden en J. C. dé Wit; Johan Berend, z. v. D. A. Bouwmeester en F. Dake. GRAND THEATRE: ..Song of love". Zondag: 1 30, 4.630 en 9 uur. Dag.: 2.30. G.30 en 9 uur Woensdag 14 cn Donderdag 15 Sep tember, Iedere avond 8 uur: Variété avond met, Lou Bandy, Kilima Hawaiian» e.v.a. City THEATER: „Een vrouw werd verkocht". Zondag: 24.15, 6 45 cn 9 uur Dag 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t m Maandag: ..Onder Hoogspan ning" Van Dinsdag t/m Donderdag ..Casablanca", Zondag- 2.4.15, 6 45 en 9 uur. Dag.: 2 30. 6 45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK. Van Vrijdag t/m Maandag ..Dwaalwe gen Zondag: 2.—. 4 15. 6 45 en 9 uur. Dag.; 2 30 en 8 uur Zaterdag: 2 30. 6 45 en 9 uur. Van Maandag t/m Donderdag „Rio Rita" alle leeftijden. Openbare leeszaal. Uitlening voor vol wassenen dagelijks 2—5 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur: Uitlening voor kinderen: Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2.30-4 30 uur: Lees zaal dagelijks van 10—12 30 en 2—5 uur: bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. Katholieke voetbalclub na vijf jaar weer op eigen terrein Eerste wedstrijd werd met 5—1 verloren Zondagmiddag werd onder grote belangstelling het terrein van KWA ingezegend door de Hoog eerwaarde Deken van Amersfoort, G. C. Smit. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op wethouder A. J. Spiekermann, de heer B. Ver schuur, directeur van de Amers foortse Sportstichting, kapelaan Andriessen, geestelijk adviseur van de Katholieke Sportcentrale voor Amersfoort, de raadsleden J. R. Hartings, J. A. G. Alders, P. J. Hermans en L. Waterloo, de heer Rouwhorst, secr. van de KSA, de heren Mosterd en Bouwens, na mens de KNVB, de heer Rosier, voorzitter van de KSA en voorts bestuurders en vertegenwoordigers van zusterverenigingen en een aantal geestelijken. Het bekende R.K. muziekgezelschap „Wils kracht" zette met pittige marsklan ken het geheel luister bij. Het was even over tweeën, toen de heer L. Waterloo in zijn functie van waarnemend voorzitter van KWA zijn openings-toespraak be gon. waann hij er op wees, welk een bijzonder genoegen het hem deed na vijf jaar KWA weer op eigen terrein te zien. Deken Smit, de heer Spiekermann, de heren Mosterd en Bouwens en de andere officiële .gasten heette hij hartelijk welkom. Het verheugde spr. dat het gemeentebestuur een open oog en oor blijkt te hebben voor de moeilijkheden, waarmede de sport verenigingen momenteel te kam pen hebben. Tenslotte bracht de heer Waterloo dank aan de heer Verschuur, die in zijn kwaliteit als directeur van de Sportstichting zijn volle medewerking heeft verleend. „We spelen nu wel in een lagere klasse," zo besloot de wnd. voor zitter, „maar de jongens zullen alles in het werk stellen om het verloren terrein te herwinnen." DANK VOOR ERKENNING Na zijn toespraak wijdde de Hoogeerwaarde Deken Smit het terrein in en richtte zich vervol gens met een kort woord tot de aanwezigen. Hij zeide het op hoge prijs te stellen dit terrein te mo gen inzegenen, cmdat het KWA- veld hierdoor tot principieel ter rein wordt verklaard. Dat het ge meentebestuur ook dit erkent, ver heugde de Deken ten zeerste. Ten slotte wees hij erop, dat de R.K. sport in Amersfoort nog niet die plaats inneemt, die zij eigenlijk verdient, maar hij hoopte, dat dit in de toekomst beter zou worden. Namens B. en W. sprak wethou der Spiekermann, die verklaarde, dat het gemeentebestuur het recht van bestaan der principiële organi saties zeer zeker erkent. Hij wees er voorts op, dat de leden de plicht hebben zich geestelijk en lichame lijk op hoger plan te brengen. De heren Mosterd en Bouwens spraken namens de KNVB, waarbij eerstgenoemde de hoop uitsprak, dat Amersfoort spoedig twee eerste klassers hij doelde op HVC en KWA rijk zou- mogen zijn. KAB STEUNT De KAB voorzitter, de heer Alders, zette uiteen, dat zijn organisatie, die zich toch op sociaal-economisch terrein be weegt, grote belangstelling heeft voor de R.K. sportvere nigingen. De Katholieke Ar beiders Beweging zal niet na laten steeds haar steun te ver lenen, indien dit nodig mocht blijken. Hij hoopte op een innige samen werking tussen de sportverenigin gen, de arbeiders- en de arbeiders- jeugdorgansaties. Ook zegde hij de medewerking van de R.K. raads fractie toe. Tenslotte liet de voorzitter van de voetbalvereniging „Meervogels" de club waartegen KWA de strijd zou aanbinden, zijn beste wensen vergezeld gaan van een vaantje. Deze geste werd op hoge prijs ge steld. Nadat de heer Waterloo de di verse sprekers bedankt had. kwa men de elftallen in het veld en verrichtte de Hoogeerwaarde Deken Smit de aftrap. KWA kon het in de eerste helft nog wel bolwerken en met de rust was de stand dan ook gelijk 1-1. In de tweede helft echter kwamen de gasten geweldig opzetten en gaven onze stadgenoten geen kans meer. Het werd tenslotte 5-1 voor Meervogels. Het was weliswaar geen gelukkig begin zo'n zware nederlaag op eigen terrein, maar het zal in de toekomst wel beter gaan. KVVA-ers laat je niet ont moedigen en good luck! M.I.A. kampioen Zaterdagmiddag speelde MIA te gen Animo uit Geldermalsen. Door deze wedstrijd met 41 te win nen. behaalde de Chr. Korfbalvcr. MIA het kampioenschap 3de klas se Utrecht der CKB. Ook in da vo rige competitie boekte ^eze jonge vereniging hetzelfde succes in de vierde klasse. De wedstrijd tegen Animo was in het begin een gelijk- opgaande strijd, waarin MIA het eerst wist te scoren 10. Al spoe dig was de stand weer gelijk. Na vakwisseling zakte het tempo bij Animo enigszins en MIA profiteer de hiervan 21. Ze kwam de rust. In de tweede helft was MIA duide lijk in de meerderheid en zij zette dit overwicht al gauw om in twee doelpunten. Zo eindigde deze spor tieve strijd aan de Leusderweg met een 41 zege voor MIA. P.V. „De Eendracht" Uitslag wedvlucht op 11 Sept. vanuit Vilvoorde 151 km België. In Concours 179 duiven. Duiven los 9 uur 5 min. met kalme N O. wind. Aankomst eerste duif 11.30.36. Aankomst laatste duif 11.49 46 Aangewezen 25. P. v. d. Brink met no 1 Aangewezen 10. G. Polhout met no 9. De koningspoule voor de r.o's 1 en 2. De speciale voor de no's 1. 2. 3 en 4. P v d Brink 1 25 26 34; G Polhout 2 9 11 14 20 23; G v d Matten 3 5 13 37; J H Reijne 4 32; J v d Hoek 6 7 28 42 44 45; A H Metaal 8 21 33; J Barrink 10 16. Florijn 12 17; P v Oven 15 18 35. J Peper 19 30; G H G Lambrechts 22 40: Chr Kraijenbrink 24; Jac Gouw 27; E Vink 29: Geldhof 31: W Stegemans 35 38; v Doornik 39. Tromp 4i. T Kie- wlet 43. Ons dagelijks teveel Zes wielrijders, die hun fiets niet van een behoorlijke verlichting hadden voor zien. werden geverbaliseerd. Iemand die het parkeerverbod over trad. kreeg een bon. Drie personen, die hun auto's niet van de vereiste beveiligingsmaatregelen had den voorzien, kregen een proces-verbaal Een werkgever, die zijn arbeidslijst niet behoorlijk had bijgehouden, werd geverbaliseerd. Een fruithandelaar liet een Jongen beneden de 14 jaar werk verrichten, kreeg deswege een bekeuring. 136. Het schip zal de volgende dag weer ver trekken, maar 's <>cn- tends Kjmt Je hoog bootsman melden dat twee matrozen ondanks he' stroi.ge verbod van b:ord znn gegaan. Vdn der Dec.ten geeft on middellijk Jan Robertsz opdracht, samen mot jp hoogbootsman, de man nen op te sporen en hen aan boord terug te brengen Urenlang dwa len beide Hollanders door het stadje Het is er zeer druk en hoe ze ook informeren, nie mand heeft de twee matrozen gezien Maar op een der pleinen i daise" heet. „Laten we daar eeps binnengaan' ontdekt Jan Robertsz een wijnhuis, dat vul- zegt hij. „Ik heb zo'n idee, dat die twee deser-is voor een zeeman gens het fraaie uithangbord „La.vache hollan- teurs wel dorst gekregen zullen hebben na een aantrekkingspunt." hun lange wandeling en zo'n Hollandse koe den vreemde altijd Velen zochten er verkoeling Dicht die keet!" riep Zondag avond omstreeks half zeven de man in de garderobe van het natuurbad waar gedurende deze zomer op warme dagen vele honderden Amersfoorters verkoeling zochten. „Ik ben blij, dat het gebeurd is", zei de man even later tegen ons. „Maar het is toch jammer", zeiden wij, want we houden van de zon en van het water. „Het is vandaag toch mooi weer geweest en wie weet of het nog een hele week zo warm blijft." „Och mijiïheer". zei de man van de garderobe, „ik ben de baas ook met. dus ik mag er niet over oorde len. Maar weet u, de vacanties zijn om en de mensen, die nu nog op doordeweekse dagen komen -wemmen, hebben haast allemaal een abonnement. De centen zijn dinnen, om zo te zeggen, en elke dag langer kost geld, voelt U hem?". We „voelden" hem, om zo te '.eggen. Het was de laatste dag in 'iet open bad geweest. De zon ging inder en de laatste „blijvers" trok- ':en huiswaarts, tassen met zwem- Toed in de hand of alleen maar de opgerolde badhanddoek met het badpak er in onder de arm. Het ->ad was stil en verlaten. In de gar derobe borgen een paar mannen en enkele jongens de haker» op en veegden de vloer schoon. De bad meester en de badjuffrouw rommel den nog wat in hun hokje. Een herfst, een winter en een voorjaar moeten nog komen voor het weer zomer zal zijn. Drie sei zoenen v/achten de plezierzwem- mers en dan kunnen ze er weer van profiteren. „We hebben een pracht zomer gehad", zei er een tegen ons. ..Toch fijn, zo'n bad vlak bij. Je komt van je werk en je neemt een duik". „Ja", zeiden wij en we keken naar die erg bruine juffrouw, die Motorrijder verloor macht over stuur De Amsterdammer D., die zich met zijn motor Zondagmiddag op de Daem Focemalaan in de richting Amsterdam begaf, reed te dicht langs de opstaande klinkerrand en raakte de macht over het stuur kwijt. In volle vaart reed hij tegen een boom. Zijn duo-passagiere, een Amsterdams meisje, werd van de motor geslingerd. De motorrijder werd met een wond aan het been naar de Lichtenberg vervoerd. De duo-passagiere liep een hersen schudding op en brak een been. Ook zij werd naar het ziekenhuis vervoerd. Omzetting van verkeers lichten De volgorde van het vrij laten van het verkeer rond de Varkens- markt is gewijzigd. Tot nu toe werd eerst het ver keer vrijgelaten in de Langestraat. Dientengevolge moest dit verkeer zich langs de verkeersfile voor het stoplicht (rood) in de Utrechtse straat, wringen. Nu wordt eerst het verkeer van de Utrechtsestraat vrij gegeven, daarna de Langestraat en ten slotte de Arnhemsestraat. Het voordeel is, dat vlak na het leeg komen van de Utrechtsestraat het verkeer uit de Langestraat meer ruimte heeft in de Utrechtsestraat. UITSLAG FOTOWEDSTRIJD Na loting zijn aan de deelnemers van de FAMVVV-fotowedstrijd onder de goede inzenders de volgende prijzen toegekend: le prijs 50 (waardebon): Coby Gerritsen. Woest ij gerweg 64; 2e prijs 1 25 (waardebon). G. Priester. Goudsbloemstraat 57. 3e prijs 15 (waardebon): Adriaan Verschuur. Krommestraat 52; 4c prijs 10 (waarde bon): Antoon Groenestein. Merwede- straat 21: 5e prijs 1 5 (waardebon): A. A. de Vries, O. Soesterweg 156: Ge prijs 5 (waardebon): H Hartman. Zwanen- halsstraat 7. Vervolgens werden nog drie troost prijzen (waardebonnen van f 2.50) ver strekt voor de origineelste inzendingen aan H. Maaskant, Voltastraat 39. P. Wer ner. Blankenheymstraat 49 en Stien Bos, Voltastraat 27. Bovenvermelde waardebonnen kun nen worden afgehaald bij de heer J. Visser, Snouckaertlaan 16. De waardebonnen zijn te besteden bij die winkeliers die aan de FAM-WV- étalagewedstrijd hebben deelgenomen. De winkeliers kunnen de ontvangen waardebonnen Inwisselen bij de 'pen ningmeester van de FAM. op bovenge- Een fietser, die geen stopteken had gegeven, kreeg een bekeuring. Zondag werd een man. die in be schonken toestand een fiets bestuurde, door de politie bekeurd Het schaaktournooi te Teplice Gisteren werd te Praag de afgebroken partij uit de 13de ronde van het inter nationaal schaaktournooi gespeeld wel ke in remise eindigde voor Ujtelki en Foltys. De uitslagen van de 14e ronde luiden: BolbochanPachman Stah'bcrg—1 9 - mo 1—0 O'KeMyRobacek '—0. Knt»- naucr—Foltys >6: Paoli—Ojanen 1-0- atgebroken werden de pvtlJen tussen: SzaboSzilly. Prins—Golombck. Sefc Wade; Ujtelki—Richter. De stand tot op beden Is- Pachman 10M) pnt.; Szabo 10 pnt en 1 afgebroken partij Stahlber.' 10 pnt.- Foltys 9 pnt.; Rossollmo 8!£ p Bolbochan cn O'Kellv beide 8 ont Prins 7 pnt. en 1 afgebr. partij: Go- lombek en Sefc 6% pnt. en 1 afgebr. partij: Kottnauer 6% pnt.; Erderlyi 6 pnt.; Richter en Szilly 5V4 pnt. en 1 af gebroken party- Rohacek pnt.: Ujtel ki 5 pnt. en 1 afgebr. Dartil- Paolt 5 d.: Wade 4',6 pnt, en 1 afgebr. Dartil; Oia- nen 4& pnt.; Platt 4 pnt. voor ons liep Die was bijna iedere dag in het zwembad. Ze is er dit jaar prachtig brum geworden, Maar we hebben haar nooit zien zwemmen. „Geef mij maar een warme dag in het bad", hoorden we even later een dame tegen een ander "zeggen. Een uur geleden zat ze nog in haar onderjurk op de rand van het bas sin, met haar voeten in het wa ter Zo was de zomer. „Dicht die keet, het is gebeurd!". Een paard mag men voor een wagen spannc-n. m*ar niet achter een flets Deze tegenstelling werd ccn ingezetene duidelijk, toen een agent hem bekeurde voor deze overtreding. Art isten leed GIETHOORN Dezer dagen trad in een kamp van de Noord- Oost polder te Vollenhove een toneelgezelschap op. Een der leden zong op het toneel een liedje, plot seling werd hij wreed onderbroken door een man achter in de zaal, die in onvervalst Amsterdams zijn af keuring te kennen gaf. Dat namen de andere toehoorders niet. Zij sprongen in de bres voor de bele digde artist en wilden de interrum- pant te lijf gaan. De Amsterdam mer kwam zo in het nauw, dat de politie hem te hulp moest komen. Even later was hij echter weer in de zaal, ditmaal op het podium. Toen drong het tot het publiek door, dat zij een der artisten had den afgetuigd, die in functie uit de zaal verwensingen naar het toneel had geroepen. (Ingez. Med.) 'n Maag, die klaagt, vraagt niet. Maar met een maag, die brandt, raakt ge van kwaad tct erger. Blus daarom dat zuurbranden op Ut» maag! Met Digestif Rcnnie Van d» ene minuut op de andere, prompt cn zonder dat afwachten in onzekerheid, d3t zo meniceen cr lang van weerhoudt de proef met een medicijn te norren. Rcnnies geven verlichting van de zwaarste aanvallen van brandend maag. zuur binnen een of twee minuten. En zo eenvoudig om in te nemen Een of twee tabletten laten smelten op de tong. 4 zonder water of wat ook. U kunt Ren- democraten zijn scherpe tegenstan- j njeS riemen zonder dat iemand het op valt. Steek een paar Rennies bij U - regelmatig - om altyd en overal op alles voorbereid te zijn. Ze smaken nog lekker ook! Voorradig by alle Apothe kers cn Drogisten. Rechts in West-Duitsland steunt canclidatuur Heuss BONN Hedenmiddag om drie uur is de W--st Duitse volksverte genwoordiging bijeengekomen om de eerste federale president van West Duitsland te verkiezen. Dr. Adenauer, de leider van de christen democratische partij heeft verklaard, dat zijn partij de can- didatuur van Theodoor Heuss zal steunen. Heuss behoort tot de vrije democratische partij. De sociaal A aar an - iijz esj un nel eet ders van Heuss, omdat, zoals de socialisten verklaren, hij in 1933 in de Rijksdag heeft gestemd voor de wet, waardoor Hitier dictatoria le volmachten verkreeg. De socialisten hebben hun can- didaat nog niet bekend gemaakt. Men houdt er rekening mede, dat deze dr. Schumacher zal zijn. Zaterdag heeft een bespreking plaats gehad tussen dr. Adenauer en dr. Schumacher over de candi- daatstelling voor het president schap. Het resultaat van het over leg is niet publiek gemaakt. De ontmoeting tussen beide politici was de eerste sedert vele jaren. In de politieke arena zijn zij scherpe tegenstanders van elkaar. Amsterdamse smokkelaars hadden slechte dag AMSTERDAM Zo fortuinlijk als Zaterdag de Amsterdamse poli tie is geweest, zo zeer heeft het noodlot de smokkelaars aldaar ge troffen. Het eerste succes van de politie was, dat zij aan boord van een schip vcor de binnenvaart 16 balen, 300.000 Lucky Strike siga retten, in beslag nam. Zaterdag was het. stoomschip „Amstelkerk" de haven van Amr sterdam binnengelopen en spoedig kwam het smokkelschip langszij om de sigaretten in ontvangst te nemen. Het schip, waarop verden king rustte, werd aan een grondig onderzoek onderworpen, toen het weer ligplaats had gekozen aan de Prins Hendrikkade. Tot de vier gearresteerden behoort een Chi nees. De tweede slag werd geslagen op het Weesperplein, waar men uit een geheime bergplaats in de keuken van een café honderd hor loges te voorschijn haalde. De offi ciële waarde ervan is 3.500 gulden. De klokjes waren bestemd om op de markt op het Waterlooplein aan de man te brengen. President van Paraguay treedt af ASUNCION. Felipe Molas Lo- pez, president van Paraguay, is afgetreden. Lopez bood zijn ontslag aan tijdens een speciale bijeenkomst van het parlement, omdat zijn par tij, de coloradopartij. hem niet lan ger haar steun en vertrouwen schenkt. Lopez, oorspronkelijk tandarts van beroep, was ln April de enige candidaat bij de nresidentsverkie- zingen. In Februari nam hij de macht in handen tijdens een revolu tie, die vier uur duurde. Het was de zevende en rustigste revolutie in Paraguay in 14 maanden. Ongeregeldheden door Britse fascisten LONDEN. Meer dan 100 politie, mannen zijn te pas gekomen bij bot singen in Hackney, in het Oosten van Londen. I De politie beschermde aanhangers van de beweging van sir Oswald Mosley tegen anti-fascisten, die van een vergadering in East End terug marcheerden. Deze wijk is voor een groot deel door Joden bewoond en sinds het einde van de oorlog heb ben zich hier reeds herhaalde ma len ongeregeldheden voorgedaan De politie heeft medegedeeld, dat twaalf personen na de ongeregeld heden gearresteerd zijn en in staat van beschuldiging gesteld." Ook be reden politie heeft ingegrepen Op een later gehouden protestver gadering, waar communistische spre kers optraden, werd geëist; dat fas cisme in Engeland verboden zal worden. Het door de oorlog geteisterde Malta heeft gedreigd uit de Com monwealth te zullen treden, wan neer Groot-Brittannië doorgaat met dit strategisch zo belangrijke punt zo stiefmoederlijk te behandelen, al dus deelde de president Dr. Paul Boffa tijdens een parlementszitting mede. INTERIM-REGELING VOOR SURINAME Overleg met Suriname zal worden hervat DEN HAAG. „De Eerste Ka mer is voor een moeilijke beslis sing geplaatst. Uit het voorlopig verslag mag worden afgeleid, dat een niet onbelangrijk deel der Ka mer geneigd schijnt, het wetsont werp aangaand de Interim-regeling voor Suriname niet in zijn tegen woordige redactie te aanvaarden. Nu de voorgestelde regeling door de loop der gebeurtenissen ln stede de verhoopte wederzijdse bevredi ging voor een der partijen een DE EERSTE RONDE van het tournooi om het persoonlijk dam kampioenschap van Nederland, waaraan 15 spelers deelnemen, is in café „De Kroon" te Amster dam gehouden. Een overzicht tij dens de wedstrijden. Zes gezinnen dakloos door felle brand GROESBEEK. Zes gezinnen zijn dakloos geworden door een brand, die Zaterdagavond tegen acht uur ontstond in het Noordelij ke gedeelte van een der Zweedse barakken op Den Dries alhier. De brand greep vry snel om zich heen in deze van hout opgetrokken ba rakken. Men kon niet verhinderen, dat de woningen, met bijna alle meubilair in de vlammen omkwa men. Door het kordate optreden der buurtbewoners konden twee kinderen, die reeds te bed lagen en waarvan de ouders niet thuis wa ren, gered worden. De inboedels der bewoners waren laag of niet ver zekerd. Vandaag heeft premier Henri Queuille een na-oorlogs record ge vestigd. Voor het eerst sedert 1944 is een Franse regering een vol jaar in functie. De 65-jarige premier her denkt de dag dat hij een jaar ge leden zijn regering van de midden koers, die toen als een „Laatste hoop" gezien werd, vormde, waarbij hij toen weinig hoop kon hebben hef meer dan luttele weken vol te kun nen houden. Italiaanse scheepvaart stagneert door staking ROME Een Zaterdag in Genua uitgebroken zeeliedenstaking heeft zich tijdens het weekeinde uitge breid tot Napels, Triest en Venetië. De zeelieden wensen hogere gage. Naar men schat zijn in Genua, Napels, Triëst en Venetië thans 4.000 man in staking. In Genua liggen tien schepen stil, waaronder zeven passagiersschepen. Duizen den passagiers zijn in de verschil lende havens gestrand. In Napels wachten 2.000 personen op over tocht naar New York. Nederlands procédé voor bestrating toegepast in V.S. NEW YORK. In zes van de drukste New Yorkse straten zal een proefbestrating worden aangelegd van rubber-asfalt, volgens het door Nederlandse geleerden uitgevonden procédé. Een Amerikaanse deskundige noemt het rubbergebruik voor be strating de belangrijkste gebeurtenis in de rubberindustrie sedert de uit vinding van de autoband. Bij de Amerikaanse legerma- noeuvres in West Duitsland is een verkenningsvliegtuig verongelukt. Het toestel stortte neer bij Manching, ten Noorden van München. Een der inzittenden werd gedood, een ander zwaar gewond. steen des aanstoots blijkt te zijn, acht ook de regering met de hand having van het ontwerp geen enkel belang gediend. Dit heeft het kabi net tot de conclusie geleid, aan H.M. de Koningin machtiging te vragen, het ontwerp in te trekken." Aldus zegt de regering in haar memorie van antwoord inzake het betreffende wetsontwerp aan de Eerste Kamer. Voorts is aan deze memorie nog ontleend, dat de regering meent, dat zij op goede gronden niet het voorstel van de Staten heeft over genomen om gedelegeerden van de Staten in de Staten-Generaal te doen binnentreden. Het betrekken van vertegenwoordigers van een bepaald onderdeel van het Konink rijk in de huidige staten-generaal is een geheel nieuwe figuur, welke haar consequenties heeft voor de plaats van de Staten-Generaal in het Nederlandse staatsbestel en hun verhouding tot de regering. Voor men daartoe overgaat, dienen de consequenties met betrekking tot ons geldende parlementair regiem en de werking daarvan nauwkeurig onder de ogen te worden gezien. Er wordt voorts op gewezen, dat het geenszins in de bedoeling ligt, dat de staatsraad in buitengewone dienst voor Suriname geen effec tieve stem in de Raad van State zal hebben. In antwoord op de vraag, of de regering er reeds toe is overgegaan, het overleg met Suriname te her openen wordt opgmerkt, dat indien een voldoende basis voor het ple gen van overleg aanwezig blijkt, de regering niet zal aarzelen, daartoe over te gaan. Het aannemen der beide amen dementen heeft in Suriname hef tige reacties teweeggebracht; De regering heeft er zich reken schap van gegeven, dat die aan neming tot een meer of minder erns'.ige ontstemming zou leiden. Vooreerst omdat de inhoud der amendementen in strijd kwam met hetgeen daaromtrent door de Sta ten werd gewenst, in de tweede plaats omdat zij indruisten tegen het door minister Van Schaick met de delegatie der Staten be reikte compromis. Zij heeft er dan ook bij de Kamer op aangedrongen de wijzigingsvoorstellen niet aan te nemen. Dat de Kamer desondanks de bedoelde wijzigingen in het ont werp heeft aangebracht en daar door inbreuk heeft gemaakt op de verkregen wederzijds bevredigende resultaten van het overleg, heeft de regering als een betreurens waardige gang van zaken be schouwd. Wanneer de Staten van Suri name uit uitlatingen van de minis ter de indruk hebben ontvangen, dat hii alle amendementen, die een bepaald onderdeel van het verkre gen compromis zouden aantasten, onaannemeliik zou verklaren, dan hebben zij hem misverstaan. Het heeft stellig niet in zijn bedoeling gelegen, een dergelijke vergaande toezegging te doen. Zodanige toe zegging zou als het ware geïmpli ceerd hebben de bereidverklaring bij voorbaat cn 't recht van amen dement der Tweede Kamer te heb ben aangetast.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2