DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Albert Schweitzer, één dag in Holland, vertelt ons over zijn werk Griekse leger zal (zo nodig) Albanië binnenrukken Acheson en Bevin maken politieke balans op KAB protesteert tegen toestand in Oost-Enropa Een verblijf van dertig jaar in het oerwoud brak zijn vitaliteit en geest niet r~ Mogelijke nieuwe complicaties verontrusten Londen r .J 9e Jaargang no. 216 Donderdag 15 September 1949. Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330, Bank: Rotterdansche Bank Postbus 1 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort, Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235, Hoofdredacteur: Tl. DE BOOR DER, EXCLUSIEF INTERVIEUW MET EEN GROOT MAN Een rijk leven Doctor Albert Schweitzer is op 14 Januari 1875 te Kaysers- berg in de Elzas geboren. In 1899 promoveert hij in de filo sofie op een proefschrift over Kant, een jaar later in de theo logie op een dissertatie over het Avon dmaalsprob leem. Drie jaar later wordt hij hoog leraar te Straatsburg. In 1905 verschijnt zijn beroemd boek over Bach, dat algemeen als 'n standaardwerk wordt erkend, in 1906 zijn Geschichte der Leben- Jesu-Forschungeen geweldig werk, waarin een gehele biblio theek is verwerkt. In hetzelfde jaar verschijnt een zeer invloed rijk geschrift over orgelbouw. Daarna besluit hij, als me disch zendeling naar Afrika te gaan. Tijdens zijn arbeid als predikant en hoogleraar studeert hij voor arts. Vindt ondertussen gelegenheid, orgelconcerten te geveno.a. te Parijs en te Bar celona en om zijn boek over Bach om te werken in het Duits, waarbij het tweemaal zo dik wordt. In 1913 promoveert hij voor de derde maal, nu in de medi sche wetenschap. Kort erna ver trekt hij naar Lambarene aan de Ogowe in West-Afrika. De geleerde word\ dokter, maar ook architect, tuinman, kolonist, in het Afrikaanse oerwoud Over dag opereert, timmert, plant hij, houdt hij spreekuur en preekt hij, 's avonds speelt hij piano en werkt hij aan zijn filosofische en theologische studies. Behalve zijn talrijke boeken over zijn werk in Lambarene zijn o.nu twee delen van zijn cultuur-fi losofie verschenen. J EERBIED VOOR HET LE VEN ISZIJNDRIJFVEE!. (Van een onzer redacteuren ROTTERDAM „Ik ben in October 1948 naar Europa gekomen om uit to rusten van mijn werk In Lambarene, waar ik twaalf jaar achtereen ben geweest, met slechts een oponthoud van tien dagen in Europa, in 1939, om inkopen te doen In verband met de oorlog, die Ik verwachtte. Ik ben van dit lange verblijf in het oerwoud erg moe ge worden, maar van uitrusten is niets gekomen. Ik moest in Amerika bjj «Ie Goethe-herdenking een rede uitspreken en dus heb ik enige maanden moeten besteden aan do bestudering van wat In de laatste twintig jaar over Goethe is geschreven. Nu ben Ik nog wel niet uitgerust, maar ik voel me vrj) fit en Ik ben bly, weer naar Afrika to kunnen gaan er is nog veel te doen: ik moet de zaken in het hos pitaal zo regelen, dat alles goed functlonneert, ook als Ik er niet meer ben." BIRMA Communistisch gevaar BIRMA, het Zuid-Oost-Aziatische land, dat sinds het zijn vrij heid van de Britten kreeg, zonder onderbreking in een staat van bur geroorlog heeft verkeerd, ziet zich thans blootgesteld aan een directe dreiging van Chinese communisti sche zijde, doordat de communisten in de naburige Chinese provincie Yoennan een geslaagde staatsgreep hebben uitgevoerd. Wel schijnen de nationalisten op t-het ogenblik In bet Kocnming, de - hoofdstad, en de Zoeklicht even beroemde als y beruchte Birma- weg nog in han den te hebben. Maar het grootste deel van Yoennan wordt beheerst door bandietenleiders, die waar schijnlijk maar al te bereid zijn hun lot aan dat der communisten te binden, evenals de roversbenden in het Noorden van China dit gedaan hebben. Tot nu toe hebben de rebellerende communisten in Birma nog geen noemenswaardige hulp van hun geestverwanten in China ontvan gen. Birma echter staat nog altijd op de Chinese kaarten als een deel van China aangegeven en wanneer de communisten geheel Yoennan in handen gekregen zullen hebben, wat vroeg of laat zeker te gebeuren staat, zal ongetwijfeld de „bevrij ding" van Birma op hun program- ma geschreven worden. Veel bewolking Weersverwachting geldig van ['Donderdagavond tot Vrijdag savond: Over het algemeen tamelijk veel bewolking met bijna overal enkele buien. Meest matige zui delijke tot zuid-westelijke wind. Weinig verandering in tempe- ra tuur. 16 Sept.: Zon op 6.15, onder 18.54; Maan op 22 47, onder 16.20. Dat zegt doctor Albert Schweit zer, nu hij. op 14 September 1919, mij tjjdens een verblijf van anderhalve dag in Holland een on derhoud van drie kwartier toestaat. Op dit onderhoud heeft hij zich in gesteld: „Ik weet wie u bent, welke krant u vertegenwoordigt. Wat wilt u weten?" En dan zijn een paar zin nen voldoende om hem te bewegen, een beknopt maar boelend relaas te geven van ztfn werk en zijn plan nen. „Mijn grootste belevenis tij dens mijn bezoek aan Europa is, dat mijn idee: Eerbied voor het leven is het grondprincipe van alle ethiek, zijn ucg in de wereld vindt, zowel bij filosofen als bij niet-filosofen. Ik mocht verwach ten dat dit eenmaal zou gebeu ren, maar dat ik dit zelf, in mijn ouderdom, nog mag beleven, is meer dan ik mocht verwachten." Zo spreekt de bijna 75-jarige, wie het gegeven is in zijn leven te be reiken, wat hij zich heeft voorge steld. Alles wat hij heeft onderno men, heeft bljjvende betekenis ge kregen: zijn theologische studies, zijn filosofisch-cthischo denkbeel den, zg'n musicologische arbeid, zijn werk in equatoriaal Afrika. Als ge leerde heeft hij een wereldfaam, als musicus even eens. Hij is zo verbazingwek kend begaafd, dat hij.dne pro fessoraten zou kunnen vervul len en tevens organist van we reldwijde bete kenis zou kun nen zijn. En deze man werkt nu als medisch zendeling al 35 jaar in Afrika, temidden van oerwoud, negers, melaatsheid, gekken. Als mens is Schweitzer het grootst, omdat hij, kinderlijk- eenvoudig, „ja" heeft gezegd op het gebod, zijn naaste lief te hebben als zich zelf. Gezegd, en... gedaan. „Schikt u maar wat bij," zegt hij, mij het ge voel gevend, bij hem thuis te zijn. „Schrijft u maar op; ik zal wel vertellen, dat is voor u ge makkelijk." En Schweitzer vertelt. Won derlijke belevenis: de dingen, waarover tientallen boeken zjjn verschenen en waarover heel de beschaafde wereld heeft gele zen, nu te horen uit de mond van hem zelf; eenvoudig, zon der ophef, zeker en beslist. Bjjna 75 is hij, maar even vitaal en krachtig als 25 jaar geleden. En, vooral, vervuld van een weldadig geloof en vast ver trouwen In ^Ijn medemensen, in het leven zelf. Strijd tegen de lepra Ik.heb tot het einde van de oor log veel steun gehad van myn Hollandse verpleegster Maria La gendijk. Toen uw land bevrijd was, is zij voor anderhalf jaar naar huis gegaan. Nu werkt zij weer in Lam barene, samen met Ali Silver uit Den Haag en met nog zes andere blanke verpleegsters, uit Zwitser, land, uit de Elzas en een uit Ame rika. Twee van hen moeten de chi rurgie enigermate beheersen, om dat wij voor het grote gebied van de benedenloop van de Ogowe, de rivier waaraan Lambarene ligt, het chirurgisch centrum zijn. Zoals u weet heeft onze gastvrouw ook eni ge maanden meegewerkt, zij in de huishouding. U moet deze omschrij ving maar beschouwen als een euphemisme voor „slavin", omdat de slavernij nu eenmaal sinds lang ls verboden!" Schweitzer glimlacht, onze gastvrouw ook. Zij kent Schweitzer's humor en waardeert het. „In ons hospitaal komen hoofd zakelijk voor breukoperaties, afwij kingen aan het onderlichaam en elefantiasis (knobbel-melaatsheid). De strijd tegen de lepra is ons be langrijkste werk. Ik heb de be schikking gekregen over twee nieu we Amerikaanse middelen, het Promin en het Diason. „Met deze geneesmiddelen zjjn resultaten bereikt, dio nog niet eerder zjjn waargenomen. De uitbreiding van de lepra kan ermee tot staan worden gebracht en In bepaalde geval len slagen wo er zelfs in, lepro zen te genezen. Mensen, die 7.0 door do lepra zjjn aangetast, dat hun voeten wegkwijnen, dat z(j 's nachts niet kunnen slapen vanwege de walgelijke stank van hun eigen zweren, kunnen zich na verloop van tjjd weer bewegen, worden zelfs weer ge schikt voor hun werk! „Ik ga volgende maand naar Lambarene met als eerste doel, de lepra-bestrjjding opnieuw te orga niseren. Er moet n\et spoed een aantal barakken worden gebouwd voor leprozen. Deze barakken moe ten niet te ver van het hospitaal verwijderd zjjn: ik kan ér niet aan denken, de leprozen te isoleren: dat is in het oerwoud onmogelijk en bo vendien ongewenst met het oog op de mentaliteit van de primitieve in boorlingen. Ik hoop dat ze na de Promin-injectles niet besmettelijk meer zijn. „Met de slaapziekte heeft het hospitaal in Lambarene slechts in zoverre te maken, dat wij de lijders aan deze ziekte, die wij ontdekken, verwijzen naar het hospitaal voor deze patiënten, dat onder auspiciën staat van de Franse Regering. Tot 1929 behoorde ook de bestrijding van de slaapziekte tot onze taak. Daarna heeft de Franse Regering dit, evenals in de gehele Franse Kongo, ook in het gebied van de Ogowe, ter hand genomen. „Het Ts ons niet mogelijk, dit goed tc doen Er zijn mobiele bri gades voor nodig, blanke verple gers, gespecialiseerd in dit werk, die twee maal per jaar alle dorpen bezoeken en de gehele bevolking onderzoeken (bloedproeven onder de microscoop). De lijders aan slaap ziekte moeten onmiddellijk naar het hospitaal en ook als ze genezen zijn moeten ze onder controle blijven. U begrijpt, dit is voor een particulie re onderneming in het oerwoud he laas onmogelijk." Zie verder pag. 3 Welwillend als altijd, was hij di rect bereid, voor onze fotograaf te poseren: Schweitzer, de veel- zijdigste, tevens de eenvoudigste onder de mensen. Adenauer Westduits kanselier BONN Dr .Konrad Adenauer is door de Bondsdag van West- Duitsiand tot kanselier gekozen. Adenauer verenigde 202 stemmen op zich. Er werden 44 blanco-stem men uitgebracht en 142 tegen-stem- mcn. In totaal stemden 388 afgevaar digden. Adenauer heeft zijn benoe ming aanvaard. (De functie van kan selier komt overeen met die van mi nister-president te onzent. Red. Strengere controle op zwarte lonen in stucadoors- bedrijf DEN HAAG Ontevredenheid over het overheidsbeleid kenmerk te het congres van de Nederlandse Stucadoorspatroonsbond, dat giste, ren in het Kurhaus te Schevenln- gen werd gehouden. In een uitvoe rig betoog schetste de voorzitter, de heer J. Arnoldus, de ontwikke ling van het loonconflict dat al maandenlang in dit vitale onder deel van de bouwerij heerst. Maart j.l werd door alle stuca- doorspatroons besloten van 2 Mei af geen zwarte lonen meer uit te betalen. Ondanks deze afspraak, hebben vele patroons zich niet aan de gegeven belofte gehouden. Bin nen enkele weken zal echter door de overheid een extra-contróle wor den ingesteld tegen uitbetaling van zwarte lonen. Deze mededeling ontlokte enige discussie waarbjj uit de vergadering het overheidsbeleid ernstig werd gecrltiseerd. Zo kantte men zich tegen het feit dat het uitbetalen van zwarte lonen de werkgever wel, de werknemer niet strafbaar is. Verder kwam aan de orde de toe komstige positie van de stucadoors- patroons in verband met het wets ontwerp der publiekrechtelijke be drijfsorganisaties. De voorzitter deelde mede, dat men op het mi nisterie nog niet precies heeft kun nen uitmaken op welke wyze de stucadoorspatroons in de P.B.O. moeten worden ondergebracht. Blijkens informaties op het de partement zou het vormen van een eigen zelfstandig bedrijfschap niet zijn uitgesloten. Het congres nam ten slotte na enige discussie met algemene stem men de beslissing deze kwestie aan het hoofdbestuur te delegeren ter verdere afdoening. Voorts werd nog dank gebracht aan de heer Joh. H. W. Lutjeharms, sedert 1930 se cretaris van de bond, die zijn func tie in verband met het bereiken van de leeftijdsgrens neerlegde. Be sloten werd het volgende congres, dat in Februari 195Ó zal gehouden worden, te Utrecht te beleggen. Boerenleenbank bij IJssel monde overvallen ROTTERDAM. In ren over- j val, die zich afspeelde binnen en- I kele minuten, hébben vier mannen, die zich onherkenbaar hadden ge maakt, kans gezien zich meester tc makci. van een tas met enkele dui zenden guldens, die de bankhouder van de boerenleenbank te IJssel- monde, bij zich had liggen aan het loket. Aan dc Smeetlandse Dijk te IJs- selmonde verschenen Woensdag avond aan bedoelde bank. die 's avonds van 7 tot 9 uur is ge opend de mannen, van wie er twee waren uitgerust met automatische pistolen. Onder bedreiging met de ze wapenen slaagden zij erin dc bankhouder te bewegen het geld af te geven. Daarna hebben zij de bankhouder opgesloten in de kluis van de bank en hebben zij zich uit de voeten gemaakt. Tot dusverre ontbreekt van hen ieder spoor. Landmacht personeel zwaait af (Eigen bericht) DEN HAAG. Voor 1 October zal groot verlof worden verleend aan dienstplichtige korporaals, sol daten eerste klas en soldaten, die voor 1 Juli 1947 in dienst zijn geko men en die binnen Nederland die nen. Hetzelfde geldt voor dienst plichtige onderofficieren, die voor 1 Juli 1946 voor de eerste oefening zijn opgekomen en die tenminste 18 maanden in werkelijke dienst zijn geweest. Deze regeling geldt voor personeel van de landmacht. Voor het personeel van de luchtmacht volgt binnenkort een afzonderlijke regeling. Voor korporaals geldt dit besluit niet indien zij deze rang hebben verkregen na kaderoplel- ding. „Wederzijds bevredigende bespreking" over Verre- en Nabije Oosten WASHINGTON. Do Amerikaanse en ile Britse minister van buiten landse zaken, Dean Acheson en Ernest Bevin, hebben Woensdag een be spreking van een uur en tien minuten gehouden over problemen, voor. iiamciyu samenhangende niet de politieke ontwikkeling in Europa, met Inbegrip van de Balkan, aldus Is In een korte verklnrlng van het Stato- Department medegedeeld. Acheson en Bevin spraken ook over organisatorische kwesties betref fende de samenstelling van de raad van het Noord-Atlantisch Pact, welke Znterdag aanstaande te Washington bijeenkomt. Volgens «en woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken der V S. vormden do besprekin gen van Woensdagmorgen een „we derzijds bevredigende" uitwisseling van inzichten, zoals dit ook het ge val was met de Dinsdag gehouden besprekingen over het Verre Oos ten. Donderdag willen Acheson en Bevin met de Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schu- man, spreken over Duitsland en Oostenrijk. Aan de besprekingen van Woens dag werd deelgenomen door Philip Jessup. de Amerikaanse reizende ambassadeur, George Moghee, as sistent-staatssecretaris voor het Midden-Oosten, en sir Oliver Franks, de Britse ambassadeur. Acheson verklaarde op een door hem gegeven persconferentie, dat hy en Bevin het er over eens wa ren. dat er dringend behoefte be staat aan een vredesverdrag met Japan. Op een vraag, of er een mo gelijkheid bestond, dat de Weste lijke mogendheden zonder de Sow. jet-Unie verder, zouden gaan met do opstelling van een vredesver drag, antwoordde Acheson: „Het grote doel is, iedereen bij deze zaak Brief aan de algemene vergadering der Verenigde Naties UTRECHT Dc Kahollckc Arbeiders Beweging heeft een schrijven ge richt tot de algemene vergadering der Verenigde Naties, waarin zij ver klaart. dat 300.000 In de Nederlandse katholieke arbeidersbeweging georga niseerde werkers met hun gezinnen met stijgende verontwaardiging de verschrikkelijke gebeurtenissen in Oost-Europa volgen. delen om een einde te maken aan onrecht en verdrukking, die een schande zijn voor onze eeuw en voor de mensheid, wél kunnen wij de morele wapenen hanteren van dc heilige verontwaardiging onzer le den. Het lot van zovele millioenen, wie de heiligste goederen ontnomen zijn, die leven in vrees en angst, die verkommeren bij onmenselijke sla venarbeid, die rechteloos en weer loos zijn overgeleverd aan de wrede beulen in de concentratiekampen, kan en mag u niet onverschillig la ten. De K.A.B. richt tot u het dr.n- gende verzoek al uw invloed en macht aan te wenden om de verant woordelijke communistische macht hebbers, wier vertegenwoordigers mede deel uitmaken van uw verga dering, duidelijk te doen weten, dat de mensheid tegen de mensonte rende toestanden'in Oost-Europa ten scherpste protesteert. Appèl aan het wereld geweten v In dit schrijven wordt er op ge wezen, dat na vijf jaren van oorlog en bezetting, van vervolging en on derdrukking. van door de Nazi's met barbaarse wreedheid bedreven mar telingen en moorden op millioenen onschuldige medemensen nog geen einde is gekomen aan de tegen de mensheid en de menselijkheid ge organiseerde misdaden. Thans zuchten aldus de brief in Rusland en in de onder com munistische macht en invloed staande landen millioenen onschul dige mensen onder een wrede ter reur, ondergaan barbaarse vervol gingen en folteringen, terwijl mil lioenen arbeiders als slaven worden losgerukt van familie en geboorte grond om onder te gaan in onmen selijke dwangarbeid. De Katholieke Arbeidersbewe ging richt dan vervolgens tot de vergadering der Verenigde Naties een scherp protest, dat tevens be doeld is als een appèl aan het we reldgeweten. Zo wij, zo heet 't daar, dan al niet beschikken over de physieke mid- ATHENE. Alexander Diomedes, de Griekse minister-president, heeft Woensdagavond verklaard, dat de Griekse regering besloten heeft te handelen volgens artikel 51 van het Handvest der Verenigde Naties, ingeval de thans buiten de Griekse grenzen vertoevende Griekse opstan delingen „hun aanval tegen Grieks gebied zouden hernieuwen". (Artikel 51 geeft een lid van de V.N. het recht de maatregelen te nemen, welke het nodig acht voor „zelfverdediging tegen gewapende aan\al" totdat de Veiligheidsraad zelf optreedt. Red.) Het Griekse kabinet is Woensdagavond bijeengekomen en hechtte zjjn goedkeuring aan de voorgestelde buitenlandse politiek. De Griekse minister \an buitenlandse zaken, Constantin Tsaldaris, zou heden naar New York vliegen, waar h(j de leiding zal voeren van de Griekse delegatie b(j de komende algemene vergadering van de V-N. Panayotls Canellopoulos, de Griekse minister \an oorlog, verklaarde aan Reuter: „Er zyn geen opstandelingen langs de Grieks-Albanese grens. Het is algemeen bekend, dat er een achtduizendtal geconcentreerd is op Albanees grondgebied. Wanneer zij een poging ondernemen op nieuw o\er de grens te komen en Griekenland binnen te vallen, heeft liet Griekse leger de plicht hun niet alleen weerstand te bieden doch hen te achtervolgen tot op hun bases. van zijn verblijf in de Griekse grens streek verklaarde James van Fleet, chef van de Amerikaanse militaire missie van mening te zijn, dat on danks de recente successen die de Griekse regering tegen de commu. nistische guerilla's geboekt heeft, de strijd nog lang niet ls afgelopen. Van Fleet wjjst er op dat hoewel het leger met succes de guerilla's uit hun Grammos en Vltsi bastions langs de grens van Albanië en Zuid-Slavié, verdreef, er nog kleine groepen guerilla's zijn die zich ver bergen in de naar achteren gelegen gebieden van centraal Griekenland en in andere streken. En dan zijn er ook nog ontsnapt naar Albanië en Bulgarije. De taak van de Amerikaanse mi litaire missie in Griekenland blijft ongewijzigd, zegt van Fleet, on- Actie zou steunen op UNO-Handvest De berichten dat de Griekse re gering thans officieel als haar me ning heeft uitgesproken, dat het in zekere omstandigheden onmogelijk zou kunnen zijn de Griekse troe pen ervan te weerhouden de op. standelingen tot over de grens tc achtervolgen op Albanees grondge bied. hebben grote indruk gemaakt op Londen. In Britse kringen blijft men van mening, dat een schending van AL banees grondgebied de toch reeds moeiiyke situatie in de Balkan nog gevaarlijker zou maken. Zo juist in Athene teruggekeerd danks de algemene verbetering In de militaire situatie. De missie zal het Griekse leger blijven trainen ln veldtactiek en infanterieproblemen en blijven instrueren wat betreft onderhoud van uitrusting en mate riaal. Het eventueel overhevelen van gelden voor militaire hulp naar de wederopbouw, indien de gunstige tendenz bljjft voortduren, is een kwestie die op hoger niveau beslist moet worden. Nieuw Brits vliegtuig stijgt 13 kilometer iti vier minuten LONDEN. Groot-Brittannië heeft nu een schroefloos gevechts vliegtuig, dat in vier minuten 13000 meter kan stijgen. Het is de door twee straalmoto ren voortgestuwde Gloster Meteor. De motoren zijn van een nieuw type: Rolls Royce Avon. De boven aangehaalde prestatie wordt gemeld in een rapport van de bond van Britse vliegtuigcon structeurs. Na eerst geplaagd te zijn door een langdurige hittegolf, die vele slachtoffers heeft gemaakt en grote schade aangericht, worden de Verenigde Staten thans geteis terd door zware regens, waardoor reeds uitgestrekte gebieden zijn overstroomd. Dc foto toont een doorbraak in de dijk van de Mis souri bij Sioux City. De dijk, waarvan men verwachtte, dat hij de druk van enorme watermas sa's zou kunnen weerstaan, is pas kort geleden aangelegd en kostte bijna 2 müliöen gulden. te betrekken, die er mede te maken heeft". Deze vraag werd opgewor pen, naar aanleiding van een be richt in de „New York Herald Tri bune". waarin sprake was van de mogelykheid van voorbereiding van een vredesverdrag met Japan zon der medewerking van de Sowjet- Unie. Ook werd van gedachten gewis seld over dc Britse wens om de morele steun van de V.S. te verkrij gen voor de verdediging van Hong kong. over het ontwerpen van me thoden van bestriding van het com munisme in Zuid-Oóst-Azië, door het verlenen van steun aan de na tionalistische bewegingen ln dit deel van de wereld, en over de eventuele beschikbaarstelling van Amerikaans kapitaal voor do eco nomische opbouw van landen als India on Pakistan, die tot dusverre op dc Britse kapitaalmarkt waren aangewezen. Ook zou de kwestie van de verplichting van Groot- Brittannië om wapens te leveren aan sommige Arabische staten ter sprake gekomen zijn. Acheson zou zich uitgesproken hebben voor het uitvoeren van irri- gatlewerken in Israel als middel om een einde te maken aan de impasse, waarin do vredesonderhandelingen tussen Israel en de Arabische sta ten zijn geraakt Bevin zou te ken nen gegeven hebben, dat Engeland het op prijs zou stellen wanneer Amerikaans kapitaal gestoken zou worden in projecten voor Irrigatie en het bouwen van electrische cen trales in Egypte, de Soedan en Brits-Oost-Afrika. l\(>c toch.Heus! De verdedigingsstrijdkrachten in de grote Amerikaanse le- germanoeuvres in Zuid-Duitsland zijn door de ingenieuze aanvaller zwaar op de proef gesteld. Zij toerden door bommenwerpers van de aanvallende partij be strooid met vlugschriften, waar op de foto van een verleidelijk en spaarzaam gekleed meisje stond Het onderschrift luidde: „Zij en vele andere gastvrouwen wachten op u, als u zich over geeft." Sir Stafford Cripps wordt op internationale conferenties dikwijls in het ootje genomen, omdat hij vegetariër is. Gisteren bewees hij echter, dat hij de be hendigste is onder de financiële leiders der wereld. Toen hij te laat op de zifting van de Wereld bank verscheen, vond hij tussen hem en zijn zetel drie rijen lege stoelen. Sir Stafford sprong lenig op de eerste rij, stapte over dc tweede rij heen op de derde en bereikte na nog een vlugge stap zijn plaats. Ook in Wenen moeten de vreemdelingen zich laten in schrijven bij de politie. Maar de Weense politie is charmant: actri ces mogen ongestraft tien jaar van haar werkelijke leeftijd af trekken. In Beieren wordt op het ogen blik een campagne ter beoor dering van dc volksgezondheid gevoerd. Een waarschuwing luidh „Gebruik geen water of ijs, dat niet gekookt is." V. Joe Joe Davis stoot de „As van Apollo" PARIJS. De Amerikaan Davis, wereldkampioen gewichthef fen ln het zwaargewicht, ls er in geslaagd de beroemde „As van Apollo" te stoten, een krachttoer die tot dusver alleen aan Charles Rigoulot gelukt was. De „As van Apollo" is een staaf van 48 mm doorsnee met twee wielen van een spoorwegwagon aan de uiteinden. Het geheel weegt 166 kilo. Davis slaagde er ln de as te sto ten, nadat drie pogingen mislukt waren. In 1935 had Rigoulot, die later prof is geworden, de as vier maal achter elkaar gestoten. Israel eert Bernadotte JERUZALEM. De Israëlische regering zal een bos aanleggen, dat naar graaf Bernadotte, de een jaar geleden doodgeschoten bemiddelaar der Verenigde Naties in Palestina, genoemd zal worden. Men neemt aan, dat het bos in de nabijheid van Jeruzalem zal komen te liggen. Vertrek van „Waterman" DEN HAAG. Het troepenschip „Waterman" zal Vrijdag 16 Sep tember 1949 met aflossingsdetache menten van het Kon. Ned. Ind. Le ger en de Koninklijke Landmacht uit de haven van Rotterdam ver trekken naar Indonesië. Duitse automobilisten mogen weer de wyde wereld in HAMBURG. De Duitse auto mobiel club te Dortmund deelde Woensdag mede, dat de Duitsers met ingang van 15 October weer in hun eigen auto's in het buiten land zullen mogen reizen. De be nodigde passen zullen uitsluitend gelden voor West-Europa.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1