DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Nederland moet niet steeds alles beter willen weten Wereldbank dringt aan op devaluatie Los probleem op van de vrijwillig verzekerden Twaalf jaar geëist tegen S.D.-beamte Viermann Leiders R.T.C. gaan in stilte wegen banen In vertrouwen en vriendschap alle problemen oplosbaar Interim-regeling Surinamehernonien 9e Jaargang no. 215 oensdag 14 September 1949 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330. Bask: Rotterdansche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4,15 p. kw. Losse Nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOOR DER. 95 N Nee toch.Heus De Friezen zyn een gastvrij volk. Op 2500 gevallen van inwoning komen er slechts 23 vorderingen voor. Er is een vee boer, die voor de inwoning geen huur berekent en bovendien nog de studie van een zoon der in- wonenden bekostigt. De be woonster van een state heeft een gehele vleugel van het ge bouw ter beschikking gesteld aan Indische families met veel kinderen. De afstammelingen van Joh. Verpalen en Cornelia van Praat, die in 1788 in Rucphen in het huwelijk traden, hebben in dit Brabantse dorp een fa milie reünie gehouden. Er ver schenen uit alle hoeken van Ne derland en België bijna 300 Ver- palens. Besloten werd, dat de 300ste Verpalen een zilveren drinkbeker met een inscriptie zal krijgen. Aubrey Westinghouse, presi dent van de Victoria Flying Ser vice, zal in Prince Rupert iu Canada terecht moeten staan wegens het vliegen in beschon ken staat. Het is de eerste maat. dat zulk een zaak voor de rech ter komt. Russische humor... Het weekblad „Krokodil" meldt. dat Frankrijk in het kader van het plans-Marshall 50.000 katten voor de muizenjacht moet in voeren. Zijn alle Franse muizen verslonden, dan zullen de Ame rikanen nieuwe muizen zenden om de levensstandaard van de katten te handhaven. Vlak na de record-hittegolf heeft Amerika zijn eerste grote sneeuwstorm van het sei zoen beleefd. In Montana viel 25 centimeter sneeuw. 55 EINDHOVEN. „Het grootste offer, dat de Nederlanders zullen moeten brengen voor het welslagen van de Benelux, Is, dat zü afstand doen van de mening alles altijd beter te weten." Afgezien van deze raad had de heer Jaspar, directeur-generaal voor de Benelux.tolunie In de rede, die hij Dinsdag hield te Eindhoven over „Op weg naar de Benelux", de opwekkende mededeling, dat door het bezoek van de Bel gische minister van buitenlandse zanen. Paul van Zeeland, aan zijn Nederlandse collega Stikker, de voorbereidingen van de voor-unie, be langrijk zijn opgeschoten. De heer Jaspar verwacht, dat deze binnen zeer korte tijd tegemoet gezien kan worden. lux er eenmaal is, te verwachten Meer begrip nodig voor grote lijn „De Benelux", aldus dr. Jaspar. „is een zaak van het gezonde ver stand. De voornaamste voorwaarde voor het slagen is, dat wij allen de- ze economische samenwerking leren zien in het grote verband, waarin ze gezien moet worden. De regeerders dienen de consequen ties van hun handtekeningen te aanvaarden en zich niet te laten weerhouden door allerlei kleinig heden. die door niet minder dan 65 commissies, sub-commissies en ra den worden behandeld. We moeten het politieke aspect in het oog hou den". Er is geen sprake van een crisis in de Benelux, al erkende I spreker dat het te langzaam gaat. De regeringen, moeten zich baseren op de data, die in de staatstukken vermeld staan. 1 Juli 1950 moet de unie in grote lijnen klaar zijn. We moeten onderling werken zonder vrees of argwaan. De da tum die bepaald was 1 Juli 1949 voor de voor-unie, is ook niet gehaald, want deze voor-unie is er nog niet. In verband met het als de Bene- Nederland zou kracji tiger moeten optreden tot vermindering van dollartekort WASHINGTON Met de in diening van een gedetailleerd rap port, toegelicht door een rede van de president van de internationale bank voor herstel en wederopbouw. Eugene R. Black, ls in Washington de zitting van de jaarvergadering van deze bank geopend. 48 Lan den zijn bij deze bank aangesloten. Onder anderen bevindt zich in Washington de Nederlandse minis ter van financiën, professor Lief- tinck. om aan de beraadslaging deel te nemen. In het rapport wordt sterke aan drang uitgeoefend od landen, die een te hoge wisselkoers hebben om de concurrentie op het dollarge- bied met succes te voeren om tot devaluatie over te gaan. In het zoeklicht DOLLA RCONFERENTIE Verheugend resultaat DE financiële besprekingen tus sen de vertegenwoordigers der Verenigde Staten, Groot-Brittannié en Canada hebben geleid tot een serie afspraken, waarvan men mag aannemen, dat zij een einde zullen maken aan de gevaarlijke druk op de goud- en dollarreserves der Brit ten. Dit resultaat, dat niet slechts voor Groot-Britfannië, maar voor geheel met de Engelsen op econo misch en politiek terrein samen werkend West-Europa van het groot ste belang is, toont aan, dat de vrije democratieën, in tegenstelling met hetgeen steeds van communistische zijde wordt be- weerd, wel dege lijk in staat zijn hun economische problemen op - y even doelmatige wijze te behande len als hun politieke. De overeen komst, die de drie mogendheden op financieel terrein gesloten hebben, is ongetwijfeld te vergelijken met het Atlantische verdrag, dat een uiting is van de eenheid op politiek gebied. Zeker, de overeenkomst brengt geen volledige oplossing voor het huidige gebrek aan even wicht in het betalingsverkeer tussen de dollar- en sterlinggebieden. Dit neemt echter niet weg, dat de ver tegenwoordigers der drie regeringen tot overeenstemming zijn gekomen ten aanzien van een gemeenschappe lijk doel en dat, indien de proble men op lange termijn in dezelfde geest van oprechte samenwerking zullen worden behandeld, er nauwe lijks voor gevreesd behoeft te wor den, dat er in 1952, wanneer het plan-Marshall ophoudt te function- neren, geen evenwicht in het beta lingsverkeer tussen de gebieden van de dollar, het pond sterling en an dere Westeuropese valuta's zal zijn bereikt. Tijdelijke opklaringen Weersverwachting, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond: Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien en in de nacht tijdens op klaringen plaatselijke vorming van mist. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. 15 SeptZon op 6.13 onder 18.56; Maan op 21.51, onder 15.20. In een uitvoerig overzicht passe ren alle landen, die met de bank in relatie staan de revue. Op Nederland wordt in mil de vorm critiek geoefend. Ge zegd wordt, dat de Nederland se regering meer opofferingen van de zijde van de bevolking moet vragen indien Nederland zijn dollartekort wil wegwer ken. De bank beseft, dat de economische positie van Ne derland moeilijk is, maar niet temin moet zij aan de Neder landse bevolking vragen niet terug te schrikken voor een drastische actie, indien dit noodzakelijk zou zijn om het land op een gezondere econo mische grondslag te plaatsen. In het rapport wordt niet ver meld. of de bank het verstrekken van een nieuwe lening aan Neder land overweegt. Ten aanzien van de aanvraag van Zuid Slavië tot verschaffing van een lening van 500 millioen dollar, liet de president van de bank er geen twijfel aan bestaan, dat de bank niet voornemens is een dergelijk groot bedrag in Zuid-Sla- vië te investeren. Wel wordt een lening van bescheidener omvang overwogen. Indonesië tegen immigratie van Japannezen DEN HAAG. Mohammed Hat- ta, leider van de Republikeinse de legatie ter R.T.C., heeft tegenover Reuter verklaard, dat de toekomsti ge R.I.S. elk plan voor emigratie van Japannezen naar Borneo, Cele bes of Nederlands Nieuw-Guinea „volkomen zou verwerpen". Hatta verklaarde dit met betrek_ king tot recente berichten uit To kio, volgens welke de adviseurs van generaal MacArthur een dergelijk plan voorstonden. toenemende bezoek van Belgen aan ons land zei spreker, dat Neder land voor de Belgen wel eens wat saai is. Vooral ons amusements leven heeft een verlevendiging nodig. In verband met de landbouw merkte dr. Jaspar op, dat op dit gebied Nederland zeker de priori teit zal hebben, maar dit impliceert dat wij ook wel eens prioriteit aan België zullen moeten verlenen. Op sociaal gebied groeien wij steeds meer naar elkaar toe, en de ver houding tussen lonen en prijzen be hoeft bij de partners niet geheel identiek te zijn. De angst, dat de industrialisatie in ons land, aan banden zal worden gelegd, is zon der grond. Nederland heeft alle mogelijkheden en België en Lu xemburg erkennen dit. Wanneer wij in vertrouwen en vriendschap praten, zijn alle moeilijkheden op te lossen. Giuliano wacht: 1325 jaar celstraf ROME. Volgens de statistieken van het gerechtshof in Palermo staat Salvatore Giuliano, de beruch te bandietenkoning van Sicilië een minimum vonnis van 1325 jaar ge vangenisstraf te wachten, als hü wordt gepakt. In de afgelopen zes jaar zijn er zes bevelen voor zijn arrestatie uit gevaardigd. Giuliano wordt ervan beschuldigd 37 mensen te hebben gedood, 29 pogingen tot moord te hebben gedaan, en 40 rooftochten en tien ontvoeringen te hebben uitge voerd. Italië kent de doodstraf niet Artikelen van „Franeker" journalisten gebundeld NEW YORK. Bij „Knicker. boeker Magazine" is Dinsdag een brochure „Last Testimony" ver schenen, die de posthuum gedrukte artikelen over Indonesië bevatten van de Amerikaanse journalisten, die met de „Franeker" zijn omge komen. De uitgave werd mogelijk gemaakt door particulier initiatief in Nederland en Amerika in sa menwerking met het „Knicker bocker Magazine". De eerste op laag van 10.000 exemplaren is gra tis verspreid onder de leden van het Amerikaanse congres en re geringspersonen, 5000 exemplaren zijn toegezonden aan Amerikaanse kranten, tijdschriften, bibliotheken, scholen en universiteiten. DEN HAAG. Krachtens bü kabinetsrescript vair 10 September 1949 ontvangen machtiging van H.M. de Koningin hebben de mi nister zonder portefeuille mr. J. R. J H. van Schalk de minister van over- I zecsc gebiedsdelen mr. J. H. van Maarsevecn cn de minister zonder portefeuille de heer L. Götzen aan de voorzitter der Eerste Kamer medegedeeld, dat het ontwerp van wet, houdende een Interimregeling voor Suriname, bij de Tweede Ka- mcr der Staten-Gcneraal ingediend bij Koninklijke Boodschap van 12 Juli 1949, wordt ingetrokken. Bevin en Acheson bespre ken anti-communistisch krijgsplan WASHINGTON. De Britse mi- nister van Buitenlandse Zaken, Er- nest Bevin en zijn Amerikaanse collega, Dean Acheson, zijn gisteren bijeengekomen om de Brits-Ameri kaanse politiek, bedoeld om de ver spreiding van het communisme in Europa en Azië te verhinderen, te bespreken. Naar in bevoegde kringen wordt verklaard, zullen de besprekingen een week duren cn zal het gehele gebied der Amerikaanse en Britse buitenlandse politiek behandeld worden. Onder andere zouden ter sprake komen: voorstellen voor een vredesverdrag met Japan; formule ring van een gemeenschappelijke politiek ten opzichte van het com munistische China: maatregelen ter verdediging van Hongkong: de eco nomische toestand van de Zuid- Aziatische landen: kwesties betref fende het Midden-Oosten, en het dispuut tussen de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië. ZIEKENFONDSEN VRAGEN: Geneeskundige verzorging van deze categorie levert f 36,5 millioen verlies op Eis: één soort verzekerden in de toekomst (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Het is al meer ge zegd en de Centrale Bond van Ziekenfondsen heeft het ons weer een dubbel en dwars bevestigd de vrijwillig verzekerden krachtens het Ziekcnfondsenbesluit zijn, fi nancieel bezien, een zwaar blok aan het been van de fondsen. De geneeskundige verzorging van deze groep Nederlanders levert jaar in, jaar uit enorme tekorten op. Cij fers? Uit het vereveningsfonds van de verplichte verzekering is in drie jaar tijd 1947. 1948 en 1949 niet minder dan f 29 V* millioen bij gepast, cn nog schat men het te kort op rond f 7 millioen. Een gat dus in deze soort verzekering, waardoor f 36millioen vloeide. De oorzaak van deze schrikwek kende tekorten ligt in de stijging van de kosten der geneeskundige verzorging. Niet alleen zijn de prij zen voor vrijwel alle geneesmidde len sterk gestegen, ook de artsen- Advocaat-fiscaal„Niet dezelfde verantwoordelijkheid als Lages AMSTERDAM. Friedrich Carl Ferdinand Viermann, 50 jaar oud, Kriminal Sekretaer bij de S.D. in Amsterdam, was een van de naaste medewerkers van- Willy Lages. Het was een lange lyst van be schuldigingen, die de advocaat-fis caal by het bijzonder gerechtshof te Amsterdam, mr. J. C. Louet Feis- ser de in keurig grijs costuum ge stoken Viermann voorlas toen hij zich voor zijn daden moest verant woorden. „Het begeleiden van twee leden van het Sonderkommando Feld- meijer die in Purmerend een Silber- tan'nemoord moesten uitvoeren" „het commanderen van executiepe lotons .,het geven van een op dracht aan zijn minderen om in Laren twee Nederlanders neer te schieten". Viermann erkende de hem ten laste gelegde feiten, behalve het neerschieten van de' Nederlanders in Laren. Toen de Silbertannemoord ter sprake kwam, zei de verdachte: Dit was voor mij geen moord en ik zie het nu nog niet als zodanig. Het was represaille!" Willi Lages verklaarde als getuige, dat Viermann van hepi de opdrachten had ontvangen om deze en dergelijke .executies uit te voe len. „Viermann", aldus Lages, „heeft mij meermalen gevraagd niet met deze opdrachten te wor den belast." In de middagzitting legden tien getuigen décharge hun verklarin gen af. Sommigen vertelden, dat Viermann verscheidene keren, ook vóór Dolle Dinsdag, zijn bemidde ling verleende om gevangenen wrij te krijgep. bij verhoren altijd uiterst correct was en vaak eten en sigaretten aan de gevangenen verstrekte en briefjes uit de gevan genis smokkelde De advocaat-fiscaal. .mr. J. C. Louet Feisser zei in zijn requisitoir: „Uit de getuigenverklaringen blijkt wel, dat V. altijd correct is opge treden. Bij het hele proces is niets gebleken van mishandelingen. Het wettig en overtuigend bewijs van alle ten laste gelegde punten is ge leverd. Maar is er voor mij een aanzienlijk verschil in de verant woordelijkheid van Viermann en die van zijn hoogste chef." Hij eiste tenslotte twaalf jaar gevan genisstraf. Het Hof zal 27 September uit spraak doen. honoraria, de kosten voor de verple ging in ziekenhuizen en sanatoria, on verscheidene andere verstrek kingen. gelijk men dat in die vak kringen noemt, vragen hogere uit gaven. Nieuwe geneesmethoden, nieuwe geneesmiddelen eisen aan dacht en. hopen geld. Een voor beeld: behandeling van een TBC- patiënt het streptomicine vergt een bedrag van f 2500 tot f 4000. De behandelingen niet toe te passen, waardoor veel kosten worden ge spaard, geen redelijk denkend be stuurder van de ziekenfondsen zal het in zijn hoofd halen. De verplicht verzekerden zijn self supporting. Hun prerrfies waren aanvan kelijk zelfs Iets te hoog 4 pet zo dat zU tot tweemaal toe op aandrang van het bcdrijlslcven zijn verlaagd. Nu bedragen zij 3.6 pet., ondernemers en werknemers betalen ze samen. Voor dc verlaging kon een reserve worden ge vormd van f 150 millioen. Nu. na de prcmievcrlaging. zijn opbrengst en kos ten vrijwel met elkaar in evenwicht. Dc verplicht verzekerden vormen dus geen probleem; de gehele belangstelling dor ziekenfondsen men kan haast wel zeggen: dc angstig gespannen belang stelling gaat uit naar het probleem der vrijwillig verzekerden. Is het vreemd, dat de ziekenfondsen alles in het werk stellen om dat vraagstuk op te lossen? Een ziekenfondswet, die het Zicken- fondsenbeslult zal vervangen, staat op stapel. Hoe zij er uit zal zien. zelfs vele bekenden in dit Jeruzalem weten het niet. Maar dc ziekenfondsen weten wel. wat zij er In vastgelegd willen zien. Vrijwel alle ziekenfondsen met uit zondering alleen van de katholieke zijn voorstander van één soort verze kerden. gelijk de toestand voor dc oor log was. Eén uniforme premie moet er komen, propageren zij. die. gelijk net voorlopig nog wat vaag wordt uitgc* drukt sociaal verantwoord" moet zijn Geheel vrijwillig zal die verzekering ze ker voor de werkenden niet zijn: één sanctie, het inhouden van ziekengeld voor nlet-vcrzekerde werkers moet zo zeggen de fondsen, als een indirecte drang in petto worden gehouden. Overheidssteun En dan' staat de regering eventueel od het standpunt, dat de wettelijke ver plichting moet worden gehandhaafd, dan vraagt het zlckenfondswezen een uitbreiding daarvan met de grote grocD van ambtenaren de ..Drees-oudjcs". de gepensionneerden en de rentetrekkers van Ongevallen- en Invaliditeitswet Blijven over: dc kleine zelfstandigen. Wil men deze groep ook een goede ge neeskundige verzorging garanderen en uil het oogpunt van volksgezondheid is dat noodzakelijk! dan zal dat niet kunnen geschieden zonder overheids steun. omdat anders een premie moet worden gevraagd die ver uitgaat boven de draagkracht van de grote massa de zer lieden. Dit is ln het kort. en zeer gecompri meerd weergegeven. h(\ standpunt van de ziekenfondsen De nieuwe wet, waar van men hoopte dat zij in begin van 1950 in werking zou kunnen treden, is nog niet klaar. Nog vinden daarover onderhandelingen en besprekingen plaats lussen de regering, dc Zieken fondsraad cn de Stichting van de Ar beid. De datum van inwerkingtreding zal dus wel later vallen Tot welk resul taat die onderhandelingen zullen voeren hoe ook de nieuwe wet er uit zal zien. één ding is ln kringen van ziekenfond sen wel kristalhelder geworden: het probleem der vrijwillig verzekerden moet zo snel mogelijk dc wereld uit. ln het belang van die verzekerden zelf en ongetwijfeld ook in het belang der fondsen. Nu is Tini Jonker aan de beurt Zou het lukken? Aan Tini's „voedselpakket" zal het niet lig gen, dat is in ordeze laat op de foto nog even een bezorgde blik over haar leeftocht gaan daar moet ze dus op teren tijdens haar Kanaaltocht. liet Zaanse meisje is Dinsdagmiddag met dc kotter IJM 277 Albatrosnaar Dover vertrokken. Als alles vol gens plan verloopt, zal Tini Jon ker Vrijdagmiddag om 2 uur van Folkestone uit starten, met als doelCalais. Haar trainer, dc heer Af. dc Ruijtcr, en diens echt genote vergezellen haar. Zondag avond hoopt ze .anet roem over dekt in IJmuiden terug te zijn. K.V.P. houdt congres in Utrecht UTRECHT. Zaterdag 12 en Zondag 13 November zal in „Tivo- li" te Utrecht het derde congres der Katholieke Volkspartij worden ge houden. Behalve de reglementair voorge schreven vergadering, waarin het woord gevoerd wordt door de par tijvoorzitter. W. J. Andricssen. de partijsecretaris, dr L. A. H. Albe- ving, cn de voorzitter van de katho lieke Tweede Kamerfractie, prof. mr C. P. M. Romme, zullen vijf sectievergaderingen op de Zater dagmiddag worden gehouden. Als inleiders voor deze sectievergade ringen treden op mej. A. H. Nolte, die spreekt over „De vrouw in de maatschappij:', drs G. Veldkamp, die spreekt over „Sociale zekerheid en persoonlijkheid"; dr. G. Pom pen, die het onderwerp „Volksge zondheid en overheid" behandelt; burgemeester mr. dr. R. Geuljans. die een inleiding houdt over „Do gemeente er) haar burgers" en p>of. dr A. Albregts. die „De onderne- Op dc kohhsd Ereschuld op een koopje DE opsporingskosten voor ver miste personen zijn te hoog. Daarom acht dc minister het niet verantwoord, dat. in verband met de zorgelijke toestand van 's Rijks fi nanciën. nog verder dc nodige om vangrijke bedragen de laatste keer 200 duizend gulden op jaarba sis beschikbaar te stellen. Deze maatregel hebben dc Statcn-gcne- raal goedgekeurd. Zolang dc be schikbare gelden dit toelaten, zal van 1 Juli 1949 een klein afwikkelings bureau blijven functionncren. als mede een tweetal posten in het bui tenland. Deze mededeling is al enige maan den oud cn zij heeft in dc kring van echtgen. moeders, vaders, zusters en broers, die nog altijd wachten op enig bericht omtrent het lot van een in concentratie, of arbeidskamp ge vangen gehouden en vermoedelijk omgekomen familielid, hevige te leurstelling gewekt. Leeft hü of leeft hij niet? Dit is dc vraag, waar al deze mensen zich mee bezig hou den en waar alleen het onderzoek van dc opsporingsdienst antwoord op kan geven. Er wordt thans geringschattend over het werk van deze opsporings dienst gesproken, maar volgens dc Ned. Ver. van Ex.Politieke gevan genen zijn er heel wat dossiers ge mankt. die honderden gevallen ver tegenwoordigen. Zo is bekend, dat de Missie tot Opsporing vele dossiers met een gunstig resultaat heeft we ten af te werken, waarin het Infor matiebureau van het Roode Kruis niet kon slagen. Vorig ja«V b.v. werd een aantal zaken opgehelderd, waar onder ook het grote aantal vermis ten uit de Gemeente Putten Verder zijn er honderden cn honderden ge vallen tot klaarheid gebracht (waar bij maanden waren met een afslui ting van 450 dossiers) waardoor een ontzaglijk groot aantal families tot rust werd gebracht. Dit in ogenschouw nemend, kun nen wij alleen maar zeggen, dat het soms vreemd toegaat met allerlei zaken, die tn verband staan met de erfenis uit dc bezettingstijd. De wij ze, waarop men er van af probeert te komen, getuigt niet bijzonder van de eerbied en dc verplichtingen, die men zegt te hebben voor hen, die hun leven gaven voor het vaderland. Twee honderd duizend gulden is te veel! Dc nabestaanden der slachtof fers mogen het met dit antwoord doen. Wat betekent ereschuld als Militair Gezag er ettelijke millioencn doorheen gelapt heeft zonder dat er iets anders tegenover staat dan een behoorlijke dosis napijn? Gelukkig is de minister een wel willend man. Hij heeft zelf in een kamp gezeten en weet van deze za ken dus iets meer af dan de gemid deld? man. Particuliere steun aan het werk der missie wordt door hem toegojuicht cn als de nodige gelden worden bijeengebracht, wil hij over wegen of het mogelijk is de missie haar arbeid eventueel onder zijn leiding te laten voortzetten. Wat doet men in zo'n geval? Wie het aangaat, protesteert cn omdat dit toch niet helpt, zoekt hü naar gelyk- gezinden, die evenals hij. de zaak der ereschuld hoog opnemen. De Ned. Ver. van Ex-Politieke gevan genen heeft geprotesteerd en zij heeft tegelijkertijd het besluit geno men hot opsporingswerk in het bui tenland desnoods op eigen kosten voort te zetten. Naar raming zal een bedrag van 150 duizend gulden no dig zijn om binnen anderhalf jaar de nog resterende 15.000 dossiers af te werken. Zo staat de zaak er thans voor. Men vraagt zich alleen af waarvoor het nodig is geweest, dat de rege ring zich voor een bedrag van 150 duizend gulden in de kaart heeft la ten kijken. Holland op z'n smalst! ming in deze tijd" behandelt. Op Zaterdagavond wordt een grote byeenkomst gehouden. Hier zal om. prof. dr J. Giclen, vice- voorzitter van de partij spreken over de grondgedachte van 't con gres. Als titel voor zijn inleiding koos prof. Gielen: „Mens en Maat schappij". DE A.N.W.B. HEEFT de filmstu dio ,JDe Hoge Vuurschc" op dracht gegeven tot het vervaar digen van de speelfilm ,JDe hori zon wijkt", die een tijdsduur van vijftig minuten zal krijgen. In deze film wordt de ontwikkeling van het verkeer en tourisme tn beeld gebracht. Zowel een post koets als de eerste auto, veloci- pèdes en draisiné's (loopfietsen) hebben een belangrijke rol. In de buurt van Schipluiden worden opnamen gemaakt. De eerste auto passeert een postkoets. Sluiting Staten Generaal DEN HAAG. De beide Kamers der Staten-Generaal zün in verenig de vergadering bijeengeroepen, ter sluiting van de Staten-Generaal, in het gebouw van de Tweede Kamer, op Zaterdag 17 September, 's mid dags om kwart voor drie. Weekend als gasten van de regering op een praatreis buiten de grens (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Vrijdagmiddag na afloop van haar vergadering ln de Treveszaal duikt de centrale commissie van dc R.T.C. tot Maandag on der water. Sommigen menen, dat dit onderduiken op het water bulten de landsgrenzen geschiedt, anderen fluisteren over een weekend op een stil plekje in dc Ardennen of op de Veluwc. Maar waar de drie delega tievoorzitters met hun twee plaatsvervangers en de leden van het secre tariaat ook heen zullen gaan. het zal niet zijn om er een frisse neus te halen. Congresleden uit V.S. gaan met Franco praten LONDEN Het Amerikaanse congreslid James J Murphy, ver klaarde Dinsdag bij zijn aankomst in Plymouth aan boord van de „Ile de France", dat hij deze maand met nog zeven Amerikaanse con gresleden in Madrid besprekingen zal voeren met generaal Franco. Deze besprekingen zullen tot on derwerp hebben het verlangen van generaal Franco om zich aan te sluiten by het Atlantische Pact en financiële hulp te verkrijgen. De correspondent van de New York Times sprak dezer dagen van een impasse. Dat lijkt ons een enigszins ondoordachte beoorde ling van overigens merkbare stroefheden, welke aan dc dag tre den. Die moeilijkheden schijnen voornamelijk op het niveau van dc commissies en subcommissies te liggen, waar men blijkbaar te fragmentarisch te werk moest gaan. Het stramien, waarop alle werkzaamheden van de commissies geborduurd moeten worden, de toekomstige verhoudingen tussen Nederland en Indonesië, tekent zich op dit ogenblik blijkbaar nog niet duidelijk genoeg af, om aan de overige commissies een goede werkbasis te geven. Het gevolg is geweest, dat de centrale commissie gisteren een stap heeft genomen, welke er op gericht is, dat men niet met het tijdschema voor de uitgetrokken acht weken in con flict komt. De centrale commissie zal nu tijdens het weekend de werkzaamheden van de commissies onder het oog nemen en pogen op grond van de voorlopige conclusies van de verschillende commissies de verdere lijnen uit te zetten. Het Ligt wel voor de hand, dat de drie voorzitters van de delegaties. Van Maarseveen, Hatta en Hamid, met hun naaste medewerkers, dr. Van Royen en mr. N. S. Blom, Rum en Leimena, en Anak Agung en Su- parmo, tot beslissingen zullen kun nen geraken op punten, waar de lagere goden elkaar nog niet over de streep vermochten te trekken. Vandaar, dat de centrale commis sie het aanbod neeft aanvaard van de Nederlandse regering om als haar gasten gelegenheid te krijgen tot het houden van langere pala vers. dan de twee wekelijkse ver gaderingen van ten hoogste drie uur mogelijk maakten. Nu de eer ste werkweken achter de rug zijn, beginnen zich uiteraard de ver schillen duidelijker te concretise ren en een ingrijpen van de drie delegatieleiders kan op een ogen blik als dit van heilzame invloed zyn. Tijdens de vergadering van gis teren heeft de centrale commissie het rapport van de subcommissie voor de minderheden goedgekeurd. Aan de vertegenwoordigers der minderheden zal worden medege deeld over welke onderwerpen zij zullen worden gehoord. Een beslis sing over de zaak van het horen der „gewichtige belangen" kon ook in deze vergadering nog niet wor den bereikt.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1