DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Nederland en Indonesië-samenwerking op voet van gelijkheid Begroting 1950 heeft een overschot Melklevering aan grote steden dreigt te stagneren KONINGIN JULIANA SPREEKT TROONREDE UIT Een prijs-stop afgekondigd Zegenrijk samengaan van Oost en West Doodstraf voor Lages Maar personele belasting met honderd opcenten omhoog Komende vier dagen een tekort van 3,5 millioen liter Zielloos en zonder geloof 9e Jaargang no. 220 Dinsdag 20 September 1949 Opgericht door de Stichting ..Hel Parool" Giro 510330. Bank: Rotterdanscbe Bank Postbus 1 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur TJ. DE BOOR DER. Fundamentele veranderingen in de internationale verhoudingen DEN HAAG. „Zwaar is de druk, die nog steeds op de volkeren van Nederland en Indonesië rust als gevolg van het uitbleven van definitieve overeenstemming over een nieuwe rechtsorde", aldus Koningin Juliana hedenmiddag in de Ridderzaal b(j het uitspreken der Troonrede. „Smartelijk zijn in het bijzonder de verliezen aan mensenlevens. Met dankbaarheid en eerbied denk ik aan hen, die vielen als slachtoffer van hun plichtsvervulling. Het bijeenkomen van de Ronde Tafel Conferentie, die thans hier ter stede wordt gehouden, heeft echter de hoop doen herleven, dat, hoe ernstig en ingewikkeld de vraagstukken ook zijn, die zjj tot oplossing moet brengen, partijen er in zullen slagen spoedig een bevredigend eindresultaat te bereiken. Moge daaruit voortkomen een samenwerking op voet van gelijk heid tussen de volkeren van een vrjj en souverein Nederland en van een vrij en souverein Indonesië, die in de geschiedenis zal kunnen gelden als een voorbeeld van zegenrijk samengaan van Oost en West." f HONDERDEN HAGENAARS hebben in het holst van de nacht hun hui* verlaten, om zich van een goede plaats langs de route, die H.M. koningin Ju liana vandaag cal volgen, te verzekeren AMSTERDAM. Het Amster dams Bijzonder Gerechtshof heeft vanmorgen, uitspraak doende in het langste proces, dat 't ooit heeft behandeld, de 47-jarlge voormalige SS-sturmbahnfuhrcr en Kriminal- rat Willy Lages uit Bronswijk, ex- chef van de Duitse Sichcrheitspoli- zei en Sicherhcitsdicnst in de Eu- terpestraat te Amsterdam, tot de doodstraf veroordeeld. Een aparte paragraaf was in de sententie gewijd aan de fusillering van 14 gevangenen in de duinen bij Overvecn in de zomer van 1944, waarbij Lages zelf aanwezig was geweest. Daarbij waren de on gelukkige slachtoffers met vijf te gelijk gedwongen in een van te voren gereed gemaakt massagraf neer te knielen, waarna zij door een soldaat werden gedood met een nekschot uit een geweer, dat herhaaldelijk weigerde. „Alleen al voor deze executie," zeide de pre sident, „waarvoor verdachte de volle verantwoordelijkheid draagt, omdat hij er als chef bij aanwezig is geweest, heeft hij de hoogste straf verdiend." Lages. die rechtop in de ver- dachtenbank staande, deze woor den aanhoorde, bleef de president strak aanstaren en gaf geen enkel blijk van bewogenheid. Eerst toen hij mocht zitten om de lange sen tentie aan te horen, kwam er een lichte trek van berusting om. zijn lippen. Cassatie gevraagd Ónmiddelijk na de zitting heeft Lages met zijn verdediger, mr. O. G. Veenstra. besloten beroep in cassatie aan te vragen. Gevolgen van devaluatie KAB wil overleg over loon en prijs opschorten Het dagelijks bestuur van de Ne derlandse Katholieke Arbeiders Be weging heeft zich uitvoerig bezig tehouden met de mogelijkheid van evaluatie. Het is van oordeel dat het over leg met de regering inzake het loon- en prijsbeleid, gegeven de nieuwe situatie, dient te worden op geschort totdat ten aanzien van de devaluatie en de gevolgen daarvan, met name voor het levenspeil der arbeiders klaarheid is verkregen. Volgens het dagelijks bestuur van de EVC zal de devaluatie een prijs verhoging tengevolge hebben, die zal leiden tot een styging van de kosten van het levensonderhoud. Bovendien zal naar de opvatting van de E.V.C. een daling van de koopkracht de werkloosheid doen toenemen. Het dagelijks bestuur van de E.V.C. doet derhalve een dringend appèl zich standvastig in te zetten, om deze aanslag op het levenspeil af te slaan en onmiddel lijk over te gaan tot het organise ren van acties. Prins Bernhard licht ongesteld SOESTDIJK. Prins Bernhard moet wegens een maagaandoening enige dagen het bed houden. De behandelende geneesheer heeft toe gestaan, dat de prins zijn officiële verplichtingen zoveel mogelijk na komt. doch overigens dient Z.K.H. rust te nemen. Verwacht mag wor den dat de ongesteldheid van korte duur zal zijn. Goed herfstiveer Weersverwachting tot Woens dagavond: In de nanacht en vroege och tend tamelijk koud en op vele plaatsen mist. Overigens wisse lende bewolking met voorname lijk in het Noorden plaatselijk enkele buien. Langs de Wad- denkust zwakke tot matige noordelijke wind, elders weinig wind. Weinig verandering in temperatuur. 21 Sept.: Zon op 6.23. onder 18.42: Maan op 4.30. onder 18.34. Aan deze ernstige woorden had ELM. vooraf doen gaan een beschouwing over de internationale verhoudingen, waarin zij. herinnerend aan Haar woorden van het vorige Jaar, zeide: „De tegenstellingen, die zich nog steeds openbaren en tengevolge waarvan het politieke en economische herstel is vertraagd, hebben geleid tot fundamentele veranderingen in de inter nationale verhoudingen. waarbU Nederland ten nauwste betrokken is. Deze veranderingen hebben de stoot gegeven tot nieuwe vormen van staatkundige, economische en militaire samenwerking. Ook Nederland heeft in verband daarmede vérdere schreden gezet op de weg van bijzondere statengroeperingen en zal naar vermogen bijdragen tot de versterking van deze bindingen van constructief karakter. daarvan zich bevinden, is echter Naast de samenwerking met onze Zuidelijke buren in het ver band van de Benelux is dïe tussen de vijf mogendheden van het Ver drag van Brussel verder gegroeid. In het afgelopen jaar trad Neder land toe tot de Raad van Europa en het Noord-Atlantisch Verdrag. De ontwikkeling van de organisa tie van Straatsburg, waarbij twaalf Europese landen zijn aangesloten, houdt beloften in voor de groei der zozeer noodzakelijke groter eenheid in Europa. In het Noord- Atlantisch pact is samenwerking verkregen tussen een aantal sta ten in West-Europa en op het Westelijk Halfrond. Toen het dui delijk werd, dat de Verenigde Naties de collectieve veiligheid vooralsnog niet voldoende zouden kunnen garanderen, heeft Neder land in deelneming aan deze be perktere, maar niettemin ruime kring, een aanvullende waarborg voor zijn veiligheid gezocht en, naar vertrouwd wordt, ook gevon den. Een waarborg,, die mede brengt. dat Nederland ook zijner zijds zijn krachten inzet voor de bescherming van veiligheid, vrede en recht. Deze nieuwe aaneensluitingen pas sen in het bestjel van het Handvest der Verenigde Naties. Dat de be langstelling voor het buitenlands beleid, dat voor ons land van grote en steeds groeiende betekenis is, sterk toeneemt, stemt^tot voldoe ning. Nauwere samenwerking met de Volksvertegenwoordiging, ook op dit terrein, zal de Regering gaarne bevorderen. De Marshall-hulp Andermaal zal Nederland in het komende jaar de zeer gewaardeer de hulp ontvangen van de Vere nigde Staten van Amerika onder het Europees Herstelprogramma. Alleen door een gezamenlijk West- Europees optreden zal dit pro gramma de maximale vruchten kunnen afwerpen. Ondar.ks onver mijdelijke onvolkomenheden is de nog jonge organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking het aangewezen lichaam voor de vervulling van deze grootse taak. Daarnaast zal van de Raad van Europa een stimulerende invloed kunnen uitgaan. De Regering stelt zich onveran derd ten doel de verwezenlijking van de volledige Economische Unie tussen België, Luxemburg en Nederland zo krachtig mogelijk te bevorderen. Niettegenstaande ver heugende vorderingen, die reeds gemaakt werden, zijn nog grote moeilijkheden te overwinnen. De verdere ontwikkeling der algemene Europese samenwerking kan aan een snelle verwerkelijking ten goede komen. Het js geboden ook Duitsland, zij het voorlopig slechts West-Duits- land, meer en meer te betrekken in de West-Europese gemeen schap, mits gewaarborgd blijve, dat Duitsland de Europese veilig heid niet opnieuw in gevaar zal kunnen brengen. Een ruimere ont wikkeling van het economisch ver keer tussen Nederland en Duits land is in het belang van beide landen en tevens van een gezonde Europese economie. De interim-regeling Ten aanzien van Suriname en de Nederlandse Antillen is de weg, die tot een nieuwe rechtsorde leidt, reeds uitgestippeld. De Regering hoopt, dat een interim-regeling, die aan deze gebieden volledig auto nomie geeft, en die tevens betrek king heeft op de behandeling van gemeenschappelijke aangelegen heden, spoedig in werking zal kunnen treden, nadat gerezen moeilijkheden uit de weg zullen zijn geruimd. De met deze interim-regeling te verkrijgen ervaring zal van groot nut kunnen zijn bij de nadere overweging van de wijze, waarop de nieuwe opbouw van het Koninkrijk zal kunnen worden verwezenlijkt. Met het oog op het zo gewenste monetaire evenwicht stemt het tot voldoening, dat de Rijksbegroting voor het jaar 1950 voor het eerst na de bevrijding sluitend is. Het niveau, waarop de lopende uitga ven en de middelen tot dekking abnormaal hoog en stemt vooral in verband met de conjunctuurphase. waarin de wereld verkeert, tot be zorgdheid. Ondanks de belangrijke stijging der productie en de verbetering, die is ingetreden in de verhouding tussen in- en uitvoer, vertoont voorts de betalingsbalans, in het bijzonder met de dollargebieden, nog een groot tekort, dat voorals nog slechts overbrugd kan worden Zie verder pag. 3 DE FRANSE PLAATSVERVAN GENDE MINISTER, en vroegere directeur personeelszaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Jean-Paul Gamier, zal Jean Rivière als Frans ambassa deur in Nederland opvolgen. DEN HAAG Het is niet geoor loofd de prijzen van goederen en diensten, waarvoor de prfjsbehcer- sing was opgeheven, te verhogen boven het niveau, dat op 17 Sep tember j.I. algemeen gebruikelijk was. Aldus bepaalt de Beschikking Prijs-stop 1949, die vandaag in de Nederlandse Staatscourant is gepu bliceerd en die is ondertekend door de ministers van economische za ken. van landbouw, visserij en voedselvoorziening en van verkeer en waterstaat. Dit wil dus zeggen, dat degenen, die goederen verkopen of te koop aanbieden, geen hogere prijzen mo gen berekenen dan zij op 17 Sep tember deden. Degenen, die. af gaande op geruchten van devaluatie hun prijt.cn reeds hebben verhoogd, zullen deze dienovereenkomstig moeten verlagen. Voor de niet in prijs vrijgelaten goederen blijven uiteraard de bestaande voorschrif ten van kracht. De controle op de prijzen zal voorlopig worden ver scherpt. Schreeuwend tekort aan ziekenhuisbedden AMERSFOORT „Daar de be volking van Nederland in 1958 tien en een half millioen zielen telt moeten er in 1958 52.500 zie kenhuisbedden ter beschikking zijn; thans zijn er 38 a 39.000; in 9 jaar tijds moeten er dus 13-500 bijkomen. Ook de wijkverpleging schreeuwt om uitbreiding. Derhal ve verzoekt de APZV (stichting Activering Protestantse Zieken Verzorging) uwe Excellentie zich met alle instanties in verbinding te stellen over dit brandende vraagstuk." Met een dergelijk request heeft de APZV zich tot de minister van sociale zaken gewend. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Het traditionele koffertje, waaruit gistermiddag In de Tweede Kamer minister Lleftinck de met een oranje lint omwonden begrotingsstukken te voorschijn toverde, bevatte dltmaAl twee verras singen. Een aangename en een onaangename. Een aangename verrassing is het begrotingsoverschot van 20 millioen, al zal men op de voldoening, waarmede de minister in de Millloenennota dit verheugende feit releveert» wel de uitwerking der voor de deur staande devaluatie van de gulden In mindering moeten brengen. Een onaangename verrassing a oor allen, die personele belasting moeten betalen Is, dat op de huurwaardegrondslag nog eens 100 opeenten extra zullen worden gelegd ten bate van het R(|k. Intussen mag dit niet de ogen doen sluiten voor het feit, dat als op het o\erschot Aan de Gewone Dienst ten bedrage Aan ƒ191 millioen het ge raamde nadelig saldo van het LandbouAvegallsatiefonds, groot 171 mil lioen In mindering is gebracht, de begroting a oor 1950 nog een batig saldo van 20 millioen aanwast. Het vorig jaar was de begroting nagenoeg in evenAvicht, doch toen was het tekort van het Landbouw, egalisatiefonds niet meegeteld. In tussen zijn al de geproduceerde cij fers gebaseerd op ramingen, welke niet altyd met de werkelijke uit komst blyken te kloppen. Deze cij fers zien er, voor wat de gehele be groting betreft, als volgt uit: Uitgaven Gewone Dienst Buitengew. Dienst I 3.350 ƒ3.518 23 Totaal Inkomsten Gewone Dienst Buitengew. Dienst I Totaal 3.541 Het batig saldo is dus 191 mil lioen. doch wordt verminderd met de reeds eerder genoemde 171 mil- DEN HAAG. De melkaanvoer naar dc drie grote steden in het Westen van ons land dreigt In de komende dagen gestagneerd te worden. Dit is een gevolg van strubbelingen tussen de „Meik-Inkoop Vereniging" in het Westen van het land en diverse fabrieken in gebieden, waar vol doende melk voor de verkoop naar elders beschikbaar is. Naar schatting zal in dc grote steden in de komende dagen tAvintig tot dertig procent melk minder te koop zijn, dan doorgaans het geval is. Hoe lang deze situatie zal duren, is niet te voorzien. De inkoopvereniging zal voor dc komende vier dagen 3.5 millioen liter te kort komen. De voorraden melkpoeder zijn geblokkeerd voor de winter. ging. die bijna 75 procent van de inkopen voor het Westen des lands (voor 65 fabrieken, waaronder alle Haagse bedrijven) controleert, heeft moeten overdoen. Thans, nu de melkstroom wat verminderd is en de afzetmogelijkheden voor boter verbeterd zijn, vragen de boterfa- brieken het uiterste, wat zij onder de maximumprijzen-regeling kunnen vragen. De Melk-Inkoop Vereniging, die, volgens deskundigen, vele verkopers deze zomer te zeer in het nauw heeft gedreven, wil de gevraagde prijzen niet betalen. Op deze manier komt er minder melk voor consumptie naar het Westen, dan noodzakelijk is. Nu kan de Inkoopvereniging aan het bedrijfschap vragen om vorde ring toe te passen, welke maatregel als „stok achter de deur" voor beide vrijgelaten partijen bestaan bleef. Dit wordt echter voor kopers en verkopers beide een onvoordelige zaak. Vordering kan namelijk alleen ge schieden tegen de richtprijs, de laagst mogelijke voor de verkoper dus. Bovendien moet dan de koper, Mondjesmaat, alleen voor kinderen en zieken In het Westen des lands wordt niet voldoende melk geproduceerd om de behoefte in de grote steden te dekken. Daarom Avordt geregeld melk uit andere gebieden, zoge naamde „aanvullingsmelk", per tank auto aangevoerd. Dit jaar is voor het eerst sinds de oorlog door het Bedrijfschap Zuivel de directe handel tussen verkopers en kopers weer vrijgegeven. Voor dien controleerde en regelde het bedrijfschap de melkafzet. Het is thans dus weer mogelijk voor con sumptiemelkinrichtingen om te ko pen, waar men wil. In de afgelopen zomer zijn hier door reeds moeilijkheden ontstaan, toen een aantal boterfabrieken door overvloed van melk en gebrek aan afzetgebied de melk voor slechte prijzen aan de Melk-Inkoop Vereni- die vordering vraagt de inkoop vereniging in dit geval een hef fing betalen van 1.25 per 100 kilo gram. Bij vrije aankoop, beneden de maximumprijs, krijgt het ontvangen de bedrijf een gulden veertig per 100 kilogram van elders aangevoer de melk als toeslag, plus de volle dige vrachtprijs. Volgens deskundigen zal de strub beling. die dus zuiver een handels kwestie is, vrij spoedig moeten wor den opgelost. Een zekere leverings plicht hebben de verkopers altijd, maar zij staan er vrij in aan Avelke consumptiemelkverkoper zij willen leveren. De thans door sommige be drijven aan de Inkoopvereniging ge vraagde hoge prijzen acht men uit sluitend het gevolg van de lage prij zen, die men in de afgelopen zomer wilde betalen, toen de melk overvloe dig te krijgen Avas en de boterafzet slecht bleek. Aangezien de literprijs voor het publiek toen gehandhaafd werd. waren de verdiensten via de Inkoopvereniging vrij aanzienlijk. De boterfabrieken trachten thans hun verlies van de afgelopen zomer in te halen. Naar het oordeel van de deskundi gen ware het beter geweest, indien de betrokken partijen van het „be gin van de vrijheid" af een contract voor langere duur met bevredigende prijzen voor alle twee gesloten zou den hebben. De ..Melk-Inkoop Ver eniging" heeft daarvan echter niets willen weten en nu hebben de le veranciers weer het heft in handen. De gevolgen gaan zich thans aan de huisdeuren afspelen. In sommige gevallen zal slechts mondjesmaat melk te krijgen zijn. De melkinko- pers verzoeken om clementie bij het publiek; zij vragen dringend uitsluitend melk voor zieken en kin deren te kopen. liocn van het Landbouwcgalisatie- fonds. Onder de Buitengewone Dienst I vallen de bijzondere uitga ven met aflopend karakter; de Buitengewone Dienst II omvat de kapitaalsontvangsten en -uitgaven, voor 1950 resp. geraamd op 185 en 575 millioen, zodat hier een na. delig saldo is van 390 millioen. Het geraamde batig saldo op dc begroting 1950 kan nog toenemen doordat het tekort van het Land- bouwegalisatiefonds kleiner zal z\jn afschaffing van subsidies Is n.l. in ovenveging doch ook als ge volg van een aantal belastingver zwaringen, waaruit ruim 190 mil lioen verwacht wordt voor 's Rtyks kas. Voor de belastingbetalers ziet het rekensommetje er echter als volgt uit: Wijziging van de omzet belasting Wijziging van opcenten pers. belasting Wijziging zegel- en registratierecht Verhoging bijz. Invoerrecht benzine Totaal millioen ƒ140 29 8 40 ƒ217 Hierbij moet echter gewezen Avor- den op de aangekondigde verlaging van de tarieven van de loonbelas ting en de Inkomstenbelasting, wel ke het Rijk ƒ140 millioen zal kos ten, terwijl het plm. 155 zal der ven door de aanhangige belasting, herziening" 1949 en aan de Gemeen ten 52.8 millioen zal moeten uit keren als gevolg van de herziening van de Ondernemingsbclasting Een onzekere factor vormen ver der nog de gevolgen van een even tuele unificatie van accijnzen in Benelux-verband. Defensie in Z. China stort ineen HONGKONG. Volgens gewoon lijk betrouwbare bron moet Tsjang Kai Sjek de terugtrekking hebben gelast van de geregelde nationalis tische troepen uit Noord Kwantoong en daarmee de ineenstorting der nationalistische defensie in Zuid China hebben aangekondigd. Van nationalistische zijde is de val van het nationalistische hoofdkwartier in de provincie Foekien toegegeven. Het bevel tot terugtrekken is ge richt tot generaal Lioeantsji, die evenwel zou dralen het na te ko men, omdat hij voor de gevolgen er van niet zou durven instaan. In een te San Francisco opgevan gen uitzending van Radio Pciping wordt de verovering gemeld van Woewei in de provincie Kansoe aan de hoofdweg naar de provincie Sin- kiang. Bij de strijd om de stad zou den zich 1200 nationalisten hebben overgegeven. De torpedojager „Tsjang Tsjih", het vlaggeschip van de nationalistische vloot der Tsjoe- san-eilanden zou in handen van de communisten zijn gevallen. WANNEER het zo is. dat de coor het Kabinet opgestelde Troonrede de weerspiegeling moet zijn van de geest, die onze rege ring bezielt, dan is het vandaag treurig met ons gesteld. De enige warmte, die aan deze rede werd gegeven, kwam door de stem \-an Koningin Juliana, de beste bijdra ge die zij aan dit dorre en droge stuk heeft kunnen geven. En ge lijk het een vreugde is om onze Koningin te mogen horen, zulk een teleurstelling is hot kennis te nemen van dit inhoudsloze stuk. Op deze derde Dinsdag in Sep tember, die de vriendelijke naam draagt van Prinsjesdag en waar bij duizenden zich naar Den Haag begeven om de Koningin en de gouden koets te aicn, wordt ons duidelijk gemaakt, dat voor het Nederlandse volk de opening van de Staten-Generaal zeer zeker nog iets anders heeft dan alleen de koel-zakelijke overweging, dat het nieuwe bestuursjaar weer is be gonnen. In het Avachten op en het kijken naar de koninklijke stoet en de deftigheid der regeerders, ligt het element besloten dat men nog iets meer Avil ontvangen dan alleen de kille efficiency over onze tegenwoordige benauwenis. Wanneer de Troonrede ook nog de bedoeling heeft onze Neder landse gemeenschap die stimulans te geven die nodig is ter verkrij ging van dat beetje meer in pro ductie en energie, waardoor Ne derland er bovenop moet komen, hadden de samenstellers van deze droge gort par excellence beter gedaan zich de massa's voor ogen te houden, die vandaag naar dc koninklijke stoet kwamen kijken. Zij hadden dan hun pen in betere inkt dan die der departementale potten kunnen dopen. F)E zakelijke zijde van deze ■L>' Troonrede levert vrijwel geen nieuws op. Dc noodzaak tot deva luatie wordt onder meer terecht aangeduid door het feit, dat de verkopersmarkt zich in een ko persmarkt heeft gewijzigd, het geen ons plaatst voor de noodzaak onze concurrentiemogelijkheid te vergroten. De uitvoerige beschouwingen, gewijd aan de bekende blokvor mingen met andere landen in en buiten Europa, bewijzen hoe zeer het accent in deze tijd gelegd moet worden meer dan ooit op onze internationale afhankelijk heid en de alom gevoelde noodza kelijkheid door aaneensluiting de vrede te verzekeren. In hoeverre sinds 1815 blokvormingen en pacts beAvezen hebben inderdaad bijge dragen te hebben oorlogen te voorkomen, is vandaag meer een academische vraag dan een prac- tische. Slechts het totstandkomen onder de vigueur der Verenigde Naties geeft aan deze pacten een solider basis dan de vorige-eeuwse machtsgroeperingen. De passages over Indonesië kun nen Avij gevoeglijk voorbijgaan. Het spreekt vanzelf, dat de Troon rede, uitgesproken op dezelfde plaats waar de Ronde Tafel Con ferentie Avordt gehouden, moeilijk wat anders kan zeggen dan dat de hoop herleefd is op een bevredi gend eindresultaat. Men notcre echter de uitspraak: een vrij en souverein Nederland samenwer kend met een vrij en souverein Indonesië. De verheugenis over een slui tende begroting, voor het eerst na de bevrijding, blijkt spoedig een schyn-vreugde te zijn. De cijfers van debet en credit zijn zo hoog, dat men verrekijkers nodig heeft om het evenwicht te ontdekken. Terecht wordt er dan ook gespro ken van bezorgdheid. Wanneer wij het totaal van dit staatsstuk op ons laten inwerken en dc mededeling, dat thans een eind gemaakt wordt aan detail bemoeienissen die zijn voortge vloeid uit de schaarste-economie, niet meer waarde toekennen dan zij heeft, namelijk een schijn-suc- ccs Avaar straks door de devaluatie juist prijscontrole geboden zal zijn, is de conclusie: een in alle facto ren weinig zeggend geheel, dat het echter klaar speelt een indruk van somberheid achter te laten. NEDERLAND, jong Nederland behoeft niet de ogen te slui ten voor de gevaren die dreigen, voor de benauwenissen die druk ken. Maar er is in het leven nog iets meer dan alleen cijfers en feiten en verhoudingen. Er is ook nog dat ondefinieerbare in elk mens en in elke gemeenschap. In kleine gemeenschappen even als in de samenleving der volke ren. En dat is het geloof in een betere toekomst, een geloof, dat kan standhouden ondanks alle bewijzen van het tegendeel. Zoals tussen 1940 en '45 een oorlog werd gewonnen door hen, wier positie hopeloos was. gelijk men in 1941 op grond van de stukken, de feiten en de omstandigheden zou moeten zeggen dat Londen reddeloos ver loren was en Europa uitgeleverd aan de macht van het fascisme, zo is het vandaag met Nederland en de wereld. Het geloof en het vertrouwen in de goede eindbeschikking is geen onwerkelijke factor bij het beoor delen van de toekomst en elke be schouwing, of het nu de balans van een éénmans-zaak is dan wel die van Nederland, is onvolledig wan neer geen rekening Avordt gehou den met de wil en het geloof en het vertrouAven van Jonj Neder land, dat een kracht heeft gelijk aan die van de vroegere illegali teit. waaraan deze Troonrede met pijnlijke nonchalance is voorbijge gaan. SOESTDIJK. H.M. de Konin gin heeft generaal De Lattre de Tassigny, opperbevelhebber van de West-Europese landstrijdkrachten, op paleis Soestdijk ontvangen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1