DAGBLAD VOOR AMERSFOORT D Sinistere uitverkoop van een concentratiekamp Theodor Heuss op een post, die Hitier „voorgoed" afschafte Vaticaan zond Praag een vredesaanbod Minister Stikker heeft druk program in VS KIJKDAG IN VUGHT „Ik had eitoch maar liever de brand ingestoken Grote Vier volgende week bijeen Twee dagen lang veiling Koningin en prins ontvingen RTC Tien millioen vluchtelingen vragen om hulp WESTDUITSE STAAT KIEST EEN PRESIDENT Democraten respecteren hem, nazi's haten hem Guerilla tegeu Tito begonnen Dreigende taal van Griekse minister 9e Jaargang no. 214 Dinsdag 13 September 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool** - Giro 510330. Bank: Rotterda nsche Bank Postbus 7 Abonnements prijs 32 cent p. w. of f 4.15 p. kw. Losse oummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort* Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOOR DER. (Van onze speciale verslaggever) VGGHT. De meesten z(jn gisteren en vandaag te voet van het sta tion Vught naar het kamp gegaan. Ze hebben dezelfde weg gevolgd als in de oorlogsjaren de lange stoeten gevangenen gingen. Langs een fraaie laan van hoge bomen, over een zandpad en voorby een brede waterplas, waar de zon in schittert en het riet ritselt In de wind. bereikten de arres tanten het oord der verschrikking, gevreesd, berucht, gevloekt In heel het land. Hoeveel van de honderden die vandaag langs deze weg gingen hebben tijdens hun wandeling aan hen nog gedacht? Veel jleek er niet van uit de gesprekken, die je opving. Nu lopen groepen opgewekte; en goed geklede mensen ln de straten tussen de barakken. Ze wippen een deur in, een andere uit, ze kUken van bulten nog eens door een venster naar binnen. Ze wijzen elkaar de hoge blinde muren en de lange naakte gangen achter een traliehek. Het maakt de indruk, dat men het kamp ter bezichtiging heeft open gesteld als een sinister kijkspul. Maar dat is niet zo. Men houdt alleen maar uitverkoop. Alles wat nog in het kamp aan roerende goederen is overgebleven wordt aan de meestbiedende verkocht. Maar men kan niet kopen wat men niet kent en daarom mag nu een paar dagen lang Ieder een het kamp binnen om de goederen te bezichtigen. Velen zyn gekomen. De meesten niet eens om te kopen. Dustoch een kykspul. DE FRANSE PREMIER Henri Queuille in een typische houding tijdens een gesprek met een zij ner kabinetsleden. Queuille, een 65-jarige dorpsdokter, is de eer---gtjn ste, die het heeft klaar gespeeld, 12 maanden lang regeringschef- in het na-oorlngse Frankrijk te blijven. FRANKRIJK Goede vooruitaang DE regering van Henri Queuille heeft tijdens het afgelopen weekeinde haar eerste verjaardag beleefd en daarmede de levensduur van alle Franse na-oorlogse kabi netten overtroffen. Voor de Franse pers is dit aanleiding geweest, een blik in verleden en toekomst te werpen en uit al deze artikelen spreekt een optimisme, dat ge tuigt van een aanzienlijke verbete ring in de politieke en economische verhoudingen van het land. De po sitie van de Franse franc is in de laatste maanden aanzienlijk ver sterkt; de zwarte markt is een ding, dat geheel tot het verleden behoort; de export is gestegen; en een uit stekend toeris tisch seizoen heeft millioenen dollars in het land gebracht. Vele economische controle-maatregelen zijn verzacht of geheel opgeheven en hebben het land dichter bij het systeem van vrije handel gebracht, dat men in het bijzonder in de Verenigde Sta ten beschouwt als de enige juiste weg naar grotere welvaart Deze verbetering in de economische toe stand is onder leiding vanQueuille gepaard gegaan aan een versteviging van de politieke stabiliteit. De dreiging van extreem links en rechts, die een jaar geleden nog groot was, is aanzienlijk vermin derd en de „derde macht", de par tijen van het gematigde midden, heeft het vertrouwen in eigen be- stuursbekwaamheid in grote mate herwonnen. Voor degenen, die met ons van oordeel zijn, dat een demo cratisch Frankrijk nog steeds een leidende rol in Europa te spelen heeft, kan deze vooruitgang niet an ders dan verheugend zijn. lil het zoeklicht WASHINGTON. Volgens di- plomatieke functionarissen in Washington zullen de ministers van Buitenlandse Zaken der vier grote mogendheden tijdens de zitting van de Algemene Vergadering der V.N. de volgende week een officeuze bijeenkomst houden. Dit zou hun eerste bijeenkomst zijn sinds die in Parijs in het voorjaar. Men gelooft, dat besprekingen over een vredes verdrag voor Oostenrijk het edrste onderwerp zal zijn. Oostelijke ivind Weersverwachting geldig van Dinsdagavond tot Woensdag avond: Tijdelijk overdrijvende be wolking maar bijna overal droog weer. Matige, in het noorden van het land van tijd tot tijd nog vrij krachtige oos telijke wind. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. 14 Sept.: Zon op 6.12. onder 18.59; Maan op 21.11, onder 14.09, Er kwamen sommigen van verre, die zelf in het kamp hebben geze ten en die nog eens als vrfl man rustig over het terrein en langs de barakken wilden lopen, waar ze vroeger zo vaak als een opgejaagde hond huiverend een schuilplaats hebben gezocht als een zeer bijzon dere schoelje was gesignaleerd. Ze wijzen vrouw en kinderen waar de appèlplaats was, toen kaal, nu met gras begroeid, waar ze geslapen hebben, waar een goede vriend voor het laatst is neer gezegen. Gedemp te stemmen hier, ernstige gezich ten. Curiositeiten? Maar even verder converseert een groepje curioslteitenverzamelaars. Daar zijn mensen bij, die nergens eerbied voor hebben. Je ziet het aan de manier, waarop ze de dingen in de handen nemen en je hoort het aan de toon, waarop zij er over spreken. Het zyn de mensen, die zelfs de zweep zouden willen ko pen, waarmee de gevangenen zyn afgeranseld en de galg, waaraan ze opgdharigeri. Op het eerste gezicht lijkt er niet veel te halen voor dergelijke lieden. Want de meeste „curiosa" zijn er al vóór de bevrijding door de om wonenden uitgehaald of later in veiligheid gebracht. Maar er is na tuurlijk altijd nog wel wat te vin den Veel boeren lopen er rond uit de omgeving, met zwarte pakken aan en óp klompen, die klossen over de lemen vloeren van de barakken. Ze betasten de leren moffenjassen, die er nog hangen. Daar willen ze wel een bod op doen. Eén wil voor zijn dochter een rammelende schrijfma chine kopen, die er nog staat, mis schien wel uit de „Sehreibstube". Met zijn grove vingers probeert hij de toetsen, maar de letterarmen zitten onmiddellijk in elkaar ver ward. hij weet niet hoe het ding werkt en een meneer-met-een- boord moet uitkomst brengen. Ergens snerpt een lach. Drie vrouwen staan in eén hoek van een der barakken te smoezen en te gie chelen. Ik loop er langs. Er ligt een partij oude schoppen. Ik neem een schop in de hand. Wie zou hier zy'n rug over gekromd hebben? Hoeveel tranen zouden boven deze schop vergoten zijn? De vrouwen in de hoek van de barak giechelen verder. Eén presenteert chocolaadjes en smakkend met de lippen proeven ze. Niet ver van de schoppen en har ken en schoffels vind ik een party etensblikken opgestapeld. Er Is een blikje op de grond gevallen. Ik raap het op en zet het op de sta pel. Het is een oud ding, gedeukt en gekrast. En weer denk ik: welke bevende handen zouden om dit blik hebben geklemd, wie zou daaruit zyn koolsoep hebben gegeten? Dergeiyke gedachten komen steeds opnieuw boven als men door de grauwe holle barakken met de hoge tralievensters gaat en in lange rjjen en op grote hopen de goederen ziet uitgestald Men denkt aan de mensen, die ze gebruikt hebben. Honderden tafels en stoelen staan er, kasten en kisten, naai. en schoenmakersmachines, een preek stoel, dozen met rollen smoezelig verband, stromatrassen, paardede- kens, houten en yzeren kribben, jeen brancard en (in barak 28 bv.) hele pakken oude kleding, overalls, on dergoed, broeken, jassen, zakken met lompen. B(jna drieduizend nummers telt de catalogus, maar leder nummer omvat dikwijls een heel regiment voorwerpen. Men kan zowel een kist aluminium wiel tjes kopen als een complete vracht auto, zowel een brandkast als een closetpot en zelfs staan er nog en kele gammele piano's. Zie verder pag. 3 DEN HAAG. De koningin en de prins hebben Maandag in het pa leis Noordeinde alhier de gedele geerden ter R.T.C. tijdens een re ceptie ontvangen. Aanwezig waren de voorzitter der R.T.C., de minis ter-president dr. W. Drees, de voorzitter der delegatie der Repu bliek, de voorzitter der delegatie van. het B.F.O., de voorzitter der Nederlandse delegatie, leden en adviseurs van de Republikeinse en BE O.-delegaties, leden der Neder landse delegatie, de leden der voor lopige federale regering, die als adviseurs der Nederlandse delega tie optreden, de leden en de secre- taris der U.N.C.I., de waarnemers van de Nederlandse Antillen ter R.T.C., de secretaris-generaal en de adjunct-secretarissen generaal der R.T.C. Nadat de koningin en de prins alle aanwezigen hadden begroet, onderhielden zij zich geruime tijd met de aanwezigen. „Jeugd van Nederland" verlengd Naar wjj vernemen zal de ten toonstelling „Jeugd van Nederland" die op het ogenblik in het RAI-ge- bouw in Amsterdam wordt gehou den worden verlengd. De tentoon stelling zal zijn poorten sluiten op 25 September. Zeepost voor Indonesië DEN HAAG. Met de „Water man", die op 16 September naar In donesië vertrekt, kan zeepost wor den verzonden, mits die niet later dan 14 September wordt gepost. Nee toch. Heus! De Generaal-Eisenhowerstraat in de mondaine Tsjechische badplaats Karlsbad is herdoopt in Georgi-Dimitroffstraat. Reeds eerder werden in Praag de Montgomery- en de Eiscnho- werstraat voorzien van andere namen, die beter uitdrukking geven aan de huidige politieke situatie". Greta Garbo. die op het ogen blik in Italië vertoeft, waar zij medewerkt aan een nieuwe film, heeft in een winkel in Flo rence zeventig paar schoenen gekocht. De vliegende schotels zijn weer gezien, ditmaal in Oos tenrijk. ,jZij verplaatsten zich met een verschrikkelijke snel heid, zij draaiden en er kwamen heldere vlammen uit", aldus de ooggetuigen. Een Duitser, Christian Pur- hagen, heeft een verfkwast uitgevonden, die nooit in de verfpot gedoopt behoeft te wor den. Met deze kwast, die de verf uit een pot oppompt, heeft hij een muur van 80 vierkante me ter binnen een uur geschilderd. .J 271 gevangenen ontsnapt te Siantar BATAVIA. Zondagmiddag zijn 271 gevangenen tijdens het luch- tingsuur uit de gevangenis te Sian tar ontsnapt. De wacht werd be dwongen met een revolver, die zij van een cipier gestolen hadden. De ontsnapten vormden het derde deel van de totale gevangenisbevolking. De achtervolging leverde tot dusver tot resultaat, dat zeven van hen op gepakt werden. EEN GROEP SILEZIERS in na tionale klederdrachtdie hebben deelgenomen aan een demonstra tie der vluchtelingenwelke ten dol had de nieuwe Duitse regering op hun noden opmerkzaam te ma ken. Kans op aanvaarding zeer gering geacht PRAAG. Tsjechoslowakije's R. K. hiërarchie heeft de communis tische regering laten weten dat er vrede tussen kerk en staat kan zijn, mits dc regering een einde maakt aan de „vervolging" van dc kerk. De R.K. bisschoppen hebben hun „vredesvoorwaarden" opgesteld op een vergadering te Trnava in Slo wakije. toen daar op 14 Augustus twee nieuwe bisschoppen werden gewijd ondanks het ontbreken van de vereiste machtiging van do rege ring. De bijeenkomst in Trnava werd in het geheim gehouden, omdat geen toestemming van de regering was verkregen. De bisschoppen zeggen in hun memorandum, dat zij in „onbe haaglijke" omstandigheden hebben vergaderd, omdat zij bezorgd wa ren over de door de regering ge- inspireerde „katholieke actie" en verantwoordelijk gesteld werden voor de gespannen betrekkingen tussen kerk en staat. Behalve aartsbisschop Beran en de^oude bisschop van Hradec Kxa- love. die de reis naar Slowakije niet kon ondernemen, waren alle bisschoppen aanwezig. Beran had Theodor Heuss, de 67-jarige leider van de (liberale) vrye democrati sche party, is tot de eerste president van West-Duitsland gekozen. 416 van de 804 leden der beide kamers van het West Duitse parlement kozen met hem de eerste Duitse president sinds Hitler dit ambt, dat het laatst door veldmaarschalk von Hindenburg bekleed was, afschafte. Er werden 812 stemmen uitgebracht op de socialist Schumacher. Heuss heeft het presidentschap aanvaard. Maandagmiddag om vier uur luidde de voorzitter van de vergadering die Heuss verkoos, Kohier, een reusachtige bel en de gedelegeerden stroomden naar de met neon verlichte zaai, gedecoreerd in roomkleu rige, zwarte en bronzen kleuren. De presidentiële verkiezing werd evenals dit v(jf dagen geleden het geval was met de samenstelling van de beide wetgevende lichamen, door alle West-Duitse zenders uitgezonden. De plechtigheid werd bijgewoond door honderden journalisten en radioreporters die met moeite een plaats vonden op de omvangrijke maar desondanks overvolle perstribune. Nadat enige paragrafen uit de nieuwe grondwet waren voorgele zen, was het ogenblik aangebroken voor de candidaatstelling. Een vrije democraat noemde zjjn partijleider Theodor Heuss. Daarop volgden de socialisten met Kurt Schuhmacher. Helene Wessel, de enige vrouwelijke partyleider in Duitsland, noemde ten slotte de naam van Rudolf Amelunxen, lid van haar links katholieke centrum party. Amelunxen behaalde slechts dertig stemmen. De gedelegeerden stelden zich daarna op om in drie groepen hun stem uit te brengen. Een bronzen stembus was in het midden voor in de zaal geplaatst. Aan weerskanten daarvan, met enige meters tussen, ruimte bevonden zich twee houten, zwartgeverfde stembussen. Na de eedsaflegging verklaarde president Heuss: „De post, waartoe ik ben geroepen is er geen, waarby men de ellebogen moet gebruiken. Zij is boven de politieke strijd ver heven. Ik hoop, dat wy erin zullen slagen de Duitse eenheid uit de hui dige chaos te voorschy'n te brengen. Hij gewaagde van het „lot van Eerlgn, dat mij na aan het hart ligt, daar ik mijn halve leven ln deze stad heb doorgebracht. Het lot van Berlijn is met West- Duitsland verbonden, doch wy moe ten niet vergeten, dat het lot van geheel Duitsland met Berlyn ver bonden is Oost-Duitsland is niet al leen een reusachtig aardappelland, het is het thuisland van Duitse mensen. Het is Duitse grond, die wy niet kunnen afstaan". Dr. Heuss verklaarde, dat Duits land Europa nodig heeft, doch dat Europa Duitsland evenmin kan missen. „Wij staan voor de grote taak een nieuw nationaal gevoel te scheppen. Wij willen geen centralis me. Het nationaal-socialisme heeft ons getoond, waartoe dit leidt. De Lander behoren ieder hun eigen le ven te leiden, doch niet hun eigen leven afzonderlek. Wij willen geen gestandaardiseerde Duitsers". Prof. Theodor Heuss is een van de weinige mannen, die in de bonds dag, waar de party tegenstellingen DR. THEODOR HEUSS 'scherp getrokken zyn, vrijwel ieders respect genieten. De énige smet, die zelfs zyn bitterste tegenstan ders hebben kunnen vinden, is het feit dat hy in 1933, als liberaal- democratisch lid van de rijksdag, zijn stem uitbracht voor de vol- machtwet, die Hitier aan de macht bracht. In 1932 daarentegen had hy een boek gepubliceerd, „De weg van Hitier", dat hem de haat van de dictator op de hals haalde. In 1933 werden dit en andere boeken van zijn hand door de nationaal-socialis- ten veroordeeld en verbrand. Heuss is herhaaldeiyk door de Gestapo on dervraagd, maar nooit gearres teerd. Gedurende de laatste verkie zingscampagne verwierf Prof. Theo dor Heuss, die door sommige van zijn tegenstanders „een democrati sche Hindenburg" wordt genoemd, aanzien, doordat hij de enige party- leider was, die zy'n redevoeringen niet doorspekte met luidruchtig na tionalisme. doen weten, dat hy in zijn paleis te Praag was „geïnterneerd". Het memorandum dat zowel een vrede a'anbood als een waarschu wing is. zegt dat de positie voor de regering zeer moeilijk zou worden, als zij wetten zou invoeren die dc kerk niet kan aanvaarden. De bisschoppen verlangen dat de regering van een groot deel harer aangekondigde politiek terugkomt. Als de regering hiertoe besluit, i^ de Kerk bereid trouw te zweren aan de staat. Te Praag is men van mening, al dus Reuters correspondent, dat de aanvaarding door de regering van de in het memorandum vervatte voorwaarden, een algehele omme keer in het regeringsbeleid ten op zichte van de kerk zou betekenen. Men acht het daarom niet waar schijnlijk, dat de regering op de voorstellen zal ingaan. Slachtoffer moordaanslag te Kampen overleden KAMPEN. Het slachtoffer van de gisteren te Kampen ge pleegde moordaanslag, de 60-jarige W. Siebert is vanmorgen om half zeven overleden. De daderes, de 40-jarige F. B., werd in 1948 hulshoudster by de zestigjarige W. Siebert. Het kwam zelfs tot trouwplannen. De daderes was reeds enige malen gehuwd ge weest. Haar papieren waren niet in orde, zodat het huwelijk werd uitgesteld. Er kwamen ruzietjes en zelfs handtastelijkheden. Gistermor gen was er weer ruzie. De huis houdster diende gistermiddag by de politie een klacht in tegen haar a.s. man wegens mishandeling. Inder daad heeft de recherche haar ver hoord, evenals Siebert, cn de zaak werd gesust. In vrede verliet men het politiebureau, doch thuis ont brandde de stryd opnieuw. Drie kwartier later kwam de daderes ge heel overspannen aan het bureau en vertelde, dat zy haar a.s. man had doodgeslagen. De politie vond het slachtoffer zwaar gewond op de grond liggen. Het bleek dat Sicberts hersenpan was ingeslagen met een hamer, die op de tafel lag. De daderes is in overspannen toestand in arrest ge steld. Een van dc mociiykste proble men, waarvoor de nieuwe Westduit- se regering zich gesteld ziet, is dat van dc ongeveer 10 millioen vluch telingen uit de Duitse gebieden ten Oosten van Oder en Netsse, die nu door Polen en de Sowjet-Unie zyn bezet. Deze vluchtelingen vormen zowel in sociaal als in politiek op zicht een voortdurend gevaar voor de jonge federale republiek. Voor Wcst-Duitsland. dat zelf gebukt gaat onder werkloosheid cn wo ningnood, zyn deze ongclukklgen een bijzonder zware extra last. Door de Inheemse bevolking worden zy weinig vriendeiyk behandeld; wan neer er eens een baantje vrij is. wordt aan een West-Duitser de voorkeur gegeven; en veelal zyn zy. by gebrek aan een onderkomen, ge dwongen oen zwervend leven te lel den. Geen wonder, dat deze mensen gemakkciyk te verleiden zyn, om zich by een extreem politieke be weging aan te sluiten. De regering is wellicht ln staat een deel van deze mensen behulp zaam tc zyn by emigratie naar het buitenland. Maar in hoofdzaak zal de oplossing van het probleem ge vonden moeten worden in de her opvoeding cn tewerkstelling van de grote massa der vluchtelingen. En daartoe zal de regering eerst een kans krygen, vanneer een ander groot probleem, hetwelk Duitsland met de andere Europese landen deelt, nameiyk dat van hot econo misch herstel, is opgelost. Veel zal dus afhangen van het welslagen van het Marshall-plan en de ande re internationale projecten tot her stel van Europa. Want hoe welva render Duitsland wordt, des te ge- makkeiyker zal hot zijn de vluchte lingen in het arbeidsproces op te nemen. Militair hulpprogram der V.S. passoort senaatscommissios WASHINGTON. De Senaats commissies der V.S. voor gewapende diensten en voor buitenlandse be trekkingen hebben met 20 tegen drie stemmen een bedrag goedgekeurd van 1.314.010.000 dollar voor mili taire hulp aan de landen van het Atlantisch Pact en andere. Het ont werp zal thans voor het uiteinde lijk debat aan de senaat worden voorgelegd. De verdeling is als volgt: Een milliard voor de pactlanden. 211.370 000 dollar voor Griekenland en Turkije. 27640.000 dollar voor Perzie, Korea en de PhilippUnen. 75.000.000 voor steun aan anti-com munisten in China. Verdronken by het zwemmen VLISSINGEN. Bij het baden op de Westerschelde is alhier een 27- jarige man door de stroom meege sleurd en verdronken. Een andere zwemmer poogde nog hem te red den. Hij heeft de man echter niet kunnen vasthouden en moest zich zelf in veiligheid brengen. Het slachtoffer was gehuwd en laat drie kinderen achter. Radio Moskou meldt: MOSKOU Radio Moskou heeft gisteravond bekend gemaakt, dat er een guerllla-oorlog tegen maarschalk Tito ln Zuld-Slavic is uitgebroken. Onder aanhaling van „Nova Borba". het orgaan van naar TsjcchoslowakUe uitgeweken Zuid-Slaven, zegt radio Moskou, dat een guerilla-eenheld ln Slove nië, verscheidene Tlto-mlsdadlgers heeft terecht gesteld, die misdaden tegen de boeren begaan hadden. „Andere guerilla-eenheden zijn In vele delen van Zuld-Slavië ver schenen," aldus de Russische radio- omroeper. Uit Belgrado is nog geen beves tiging van deze mededelingen ont vangen. Gisteren nog heeft maar schalk Tito, in een toespraak, wel ke hij hield tot vijf mijnwerkers, die een rccord-hocvoelheid kolen hadden gedolven, gezegd, dat zijn land een „onneembaar bolwerk is, dat ook met de bajonet niet zal kunnen worden onderworpen. Overigens deed hij echter een beroep op het Kremlin, een ver gelijk met zijn land mogelijk te maken. LARISSA. „Als onze buurlan den de Griekse rebellen, die naar hun grondgebied ontsnapt zijn, op nieuw hun steun geven om Grie kenland weer binnen te vallen, zal het Griekse leger de bandieten on barmhartig achtervolgen en zal het moeilijk zijn ons leger tegen te houden aan dc grens, als blijkt, dat deze de agressie tegen Griekenland slechts vergemakkelijkt", aldus de Griekse minister van oorlog Canel- lopoules in een rede to Larissa. HONGKONG. In Zuid Tsjoeng- king zijn door een brand, die vier uur duurde, 80 huizen vernield. Vijf personen zijn, verdacht van brandstichting, aangehouden. Duitse nazi's roeren zich FRANKFORT. Onbekenden hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag in een buitenwijk van Frankfort een nazi-leuze geschil derd op een gedenkteken voor de slachtoffers van het fascisme. De leuze, ondertekend met een wit hakenkruis, werd aangetroffen op het op een begraafplaats opge stelde gedenkteken kort voor dat Zondagochtend een dienst voor de slachtoffers zou worden gehouden. Baruch vluchtte voor onze harre winters WASHINGTON. Dr Herman B. Baruch heeft na een bezoek aan Truman tegenover de pers onthuld, dat h(j als ambassadeur ln Neder land is afgetreden, omdat hij niet opnieuw een Nederlandse winter wilde doormaken. Hij vond het met het oog op zijn 77-jarige leeftijd raadzaam om. na drie jaar het koude Hollandse weer te hebben doorstaan, naar huis te rug te keren. Ploeg valt van auto, drie kinderen zwaar gewond AMSTERDAM. Een boerenwa gen, waarop een ploeg werd ver voerd cn ook een zevental kinderen was gezeten, reed Maandagavond zonder licht op de Kruisweg nabij de Sloterweg te Hoofddorp. Bij het passeren van een auto sloegen de paarden op hol. Dc ploeg begon te kantelen en viel van dc wagen. De kinderen, die zich in hun angst aan de ploeg hadden vastgeklampt, wer den in de val meegesleurd. Hierbij werden drie hunner zo ernstig ge wond. dat zij naar een ziekenhuis moesten worden vervoerd. De an dere vier liepen minder ernstig let sel op cn konden naar huis gaan. Belgigche ex-gevangenen bezochten Vught VUGHT. De Belgische vereni ging van ex-politieke gevangenon heeft Zondag een bedevaart gehou den naar het voormalige concentra tiekamp Vught, waar ook duizenden Belgen door de Duitsers zUn ver moord. Voor de ingang der fusilladeplaats werden Nederlandse en Belgische vlaggen gehesen, waarna men het gedenkteken bezichtigde. Oplossing van dollar-sterling vraagstuk van hoogste belang voor Indonesië NEW YORK. „Er zijn ditmaal drie redenen voor mijn bezoek aan de Verenigde Staten. Op 17 Septem ber beginnen de besprekingen over dc practische ten uitvoerlegging van het Atlantisch Pact en op 20 Sep tember vangt de algemene vergade ring der V.N. aan, doch reeds enige dagen trekt het vraagstuk van dol lar en pond sterling de aandacht van alle politici. Mijn land zal niet in deze discussies treden, doch dit probleem is thans wellicht het be langrijkste voor de gehele wereld en zeker voor het Verre Oosten". Met deze woorden lichtte de Ne derlandse minister van buitenland se zaken, mr. D. U. Stikker, die Maandag met de „Queen Mary" te New York aankwam, zijn komst toe. „Het stormccntrum ligt naar mijn mening nicj, in Europa, maar in het verre oosten, politiek en economisch, Politiek gesproken bewegen wij ons, voorzover Nederland betreft, niet tegenstaande er grote moeilijkheden zijn, op de Ronde Tafelconferentie in de richting, waarin met goede wil van weerskanten een oplossing kan worden gevonden. Doch welke besluiten ook bereikt zullen worden, zij kunnen niet van blyvende waar de zijn, indien er geen gezonde ba sis bestaat voor de economie van Indonesië. De monetaire en econo mische toestand daar is veel ernsti ger dan de meesten zich bewust zijn. Daar Indonesië een van de voor naamste producenten van rubber, tin, copra en olie is, is het van es sentieel belang voor de oplossing van het dollar-sterling-vraagstuk. dat Indonesië zo spoedig mogelijk wordt geholpen, opdat het kan te- V., rugkeren niet alleen tot politieke stabiliteit, maar vooral tot gezonde monetaire en economische beginse len. Dit zal slechts mogelijk zijn door de gezamenlijke krachtsinspan ning van alle vrijheidlievende lan den, die een vreedzame ontwikke ling van het Verre Oosten ter harte gaat." aldus dc minister. Minister Stikker werd bij zijn aankomst verwelkomd door dc con sul-generaal, W Cnoop Koopmans, met wie hij de lunch gebruikte. Minister Stikker heeft Maandag diverse Nederlandse regeringsbu- reaux in New York bezocht. Heden is hij naar Washington vertrokken. Hij zal minstens veertien dagen in Amerika blijven. Betaling Abonnementsgeld Abonné's, die het abonnements geld voor het 4e Kwartaal 1949 wensen te gireren verzoeken wij reeds thans dit bedrag ad 4.15 op onze girorekening nr.. 510330 over te maken. Indien Uw girobetaling vóór 27 Sept. a.s. bij ons binnen komt, kunnen wij n.I. voorkomen, dat U een kwitantie wordt aangebo den. Wilt U s.v.p. duidelük het be zorgadres op het girostrookje vermelden! Bij voorbaat onze dank voor Uw medewerking. DE DIRECTIE

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1