DEZE Dam-rubriek Schaakrubriek KRUIS WOORDRAADSEL Zaterdag 17 Septembe, Even temperaturen Wat blijft moeder lang weg JONGEMAN 5£ö> kijkt niet zo somber omdat het weer is omgeslagen en hij zich juist in een kuip met ijs ge ïnstalleerd had. Nee, hij is een proefkonijn tje van het Amerikaans Luchtvaart Me disch Laboratorium, dat zo een speciaal pak test, dat iemand zelfs bij Poolkoude drie uur voor bevriezing moet vrijwaren. ONDER EEN PARASOL, zijn hebben en houden op zijn rug, peddelt een in woner van Tokio op een geïmproviseerd vlot door een verlaten, onder water staande, stadswijk. Een echte motorduivel Vol zorg neemt de verzorger de tempe ratuur op van Taffy, die per schip op weg is van Thailand naar San Francisco. De scheepskapitein kijkt toe. Het is lang niet uitgesloten, dat er bij aankomst twee oli fanten zullen zijn. Htj hoopt echter, dat de blijde gebeurtenis niet aan boord plaats vindt. VERGEEFS PROBEERT de tien maanden oude Myrna Blankenstein de zware koffer op te tillen, want ze vond, dat moeder wel erg lang weg bleef. Maar ja, als je naar Zuid-Afrika emigreert, dan moeten er heel wat formaliteiten vervuld worden. Hallo, wie is daar VINDT U HAAR NIET NET een echte Irij prinses? flinks) Dat is ze nu ook, maar hv ze in India geboren werd, is zij een dochtc: Schotse ouders. In September 1948 trcmu de Maharadjah van Jodhpur. Zij heet Sundra Devi, is 26 jaar oud en is de vrouw van de Maharadjah. De Maharady tn 1943 al getrouwd met prinses Shree K- maar de Hindoe-wetgeving staat hem foeej dan een vrouw te houden. RDG kampioen van Nederland (Door onze dammedewerker) Na zeer veel wederwaardigheden heeft dan toch eindelijk de herkan singsontmoeting plaatsgehad tussen de beide finalisten „Gezellig Samen zijn" van Amsterdam en ..Residentie Damgcnootschap" van 's Gravenhage. De eerste ontmoeting was reeds te gen de voorspeLingen ln, in een gelijk spel geëindigd. Toen speelde de Hage naars thuis. De beslissende ontmoeting had plaats te Haarlem en de Amster dammers waren sterk favoriet. Ook hier bleek echter weer de „schone onzekerheid van de sport", want RDG wist een voorlopig resultaat van 108 te bereiken en daarmede mochten de Amsterdammers nog best tevreden zijn, want héél wat pun jes werden door de RDG-ens door zenuwachtigheid ver spee.d. Ter verontschuldiging van de Am sterdammers geldt dat zij met 3 Inval lers verschenen voor niemand minder dan Keiler, de Jongh en Gooyer. De Hagenaars waren evenmin ln hun beste formatie en misten Springer en Tus- veld. En zo zal dan de afgebroken partij van de Hagenaar R. v. d. Klift moeten uitwijzen of de Nedeilandse titei. na een recks van jaren, weer eens in Den Haag zal terechtkomen. O.i. is die kans al zéér groot, daar het afgebroken eindspel bij analyse een buitengewoon fraaie remise blijkt tc bevatten che we onze lezers niet willen onthouden Zwart: 9. 39, dam op 5. Wit; 11, 26. 50, dam op 21. Zwart (v. d. Klift) is aan zet en kan "als volgt remise forceren: 1-, 5—2811 (Belet 11—7 wegens 3914'; enz.) 2. 11—6. <A) 9—13! (Nu zou 39—44 fout zijn. bijv 2— 39—14; 3. 50x39. 28x50. 4. 21—17, 50x11; 0 6x17, en Wit wint). 3. 2119, (de enige zet die directe re mise voorkomt). 3. 1318!! 4. 61, (Na 4. 49—21. 39—44; 5. 50x39, 28x44; 6. 21—17. 44x11 7. 6x17, 18—23, enz maakt Zwart op tempo remise) 4 18—221 (Nu is de lastige dreiging 5. 22—27 6. 49x21. 3911 enz met remise, ontstaan). 5. 26—21 (Er is mets beters aan te geven). 5. 281411 (Een zéér fijne zet, gelijk straks blijkt.Er dreigt momenteel 22—27 enz.) 6. 21—16, (Dus weer gedwongen). 6. 142511 (A.les sluit als in een compositie. Nu dreigt er weer 7. 22—27 en 8. 39-44 enz.) 7 1—6 (De enige). 7. 22—27!!! (Het sluitstuk) 8. 6x44. 25—3: 9. 49x21. 3x26; en Zwart zit ln de veilige 3x1 remise-haven 1 (A) 2 21—17. 28—33; 3. 26—21 (gedw.) 9—13; 4 21—16, 13—18. (Dreigt 18—22; enz.) 5. 116 (De enige). 33x11; 6. 16x7, 3913! en weer zit Zwart in de veili ge 3x1 remise-havent Een pracht slot van een wel buiten gewoon spannend verlopen competitie. VOOR PROBLEEMLIEFHEBBERS Auteur B Springer (Eerste publicatie) Zwart; 7/9. 11. 16. 26. 35. 38 Wit 22 24. 25. 32. 40. 43/45. Wit speelt en wint. OPLOSSING VORIG PROBLEEM 1. 33—29! 37x46. (Op 37x28 volgt 30— 24. enz. met winst) 2. 40—3511 46x23; (gedw.) 3. 29—24. 23x49; 4. 24x13, 25x 34 5 5044, enz. wint. dwongener. Des te meer kunnen wij optimistisch zijn over Euwc's toekomst, omdat er in zijn spel een duidelijke perfectionering is wat betreft het a la Capablanca uitbuiten van een mi croscopisch voordeel, vooral in het eindspel. Een en ander wordt geïllu streerd in de laatste partij van de match EuwePtrc. Hoewel de stand 45 in Euwe's nadeel was. koos hij met Wit een onbekende bockjcsvanant uit de Nimzo-Indlcr; het San-Remosysteem. Euwe kreeg positionele druk op de ge ïsoleerde zwarte d-pion, maar kon niet beletten, dat na de 27c zet van zwart de volgende effen stelling ontstond: Wit (Euwe): Kgl, De2. Tfl, Rf2. pi. a2. e3, f3. g2. h2. Wit (Pirc)- Kg8. Dc3, Tf8. PI5. pi. a5, b6. f7. g7; h7. Er volgde 28) el Pd6 (Pirc speelt blijkbaar op winst. Anders zou hij zich wel hebben beperkt tot het eenvoudiger Pd4 Kennelijk meent hij. beter te staan met zijn pionnen-meerderheid op de damesvleugel). 29) a4 (legt de zwarte pionnen vast op de kleur van de eigen loper, wat .ater heel belangiijk blijkt te zijn)* 29) Pc4 30) Tdl Db3 31) Tel (wits situatie ziet er niet aan genaam uit' zijn a-pion baart zorgen) 31) Tc8 32) Dc2 Dc2: (het is onbe grijpelijk. dat de Joego-Slaaf op dame- ruil ingaat. Zeker weet hij wel. dat een eindspel van „goede R" tegen P op de duur door de R-partij wordt ge wonnen) 33) Tc2: Kf8 34) Rd4 g6 35) Kf2 Ke8 36) Kc2 Pd6 (zwart moet wel ruilen, omdat hij na Kd3 het P niet meer kan ondersteunen) 37) Tc8 38) Ke3 Pd6 39) Kd3 Pc8 40) Kc4 Kd7 41) Kb5 Kc7 42) Ka6 Kc6 (schijnbaar kan zwart zich voldoende verdedigen door dat hij de tempo-zetten Kc7, c6, c7 heeft. Hij komt echter tóch in tcfnpo- dwang). 43) Rc3! Kc7 44) Rg5 Kc6 45) e5! Nu is ook Pd6 belet, waardoor het zwarte paard mat staat Natuurlijk zou op 44) Pd6 45) Rf4 zijn gevolgd met winst. 15) Kc5? (Een blunder, die evenwel niets bederft: op Kc7 Immers zou gevolgd zijn Rf6 Kc6 RdR en zwart is ook uitgepraat) 46) Kb7 wint het patstaande paard. Zwart gaf op. U ztet: Euwe heeft zijn kans goed be grepen; tevens ziet U een fraai voor beeld van een later nog te bespreken eindspel van goede R tegen P. OPLOSSING VORIGE KEER 1) Kd21 K (a6. b5. a4, b5) resp. Dc6. Dc5. Kc3. Rd3. Comp. M. Havel. NIEUWE OPGAVE Driezet: Kg3. Df8. Pb2. Pf6. Kd4, pl. b3. Montering van het voedingsapparaat int televisietoestel De match EuwePirc (Door onze schaakmedewerker) Het is slechts tot betrekkelijk weini ge outsiders doorgedrongen, dat onze landgenoot dr. Euwe onlangs een match heeft gespeeld met de Joego-Siavische grootmeester Pirc. die in 5—5 is ge ëindigd. De publiciteit in de pers is vrijwel nihil geweest en dit demon streert. dat de belangstelling van het publiek voor de verrichtingen van onze kampioen geringer Is geworden. En dat verschijnsel is weer een gevolg van de omstandigheid, dat de na-oonogse resultaten van Nederlands voorvechter zijn landgenoten hebben teleurgesteld Laten we er geen doekjes om winden, wij waren en zijn nu eenmaal overtuigd, dat Euwe méér kan dan bijv. zijn prestaties in de Jongste zeskamp om het wereldkampioenschap. Sport is wreed en noblesse oblige, men plaatst de uitblinker op een moei zaam door hem beklommen voetstuk en heeft de neiging hem te verguizen, als hij eens iets beneden zijn maximum verwijlt. Eén van de aspecten van het „pro bleem Euwe" is o I. het geringe ver trouwen dat hij heeft in zijn toch on telbare malen bewezen vermogen tot het vinden \an de juiste weg in on overzichtelijke situaties. ook ais hij objectief wat minder staat. Hij streeft naar duidelijke stellingen, met zo mo gelijk een klein, door techniek in winst om te zetten, voordeel. Daarom kiest hij gewoonlijk beken de er> intensief geanalyseerde openlngs- varionten Maar dit biedt de goed ge wapende tegenstander een flinke kans op gelijk spel op remise tot slot en daarmee boekt men geen wereldsuc cessen Wat meer durf. een iets grote re bereidheid tot het nemen van ricl- co's, zou o.i. Euwe's resultaten weer tot het oude hoge niveau kunnen op voeren. Daarvoor lijkt Euwe's besluit, het. berocpsspel vaarwel te zeggen en weer leraar te worden, zeer nuttigI Mén speelt als amateur nu eenmaal onge- 5r was een kaart weg (Door onze bridgemedewerker) De onderstaande humoristische ge schiedenis speelde zich enkele jaren ge leden ln Amerika af. Een team \an vier beroemdheden had in de voorronden van een groot tournool korte metten ge maakt met een viertal mindere goden Laatstgenoemden zaten de oorzaken hunner nederlaag na afloop nog eens te bespreken, waarbij het volgende spel aan de orde kwam. Sch. 8. 7 H. a. v. b R. a. h. 9. 4 KI. 6. 5, 3. 2 Sch h. b. 6. 4. 3. 2 Sch. v, 9 H. 6. 5 H. 8. i. 4. 3. 2 R. 10. 7 R v. b, 8. 2 KI. b. 10. 9 KI. h. 8 Sch. a. 10. 5 H. h. 10. 9 R. 6. 5. 3 KI. a. v. 7. 4 Een der beroemdheden had als Zuid het spel te 'spelen gekregen in 3 S A. en was daarbij als volgt te werk ge gaan. West was uitgekomen met Sch. 4 en Z. had de 3e Sch. trek genomen met Scha. Hierna werd N. aan slag gebracht met R en werd KI 2 gespeeld en goed gesneden met Kl.v. Daaina kwam N. met H. aan slag en weer werd KI. gespeeld. Oost moest wel de heer spelen en Z. liet hem deze slag hou den. Op deze wijze slaagde Z. er in 3 KI. slagen. 2 R. slagen. 3 H. slagen en Sch.a. tc maken, waarmede aan het 3 S.A. contract was voldaan. Een der mindere goden sprong op en zei- „Oost had KL h. niet toen ik het spel speelde, ik ben down gegaan!" Men spoedde zich naar de wedstrijdleider, teneinde tegen het resultaat van dit spel protest aan te tekenen. Men haal de het bewuste bord te voorschijn, con troleerde de O -kaarten cn men zag. dat O. inderdaad Kl. h. behoorde te hebben. „Dan heeft Oost aan mijn tafel verzaakt, lk eis alsnog 2 slagen wegens verzaken. Je moet die cracks ook al ln de gaten houden" wond de Zuid speler die down gegaan was zich op. Alvorens de wedstrijd tot een uit spraak overging, besloot hij de be roemdheid Oost te horen, die de un faire verzaking zou hebcn gepleegd. „Heeft U de tweede maal toen Kl. ge speeld werd Kl. gerenonceerd?" was de vraag die de wedstrijdleider stelde. „Indcrdad. ik heb een hartentje afge gooid" bekende Oost. „Dan zal lk 2 slagen wegens verzaking moeten toe kennen" was de opmerking van de wedstrijdleider. „Dat denk lk niet" re pliceerde Oost. „Kl heer heb lk n.l. weggegooid toen mijn partner voor de 3e maal Sch. speelde 11". Een toeschou wer die het spel aan de tafel had ge volgd en toevallig de discussie volgde. ouders en huisartsen een bron van zorg. Het komt zelfs voor, dat een kind, dat al zindelijk geweest is, 's nachts opnieuw onzindelijk wordt. Tot de lichamelijke oorzaken van de voortdurende onzindelijkheid behoren ten eerste misvormingen aan bepaalde organen. Verder: ex. ceem, maden en afwijkingen aan sommige klieren. Deze gevallen, die het minst voorkomen, kunnen ver holpen worden. Meestal is er echter sprake van een psychische storing. Het is ge makkelijk te begrijpen, dat achter lijke kinderen moeilijk zindelijk zijn te krijgen, ja in vele geval len lukt dat helemaal niet. Over deze kinderen zullen we het niet hebben. Wij willen liever de ge vallen bespreken, waarvan door medische behandeling de kinderen weer zindelijk te krijgen zijn. Daar zijn in de eerste plaats de kinderen, die het slachtoffer zijn van een verkeerde opvoeding. Het zijn geïntimideerde kinderen, die veel geslagen worden en dan uit angst of uit koppigheid 's nachts in hun bed plassen. Deze kinderen kunnen alleen genezen worden door hen naar een ander milieu te veï-plaatsen. Vanzelfsprekend duurt het dan nog enige tijd voor zo'n kind weer rustig geworden is. Bij andere kinderen is de oor zaak een neurose, dat wil zeggen: deze kinderen zijn van nature ner veus. Het betreft hier afwijkingen in het zieleleven, die alleen door een arts kunnen worden behandeld. Men is tot de ontdekking gekomen, dat ook de slaapdiepte een rol speelt. Succes bereikt men vaak door de kinderen 's nachts wakker te maken, maar hiervoor moet men eerst te weten zien te komen op welk tijdstip van de nacht kinderen onzindelijk zijn en hen dan onge- Onderzoek naar geval van anti-seniitisme in VS-zone FRANKFORT. Het Ameri- kaanse militaire bestuur in Duits land heeft een onderzoek gelast naar beschuldigingen van anti-se- mitisme die gemaakt zijn tegen de burgemeester en zijn plaatsvervan ger in Offenbach. Zij zouden in een vergadering van de gemeenteraad anti-semitische verklaringen heb ben afgelegd en de benoeming van een Joodse dokter tot directeur van het stadsziekenhuis ongedaan heb ben gemaakt. beaamde wat beroemdheid Oost had. „Door dat geniale tegenspel 1 Zuid zijn spel niet meer maken; c het weggooien van Kl h. kon late: Kl. b. van West een entree wor- verkondigde de toeschouwer nog Beschaamd dropen de protester^ heren af Niet alleen dat zij de strijd met grote cijfers verloren den. zij hadden zelfs geen moment' gestaan bij O's fenomenale teger." cn Z had zelfs de KI h. niet zien n len! Maar deze Zuidspeler was n:e' gauw uit het veld geslagen en r.: gczamelijke aftocht uit de omg£" van de smakelijk lachende wed; leider beet hij zijn teamgenoot, die de andere tafel de Oostplaats had genomen toe: „Ik begrijp niet dal, Kl. heer óók niet hebt weggegooid' G. Malfray, kampioen van Frankrijk Zo juist bereikt ons het bericht dat G Malfray, die begin van dit jaar het kampioenschap van Parijs won. nu ook de titel van kampioen van Frankrijk in de wacht heeft gesleept. De strijd was uiterst spannend, want Bizot en Fayet behaalden evenveel punten, n.l. 17. als no. 1. Slechts het ZonnenbornBerger-systeem gaf Mal fray de titel. Wij komen op deze wed strijd nog nader terug. Gedenkplaquette voor graaf Bernadotte LAKE SUCCESS. In het hoofd- kwartier van de Verenigde Naties is door TrVve Lie een bronzen pla quette onthuld ter gedachtenis aan graaf Folke Bernadotte, die op 17 September 1948 te Jeruzalem als bemiddelaar van de Verenigde Na ties in het Palestijnse conflict werd vermoord. rizontaal); 6. geloofsleer. 7. mengen van metalen. 8. zenuwachtig. 9 jamme rend. 11. wegen. 13 Ned. provincie. 15. opschrijven. 23. samenkleven. 25. fijn groene planten, 27 Jongensnaam. OPLOSSING VORIGE KEER In volgorde van de gegeven numme ring (van boven naar beneden) 6. 1. 8. 5. 4. 2 9 7 en 3 leest men in de 2e en 6e rij vakjes de namen Eierkolen en Bruinkool Horizontaal: 1. Zuidvruchten. 4. boodschapper. 7. kamhagedls. 9 monden van een vuurspuwende berg- 12. hon densoort; 13. knaagdiersoort (meerv.) 16 soort vis. 18 gewoon 19. gemeente op de Veluwc 20. aantekening. 22. ondcrwiis in het costuums maken. 24 geweldig klin ken 26. leden van gehcelondcrhouders- verenlging. 28 volgen Verticaal: 1. niet boven 2. tot op dit ogenblik. 3 taalkundige vorm van naamwoorden 4. nieuwsbladen. 5 ge meente op de Veluwe (anders als 19 ho-

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 6