Brussel-Rotterdam: moeilijk maar eervol Bij Indiana polis-race gaat het erg warm toe Tini Jonker moet opgeven Egyptenaar Rekim slaagt! Onze schakers wreken smadelijke nederlaag 38 wandelaars (4verzorgers) liepen de toch tuit Onbeslist Koortsachtig werken de hersenen Nog drie andere eaudidaten Rusland behaalt de wereldtitel Amerika's monsterrace trekt jaarlijks drom men publiek Nederlands tiental overwint Groot-Brittannië Engeland winnaar Gordijn gaat aai aan de kop 4 Maandag 19 September 15: Hebt U 7.e ook gezien, de kleine maar dappere groep deelnemers van do Brussel-Rotterdam-mars, die Zondagavond om ongeveer zes uur de stad binnenkwamen op weg naar hun einddoel, de Oranjeboombrou- wery? Wy wel, maar als men ons verteld had. dat ze er In plaats van 150 kilometer 25 op hadden zitten, hadden we hijt ook geloofd. Uiterlijk onvermoeid kwamen ze door de finish: hel hek van D'Oranjeboom. Geen strompelaars of een groepje totaal uitgeputte mannen. Integendeel. Keurig in de maat op de muziek van een groepje tamboers en pijpers liepen ze door de stad, alleen ze waren wat dorstig. Dat ondervonden de flesjes bier en limonade, die in grote rijen op de tafels te wachten stonden. Ja de organisatoren, in dit geval de Rot. terdamse Wandelsport Vereniging, weten wat een mens na zo'n trip toekomt. In een minimum van tyd waren de flesjes ,,koud". Lange tijd hadden de wachtende belangstellenden in een zenuwach tige stemming verkeerd. „Waar zouden ze zitten", klonk het aan alle kanten van de cantine en voor de hekken, waar een grote menigte al in evenveel spanning verkeerde als de groep officieelc personen binnen. Tot het bericht binnen kwam, dat de groep ter hoogte van Stampioenstraat was. „Gauw de bloemen", vingen we bij de cantine op. Een paar lijvige bouquetten werden over de geïmproviseerde toonbank aangegeven. De spanning stijgde ten top. De Hollandse, Franse, Belgische en de kleine feestvlaggetjes gingen extra breed uit hangen, zij voelden dat het grote ogenblik ging komen. We konden onze nieuwsgierigheid ook niet langer bedwingen, hoewel het nog wel een poosje zou duren, voor de stoet binnenkwam. Met Jacob van de, cantine gingen we naar be neden, naar het grote doorlaathek, de onofficiële finish. Onze foto graaf sloot zich erbij aan en inder daad, om half zeven hoorden we het tromgeroffel en de vrolijke to nen van de pijpers die de groep aan de rand van de stad hadden opgevangen. Dc aankomst Precies vijf minuten over half zeven werd het laatste commando gegeven: kwart draai rechts en dandoor de finish. De 125 kilo meter zater er op, nettotyd 25 uur. In een minimum van tijd hadden ze allemaal een bos bloemen en een zoen. De een van z'n vrouw, de an der van z'n moeder en een derde van z'n meisje. De meest dringende vragen werden zo onder de laatste meters door met het grootste ge mak beantwoord. „Moeilijk ge had?" „Nou nogal." ,,Hoe ging het met je voeten?" Best, honderd pro cent meegevallen" enzo. Toen de trap op. Naar het flesje bier. We kwamen toevalligerwijs naast de jongste deelnemers te zitten. Gus- taaf Johan Tonen uit Njjmegen. Guus had juist de leeftijd acht tien jaar bereikt, die nodig was om mee te mogen lopen, toen hij zich aanmeldde. Natuurlijk vroegen we hem naar zijn bevindingen van zijn eerste 150 kilometer-mars. „Guus" vertelt „Het is me over het geheel ge nomen best bevallen. Natuurlijk een paar inzinkingen, maar ja. tanden op elkaar en de zaak is weer gezond. Waar ik nogal wat last mee had, was de kleine pas waarmee in groepsverband gelopen wordt. Op trainingstochten kun je je passen naar eigen inzicht rege len, maar nu ging dat niet zo ge makkelijk. Ik kreeg nogal wat spierpijn van dat gedwongen inge houden lopen. Net of je op-een be vroren straat loopt. De geest is op zo'n grote afstand bijna nog beter dan in de Vierdaagse en zo wordt je er wel doorgesleept. De verzor ging was priyia. alle roem voor de R.W.V. en de E.H.B D. De dames van de R.W.V. vorzagen ons van voedsel en lekkernijen wanneer we maar wilden. Een grote autobus met verzorgers, eten, handdoeken en wat al niet meer, wachtte elke tien kilometer om aan onze wensen te voldoen. Wat over de tocht? Ja, 's evendenken. Vrijdagavond ben ik naar Rotterdam gekomen.'s nachts bij de secretaris van de R.W.V. ge slapen en toen Zaterdagmorgen om acht uur in de bus voor Brus sel. Om tien over twge 's middags gingen we weer terugte voet natuurlijk. Ver in het verschiet lag Antwerpen de eerste rustplaats. Zeven uur liepen we over deze vijf tig kilometer. Dwars door de prachtige druivenstreek en de bos sen. gmg het later weer door het vlakke land, Natuurlijk kwamen we er zonder al te veel inspanning. Om half tien zaten we aan tafel voor een diner, maar om half elf waren we weer gereed voor de start. De nachttrip naar Breda. We voelden ons smokkelaars bij de grensstreek. Stikdonker was het. De stemming was wat weemoedig, grote steun had ik nu aan wandel vrienden uit Renkum en Den Haag. Een vrolijk lied in het nachtelijk duister, weg was de down-stem ming. Het einde van de tweede étappe kwam steeds dichterbij, Breda Zondagmorgen half acht. Een uurtje rust, meer hadden we niet nodig, nu ja, nodig, we roken de stal en daarom waren we bly toen we weer op konden stappen. Toch gingen we het wat kalmer aan doen. Wat meer korte rusten. De Moerdijk eindeloos maar mooi. Er waren intussen twee uit vallers. Jammer spierscheuring niets aan te doen. De anderen liepen door. Prachtig wat een geest een schitterende tocht hoe je het ook bekykt. Nou de laatste stukken gingen opperbest hè, be grijpt U. Razend nieuwsgierig was ik, hoe we ontvangen zouden wor den. Het was boven alle verwach ting. Mijn vader was speciaal naar Rotterdam gekomen. Ik was een der eersten die bloemen kreeg. We kregen een enorme ovatie van de honderden mensen die stonden te wachten en het bier hier is best. Nee, een volgende keer hoop ik er weer bij te zijn. 'k Heb mijn leef tijd mee, nietwaar." Dit was het verhaal van een der deelnemers, zo zouden we er acht en dertig kun nen geven, allemaal even enthou siast, en opgewekt. Een volledig succes voor de R.W.V., die deze tocht nu reeds voor de achtste maar georganiseerd heeft. De prijsuitreiking De heer de Bruyn, voorzitter van de R.W.V., deelde in de can tine de diploma's en keurige bekers uit met een officieel woordje. Het HONDENSPORT Het kampioenschap der springers Dat het kampioenschap van Ne derland, hindernisbaan aan Utrecht aan de SWRV werd toegewezen, was voor deze jonge vereniging een aansporing om te zorgen dat de organisatie van dit kampioenschap zo goed mogelijk zou zijn. Natuur lijk begon men zelf prijzen be schikbaar te stellen. Daarnaast kwamen er binnen van vele parti culieren, o.a. van het NUD De di rectie van de Johanna Polder stel de twee wisselprijzen beschikbaar, de Utrechtse slagers zorgen voor een verrassing, evenals een drietal fabrieken. Over de inschrijving heeft men niet te klagen. We noemen enkele: Reuen: Curly Arjuno. Sentosto, beiden van stal Cromvliet. eigena resse mevr. Nigta te Rijswijk; Nero van L. Morren te Utrecht; Arminus kampioen hindernis baan '47, Banc ka, kamp. H. baan '48, Vrinters van A v. Velzen, Crack Welwin van Gebr. Herweyer Breda, Ber Ber Latto Finalist kamp. H. baan '48. Teven: Eddana van W. Kroes den Haag, Beatrix v. Broekhorn van Gebr. Herweyer (kamp. vlakke baan '49), Alma de Berdon Nina- benden den Haag, Belwinda den Haag, Amazone. Utrecht komt nog voor de dag met Cinderella, Du- malda, Windana, Trix, Holda, Mer ry van Ancowill, enz. Uit alle provincies zijn er verder al inschrijvingen binnen. De SWRV verwacht veel belang stelling voor de fameuze springers. Het wordt een grote dag voor de Utrechtse renvereniging. beste bewijs van de groede vriend schapsband, die onderweg ge kweekt was, bleek uit het feit dat de leden van de groepen, als de R.E.T., de Rotterdamse Politie, de Brandweer en D'Oranjeboom, de individuelen enz. allen door elkaar zaten. Op de foto ziet U de beker, die overhandigd wordt aan de enige Franse deelnemer (de andere kon helaas niet mee) de heer An- dré Egger uit Parys, een raswan delaar. Hij is lid van een vereni ging, die dateert uit 1885. Zelfs is hij er reeds sinds 1923 aan verbon den, 300 medailles en twintig be kers sieren zijn pryzenkast en In 1941 liep Egger in 1 uur 12 km. en 445 meter, waarvoor in Frank rijk een speciale medaille wordt uitgekeerd. Bijzondere vermelding verdient, dat hij eenmaal in Parijs teruggekeerd, veertig medailles op zal sturen voor elke deelnemer een, als dank voor de uitstekende zor gen en grote kameraadschap, die hij van iedereen, die bij de mars betrokken was heeft ondervonden. Zijn vrouw had gedurende de tocht als verzorgster in de bus gezeten, in verband met taalmoeilijkheden. .Walter NeuselHein ten Hoff DUSSELDORF. Meer dan 40.000 toeschouwers waren aan wezig bij de derde ontmoeting tus sen de 29-jange zwaargewichtkam pioen van Duitsland Hein ten Hoff en de ex-kampioen Walter Neusel die thans 41 jaren telt. In 1946 ver loor Neusel zijn titel op punten aan „lange Hein" en toen hij een jaar later wederom tegen Ten Hoff aan trad werd hij door k.o. in de zeven de ronde verslagen. Ditmaal eindig de de partij onbeslist, werd althans na 12 ronden onbeslist verklaard, wat protesten uitlokte van de toe schouwers naar wier mening Ten Hoff technisch bijna voortdurend een tikje in de meerderheid was geweest. Volgens de Duitse bladen trok deze wedstrijd oneindig veel meer belangstelling dan de presidents verkiezing van enkele dagen ge leden. Uit Nederland, Frankrijk, Als toeschouiver bij 't schaken Zatopek loopt de 10 K.M. in 29.38.8 PRAAG. Zatopek won tijdens de Masaryk-athletiekwedstrijden te Vitkovice de 10.000 meter in de schitterende tijd van 29 minuten 38.8 sec., waarmede hij slechts 10 seconden boven zijn beste persoon lijke prestatie bleef van 29 min. 28.2 sec., toentertijd een wereldre cord. Heino verbeterde onlangs dit wereldrecord met precies 1 secon de. Familietraining voor Kanaaltocht NEW YORK. Een zwem- lustige familie, bestaande uit vader (53 jaar), twee zoons (18 en 13 jaar), een dochter (21 jaar) en een tweeling van elf jaar (meisjes), sprong op het Zuidelijk puntje van Manhattan in het water om te trachten Co ney Island zwemmend te berei ken. Papa heeft verklaard, dat het slechts een training betreft, aangezien men het volgend jaar gezamenlijk het Kanaal wil trachten over te zwemmen. De familie is nu begonnen aan de tocht ManhattanConey Island, een afstand van 22 km. Men hoopt de afstand in tien uren af te leggen. V.J WEEK-EIND DER KANAALZWEMMERS CALAIS. Tini Jonker, de 18-jarige Zaanse zwemster, heeft Zater dagavond, half op weg, haar poging om het Kanaal over te zwemmen, moeten opgeven. Zij kwam met de „Albatros" te Calais aan. Tini zei, dat ze erg zeeziek was geworden en dikwijls had moeten overgeven, waardoor het haar onmogelijk was geweest verder te zwemmen. Zü kan deze zomer geen tweede poging wagen, doch zal het volgend jaar opnieuw proberen. Na een oponthoud van 10 minuten heeft de Albatros van Calais uit zee gekozen, en is thans op weg naar IJmuiden. Ze was 's middags om kwart voor drie te Dover in het water gegaan. Door de Zuidwestelijke wind, die in de loop van de avond opstak, raakte Tini in moeilijkheden, des avonds om acht uur zwom Tim dapper in Oostelijke richting, iets minder dan 4 mijl ten Oosten van de klippen van Dover. Zij had al die tijd zwaar' te kampen gehad met getijstromin gen, die haar voortdurend in hun greep hielden, en met slechter wor dend weer. Er stond een lange dei ning in het Kanaal. Bijna vijf uur eerder dan Tini, was de Egyptenaar Hassan Abd El Rehim aan zijn tocht begonnen. En hij volbracht hem ook! Deze 41- jarige officier legde de Kanaaltocht af in 15 uur en 58 minuten. Hij is nu de derde zwemmer, die het kanaal in beide richtingen heeft „overwonnen". Verleden jaar zwom hij n.l. van Frankrijk naar Dover. Intussen is Zondag ook de 58- jarige Londenaar dr. George Basil Brewster aan een Kanaaltocht be gonnen. Hij stapte op het Shakes- pearestrand bij Dover in het water, iets later dan tien uur plaatselijke tijd. Het is voor de 13e maal, dat hij een poging doet. Anderhalf uur na zijn vertrek had hij 2]/z mijl afgelegd. Te Kaap Gris Nez is nóg een zwemlustige te water gegaan. Het is de 40-jarige Griek Zannos Zir- ganos. Hij vertrok om ongeveer 5 uur Zondagmorgen. Hij wordt begeleid door de bekende Kanaal zwemmer E. H. Temme. Zondag avond om 6 uur werd hij gesigna leerd op ongeveer 4 mijl van de vuurtoren van South Foreland aan de Engelse kust. Om acht uur was hij 2]/2 mijl van Dover en 15 uur in het water. Precies éen uur nadat de Egyp tenaar Hassan bij Cap Gris Nez voet aan land gezet had, dook zijn ploegmaat, Marie Hamad, daar in het water om naar Dover te zwem- inen. Hassan had Vrijdag gezegd: „Ik zwem voor hem!" toen hij ver nam, dat hij net vader geworden was van een zesde kind, een zoon. Uit Dover komt het bericht, dat de Griek Zatrnos Zireanos» dlc Zondag morgen te Cap Gris Nez (Frankrijk) was gestart, er in geslaagd Is ln 18^2 uur het Kanaal over te zwemmen. Om even over half twaalf des avonds be reikte hij de Engelse kust, 3 kilometer ten Oosten van Dover. PRAAG. Het Russische he renteam dat te Praag aan de we reldkampioenschappen volleyball deelnam behaalde de titel, gevolgd door Tsjechoslowakije. Het troost- tournooi werd gewonnen door Hongarije met Italic op de 2e en België op de 3e plaats. Het Neder landse herenteam eindigde hier als vierde. Door een 30 overwinning op Tsjechoslowakije (1510, 1416. 1511) heeft het Russische dames team het Europees kampioenschap behaald. In de troostronde voor heren heeft België Nederland verslagen met 15—4. 15—6, 15—13. In het Europese kampioenschap volleyball voor dames sloeg Frank rijk Nederland met 150. 150, 15—7. Het te Praag verschijnende blad Svobodne Slovo berichtte de eigen aardige en onbegrijpelijke gedra gingen van de captain van het Roe meense volleyball team. Dit team speelde in een der eind strijden tegen Rusland, waarbij het voor de verrassing van de dag zorgde door de eerste set te win nen. Het Roemeense team werd hierna echter zodanig gewijzigd, dat de 4 beste spelers vervangen werden. Het viel derhalve de Russi sche ploeg niet moeilijk om de wedstrijd met 3—1 te winnen. AUTO'S ALS EEN Z WITSERS HORLOGE (Van een bijzondere medewerker) Een van de grootse sportgebeurtenissen in de Ver. Staten Is de speed wayrace voor automobielen te Indianapolis over 500 mijl, welke leder jaar op Memorial Day (30 Mel) wordt gehouden. Niet minder dan 200.009 toeschouwers zijn meestal getuige van deze sensationele race. maar ook elders bij kleinere automobiel-evenementen is de belangstelling groot. Dertig miiliocn kyklustlgen bezoeken jaarlijks de ontelbare snelheids wedstrijden in de Ver. Staten. De speedway in Indianapolis heeft echter net monopolie en langs het parcours zyn dan ook grote tribunes opge trokken vanwaar men een schitterend uitzicht heeft over de betonnen baan. (Van een onzer ver slaggevers) MEN kan de rook snijden in de foy er van „Tivoli". In twee rijen van vijf staan de tafeltjes met de borden, de stukken en de rusteloos tikken de klokken. Aan elk tafeltje zitten twee schaakmeesters, een Brit en een Nederlan der. In twintig paar handen steunen tien hoofden, van de knap ste schakers uit het kleine Holland en van Groot-Bnttannië. Geen van de spelers spreekt een woord. Behalve het tikken der klokken hooit men slechts het geschuifel van dc toe schouwers, die met potlood en papier op de tenen van het ene bord naar het an dere sluipen. Zij zwijgen in alle talen, bang de deelne mers te zullen storen. Ze kijken gespannen en in diepe eerbied naar de grote, beroem de denkers, die soms pas na vele minuten een stuk verzetten. Zelfs dekelner krijgt een kleur, als het flesje limonade, dat hij opent, te luid bruist. In de hoofden van de mannen aan de borden moeten de her senen koortsachtig werken. Men kan dat aan velerlei uiterlijke dingen merken. Zie bijvoorbeeld dr. Max Euwe, wellicht de sterkste van de hier aanwezige sterken in het edele schaakspel. Hij kèn eigenlijk met verliezen. Toch knip pert hij voortdurend, zij het nauwelijks merkbaar, met de ogen. Mr. Spanjaard, de Utrechter in hemds mouwen tuit de lippen telkens ver naar voren. Ziin donkeren ogen, onafgebroken on de stukken gericht, zien niets van de we reld rondom. Ir. Van Steenis. als vergroeid met zijn stoel, schijnt in diepe concentratie zijn blikken dwars door het bord te willen boren. Alexander, de befaamde Britse aan- valsspeler hij heeft een speciaal schaak jasje aan, met stukken leer op de ellebogen beweegt met de handen zijn hoofd onophoude lijk heen en weer. Hier schijnt een deelnemer zijn vuist te willen op eten, daar een zijn pijp en verderop een zijn nagels. Alleen de eer biedwaardige Sir Ge orge Thomas is uiter lijk kalm. Hij ziet niets en niemand om zich heen. Van tijd tot tijd glimlacht hij slechts, ontplooien zich de volle lippen onder de correcte grijze snor, komen witte, gelijk matige tanden bloot. Is dit zijn uiting van nervositeit Iemand brengt een brief binnen. Voor dr. Euwe. De grootmeester leest hem. Hij is van een jeugdige schaker, ergens in Nederland. Of meneer Euwe voor hem niet alle twintig handtekeningen van de deelnemers aan de wedstrijd Nederland Groot-Bnttannië wil verzamelen! Het nieuwtje wordt fluis terend verspreid tot in alle hoeken van de zaal. Even is de span ning geweken. Toe schouwers, officials en deelnemers de Brit ten incluis grinni ken even tezamen. Het klinkt als een opluch ting. Dan keert de rust. In twintig hoofden werken weer koorts achtig de hersenen. Hot-rod-races voor opge lapte vehikels Maanden vóór de start van deze grote race experimenteren de mon teurs dag aan dag 12 a 16 uur aan de racewagens. Deze monteurs zijn niet minder belangrijk dan de rijders, want meestal wordt de race reeds in de werkplaatsen beslist. De motoren worden hier tot in de kleinste onderdeeltjes gedemon teerd en weder in elkaar gezet, tot. dat zij net zo zuiver lopen als een Zwitsers horloge. Af en toe snort een snelheidsmonster de baan op voor een proefrit, waarna alles weer precies wordt nagemeten, ten einde de kleinste fout te ontdek ken. welke in de grote race oorzaak zou kunnen zyn van falen. Elke proefronde wordt boven dien op de seconde af getimed, want de meeste wedstrijden wor. den beslist met niet meer dan 2p; minuut voorsprong, hetgeen ongeveer neerkomt op één seconde voorsprong per ronde. Aan de racewagens worden dus hoge eisen gesteld, temeer omdat de grote race 4 a 5 uur duurt De motoren zijn zeer krachtig, moeten hoge snelheden kunnen bereiken, maar z(jn ook zeer gevoelig. In de meeste gevallen worden de wagens dan ook met de hand gefabriceerd. Snelheden van ver over de 200 km per uur op de rechte einde zijn iets heel gewoons. De recordtijd, in 1949 gemaakt, kwam neer op een gemiddelde van 121 mijl per uur (ongeveer 195 km). Hierbij waren dus de onderbrekingen voor repa raties en tanken inbegrepen. Ook voor dirt-track Hoewel deze raceauto's over het algemeen kleiner zijn dan perso nenauto's, hebben zij tamelijke af metingen. Deze grote machines ne men ook deel aan dirt-trackracps, in welk geval dus op sintels wordt gereden. Hiervan worden er 12 per jaar over een afstand van 100 mijl verwerkt en de rijder die de meeste punten in totaal verzamelt, wordt door de American Automobile As sociation, de grootste organisatie op dit gebied in Amerika, als na tionale racekampioen uitgeroepen. Deze wagens moet men echter niet verwarren met de zg. midgets- cars, die ook enige jaren geleden in Nederland te zien zijn geweest o.m. op Duindigt en die veel kleiner zijn. Deze karretjes berei ken evenwel ook nog een snelheid van 16Ó km op de rechte stukken. Sommige van deze vehikels worden gedreven door speciale race-moto ren, andere daarentegen lopen op een gewone Ford-motor, die echter door de eigenaars geheel zijn her bouwd. Hoewel ongevallen bij races over het algemeen weinig voorko men, gebeuren zij het meest met midgets, omdat deze zeer licht zijn en er meestal veel risico mee wordt genomen. Er is echter nog een ander soort van auto-races in de Ver. Staten, de zg. hot-rod-races. Met een hot rod wordt aangeduid een goedkope tweedehands auto, het liefst een Ford, welke door de eigenaars op ingenieuze wyze tot grotere snel heid en kracht zyn gebracht. De eerste hot-rods werden gecreëerd in 1920, toen ondernemende jonge lui in Californië probeerden de automobielfabrieken de loef af te steken door het motorvermogen op te voeren. Zonder dat zij het zelf wisten deden zij een nieuwe race sport ontstaan, welke snel tot in alle delen van Amerika doordrong. De autoraces hebben veel bijge dragen tot de ontwikkeling van de automobielindustrie. Vooral in de jaren tussen 1900 en 1925. Nadien ging de belangstelling van autocou reurs en van eigenaars van perso nenauto's te ver uiteenlopen. Bij racewagens, die beter gemaakt kunnen worden door geroutineerde monteurs dan door ingenieurs, is de hoofdzaak grote krachtexplosie voor korte periodes. Lange levens duur komt eerst op de tweede plaats. Voor personenwagens gel den tegenovergestelde maatstaven. Een ultkljk-monteur Er is nog een tijd geweest dat alle racewagens two-seaters waren. De bestuurder had een monteur no dig, die gedurende de race olie moest pompen, op de banden moest letten en dat was nog wel het voornaamste achteruit moest kijken teneinde aanrijdingen te voorkomen Toen verscheen op zekere dag Ray Harroun in de baan met een een-persoons-wagen, om het gewicht te drukken. De andere rijders protesteerden, in hoofdzaak omdat zy van mening waren dat een auto zonder iemand, die ach teruit kan kijken een indirecte moordaanslag betekende. Harroun stond op het punt te worden gedis- qualificeerd toen hij ten einde raad een spiegel naast zich plantte. Sindsdien ontbreekt in geen enkele auto meer een achteruitkljk-spiegel. De bandenfabrikanten zijn nog altijd zeer geïnteresseerd bij auto races op de Indianapolis-baan. Im mers, een band die de hoge snel heden en geweldige hitte van deze race kunnen weerstaan, zijn ook geschikt voor elk ander gebruik. De autoraces worden dus niet alleen gehouden als opwindende ontspan, ning voor rijders en publiek, hoewel 200.000 toeschouwers bij één race wel in die richting zou wijzen. Zaterdag- en Zondagmiddag had ln de gezellige kleine laai „Tivoli" te Utrecht de schaaklandenuedstryd Nederland—Crootp tannië plaats. Door een ketting was in het midden een rechtho* arena afgebakend, waarin de twintig spelers elkaar bestreden deze afbakening dromde een talrijk publiek k® lyk genietend van de fraaie partyen, terwijl' door van het zaaltje werd opgevuld met rook, het ob£ t TTiccrn gename eindproduct van dikke sigaren, geur|*T J. VlborjA retten enheerlyke illusies! 5 R» Ja, het was er gezellig, tegen het einde tér»?, en het verbaast ons dan ook, dat de meester» hfu geroezemoes en gegons hun concentratie konden behouden. De komische noot ontbrak hij dit ernstige spel evenmin. Toen dr als eerste zyn party tegen Alexander in 20 zetten beëindigde, ontfok de verbouwereerde Engelsman, dat hij ln de opening nog wel een fr Euwe aanbevolen zet had gespeeld, waarop Euwe zeer verbaan merkte, dat hy bedoelde zet nog nooit had gezien, het als een nleuv had beschouwd, en zich ook niet herinnerde, ooit een aanbeveling3 de zet gedaan te hebben! hij nog tegenspartelde als eea..; ling op het droge. Verder hai 1 Scheltinga met moeiljjkhed» kampen. Al met al een zeer 3 Intense belangstelling van het publiek Enige hilariteit verwierf ook dé party mr. SpanjaardNewman. De Utrechter had in de opening een ernstige bok geschoten, die hem een pion kostte, maar iedereen weet, dat Spanjaard juist in verloren stel lingen op zijn sterkst speelt. Vol aandacht bleef men dus de partij volgen om te zien, waar de Engels man beetgenomen zou worden. En inderdaad gelukte het de handige Utrechter de Brit te verschalken. De andere Utrechter, ir. v. Stee nis ging het minder voor de wind. Tegen de ex-Tsjech, dr. Fazekas, kwamfhij in het voordeel, verzuim de echter een gemakkelijke stuk winst en kwam via enkele fouten in een verloren stelling terecht, die de Brit na hervatting besliste. Cortlever en Broadbent waren beiden eigenwijs. In een gelijke stelling speelden ze om beurten op winst. Tenslotte sloeg de balans wat door in het voordeel van onze man, die geen krimp meer gaf en de Brit, die anders altyd zeer suc cesvol opereert tegen onze ploeg (in een vorige ontmoeting versloeg hij o.a. Cortlever ook eens met 20) thans kansloos klopte. Zware positionele partijen speel den v. Scheltinga, Mühring en Vlagsma tegen resp. de typische Schot Fairhurst, de jeugdige, wat sympathiek-arrogante Horne en de flegmatieke Hoopor. De onzen won nen stuk voor stuk op goede wijze. Kramer en v. d. Bosch waren evenwel minder gelukkig. Kramer had lange tijd het beste spe) tegen de respectabele, zilverharige Sir Thomas, maar maakte enkele fou ten in tijdnood, waardoor de Engel se edelman opnieuw won (in 1947 won Thomas ook beide partijen!) Kramer is in de wedstrijden tegen Engeland wel ongelukkig. In 1947 en 1948 verloor hij alle 4 partijen! Graaf v. d. Bosch, eens de schrik van iedere internationale schaker, schaakt tegenwoordig wegens tijd gebrek nauwelijks meer en het is dus niet verwonderlijk, dat hij snel verloor van de aggressieve Milner Barry. Het zou misschien toch ver standiger zijn een volgende maal een uit-training-zijnde v. d. Bosch niet meer op te stellen, hoe gewel dig zijn reputatie vroeger ook was en hoe geniaal hij nog is. De eerste turnus leverde dus aan Nederland een 73 overwinning op. Een ander beeld De tweede dag was het beeld echter geheel gewijzigd. De Engel sen zaten er fanatiek op en na on geveer 4 uur spelen zag het er kri tiek uit. Mühring had in betere stelling een venijnig zetje overzien en verloor dientengevolge een stuk. Cortlever stond aan een zware aanval bloot en Spanjaards stelling was eveneens verre van rooskleu rig. Ook Van Steenis, die in de ope ning door een onnauwkeurigheid een stuk had ingeboet, zou on de duur wel moeten verliezen, ofschoon Motor zesdaagse Zilveren Vaas naar T sjechoslowakije LLANDRINDOD WELLS. Groot Brittannië won de internationale motorzesdaagse met Tsjeehoslowakye op de tweede plaats. In de wedstrijd om de Zilveren Vaas werd het Tsje chische team eerste met Groot Brit tannië als tweede. Van de Nederlandse deelnemers hebben niet minder dan 9 van de 14 rijders deze zeer zware betrouwbaar- heidsrit tot een goed einde gebracht. Vijf deelnemers eindigden met 0 strafpunten en ontvingen daarvoor de gouden medaille. Dit zijn de rij ders Piet Knijnenburg op BSA, Jaap Roest op BSA, Kees van Rijsscl op Jawa, Piet Bestebreurtje op C.Z. en Jan Haaker op C.Z. Majoor Flinterman bewees, dat hij ook op de begane grond met een tweewielige B.S.A. zijn mannetje staat en veroverde met 1 strafpunt een zilveren medaille. Een bronzen medaille behaalden Bennie Jansema op C.Z., Harry van Dinter op C.Z. en Lichtenbeld, op C.Z. Het Nederlandse Vaas-team, dat met 5 strafpunten voor de snelheids proef startte, heeft dank zij het oor deelkundig rijden op de seinen van do managers, zonder onnodig risico te nemen, een eervolle 3e plaats bezet, hetgeen bij een deelneming van 14 sterke teams van alle nationaliteiten zeker een uitstekend resultaat mag worden genoemd. Middelkamp wint criterium der „Azen" NAMEN. Zaterdag werd te Namen het critérium der „Azen" gehouden over een afstand van 125 km. Middelkamp won deze wed strijd in 2 uur 42 min. 30 sec. Tweede werd Diederich (Luxem burg) op 4 lengten, gevolgd door de Belgen Kint, Ramon en Mathieu kere lucht. Het zou evenwel lopen dan verwacht werd. punt, die ons land nog scheiddet> de totale overwinning kwam U-! lijk vlot: eerst remiseerden jS! en Vlagsma na een luttel in zetten zonder eigenlijke strijd. mer won de kwaliteit van li;- en zegevierde, toen hy kon b^l. dringen. Zijn eerste winstpunt-, gen Engeland was na 3 jaar ecj lijk geboren. Van Scheltinga de een pracht partij, overwon .i H moeilijkheden en plaatste zrjG genstander voor zulke lastige blemen, dat de Schot in ersri tijdnood geraakte (19 zetten in£i minuut!!) en dies het slachtoM werd van een aardige combl^j Echter moest aan onze zjjde Mj ring en v. Steenis capituM (33). Vier partijen werden Jm broken, maar daaruit kon zeker 1 punt worden gefabriceerd, rj de overwinning toen wel vaststa] Na de hervatting gaven Efoï' en Henneberke remise, evenals c Stumpers (die ingevallen was 3i do zieke v. d. Bosch) en MEa Earry. Cortlever, wiens partij da omstanders een kort leven was b, gedacht, wist zowaar in een dab eindspel met twee pionnen mbj» nog remise te houden, terwijl e Spanjaard aan zijn beroebi swindle-phase" begon en eenski staande partij allengs ging veil* teren om tenslotte een gewoia eindspel in te gaan en dit dan ai i won Zo eindigde dus ook de brea turnus in een overwinning voor c team. zodat de beker, waarom» dert 1937 nu 5 maal is gespeelde; die de Britten gedurende 11 jaar!: bezit hadden, thans weer in Nede landse handen is overgegaan. I» smadelijke 7%12% nederlaag n 1947 is gewroken. De uitslagen waren: 1. EuweAlexander l1,*--, 2. CortleverBroadbent 1Vj-ü 3. KramerThomas 1-1 4. v. ScheltingaFairhurst 2-) 5. v. d. BoschMilner Barry 0-1 M StumpersMilner Barry H-i 6. MühringHorne 1-1 I 7. v. SteenisFazekas 0-! 8. VlagsmaHooper l VïH 9. HenneberkeBowen l1^—"j, 10. SpanjaardNewman 2-4 Totaal dus 12%7% voor derland. Om 't damkampioensck) van Nederland AMSTERDAM. Na de vier: ronde van het persoonlijk èz kampioenschap van Nederland, - Zondag in de Kroon te Amsterb: werd gespeeld, hebben de Hage^f Gordijn en de Amsterdammer Ki Ier ieder met 6 punten uit vier fH tijen de leiding. Relatief staat Va Dijk uit Wageningen er echter bek voor, want hij heeft 5 punten s 3 partijen. De uislagen van Zaterdag luic- A. LigthartB. Dukel 1- J. BaasJ. Metz 1-j O. DrenthR. C. Keiler H F. GordijnH. Laros H P. BeersO. Doornbos M J. H. Vos—H. Onnink H Ph. J. HamG. E. van Dijk De uitslagen van Zondag luifel H. LarosP. Beers 2—tl R. C. KeilerF. Gordijn 1- J. MetzO. Drenth H B. DukelJ. Baas 2-j C. SuykA. Ligthart 2-J De stand na de vierde ronde is gesp P-I F. Gordijn (Den Haag) 4 R. C. Keiler (Amsterdam) 4 G. E. van Dijk (Wageningen) 3 J. H. Vos i Amsterdam) 4 B. Dukel (IJmuiden) 4 H. Laros (IJmuiden) 4 O. Doornbos (Appingedam) 4 j H. Onnink (Aalten) 3 j C. Suyk (IJmuiden) 3 P. Beers (Noordscharwoude) 4 A. Ligthart (IJmuiden) 4 O. Drenth (Emmercompasc.) 3 J. Baas (Enschede) 4 Ph. J. Ham (Rotterdam) 4 J. Metz (Amsterdam) 4 De 20-jarige J. uit Valken- waard die niet goed kon motorre den, ging Zondag in gezelschap vö de 18-jarige B. een motor ophate die zij in de plaats hadden gekocté. De vader van J. zag ze thuiskom^ en was Ver getuige van, dat zij- zoon tegen een vnor het woonhui- staande boom reed. De beide Ja* gens werden op slag gedood. Derksen weer door Ham geslagen ESBJERG. Op de baan I' Esbjerg (Jutland) werd Jan Dcrs- sen opnieuw in de sprint door we reldkampioen Harris geslagen, p drie ritten werd dit nummer te- slist. In de laatste rit noteerde Har- ris 11.2 sec. over de laatste 200 ter. In een kilometerrit tegen hej uurwerk werd Harris eerste mf- een tijd van 1 min. 11 sec. Derkses deed er 1 min. 14 sec. over.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4