DAGBLAD VOOR AMERSFOORT J Amerika's voor alle concessies gelden Marshall-landen Geel' werknemer goede arbeidsatmosf'eer Economisch herstel iets beter dan geraamd Modernisering van vele telefoontarieven Truman mag douane-tarieven op eigen initiatief verlagen Twee arbeiders bij ontploffing gedood Te vreemd verhaal leidt tot arrest Nederlands export-plan vindt veel belangstelling 9e Jaargang no. 217 Vrijdag 16 September 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330, Bank: Rotterdausche Bank Postbus 0 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4,15 p. lew. Losse nummers 10 cent, Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Soouckaertlaan 7. Amersfoort, Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235, Hoofdredacteur. TJ. DE BOOR DER, HET DOLLAltPROBLEEM Min. Lieftinck morgen naar huis terug WASHINGTON. De Neder- landse minister van financiën, prof. Lieftinck, zal morgen per vliegtuig uit New York naar, Nederland ver trekken. Enkele andere leden van de Nederlandse delegatie naar de vergaderingen van het monetaire Fonds en do Internationale Bank. welke heden werden beëindigd, zijn voornemens nog een deel van de volgende week in New York te blijven voor verdere besprekingen met Amerikaanse financiële krin gen en Nederlandse functionarissen. De president van de Nederlandse Bank, de heer Holtrop, zal ook eerst in het laatst van de volgende week naar Nederland terugkeren. Pond zal niet devalueren! Maai niemand is er gerust op) LONDEN. ^Naar aanleiding van de talrijke geruchten die in Ame rika en elders circuleren heeft men in kringen van het Britse ministerie van financiën opnieuw krachtig be vestigd, dat het pond sterling niet zal worden gedevalueerd Naar men aanneemt, zal sir Staf ford Cripps, die binnenkort een persconferentie zal houden naar aanleiding van zijn reis naar Was hington. dit standpunt bij die ge legenheid bevestigen. Ondanks deze verklaring achten andere landen zich verplicht te doen weten, wat hun houding zal zijn in dien het pond toch zou worden ge devalueerd. De Zweden delen mede, dat een waardevermindering van het pond een daling van de Zweedse kroon met zich mee zal brengen. De waardevermindering van de kroon zal echter niet aan die vaD het pond gelijk zijn De Italiaanse minister van finan ciën, die momenteel in Washington verblijft verklaarde, dat de lire in geen geval met het pond solidair zal zijn, wanneer het komt tot waarde vermindering. WASHINGTON Dc besluiten, welke genomen zün tijdens de jongste besprekingen over dc dollarcrisis tussen de Verenigde Staten, Groot-Brlt- tannië en Canada, zullen gelden voor alle aan 't plan-Marshall deelnemende landen. Dit is gisteren medegedeeld aan dc Franse ministers Schuman en Petche, die in Washington ccn onderhoud hadden met hun \mcrikaanse collega's Acheson en Snyder, en dc E.C.A.-administrateur Paul Hoffman. Dit betekent, dat alle Marshall-landen zullen kunnen profiteren van de verzachting van de Amerikaanse douane-bepalingen, meer vrijheid zullen krijgen bij het besteden van hun Marshall-dollars in gebieden buiten de Verenigde Staten en hun voordeel zullen kunnen doen met de herziening van het Amerikaanse programma voor de vorming van strategische voor waarden. Dit laatste punt geeft Nederland en Indonesië de kans, aanzien lijk groter hoeveelheden tin en rubber aan de V.S. te leveren, dan tot nog toe het geval was. Minder dollars, voor wie zijn best niet doet In verband met het bovenstaan de is het uiterst belangrijk, dat de Amerikaanse Senaat gisteren aan president Truman volmacht heeft gegeven om de heffingen op de in voer van buitenlandse goederen op eigen initiatief te verlagen. Het Huis van Afgevaardigden had zijn goedkeuring reeds aan dit wets ontwerp gehecht. Een republikeins amendement, dat de Verenigde Staten wilde vrijwaren voor „een vloedgolf van goedkope goederen uit het buitenland", werd verwor pen. Europa, verenigt u Paul Hoffman heeft gisteren verklaard, dat verdere vooruitgang op de weg naar een blijvend eco nomisch herstel van de Marshall- landen zal afhangen van de maat regelen, die genomen worden tot economische unificatie van Europa. In haar eigen belang moet Europa zonder onnodige vertraging een economische unificatie tot stand brengen, die een enkele markt zal scheppen van 275 millioen consu menten. Hoffman gaf als zijn mening te kennen, dat de uitvoering van het plan-Marshall bij het schema vooruit is, doch dat West-Europa nog steeds uiterst kwetsbaar voor de dreiging van een economische Oud-minister Neher icaarschuivt tegen „opjagen en laten lummelen HAARLEM. De baas in een bedrijf hoeft heus geen „lieve" man te zijn, om er een goede geest in te houden. Het personeel begeert vaak heel andere dingen. Het belangrijkste is echter, dat de werknemer 's ochtends met een aangenaam gevoel naar zün werk gaat. Voor het verkrijgen van deze goede arbeidsatmosfeer is opjagen even schadelijk als laten lummelen. Tussen deze twee uitersten moet het moderne be drijfsbeleid door zeilen, betoogde Donderdagmiddag voor de afdeling Haarlem van de Maatschappü voor Nyverheid en Handel, de heer Neher, directeur generaal van de P.T.T. en oud-minister. De heer Neher zeide, dat dit probleem zeker niet nieuw is, aan gezien reeds in de 19e eeuw pro minente figuren uit onze industrie er zich mee bezig hielden. Wel is lö het Zoeklicht TIBET Chinezen over de grens DE regering van Tibet, het nog altijd met zoveel geheimzin- nigheid omgeven land van de Dai Lama in het hart van Azië, heeït bevel gegeven alle Chinezen met inbegrip van de leden van de of ficiële nationalistische missie, over dc grens te zetten. Dit heeft de woede opgewekt van de Chinese communisten, die er onmiddellijk een Anglo-Amerikaans complot, om Tibet te brengen „onder het koloniale juk van het imperialis me", in gezien hebben. De absur diteit van deze beschuldiging wordt voldoende aangetoond door het feit, dat Groot-Brittannie slechts betrekkingen met Lhasa, Tibets hoofdstad, onderhoudt door middel van de gezant van India, terwijl de Amerikanen geen enkel contact met het dunbevolkte, on ontwikkelde woestijnland onder houden. Het belangrijkste deel van de communistische verklaring is de belofte, dat de volkén van Tibet binnenkort „bevrijd" zul len worden. De waarheid is, dat de Tibetanen in het geheel niet „bevrijd" wensen te worden; zij zijn altyd bevreesd geweest voor de macht van China en. namen de eerste de beste gelegenheid na de Chinese revolutie van 1911 te baat om zich van de, overigens weinig reële. Chinese suzereiniteit te be vrijden. De uitwijzing der Chine zen is een natuurlijk vervolg op de "verklaring, een jaar geleden door Lhasa afgelegd, dat Tibet met het oog op het gevaar van een nieuwe oorlog in Azië wellicht voor alle vreemdelingen gesloten zal worden. Minder buiig Weersverwachting, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag avond: Wisselende bewolking met nog slechts op enkele plaatsen een regenbui en vannacht plaatselijk mist. Zwakke tot matige Westelijke wind. Iets koudere nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 17 Sept.: Zon op 6.17, onder 18.53; Maan op 0.00, onder 17.06. het in deze tijd zeer actueel, nu gestreefd moet worden naar een zo hoog mogelijk rendement van het Nederlandse productie-apparaat. Hij onderstreepte, dat het vraag stuk zowel van nuchter-econo- misch als van menselijk standpunt moet worden bezien en haalde daarbij het spreekwoord aan „met onwillige honden is het slecht ha zen vangen." Wanneer een ondernemer in een situatie verkeert, dat hij „onwil lige honden" heeft, zal hij zich moeten afvragen: waarom is mijn personeel ontevreden? Hij moet dan bedenken, dat het' niet alleen de kwestie van betaling is, die hier invloed op heeft. De persoonlijke verhouding tussen leider en gelei de in een bedrijf is van het hoog ste belang. De leider van een be drijf moet voor zijn gehele perso neel altijd bereikbaar en toegan kelijk blijven. Spreker roerde vervolgens het punt van de bedri.ifskadertraining aan en zeide, dat men in Engeland en Amerika tot de conclusie is ge komen, dat het niet zozeer de hou ding van de hoogste baas is, die de sfeer bepaalt dan wel de houding en vakbekwaamheid van de voor man, de opzichter, kortom de klei ne baas. Practische mensen in Nederland, die het belang van dit systeem in zagen, hebben overleg gepleegd met industriëlen, de grote vakcen trales en de stichting van de ar beid om dit systeem ook in ons land in te voeren, zij het dan aan gepast aan de Nederlandse menta liteit. De nadruk zal hier zeker moeten liggen op de geestelijke zijde: de bevordering van de sociale mo raal. catastrophe en nog niet werkelyk immuun tegen totalitaire „ismen" is. Slechts indien een ruime consu mentenmarkt wordt geschapen, waardoor de Europese industrie het voordeel zal hebben van pro ductie op grote schaal, die het kc tenpeil drukt, kan Europa zover komen, dat het werkelijk zichzelf bedruipt en een stijging van de levensstandaard bereikt wordt. Loon naar werk Het kan als vrijwel vaststaand worden aangenomen, dat men van Amerikaanse zijde voor het tweede jaar van het plan-Marshall niet bekend zal maken, op welke be dragen de afzonderlijke Europese landen voor het gehele jaar kun nen rekenen, maar dat de toewij zingen kwartaalsgewijs bekend zullen worden gemaakt. Voorts moet er rekening mee worden ge houden, aldus wordt van bevoegde zi.ide verklaard, dat na 1 Januari 1950 bij te toewijzing van Mars hall-gelden van Amerikaanse zijde vermoedelijk meer rekening zal worden gehouden met de wijze, waarop de aan het plan-Marshall deelnemende landen zich bereid hebben getoond, mede te werken aan een verruiming van de inter- Europese handel. Van Amerikaan se zijde heeft men zich namelijk gerealiseerd, dat zonder enige pressie van Amerikaanse kant de inter-Europese samenwerking wat betreft verruiming van het han dels- en betalingsverkeer geen re sultaten zal opleveren. Vught weer oefenterrein voor militairen DEN BOSCH. Kamp Vught, dat oorspronkelijk militair oefen terrein was, zal op 2 October weer van het ministerie van justitie over gaan in handen van, het .ministerie van oorlog. Slechts een gedeelte blijft nog ter beschikking van jus titie. Het kamp zal weer als mili tair oefenterrein worden gebruikt. Onverbeterlijk FRANKFORT. Op twee nie tige stembiljetten, die Maandag bij de verkiezing van de nieuwe West-Duitse president in de stembus waren gedaan, stond respectievelijk Adolf Hitier" en „Bismarck", aldus meldt de „Frankfurter Neue Presse". yJ Griekse uitlatingen over Albanië verontrusten Anglo-Amerikanen ATHENE Britse en Ameri kaanse diplomaten doen op het ogenblik pogingen om Griekenland af te houden van het voornemen, de guerilla-oorlog, indien nodig, tot in Albanië voort te zetten. De Britse ambassadeur heeft on middellijk een onderhoud aange vraagd met de Griekse minister van buitenlandse zaken Constantin Tsaldaris. Truman wenst Heuss succes BONN. President Truman en de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Acheson hebben aan de nieuwe president van West- Duitsland. professor Theodor Heuss, hun gelukwensen gezonden. President Heuss heeft de geluk wensen onmiddellijk beantwoord. Inflatiespook verdwijnt uit onze volkshuishouding DEN HAAG. Voor de vierde maal Is een verslag verschenen van de Nederlandse regering over de werking van het Europese herstel programma, ditmaal over de periode April tot en met Juni 1949. Aan de reeksen cüfers welke dit verslag bevat, verbindt dc regering de conclusie, dat de hoop gewettigd Is. dat de na.oorlog&e spanningen uit de Nederlandse volkshuishouding bezig zün te verdwijnen. Uit het verslag blükt, dat de import uit de V.S. 98 millioen minder heeft bedragen dan in het O.E.E.C.-programma was voorzien, terwül de export 27 millioen bij het programma ten achter Is gebleven. Dc realisatie bedraagt hier voor de import 872 millioen en voor de export 95 millioen of in percenten uitgedrukt resp. 90% en 78% van het programma. Voor het totale Westelyk Half rond bedraagt de realisatie resp. voor im. en export 1376 millioen en 204 millioen, of vergeleken bij het programma resp. 86.3 en 84,6%. Het deficit ten aanzien van het dollargebied heeft zich dus iets gunstiger ontwikkeld dan in het programma was voorzien. Daarte genover heeft de invoer uit de aan het Europese Herstel Programma deelnemende landen het in het programma opgenomen cijfer tot een bedrag van 108 millioen over schreden (realisatie 104%), tcrwyl de export hier f 88 millioen bene den het programma gebleven is (realisatie 96%). De conclusie die hieruit kan worden getrokken, is, dat de over schakeling van de invoer uit het dollar-gebied naar de deelnemende landen zich wat Nederland betreft op nog verdergaande wijze heeft verwerkelykt dan in het program ma was voorzien. In deze cn andere cyfers uit het verslag ziet de regering een beves tiging van de reeds In een voor gaand verslag geponeerde stelling, dat de in Nederland aanvankelijk bestaande inflatoire tendenties zijn verzwakt. Voorts kan worden vermeld, dat het index-cijfer voor de totale in dustriële productie (excl. bouwnij- verhéid. mijnbouw en openbare nutsbedrijven), hetwelk voor het eerste kwartaal van 1948 118 be droeg (1938=100), in het tweede kwartaal van 1949 gestegen is tot 126. Het percentage van de import, dat door export kon worden ge dekt, bedraagt voor het tweede kwartaal 1949 64, terwijl voor het eerste kwartaal een percentage van 63 werd bereikt. Voor de achter eenvolgende kwartalen van 1948 beliep dit percentage resp. 46, 54, 62 en 64. Ten aanzien van Indonesië wordt medegedeeld, dat de opschorting van de steun in de verslagperiode voortduurde. Slechts financiële af wikkeling van reeds verleende hulp vond plaats. De totale toewijzing voor Ne derland in de eerste 15 maanden waarin het Marshall-plan in wer king is geweest, heeft een bedrag bereikt van 504 millioen dollar. Van dit bedrag werd 374,5 millioen dollar beschikbaar gesteld in de vorm van schenkingen, 129,5 mil lioen in de vorm van leningen. HELMOND By de katoenfa- briek van Viissingen te Helmond zijn Donderdag twee arbeiders ge dood bij een ontploffing van een blik met cellulosestof. Een hunner was vader van vier kinderen. Door de ontploffing ontstond brand in de graveerderij. De Helmondse brand weer kon uitbreiding van de brand voorkomen en drie arbeiders, die ingesloten waren en in de cellulo- sedamp dreigden te stikken, tijdig uit hun benarde positie verlossen. Boliviaanse opstand voorbij LA PAZ De president van Bolivia maakt bekend, dat de „grootste revolutie, die het land ooit gekend heeft" Donderdag met de inneming van Santa Cruz door de regeringstroepen geëindigd is. Het radiostation van de rebel len, radio-Electra, deelt mee, dat de leider van de revolutionnaire beweging met onbekende be stemming Santa Cruz verlaten heeft. (Van een onzer verslaggevers UTRECHT. Wanneer U in de toekomst negen of twaalf cent moet neertellen voor een telefoongesprek, dat voordien maar zes cent kostte, mopper dan niet. Want met die zes zinken of koperen muntjes waren de kosten, die de P.T.T. voor het tot stand brengen en onderhouden van Uw verbinding maakte, op geen stukken na gedekt. En heus, op een goede dag ontdekt U ook wel eens, dat Uw telefoontje naar Groningen, waarvoor U vroeger tenminste zestig cent betaalde, plotseling maar vüf en veertig cent of een luttel bedrag meer kost. Die verrassingen brengen U straks de nieuwe tarieven voor automatische intcrlocale gesprekken, die de P.T.T. in de loop der komende jaren geleidelük in het gehele land zal invoeren. IN EEN DISTILLEERDERIJ in de Parijse voorstad Puteaux brak door blikseminslag een dusdani ge brand uit, dat de Parijse brandweer te hulp moest komen. De vlammen, die soms 180 meter hoog opschoten, werden met 37 stralen bestreden. Na drie uur had men de brand in bedwang. Doch men kon niet verhinderen, dat de fabriek tot op de grond afbrandde. Van de voorraad al cohol groot 12.000 hl. konden 4000 hl. worden gered. Enige brandweerlieden rollen de vaten alcohol naar veiliger oorden. Invoering zal jaren in beslag nemen Door de modernisering van de telefonische apparatuur hielden de prestaties van de telefoondienst vrijwel geen verband meer met de afstand tussen de netten, die met elkaar in verbinding werden ge bracht, doch wel met de afstand tussen de knooppuntcentrales, via welke het gesprek van net naar net werd geleid. Het is dan ook deze afstand, die bepaalt in welke ta rief-zóne men bij de nieuwe rege ling valt. Bezwaarlijk was ook, dat de tijdsduur van een gesprek per eenheid van drie minuten of veel vouden daarvan, tot een maximum van negen minuten werd berekend. ^Sommigen rekten daardoor hun ge sprekken wel eens wat al te lang, anderen hadden het gevoel, dat ze teveel betaalden. Ook hierin komt verandering, want in de nieuwe regeling zal de prijsberekening als volgt zün; in dien de afstand tussen de knoop puntcentrales niet meer dan tien kilometer bedraagt voor de eerste minuut zes cent en voor elke vol gende minuut drie cent; bij een afstand tussen tien en vijfentwintig kilometer voor de eerste dertig se conden vijftien cent en voor elke halve minuut meer drie cent; bij een afstand van meer dan vijfen twintig kilometer voor dc eerste tien seconden zevenentwintig cent en voor elke tien seconden meer drie cent. De vijf tariefkringen van de oude methode worden dus in gekrompen tot drie, ook al weer mogelijk doordat de afstand tegen woordig bij de kostenberekening niet meer van zo groot belang is. Een vergelyking van de nieuwe tarieven met de thans geldende wettigt de conclusie, dat weliswaar voor gesprekken op korte afstand van langer dan een minuut méér moet worden betaald, doch dat zy over langere afstanden goed koper zullen zijn naarmate men korter spreekt. Waar de oude apparatuur nog niet vervangen maar wel gewyzigd kan worden, zal een overgangsta- rief worclen ingevoerd. Voor de eerste tariefzóne is dit geheel als by de nieuwe tarifiëring; in de tweede achttien cent voor de eer ste en zes cent voor elke volgende minuut; in de derde tariefzóne zes endertig cent voor de eerste en achttien cent voor elke volgende minuut. Wat de kostenberekening van niet-automatische gesprekken betreft, zo deelde de heer Neher mede, wordt nog nader door hem beslist. Buitenlandse gesprekken vallen onder geen der nieuwe ta rieven en ook de prijs van locale gesprekken bly'ft dezelfde. Officieel koninklijk bezoek aan Amsterdam AMSTERDAM. Het liet in rte bedoeling van de Koningin en de Prins op Donderdag 22 September een officieel bezoek te brengen aan Amsterdam. Na de lunch zal het koninklijk paar aankomen en 's middags en 's avonds in de hoofd stad vertoeven. Mr. dr. F. Kranenburg overleden AMSTERDAM In de ouderdom van 79 jaar is te Amsterdam over leden mr. dr. F. Kranenburg, oud raadsheer in de Hoge Raad der Ne derlanden en oud-kantonrechter te Amsterdam Hij bewoog zich behal ve op juridisch gebied op tal van terreinen van het maatschappelyk leven. Hij was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De crema tie is te Westerveld geschied. En dit is dan het laatste plaatje, dat wij vermoedelijk van dc ,.C. A Banch", waarover zoveel ge sproken cn geschreven is, zullen zien. Gistermorgen passeerde het schip de Koningsbrug, op weg naar de sloper. De 500 doden van de 7 Deeember-divisie bijeen op Menteng Poelo BATAVIA. Met de plechtige herbegrafenis van 12 gevallenen van de zeven Dccembcr-divisie is heden de overbrenging van alle ge vallenen dezer divisie naar hot erc- veJd op Menteng Poelo te Batavia voltooid. In vier vakken liggen thans ongeveer 500 graven bijeen als een indrukwekkend bewijs van de offers, gebracht in een diensttyd van byna drie jaar in Indonesië. Bij de plechtige herbegrafenis is o.a. door overste Holle een krans gelegd namens de vroegere com mandant der divisie, generaal ma joor Ducrst Britt. Staking in sigarenindustrio TILBURG. Bij de Velasqucs-sl- garenfabrieken te Rcusel zyn enige dagen geleden de sigarenmakers in staking gegaan. Het betreft hier een „wilde" staking, die 195 arbeiders omvat, waarvan ongeveer de helft Belgen. De oorzaak van de staking is, dat na de oorlog, toen tabakken moesten worden verwerkt, die voor het per soneel büzondere moeilykheden op leverden een loontoeslag tot tien procent werd toegekend. Thans, nu de tabak weer beter wordt, is de directie besloten deze toeslag in te trekken. WAT VOOR W EER? Overwegend droog Dc luchtdrukverdcling boven de Atlantische Oceaan vertoonde de laatste dagen een buitengcuioon grillig beeld. Gebieden van lage dntk strekten zich uit boven dc Noordzee, langs dc Oostkust van Groenland cn ten westen van dc Azoren. Gebieden van hoge lucht druk bevonden zich bij Portugal, b\j New Foundland, aan dc West kust van Groenland, bij do noord punt van Noorwegen en boven Rusland. Voor het weer in onze omgeving was en is eigenlijk alleen dc de pressie boven dc Noordzee van be tekenis. Dc kern ervan bevindt zich bij Noord-Schotland cn heeft daar regen teweeg gebracht. Een secun daire kern bewoog zich gisteren van Zuid-West naar Oost-Engcland en trok in dc afgelopen nacht langs Den Helder. In het Noorden van ons land ontstond hierdoor vrij veel wind. Overigens is dc depressie boven de Noordzee in betekenis aan het afnemen. Een zwak front ervan heeft het zuiden van ons land be reikt en de zachte regenval veroor zaakt. Van de Golf van Biscage naar Ierland strekt zich thans ccn rug van hoge luchtdruk uit, die langzaam dichterbij komt. Men verwacht op grond hiervan, dat het buiige weer zal opklaren en dat het dc komende dagen overwegend droog zal blijven. Record-poging van Wim Slijkhuis (Eigea bericht) Slijkhuis znl Zondag, zoals reeds gemeld, op Te Werve te RQswtik starten in internationale wedstrij den als sluiting van het athletick- seizoen. Hy zal uitkomen op de mijl tegen de Ier Barry. Hoewel onze landgenoot van te voren geen we reldrecordpogingen aankondigt, schijnt hij in zo'n bijzondere condi tie te verkeren, dat rekening gehou den moet worden met het feit. dat het wereldrecord gebroken zou kun nen worden. Dc Ier. die eveneens de laatste weken snelle tijden op deze afstand heeft gemaakt, zal als gangmaker fungeren. WASHINGTON. De Amerikaan se, Britse en Franse ministers van buitenlandse zaken hebben Donder dag een bespreking van vier uren gehouden over de Duitse en Oos tenrijkse kwesties. In het na de be spreking uitgegeven communiqué werd gezegd, dat de drie ministers de betrekkingen met de nieuwe West Duitse regering hadden bezien. Ook wisselden de ministers van ge dachten over de huidige ontwikke lingen in Zuid-Slavië cn in dc Bal kan. r Nee toch. Heus! Radio-Moskou over Neder land: „In het Nederlandse le ger is een groeiende desertie waar te nemen. De militaire politic voert in grote delen van het land razzia's uit en er zijn speciale concentratiekampen ingericht voor deserteurs." De West-Berl\jners herkrijgen geleidelijk hun vooroorlogse omvang. De cheffin van de afde ling corsetten van een groot wa renhuis verklaart: „Dc Berlijnse vrouwen worden elke dag dik ker." In de bladen wordt voor niet minder dan zes vermage ringskuren reclame gemaakt. Radio-Belgrado, die sedert 1045 al haar uitzendingen voor het buitenland begon en eindigde met de zin: „De dood aan het fascisme de vrijheid aan de volken", begint nu haar uitzen dingen in vreemde talen aldus: U luistert naar de waarheid uit het socialistische Zuid-Slavië." Een Italiaanse jongen van ne gen jaar heeft in een voetbal pool 17,5 millioen Ure gewon nen. Hij krijgt het geld echter pas als h\j meerderjarig is. Nederlander probeerde Belgische politie beet te nemen BRUSSEL. Enige dagen geleden legde een Nederlander P., afkomstig uit Venlo. tegenover de Belgische politie een merkwaardige verklaring af Hij zou, naar zijn zeggen, in Juli, dus twee maanden geleden, te Wan- dre, door twee individuen, die hij had toegestaan met hem mede te rijden, zijn aangerand. Tijdens het gevecht, dat in de auto ontstond, zou hy er in geslaagd zijn uit de wagen te springen, welke hierna met de beide mannen in de Maas zou zijn gereden. De man beweerde verder door de ondervonden emotie het geheugen te hebben verloren cn zich eerst thans dit voorval te herinneren. De politic vond inderdaad een auto in de Maas. In tegenstelling met het geen P. had verklaard, bevond zich echter niemand in de auto. Thans is P. gearresteerd. Men ver denkt hem ervan zyn wagen met op zet in de rivier te hebben gereden, om de verzekeringspremie uitbetaald te krijgen. Hij heeft naar inmiddels is komen vast te staan, bij zijn ver zekeringsmaatschappij een eis tot schadevergoeding van dertig duizend gulden voor het verlies van zyn auto ingediend. Ernstige botsing op weg UtrechtRotterdam ROTTERDAM. Twee auto's zijn Donderdagavond nabij Nieu- werkerk aan de IJssel, op de rijks weg UtrechtRotterdam, door on bekende oorzaak met elkaar in bot sing gekomen. Dc wagens hadden ongeveer een snelheid van 70 km per uur en werden ernstig bescha digd. In die, welke uit de richting Gouda kwam zaten 3 personen uit Rotterdam, terwijl een echtpaar uit de Bilt in de andere wagen zat. Na observatie in een ziekenhuis te Rot terdam, konden allen, behalve de heer D. Roefel uit Rotterdam, die met een hersenschudding werd op genomen. naar huis terugkeren. AMSTERDAM. „Het door uw minister van economische zaken vorige week ontvouwde exportplan Is een bclangrüke stap voorwaarts gp de weg die moet leiden tot verhoging van Europese uitvoer naar het dollar- gebied cn tot oplossing van het dollarproblecm. Dit plan Is een poging, die dc grootste aandacht verdient cn die door dc aan het plan-Marshall deelnemende landen met zo grote belangstelling is ontvangen, dat zij om afschriften van de tekst der door minister van den Brink in Utrecht ge houden redevoering hebben verzocht". Met deze hulde aan de Nederlandse „exportdrive" opende de heer Clarence E. Hunter, leider der Marshall-missie In Nederland, Donderdag zijn uiteenzetting over „wereldhandel en de E.C.A." voor leden van de American Businessmen's Club alhier. tenverkeer naar Europa op te voe ren en men mag aannemen, dat dit een milliard dollar per jaar aan Europa zal opleveren. Over de algemene toestand, merk te hij op. dat alle landen in het zelfde schuitje varen en dat het niet mogelijk is de tegenslag geïsoleerd te houden. Hij twijfelde echter, of i-uiver financiële middelen alleen de oplossing voor de toestand van dit ogenblik zullen brengen. De heer Hunter besloot zijn be toog met hulde te brengen aan Ne derland, dat als een voorbeeld ge steld kan worden, hoe een uitweg dient gevonden te worden. Dat een spoedige genezing voor alle kwalen mogelijk is. achtte de leider der Marshall-hulp in Nederland uitge sloten. „Voor deze moeilijkheden vindt men geen oplossing in een handomdraaien. Er ligt een lange weg voor ons van hard werken en scherp zakenvernuft". Buitenland wil er meer van weten Na een jaar Marshall-hulp staat Europa er heel wat beter voor. De vooruitzichten zijn helderder ge worden. mede dank zij het Pact van Brussel en het Atlantisch Pact, waardoor het vertrouwen is her leefd in de kracht en eenheid van de samenwerkende landen. Via de Engelse financiële en mo netaire moeilijkheden, de onvermij- delyk geachte achteruitgang in het Amerikaanse zakenleven en het grote Amerikaanse exportoverschot, dat dit jaar vijf milliard dollar be droeg. kwam de heer Hunter terug op het centrale probleem: de opvoe ring van de Nederlandse export naar het dollargebied Er worden ook ijverige pogingen in het werk gesteld om het touris-

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1