'Gedemobiliseerden begroet in feestelijke raadzaal fciifafoM Noteert: even Gerei'. Kerk in de Leusder- en Bergwijk in gebruik genomen A.B.B. lieeft grootse plannen 'voor winterseizoen Vissen zonder acte is vissen naar een bekeuring 2 Vrijdag 16 September 19 J „Zijn er moeilijkhedenklop dan bij demobilisatiecommissie aan 55 (Van een onzer verslaggevers) Er prijkten bloemen in de raad zaal van het gemeentehuis en de ïood-wit-blauwe vlag omkranste het portret van de oud-burgemees ter mr. J. C. Graaf van Rand- wück, waaronder, achter de met het gebruikelijke groene kleed be dekte. tafel burgemeester Molen dijk en de leden van het plaatse lijke demobilisatiecomité waren gezeten, die een groot aantal uit Indonesië gerepatrieerde militairen. Woensdagmiddag verwelkomden. Daar zaten ze, de Amersfoorters, die vrijwillig of als dienstplichtigen geruime tijd in Indonesië vertoef den. Gebruind en dicht tegen vrou wen of verloofdes aangeleund za ten ze daar in dezelfde zaal, waar de gekozenen beslissen over het wel en wee van de stad, waarnaar z*j teruggekomen zijn. Een strijkje van het gemeentepersoneel speelde het volkslied. Iedereen stond stram in de houding, zoals ze, ginds in de tropen, waar op dit moment de gedachten ongetwijfeld toefden, ook stram gestaan zullen hebben. „Dames en heren", zo sprak de burgemeester daarna, „ik heet U alien van harte welkom namens het gemeentebestuur en namens de plaatselijke demobilisatie-raad. Wij hc-bben het nodig geoordeeld om weer eens in een paar bijeenkom sten gerepatrieerde militairen wel- i kom te heten namens de gemeente j en namens de stad, waarin U te- J ruggekeerd bent. Wij denken daarbij tegelij kertijd aan degenen, die nooit meer de vlag zullen zien wap peren van de oude O.L. Vrou we Toren. Er zijn er verhou dingsgewijs betrekkelijk velen, die voor altijd in Indonesië zijn achtergebleven. HELPENDE HAND Uw terugkeer kenmerkt zich niet enkel door ontvangsten, maar ook door vele van die eenvoudige, nuchtere moeilijkheden. Zo is het bijvoorbeeld moeilijk het leven, dat U in Indonesië hebt geleefd, van U af te scheiden. Wij hebben een commissie in het leven geroepen, die moet zorgen de problemen van de dag op te lossen, zoals b.v. het woningprobleem. Wij zijn bereid U zc nodig de helpende hand te bie den. Velen van U kunnen over een paar weken weer aan de slag gaan bij de oude patroon. Anderen zien óe toekomst met grote zorg tege moet. Die moeten zich in de aller eerste plaats zelf inspannen een werkkring te vinden. Dat is altijd beter dan geholpen te worden. Zijn er dan nog moeilijkheden, klop dan bij onze commissie aan. Er zijn er ook, die nog geen vak hadden, toen ze naar Indonesië vertrokken. Die moeten de gelegenheid aangrijpen, die de cursussen van het Rijk bie den om alsnog een vak te leren. EEN SYMBOOL Het komt er nu weer op aan de juiste richting van het leven zelf te bepalen Zult gij de weg terug weten te vinden? Begrijpen w ij allemaal wel. dat gii in geheel an dere levensomstandigheden hebt gezeten en dat gij andere opvattin gen hebt gekregen dan wij? Ik zal V straks een eenvoudige herinne ring aan Uw verblijf in Indonesië aanbieden? Delfts aardewerk, voor stellende de boer. die blijft ploe gen. Het symbool van de vrede dus." IngezMed.i Was Uw wol veilig in GRAND THEATRE: „Een Avon tuur in Berlijn". Zondag 1.30, 4, 6.30 en 9 uur. Dag. 2.30, 6.30 en 9 uur. Donderdag 22 September, aan vang 8 uur: Operette „Czardas- fürstin" op te voeren door Hoofd stad Operette. CITY THEATER: „Keizerwals". Zondag 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Da gelijks 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van 16 t.m. 19 September „Saigon". Van 20 t.m. 22 September „Door dik en dun". CITY THEATER SOESTDIJK: Van 16 t.m. 19 September: „Een avon tuur in Berlijn". Zondag: 4 15, 6.45 en 9.15 uur; Zaterdag: 2.30, 6.45 en 9.15 uur; Overige dagen: 2.30 en 8 uur. Van 20 t.m. 22 September „Door dik en dun". Zondag 2 uur en overige dagen 2.30 en 8 uur. 16 Sept. Amicitia. Comedia „Nachtrepetitie", 8 uur. 17 Sept. Markthal. Ned. Volles- dans Stichting. Volksdansfeest, 4 u. 18 Sept. Markthal. Ned. Volks- dansstichting. Volksdansfeest, 2 u. 19 Sept. Gebouw Ver. Vrijz. Herv. Inst. Volksontw. A. B. Wegman, Flora en Fauna van de Hoge Ve- luwe, 8 uur. Burgemeester Molendijk verwel komde Woensdagmiddag in de raadzaal vele uit Indonesië gere patrieerde Amersfoortse militai ren. (Archifoto) De burgemeester besloot met de woorden: „Wij hopen, dat U in In donesië veel levenservaring hebt opgedaan en heten U van harte welkom in onze stad". Na deze rede werden wat ver snaperingen en sigaretten geser veerd en daarna sprak ds. A. A. Koolhaas nog een korte rede uit In een tweede bijeenkomst, die Woensdagmiddag op het gemeen tehuis werd gehouden, voerde de burgemeester opnieuw het woord. Daarna sprak ds. C. J. van Royen. In totaal .verden ongeveer tachtig militairen, w.o. één vrouw, ver welkomd. r~mN Dieren vragen Uw aandacht In brede kring en vooral on der de jeugd voldoende propa ganda voeren door middel van lezingen, films, brochures enz., teneinde ridderlijke gevoelens ten opzichte van het dier te be vorderen en het goed te behan delen, dit alles (en nog veel meer!) doet de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren. Velen geven daarvoor belangeloos hun beste krachten. Doch propagan da. asyls voor noodlijdende, am bulances voor gewone en poli klinieken voor zieke dieren kosten geld. Er is voor Dieren bescherming nog veel werk aan de winkel. Het ligt morgen aan u. hoeveel noodlijdende dieren spoedig geholpen kunnen wor den en hoeveel dierenleed voor komen. 85 Jaar lang staat de Vereniging op de bres voor on ze medeschepselen, die ons zo veel vreugden en diensten bie den. Laat het morgen een feest dag voor het dier worden. En dat wordt het zeker, als de ver eniging spoedig een goed asyl kan vestigen. Druk uw sympathie met dit mooie werk uit via de collecte bus, die u morgen aan huis of op straat voorgehouden wordt! En wilt u iets méér doen: een postwissel of giro (postrekening 52.45-72 t.n.v. Ned. Ver. tot Be scherming v. Dieren, afdeling Amersfoort) aan de penning meester J. Dammes, P Bothlaan 23. Amersfoort zal het werk van Dierenbescherming nog verste vigen. Wij bevelen deze collecte van harte aan. V. Rode Kruis helpt invaliden Een uur muziek" Concerten voor RHBS en RK Lyceum Op Maandag 19 September zul len de paedagogische concerten van de „Stichting voor Muziekon derwijs in Concertvorm op Nedcr- landsche Scholen Een Uur Muziek" die te Amersfoort sedert 1937 ge regeld werden gegeven, hervat worden. De ervaring heeft geleerd, dat de schoolconcerten, in deze vorm ge bracht, in hoge mate bijdragen tot de ontwikkeling van de opgroeien de mens. Het is gebleken, dat de geheel enige, paedagogische opzet van deze muziekuren een wezenlijke opvoeding tot muzikaal kunstgenot kunnen betekenen en een onont beerlijke grondslag vormen voor het zinvol verwerken en verstaan van orkestconcerten. Bovendien is het „uur muziek" door zijn syn thetische opbouw een bijna nood zakelijke aanvulling van het in dividuele lesuur, waarin de tech niek van het musiceren een be dreiging kan inhouden voor de schoonheidsbelevenir van het kunstwerk. Zelfs zijn er talrijke gevallen, waarin het „uur muziek" voor dit individuele lesuur een waardevolle stimulans wordt. Door de paedagogische toelichtingen im mers wordt niet slechts de eigen schoonheid van elk instrument dui delijk getoond, maar wordt ook de eigen functie en waarde van de verschillende stijlsoorten van de muzikale volzin de leerlingen bij gebracht. Om de eenvoudige, grondige en artistiek verantwoorde opvatting van het muziekonderwijs heeft „Een Uur Muziek" een opvoedende waarde, die allerwege steeds meer dankbare erkenning vindt. De concerten worden gegeven op Maandag 19 September van 13.30 15.30 uur in de aula van de RHBS en op Maandag 10 October van 15.50 uur tot 16.50 uur op het R.K. Lyceum „O.L. Vrouwe ter Eem". Woonhuis peveild In de Donderdagavond gehouden vei ling v&n vaste goederen ten overstaan van notaris mr. W. Hoevers te Amers foort werd het navolgende perceel pu bliek geveild: woonhuis met schuurtje en tuin aan de Randenbroekerweg no. 49 aan de heer \V. v. d. Lagcmaat te I Amersfoort voor zeven duizend gulden. DE AVONTUREN KAPITEIN ROB 190. Enkele uren later worden de gevangenen naar boven gebracht. Voor de poort staat een wagen op hen te wach ten, waarmee ze zullen worden weggebracht. Ruw worden ze ingela den en rammelend zet de kar zich in beweging Maar bij de kathedraal staat een groepje man nen verdekt opgesteld: het zijn enkele Huge noten, die een poging willen doen de Hollan ders te bevrijden On verhoeds springen de mannen naar voren en het kost hun weinig moeite de bewakers onschadelijk te maken, i seren, weg en zoeken een goed heenkomen, i ten en dan zijn de Hugenoten de situatie Gillend stuiven enkele vrouwen, die net pas- l Maar het gevecht duurt slechts enkele minu- komen meester. „Ook voor dit kerkgebouw geldt: hoe liefelijk zijn Uwe woningen Vele cadeaux werden VERKEERSONGEVALLEN Ter hoogte van dc Oranjelaan raakte de bestuurder van een auto uit Rotter dam Donderdag do macht over het stuur kwijt, doordat de linkeryoorband tn- geschonken Het was voor de Geref. Kerk van Amersfoort als geheel en meer speciaal voor de leden, die wonen in Leusder- en Bergkwartier, gisteren een blijde dag. Immers: dc nieuwe kerk aan de Robert Koclistraat, eigenlijk een „noodkerk", maar liocwcl sober van aanzien toch een alleszins waardig kerkgebouw, werd in gebruik genomen. Dit geschiedd-2, overeenkomstig de wens van de kerkeraad, in een gewone dienst des Woords, waarin ds. D. A. Zijlstra sprak over Ps. 42: „Ho-a liefelijk zijn Uwe wo ningen, o Heere der heirscharen". De liturgie berustte bij dr. N. H. Ridderbos. Ds. Zijlstra noemde het een voorrecht, dat de gemeente voor het eerst samen mocht komen in het nieuwe kerkgebouw. Spr. wilde het woord van de psalm zien in het licht der genade. Hij stond stil bij de dichter van toen en de zangers van nü. De Bij een, door het Roode Kruis Inge steld, onderzoek is gebleken, dat in Amersfoort tal van zieken en invaliden leven, die maanden soms zelfs jaren aan bed. stoel of invaliden-wagentje ge kluisterd zijn zonder zich ooit eens te kunnen ontspannen. Hun gezondheids toestand is wel zodanig, dat zij schouw burg of bioscoop zouden kunnen bezoe ken. maar hun ziekte of invaliditeit maakt verplaatsing, zonder hulp van derden, onmogelijk. De afdeling Amersfoort, van het Ne- derlandschc Roode Kruis heeft nu het initiatief genomen om deze mensen te helpen. Het betreft alle patiënten, die zonder bezwaar zittend in een gewone personenauto vervoerd kunnen worden en dus. Indien men hun helpt, ook blo- scoop of schouwburg kunnen bezoeken. De Directie van het Grand Theater heeft met hare bekende bereidwillig heid gratis plaatsen beschikbaar gesteld. Het gediplomeerde personeel van het Roode Kruis wil gaarne In zijn vrije avonduren het transport verzorgen. Rest nog het vervoer. Het Roode Kruis doet hierbij een be roep op de bezitters van personenwa gens om eraan mede te werken boven genoemde zieken of Invaliden van tijd tot tijd een prettige avond te bezorgen, door zich beschikbaar te stellen met hun auto voor transport naar en van de bioscoop. Zij. die in deze het Roode Kruis willen helpen worden verzocht zich telefonisch of schriftelijk te willen opgeven bij Mevrouw L. van Zelm— van Duyn, Voltastraat 37, telefoon 5559, waarna t.z t. een zeer bescheiden be roep op hunne medewerking zal worden gedaan. Indien men geen auto beschikbaar kan stellen dap kan toch in deze wor den geholpen door het overmaken van een kleine gift op postrekening 182372 van de penningmeester van het Roode Kruis te Amersfoort onder het motto „Zlekcnvervoer". ALS DE WIJN IS IN DE MAN. In een perceel aan de Jacob van Len- neplaan was Donderdagavond een feest je. Er heerste een vrolijke stemming toen enkele feestgangers om 1 uur naar huis wilden terugkeren. Twee lieden ge raakten in een twistgesprek over het besturen van een auto, dronken of niet. De meningen hieromtrent liepen nogal enigszins uiteen. Een man uit Apel doorn, die veel te diep ln het glaasje had gekeken en met de auto nog moest terugkeren naar zijn woonplaats, was voorstander. Zonder dat hiertoe een re den bestond ging de man plotseling een surveillerende agent uitschelden en be ledigen. Een tweede agent verleende as sistentie en de Apcldoomer werd naar het bureau gebracht. Op weg daarheen verzette de man zich heftig, sloeg en trapte, maar toch moest hij zijn roes tussen vier celmuren uitslapen. Do man zal enige bekeuringen krijgen voor de diverse overtredingen die hij beging. dens het rijden sprong. De auto reed cüchter noemde spr. een geestelijk tegen een boom en kwam 35 meter ver- i rijk mens. Hij wist, dat er op aarde der tot sti.stand Dc gloednieuwe wa- een plaats was waar God woonde; Kon werd ernst,g beschadigden moest em p,aa(s waar vre(Je en rust js door een kraanwagen naar Rotterdai worden gesleept. Een 61-jarlgc passa- giere, die naast de bestuurder in de auto zat, liep enige verwondingen bo ven het oog en de borst op. Na in de Lichtenberg verbonden te zijn. kon zij met een auto naar Rotterdam terug keren. Een tweede aanrijding had gistermid dag plaats in de bocht van de B.W.- Laan voorbij de overweg Vlasakkers. Een truck met cplegger, komende uit de richting Soest, slipte in deze bocht naar links en sloeg tegen een personen auto. die uit tegenovergestelde richting passeerde. De gehele linkerzijde van de personenauto werd vernield. De rech terzijde van de auto schoot tegen een boom en werd ook verbrijzeld. De nieu we Hudson werd onherstelbaar bescha digd. PersobnlJjke ongelukken deden zich niet voor. Gevonden voorwerpen Blauw kinderregenjasje: muntbiljet; paar gymnastiekschoenen; dameshand schoen (crème); rozenkrans met witte kralen; alpinomuts (groen); schroeven draaier; bruine portemonnaie lnh: haar speld; blauwe alpinomuts; autoped (blauw); lichtgrijze damesregenjas; étui met 4 bonnen, bruin kinderschoentje; bruin dekzeil 2 bij 2 m; bruin lederen schoudertas inh: 7 textielkaarten. foto's enz goud ringetje; dames rijwiel; bruin lederen portemonnaie inh.: Fo, 34 en punten; kinderwagenkussen (rose); wit wollen kindercape. grijs geruite pa- rapluic (hoes); dobberman pincher (icu); bruine hond. EXTRA TEXTIELPUNTEN VOOR INVALIDEN De aandacht van betrokkenen wordt er op gevestigd, dat zij die met krukken lopen, prothesedra gers, beugel- en urinaaldragers, eens in de 12 maanden extra tex tielpunten kunnen verkrijgen. Zij dienen hiervoor een aan vraagformulier in te vullen, het geen verstrekt wordt door het Af delingssecretariaat van de Algeme ne Nederlandse Invaliden Bond, Bankastraat 50. tel. 5805 te Amers foort, alwaar ook alle inlichtingen verstrekt worden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Margaretha, d. v. F. W. Ger ritsen en J. H. Sijben; Pieter Albertus, z. v. P. A Driesman en D Groeneveld; Gerrit Hendrik, z. v J Pot en H. Al- tena; Elizabeth Carolina Sophia, d. v. J. H Renken en J. IJ. H. Beins. Ondertrouwd: L. de Graaf en J. Wil- lcmsen; A. Bouwmeester en J. v d. Kolk; M. Groenewoud en C. J. Brand- sen; A. F. M. Vloemans en W. C. van Lier; N. Wolfswinkel en E. Bouw; W. Ruitenbeek en H van Zomeren; A. v. d. Biezen en J. de Vries; G. F. J. van der Meer en C. G. Beekman; D. Hartog en A. J. Paschedag. Gehuwd: A. A. P. de Vries en S E. Packbiers: K. J. P. de Bot en T." P. Gerritsen. Overleden. J. Vergouwe, oud 80 jaar; W. P. van Schaik, oud 77 jaar. weduw naar van G. Slagmulder. en verzoening: de tempel. Dat God woonde in de tempel werd heerlijk gemanifesteerd in de wolk die bij de inwijding des tempels deze mét Zijn heerlijkheid vervulde. De tempel van Ps. 84 was een afschaduwing, een profetie. Zij wees hem naar Christus, die in zijn vleeswording getuigd heeft, dat Hij zelf de tempel was. Toen had het schaduwbeeld van de tempel afgedaan. En nog is dat het einde niet. De middelaar der verzoening vaart in heerlijkheid naar de hemel. En Hij maakt ons tot een tempel. De zangers van vandaag hebben meer dan de dichter van toen, ver volgde spr. Zij zijn individueel en collectief heiligdommen. De dich ter van psalm 84 moest verre rei zen maken om naar Jeruzalem te Komen. De zanger van vandaag weet, dat overal de tempel is, dat overal God is. Het gaat in de kerk niet om het uitwendige, het gaat om de mens. Ook voor dit kerkgebouw geidt, besloot spr., „hoe liefelijk zijn uwe woningen". Dan moogt ge oog heb ben voor de harmonie die architect en bouwer wisten te scheppen, oog voor vorm en kleur en lijn, maar wanneer ge de schoonheid van deze kerk wilt zien, dan moet ge zien naar de verkondiging van het Woord en de bediening der sacra menten. Tot slot werd gezongen Ps. 87 3 en 5. Ds. Zijlstra sprak de zegen uit. waarna het karakter der vergadering zich enigszins wij zigde. Dr. Ridderbos, die deze zg. gemeente-vergadering presideerde, gaf het woord aan de voorzitter der bouwcommissie, de heer H. J. r;e Vries. Deze memoreerde hoe reeds in Jan. '42 dc grond voor het kerk- gbouw werd gekocht. Dat was Krijgt Soesterkwartier ook Geref. kerk? Uit een uitlating van dr. Rid derbos gisteravond in zijn woord tot de Bouwcommissie mogen wij concluderen, dat reeds thans weer een nieuiv plan wordt overwogen, nl. de bouw van een kerk in het Soes terkwartier. Totnutoe vergadert men in „Immanuël" aan de Tulpstraat, doch een groter, eigen gebouw in dit dichtbevolkte stadsdeel, is zeer zeker nodig. J midden in de grote wereldoorlog een daad van vertrouwen en van wijs beleid. Ook hier gold, dat „regeren is vooruitzien". Want bij de deling der kerkelijke goederen als gevolg van de droeve kerk scheuring, werd dit terrein aan on ze kerk toegewezen. In Maart '46 besloot de kerkeraad tot de bouw over te gaan. Februari '49 zag de eerste steenlegging en nu, zeven maanden later, is de bouw vol tooid. Het kerkgebouw heeft ruim 500 zitplaatsen, alle blank gespoten klapstoelen. terwijl er behalve de verschillende dienstvertrekken nog twee vergaderlokalen zijn, die thans dienst doen als kleuterschool. Een orgel is reeds gekocht, dat ge heel gefinancierd kon worden uit de onlangs gehouden bazar. Be planting en hekwerk zullen nog worden aangebracht. Sor. bracht gaarne dank aan kerkelijke gedeouteerden en aan burgerlijke autoriteiten, voor wier medewerking spr. alle lof had. Verder dankte hij de architect Plooy, die er buitengewoon in ge slaagd is binnen het kader der voorgeschreven soberheid, een waardig kerkgebouw te doen ver rijzen. In ziin dankwoord betrok SDr. gaarne de aannemer fa. Hen- drikse te Woudenberg, alsook de fa. Jetten te Woudenberg en Radio Koning te Amersfoort, die resrec- tieveliik zorgden voor verwarming en verlichting. Laco uit Soest voor meubilering. Lensink uit Amers foort voor stoffering en verdere onderaannemers. Architect en bouwcommissie zijn over uw werk tevreden, aldus spr. Met de wens. dat de roeping, die er ook van dit kerkgebouw uitgaat, zal worden verstaan, droeg spr. het over aan de Kerkeraad. Dr. Rid derbos dankte de bouwcommissie voor haar veelomvattende arbeid, die met zo'n fraai resultaat werd bekroond. Tevens dankte spr. de leden der bouwfonds-commissie en de Commissie van Beheer. Met name noemde spr. de heer P. Koning, die, hoewel nu geen functie in de kerke meer vervul lend, voor de totstandkoming van dit gebouw zeer veel voorbereidend werk heeft verricht. Zijn voortref felijk beheer der kerkelijke finan ciën gedurende vele jaren, heeft mede de gezonde financiële basis gelegd voor de bouw van deze kerk. Nadat dr. Ridderbos de dank woorden van de voorzitter der bouwcommissie aan architect en aannemer had onderstreept, bracht ds. D. van Enk van Veenendaal de gelukwensen der Classis Amersfoort over. Koos v. d. Beek bood namens de jeugdraad als geschenk het fraaie doopvont aan, waarna de heer H. van Galen Last de gevoelens van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente vertolkte. We zijn aldus spr., bij het binnenkorten van deze kerk wel wat jaloers geworden. De Ned. Herv. Kerk toch heeft reeds lang nog voor 1942 grond ge kocht voor de bouw van een kerk in het Bergkwartier. Tot nu toe konden de vereiste vergunningen niet worden verkregen. Evenwel, aldus spr., wij gunnen u deze voor sprong van harte, en ik wens u namens de kerkvoogdij gaarne ge luk met de zo welgeslaagde uitvoe ring van uw plan. Moge ook meer en meer de oecumenische gedach te hier gevonden worden. Dr. Ridderbos noemde,, na het dankwoord aan de sprekers, nog verschillende cadeaux als: kansel bijbel, bijbels voor de kerkeraad, linnen voor de Avondmaaltafels, enz., die werden geschonken. Met samenzang van Psalm 103 5 werd hierna de bijeenkomst ge sloten. Timmerman valt van ladder Op de Vondellaan was de tim merman G. J. S. bezig met het aan brengen van een dakgoot', waarbij hij van een ladder gebruik maak te. Op een gegeven moment verloor S. zijn evenwicht en stortte naar beneden en kwam daarbij met zijn borst op een betonnen put terecht. Het slachtoffer werd met een hersenschudding en een egkneusde borstkas opgenomen en per zieken auto naar zijn woning vervoerd. Hoewel het bewustzijn van S. nog niet is teruggekeerd, is levensge vaar niet aanwezig. Motorrijder slipte De motorrijder W*. v. E. uit Eem- nes werd op de Vredehofstraat in gehaald door een truck met opleg ger beladen met hout. Op hetzelfde moment naderde van de andere zijde 'een tegenligger, waardoor de bestuurder van de truck naar rechts uithaalde, met het gevolg dat de naast hem rijdende motor rijder in het nauw werd gebracht. De motorrijder remde af, maar kwam te slippen, waardoor de mo tor onder de oplegger terecht kwam. Het motorrijwiel werd to taal vernield, terwijl de motorrij der er met enige schaafwonden af kwam. ttoogtand Aannemer overtreedt bouwvoorschriften De 55-jarige aannemer A. W. v. B. plaatste ia de lente van dit jaar een kuikenopfokhok voor een zij ner klanten, de wed. K., zonder voor dit karwei van rond f 1000 in het bezit te zijn van het vereiste verlof van de Wederopbouw. Hij had weliswaar de vergunning aan gevraagd, maar was onmiddellijk daarna maar vast met het bon-,:, begonnen. Het zou best in orde c men. dacht hij. Maar het kwam niet in orde D politie greep in en verbalen hem wegens overtreding der bar voorschriften. Woensdag 2,1. ter zake voor p Utrechtse Politierechter tere- staande, hoorde hij f 75 boete zich eisen, subs, twee maai& hechtenis. De Politierechter rrv- te er f 50.van, subs, vijf en Vr-, tig dagen hechtenis. i'nstlon Schaakuitslagen De uitslagen van de door Toe'«-r gespeelde schaakwedstrijden zj.n volgt. G. Buddineh—W. Verloco \J G van BurenT van Rnaij 0—t q "J BurenH van Rnalj 1—0 J j Schram—A. Hcii 1—0. terwijl dc tuscen C Veenendaal en G van U- wen wegens tijdgebrek werd iirr- kcn. Aanbesteding van woningen In hotel Monopool werd Wotr"- n J 1 de openbare aanbesteding ge;:-; v voor het bouwen van twee dubbeltV* 4 ningcn aan de SchothorstcrUi- Hoogland De Inschrijvingen waren als volt! 1. J. Hendriks. E 172 Hoogland 2. E. de Bruin en Zn. Hoogland Ü;- 3. H. v. d. Vijzel Lingestraat 2,9 foort 37.700 - 4 L A van Bakr> Dodenweg 13. Amersfoort. 33rf' J A van Keulen Arnh.weg. A'fcr f 38 930 -6. W. Heere. Bermilfergv- 4 Amersfoort 40.600 -; 7 Montau\~ Buurtweg B 10 Leusden t 40.631j' Vahstal L. Costerplein 16 Amerjly- 41.425 -; 9 M H. Daatselaar O S-. terweg 227 Amersfoort cn R Koor-..- burg. Llendert. Amersfoort 41i"v 10 W v. d. Belg, Kcpplerstraj' Amersfoort 41 840 -• 11 A C E- - Amersfoort f 42 176 12. G C kamp. Heiligenbereerweg 192 A'Ip- 42 200 -: 13 Fa. Van Buren en Rcia Rijksweg Leusden. 42.600 -: 14 J A. Hahnstraat 24. Amersfoort 432: 15 J. van Bekkum. B 137. Hoor!:;. 43 300 -• 16. Gebrs. Vcrhcuve! S'. rlsstraat 17 Amersfoort. 1 43 316-:' J. G Schreuder Aschgatterwcc, Leg den f 44 500.-. Herdenking van vijftig-jarig bestaan wordt indrukwekkend Tijdens een Donderdagavond in het Volksgebouw gehouden vergader^ van vertegenwoordigers van bij de Amersfoortse Bestuurders Bond af gesloten vakorganisaties werd het programma voor de komende wint-: besproken. Voor deze z'aak ter sprake werd gebracht, werden entó huishoudelijke zaken afgehandeld. De voorzitter van de A.B.B de«li' o.m. mede, dat de Raad van Overleg, die wordt gevormd uit vertegc- woordigers van de plaatselijke vakverenigingen, heeft besloten vertege- woordigers aan te wijzen in de plaatselijke commissie „Steunt Wettj I Gezag". Voor het N.V.V. werd de heer Th. van Oort als candidaat aang< wezen, terwijl de heren Jac.. Alders en J. de Gans respectievelijk K.A.B. en het C.N.V. zullen vertegenwoordigen. een vergevorderd stadium en Vuurwapens dienen geregistreerd In Amersfoort zijn vele amateur vissers, vissers met en zonder ver gunning. Degenen, die het gevaar trotseren en zonder vergunning met hengel of peur naar het vis water gaan, komen nogal eens in aanraking met de politie. Zij zijn zich bewust van „hun overtreding", maar ja, je kunt het best eens wagen: de politie ziet het mis schien niet. Zo dacht ook de Amersfoorter J. F., die op zekere dag met zijn vriend er op uit trok en in de Eem een zootje vis trachtte te verschalken. F. werd door de politie betrapt, toen hij in een bootje gezeten naar een peur tuurde. Donderdagmorgen moest de overtreder zich voor het Amers foortse kantongerecht verantwoor den, voor de tweede maal reeds, want veertien dagen geleden werd de zaak geschorst om de verbali sant gelegenheid te geven als ge tuige op te treden. „Ik had geen peur in het water. Ik was er mee bezig dat ding uit te zetten," beweerde verdachte stellig. „Dat is niet waar," antwoordde de politieman, „want uw peur was nat toen ik u verbaliseerde." F. hield halsstarrig vol, dat hij op het moment dat hij werd be trapt, niet viste met een peur. „Ik was het wel van plan," voegde hij er eerlijk aan toe. De ambtenaar vroeg een- boete van f 6 of 3 dagen. De kanton rechter maakte er f 5 of 2 d. van. Beurtvaarders dienen ook de wettelijke bepalingen, die speciaal voor hen zijn gemaakt, op te vol gen. Zij mogen bijv. niet iedere dag met hun schip een vracht van de ene naar de andere plaats vervoe ren. De Amersfoortse beurtvaarder D. B. had deze bepaling genegeerd en op Zaterdag een vracht tarwe van Amersfoort naar Utrecht ver scheept. Verdachte beriep zich er op, dat hij op speciaal verzoek van de voedselcommissaris in Utrecht deze vracht had verzorgd, De ambtenaar van het O.M. zei- de dat voor de binnenscheepvaart talrijke bevrachtingsbepalingen bestaan die regelmatig worden overtreden. Hij vroeg een boete van f 25 of 5 dagen. „Ik ga in hoger beroep," zei B„ waarna de kantonrechter de straf op f ld of 4 dagen bepaalde. Een bezitter van een vuurwapen' moet daarvan bij de burgemeester aangifte doen. G. A. H. uit Hoog land nam het niet zo nauw met dit voorschrift en verzuimde het dub- bel-loops jachtgeweer, dat hij in bezit had. te laten registreren. ..Krek waar," zei de verdachte, toen de kantonrechter de dagvaar ding had voorgelezen en voegde er aan toe dat het apparaat „altied onbruikbaar was gejveust". De kantonrechter snapte daar niets van. „Hoe kon u voor een onbruikbaar geweer f 100.- beta len?", vroeg hij. De verdachte draaide er een beetje om heen en zei dat hit ge weer eigenlijk nog wel gemaakt zou kunnen worden, maar toch was het onbruikbaar. Mr. Vonkenberg maakte de man duidelijk dat hij onder geen enkel voorwendsel een ongeregistreerd vuurwapen in bezit mocht hebben. De ambtenaar vroeg een boete van f 40.- of 10 dagen en verbeurd verklaring van het in beslag ge nomen jachtgeweer. De kanton rechter veranderde de straf in f 25.- of 10 dagen en verbeurdver klaring. „Een verzoek heb ik," zei verdachte. „Mag ik m'n geweer terug of anders het geld dat ik er voor betaalde?" Mr. Vonkenberg vond het kennelijk een rare vraag, want hij gaf de man in overwe ging maar eens bij de administra tie van het kantongerecht te gaan informeren. Groot jubileumconcert in Januari 1951 Het winterprogramma van de A.B.B. is nogal veelomvattend. De Arbeidersavondschool zal deze winter voor de derde maal in sa menwerking met de plaatselijke af. delingen van de Partij van de Ar beid, dr. Wiardi Beckmanstichting en het Instituut voor Volksontwik keling worden georganiseerd. Als leraar zal wederom fungeren de heer P. Talsma. Teneinde de „af gestudeerden" van de arbeiders avondschool in de gelegenheid te stellen hun geestelijke kennis nog meer te verrijken, zal voor de eerste maal na de bevrijding de Kaderschool van het N.V.V. weer worden ingesteld. Men hoopt reeds binnenkort met de cursussen te kunnen begmnen. Op 1 Januari 1951 zal de Amers- het is nagenoeg zeker dat aan dit concert de Haarlemse Or kest Vereniging o.l.v, de heer Kees Hartveld en de Amster- damse Stem des Volks o.l.v. m de heer Anton Krelage jr. me dewerking zullen verlenen. Dit concert Z3l worden verzorgd door de VARA en worden uit. gezonden via deze omroep. Wanneer het podium van hS Grand Theatre de Stem des Volk.' niet kan herbergen, zal zo heeft dn VARA toegezegd het Ore" roepkoor medewerking verlener j Tijdens de feestweek van de A.A.B zullen ook H. J. Hegeraat en Amersfoortse afdeling van De Stasi aes Volks naar voren treden. EN KOMENDE WINTER..! Tijdens de komende winterpe riode organiseert de A.B.B. foortse Bestuurders Bond het 50- reeks cursusavonden. De eerste se* jarig bestaan gedenken Dit heug- ri* begint op 13 September a s. er k: liike feit geniet reeds thans de no- - si de sociale verzekering, vroeger: dige aandacht van het huidige be stuur van de A.B.B. Enige tijd ge leden werd een feestcommissie in gesteld, die tot taak had een her- denkings-programmavte ontwerpen. Dc voorzitter van deze commissie deed tijdens de gisteravond gehou den vergadering enkele medede lingen over de ontworpen plannen Men stelt zich in de eerste plaats ten doel het jubilerende bestuur een cadeau aan te bieden in de vorm van een verhoosd ledencij- fer. Het ligt in de bedoeling dit ge tal tot 3500 op te voeren. Teneinde de aan de feestelijkheden verbon den kosten (deze worden totaal geraamd op ongeveer f 3000) te dekken, organiseert de A.B.B. op 9, 10 en 11 Maart 1950 in de Markthal een grote bazar. Onder de leden zal voorts een geldinza meling worden gehouden, een zg. 1-cent actie. De feestelijkheden ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van c*e A.B.B. zullen worden gehouden in de week van 6 tot 13 Januari 1951. Het ligt in de bedoeling de gehele Amersfoortse bevolking in de feestelijkheden te betrekken. Men denkt o.a. aan het huis aan huis verspreiden van een jubile. umkrant. Op het programma staat in de eerste plaats een grote re ceptie en voorts enkele lustrum revue-avonden en herdenkingsbij- eenkomsten. De feestcommissie wil de oud-secretaris van het N.V.V., de heer Coen van der Lende, en onze stadgenoot de heer J. Eppen- ga verzoeken een jubileum revue samen te stellen. De feestcommissie stelt zich voor een groot jubileumconcert te organiseren op Woensdag 10 Januari 1951 in het prand Theatre. De voorbereidingen hiertoe bevinden zich reeds in en nu en de vakbeweging, vroegu en nu tot onderwerp hebben. Eet tweede reeks van cursussen begin? 1 in Januari. In Februari 1950 zal ae A.B B. de 25ste sterfdag van de grote toneelschrijver Herman Hey- ermans gedenken. Het Nederland Volkstoneel zal „Op hoop van ze. gen" opvoeren. Een feestavond organiseert de A.B.B. op 18 November a.s.; eet filmavond op 18 Januari 1950. Tij- I dens deze bijeenkomsten zullen j resp. de secretaris van hét N.V.V 1 de heer J. H. Korte jr. en het tweede Kamerlid van de P.v.d.A, de heer £L J. van dén Born als sprekers optreden. Een openbare debatavond wordt georganiseerd op 6 Aoril van het volgend jaar. Ds. J. J. Buskes zal dan spreken over „Christendom en Vakbewe ging". Het winterprogramma van de A.B.B. vermeldt voorts familiebij" eenkomsten. Sinterklaasviering en een, bijeenkomst tussen Kerst en Nieuwjaar met als spreker de oud- voorzitter van het N.V.V., de heer E. Ku Supers. "VfJonhora Burgerlijke Stand Geboren - Bercndina Ottina Hoefakker. d. v. G Hoefakker en O van Delen Ondertrouwd: Jerphaas Willemsen cn Gljsberta Willemina Vos. Getrouwd- Evert Jan Jansen en Alid3 van de Haar. Kosteloze vaccinatie De aandacht wordt gevestigd op de kosteloze inenting en herinenting tegen de pokken, die zal worden gegeven op Dinsdag 20 September 1949, des voor middags tussen 10 30 en 12 uur ten huize van dr. H. G, van den Hoek.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2