Vreedzame veldtocht van een vijf-en-tachtig-jarige we au,° - Geen Gasbedrijf treft voorbereidingen voor stadsuitbreiding In Amersfoort komt binnenkort een belangrijke Rijksdienst Amersfoort werkt aan zijn verkeerswegen Duizenden vechten met hem voor sympathiek doel Kanshebbers in Amersfoorlse athl et iekkampi oenschappen Zaterdag 17 September 1949 3 Leed onder de dieren is onzettend IT) OOR een droevig toeval maak- ten wij kennis met een vijf-en- zónder de oogkleppen te nemen. We rijden op de bok mee, dwars door het lawaai van claxons, motorgeronk enz. Tevreden en rustig loopt het paard echter voort... Ook dit dier zal voortaan, zoals in veel gemeen- tachtlg-jarige Op de Bisschopsweg waar die onnodige dingen ver zagen wij 'n groep mensen bij een hitje staan, dat volkomen uitgeput voor een zware woonwagen ligt. De eigenaar probeert met stokslagen het Op DE VEEMARKT het individu de stok uit de hand boden zijn, niet meer als een blinde zijn werk behoeven te doen! Op hetzelfde moment stopt een auto. een grote sympathieke man stapt er uit en bekijkt de situatie Hij le gitimeert zich aan de eigenaar van de woonwagen en gelast het dier onmiddellijk uit te spannen. Daar na verdwijnt hij even om op te bellen en binnen een kwartier arri veert een dierenarts en de politie. Conclusie: open wonden bij het paard, waar het tuig overheen schuurt Politie maakt proces-ver baal op. Verder constateert de die renarts een min of meer kreupel been. doorgezakte rug en totale verzwakking door ouderdom en on dervoeding Het paard wordt in be slag genomen en het gaat zijn laat ste gang om afgemaakt te wor den. „Wat een geluk, dat U hier kon helpen!" „Ja." zegt de onbekende man, „maar liever had ik, dat dit voorko men had kunnen worden". „Wie bent u eigenlijk0" „Mijn naam is gelijk aan mijn streven", antwoordt hij raadselach tig. „Maar als u de oplossing wilt weten, stapt u dan in mijn auto".. En dat doen we dan. DROEVIG RELAAS ONDERWEG spreken we nog over het trieste voorval. De Onbekende trekt diepe rimpels, ter wijl hij zegt: „Weet u wel, dat der gelijke dingen in velerlei vorm da gelijks gebeuren? Neem de 80000 honden, die in ons land tot de ket ting veroordeeld zijn. De dieren worden meestal op den duur krank zinnig door deze vrijheidsberoving We spreken dan nog maar niet eens over sommige verblijven van hen, die tochtig en nat zijn, of helemaal geen hokken ..Waaróm die kettingen?" Wel, dat scheelt de eigenaars een paar gulden in de hondenbelasting. Soms ook. op boerderijen, is men bang, dat de hond achter de kippen jaagt. Is dit werkelijk het geval, dan bewegen we de eigenaar, een lange looplijn aan te leggen, waar door het dier zich behoorlijk bewe gen kan Heel vaak is er echter geen enkele reden voor die ketting en bovendièn. waarom neemt men geen klein waaks loslopend keffertje, dat wèl de kippen en schapen met rust laat?" De Onbekende toont ons een foto var. een verwaarloosde kettinghond ..Kijkt u eens, dergelijke gevallen zijn geen zeldzaamheid Verder be hoef ik u wel niets te vertellen! Maar gelukkig vindt mijn naam in de achter mn liggende. 85-jarige vreedzame veldtocht, steeds meer weerklank bij jong en oud. In 100 Nederlandse plaatsen staan actieve groepen op de bres voor het nood lijdende dier. Zij stichten asyls voor zwerfdieren (jaarlijks komen daar tienduizenden van om door honger, ziekte of het drukke verkeer), amr bulances voor gewonde en polikli nieken voor zieke dieren. Er wordt propaganda gemaakt en scherpe controle uitgeoefend op alle plaatsen, waar dieren leven, worden vervoerd, verhandeld of geslacht." WEG OOGKLEPPEN PLOTSELING krachtig remmen onze metgezel stapt uit en nodigt ons mee te gaan naar een passerende paard en wagen. We zien hem vragend aan, want dit paard maakt een goed verzorgde in druk. Maar de Onbekende maakt een vriendelijk praatje met de voerman over de oogkleppen, die het paard draagt. Of hij ook weet, welk een kwelling die voor het dier zijn? „Ja meheer, dat ken best weze, maar hij het ze altijd al gedragc!" „Zou u het eens willen probe ren zónder die dingen?" „O nee. misschien schrikt ie dan voor de auto's en zo". „Dat weet u helemaal niet zeker. De paarden van tegenwoordig zijn allang aan het drukke verkeer ge wend." Na enig heen-en-weer gepraat krijgen we de man zover, een proef VOOR DE ZONDAG Het verhaal van het grote avond maal uit Lucas 14 is zo eenvoudig waar. De genodigden, spijt het erg, maar ze hebben geen tijd. De aan koop van een akker, de zorg voor een juk ossen, het juist-gesloten huwelijkhet zijn allemaal begrij pelijke redenen. Ze zeggen neen en ze zeggen het niet zónder en schijn van recht. De koning, die tot het gastmaal nodigde, kreeg echter de bedankjes thuis. Tenslotte kwam het er toch op neer, dat ze Hem niet belangrijk genoeg vonden. Nu ja, wanneer ze nu niets anders om handen hadden, waren ze zeker van de partij geweest Het leven is druk en gejaagd. Welk gezin, toelk mens, heeft er nog tijd? Tijd voor God? We jagen verder, en zeker, als het niet zo bar ongelegen kwam... Maar ziet u, we hebben echt geen tijd. Onze za ken, onze studie, ons plezier, onze zorg, allemaal heel begrijpelijke excuses. Maar uiteindelijk blijkt hetdat we ons doodjagen, stikken in de tijd, omdat we geen eeuwig heid hebben. In ons leven is het feest doodgegaan! En de Heer van het feest nodigt de schooiers en de zwervers van deze wereld, die niets te verzuimen hebben, en niets te verliezen. Die vieren het feest in kinderlijke blijdschap. De anderen hebben het zo druk, dat ze zelfs niet merken, dat er ergens in hun leven een deur voor goed in het slot valt. Want als ze eenmaal de tijd menen gekregen te hebben, dan is de nodiging voorbij en het feest een onmogelijkheid geworden. V. E. koersen naar een veemarkt in de buurt van Amersfoort. Daar zien de ogen van de Onbekende scherp rond. terwijl we langs druk praten de handelaars, kijkgraag publiek en de dieren zelf wandelen. Op de hoek van het marktplein wordt een twintigtal biggen onder veel ge schreeuw ingeladen en dat is geen wonder, want de mannen grijpen de dieren ruw bii oren en staart. Een onnodige kwelling, bovendien straf baar De Onbekende laat zijn papie ren zien en vermaant de handelaren om de biggen te dragen. Ze halen de schouders op, maar doen het „Ja," zegt onze metgezel, „die veemarkten hebben mijn speciale aandacht. Er'' komt verbetering in de behandeling der dieren en ook het vervoer met de moderne, ruimp wagens is al stukken beter, maar 't gebeurt niet zelden. dat- bijvoor beeld jonge kalveren met de poten vastgebonden op een kar worden gestapeld'. Of spenen van markt- koeien worden dichtgeplakt. Of kippen en konijnen worden in nau we kratten samengeperst, waar door vele bezwijken tijdens het ver voer. En wist u ook, dat voor de poelier bestemde kippen wel levenJ geplukt worden en konijnen op af- Verwaarloosde kettinghond. schuvvelijke wijzen geslacht? Bij dit alles doen we veel preventief werk door een uitgebreide voorlich ting met brochures, films, lezingen, tentoonstellingen, enz. Ook zijn mijn controleurs stèeds op weg. Maar we zijn er nog lang niet! Eerst moeten we de mensen, die misdadig, onverschillig of onnaden kend ten opzichte van het dier staan, veranderen. Om een paar voorbeelden uit de praktijk te noe men, waarvan u misschien gehoord hebt: een voerman trok onlangs de tong uit de bek van zyn paard, dat niet wilde trekken; een boerin dood. de haar geit door het dier zoutzuur in de keel te gieten; iemand ver brandde vjjf jonge hondjes levend; achter de schermen van een bekend circus zag een vriend hoe 'n dikke stok werd stukgeslagen op de knieën van een kameel; zeer kort geleden bezweken vier veulens in een volgepropte veewagen; vorige week... Maar genoeg! Ik zou hier over dagelijks een boek kun nen schrijven, maar het bewijst wel, hoe nodig, hoe dringend nodig m\jn werk nog is, ondanks vooruit, gang En 42.000 mensen, die met mijn arbeid zo sterk sympathiseren, dat ze mij ook aan „gereedschap" helpen, denken daar net zo over. Maar helaas is dit aantal nog on voldoende om al het nodige te ver richten. U merkt ook wel, dat we ons niet ophouden met overdreven ssentimentele dingen! GEEN ONBEKENDE MEER BIJ mijn werk doe ik een be roep op de goede eigenschap pen in de mens. Iemand, die de heerlijkheid der schepping beleeft, voelt liefde voor de dieren. En een dierenvriend is doorgaans ook goed voor zjjn medemensen. We krijgen steeds meer aanhang, ook van poli tie, marechaussee en overheid. Wy bemoeien ons geenszins met ver troetelde schoothondjes, maar kwe ken eenvoudig sportieve gevoelens ten opzichte van het dier, dat ons van hogerhand werd toevertrouwd, en verrichten daden om weerloze levende wezens te redden of bij voorbaat te beveiligen. Ik doe dit werk al 85 jaar. maar de.eerstvolgende 100 jaar ga ik nog niet met pensioen! We moeten nog veel werk verrichten en „Uw naam is Dierenbescher ming!" roepen wij uit. j „Inderdaad". I En zo, lezer, maakte u symbo lisch kennis met de Ned. Ver tot Bescherming van Dieren, die dit jaar haar 85-jarig Jubileum viert en waarvan in Amersfoort een af deling met 610 leden is gevestigd. Ter gelegenheid van dit jubileum en a.s. Dierendag wil de vereniging dit jaar tot een feestjaar voor het noodlijdende dier maken. A.s. Zater dag 17 September zal u via de col- I lectebus gevraagd worden, of u het I met dit artikel eens bent. De op- j brengst wordt hoofdzakelijk be. stemd voor een asyl, waaraan J Amersfoort zo dringend behoefte heeft. Er zijn honderden zwerfdie ren, die nergens behoorlijk onder gebracht kunnen worden en vroeg of laat een prooi van het drukke verkeer worden. Een goed asyl. met daaraan tevens verbonden een hon denpension, kan de oplossing bren gen. Het hangt van deze collecte af. of wij deze vurige wens in prak tijk kunnen brengen. Wy bevelen deze collecte voor het nuttige en noodzakelijke werk van Dierenbe scherming dan ook van harte aan! Voor het leggen van een gaszin- k er is gedeeltelijk afdamming van de Eem noodzakelijk. Deze werkzaamheden houden verband met de stadsuitbreiding naar het Noord-Oosten. Aanleg gastransportleiding naar nieuw woongebied aan Hooglandseweg Tussen de Koppelpoort en de spoorbrug wordt hard. heel hard ge werkt. In de kademuren zijn grote gaten gehakt, schepen met kranen er op gemonteerd liggen roerloos verankerd in het diepzwarte water en arbeiders zoeken zich een weg tussen boomstammen en stapels ander materiaal. Tussen het geroep van de voormannen door klinkt het puf fende zuchten van stoom, die uit een roestige, zwarte ketel ontsnapt. Voorbijgangers lopen er met trage passen heen en weer en vragen zich af, wat hier geschiedt. Meer deelnemers dan vorig; jaar Evenals vorige jaren zullen ook dit jaar de Amersfoortse Athletiek Kampioenschappen worden ge houden en wel hedenmiddag om twee uur op het sportveld aan de Rubensstraat. Deze wedstrijden, die uitgaan van de Amersfoortse Bond van Lichamelijke Opvoeding zijn opengesteld voor alle Amers foortse verenigingen. Het aantal inschrijvingen, te weten 85 is daarom in verhouding met de sportverenigingen, die Amersfoort telt. dus eigenlijk niet zo best. Toch is de deelneming groter dan verleden jaar. Behalve een aantal athleten Dienst Oudheidkundig Bodemonderzoek vindt onderdak in het Burgerweeshuis Blijkens een voordracht van B. en W. aan de Raad, waarbij een crediet wordt gevraagd voor voorlopige voorzieningen aan het vroegere Burgerweeshuis, oudtijds het klooster Marrienhof zal dit gebouw binnen korten tijd ter beschikking worden gesteld van het Ministerie van O., K. en W. ter huisvesting van de Rijksdienst voor Oudheidkundig bodemonderzoek. In het gebouw zal ruimte komen voor de directie, de administratie, de fotoafdeling, het laboratorium, de bibliotheek, een collegezaal, stu diezaal. logies voor studenten (uit Groningen, Leiden en het buiten land) een sorteerruimte en beneden in de keldergewelven een koffieka mer. De onderdirecteur, dr. Glazc- ma, zal zich, Indien de Raad het voorstel van het college van B en W. aanvaardt in een bygebouw ves tigen, terwijl het in de bedoeling ligt de kloostertuin in oude luister te herstellen. GESCHIEDENIS „Het klooster of convent van „Marrienhof, 't welk gevonden „wordt in 't Zuideinde van de Stad. „tusschen den Singel en Stadswal- „le, is gevestigt, door de Celzuste- „ren van S. Orsula die van Amster dam kwaamen en in den jaare ,,1479 bij de Stadsvesten, in den „plaatze genaamd den Hage, een „Erf en Woonplaats kogten". (Van Bemmel). De Zusteren volgden de regel van Augustinus en bouwden in 1492 een kapel. Het convent floreerde echter niet en werd overgedragen aan de fraters van de Birkt. Deze fraters hadden hun huis gehad in St. An- drieskamp, gelegen tussen de oude Bisschopsweg en de stadsgracht, „Marrienhof" wordt het schoonste gebouw Bij nadere informatie blykt ons, dat het in de bedoeling van de mi nister van O. K. en W. ligt om de gedecentraliseerde dienst, die nu gevestigd is te Groningen, Leiden en Den Haag in één centraal gele gen gemeente, Amersfoort, te ves tigen. De archeologische instituten, verbonden aan de Rijksuniversitei ten, blijven uiteraard in Groningen en Leiden, doch de eigenlijke Rijks dienst, wier werkzaamheden zich over het hele rijksgebied uitstrek ken, gaat naar Amersfoort. De huisvesting aldaar was in de tijd van ruimteschaarste een moei lijk probleem. Het blijkt nu. dat B. en W. aan de Raad willen voor stellen het in restauratie zijnde kloostergebouw voor dit doel af te staan. Het ligt in de bedoeling het gebouw en de oude Klooster tuin Inwendig en uitwendig te restaureren. Naar het oordeel #van de heer D. Verheus, archi tect bij het rijksbureau voor de monumentenzorg wordt het ge restaureerde Marrienhof het schoonste gebouw van Amers foort. Het Burgerweeshuis, van ouds her klooster of Convent van Mar rienhof, zoals het er in 1785 uit zag. Op deze prent ziet men het gebouw van de zuidzijde. Credietaanvrage voor burgerweeshuis B. en W. vragen in een uitvoerig schrijven aan de Raad een crediet van 31.805 voor het nemen van enige provisorische maatregelen ln hef voormalige Burgerweeshuis. Een en ander houdt verband met de vestiging in dit huis van de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bodem onderzoek waarover wy elders uit voerig berichten. maar waren op verzoek van het Stadsbestuur wat verder af gaan wonen, omdat oprukkende vijanden het fraterhuis gebruikten als steun punt bij de belegeringen. In 1453 stroopte Maarten van Rossem de omgeving van Amersfoort af en de fraters van Marrienhof in de Birkt zochten een schuilplaats binnen de omwalling in het huis van de zus ters van St. Ursula. Zy gaven de oude naam aan het nieuw verwor ven bezit; Marrienhof. In 1611 is de laatste conventaal gestorven en het gebouw werd in gericht als Burgerweeshuis. In de jongste tijd werd het nog enige ja ren als Jeugdherberg gebruikt. Als de plannen verwezenlijkt worden, zal het oude historische gebouw grondig gerestaureerd wor den het schijnt een plan te z^jn waar voor Ryk, Gemeente en Pro vincie tezamen meer dan twee ton mee gemoeid is en een bestem ming krygen, die met het uiterlijk harmonieert. Amersfoort mag een en ander be schouwen als een grote aanwinst voor de stad! schreven ook enkele scholieren in. Op de 100 m. voor heren komt o.a. de athleet Bos, kampioen 1948, en de twee leden van de Amers foortse Athletiek Veren. Hoekman en De Wolf uit. De AAV-er C. de Wolf zal de 100 m. wel op zijn naam brengen. Op de 800 m. voor heren start Wakelkamp van AAV, die wel zal winnen. Mikkers van de Politie en Wiggers van de Handbalgroep „Amersfoort" zullen wel zijn grootste concurrenten zijn. G. Strutjens, die op de 1500 m. heer en meester is, zal in H. Klaas- sen van AAV, die enkele jaren in het buitenland is geweest, eén ge duchte tegenstander krijgen. Kruisbergen van de Politie geven we ook een aardige kans. De 3000 m. voor heren zal een strijd wor den tussen AAV en Wilhelmina. E. Rijn en H. Klaassen, beiden van AAV geven we de beste kansen. Het nummer hoogspringen, dat de AAV-er Wiegmink verleden jaar op zijn naam bracht, zal ook nu wel weer een overwinning voor hem worden, of het moet zijn club genoot De Wolf zijn, die het hem lastig maakt. J. Hoekman, die zich een jaar geleden nog kampioen van het district Utrecht kon noe men, hield deze titel niet voor 1949. Een van zijn beste nummers was wel het verspringen, waarin hij verleden jaar bij de Amers foortse Kampioenschappen als nummer een eindigde. Ook dit jaar zal Hoekman het wel redden. Van het nummer kogelstoten is weinig te zeggen. Groeneveld van de Politie, Stroosma van AAV, en Montenban van Amersfoortse Boys zullen hierbij in dit nummer wel de boventoon voeren. Mikkers van de Politie, die verleden jaar kam pioen werd bij het speerwerpen, zal nu op dit nummer strijd moe ten voeren met Stroosma en T. v. Essen, Handbalgroep „Amersfoort" J. Wiegmink van AAV toonde zich verleden jaar bij het discuswerpen verreweg de beste. Nu zullen Stroosma (AAV) en Mikkers en Groeneveld van de Politie ook wel een woordje meespreken. Voor het polsstokhoogspringen schreven drie ahtleten in. Wij wagen ons niet aan een voorspelling. De 100 m. voor dames zal wel een strijd wor den tussen de AAV-sters D. Kuys en R. Malcnsteim MeJ. Malenstein, die zich tijdens de sportweek kam pioen-hoogspringster mocht noe men, zal ook nu wel als eerste ein digen. De dame C. Hogenhout van Wilhelmina die zich verleden jaar op de nummers discuswerpen en kogelstoten favoriet toonde, zal ook nu wel met de eer gaan strij ken. Van de wedstrijden voor junioren, die elkaar zullen bekam pen in de volgende nummers: 100 m., 800 m. hardlopen, hoog- en verspringen, kogelstoten, speer- en discuswerpen valt weinig te zeg gen. De meeste kansen geven' wij echter aan de AAV-ers Anema en Hartman. Bij de meisjes zijn dit zeker mej. R. Jansen (Wilhelmina) en mej. Hoekman en Cornelissen. Een van de aantrekkelijkste nummers is zeker wel de estafette vobr heren over een afstand van vier maal 100 m. Hieraan nemen deel. „AAV". „PSVA", Handbal groep „Amersfoort" en de Rijks HBS. We verwachten hierbij strijd tussen AAV en de RHBS. AAV maakte kort geleden in Rotterdam over deze afstand een tijd van 46 sec. en de RHBS ongeveer zo'n zelfde tijd op schoolwedstrijden in Rotterdam. Yi erkzaamheden nabij Koppelpoort vorderen Er wordt een zogenaamde gas- transportleiding gelegd, die bij de gasfabriek zal beginnen en vandaar door de bedding van de Eem en langs de beken naar de Hogeweg zal gaan en vandaar nog verder rond de binnenstad terug naar de gasfabriek. Maar voordat men daar geheel mee gereed zal zijn, zullen nog wel enkele jaren gemoeid zijn met allerlei werkzaamheden. De N V. Visser en Smit begon de lang durige arbeid op 29 Augustus. Thans is het bijna zover, dat de zinker in de rivierbedding kan worden gelegd. Dat zal eind vol gende week geschieden. De zinker bestaat voornamelijk uit een geheel stalen buis met en diameter van 35 cm. Deze komt een meter onder rivierbedding te rusten in het zand. Daartoe zal er een sleuf gebaggerd moeten worden in dc bedding van de Eem. Grotere gastoevoer De bedoeling van deze gastrans- portleiding is om de geringe gastoe. voer, die er op het ogenblik is, naar de woonwijk bij de Hooglandseweg, te vergroten. Daar worden in de toekomst vele montage-woningen gebouwd en bovendien heeft men dit gedeelte van de stad een voor name plaats toegedacht in het uit- breidings- en bouwplan. Na de uit breiding van de stad zal ook dc gehele transportleiding, dus die rond de stad. van grote waarde worden voor de gastoevoer. Men verwacht, dat het nog enke le weken zal duren, voordat de nieuwe leiding naar het gebied bij de Hooglandseweg gereed zal zijn. Dan moet er bij de Gasfabriek een aansluiting tussen buis en „cen trale" gemaakt worden. Daartoe is het noodzakelijk, dat de gasfabriek gedurende enige tijd zo weinig mogelijk gas levert. De aansluiting zal in de nacht geschieden. Er zal nog een drin gend beroep op de bevolking ge daan worden om op die bepaalde dag na zeven uur 's avond? geen gas te gebruiken. Een voor de bewoners van het Schimmelpenninckkwartier on plezierige consequentie van de werkzaamheden bij de Koppelpoort is. dat het verkeer omgelegd moest worden. Er is echter geen andere oplossing. Men had natuurlijk wel een noodbrug kunnen slaan, zoals sommigen willen, maar dat zou zeer kostbaar zijn geweest. De ver. kecrsomlcgging moet nog enige tijd gehandhaafd blijven, want de zin ker in zijn geheel in dc bedding van de Eem is geplaatst, moeten nog allerlei herstelwerkzaamheden uitgevoerd worden aan de kademu ren. Eenzelfde verkeersomlegging zal vermoedelijk nodig zijn by werkzaamheden op de Hooglandse, weg. Zeker is dit nog niet en er wordt in ieder geval naar een be vredigende oplossing gestreefd. Overname grond aan Vlasakkerweg De heer A. Noordanus te Amers foort heeft zich bereid verklaard een strook grond, gelegen vóór het huisperceel Vlasakkerweg nr. 10, om niet aan de gemeente Amers foort af te staan, onder naar het Inzicht van B. en W. voor de ge meente aanvaardbare bepalingen, zulks ter verbreding van de Vlas akkerweg. Aankoop grond voor het kernplan Met het oog op de uitvoering ven het kernplan zijn door het gemeen tebestuur reeds geruime tijd onder handelingen gevoerd met de N.V. Bouwbedrijf Samenwerking te Amersfoort, over de aankoop van grond met daarop voorkomende wo ningen alles staande en gelegen aan en tussen de Soestenveg en de Pun- tenburgorlaan. Het is B. en W. mogen gelukken, behoudens oe vereiste goedkeurin gen trt overeenstemming te komen ln dier voege dat de woningen Socsterweg 77/35 met de daarach ter gelegen grond, tezamen groot 71.07 aren door dc gemeente kun nen worden aangekocht voor 22.000. Aangezien deze prys B. en W. niet te hoog voorkomt en zij de ver krijging van deze grond voor de ge meente van groot belang achten, stellen zij de Raad voor tot aankoop over te gaan. De gedeeltelijke verbouwing door de Stichting Contróle Wonlngrorg van het voormalige politiebureau tot woning heeft enige tegenvallers meegebracht. Daarom vragen B. en W aan de raad een credletverhoglng van 630.zodat bi) verlening het totale crediet op 2800.— komt. Bergstraat ondergaat grote verbetering Amersfoort pakt energiek zijn verkeersprobleem aan. Nauwe ver keerswegen. zoals de Bergstraat, worden, voor zover dat door het wegnemen van voortuinen mogelijk is, verbreed. Jammer, dat soms en kele halsstarrige grondbezitters zo moeilijk afstand kunnen doen van grond, die toch eigenlijk voor deze mensen geen betekenis heeft. Do gemeente Amersfoort gaat niettemin voort haar taak ten opzichte van het verkeer nauwgezet te vervullen. De weggebruiker moppert. Eerst, omdat het zo'n gevaarlijke onderne ming was om door de smalle Berg straat te rijden en later, omdat de Bergstraat zo lang in een verwaar loosde toestand bleef verkeren met weggebroken voortuinen en open gebroken trottoirs. Het leed is nu spoedig geleden. Een groep potige mannen staat aan de schop en graaft geulen en gaten om vóór het verbreden van de straat alle voorzieningen onder het wegdek te treffen. Het werk schiet op. Reeds is men van Nederberg uit bezig met de aanleg van het trot toir. Het is duidelijk te zien. dat de trottoirband aanmerkelijk wordt verplaatst. De Bergstraat is binnen kort een behoorlijk brede verkeers- Een groep potige mannen graaft en draaft in de Bergstraat om deze verkeersweg zo snel moge lijk te verbreden. weg en dan vooral zal het opvallen, dat in deze verkeersweg een obsta kel is blijven staan. Wij vragen ons af: hoe lang nog? Met deze verbetering op verkeers gebied is men er nog niet in Amers foort. Aandacht vragen ook de Vlas akkerweg en de Korte Bergstraat. Het is wel zeker, dat men ook daar de zaken flink gaat aanpakken. Amersfoort krijgt op deze wijze een aantal behoorlijke Verkeerswe gen. Als de verbreding van deze wegen de weggebruikers nu maar geen aanleiding geeft om de voet nog eens extra op het gaspedaal te zetten. Brede, ruime straten zijn gewenst maar geven ook meer vrijheid aan chauffeurs en wielrijders om er een schepje op te gooien. Het gevolg zou kunnen zijn een toeneming van het aantal verkeersongevallen. Het stellen van een maximumsnelheid en vooral het letten op het nako men daarvan is zeer gewenst Brede wegen door Amersfoort behoeven nop geen snelwegen te worden. Hier moet het devies zijn: kalm aan, dan breekt het lijntje niet. Als men de zaken zo aanpakt dan kurnen de verbeteringen aan genoemde stra ten slechts voordeel bieden.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3