W!E IS PIMBA? PE KETELBI N KIEKRANT Jongeren parlementen krijgen maatschappelijke taak Volksdans moet totnieuwl Opening winkelbeurs leven worden gewekt Noteert u even Soesterkwartier bracht eerste wedstrijd niet tot zege 20 cent Bekendheid, die dwingt tot meeleven, van groot belang Tracteer de kinderen ...en Uzelf! 2 Maandag 19 September I949 Dansende menigte bracht in Markthal een feestelijke stemming De Nederlandse Volksdanssiich- ting beoogt de volksdans weer ge meen goed te maken van ons volk. De Stichting organiseert daartoe dansleiderscursusscn en richt zich daarbij vooral naar het onderwijs in de Engelse volksdans. Deze Engelse volksdans nu werd gede monstreerd op het nationale dans feest dat Zaterdag n Zondag jl. in de gemeentelijke Markthal te Amersfoort is gehouden. Uit alle delen van nel land kwamen de volksdansers naar Amersfoort, net waren er ruim honderd, om de volksdans de eer aan te doen. die zij verdient. Nadat enige van deze sierlijke Engelse dansen waren uitgevoerd, kreeg mevr. Molendijk-Kalter gelegen heid om de aanwezigen toe te spreken en het dansfeest te ope nen. Met grote vreugde, zo zeide zij o m .- heb ik de uitnodiging aan vaard om op dit Volksdansfeest een kort openingswoord te spre ken. Misschien wel omdat ik zelf tot voor enkele jaren met veel vol doening volksdanslessen heb gege ven. maar toch voornamelijk omdat ik ervan overtuigd ben dat de Volksdans zo'n waardevol element kan zijn in ons culturele leven. In de wereld, waarin wij leven, zijn zeer vele uitingen van het vermaakleven waa- wc aarzelend en afwijkend tegenover staan. Het komt er echter op dit levensgebied ook altijd weer op aan om bij een afwijzende houding een posi tieve b ij d r r g e te leveren. De volksdans voldoet vooral voor de rijpere jeugd aan zeer hoge eisen aïs opvoedingsvo-m. De volksdans komt ook tegemoet aan eerlijke verlangens van jonge mensen doch maakt dat ze op har monieuze wijze al hun aandeel krijgen. Het gewone danslokaal ver tegenwoordigt het vrij banale vermaakleven. waar de grote massa helaas nog genoegen mee neemt. De volksdans re presenteert een vernieuwd en verfrist volksleven, een stukje volkscultuur, dat aanknoopt bij het cultuurleven onzer voorouders. VORMING LEIDERS Ons pogen om de volksdans er in te krijgen is nog slechts enkele tientallen jaren oud en de resul taten zijn nog slee.its bescheiden. Het komt er net als bij alle andere opvoedingswerk op aan om ge schikte leiders te vinden. Mensen die de techniek beheersen en tege lijkertijd iets van de jeugdbewe ging in zich zelf hebben. En zo vervolgde mevr. Molendijk, ik heb de tijd nog gekend, cfat men om de dansleidsters in Nederland le tel len met de vingers van één hand kon volstaan. Gelukkig zijn lang zamerhand de instituten gegroeid, Kinderen genieten van amusante films In het City-theater werden Za terdagmiddag kinderffilms ver toond, waarvoor zeer veel belang stelling was. De jeugd werd een gevarieerd programma geloond, dat goed in de smaak viel. Wij waren even in de zaal en hebben van de reacties van de kin deren haast nog meer genoten dan van de films, hoewel die toch wel amusant waren. Zo zagen we bekende figuren als Popeye, Laurel en Hardy weer eens op het doek. Prachtig was het filmpje Zwemmen is een kunst", dat liet zien, hoe Amerikaanse meisjes kunnen figuurzwemmen. Hetzelfde programma Woensdagmiddag toond Finales van Amersfoortse tenniskampioenschappen Zaterdag en Zondag werden de laatste partijen van de Amersfoortse Tenniskampioenschappen gespeeld In het Heren Enkel A waren Leen- knegt en Lijescn er zonder veel moeite in geslaagd de finale te be reiken. In de finale lieten zij een spannende strijd zien. die door Lije- sen werd gewonnen; deze nam daar door revanche voor de op de onder linge wedstrijden van ALTA tegen Leenknegt geleden nederlaag. Het Heren Enkel C was voor Ger ritsen en in het Heren Dubbel C be haalde deze samen met Groenhuysen zijn tweede titel. De uitslagen van de afgelopen week waren: Heren Enkel A: halve finales: LeenknegtWijtzes 61, 63. LijesenKeulen 6—0 63; fi nale: LijesenLeenknegt 36 63 64. Heren Enkel C: halve finales: GerritsenSchuur 6—1 7—9 63. MerkusSchild 62 64; finale: Gerritsen en GroenhuysenRintel en Mulder 16* 63 60. Snoep en GeudekerMrekus en Lambrechts 46 64 64; finale: Gerritsen en GroenhuysereSnoep en Geudeker 6—2 6—4 20 t.m. 24 Sept. Geb. Borstraat. Winkelbeurs Soesterkwarlier 14-17 en 19-22.30 uur. 21 Sept. Openbare leeszaal. Volks universiteit. Prof. dr. H. Th Fi scher, „De ontmoeting van blank en bruin. 8 uur. 22 Sept. Nieuw Amsvorde. De Hanze. F Jansen, „Amsterdam voorheen en thans, 8 uur. 23 Sept. Amicitia. Nuicitia N.V. V. De Keitjes met „Komedia", 8 uur. 24 Sept. Amicitia. Telegraaf. Prof. Hcnri Revos, 8 uur. 25 Sept Kerkgebouw L. Vr.str. Liturgische dienst. 8 uur. 26 Sept. Geb. Vrijz. Herv. Inst. Volksuniversiteit, F. F. H. Laret, „De West en Nederland", 8 uur. 2630 Sept. St. Joriskerk. Zen dingstentoonstelling „Zento". Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur; Uitlening voor kin deren: Woensdag- en Zaterdagmid dag van 2.304.30 uur; Leeszaal dagelijks van 1012.30 en 2-5 uur: bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 710 uur. die de vorming van de leiders stel selmatig ter hand nemen. Daarvan is uw Nederlandse Volksdansstich- ting er een van. Ik hoop, dat U er met uw zusterinstelling in zult slagen om in c'e komende jaren een groot aantal dansleiders af te leveren, want dit is een eerste voorwaarde om de volksdans tot nieuw leven te wekken. In Amersfoort nemen volkslied en volksdans een ^scheiden plaats in in het culturele leven van onze stad. Ik hoop dat deze demon stratie ook Amersfoort nader tot de volksdr ns al brengen. Ook wij kunnen dit frisse en fleurige ele ment best gebruiken. Met de wens, dat het een paar pittige dogen zullen zijn, waar een zekere stuwing ,-an uitgaat, ver klaarde mevr. Molendijk het volks dansfeest voor geopend. Een bestuurslid van le Stichting, tevens leider van het dansfeest, de heer J. A. van Beemen, sprak een dankwoord. Naar men ons mededeelde ls burge meester H Molendijk verhinderd de winkelbeurs van de Winkeliers- en Am bachtsvereniging Socsterkwartie" te ODencn Dit wordt nu gedaan door de secretaris van de Kamer van Koop handel. mr. F. C A Eenhorst op Dins dagmiddag om twee uur in het gebouw aan de Paulus Borstraat. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Pianistenserie in Amicitia In het komende seizoen zal in „Amicitia" een reeks van drie pia no-avonden gegeven worden onder de titel ..Pianistenserie". Dinsdag 4 October geeft Theo van der Pas t.g.v. de IDOste herdenking van Chopin's sterfdag een piano avond, die geheel aan het oeuvre van deze grote Poolse meester is ge wijd. Donderdag 3 November zal de vermaarde jonge Hongaar Geza Anda spelen en tot slot zal op 15 December Cor de Groot een programma ten gehore bren gen, waarvan het 2de gedeelte uit walsen van diverse componisten bestaat. Verantwoording Na de vorige opgaven werden nog de volgende giften voor de vestiging van een dierenasyl ont vangen: Jac. V. te A. f 10.B. P. H. te B. 10.mevr. C. N. V te N. 2.50. de J te A 10.—. A. te A. 10—. H. te A. 5.—. H J. S. te A. 2.50, B. L. te A 5.—; J. Y.-B. te A. 2.50. J P. V.-R. 5—, N. H. te A. 5.—. J. A D.-v. V. te A. 2.50; A. J. B. te B 10..- mevr. K. te A. 2.50, mevr. D. te A. 5.v. L. te A. 5 mej. L. te A. 10.mevr. Gr. te A. 5.N.N te A. 1.W R. te A 2.50. mevr B. G.-M. te A. 25.mevr. A. te W. 2.50. mr. v. H. te A. 10.—. Vo rige opgave f 1231.Totaal bedrag f 1379.50. Penningmeester v. d. Ned. Ver. tot bescherming van dieren: Pieter Bothlaan 23. Girono. 524572. AMHC-dames werden uitgeschakeld ..Hilversum" toonde zich met 20 de meerdere Onder ideale weersomstandighe den werd gisteren te Bilthoven de dames-hockeydag gehouden van 't district 't GooiUtrecht. AMHC had in de eerste ronde tegen Hil versum geloot; zoals te verwachten was hebben onze stadgenoten, die met een jeugdig elftal in het veld kwamen, het niet tegen de gerou tineerde eerste klassers kunnen bolwerken. Zij verloren met 2U Deze uitslag geeft de krachtsver houding goed weer. De Hilversum, se dames legden een betere tech niek aan de dag en ook hun aan vallen waren beter van opzet. De eerste tien minuten gaven aanval len aan beide kanten te zien; langzamerhand werd AMHC wat sterker en kreeg een licht veld. overwicht, waaruit een strafhoek- slag resulteerde. Toch waren de Hilversumse aanvallen gevaarlij ker van karakter. Vijf minuten voor rust ontstond daaruit 't eerste Hilversumse doelpunt: van dicht bij loste de rechtsbinnen een dia gonaal schot, dat mej. van Wa- gensveld die voor mevr. Gast in viel te machtig was. Na dit doelpunt was het met het AMHO- overwicht gedaan, mede doordat verscheidene aanvallen op buiten spel strandden. 192 De ketting Is voor de „Hollander" echter geen enkel beletsel want zo krachtig zet de Oostenwind nu door dat het schip zonder enige moeite de ketting breekt alsof het een zij den draad was Op de torens snellen de bewa kers zenuwachtig naar het geschut en zien kans nog enkele scho ten te lossen, maar het is vergeefse moeite: het schip dat op zo onver klaarbare wijze wordt voortgestuwd, zeilt sta tig de baai uit „Een merkwaardig natuur verschijnsel. seigneur", zegt Jan Robertsz te gen Van der Decken „het was toch wind stil toen wij aan boord kwamen." Van der Decken antwoordt niet. Aan het noenmaal met zyn dochter Jeannette en haar maakt Jarf Robertsz kennis met de Franse Hubert Lacroix De Hugenoten zijn passagiers Het is Hugenoot monsieur Lefèbre I zij uit het gevaarlijke Frankrijk zijn Ds. Koolhaas op drietal Evangeliebediening Ds. A. A. Koolhaas te Amers foort komt voor op een drietal te Amsterdam (B.G. Centrum Noord) in de vacature van ds. J. K. Lof vers. Tot de Evangelie-bediening is toegelaten de heer A. D. H. Ros- cam Abbing te Amersfoort. verloofde blij, in ontsnapt V Personenauto ingedeukt Een achtwielige truck met oplegger van de firma W reed op de Leusder- weg links door een bocht. Bovendien gaf de bestuurder geen gevolg aan het stopteken, dat een verkeersagent gaf. .-odat een aanrijding ontstond met een van de andere kant komende luxe-auto. Deze werd aan de linkerzijde Ingedeukt Tegen de bestuurder van de zware wa gen werd proces-verbaal opgemaakt. Aanrijding In de Langestraat reed een luxe-auto Zaterdagmiddag tegen een bestelauto. De luxe-auto werd licht beschadigd Ons dagelijks teveel Er werd tweemaal Droces-verbaal od- i gemaakt wegens overtreding van de Ar- 1 beidswet Aangifte werd gedaan van I diefstal van een auto-ped. Een automo- I bilist werd geverbaliseerd, omdat hij epn verkeersheuvel aan de linkerzijde passeerde. wordt nogmaals ver- BURGERLIJKE STAND Geboren: Ingeborg, d v. E. van Eijkcn en G. Kuiper; Adrianus z. v. G. Bos en C, J. Blom: Willempje Woutera Hendrika. d. v. W. I W A. Haneveer en R van Egdom- Fredrlka Jacoba. d. v H F. Schutter en F Ruiter: Geer trui Johanna d. v. K. C v d. Pijpe- kamp en H. E. v. d. Ham. Getrouwd; J. M van Rockel en M. J. Flos. OVERLEDEN- Hindrik Pot, 75 Jr., wed van B. K. Pastoor. Na de rust werd Hilversum ge leidelijk sterker, maar door goed verdedigen van beide backs leidde dit niet tot veel gevaarlijke mo menten. Aan de andere kant zat de AMHC voorhoede ook niet stil. waarbjj vooral de rechtervleugel zich roerde, maar afgezien van een strafhoekslag deden zich weinig scoringskansen voor. De Hilver sumse aanvallen werden echter steeds talrijker, vooral door goed spel van mej. Buissant. Kort voor het einde wist ten slotte de rechts buiten met een hard schot 't twee de doelpunt te maken en daarmee de zege voor Hilversum veilig te stellen 120). Het tournooi werd ten slotte ge wonnen door Be Fair. dat in de fi nale met 21 van Hilversum won. In de B-afdeling won SCHC in de eindstrijd met 10 van Laren. Be Fair en SCHC gaan dus over naar het eindtournooi op 25 September. Twee AMHC-combinaties bracht- ten een bezoek aan Zeist; de heren speelden gelijk (11), doch de da mes verloren met 63. UITSLAG WEDVLUCHTEN Uitslag van de wedvluchten gehouden op Zondag 18 September door de A P. De Luchtpost" van Mons uit over een afstand van 214 k.m. De duiven werden gelost om kwart over negen met be trokken lucht cn Z.W. wind In concours waren 132 000 duiven Aankomst eerste duif 1159.26 laatste duif 12 13.03 Konlngspoul no. 10. 10 ct. no 2. 25 cent no. 6 speciaal no. 1. 2 3. 4 en 5. De prijzen werden gewonnen door: L. Snijders 1. 3. 26. 28 39; F Jansen 2. 40- H. J Hol 4 7. 21; H. A. de Goede 5: mej G Hagenbeuk 8. 9. 31; J Hartogs- veld 10. 19 27. 29; A Verhoef Sr. 11. 35. 41; J van Pluuren 12: J. Noorman 13: H Verhoef Jr 14. 32- J v d. Heuvel 15 20- G H van Hoorn 16; M Meskes 17 38; A. Huiiskes 18: G. A. Tuithof 22; B Elzenaar 23 43- mevr v. d. Berg 24. 34. 36; J Lablans 25. 33 H van Eeden 30 37; J Hoegen 42; A P. Korver 44. In de wedvlucht voor oude duiven, eveneens van Mons uit cn gelost om kwart over negen, met betrokken lucht en Z.W wind werden met de 100 deel nemende duiven de volgende resultaten behaald Aankomst eerste duif 11.57.41, aankomst laatste duif 12 11.23. konings poule no. 1. 10 cent. no. 1 25 cent no. 4, speciaal no 1. 2. 3. 4 Dc prijzen werden gewonnen door: F. Jansen 1 3; mevr v. d. Berg 2. 20. 28; L Snijders 4 6. 14. 18 22 29; J v. d. Heuvel 5 17; L J v. d Hoek 7; H J. Hol 8. 10. 23; H. Verhoef Jr. 9- J. Noor man 11. C den Enting 12 N. J. v. d. Linden 13: J Hartogsveld 15 32; J La blans 16 24 31; A van Elbert 19 34: G C. HieneknmD 21- M G Groene- steijn 25 27 30: A. P. Korver 26: H. A. de Goede 33. (Inges. Med.) Gewijzigde ploeg beschikt nu nog niet over voldoende tactiek „Fortuna" won tenslotte met 51 Het nieuwe twaalftal van Soes terkwartier heeft het in zijn eerste wedstrijd niet tot een overwinning kunnen brengen. Maar ondanks de 51 nederlaag mogen we consta teren, dat er in deze ploeg pers pectief zit. Zoals we verwachtten was er nog gebrek aan tactiek maar naarmate de nieuwelingen zich zullen hebben aangepast zal ook dat beter worden. Het gladde veld en de even glad de bal bemoeilijkten het spel en aan het plaatsen werd grote eisen geteld, omdat een te hard ge plaatste bal het vangen sterk be moeilijkte. Dit laatste was dan ook oorzaak, dat het Amsterdamse For tuna overrompelend kon beginnen. Zonder dat de Soesterkwartier- aanval er aan te pas was gekomen had Fortuna reeds een 20 voor sprong genomen. Soesterkwartier liet zich door deze tegenslag niet uit het veld slaan en beet hard van zich af. We noteerden in de tweede op stelling goede verrichtingen van de verdediging. In de Amersfoortse aanval werden verwoedde pogin gen gedaan om de achterstand in te lopen. W. Muns en F. Muns hadden met hun schoten die uit de mand wip ten geen geluk. In deze periode hadden onze stadgenoten zeker een doelpunt verdiend. Fortuna was fortuinlijker en kon haar voor sprong tot 30 vergroten. In de tweede helft liep Soester kwartier hard van stapel. Immers er was nog van alles mogelijk? Maar toch wilde het bij onze stad genoten in de aanval niet lukken om een doelpunt te scoren. De druk werd tenslotte de Soester kwartier verdediging te machtig en deze moest capituleren. 40. De derde opstelling was voor Soesterkwartier uitgesproken siecht. De aanval combineerde te weinig doordat er van te grote af stand werd geschoten zonder kans op succes en zo gingen alle kansen verloren en ook het middenvak wist niet de juiste speelwijze te vinden. Zodoende kon Fortuna we derom haar voorsprong vergroten, maar in de laatste minuut wist Soesterkwartier toch door mej. Veenvliet de eer te redden. 51. Soesterkwartier 2 heeft het nieu we terrein aan de Dollardstraat met een overwinning ingewijd. Het bezoekende Excelsior 3 werd met 30 geklopt nadat de rust met blanke stand was ingegaan. De doelpunten, alle in de laatste zes minuten, werden gescoord door mej. Bloemendaal, W. v. d. Klas- herst en mej. Hartogs'veld. SEC klopt Kampong SEC. dat tegen de vrij sterke wind aftrapte. ondernam direct enige snelle aanvallen op de Kampong- veste, die reeds na vijf minuten tot succes leidden Linksbuiten Maassen omspeelde handig enige tegenstan ders en besloot zijn ren met een fraaie voorzet, welke door de naar binnengekomen rechtsbuiten M. Maassen. onhoudbaar langs dc Kam pong doelman werd gekopt. Aange moedigd door dit succes volgden met goed samenspel direct daarop enige stormlopen op het Utrechtse doel, met het gevolg dat reeds vijf minuten later, ha slecht wegwerken van de Kampong-verdediging, de SEC linksbuiten Maassen een vrije schietkans kreeg (02). Met de wind in de rug opende SEC de tweede helft direct met een heftig offensief. De snelle SEC bui tenspelers waren steeds een doorlo pend gevaar en reeds na acht min. wist M. Maassen uit een voorzet van links met cm hard schot in de lin. ker beneden hoek dc stand op 03 voor SEC tc brengen. Het werd zelf 04 voor SEC. daar rechtshalf Pu- reveen de bal hoog voor de Hampong veste plaats en de naar binnenge- zwenkte M. Maassen kans zag de bal hard langs enige Kampongspelers in het Utrechtse doel te koppen. En weer kwam SEC terug; er ontston den voor het Kampong doel veel hachelijke situaties en daar er tussen de Kampong verdedigers een mis verstand ontstond. plaatste hun linkshalf de bal in eigen doel (05) Fortissimo'BDC 11 BDC, dat te Cothen bij Fortissimo op bezoek was heeft het niet verder kunnen brengen dan e«n 11 gelijk «pel Na tien minuten spelen moest BDC de doelverdediger Epskamp missen, toen hij wegens een opge lopen blessure moest uitvallen. Er waren 15 minuten in de tweede helft gespeeld, toen bij een BDC- aanval midvoor G. v. d. Berg een goede pas naar links gaf, waarvan linksbuiten B. Rademaker gebruik maakte een hard schot te lossen, dat doel trof (01) Lang pleizeir be leefde BDC van deze voorsprong niet, want reeds spoedig daarop slaagde Fortissimo linksbinnen er in de partijen weer op gelijke voet te brengen (1—1> De laatste minuten waren geheel voor de gastheren; zij misten zelfs een strafschop, waardoo zij zich de kans op de overwinning lieten ontglippen; het bleef 11. Rijwiel-puzzle-rit De Adspirantenafdeling van de Motor Club Soest had Zaterdagmid dag j.l. een rijwiel puzzlerit georga niseerd Slechts 19 rijders versche nen aan de start, die allen het mooie 23 km. lange parcours, hetwelk liep door de mooie omgeving van Baarn Lage Vuursche en Soest, hebben vol bracht. De prijzen vielen ten deel aan: 1. B. v. Kooij Soest, 4 strafp. 2. J. G. M. Smit Soest. 5 strafp. 3. J. van Kooij. Soest. 7 strafp. 4. A v Kooij, Soest. 9 strafp. 5. A Keus, Soest, 10 strafp 6. Noordijk, Utrecht, 11 straf p. 7. Lunsschlorf, Soest. 11 strafp.: de heer C. A. den Bliek. Zandvoort kreeg een exlra prijs voor de verst- komende. l.eusden Fok veekeur in Dinsdag 20 September zal op het erf van de boerderij van A. van Westening nabij Hotel ..De Mof" in I.eusbroek een lokvee-keuring plaats vinden onder aus. olclën van de fok- cn controlcvor eni- glng Leusden. De heer M. J. E. Kwint, burgemeester van Leusden zal 's mor gens om 9.30 uur de keuring openen. RADIOGROETEN NAAR WEST-INDIE Radio Nederland Wereldomroep stelt iedere week een aantal personen ln de gelegenheid voor de microfoon een groet uit te spreken naar West-Indié en aangrenzende gebieden Het betreft hier Nederlanders, die familie of vrien den in de West hebben en zich op deze wijze direct met hun verre relaties in verbinding kunnen stellen. Voor mili tairen in de West geldt deze regeling niet. daar hun familileden gebruik kun nen maken van de faciliteiten van het Radioprogramma voor de Nederlandse Strijdkrachten Zij. die er prijs op stellen een groet te richten tot hun verwanten ln de West. kunnen zich schriftelijk melden bij Radio Nederland Wereldomroep. Groctendienst. Postbus 137, Hilversum Aan het zenden van deze groeten zijn geen kosten verbonden DOESBURG KRIJGT VASTE BRUG Dezer dagen is in Doesburg een begin gemaakt met de voorberei dende werkzaamheden om te ko men tot een vaste brug over de Gelderse IJsel. Men heeft reeds ver schillende proefboringen verricht. Pimba is een Negerjongen Van een jaar of dertien oud Hij is gek op zijn kalotje En op wandelen in het woud Pimba onze Negerjongen Spant z'n boog met vaste hand Zijn avonturen kun je vinden Zijn jullie erg nieuwsgierig naar je nieuwe vriendje Pimba? Ga dan maar gauw het nieuwe nummer van jullie Jeugdblad kopen! Kapi.ein Rob vertelt over spionnage en contra-spionnage. Belinda, Sneeuw vlok, Oscar en Eddy beleven spannende avonturen. Ook Vader Uil is weer aan het woord. Rode stier en Reuzen der Lucht spannender dan ooit. Voor de knutselaars een pracht van een eigen huis. Verder geestige prenten, wetenschappelijke rubrieken, Oom Bobs Brievenbus enz Een tjokvol jeugd blad voor alle jongens en meisjes en ouderen met een jong hart! EEN FRIS EN BOEIEND JEUGD BLAD VOOR SLECHTS VERKRIJGBAAR BIJ DE BEZORGERS VAN DIT BLAD Zo langzamerhand gaan Jongerenparlemcnten een vertrouwd verschijn sel vormen in het maatschappelijk leven. Eerst heeft het buitenland het spits afgebeten en zelfs Duitsland was ons voor. Nu hebben ook de Neder landse politiek georganiseerde jongeren begrepen, dat zU hier een taak te volbrengen hadden. Een taak. die in het buitenland veel vruchten heeft afgeworpen en thans ook in Nederland begrepen wordt. Dc Jongeren- parlementen zün een verheugend verschijnsel. Verheugend in dien zin. dat dc politiek georganiseerde en georiënteerde jeugd haar vorming zelf ter hand gaat nemen. Een vorming die niet alleen bestaat in het kennen van eigen program en doelstellingen maar in het begrijpen van andere standpunten, andere levens- en wereldbeschouwingen. Geen steun van de grote politieke partijen Dat in ons land, waar het volk in zo tragische verscheidenheden gescheiden is, toch een poging als deze na betrekkelijk korte tijd zo geslaagd is. bemoedigt cn geeft hoop voor de toekomst. Niet werd gezocht naar wat scheidt, doch naar wat bundelt en samenbrengt, naar wat gemeenschappelijk is. Wie een deel van het geheel niet begrijpt, begrijpt 't in het geheel niet, heeft Bolland eens gezegd. Zo is het ook met ons volk gesteld. Naar de waarheid omtrent die de len te zoeken is een belangrijk fun dament van een jongerenparle- ment. Er wordt blijk gegeven van een gezond inzicht in de verhoudin gen in ons land. De werking van" een jongeren- parlement is betrekkelijk eenvou dig. De grote politieke partijen hebben hun vertegenwoordigers én uit die verschillende vertegenwoor digers worden de bestuursleden gekozen. Enkele commissies bespre ken de voorgelegde vraagstukken, waarover dan weer rapporten wor den uitgebracht. Deze worden toe gezonden aan de leden. Tot slot wordt het vraaestuk in openbare discussie gebracht. De werkwijze van het parlement is formeel. Veel belangrijker is het doel waarvoor deze jonge mensen bijeenkomen, namelijk het kweken van begrip voor elkanders over- tuigiing. Zal dit voor velen mis schien een reden zijn om schou derophalend te glimlachen over zulk een pogen, een feit is, dat in de jongerenparlementen soms be- (Inger. Med.) ter en op meer parlementaire wijze gesproken wordt over politieke te genstanders dan in de echte Ka mers het geval is. Hiertoe werkt natuurlijk wel de sfeer, waarin ge sproken wordt mee en het feit dat geen enkele resolutie of uitspraak het doel is van de discussie. Dit al les neemt niet weg, dat het ver schijnsel van samenwerkt groter is dan waar ook. Is dit op zichzelf reeds verheugend, des te meer stemt tot voldoening dat het waarschijnlijk deze jonge mensen zijn, die dadelijk richting zullen geven aan onze landspolitiek. De klaagzang, dat de jeupd zich niet meer interesseert voor politiek gaat hier in elk geval niet meer op. Dat deze klaagzang een reasn bad. die niet direct de jeugd te verwij ten valt, werd en wordt wel eens vergeten. Nu deze belangstelling van onder af is gewekt, dient ge zorgd te worden voor voldoende belangstelling van de zijde van de gezagsdragers. Ondanks deze grote vooruitgang dient gewaakt te worden dat het werk van het jongerenporlement niet slechts een gelegenheid wordt van de gekozen of afgevaardigde leden, maar dat het komt te staan temidden van de nog niet politiek denkende en niet georganiseerde jeugd. Dan hebben deze par'emen- ten niet alleen waarde voor de le den en hun organisaties, maar krij gen zij ook een belangrijke maat. schappelijke taak te verrichten. En deze taak kunnen wij des te ge makkelijker uitvoeren, omdat ozi onderwijs op dit punt te kort schiet Bekendheid op grote schaal is dao noodzakelijk. Geen bekendheid in die zin, dat het gesproken woord van elk lid nu eens in een dagblad moet komen te staan, maar een be kendheid die dwingt tot meeleven. Primair ligt hier een taak voor de gemeentelijke overheid. Deze parle menten m staaf te stellen te kunnen vergaderen en eventuele financiële hulp te verlenen. Daarvoor zal ech ter sympathie en aandacht van de zijde der burgerij in het algemeen noodzakelijk zijn. Steun van grote politieke partijen kan hier tot gevaarlijke consequen ties aanleiding geven. Het werk wordt dan getrokken in de sfeer van troebel water en politiek achter de schermen. Daarom voor hen de waarschuwing: handen af. Het idee moet gedragen worden door de bur gerij en de jeugd. Dan pas kan er nut van de ïongerenparlementen uitgaan- Het moet tevens een vingerwijzing zijn voor de verantwoordelijke auto riteiten om het oor eens te luisteren te leggen. Ruim veertig procent van het Nederlandse volk bestaat uit jonge mensen. Op geen enkele nut tige wijze zijn zij vertegenwoordigd. Het met U. over U en zonder U. kan misschien voorlopig niet worden op gelost. Het zij zo. Maar dan kan het zijn nut hebben eens te weten wat en hoe er gedacht wordt door jong Ne derland over bepaalde problemen. Multatuli heeft m een van zijn ge schriften gezegd: „Het kan soms no dig zijn de mening van de leerlingen te horen over het onderwijs". In dit licht willen wij de jongerenparle menten bezien. En dan is het de plicht van de autoriteiten om eens te horen en te luisteren. Het doenwel, dat laten wij aan hen over. Wanneer de parlementen op deze wijze worden opgevat, dan is het een bemoedigend verschijnsel, dat hoop geeft vogt de toekomst. Dick Houwaart LEMCO SUIKER WERKFABRIEK ROTTERDAM De NEDERLANDSE AMBAS SADEUR Mr. E. N. van Klef Jens en onze minister van buitenland se zaken Mr. D. U. Stikker, op het Staatsdeparlement ie Was hington. wachtende voor hun bespreking met de Amerikaanse staatssecretaris Dean Acheson.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2