DAGBLAD VOOR AMERSFOORT POND DEVALUEERT, GULDEN VOLGT Ook andere zachte valuta in waarde verminderd Scheepsbrand bij Toronto eist tweehonderd slachtoffers Windroos van meningen Haagse kermisaltractie eist slachtolfers Neder land overweegt een zeilde slap als Engeland In Wallstreet is men geschokt r v- Accoord binnen een uur Passagiers in paniek vochten vertwijfeld voor hun leven Goedkope gulden 9e Jaargang no. 219 Maandag 10 September 1949 Opgericht door de Stichting «Het Parool" Giro 510330, Bank: Rotterda-nsche Bank Postbus 1 Abonnements prijs 32 cent p, w. of 4,15 p. lew. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort, Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235, Hoofdredacteur: TJ. DE BOOR DER. LONDEN. Het zo lang tegengesprokene, maar onontkoombare is gebeurd: de waarde van het pond sterling. Zaterdag nog 4,03, is Zondagavond vastgesteld op S 2,80 een devaluatie dus met niet minder dan 30,5 procent. In zyn val heeft het pond een reeks van andere munteenheden meegesleept. Achtereenvolgens zyn mede-gedevalueerd het Zuid- Afrikaanse pond, de Australische en Nieuw-Zeelandse ponden, de roepg in India, het Israëlische pond, de Deense en Noorse kronen en de Birmese roept). Nederland, West- Duitsland, Argentinië en waarschijnlijk nog enige andere landen zullen volgen. De banken en effectenbeurzen van al deze landen z\jn vandaag gesloten. De koersen van de Belgische franc, de Zwitserse franc, dc Italiaanse lire en de Japanse jen zijn ten opzichte van de dollar niet gewijzigd. Het bericht over de devaluaUc van het pond werd bekend Cf maakt door f sir Stafford Cripps, in een radio-rede, die hU gisteravond om 9.15 hield. Met een stem, waarin de ernst doortrilde, deelde hij mede, dat het besluit tot de devaluatie reeds door dc Britse regering genomen was, vóór zijn bezoek aan Washington. Een grootscheepse omzetting van ponden in goud en dollars, zo verklaarde hij, had de regering tot waardevermindering van het pond gedwongen. SIR STAFFORD CRIPPS. de Britse kanselier van de schatkist, op het moment, dat hij uit Was hington terugkeerde en uit het vliegtuig stapte. „De besprekin genzei hij, ,^ijn de meest ge slaagde geweest, die wij ooit over de Britse dollarcrisis heb ben gehad. Er is heel veel ge daan voor de naaste toekomst..." VOOR DE TOERISTEN Donderslag bij een heldere hemel GENEVE. Voor duizenden toeristen in Europa betekende het bericht van de Britse devaluatie een donderslag bij heldere hemel. In Britse bankierskringen te Ge- nève werd Zondagavond verklaard, dat de bekendmaking van minister Cripps de definitieve genadeslag zal betekenen voor het Britse toe ristenverkeer in Zwitserland. De Britse toeristen, die zich thans in Zwitserland bevinden en die hun reischèques nog niet volledig voor Zwitserse francs hebben ingewis seld zullen in ernstige moeilijkhe den geraken Lloyds Bank te Ge- nève verwacht vandaag een grote toeloop van Britse toeristen, die zich genoodzaakt zullen zien Zwit serland zo spoedig mogelijk te ver laten, daar hun onkostenbereke- ningen niet meer uitkomen. Wij hopen, zo zeide men. dat er voor hen voldoende treinen zullen zijn. Nederlands motorschip gezonken Naar Lloyd's uit Londen meldt, is het Nederlandse motorschip „Pin- guin" (197 ton), dat op weg was van Antwerpen naar Stockholm, bij Kiel tegen het wrak van een licht schip gevaren en binnen tien minu ten gezonken. Alle leden der be manning op één na werden gered. Deskundigen verwachten, aldus Cripps, dat het onmiddellijke ge volg van de devaluatie van het pond zaï zyn, dat Britse goederen aantrek kelijker worden op de dollarmark- ten en dat dollargoederen in prijs zullen stijgen. De verandering in de wisselkoers heeft geen betrekking op de binnenlandse waarden van het pond sterling. De prijzen in de En gelse winkels zullen in de meeste gevallen dezelfde blijven, daar de binnenlandse waarde van het pond niet is veranderd. Dit is evenmin het geval met de waarde van de spaar gelden. Uiteraard heeft het bericht van de Britse devaluatie grote beroering verwekt. Wallstreet was geschokt toen de nieuwe omrekeningskoers van het pond sterling ten aanzien van de dollar bekend werd Men achtte die aanzienlijk lager dan door dc banken en door de industriëlen werd verwacht. In New Yorkse handelskringen ver klaarde men. dat Engeland een on middellijke herleving van de Ame rikaanse aankopen van Britse goe deren mag verwachten. Iets derge lijks werd gezegd door de Ameri kaanse minister van financiën, John Snijder, die Zondagavond te ken ner. gaf. dat de Britse devaluatie een economische stap was. die op de duur een gezonde stimulans voor de wereldhandel in het algemeen zou blijken te zijn. In de kringen van het Amster damse bank- en effectenbedrijf liet de rede van Cripps niet na verba zing te wekken. Een devaluatie van ongeveer 30% had men daar niet verwacht, aangezien men er een waardevermindering van het pond tot op 3 dollar wel als het laagste niveau had beschouwd. In Brussel heeft men op het kabi net van de Belgische eerste minister verklaard niet verrast te zijn, omdat men sinds Zaterdag 11 uur op de hoogte was. De kabinetsraad is er niet bijeengeroepen, zoals In vele andere landen en een autoriteit, die in nauw contact staat met de Bel gische minister-president heeft ver klaard, dat er volgens hem geen sprake zou zijn van devaluatie van de Belgische franc. In Frankrijk is de vrije goudprijs stopgezet tot nader aankondiging. De Franse effectenbeurs is vandaag gesloten en het kabinet beraadslaagt. Het overmaken van bedragen in bui tenlandse valuta uit Frankrijk naar het buitenland is opgeschort. Bui- DIT ZEGT MEN OVER DE DEVALUATIE tenlandse bankrekeningen in Frank rijk zijn tijdelijk geblokkeerd Er zal voor worden gezorgd, dat de in Frankrijk vertoevende toeristen geen moeilijkheden ondervinden. In Griekenland zijn de beurs en de banken vandaag op last der regering gesloten Ook de Canadese rege ring heeft een stopzetting van beurs transacties tot Dinsdag bevolen. Prof. Ludwig Erhard, die alge meen beschouwd wordt als de man, die in de nieuwe West Duitse repu bliek de portefeuille van economi sche zaken te beheren zal krijgen, heeft verklaard, dat na de devalu atie van het pond sterling ook de Mark zal moeten worden gedeva lueerd. Economische deskundigen In Praag verklaarden Zondagavond, dat de val van het pond sterling uitein delijk ook een herziening der wis selkoersen tussen Oost- en West Europa teweeg moet brengen. In bankkringen in Batavia ver wacht men, dat dc Nederlandse gulden cn de Indonesische gulden hun onderlinge pariteit zullen Nee toch.ileus In Cairo is een handelaar in oude munten gearresteerd, omdat hij enige munten aan de man trachtte te brengen, waar op als datum van uitgifte 50 v. Chr. stond vermeld. De politie gelooft niet, dat de Romeinen 50 jaar voor de geboorte van Christus reeds wisten, dat Hij geboren zou worden. Angelina Farina, „gcestenbe- zweerster" in Milwaukee, ts gearresteerd omdat zij in tien jaar tijd mevrouw Mary Sanfe- lippo, onder het voorwendsel deze dame te beschermen tegen „boze invloeden", 250.000 gul den lichter heeft gemaakt. An gelina bezit thans 3 auto's, 3 landhuizen en een flat; Mary loopt op lekke schoenen Thans is bekend geworden: Toen in 1943 Canadezen de grens van Alaska overschreden om de Japanners op de Aleoeten te bestrijden, wilde de Ameri kaanse douane hen invoerrech ten laten betalen op hun gewe ren en andere uitrustingsstuk ken. Washington loste de moei lijkheid op door de Canadezen tot „aanzienlijke buitenlandse bezoekers", die geen douane rechten behoeven te betalen, te verklaren. Uit een raadsverslag van Eis- lingen (Duitsland)„Op nieuw werd de vraag besproken waarom de klok van het stad huis stil was blijven staan. Er was groot verschil van mening." VJ Nieuwe Koersen 1 Pond Sterling 2.80 dollar. I Zuid Afr. P. S. 2.80 dollar. 20 Noorse Kr. 2.871 dollar. 1 Iers P. S. 2.80 dollar (voorhee? 3 dollar) 19.36 Deense Kr. 2.80 dollar. 1 Roepij 0.21 dollar. 1 Egypt Pond St. 2.871 dollar. handhaven. De aangekondigde radiorede van drs. A. Oudt is, in verband met het nog in gang zijnde overleg met Nederland twaalf uur uitgesteld en zal niet Maandag avond. doch Dinsdagochtend wor den gehouden. Schuitje met passagiers stort 20 meter omlaag. (Van één onzer verslaggevers) Eén persoon werd gedood en één zwaar gewond toen Zaterdagavond op de Haagse Kermis een schuitje van dc Kelutohaan van een hoogte van twintig meter omlaag stortte tijdens het proefdraaien. Toen Zaterdagmiddag de kermis op de Maliebaan geopend werd, was men nog niet gereed met het opstellen van de Keluto-baan, een nieuwe kermisattractie, die erop gebaseerd is, dat schuitjes met een ketting twintig meter omhoog ge trokken worden. Dan dient het schuitje automatisch op rails over te gaan en vervolgens volgens de wet der zwaartekracht zlg-zag om laag te rijden. Om acht uur was men Zaterdag met dc bouw gereed. Zoals gebruikelijk wilde men voordat men de attractie voor het publiek open stelde eerst proef draaien. Een neef van de exploi tant. dc heer A. L. Stcins uit de Van Kinsbergenstraat in Den Haag zou deze proefrit maken, samen met zijn nichtje, de 15-jarige A. P. Steins van dc Veurse Achterweg uit Leidschendam. De tocht om. hoog ging normaal. Toen echter het schuitje op zijn hoogste punt Vakbeweging: nog geen oordeel De heer Oosteruhis, voorzitter van het N.V.V., kon ons hedenmor gen zyn oordeel over de devaluatie nog niet meedelen. Het hoofdbe stuur van dit vakverbond vergader de vandaag vrijwel de gehele da? over de problemen, die de waarde vermindering van het geld oproept. Het hoopt vandaag tot een defini tief standpunt te komen, dat waar schijnlijk Dinsdag wordt publiek ge maakt. Ook de heer A. C. de Bruyn voorzitter van de Katholieke Ar- beidsbeweging, was vandaag nog niet in staat het complex van pro-' blemen, dat de devaluatie opwekt, volledig te overzien. Hij wilde dan ook nog even wachten met een de finitief oordeel te geven. Zo spoe dig als mogelijk is zal de K.A.B. haar standpunt bekend maken. Grote winkelmaatschappy „Wat er met de levensmiddelen- prijzen gaat gebeuren?" Wij stellen ons op het standpunt, dat, hoewel het hier een uitgebreid probleem be treft, dat niet gemakkelijk te over zien is. rustig afwachten voorlopig het beste blijft. Zeker is, dat de huisvrouw de eerste tijd voorlopig niets zal merken van prijsverho ging, want ook al zullen uit de dol- zen voor het consumentpubliek te verhogen. Wat later gebeuren zal, kan thans nog niet worden gezegd, want de regering, die in deze het heft in handen houdt, zal zich op een en ander nader moeten beraden eer richtlijnen voor de levensmidde lenbranche gegeven kunnen worden. Huidenimporteur Een groot importeur van huiden, iemand die dc grootste schoenfa brieken en de Europese legers van de beste leer-soorten voorziet zei in 't kort: „Mijn opinie? Binnen een hal£ jaar staan wy voor dezelfde misère en onrust, tenzy' de Amerikaanse regering zeer spoedig met een be trouwbare vérklaring komt met richtlijnen over het vrije handels verkeer tussen de landen betrokken b\i de Marshallhulp en over de uit wisseling van valuta's." Landbouw-stem „Het is niet onmogelijk, dat het brood in Nederland duurder zal worden als gevolg van de devalua tie," zo zei ons de heer H. Kuyper, administrateur bij het „Centraal Bureua voor de Landbouw" te Rot terdam. „Ongeveer 30% van onze land- bouwbehoeften wordt uit de dollar- gebieden geïmporteerd. Niet alleen granen maar ook vrachtauto's en i REGERINGS COMMUNIQUE Beslissing uordt zo spoedig mogelijk bekend gemaakt DE HAAG. Naar aanleiding van de mededeling, door dc Britse kan selier van de schatkist, Sir Stafford Cripps, Zondagavond per radio gedaan inzake de devaluatie van het pond sterling, wordt bekend gemaakt, dat dc Nederlandse regering zich hierdoor genoodzaakt ziet een zelfde of soort gelijke stap te overwegen. De beslissing van de regering hieromtrent zal zo spoedig mogelijk worden medegedeeld. In aansluiting hieraan maakt dc Nederlandse Bank bekend, dat zij op grond van artikel 4 van het de- viezenbesluit 1945 vastgestelde wis selkoersen met ingang van 19 Sep tember 1949 alle heeft ingetrokken. Aan- en verkoop van buitenlandse vorderingen, buitenlandse betaalmid delen en buitenlandse geldswaardige papieren als in artikel 5 van het de- viezenbesluit 1945 omschreven, is dientengevolge tot nader order niet toegestaan. Voor dringende door de deviezenbanken te beoordelen ge vallen kan voor het reisverkeer en voor dc betaling van documenten hiervan worden afgeweken, waarbij du definitieve verrekining in gul dens pas mag plaats hebben, zodra nieuwe wisselkoersen door de Ne derlandse Bank zijn vastgesteld. Voorts heeft de minister van fi nanciën krachtens artikel 2 van de Beurswet 1914 bepaald, dat de beur zen voor de geld- en fondsenhandel dag 20 September gesloten zullen zijn en dat die dagen voor geldleningen als bedoeld ir afdeling V der beurs- voorschriften 1940. niet als werk dagen zullen worden beschouwd. Het bestuur van de Vereniging voor de Effectenhandel (bedrijfs groep effectenhandel) zal in ver band hiermede vandaag aan haar le den mededelen, dat het om redenen van algemeen belang de leden der vereniging op Maandag 19 en Dins dag 20 September niet is toegestaan: hun bemiddeling te verlenen voor de aankoop of verkoop van effecten; voor eigen of anderer rekening effecten te kopen of te verko pen. Daar volgens de Beschik king Beursverkecr 1947 aan- of verkoop van effecten zonder tussenkomst van een lid der vereniging is verboden, is door dit samenstel van maatregelen elke handel in effecten voor twee dagen opgeschort. Mislukte roofoverval in Amsterdam AMSTERDAM. Twee mannen hebben Zaterdagavond gepoogd een 74-jarige Amsterdamse kruidenier in zijn winkel in de Rustenburger straat te overvallen. Circa kwart voor tien belden zij aan de winkel deur aan cn vroegen de kruidenier, die de deur op een kier open deed, of hij een biljet van tien gulden kon wisselen. Toen de winkelier zijn portemonnaie wilde pakken riep een der indringers plotseling „han den omhoog" en poogde tegelijker tijd, hierbij geholpen door de twee de man, de deur open te duwen. De kordate kruidenier slaagde er ech ter m deze poging to verijdelen en op geroep om hulp van zijn vrouw namen beide indringers de vlucht. belandde en derhalve de ketting losliet om het wagentje over te doen gaan op de rails, schoot het schuitje naast de z.g. H-balk. Het gevolg was. dat het wagentje om. sloeg, omlaag stortte cn met ccn hevige slag op de grond belandde. De 31-jarige man was op slag dood: het meisje kreeg een schcdclbasis. fractuur. Beiden werden naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht. De bouwpolitie, die ook Zaterdag nog geen toestemming voor het ex ploiteren van de zig-zag-wolken- krabber had gegeven, heeft op dracht gegeven, de apparatuur tot nader order niet te gebruiken.. Westerse gemeenschap benoemt defensie commissie WASHINGTON. De uit de ministers van Buitenlandse Zaken van twaalf landen bestaande Raad van hut Atlantisch I'act heeft Za terdag de vorming gulast van een commissie, die de militaire maat re. gelen moet nemen voor de verenig de defensie van het Atlantische ge bied. Deze commissie zou bestaan uit de minister van Defensie der twaalf landen. Uit een gepubliceerd communi qué blijkt, dat Groot-Brittannië. Frankrijk en de V.S. als leden van een „permanente groep" van deze militaire commissie een belangrijke rol zullen spelen in de unificatie van de Westelijke verdediging In het kader van het Atlantisch ver drag. Door hun deelneming aan de Westeuropesc regionale „planning group" zullen en kunnen de V.S. van nu af aan „actief deelnemen aan het maken van plannen voor de verdediging van West-Europa." Voor zover het Atlantische bond genootschap een hoofdkwartier no. dig heeft, zal dit ln Washington gevestigd zyn. Deze stad zal ook de zetel van de „permanente groep" herbergen. De hele overeenkomst kwam binnen een uur tot stand. M 16 ging. «ani ook ai zuiien un oe aoi- ]andbouwmachines. Wanneer de im- larlanden geïmporteerde grondstof- port hlervan beperkt zou moeten worden, is een stijging van de prij- TORONTO. Ruim tweehonderd mensen zyn om het leven gekomen, doordat in de vroege morgenuren van Zaterdag brand uitbrak aan boord van bet Canadese luxe passagiersschip „Noronic", dat op dat ogenblik gemeerd lag aan een pier in de haven van Toronto. Weinige minuten nadat het vuur ontdekt werd hadden de vlammen zich reeds van voor tot achter van het oude houten vaartuig meester gemaakt. Achttien brand weerauto's en twee drijvende spuiten kwamen onmiddellijk in actie, maar de hitte was zo gToot. dat de brandweerlieden pas vijf uur later aan boord konden gaan. Inmiddels hadden zich op bet schip vreselijke tonelen afgespeeld. Mannen en vrouwen vochten, gilden en duwden om van het schip te komen Staleh reddingboten werden als papier verkreukeld.. Tal van passagiers sprongen in het water of op de kade. anderen leverden een wanhopige stryd op touwen en ladders, die hen van de wal af wer den toegeworpen. Enkelen werden op het laatste moment aan de railing door loeiende vuurtongen achterhaald en geheel verkoold. -r-v -i r der statiehutten en is het niet on- Brandweer pas na vijl uur in staat aan boord Stroomvoorziening in Amsterdam gestoord AMSTERDAM. Door een defect aan een der hoofdspanningskabels viel Zaterdagavond om 10.40 uur In de zg. Haarlcmmermeerbuurt van Amsterdam-West in alle straten tus sen het Hoofddorpplein cn het Su- rinameplein de elcctrlscne stroom voorziening uit. Niet alleen bleven de huiskamers en de straten van verlichting verstoken, ook de trams konden niet verder rijden. Dc ra dio's vielen uit en de ter ere van de juist geopende nieuwe brug bij de Overtoom in volle gang zijnde kermis stopte voor zover zij afhan kelijk was van electrische stroom. Nog voor middernacht flitsten de lichten in de helft van het gedu peerde district weer aan, dank zij omschakeling op een andere kabeL Van 22 October tot 5 November zal in het Stedeljjk Museum „Het Prinsenhof" te Delft een tentoon stelling worden gehouden onder de titel „De Bijbel in het licht der opgravingen". Deze tentoonstelling, die door het Bijbels Museum van Oudheden te Amsterdam wordt ver zorgd, zal worden geopend door prof. dr. A. H. Edelkoort. fen en artikelen duurder worden, er bestaat geen'mogelijkheid de pry- JFeinig verandering Weersverwachting geldig van Maandagavond tot Dinsdag avond: Vannacht weinig wind en plaatselijk mist, overigens ver anderlijke bewolking en over wegend droog weer. Morgen overdag zwakke of matige wind uit noordelijke richtingen. Wei nig verandering in temperatuur. 20 Sept.: Zon op 6 22 onder 18.45; Maan op 2.57, onder 18.20. zen van bepaalde levensmiddelen te verwachten. Verhoging van de broodprijs zou wellicht te voorko men zijn, door vermindering van het percentage Amerikaanse bloem en vervanging door aardappel- en rog gemeel in het brood. De devaluatie opent echter gun stiger perspectieven voor de export van onze veredelde landbouwproduc ten (kaas, melkpoeder, e.d.) naar de dollargebieden. Het is echter de vraag, in hoeverre onze duurdere import van landbouwbehoeften uit Amerika, tegen de export-voordelen zal opwegen. (Zie verder pag. 7) te gaan De „Noronic", die 6905 ton mat, was het grootste passagiersschip van de Amerikaanse meren en behoorde toe aan de „Canada Steamship Li nes". Het vaartuig was Vrijdag avond uit Cleveland te Toronto aan gekomen en zou Zaterdag vertrek ken voor een pleziertocht op de St. Lawrence. Aan boord bevonden zich buiten de bemanning van 173 kop pen, 517 passagiers, merendeels Amerikaanse vacantiegangers uit Detroit en Cleveland. De brand, die omstreeks half drie uitbrak, ver raste hen in hun slaap. Volgens de president-directeur van de „Canada Steamship Lines" was de vuurhaard gelegen in een mogelijk, dat een brandende sigaar of sigaret de oorzaak is. Een der op varenden heeft echter verklaard, dat de brand is begonnen in een kast in de scheepswasserij. Hij zou samen met een lid van de bemanning een brandslang op de vlammen hebben gericht, echter zonder resultaat om dat er geen water kwam nadat de kraan was opengedraaid. Alarm niet gehoord Onmiddellijk nadat men de brand ontdekte werd groot alarm gege ven. Sommige passagiers hebben dit echter niet gehoord en werden ge- (Zie verder pagina 7) «J» EEN HOOP gesmolten en ver wrongen metaal dat is alles, wat er van het passagiersschip „Noronic" na de verschrik- brand is overgebleven. DEVALUATIE van de gulden, van het geld, betekent in vele gevallen hogere prijzen, zonder ge lijktijdige stijging van het loon. Zodat devaluatie dus, zij het niet onmiddellijk dan toch over enige tijd. gelijk staat aan loonsverla ging, verminderde binnenlandse koopkracht, verdere versobering. „Aanpassen" noemde dr. Colijn het, toen in 1936 een plotselinge deva luatie van de gulden uit dc lucht viel en sindsdien heeft dit woord een slechte klank gekregen, want het was ccn euphemisme, 'n zachte uitdrukking voor „beneden het, re delijk bestaansminimum leven". Ook vandaag leeft ccn groot deel van ons volk op 't randje van 't be staansminimum. om niet te zeggen dat velen er beslist reeds onder le ven, niettegenstaande het totale be drag dat gemiddeld per week als loon ontvangen wordt in cijfers uit gedrukt vaak aanzienlijk hoger is, aan voor de oorlog. Doch gezien do indexcijfers van het levensonder houd nu en voor 1940, die met rond honderd procent gestegen zijn, kan men gevoegelijk zeggen dat over het algemeen minder verdiend wordt dan voorheen, minder „weel derig" geleefd wordt dan voer de tweede wereldoorlog. Wij hebben geen bezwaar tegen „aanpassing", noch tegen versobe ring, zolang er geen onderste grens woidt bereikt, beneden welke geen mens zich kan aanpassen, noch versoberen, doch slechts kan tekort komen. Wanneer de devaluatie van de gulden gaat betekenen de terug komst van zulke toestanden, zoals we die uit de laatste jaren van de dertiger periode kennen, dan be hoort men zich vierkant tegen de jongste maatregel uit te spre ken. Devaluatie van dc gulden, van het geld in het algemeen, betekent echter ook betere concurrentie mogelijkheden in het buitenland, grotere afzetkansen buiten de gren zen, meer export dus en meer werkgelegenheid voor de Neder landse arbeider. Door ons geld goedkoper te maken komen we meer in dc lijn te liggen met de groten in deze wereld en wat ten aanzien van Indonesië, de Veilig heidsraad, de Republiek en Neder land geldt, is ook hier van kracht: dc elf provinciën rondom het IJs- selmeer kunnen geen eiland in een anders ingestelde wereld vormen zonder aan zichzelf overgelaten te zijn en derhalve niet meer in tel te zyn. Zoals de drang der omstandig heden ons noopte (afgezien van de vraag of we het wilden en nuttig achtten of niet) om de lijn te vol gen in Indonesië die nu gevolgd wordt, zo moet Nederland thans zijn gulden aanpassen aan het we reldniveau, dat dwingend wordt bepaald door het feit dat het En gelse Pond Zondagavond met der tig procent devalueerde. De moeilijkheden die Engeland heeft door zijn schrikbarend dollar tekort, zijn niet de moeilijkheden van Engeland alleen, zij zijn de problemen van gans de wereld, van Europa in het bijzonder. En wie daarover kniezen wil, knieze. Het helpt hem niets, alhoewel hij mo gelijk troost kan vinden bij de ge dachte dat Engelands benarde po sitie het gevolg is van een oorlog, dit gewonnen is. niet in de laatste plaats door Engelands houding en de Britse inspanning in het alge meen. Zoals wij in 1945 deelden in de victorie en de triomf der Brit ten, delen wij thans in hun verso bering. aanpassing en struggle for .life, het winnen van de vrede. On vermijdelijk en onverbiddelijk. Het enige wat wij hier in Neder land vragen kunnen, verlangen kunnen en eisen moeten, is, dat die niet te vermijden aanpassing een andere zij dan die van de Coliinse periode, waaraan de naam van de heer Welter ten eeuwige dage in pijnlijke zin verbonden zal blijven. Wanneer voor het heil der Ne derlandse gemeenschap devaluatie niet te voorkomen is: het zij zo cn men hebbe er vrede mee, hoe zwaar het ook moge vallen. Maar men hebbe er geen vrede mee wan neer de lasten, dopr prijsstijgingen over alle lagen der bevolking even redig verdeeld zouden worden. Want zulk een evenredige verde ling, zou on-evenredige druk bete kenen op de laagste en lagere in komens. terwijl de hogere salaris sen de schokken kunnen opvangen door beperking in die sectoren des levens, die niet tot de eerste be hoeften gerekend kunnen worden. Het is de plicht onzer regering en men mag het vertrouwen hebben dat zij zich daarvan terdege bev/ust is om ervoor zorg te dragen dat de minimum-inkomens beschermd worden tegen de voor deze groep vitale gevaren, die kunnen voortspruiten uit deze on vermijdelijke devaluatie. En wan neer het vrijlaten van vele prijzen voor goederen en diensten, thans de onmogelijkheid met zich zou medebrengen de eerste levensbe hoeften effectief tegen prijsstijging te beschermen, dan zou men, even zeer met spijt en onvermijdelijk, een stap terug moeten doen en strenge bewaking in het leven roe pen. Erkenning en instemming met de maatregel tot devaluatie in alle lagen onzer Nederlandse samenle ving mae men pas verwachten, na dat grote groepen zijn veilig ge steld. Want de mens is blind voor de beste maatregel genomen in het al gemeen belang, wanneer zijn eigen bestaan daarbij op het spel staat. SURABAJA Met ingang van 1 October is het broodrantsoen te Surabaja verlaagd met 20%. De slechte deviezenposltie maakt het noodzakelijk de import van meel te verminderen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1