O Fenny Heemskerk krijgt *1 moeilijk in Moskou Ontzettend zware route langs schier ongebaande wegen RTC bereikt haar hoogtepunt in Chateau d'Ardennes Kerk werkt en worstelt in Duitsland Vrijdag 16 September 1949 3 Het beste bier (l) In de bladen lezen we herhaalde lijk met grote letters: Het bier is weer best maar, laat men nu eerlijk zijn en er bijvoegen: maai veel te duur Al die mensen, die vroeger zeven cent voor een halve liter betaalden, genieten thans in verhouding tol die tijd geen zes zevenvoudig sa laris en dan krijg je tegenwoordig nog maar een tumbler(tje) van cir ca 300 gram! Een der ouden en uw abonné Het beste bier (II) Uw artikel „Het bier is weer best, maarenz., in ons blad was voor de secretaris van een plaatselijke Vereniging van Koffie huis-, Restauranthouders en Slij ters aanleiding ons namens zijn bestuur o.m. het volgende te schrij ven: „Uw redacteur schrijft woorde lijk: Vele caféhouders, vooral in zaken van mindere rang, besteden verder aan het bier niet de aan dacht die het nodig heeft. Een goed glas bier tappen vereist vakman schap, dat bij velen geheel of ge deeltelijk ontbreekt Uw redac teur bedoelt hier kennelijk de volks zaken, de 3de klas café's mee en waar deze categorie de grootste in aantal is, zal uw verslaggever zich moeten indenken hoe pijnlijk en vernederend de aangehaalde zin snede aandoet. Velen voelen zich in hun vakmanseer getast, dat blijkt ons uit talloze klachten. Uw redac teur wordt hierbij meegedeeld, dat juist in de volkszaken, de 3de klas bedrijven, een goed glas bier, zo' niét het beste, wordt getapt." (Aan het laatste twijfelen we geenszins. Bij onze kwalificatie vooral in zaken van mindere rang" dachten wij ook stellig niet aan de officieel ingedeelde 3de klas sers of zg. ..volkszaken". Wij schre ven „mindere rang" en menen, dat iedere liefhebber van een goed glas bier zich van de officiële indeling weinig zal aantrekken en die zaak (al is het een z.g. „volkszaak") zal prefereren, waar naar zijn smaak het beste glas bier wordt geser veerd. Voor een fijnproever zal derhalve een lste klas zaak, vol gens zijn eigen indeling, heel goed een zaak van „mindere rang" kun nen zijn). Persoonsbeivijs nuttig? De maatregelen, welke geduren de de bezettingsjaren door de Duit sers werden genomen, verwierven, in het algemeen niet de sympathie van ons volk. Toch zulllen we moeten erken nen, dat de invoering van het per soonsbewijs een maatregel was, welke ook na onze bevrijding nut tig zou kunnen blijken te zijn. Het persoonsbewijs werd echter niet gehandhaafd en dat is eigenlijk te betreuren. Het motief, dat het door de Duitsers werd ingevoerd en dus verwerpelijk moest worden geacht, getuigt m i. niet van breed inzicht De wenselijkheid om zich te allen tijde te kunnen legitimeren blijkt, onder vele omstandigheden. Waar om dus deze persoonsbewijzen niet verlengd? f J. VLAANDEREN (Het is nog lang niet zeker, dat er geen nieuwe persoonsbewijzen zullen komen. Er zijn tijdens de oorlog vele valse persoonsbewijzen in omloop gekomen en vele bevol kingsregisters onklaar gemaakt. Men heeft allereerst gewacht op 'n nieuwe Volkstelling, die inmiddels achter de rug is. Thans is men doende de legitimatie-kwestie op nieuw te bezien. Drentse krant enkautver (li Het relaas van uw verslaggever over het verorberen van kranten papier door die „Drentse kranten- kauwer", bracht mij het volgende in herinnering: Jaren geleden las ik in een van onze grote dagbladen, dat zich in een gezin, bij twee schoolgaande kinderen, ziekteverschijnselen voor deden, waarna de behandelende ge neesheer na een diepgaand onder zoek vaststelde, dat een vergifti ging in 't spel was, ontstaan door de drukinkt van het krantenpapier, waarin de kinderen hun boterham men plachten te wikkelen", welke zy dagelijks mee naar school na men. Nu is mijn vraag: zijn volwasse nen voor zo'n ziekte immuun, of is de drukinkt van tegenwoordig gif- vrij? A. D. M. (Het is wel mogelijk, dat kindek- ren destijds TjadeUge gevolgen heb ben ondervonden. Toch lijkt het ons, dat dit incidentele gevallen zijn geweest. Er werden vroeger heel wat boterhammen in kranten papier verpakt, de gevolgen zouden dus veel massaler geweest moeten zijn. De Drentse krantenkauwer zal vermoedelijk, althans te oorde len „naar de smaak waarmee hij het pefpier nuttigt", daarvan geen schadelijke gevolgen ondervinden) Drentse krantenkauwer (II) Uw artikel over de krantenkau wer heb ik gelezen. Deze droevige figuur leeft van de sensatie- en lachzucht der mensen, ten koste van zijn gezondheid. U „hebt hem meewarig nagestaard". Maar intus sen doet u erger dingen. Niet alleen dat u deze man wellicht tot grote hilariteit van u en uw per soneel papier te vreten gege ven hebt; maar u vreet ik heb hiervoor geen ander woord zelf van de sensatiezucht der mensen, ten koste van deze dwaas. U laat het grote publiek ook nog eens har telijk meelachen om hetgeen hij doet. Zo iets hebt u voor de krant nodig; dat is „prachtige stof". Maar dit artikel met foto's van dat zielige mannetje getuigt te gen u. Wellicht zult u ook om dit schrij ven lachen. Ik hoop van niet. D. J. TESSELHOFF. (Krantenpapier is nu ook niet bepaald onze smaak. Maar over smaken valt niet te twisten. Er zijn ook mensen, die bepaalde vogel nestjes een lekkernij vinden en an deren die rauwe weekdieren met veel genot naar binnen werken, of kikkerboutjes en slakken. Inzender kan overigens gerust zijn: Dezer dagen is de „krantenkauwer" ge signaleerd met een grote zak verse kadetjes, waaruit hij smakelijk liep te eten. Met zijn gezondheid is het blijkbaar nog in orde en ook met Zijnsmaak). Nederlands eerste schaakster icordt door Friese kampioen Kramer getraind (Van een speciale verslaggever) Vooruit dan maar, hij hééft het tenslotte gezegd: vrouwen kunnen niet zo logisch denken, ze laten zich teveel leiden door impulsen. Deze wel zeer gevaarlijke uitspraak is van de heer H. Kramer, de Friese schaakkampioen het was zijn antwoord op onze vraag of er een wezenlijk verschil bestaat tussen de prestaties van dames en heren op het 'schaakbord. De heer Kramer meende van wel, het gemiddelde damespeil ligt lager dan dat van de heren. Dit impliceert natuurlijk geenszins dat er onder de dames geen uitblinkers voorkomen, die menige man de baas zouden zijn (ook op het schaakbord!). Ontmoeting tussen Kramer en De Vries Maar toch is het zo te verklaren dat de heer Kramer zegt: „voor een dame schaakt ze zeer goed", wan neer hij het heeft over Fenny Heemskerk, de Amersfoortse favo riete. die dames-kampioene van Nederland is. Fcnny Heemskerk zal in Decem ber aan een tournooi om het dames- wereldkampioenschap te Moskou deelnemen en Kramer zal haar trai nen. Van Maandag tot en met Za terdag komt deze Fries in Amers foort Zes partijen zal hij met de dameskampioene spelen en daarna analyseren zij deze. - Zij heeft behoefte aan theorie, zegt Kramer, vooral wat betreft de openingen (waarin hijzelf specialist is!). Wanneer we daarmee klaar zijn, stellen we een openingsreper toire samen, aangepast aan haar stijl - Eigenlijk is er op het ogenblik geen wereldkampioene, vertelt Kra mer. De laatste titelhoudster. mevr. StevensonMenchik, een Tjechische van geboorte, is overleden. Wat is Uw mening over Fenny Heemskerk? vragen we. Ik heb nog nooit tegen haar gespeeld, maar ik heb haar wel zien spelen en wanneer ik haar partijen bekijk, dan moet ik zeggen, dat zij een prima speelster is die vooral de combinaties goed onder de kr^; heeft. Maakt ;.y kans in Moskou? Kramer glimlacht. Dat is voor mij moeilijk te zeggen. maar een zwaar tournooi wordt het vast. De Russische deelneemsters moeten zeer goed zijn. VIJFTIEN JAAR FRIES KAMPIOEN Omdat we nu wel eens wilden weten wie „onze Fenny" voor dit zware tournooi zal voorbereiden, vroegen v/e de heer Kramer naar zijn eigen schaak-carrière. We ver namen. dat hij na zijn overwinning van de vorige week nu al vijftien jaar achtereen kampioen van Fries land is. De eerste maal. dat hij de titel in de wacht sleepte, was hij zestien jaar, of eigenlijk zeventien, want tijdens het tournooi was Haye jarig. Hebt U veel in het buitenland gespeeld? Volleyball-ploegen verliezen PRAAG. Zowel het Nederland se heren- als damesteam, heeft Woensdag in de internationale vol- leyball-wedstrijden te Praag een ne- De Nederlandse herenploeg, die irj de verliezersronde tegen Hongarije uitkwam, verloor met 31. De uit slagen der sets waren; 15—3. 15—3, 14—16 en 15—6. De darftesploeg verloor van Polen met 30. Uitslagen van de sets: 15—0, 15—6. 15—4. De Tsjechische damesploeg sloeg Hongarije met 30. De heren spelen om de wereldti tel. de dames om het Europees kam pioenschap. Gedurende het congres van de Internationale Volleybal Federatie werden enkele voorstellen tot wij ziging der spelregels ingediend. Het congres besloot, dat tenminste een ruimte van zeven meter boven het speelveld zonder opstakels dient te zijn. Voorts dienen in het vervolg witte lijnen de plaats bij het net aan te geven vanwaar men mag smashen. Tenslotte werd een voor stel aangenomen, volgens hetwelk het is toegestaan met beide vuisten de bal aan de onderkant te „snij den''. De teams, die zich voor de eind ronde geplaatst hebben, begonnen Woensdag met de finales, waarbij men vlaggetjes uitwisselde. De Roe menen gaven de Russen rode rozen, terwijl de Nederlanders zich popu lair maakten door hun tegenstan ders Edammer kaasjes aan te bie den. In de eindronde van het tournooi om het wereldkampioenschap heren zijn de volgende wedstrijden ge speeld: BulgarijeFrankrijk 30 (1510, 16—14. 15—11). RuslandPolen 30 (150 15—5, 15—6). Ts. SlowakijeRoemenië 30 (15—6, 15—7. 15—8). Voor het Europese kampioenschap dames won Rusland met 30 van Roemenië. HET ENGELSE VROUWELIJKE PARLEMENTSLID mevrouw Barbara Castle, is met de Queen Elisabeth" van Southampton naar Amerika vertrokken, om als enige vrouw deel uit te maken van de Britse delegatie bij de Verenigde Naties te Lake Suc cess. Dit wordt haar eerste be zoek aan Lake Success. Mevrouw Barbara Castle voor haar ver trek naar Amerika. Vrij veeL Ik ben in Engeland. België. Jocgo-Slavië, Hongarije en Tjechoslowakije geweest. In Juli j.l. behaalde ik in Vinperk in Tjecho slowakije. de eerste prijs in een internationaal tournooi. We horen dat Kramer al met vele meesters aan het bord heeft ge zeten. met Szabo. Flohr en Eu we. Met Emve heb ik 'dikwijls ge speeld. In 1940 verloor ik met 53 van hem. We kunnen hier bij aantekenen, dat dit de kleinste nederlaag is welke een Nederlandse schaker ooit tegen Euweheeft geleden. Bijna was Kramer vorig jaar nog tegen de Nederlandse kampioen in het krijt getreden. In het voortournooi voor het Nederlands kampioenschap behaalde hij 7 punten en eindigde als tweede na Prins <7^ pnt.). die echter van 'n duel met Euwe afzag. DE FRIES TEGEN DE VRIES De komende week is Kramer gast dus van schakend Amersfoort. Behalve het trainen van Fcnny Heemskerk zal de Friese kampioen op uitnodiging van het Schaakge nootschap Amersfoort ook nog twee wedstrijden spelen tegen de Amers foortse kampioen, de heer L. J. de Vries. Waarschijnlijk worden deze partijen op Maandag cn Vrijdag ge speeld. Kunt U ook iets over die strijd vertellen? Niets, helemaal niets, zegt Kramer lachend. Ik kerf de heer De Vries niet eens. Maar dit weet ik wel, in. Amersfoort zijn ze niet voor de poes Nederlands A-team telt Britannia Shield Nederland thans op de derde plaats LONDEN. In de strijd om het Britannia Shield bezet Gr.-Brittan- nië de eerste plaats bij het schie ten, doordat het in totaal 535 pun ten vergaarde. Frankrijk werd tweede met 523 punten, gevolgd door Noorwegen met 523. België met 516, Nederland met 508 en Griekenland met 499 punten. De uitslagen zwemmen luiden: 100 yards vrije slag: 1. Jany (Frankrijk) 52,1 seconde. 200 yardsrugslag'- 1. Franks (Gr.-Br.) 2 min. 30 sec. 200 yards schoolslag: 1. Van Daatselaar (Nod.) 2 min. 36 sec. 200 yards vrije slag: 1. Cornu (Frankrijk) 2 min. 6,3 sec. 100 yards rugslag: 1. Manley (Gr.-Br.) 62,8 sec. 100 yards schoolslag: 1. Van Rooy (Ned.) 67,6 sec. 200 meter wisselslag estafette: 1. 'Frankrijk, 1 min. 56,2 sec.; 2. Nederland, 1 min. 58,6 sec.; 3. Gr. Brittannië 2 min. 3,6 sec. 266 yards estafette: 1. Frankrijk, 2 min. 22,7 sec.; 2. Nederland, 2 min. 24,4 sec.; 3. Gr. Brittannië, 2 min. 29.1 sec. Het landenklassement luidt thans: 1. Frankrijk 109 pnt.; 2. Gr. Brit tannië 88 pnt.; 3. Nederland 73 pnt.; 4. Bclgic 70 pnt.; 5. Noorwe gen 63 pnt.; Griekenland 43 pnt. INTERNATIONALE MOTORZESDAAGSE LLANDRINDOD WELLS. Officieel maakt de K.N.M.V. bekend, dat aan het einde van de derde dag de Nederlandse rijders Knijnenburg, Roest, Flinterman, Van Rijssel, Bestebreurtje, Haaker, Van Dlnter en Lichtenbeld nog zonder strafpuntcn zyn. Jansema heeft er 13 (officieus werd gister 12 genoemd), Zuur bleef op 10 straf punten staan. vaak kilometers lang over schier ongebaande wagen moest worden gereden, terwijl bovendien dit par cours niet voor het gewone verkeer was afgesloten. Door kleine herstel lingen wordt het vaak een strijd te gen het horloge, want Iedere ver traging bij een tydcontröle betekent strafpuntcn en één strafpunt kan ln deze titanenstrijd beslissend zijn. Nederland staat er ondanks zyn 5 punten nog zeer goed voor, want elk moment kan de stand van de Vaas-teams volkomen veranderen Voor de trophe-- (niet te verwar ren met de zilveren vaas) leiden Engeland en Tsjccho-Slowakije met 0 strafpuntcn. Italië heeft er 30. Het rijden van de Engelsen gaat met een verbluffend gemak; zij kennen deze wegen goed en schij nen het woord „pech" niet te ken nen. Dat de Tsjechen nog steeds een blanco strafregister hebben, is daarom een des te sterker staaltje. Zij zijn met hun machines op dit volkomen vreemde parcours uiter aard al gehandicapt. nog mee Het Nederlandse a-team (Vaas team) Is dus na 3 dagen nog geheel strafpuntvrij. evenals het Engelse a-team en het Tsjechische b-team. Hongarije b komt met 4 punten op do vierde plaats, Zwitserland b no teerde 7 punten, Ierland a en Italië 1 resp. 21 en 23 De overige 7 Vaas teams hebben meer dan 100 straf- punten en zyn daardoor practisch uitgeschakeld voor de zilveren vaas. Volgens officieuze berichten heeft ons team evenwel Donderdag (vier de dag) 5 strafpuntcn opgelopen, doordat Flinterman te veel tyd ver speelde met verschillende kleine re_ paraties. Hoewel hij aanvankelijk alle verloren tijd wist in te halen, kreeg hij kort voor de finish we derom pech, welke juist te veel tyd vergde. Het c z-team heeft geen kans meer op een prijs, omdat mer- kenteams geen strafpunten mogen hebben. Van Dinter had er al 10 op gelopen en kreeg obk de vierde dag weer moeilijkheden. Haaker heeft waarschijniyk zijn eerste strafpunt geïncasseerd. Jansema zou er 13 by hebben gekregen, zodat hy in totaal 2G strafpunten heeft opgelopen. Lichtenbeld was wel de grootste pechvogel op deze dag. Aanvanke lijk kreeg hy een lekke band, die echter snel werd gerepareerd, maar daarop volgde een aaneenschake ling van alle mogelyke bougio-na- righeden, welke niet konden wor den opgelost. Hy zag ondanks dit alles nog kans, lopende de finish te bereiken, doch het een en ander le verde hem behalve „gryze haren" 37 strafpunten op. Herman Zuur moest geheel bul ten zijn schuld, de stryd staken. Zyn matchless-machine had hem al van de eerste dag af heel wat hoofd brekens gekost; de sturing deugde niet en dit gecomblneera met de steeds weerkerende spakenpech maakten het rijden niet gemakke lijker. Twee uren na de start van de vierde dag heeft hij moeten opge ven, omdat met deze machine niet meer veilig verder kon worden ge reden. De rest van de Nederlanders bleef ook deze dag zonder strafpun ten. Wat dat wil zeggen blijkt uit de ontzettend zware route, waarvan De toenmalige burgemeester van Leeuwarden, jhr. mr. J. M. van Beijma deed in 1940 de eerste zet voor Dr. Max Euwe in de twee kamp tegen de Friese kampioen H. Kramer. Op de achtergrond de heer J. C. van Vliet, thans hoofd bestuurslid van de Kon. Ncd. Schaakbond en achter dr. Euwe de heer W. Dijkstra, die nog steeds voorzitter van de Friese Schaakbond is. Lagere melkprijs voor de boeren (Eigen bericht) DEN HAAG. De kans is niet uitgesloten, dat de boeren in de periode van 1 November 1949 tot 1 November 1950 in vergelijking met de pry's, die thans geldt, ge middeld 1 cent per liter minder voor hun melk zullen ontvangen, De prijzen waarover op het ogen blik door de verschillende instan ties wordt onderhandeld, bedra gen 18'/2 cent voor het winter- en 15M cent voor het zomerseizoen. Het nemen van een definitieve be slissing in deze zaak wordt be moeilijkt door het feit, dat de be sprekingen over de algemene loon- en prijspolitiek van de regering nog niet afgesloten zijn. In ieder geval heeft deze kwestie geen be trekking op de prijs, welke aan de consument wordt berekend. Clubkampioenschap op de weg DEN HAAG. Aan het club- kampioenschap op de weg. Maan dag 26 September, nemen de vol gende 24 verenigingen deel: Dc Adelaar (Apeldoorn); De Adelaar (Hilversum): Apollo (R'dam); Le Champion (A'dam); DTS (Zaan dam); Feyenoord (R'dam); De Germaan (A'dam); Hollandia (Den Haag); De Kampioen (Schevenin- gen); De Kampioen (Haarlem); Kennemerland (Heemskerk) Maas tricht (M'tricht); Dc Mol (D'rccht) Olympia (A'dam); Het Oosten (Enschede): De Pedaalridders (R'dam); Rotterdam (R'dam); Dc Rotterdamse Leeuwen (R'dam); De Spartaan (Haag); Sportief (Te- teringen); Swiftcombinatie (Lei den); Wilhelmina (Eindhoven); Willebrod wil vooruit (Rucphen) en Het Zuiden (Eindhoven). De organiserende vereniging, do ASC Olympia vaardigt dc volgende ploeg af: Faanhof. Lagrouw. Lake- man. Loos, Donker en Leo dc Booy. Reserves:* Matzcn en Ryn- ders. Het kampioenschap wordt gehouden op een parcours op dc Veluwe, ter lengte van 58 km., dat tweemaal moet worden gereden. (Eigen berichtgeving) DEN HAAG Schreven wij gis teren reeds, dat de leden van de Centrale Commissie van de R.T.G. zich gedurende het weekend ver moedelijk ergens in de Ardennen zouden terugtrekken, thans verne men wij, dat vrijwel vast staat, dat dit weekeinde zal worden doorge bracht op chateau d'Ardennes bij Dinant, waar vorig jaar de verte genwoordigers van de drie Bene- luxlanden vergaderd hebben. Het is zo goed als zeker, dat de centrale, commissie Vrijdagmiddag met een Dakota van de Aero-Hol- land van Ypenburg naar België zal vliegen. Dat deze conferentie zich tot de Zaterdag en de Zondag zal beperken is allerminst zeker. Een zeer bevoegd zegsman gaf ons te verstaan, dat de leiders van de drie delegaties door zullen praten, tot voor de vraagstukken, waar mede men thans worstelt, een op lossing zal zijn gevonden. Het is duidelijk, dat de R.T.C. op het Naar aanleiding van het uitbreken van de oorlog, heeft de voorzitter van zóne heerst een groot gebrek aan de Raad der D.E.K. (Deutsche Evangelische Kirche) zich in een boodschap predikanten. De theologische facul. tot alle gemeenten gericht. Hierin zegt Dr. Dibelius, dat de laatste oorlog leiten in het Oosten van Duitsland een opgericht teken van God was en dat de mensheid, die zich van God losmaakt, zichzelf vernietigen zal. „Waar de Kerk van Jezus Christus is. bidt en werkt men voor de vrede, daar smeekt men de machthebbers over de gehele wereld: maakt een eind aan de bewapening, die het gevaar van een nieuwe oorlog iedere dag vergroot". De Deutsche Volksrat van de Sowjetzone had naar aanleiding van deze zelfde herdenkingsdag getracht dc Kerk te betrekken in het uitgeven van een politieke bekendmaking. De kerkelijke autoriteiten van Berlijn hebben hierop echter geantwoord, dat de Kerk. even vastberaden als zij telkens weer opkomt voor de vrede, met dezelfde overtuiging meent, dat het niet tot haar taak behoort deel te nemen aan politieke afkondigingen. hebben niet genoeg studenten om in het predikanten-tekort te voor zien. Daarbij komt nog, dat tal van studenten, die in het Westen stu deren, niet naar de Oostzöne terug willen en trachten in het Westen een gemeente te krijgen. Daarom is het verheugend, dat 170 theologische studenten van de Universiteit van Göttingen zich verplicht hebben om na beëindi ging van hun studie in het Oosten te gaan arbeiden. Hierdoor 2al niet alleen aan het predikantengebrek worden tegemoet gekomen, maar Intussen moet Bisschop Dibe- heden geweigerd worden, wanneer lius die bisschop is van de ver- blijkt, dat partijen, of één der par- deelde stad Berlijn der D.E.K., tiien, niet voldoende meelevend en maar ook van het in de Sovjet- belijdend lid der Kerk zijn. De zóne liggende Brandenburg, hier- Kerk zal zich niet onthouden vanook worden de predikanten uit het door opnieuw de toorn der Russen pastorale zorg in zulke gevallen, Westen op deze wijze gedwongen ondergaan. Reeds werd hij van die maar verleent voortaan toch niet om, arbeidende in de geheel ande zijde aan scherpe kritiek blootge- meer haar diensten, louter als de- re omstandigheden, die in de Rus- steld, toen hij in zyn Pinksterbrief sische zóne gelden, het werk, dat -AJezo weeK. tot nu toe cje(jen( critischer te bezien. Tenslotte: In Bochum werd vori ge week een Katholiekendag ge houden. Er waren duizenden aan wezigen en onder doodse stilte las Prins von Löwenstein een bood schap voor van de Evangelische in Kerk en Wereld van dit jaar, de toestanden in het Oosten van Duitsland aan scherpe kritiek onderwierp. De Duitse machthebbers aan de overzijde van de Elbe hebben hem toen duidelijk doen blijken hoe zij over hem corum. Ongetwijfeld schuilt in deze dachten. Bovendien is Dibelius maatregel de wil om de ontkerke- voorzitter der D.E.K, en hij heeft lijking tegen te gaan en de ge- dus een zeer invloedrijke positie, meenten meer bewust te doen zijn Kerk in Hannover. Maar niet alleen de Russisch-ge- van haar verantwoordelijkheid. In Uit deze boodschap blijkt, dat de zinde Duitsers zijn hem weinig dit verband moet ook genoemd bijeenkomst van alle protestantse welgezind, thans zijn ook Amen- worden, dat er kort geleden een kerken, onlangs te Hannover ge- kaanse kringen een polemiek tegen brochure verscheen onder de titel: houden, een boodschap heeft ont- hem begonnen. Een voormalig lid „De Belijdende Kerk is er weer", vangen van de Katholieken uit van het militair bestuur van de Plons Iwand, Niemöller en andere Mainz. Thans hebben de Hanno- U.S.A. voor kerkelijke aangelegen- vooraanstaande figuren uit de Be- verse Protestanten aan de bijecn- lijdende Kerk, het bolwerk tegen komst te Bochum o.a. doen weten: het Nationaal Socialisme, werkten „Het is de roeping van alle Chns- er aan mede en het boekje werd tenen de genadevolle werking van op grote schaal verspreid. Jezus Christus tot uitdrukking te In de Synode van Bonn, in Fe- brengen, van Hem, die de weg en bruari gehouden, werd Niemöller de waarheid is", geen president. De kerkpolitiek Men houde in het oog, dat de speelde hier een belangrijke rol, christenheid in Duitsland door cmdat ook binnen de D.E.K. na- twee dingen thans sterk verbonden tionalistische tendenzen opgeld de- is: de nood der ontheemden en het den. In de nieuwe kerkorde, toen gezamenlijk offer van 20 Juli 1944, aanvaard, staat de Belijdende Kerk slechts ergens in een, bijzin met kleine lettertjes genoemd. En tal van kringen binnen de D.E.K. heb ben de schuldbekentenissen van Niemöller en de zijnen met betrek heden beschuldigt Dibelius ervan, dat hij niet voldoende zorg heeft gedragen voor de denazificatie in de Kerk en nog heden ten dage predikanten op Berlijnse kerkelijke kansels toelaat, die Russisch geo riënteerd zouden zijn. De Berlijnse kerkelijke autoriteiten hebben deze beschuldigingen onmiddellijk in het juiste licht gesteld en de on juistheid ervan bewezen. Maar met dat al heeft Dibelius het niet ge makkelijk. Want het is nu eenmaal zo, dat de Kerk over de denazifi- catiewetten anders denkt dan de geallieerden. In Hessen-Nassau heeft de Evan gelische Kerk men weet haar king tot de oorlog", maar zeer ma president is Martin Niemöller tig, of dikwijls in het geheel niet, vrij straffe richtlijnen uitgegeven geaccepteerd voor de Doop, het kerkelijk huwe- Wij wijzen nog op een andere lijk en de kerkelijke begrafenis. Zij maatregel, door de D.E.K. geno- kunnen onder bepaalde omstandig- men. In de Kerken in de Sovjet- de mislukte opstand tegen Hitier, waaraan het praesidium van de Katholiekendag en dat van de Sy node der D.EJC. hebben deelgeno men. Daarom zei Von Löwenstein, na het voorlezen der ontvangen boodschap: „Wij doen de belofte aan de Protestanten zonder terug houding de broederschap te schen ken, met het gebed, dat de Heilige Geest ons spoedig weer in volle eenheid moge samenbrengen". ogenblik in een stadium is geko men. waarin de verschillende standpunten klaar zijn afgebakend. Daarbij staqt men in een aantal belangrijke kwesties een flink eind van elkaar en het was de commissies niet gegeven, deze ver schillen te overbruggen. Hetgeen trouwens voor de hand lag. Geen conferentie tijdens welke zich een dergelijk verschijnsel niet voor doet, mag wel worden gezegd. Doch algemeen wordt in deskun dige kringen verwacht, dat de lei ders van de delegaties, te meer nu zij tevens" de belangrijkste figuren in de regeringen van de betrokken partijen zijn, er gedurende de re traite in zullen slagen zich in de commissies geopenbaard hebbende kloven te overbruggen. En indien de centrale commissie daarin over eenkomstig de verwachtingen slaagt, kan als vrijwel vaststaand worden aangenomen, dat het zwaarste deel van de conferentie achter de rug is. Vermoedelijk zal er dan nog een week of vijf in Den Haag moeten worden verga derd, om de uitwerking tot in détails te regelen, maar moeilijk heden behoeven dan eigenlijk niet meer te worden gevreesd. Het heeft hier de aandacht getrokken, dat de R.T.C, in een betrekkelijk korte tijd op het stadium van de decisies heeft aangestuurd. En hoewel men zich er rekenschap van geeft, hoe belangrijk dit ogenblik is voor het verder verloop van de conferentie, men schijnt er toch vrij algemeen wel tevreden over te zijn, dat dit ogenblik zo vroeg is gekomen. Wanneer thans de Kop stukken er in slagen gezamenlijk een oplossing te vinden, dan lijkt het verantwoord reeds nu te zeg gen. dat de conferentie een goed einde zal nemen. Op 29 September, zo vernemen wij. zullen de beide Kamers van de Staten-Generaal in het gebouw van de Tweede Kamer de deelne mers aan de Ronde Tafel Confe rentie een receptie bereiden. Luc van Dam gaat weer boksen DEN HAAG. Luc van Dam heeft deze dagen in Parijs het con tact weer opgenomen met Benaim, de franse en Lew Burston, de Ame rikaanse matchmaker, die beiden in hem geïnteresseerd zijn. Het gevolg is dat voor Van Dam een datum open gehouden wordt in October, eventueel in November wanneer hij eerder nog niet volkomen fit mocht zyn. Van Dam zal dan een hoofd party boksen in dc Scinestad tegen een nader aan te wijzen middenge wicht. Dit zal in geen geval dc Europese kampioen Mitri zijn zoals abusievclyk door de Parijsc pers gemeld is. Na zijn langdurige afwe zigheid uit de ring mikt Van Dam zo hoog niet, tenminste niet dadciyk. Hij wil de Italiaan graag ontmoeten, maar pas later in het seizoen wan neer hij eerst een paar voorwedstrij den gehad heeft Voor zijn wederop- treden in Parijs zal de keus ver moedelijk vallen op een van de Franse middengewichten van de eerste seVie: Krawczyck, Mickey Laurent. Degouve of Caboche. Luc van Dam heeft zich. verras send snel hersteld na de operatie aan zijn gescheurde achillespees. Intern. Sehanktournooi te Trencianske Teplice PRAAG. De uitslagen van ae afgebroken partyen van de 16e ronde luiden Szabo—Golombek 10; Kottnauer Sefc 1—0; O'KellySzily, op nieuw afgebroken. De uitslagen van de 17e ronde lulden: SzilyPachrnan, afgebroken; Sza boFoltys, afgebroken; Rohacek Stahlberg 01; RossolimoO'Kel ly 10; PnoliGolombek, afge broken; BolbochanWade 10; SefcPrins 0—1; OjanenPlatt, afgebroken; UjtclkiKottnauer 0 1: RichterErdclyi, afgebroken. De stand luidt thans: 1. Pachrnan 1214 punt 4- 1 afge broken; 2. Stahlberg 12V-> punt; 3. Szabo 12 pnt. 1 afgebroken; 4. en 5. Rossolimo en Bolbochan IOV2 pnt.; 6. Foltys 10 pnt. 4- 1 afgebro ken; 7. Prins 9% pnt.; 8. Kottnauer 9 pnt.; 9. O'Kelly 8li pnt. 4- 1 af gebroken; 10. Sefc 8 pnt.; 11. Szily 7>/2 pnt. 4- 2 afgebroken; 12 en 13. Richter en Golombek 7li pnt. 4- 1 afgebroken; 14. Ujtelki 7 pnt.; 15. Erdelyi 6V4 pnt. 4- 1 afgebroken; 16." Rohacek 6 pnt.; 17 en 18. Paoli en Ojanen 5 pnt. 4- 1 afgebroken; 19. Platt 4 li pnt. 4- 1 afgebroken cn 20. Wade 4'/2 pnt. Prins beschermheer van de Mij. Nederland SOESTDIJK Z.K.H. Prins Bernhard is hedenmiddag in de vergadering van de raad van com missarissen van de N V. Stoom vaart Maatschappy Nederland te Amsterdam als beschermheer van deze maatschappij geïnstalleerd. Ni-.vin viert driejarig bestaan DEN HAAG De Niwin zal haar werkterrein in de toekomst moeten gaan verplaatsen. Wanneer straks de militairen in de grote Indonesische steden geconcen treerd worden, is de rimboekist niet meer urgent. De Niwin zal zich dan vooral gaan bezighouden met de ontspanning en de scholing van de militairen. Dit deelde de tweede voorzitter van de Niwin, ir. P. F. S. Otten mede op een gis teren gehouden lunch, die werd aangeboden aan het hoofdbestuur ter gelegenheid van het driejarig bestaan %van de Niwin. Tijdens deze jubileumlunch wer den telegrammen gezonden aan prins Bernhard, voorzitter van de Niwin, en dr. L. J. M. Beel, die in 1946 de stoot grf tot oprichting van de instelling. Autoracer Gardner verbetert drie records OSTENDE De Britse auto-racer kolonel Goldie Gardner heeft bij Ostende drie van zijn eigen records verbeterd. Met zijn 500 cc gardner m.g. legde hy de afstand van 5 kilometer met vliegende start af met een snelheid van 150:513 myl per uur. Later legde hij de afstand van 1 kilometer met vliegende start af in 154.911 myi per uur, eveneens in re cordtijd. Een derde poging over 1 mijl met vliegende start leverde het 3c nieu we record op van 154.241 myl" per uur. Dc bestaande records voor de 500 cc klasse, waren: Vijfkilometer met vligende start: 129,606 mijl per uur. 1 kilometer met vliegende start 128,220 mijl per uur. 1 mijl met vliegende start: 126,136 mijl per uur. Griek wil over het Kanaal LONDEN. Een majoor van het Griekse leger majoor Zason A. Ziganos uit Athene'heeft be kend gemaakt, dat hij Zondagmor gen een poging zal doen om het Kanaal over te zwemmen. De majoor is in Engeland als vertegenwoordiger van het Griekse leger bij het Britannia Shield Tournament. Karei van der Meer leidt Zuid-SlaviëFrankrijk PARIJS. In de voorronde van het tournooi om de wereldbeker (Coupe Jules Rimet) wordt op 9 October a.s. te Belgrado de voet balwedstrijd Zuid-SlavieFrank rijk gespeeld. De Nederlander Karei van der Meer zal de ontmoe ting leiden, bijgestaan door twee Oostenrijkse grensrechters. Boete van f 300.geëist tegen hoofdredacteur van „De Waarheid" AMSTERDAM De officier van justitie bij de Amsterdamse Rechtbank heeft een boete van f 300.- geëist subs, dertig dagen hechtenis, tegen de hoofdredacteur van „De Waarheid", F. Schoonen- berg, omdat op 2 December 1948 in dat blad een artikel heeft ge staan, dat beledigend wordt geacht voor de heer E. Kupcrs, die op dat tijdstip voorzitter was van het N.V.V. De verdediger, mr. C. F. S. E. Enthoven, concludeerde tot vrij spraak op juridische gronden.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3