Bestuursraad, voortaan hèt wetgevend Jiehaain van de Federatie Opnieuw zware bosbrand op de Veluwe y even „DE VROUW" OVER DE JAARBEURS „Net een sprookjesstad' Avondtoneelschool begint weer Grand Théatre SONG OF LOVE Laat boeken Uw vrienden zijn Zestig hectare bos vernield Luchtvaart heeft massa nodig doch is te duur 2 Dinsdag 13 September Ito Winterwerk is voornamelijk gericht op ontspanning De Federatie van Amersfoortse Personeelsverenigingen zal een Ingrij pende reorganisatie ondergaan, zo deelden wij enige weken geleden reeds mede. Het bestuur heeft plannen gemaakt, die gericht zjjn op'een hechtere organisatie; een veel grotere spreiding der werk/aamheden en allecnzeg- genschap en verantwoordelijkheid van de aangesloten personeelsverenigin gen. Deze plannen zijn tijdens een Federatievergadering Maandagavond in de recreatiezaal van de Erdal-fabriek voorgelegd aan de vertegenwoor digers van de diverse personeelsverenigingen. Men toonde zich over het algemeen voorstander van de reorganisatie-plannen. Een bestuursraad, die het wetgevende lichaam van de Federatie van Amersfoortse Personeels verenigingen zal vormen, werd samengesteld, evenals het nieuwe Federatie bestuur. ling en recreatie kon de voorzitter weinig concreets mede delen. Er be staan een aantal plannen, doch deze zijn nog niet voldoende uitgewerkt. O.a. overweegt men het organiseren van een cursus in de Nederlandse taal. GEEN FEESTAVOND? In het verleden was het een tradi tie van de F.A.P. de winterperiode te openen met een grote feestavond. De heer De Boorder vroeg zich af of deze traditie in verband met de fi nanciële bezwaren moest worden voortgezet. Ook andere vertegen woordigers waren van mening dat het organiseren van een feestavond grote financiële offers vraagt. Een commissie werd benoemd, die zal onderzoeken of het mogelijk Is, door medewerking van een perso- neelsverenlglng of op andere goed kope wijze deze winter tóch een feestavond voor de bedrjjfsleden te organiseren. Tijdens de rondvraag vestigde een der afgevaardigden de aandacht van het bestuur op een toezegging,* die door het gemeentebestuur aan de F.A.P. was gedaan, betreffende be- Ontwikkleingswerk nog in voorbereiding „Onze Federatie werkt nu reeds enige jaren en zoals in iedere grote organisatie wel eens voorkomt, wer den ook door ons in de afgelopen tijd fouten gemaakt. Er werd te veel ge ïmproviseerd en te weinig gewerkt aan planning", zo sprak de voorzitter van de Federatie van Amersfoortse Personeelsverenigingen in zijn ope ningswoord. „Het bestuur van de Fe deratie wil voor de toekomst een hechtere organisatie opbouwen", zo vervolgde de heer De Boorder, waar op hij de bestuurs-plannen ontvouw de „In het verleden werd de Federa tie gevormd door een kleine groep van mensen, die weliswaar geas sisteerd door enkele sub-commissies met werkzaamheden waren over belast. Het bestuur van de Federatie heeft gemeend aan deze toestand een einde te moeten maken door het ont werpen van een reorganisatie-plan. Wanneer dit plan wordt uitgevoerd", aldus vervolgde de heer de Boorder, „zal het werk een vruchtbare en hechtere organisatie tot gevolg heb ben." De heer De Boorder memo reerde vervolgens de grote activiteit die het Federatiebestuur in de afge lopen periode ontplooide en de vele successen die werden bereikt. In bij zonder noemde de Federatie-voorzit ter het grote succes van de laatste Bedrijfssporlweek Ruim 2200 perso nen afkomstig uit 26 bedrijven na men aan deze Sportweek deel en ontmoetten elkander in 40 sporten. Er waren echter ook tekortkomingen in de organisatie van de Sportweek en deze kunnen wij door de nieuwe organisatievorm voorkomen. Wan neer de plannen worden uitgevoerd, zo besloot de heer De Boorder zijn inleidende beschouwing, zal het te vens mogelijk zijn dat men de kleine personeelsverenigingen, die veelal met moeilijkheden hebben te maken, beter kan laten functionnercn. EENSTEMMIGHEID Over de plannen van het bestuur bestond bij de afgevaardigden in hun oordeel nogal eenstemmigheid. Allen waren van mening dat de Federatie op een nieuwe leest moet worden ge schoeid en de bestuursvoorstellen werden dan ook algemeen gewaar deerd en goedgekeurd. De Bestuursraad, het hoogste lichaam in de Federatie, waarin ver tegenwoordigers van iedere perso neelsvereniging zitting hebben werd bij acclamatie gekozen. Van de zes tien vertegenwoordigde bedrijven werden 24 personen in de Bestuurs raad gekozen. De overigen zullen binnenkort nog worden aangewezen door de leden van de personeelsver enigingen. Voor het oude dagelijks bestuur van de F.A.P. aftrad, bracht een der afgevaardigden de bestuurders dank voor het vele werk dat door hen in de afgelopen periode werd verricht. In het nieuwe Federatiebestuur, dat heeft te zorgen voor de uitvoe ring van de opdrachten van de Be stuursraad. voor de vertegenwoordi ging van de Federatie bij voorko mende gelegenheden en voor de af doening van kleine dagelijkse aange legenheden, werden gekozen: Tj. de Boorder, voorzitter; mej. E. H. van Varik, secretaresse; E. C. Bijsterveld, penningmeester en de heren G. B. R. de Haan, J Keppels, C. Florissen en H. Schel. De heer De Haan zal zich in de toekomst met het organisatori sche werk van de Federatie belasten. DANK Verscheidene personen namen door deze bestuursverkiezing af scheid van het Federatiebestuur. Een der afgevaardigden bracht de aftredenden dank voor het ve le werk dat door hen werd ver richt. De heer De Boorder onder schreef deze woorden en voegde - daaraan toe dat de grondslagen van de Federatie door deze men sen werd gelegd. Hij hoopte dat een hechte en grote Federatie de vrucht van hun vele werk mocht vormen. Een kascommissie, bestaande uit de heren Kooien, Kaasjager en Baars werd benoemd. Deze zal de financiële toestand van de F.A.P. grondig onderzoeken. Het ligt in de bedoeling van de F.A.P. tijdens de komende winter verscheidene competities voor diver se takken van sport te organiseren. Alle vertegenwoordigers verenigden zich met deze gedachte. Voorts ver wacht het bestuur van de Federatie dat door enkele grotere bedrijven tournooien zullen worden georgani seerd. Een aantal commissies werd sa mengesteld, die de competities voor biljarten, schaken, dammen, bridgen, tafeltennis, schutjassen en zwemmen tijdens de komende winterperiode zullen voorbereiden. De plannen van deze commissies zullen worden voor gelegd aan de Bestuursraad en men hoopt dat de competities reeds in OctoberNovember een aanvang kunnen nemen. Over de ontwikke- Drie vrouwen kochten gestolen zilver Drie Amersfoortse vrouwen, Th. v. d. B., A. M. en A. B. moesten zich Maandag voor de Utrechtse Politierechter verantwoorden we gens heling van tafelzilver. Het wa ren bloedverwanten, die van hun neef, zekere T. B., werkzaam in een hotel, vrij grote hoeveelheden ta felzilver tegen een kleinigheid had den gekocht, terwijl zij wisten of althans hadden kunnen begrijpen, dat de koopwaar van diefstal af komstig was. Hoewel de vrouwen volhielden er onschuldig te zijn ingevlogen, nam de rechter haar schuld aan en veroordeelde verdachten respectie velijk tot drie weken, twee weken en tien dagen gevangenisstraf. Onbedachtzaam rijdend kind veroorzaakt ongeluk Op de Daem Fockemalaan ont stond Maandag een aanrijding, die een gevolg was van het onbedacht zaam rijden van een^ twaalfjarig meisje uit Soest. De advocaat-pro cureur B. uit Velp begaf zich met een snelheid van ongeveer 50 km. bergafwaarts. Voor hem reden twee meisjes op een fiets. Het links rijdende kind, een 12-jarig meisje uit Soest, week plotseling naar links uit. De heer B. kon door krachtig remmen en uitwijken naar links een aanrijding met het kind voorkomen, doch hij slaagde er niet in de auto tot stilstand te krijgen. Hij botste in grote vaart tegen een boom. De bestuurder van de auto werd niet gewond, doch een naast hem zittende lifster werd ernstig gewond. Met ernstige verwondin gen aan het gelaat werd zij door de G.G. en G.D. naar de Lichten berg vervoerd. De auto werd zwaar beschadigd. Zanguitvoering Woensdagavond om 8 uur, hoopt de Chr. Zangvereniging „Sursum Corda" in samenwerking met het Chr. Koor „Woudenberg" en het Ger. Evang. Koor uit Zeist een kor te uitvoering te geven bij Monni kendam. schikbaarstelling van een sportveld voor de bedrljfssportverenigingen. Een deputatie zal deze kwestie nog eens met de betrokken autoriteiten bespreken. Met een kernachtig woord en een opwekking om met nieuw élan het werk van de Federatie aan te pak ken. besloot de heer De Boorder de ze, voor de Federatie van Amers foortse Personeelsverenigingen be langrijke vergadering. Heidebrandje aan de Vlasakkers Voor de zoveelste maal ontstond Maandag door uitslaande vonken van een locomotief een heide brandje aan de- Vlasakkers. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon voorkomen dat een grote strook natuurgrond verloren ging. Ruim 200 vierkante meter heide werd een prooi van de vlammen. Ons dagelijks teveel De politie bekeurde een aspirant kapper, die zich in Amersfoort had gevestigd zonder in het bezit te zijn van een vestigingsvergunning. Een motorrijder, die 't Laantje in verboden richting bereed, kreeg een proces-verbaal. Tevens kon de man geen rijbewijs tonen, zodat ook voor deze overtreding een bon netje werd uitgereikt. Gevonden voorwerpen Van 9 t.m. 12 Sept. werden de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: grijs bruin geruite ceintuur; witte plastic dames re genjas m. capuchon, huissleutel aan ring, br. lederen portem. inh. 5 ct., paar grijs bruine dameshandschoe nen, witte gymschoen, br. portem. inh. f 0.43 en spoorkaartje, ijzeren honden halsband met punten, wit babymutsje, linnen heren overjas, zonnebril, 2 sleutels aan ring, hoge dames rijgschoen, vulpen, rozen krans zwarte kralen, lipssleutel P5914. zwart geruite parapluiehoes met ritssluiting, kort begrip der Christelijke Religie, autoped op luchtbanden, envelop met 2 munt biljetten t.n. van Mario Povel. In de stadsbus gevonden van 1 t.m. 11 Sept. en bij Nefkens te be komen: donker blauwe kindercape, 1 groene en 1 witte ceintuur, kin- der zonnebril, 3 zakkammen, bruin lederen portemonnaie, inh. 1 cent, Bijbeltje, cigarettendoos tevens zelfroller. cigarettendoos met ta bak, zakmes, wandelstok, streng kippenringen. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 187. En zowaar, Jan Robertsz heeft gelyk; want daar zitten de twee matrozen te mid den van een kring opgewonden pratende Fransen. ,We komen net op tlja geloof ik", zegt Vreugdenhil, ,,want dat kon wel eens op vechten uitdraaien." Het blijkt, dat de man nen in een godsdienstig dispuut verzeild geraakt zijn. Ze steken hun me ning niet onder stoelen of banken en trekken partij voor de vervolgde Hugenoten. Maar de Fransen zijn in de meer derheid en willen de matrozen te lijf gaan. Wanneer de eerste klappen worden uitgedeeld, trekken Jan Robertsz en Vreugdenhil hun degens om hun landgenoten te verlossen. Bin nen een paar minuten is de gelagkamer var. het wijnhuis „La vache hollandaise" het toneel van een verwoede vechtpartij. Stoelen wijnflessen vliegen door de lucht en de o-% wonden Fransen trekken hun messen 'i: P.V. „De Eendracht'' na- Burgerlijke Stand Geboren, Margaretha Caroline, d. v. W. G. J. Callenbach en E. v. d. Toorn; Cornelia Theresia, d. v. C. G Stooker en M. Sikking. Overleden: Arie Houtveen, 71 j., geh. m. J. de Jong. Stand kampioenschappen vlucht t.m. Vilvoorde. Duifkampioen: 1. A. H. Metaal 183 p. met H 48 - 253447 2. P. v. Oven 180 p. met H 49 - 1042891. 3. P. v. Oven 171 p. met H 48 - 281040. 4. P. v. d. Brink 160 p. met H 49 - 1191535. 5. J v. d. Hoek 157 p. met H 49 - 1191951. Stand hokkampioen t.m. voorde: 1. J. v. d. Hoek met 398 p. 2. A. H. Metaal met 396 p. 3. P. v. Oven met 381 p. 4. G. Polhout met 379 p. 5. P. v. d. Brink met 283 p. Stand generaalkampioen Vilvoorde: 1. G. Polhout met 2151 p. 2. J. v. d. Hoek met 2047 p. 3. A. H. Metaal met 1965 p. 4. J. H. Reijne met 1814 p. 5. G. de Graaf met 1680 p. Vil- t.m. P.V. „Pro Patria" Uitslag van de Zaterdag j.l. ge houden wedvlucht van uit Vilvoor de. Afstand 152 km. In concours 233 duiven. Duiven in vrijheid 12 uur. Wind Zuid-West. Aankomst le prijsw. duif 2.15.9 idem laatste 2.33.54. De aangewezen 10 ct. werd gewonnen door C. v. Winterswijk met no. 2, idem 25 ct. door G. van Ree met no. 6. Speciaal 10 ct. no. 2 3 4 5 6 7. F. Wedstein 1, C. V. Winterswijk 2 3 29 50, G. Hienekamp 4 23 28 54, Chr. Hamers 5 11 52, G. v. Ree 6 46, Hofman 7 8 14 21 31 39 55, R. L. Wagt 9, C. Rommers 10 17 32, H. Windhouwer 12, H. Waanders 13, K. v. Midlum 15 43, F. Lappain 16 20 40 51 58, R. Lammens 18 24 35 42 49 57, J. Hommerson 19 34, J. M. v. d. Bogert 22 56. W. Kemp- kes 25 38, F. Bergsma 26, B. v. Kui len 27, H. Ipenburg 30. H. J. Die- kerhof 33 41, M. H. Ruitenberg 36, J. D. P. v. Garderen 37 48, H. van Keulen 44, A. Dunk 45, L. C. Bou wer 47, G. Pasker 53. F GRAND THEATRE: „Song of love". Zondag. 1 30. 4.—, 6 30 en 9 uur. Dag.: 2 30, 6.30 en 9 uur Woensdag 14 en Donderdag 15 Sep tember. iedere avond 8 uur: Varieté- avond met Lou Bandy. Kilima Hawalians e v.a. CITY THEATER: „Een vrouw werd verkocht". Zondag: 2 4 15. 6 45 en 9 uur. Dag.. 2.30. 6 45 en 0 uur. REMBRANDT THEATER- Van Vrijdag t m Maandag: „Onder Hoogspan ning" Van Diqsdag t/m Donderdag „Casablanca". Zondag: 2.—. 4.15. 6.45 en 9 uur. Dag 2.30, 6.45 en 9 uur CITY THEATER SOESTDIJK: Van Vrijdag t/m Maandag „Dwaalwe gen". Zondag- 2.—, 4.15. 6 45 en 9 uur. Dag.; 2 30 en 8 uur. Zaterdag: 2.30, 6.45 en 9 uur. Van Maandag t/m Donderdag „Rio Rita" alle leeftijden. Openbare leeszaal. Uitlening voor vol wassenen dagelijks 2—5 ubovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur; Uitlening voor kinderen: Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2.30-4 30 uur: Lees zaal dagelijks van 10—12 30 en 2—5 uur: bovendien Dinsdag- cn Vrijdagavond van 7—10 uur. „Ik zie zo graag mooie dingen Vanmorgen hebben wij op de Utrechtse jaarbeurs een gesprek gehad met Hare Majesteit de Vrouw en haar gevraagd, wat of er haar toe bewogen had een zwerftocht te gaan ondernemen langs al de af delingen. Ze werpt, voordat ze antwoord geeft tersluiks een blik in de spiegel van een parfumeriestand, schuift een weerbarstige haarlok onder haar coquette hoedje en zegt dan, dat ze altijd, als door een geheim zinnige magneet, naar die plaatsen wordt getrokken, waar mooie din gen te bewonderen vallen. „Om te kijken?" vragen we. Ze lachte. „Dat óók," zegt ze, „maar dat niet alleen. Ik zie hier tal van dingen, die me op een idee brengen, die ik thuis ga namaken of die ik in mijn woning wil zien toegepast. Als ik hier mijn ogen goed de kost geef. is er een grote kans. dat ik straks mijn huis wat gezelliger kan maken, dat ik. als u •nij een bezoek komen brengen en zou vragen: „Hoe kom je dóór in hemelsnaam bij, wat leuk!" zou kunnen antwoorden: „Dót? O. dat heb ik op de Jaarbeurs gezien...." „Welke afdelingen me dan wel net meeste interesseren? Nou. in de eerste plaats het mooie glaswerk en het kristal. Dan- de meubelen en de gordijnstoffen, die ik altijd bijzon der leuk vind. En voorts: mooie schemerlampen, zilveren voorwer pen en aardewerk." Hare Majesteit de Vrouw vertelt verder, dat er heel wat afdelingen zijn en stands, waar ze zonder meer langs gaat. „Op de technische af deling zult u mij niet licht vinden. Dat is meer iets voor mijn Heer Gemaal. Ik kijk natuurlijk óók niet naar schrijfmachines cf kantoorbe hoeften. Maar" cn ze bloost héél even ..cosmetische artikelen en schoonheidsmiddelen hebben wèl miin belangstelling." „Ik vind de vaste Jaarbeursgebou wen aan het Vreeburg net een sprookjesstad," vervolgt ze. „En weet u waarom? Al die corridors zijn net schitterend verlichte win kelstraten. En weet u wel, dat er maar weinig dingen zijn die de Vrouw liever doet dan winkels kijken?" „Natuurlijk ga ik ook naar het speelgoed kijken. En naar kinder- kleertjes. En weet u, dat het ook zo vreselijk énig is om hier in het restaurant wat cake te gaan eten en om je heen te zien?" „Is uw jaarbcursöezoek niet een heel klein beetje het gevolg van de vrouwelijke nieuwsgierigheid?" vra gen wij. Ze lacht. „Misschien wel. als u het Zo wilt noemen. Maar vergeet u dan niet. dat een vrouw nu een maal graag wil zien. wil kijken en bewonderen „En bewonderd worden." denken wij. Ze zou geen echte vrouw zijn ge weest, als ze onze gedachten niet onmiddellijk had geraden. Ze bloost nog dieper dan daarnet. „Nou ja," zegt ze, „zo zijn wij vrouwen nu eenmaal. U mag het best weten...." AMERIK A WSE LANDBOUWERS BEZOEKEN ONS LAND 's-GRAVENHAGE Evenals In 1947 en 1D48 zal ook dit Jaar een aantal Ame rikaanse landbouwers een bezoek aan Europa brengen, teneinde de Europese landbouw nader te leren kennen en een internationaal begrip tussen de land bouwers te bevorderen. Dit Jaar is de excursie, die 6 weken zal duren en waaraan ongeveer 175 Amerikaanse landbouwers deelnemen, georganiseerd door de „American Express Company". ZIJ staat onder auspiciën van de land bouwbladen finder". ..Path- „Farm Journal" en dat op 7 September Het gezelschai J.l. uit New York is vertrokken, zal eind September, begin October a.s.'ver schillende landbouwstreken ln West- Europa bezoeken. Vier van de zes groepen. Vj-aarln de deelnemers zijn ondergebracht, zullen een bezoek aan ons land brengen. Drie er van zullen een eendaagse excursie ondernemen, de vierde groep zal een rondreis van twee dagen maken, voor namelijk naar landbouwbedrijven en -Instellingen in de provincies Noordhol land en Friesland. BIJ HET PAARDEN SPORTFES TIJN te Twinkenham (Engeland.) was ook een nummer voor jeug dige ruiters op ponnies. Kleine Barry Minty vond het eigenlijk helemaal geen festijn. Alleen ge kleed in een broekje, met een angstige uitdrukking op het ge zicht reed hij voor de jury. Korte maar grondige cursus voor amateurs De Utrechtse Avondtoneelschool welke de afgelopen winter weinig van zich heeft laten horen, zal zich dit seizoen, als de tekenen niet be dreigen, wederom naar buiten la ten gelden. De leiders van deze Stichting, de heren Pé Faber, Har- rie Kömer en C. A. Schilp, hebben aan de pers enige mededelingen gedaan over de nieuwe plannen. Om aan de bezwaren, welke ken baar gemaatèt waren, tegemoet te komen, heeft men voor dit seizoen een cursus in het leven geroepen, die ongeveer de helft korter zal du ren (1 Oct. 19491 Febr. 1950) en wordt verwerkt. waarin toch goeddeels dezelfde stof De bedoeling is de cursiisten in zicht te geven in de geschiedenis van het toneel, de geestelijke en maatschappelijke achtergronden, de toneelliteratuur en wisselende stijl vormen. Daarnaast een grondige oefening in de voordrachtskunst en spraaktechniek en vervolgens in tenser nog dan vroeger practische scholing van alles wat er aan to- neel-mimiek en plastiek vast zit, regie enzzomede een facultatieve cursus in de bewegingsleer. De cursus zal populair, maar te vens grondig zijn. En wij geloven, dat toneelamateurs, die een beetje ernst maken met hun werk. hier gelegenheid zullen hebben zich practisch en theoretisch te scholen niet alleen, maar ook zich te bezin nen op de eigenlijke waarde van hun ambitie. (Ingez. Med.) Nog slechts 4 voorstellingen HEDENAVOND 630 en 9 uur WOENSDAGMIDDAG half 3 DONDERDAGMIDDAG half 3 van de PRACHTFILM MOOIER en BETER dan SONG TO REMEMBER Aanwinsten van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek Muurhuizen 9, op het gebied van de techniek. Asselbergs, G M C C Begiselen van de autotechniek 629 Ass. 1. Ba- vens, J B L Het lezen van techni sche tekeningen. 629 Bay. 1. Brand, J W De automobiel en zijn behan deling 24e dr. 629 Bra. 1. Broex. W L en L J de Jonge Automobieltech niek. 629 Bro. 1. Buiter, C Het lichte motorrijwiel 629 Bui. 1. Coppersmith F Luchtkastelen der techniek; uit vindingen die géén succes hadden 609 Cop. 1. Corver, J Radio zelf doen. Eenvoudige handleiding voor radio-knutselaars. 654 Cor. 6. Kra mer Th H Het kleuren van meta len 669 Kla 1. Ludolph G L Het monteursboek; 6e dr. 626 Lud. 1. Meyer C W J Rijwieltechniek 689 Mey. 1. Moerkerk J J Nieuwe tri- umfen der techniek 600 Moe. 1. Stoom: handleiding voor het stoom- bedrijf; 8e dr. 621 Sto. 1. Westen dorp F Inleiding tot de werktuig bouwkunde 620 Wcs. 1. Commandant van Oldebroek verzuimt de bosbrandweer te ivaarschuwen APELDOORN. Een grote heidebrand heeft Maandag ln het Noort westelijk deel van de Veluwe gewoed. Een oppervlakte van 60 ha. da, nenbos gelegen ten zuiden van de spoorlijn ZwolleAmersfoort lussa Wezep en 't Harde en toebehorende aan het Militaire Schietkamp Oldct broek is ln luttele uren tfjds door het vuur vernield. De oorzaak vinfc brand is niet met zekerheid vast te stellen. De Veluwse Bosbrand** vermoedt, dat kwaadwilligheid in het spel is. Reizigers, die Maandagmiddag op het traject AmersfoortZwolle rrie zagen dikke rookwolken ten zuiden van deze spoorbaan en toen de dii ternis eenmaal was gevallen, werden vanuit de couperaampjes nog overi vuurhaarden gezien. In de nabUheld van de brand werd een doordrfc gende rooklucht waargenomen, welke het blussingswerk heeft bemoellijfc het vuur met eigen krachten meg Maandagmiddag waren militai ren van de legerplaats Oldenbroek op de Oldenbroekse heide aan het oefenen, waarbij gebruik gemaakt werd van carriers. Deze militairen hebben het vuur het eerst ontdekt. Direct werd op bevel van de kamp commandant het ruim 50 man tel. lende burgerpersoneel van het kamp gealarmeerd, dat geassisteerd door 35 militairen de strijd tegen de vlammen aanving. Het moet als een nalatigheid van de kampcom mandant worden beschouwd, dat hij verzuimde de bosbrandweer te waarschuwen. Waarschijnlijk ver keerde hij in de veronderstelling, Prins Bernhard en dr Plesman openden dertigste l.A .T.A conferentie (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In tegenwoordigheid van meer dan 150 grote en kleine luchtvaartondernemers, vertegenwoordigende 54 luchtvaartmaatschappijen uit 38 landen, heeft dr. Albert Plesman gistermorgen de International Air Transport Association geopend. De dertigste Jaarvergadering van de lata, welke valt in het zelfde jaar, waarin de KLM haar dertigjarig bestaan herdacht. Dat is geen toevallig samengaan: het kan veel meer beschouwd worden als een vriendschapsgebaar van de Iata-leden jegens de KLM. De conferentie werd geopend in de fraaie rechtszaal van het Vredespaleis, waar prins Bernhard en minister Spitzen aan het hoofd van de leden van het executief comité, om elf uur precies binnen traden, de prins in dc uniform der luchtmacht. Onmiddellijk nadat de prins, de minister en de leden van het comité hadden plaats genomen, leidde dr. Plesman de prins in. Vervolgens hielden minister Spitzen, dr. Ples man en sir William Hildred hun redevoering. En daarmede werd het eerste deel van de conferentie besloten. Vanmiddag zyn de gedele geerden bijeengekomen om het jaar rapport van sir William in bespre king te nemen, evenals het rapport van het executief comité. In beide was duidely'k te beluisteren, dat de luchtvaartmaatschappijen nog al' met grote financiële problemen worstelen. En het is wel zeker, dat de besprekingen in het Vredes paleis vrijwel geheel tegen deze achtergrond zullen worden gepro jecteerd. In ztfn openingswoord zeide prins Eernhard onder meer. „Het totaal beeld van de burge-lucl^tvaart ver toont heden ten dage overal een koortsachtige ontwikkeling. Voor zover w\j het kunnen bezien zal de ze in de komende jaren blijven be staan. De situatie is in het kort ge zegd nog niet bestendigd, doch ik aarzel niet *e zeggen, dat m\jns in ziens geen enkele reden tot be zorgdheid bestaat. Hier ligt een terrein voor acti itelt waarin de scheppende geest zichzelf tot ver werkelijking kan brengen, waarin moedige initiatieven in vrye mede dinging zich een weg kunnen banen, waarin onbegrensde energie nimmer gebrek aan werk zal hebben en waarin zegenrijke verbee.dmgs- kracht niet ges-moord zal worden ln de stoffige mapper van de bureau cratie. Deze verbazingwekkende ontwik keling veroorzaakt talrijke nieuwe vraagstukken op de gebieden van verkeer, exploitatie, montage en ondertoud, verbindingen, tarieven Minister Spitzen (links) deco reert de directeur van de Belgi sche Luchtvaartmaatschappij „Sabena". Gilbert Parier. Bij de ontvangst van de deelnemers van het IATA-congres in de Trèves- zaal werden gisteravond ook eni ge andere directeuren van grote luchtvaartmaatschappijen be noemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. en routes, bereken'-g en statistiek, verzekering, hygiëne, om kort te gaan genoeg om een grote organi satie als de IATA het gehele jaar door op volle toeren aan het werk te houden. Ik weet, dat gij deze zaken uiterst efficiënt behandelt," aldus prins Bernha-d. Minister Spitzen verwelkomde de aanwezigen namens de regering. In een beschouwing over de problema tiek van het wereld- en burgerlucht- verkeer zeide hij, dat dit zowel ideo logisch als feitelijk voor de overhe den van een zodanig dwingend be lang is. dat geregeld internationaal overleg op hoog niveau vereist wordt Een juiste hantering stimu leert de verstandhouding tussen de volken ln bijzondere mate. By het „verschynsel" luchtvaart zijn poli tiek en technisch grote positieve mogelykheden aanwezig, zodat het hanteren gevoelig en met groot be leid dient te geschieden op straffe van het veroorzaken van desa- streuse gevolgen. Naast het nationale probleem van de luchtvaart hebben de overheden dus een internationale taak, welke in toenemende mate zorg vereist. Iti de eerste plaats moet getracht worden waarborgen te scheppen ten behoeve van opvoering van de veiligheid, zonder dat zulks leidt tot concurrentiewedloop. Voorts moet een tarievenbederf of -wed loop worden voorkomen. Bij inter nationaal regeringsoverleg moet naar mening van spr. gestreefd worden naar een uniformiteit, die discriminatie onmogeiyk maakt, doch elasticiteit inhoudt, waar deze noodzakelyk biykt. In de toespraak van dr. A. Ples man vormde de vryheid in de lucht het hoofdmotief Tot de moeiiykhe- den bb de ontwikkeling van de in ternationale luchtvaart rekent hy in de eerste plaats de technische vraagstukken. Hierby stelde hy vast, dat het vliegtuig en zyn be manning in hun technische ontwik keling verder zyn, dan de grond- organisaties. Een tweede moeiiyk- heid, aldus dr. Plesman, is de vry heid van doortocht, die door ver schillende regeringen te enghartig wordt bekeken. Een derde moeliyk- heid acht dr. Plesman gelegen ln de financiële resultaten van alle lucht lijnen. Zyn inziens zouden de finan ciële resultaten van alle luchtiynen stellig verbeteren, indien de rege ringen een vryere ontwikkeling var commercieel luchttransport zouden toestaan. Aan het jaarverslag van de IATA ontlenen wij, dat in het afgelope jaar de leden van de IATA ruim 19 milliard oassagierskllometers 160 millioen ton kilometers met vracht, en 400 millioen ton kilome. ters met post hebben gevlogen. Deze cijfers geven, speciaal ten aanzien van het vrachtvervoer, een indrukwekkende vooruitgang in vergelijking met 1947 te zien De veiligheid nam ln 1948 in ver- geiyking met het voorafgaande jaar met 30 procent too en voor 1949 wordt een nog grotere toename van veiligheid verwacht. Ten aanzien van de tarieven ter te kunnen worden. Militar- reden met jeeps om het terrein xz da brand heen en bepaalden o plaats, waar de vuurhaarden sterkst waren. Later werden b_ dosers gealarmeerd teneinde a brandende dennenbomen, d'e e ouderdom van 12 tot 20 jaar mi den, te doen sneuvelen. Deze vc«- tuigjes slaagden 'er wel in eer, deelte van het terrein plat te r- den. doch de brand was daanr^ nog niet geblust. Toen het geringe succes duide; werd, werd de hulp van een Sb man-tank ingeroepen om brat:- gangen aan te leggen. Ook dit bu- te weinig, daar de vlammen, c; grotendeels de toppen van de i men hadden aangetast, over wegen heensloegen. Inmiddels hadden de bosbrar:- weren van Doornspijk en Olde broek de rookontwikkeling was genomen; zij zijn toen op eigent!- legenheid naar de brand gegaie Eerst toen, het was kwart over;-: kreeg de Centrale Meldingsp.- van de Bosbrandweer te Apeldj:: het bericht van de brand door. vlammen hadden echter al drien hun vernietigend werk gediu daarbij uitstekend geholpen di: een vrij sterke wind. Naar wij van de Centrale Sï brandweer vernemen, zou de bra: niet een dergelijke omvang hebb: kunnen aannemen, indien direct het uitbreken gewaarschuwd \x. Met behulp van enige tankwage zou dan met een grote kans succes ingegrepen zjj,n. Nadat de eerste uurhaarden p doofd waren, rukte de bosbrau weergroepen wederom in. 0:- atreeks acht uur was men op Centrale Meldingspost te Apeldo:* ervan overtuigd, dat de brand rc. geblust. Niettemin waren omstrró tien uur Maandagavond op de i gestrekte terreinen nog honderdr kleine brandhaardjes te bespeur* terwijl de rode »loed door de zwart- geblakerde bomen de plaats aangi! waar de vlammen nog hoog oplan den. Op vele plaatsen kon toen nfc meer geblust worden ln verbard met de munitie, die aldaar ln 0 bossen lag. Men moest toezien e kon slechts door het locallseren vc de brand en het beveiligen van aar grenzende terreinen voorkomen, dr de brand zich nog verder zou uit strekken. De gehele nacht zyn brandwan ten op de terreinen aanwezig p weest. Regelmatig wakkerde b' vuur in de brandhaardjes weer aar doch dit werd zoveel mogelijk t reet bedwongen Tiny Jonker wil het Kanaal over ZAANDAM. De Zaandams zwemster Tiny Jonker is hede: middag om twee uur met haar trai ner Maarten Kuiper met de motc: kotter „Albatros" van schippe Haasnoot naar Engeland overgesto ken, vanwaar zij Vrijdag een po ging zal wagen, het Kanaal over tt zwemmen. Bij slecht weer steekt de kotter over naar Frankrijk en zal zij haar poging van daaruit ondernemen De kotter moet Zondag weer b IJmuiden zijn, zodat Tiny dan te rug moet keren. Verliezen na het staken der vijandelijkheden BATAVIA. Naar Aneta va welingelichte zijde verneemt be dragen de Nederlandse verliezen sedert het van kracht worden vas d order tot het staken der vijan delijkheden tot 12 dezer, 14.00 uufi- op Java 18 doden, 52 gewonden, vermisten; op Sumatra 1 dode ea 5 gewonden en in Zuid Borneo - doden en 4 gewonden. Als vermist opgegeven thans teruggekeerd BATAVIA. De plaatselijk' gemeengde commissie te Purwo- kefto bereikte overeenstemming ten aanzien van de wederziidss vrijlating van krijgsgevangenen ontvoerde bestuursambtenaren. Al' gevolg hiervan keerden 6 militai ren van de Koninklijke Landmacht die als vermist te boek stonden, naar Purwokerto terug. Eveneens werden zes militairen vrijgelaten, die op 2 September in het Malane- se door een strijdgroep waren ont voerd. wordt gezegd, dat met ingang var. October de pry's voor een transat lantisch retourvlucht voor het stil le- seizoen tot 466 dollar zal wor den verlaagd. Niet lang geleden was die pry's 1000 dollar. Verder dan de ze dramatische prijsverlaging kan men voorlopig niet gaan.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2