ëuk is erger dan pijn! MAPLE LEAF I11 de St. Joriskerk komt een grole Zendingstentoonstelling Die Csardasfiirstin j Protestanten zorgenvoor Protestantse zieken DEBRALINE MyW kaUAHfOHC- Noteert o even I Denkt erom I Oude Fritz Hirsch traditie is in ere hersteld Strijd om ,,Fort Dorresteyn' werd spoedig gestaakt Samenwerking tussen Roode Kruis en E.H.B.O. S.O.S. succes in Eindhoven Nieuws over het flatgebouw Biljarters strijden om hoogste titel 2 Dinsdag 20 September I945 fD Zento betekent een evenement op kerkelijk en cultureel gebied Van 26 tot 30 September wordt in de St. Joriskerk aan de Hof een grote Zendingstentoonstelling gehouden, uitgaande van het Nederlands Hervormde Zendingsbureau te Oegstgeest, het Zendingscentrum van de Gereformeerde Kerken in Neder land te Baarn en de Gereformeerde Zendingsbond. De Zento in Amersfoort betekent een evenement op kerkelijk en cultu reel gebied van de eerste rang. Immers de wijze waarop het publiek kennis kan maken met land en volk van Indonesië en het leven daar van alle dag is wel zeer uniek. Dankbaar en blij zijn de initiatiefnemers, dat ook in Amersfoort deze ten toonstelling eén exponent mag zijn van de goede en nauwe samenwerking der beide zendende kerken. Filmvoorstellingen in „Philalethes" Er is op de Zento heel veel te zien en misschien nog meer te be luisteren. De diverse stands zijn zo ingericht, dat men zittend met een goed gezicht op het geëxpo seerde, rustig alles in zich op kan nemen, dat geboden wordt. Het is ondoenlijk gebleken de Zento „even" te gaan bekijken, enkele uren moet men er zeker voor uit trekken. De voorwerpen immers zijn dood; het gesproken woord moet het wezenlijke werk doen en dat vraagt veel tijd. Er zijn vijf stands waarbij ge sproken wordt (Java, Sumatra, Celebes en Molukken, Nieuw Gui nea en Soemba), verder drie „stom me stands" (SIMAVI, Ned. Bij belgenootschap en Ned. Zendings raad); twee tableaux met statis tisch gerangschikt cijfermateriaal, betreffende Zendingspredikanten, -artsen, -onderwijzers, -verpleeg sters, -scholen, -ziekenhuizen en kerken; enkele duidelijke kaarten, en een wand die de verhouding in beeld brengt van de bedragen, die de gemiddelde Nederlander be steedt aan tabak en snoep en of fert aan de Zending enz. enz. EXPLICATIE Alle stands vragen intense be langstelling. Bezoekt men de Zen to dan zal men ervaren, dat deze tentoonstelling wel enigszins ver schilt van anderen. Zoals gezegd zit men hier te luisteren en gaat zo volgens een eenvoudig roule- ringssysteem langs de stands. Bij de „sprekende stands" vindt inen een zendingspredikant. Zulk een zendeling of -onderwijzer heeft meestal tientallen jaren ervaring op het zendingsveld achter zich en vertelt daarvan met enthousiasme en grote deskundigheid. Ter illu stratie van het gesprokene worden de diverse voorwerpen, op de ta fels uitgestald, erbij betrokken. De „stomme stands" spreken voor zich zelf: SIMAVI laat zien wat zij ver richt in het kader der medische zending; het Ned. Bijbelgenoot schap toont een kaart met de zo uiteenlopende taalgebieden en boekwerken gedrukt in die diver se talen. EEN FILM In Philalethes zal doorlopend de film „Van vrees tot .geloof" ge draaid worden, terwijl de bezoe kers in een speciaal daarvoor in gerichte thee- en koffieschenkerij zich van een versnapering kunnen voorzien. Een uitstekend verzorg de Zento-gids, verkrijgbaar aan de kassa, is een blijvende en waardevolle herinnering aan de tentoonstelling. Maar vier dagen ls de Zento in Amersfoort Maandag 26 Sept. 1949, om 8 uur wordt zij officieel geopend. Van Dins dag tot en met Vrijdag is zij dan voor het publiek toegan kelijk van 9 tot 12 v.m. en van 2 tot 5 en 7 tot 10 n.m. In de morgen- en middaguren zullen vele scholen de tentoonstel ling bezoeken, terwijl in de na middag en avond vooral op ver enigingen, clubs en groepen van buiten de stad gerekend wordt. Individuele bezoekers zijn natuur lijk vrij de gehele dag van deze uitzonderlijke gelegenheid te pro fiteren. DOEL Het doel van deze tentoonstel ling? Binnen het terrein der kerk steeds meerdere christenen, meer rechtstreeks te bepalen bij de hun allen gegeven opdracht om het Evangelie te verkondigen aan alle niet christelijke volkeren en groe pen. Buiten het terrein der kerk tracht deze tentoonstelling een soms schrijnende kloof te dichten tussen het christelijke en niet- christelijke deel der bevolking. Kortom: een expositie, die de gehele burgerij direct zal aanspre ken. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Ons dagelijks teveel Nog maar al te vaak zijn er mensen, die hun fiets onbeheerd en ongesloten in de straat laten staan. Men weet, dat het verboden is. Fietsers mogen trouwens heel veel niet doen. Met „losse handen", zonder deugdelijke verlichting en met personen ouder dan tier, jaar achterop rijden, dat is alle maal verboden. Menigeen moest dat gisteren tot zijn schade onder vinden. Een automobilist kon geen rijbe wijs en geen werkboekje tonen. Een bestuurder van een truck met oplegger, waarop een grote mecha nische kraan, werd geverbaliseerd, omdat hij op de openbare weg reed zonder eerst vergunning tot rijden met het gevaarte te hebben verkregen. 193. Schipper Van der Decken vaart blijkbaar onder een gelukkig ge sternte want °ok gedu rende de volgende we ken blijft het weer goed en waait er een gunsti ge wind. Jan Robertsz heeft het nog nooit zo meegemaakt. Voor de Franse passagiers duurt de reis wel lang. Ze zijn op weg naar Cay enne, waar familieleden van hen een kolonie hebben gevormd en vooral Jeannette en Hu- bert stellen zich vee! van het nieuwe leven daar voor. Elke dag is Jan Robertsz in de weer met de Jacobsstaf om waarnemingen te doen en de plaats te be palen, waar het schip zich bevindt. En op zekere dag kan hij monsieur Lefèbre, die veel belangstelling toont voor de navigatie, meede- dig ten einde, monsieur", zegt hij maar len, dat eerstdaags de kust van Zuid-Amerika ons zal het nog wel enkele maanden in het zicht zal komen. „Voor u is de reis spoe- voor yü de vaderlandse kust terugzien." Inge? M^d Alleen-verkoop voor Nederland E G BOUWER'j Handelsvcreenigtng Amsterdam-Z. Ruitenkrasser werd veroordeeld De 40-jarige A. A. v. d. B., die destijds bil diverse winkeliers in de hoofdstraten hier ter stede de eta lageruiten bekrast heeft, stond Maandagmiddag opnieuw in de be klaagden bank voor de Utrechtse Politierechter. Over verdachte was nl. een reclasserings- en een psy chiatrisch rapport uitgebracht, waaruit bleek, dat de man een wilszwakke persoonlijkheid heeft. Hij is meermalen caféhouder ge weest. doch door zijn overmatig drankmisbruik liet hij zijn zaak verlopen. Het hem ten laste gelegde feit was eveneens in dronkenschap gepleegd. Rekening houdende met de rapporten legde de Politierechter en voorwaardelijke gevangenisstraf op van drie maanden plus een geld boete van f 50, subs, vijfentwintig dagen hechtenis. Stremming des Verkeers Een gedeelte van de provinciale weg van Amersfoort naar Bunscho ten nabij Zeldert, zal gedurende het tijdvak van 21 September tot 1 December e.k. voor het verkeer met voertuigen met uitzondering van rijwielen, zijn afgesloten. De KNAC raadt het wegverkeer aan de weg AmersfoortDen HamZevenhui zenBunschoten vice versa te vol gen. Het interieur van de St. Joris kerk op de Hof. Ongetwijfeld is in deze indrukwekkende ruimte de juiste sfeer voor 'n zendings tentoonstelling aanwezig. GRAND THEATRE: „Een Avon tuur in Berlijn". Zondag 1.30, 4, 6.30 en 9 uur. Dag. 2.30, 6.30 en 9 uur. Donderdag 22 September, aan vang 8 uur: Operette „Czardas- fürstin" op te voeren door Hoofd stad Operette. CITY THEATER: „Keizerwals". Zondag 2. 4.15, 6 45 en 9 uur. Da gelijks 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van 20 t.m. 22 September „Door dik en dun". CITY THEATER SOESTDIJK: Van 20 t-m. 22 September „Door dik en dun". Zondag 2 uur en overige dagen 2.30 en 8 uur. 20 t.m. 24 Sept. Geb. Borstraat. Winkelbeurs Soesterkwartier 14-17 en 19-22.30 uur. 21 Sept. Openbare leeszaal. Volks universiteit. Prof. dr. H. Th. Fi scher, „De ontmoeting van blank en bruin, 8 uur. 22 Sept. Nieuw Amsvorde. De Hanze. F. Jansen, „Amsterdam voorheen en thans, 8 uur. 23 Sept. Amicitia. Nuicitia N.V. V. De Keitjes met „Komedia", 8 uur. 24 Sept. Amicitia. Telepaat Prof. Henri Revos, 8 uur. 25 Sept. Kerkgebouw L. Vr.str. Liturgische dienst, 8 uur. 26 Sept. Geb. Vrijz. Herv. Inst. Volksuniversiteit, F. F. H. Laret, „De West en Nederland", 8 uur. 2630 Sept. St. Joriskerk. Zen dingstentoonstelling „Zento". Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur; Uitlening voor kin deren: Woensdag- en Zaterdagmid dag van 2.304.30 uur; Leeszaal dagelijks van 1012.30 en 2-5 uur: bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 710 uur. R.K. Openbare Leeszaal, Wijers- straat 2. Geopend van 101 uur en 2.305.45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 u. (Inger. Med.) MORGENOCHTEND 10 UUR BEGINT DE PLAATSBESPREKING: VOOR DE OPERETTE op te voeren door de v.m. FRITZ HIRSCH OPHRETTE Donderdag 22 Sept. 20 uur GRAND THcaTRE APZV richt zich tot minister van sociale zaken De Landelijke Sli-.-htlng; tol Acll- vering der Protestantse Ziekenver zorging, de APZV te Amersfoort, heeft zich ter gelegenheid van de opening der Staten-Generaal en het indienen der Rijksbegroting voor het jaar 1950 in een schreven ge wend tot dc Minister van Sociale Zaken, onder wie de bouw van zie kenhuizen ressorteert. In dat schrijven verzoekt zfj de Minister dringend zijn aandacht te willen geven aan drie belangrijke zaken, de nieuwbouw van zieken huizen betreffende. Allereerst vragen zij de Minister te willen bevorderen, dat de nieuwbouw van ziekenhuizen, wijkverplegingen en sanatoria ge lijke tred houde met de nieuwbouw van woningen, opdat deze nieuw bouw van woningen niet zou gaan ten koste van de gezondheid van het Nederlandse volk. Dit betekent, dat in 1958 beschikt moet kunnen worden over 20.000 nieuwe zieken huisbedden, op een totaal van 52.500 ziekenhuisbedden in Neder land. VERDELING DER GELDEN In de tweede plaats vraagt zij de Minister wel te willen bevorderen, dat de gelden, die voor de bouw van ziekenhuizen e.d. beschikbaar zijn, gelijkelijk verdeeld worden ove de drie bevolkingsgroepen van Nederland, de Rooms-Katholieke, de Humanistische en de Protestant se bevolkingsgroep. In een toelich ting toont zij aan, dat op grond van de nieuwste percentage-cijfers de R.K. bevolkingsgroep recht heeft op 13.334 bedden, maar in werke lijkheid beschikt over 18.313 bed den. Dat de Humanistische bevol kingsgroep recht heeft op 6.061 bedden, maar in werkelijkheid be schikt over niet minder dan 11.240 bedden. En dat de Protestantse be volkingsgroep recht heeft op 15.239 bedden, maar in werkelijkheid slechts beschikt over 5.081 bedden. GARANTIE BIJ NIEUWBOUW Tenslotte vraagt zij de Minister een regeling te willen ontwerpen, waarbij de Overheid zich garant stelt voor de rente en aflossing van die gelden, welke door de besturen van particuliere ziekenhuisinstellingen moeten worden bijeengebracht ter financiering van de nieuwbouw van ziekenhuizen en welke niet door exploitatie worden gedekt. Zonder deze garantie kan van nieuwbouw geen sprake zijn. De A.P.Z.V. heeft reeds veel voorbereidend werk verricht. Thans treedt zij met het resultaat van die arbeid naar buiten. Zij doet dat on der de leus: Protestanten zorgen voor Protestantse zieken! Tot deze actie roept zij alle Protestanten op. Als gevolg daarvan heeft zij dit schrijven aah de Minister gezonden. Ook tot de minister van Sociale Zaken en de leden der Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal zijn brieven gericht waarin op rechtvaardige gronden gewezen wordt op het belang van een eer lijke verdeling der gelden voor de gezondheidszorg. Weg naar Bunschoten afgesloten Een gedeelte van de Provinciale weg van Amersfoort naar Bun schoten nabij Zeldert zal geduren de het tijdvak van 21 September tot 1 December e.k. voor het ver keer met voertuigen met uit zondering van rijwielen zijn af gesloten. De KNAC raadt het wegverkeer aan de weg Amers foortDen HamZevenhuizen Bunschoten vice versa te volgen. „Die Czardasfürstin"' in oorspronkelijke taal .Grand" in Reeds lange tijd heeft zowel pers als publiek er bij de directie van de Hoofdstad Operette op aangedron gen de voorstellingen van de Ween- se operettes niet meer in een Neder landse vertaling hoe goed deze overigens waren op te voeren, doch weer de oorspronkelijke taal te gebruiken, waardoor niets van de charme van deze uniek Weense kunst behoeft verloren te gaan. Indien er één gezelschap in den lande is waarop deze drang uitge oefend mag worden, dan is het wel de Hoofdstad Operette, niet alleen omdat dit gezelschap de voortzetting is van de voormalige Fritz Hirsch Operette, maar bovenal om het feit. dat de kern van dit gez.elschap uit rasechte Weense kunstenaars be staat. die jarenlang onder leiding van Fritz Hirsch. hetzij in Neder land werkten, hetzij aan de eerste theaters van Wenen verbonden waren. De directie van de Hoofdstad Operette gelooft dan ook stellig er goed aan te hebben gedaan aan het verlangen van vele opertte-liefheb- bers tegemoet te komen, door haar opvoeringen wederom in de origi nele taal te brengen, daarmede dan (Ingez Med.) Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van Uw huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel Oneerlijke lasser AMERSFOORT. Gisteren stond de 21-jarige lasser R- J. de V. op nieuw voor de Utrechtse Politie rechter terecht wegens diefstal van loden buizen ten nadele van G. L. K. alhier. De zaak werd destijds aangehou den voor 't uitbrengen van een re- classeringsrapport. Hieruit bleek thans, dat verdachte uit een minder gunstig milieu afkomstig is, terwijl zijn politieke verleden ook niet ge heel zuiver genoemd kan worden Derhalve had de procureur-fiscaal in eerste instantie plaatsing in een werkkamp bevolen. Hoewel de Of ficier van Justitie de poging van de procureur niet wilde belemmeren, achtte hij een stok achter de deur toch wel gewenst en eiste tegen de lasser drie maanden voorwaardelij ke gevangenisstraf met een proef tijd van drie jaar, benevens toezicht van de reclassering. Het vonnis luidde conform. Opbrengst collecte Dierenbescherming De j.l. Zaterdag ten bate van de afdeling Amersfoort van de Ne derlandse Vereniging voor de Die renbescherming gehouden collecte bracht f 1429,36 op. Motorrijder viel Op de Leusderweg bij het Treeker. bergje viel een motorrijder met motor en al op de grond. De man, zekere B. uit Leusden, liep een hersenschudding op. Bij onderzoek bleek, dat de voorvork van de mo tor gebroken was. „Start" dc nu reeds zeer popu laire sportbijlage van het „Dag blad voor Amersfoort" lag giste ren zomaar voor een ieder te koop op een tafel voor de gevel van ons gebouw. Voor de kopers die niet met gepast geld konden betalen, was een bakje met wis selgeld aanwezig. De automaat liep uitstekend. Velen kochten een „Start" en wierpen hun geld in het bakje. Een kasverschil was er niet! Volgende week Maandag ver schijnt „Start" weer. Komt u ook kopen? Er was nu al veel belangstelling zoals u ziet. tevens de oude Fritz Hirsch-traditie geheel herstellend. De Hoofdstad Operette zal op Donderdag 22 Sept. a.s. 's avonds om 8 uur in Grand Theatre te Amersfoort een voorstelling geven van „Die Csardasfiirstin". Emmerich Kalman's beroemde operette. Aan „Die Csardasfürstin" zullen medewerken: Paul Harden, Fritz Steiner. Otto Aurich Ruth Rhoden. Joh. v. d. Zalm. Hellena Rajewska, Hetty Ruys. Wim v. d. Velde. Carel Wijnbergen en vele anderen. Koor en orkest staan wederom onder lei ding van Julius Susan, terwijl Otto Aurich de regie voert. Er zijn voor „Die Csardasfürstin" nieuwe decors ontworpen door Tom Manders. Aan het vraagstuk van de costumering is ditmaal bijzondere aandacht besteed. Burgerlijke Stand Geboren: Evert, z v W Wernsen en A van 't Boveneind. Elisabeth Cornelia, d v H Sietsma en A van Barneveld. Wilhelm Johannes, z v J J Floor en W van Eldert. Overleden: W Pot, oud 24 jaar, ongehuwd. G Florijn, oud 72 jaar, echtgenoot van M. Vonhof. Politie-macht moest bemiddelend optreden in verhuizing „Staakt het vuren" van kracht Twee jaar geleden was er ln Amers foort een handelaar in roestig Ijzer, in oude flessen en in lompen, die een op slagplaats inrichtte aan de Dorresteynse- we|. De zaken gingen best en 's hande laars opslagplaats werd groter en gro ter. werd zelfs te groot, aldus oordeelde de eigenaar van dc grond Die kon met de beste wil van de wereld de hande laar niet meer van zijn grond af krij gen en probeerde het toen met behulp van een kantonrechterlijke uitspraak. De kantonrechter besliste, dat de han delaar moest verdwijnen. De gemeente Amersfoort wees hem, een zekere M een ander terrein, geschikt als opslag plaats. op de Isseltseweg' aan. maar Mr. maakte weinig haast met de verhuizing. Ze kon het gebeuren, dat hij Maan dagmorgen bezoek kreeg van een deur waarder en een agent van politie. M. wachtte de gasten op de weg op en wees op een vrachtauto, vol „handels waren". die gereed zou staan om naar de Isseltseweg te rijden. Prachtig, dacht de deurwaarder, cn zo leek het er op of alles in der minne geregeld zou wor den. De handelaar reed met de vracht auto naar de Isseltseweg. maar toen be gon dc herrie pas. De eigenaar van de grond, de landbouwer W.. riep de hulp in van enkele omwoners en gezamenlijk verwijderden ze allerlei oud spul, dat nog op het terrein lag, en brachten dat naar de kant van de weg. Een mede bewoonster van M. was het daar niet mee eens en ging W. met een voor de hand liggend wapen, een groot stuk ijzer, te lijf. De slag om Fort Dorre steyn was begonnen! Er moest een politie-machtje tussen beide komen en spoedig klonk het ..staakt het vuren", hoewel er nog menig propagandistisch woofdje werd gespro ken. Wethouder Van Zwol kwam de situatie ook eens bekijken en hoorde nog net. hoe M., inmiddels teruggeko men van de Isseltseweg. zei. dat hij. na al wat er nu gebeurd was. niets meer zal doen aaa de verhuizing. Doe het zelf maar, zei hij tegen landbouwer Op 5 October begint nieuwe cursus Deze zomer zijn door de besturen van de afdeling Amersfoort van het Nederlandsche Roode Kruis en de Nederlandse Vereniging voor EHBO, afdeling Amersfoort, naar aanleiding van een tussen de hoofdbesturen dier organisaties gesloten gentle- mans-agreement enige besprekingen gevoerd. Deze hebben geleid tot de volgende afspraak: a. het geven van een gemeen schappelijke cursus; b. de onkosten van de cursus ge meenschappelijk te dragen; c. na beëindiging van de cursus de gediplomeerden te animeren zich aan te sluiten bij de transport- en/of verpleegcolonne van het Nederland sche Roode Kruis. d. bij rampen etc. wordt het gentlemans-agreement gevolgd. Deze afspraak geldt voor de duur van de cursus, dus twee jaar. Als gevolg hiervan wordt op 5 October a.s. in de school aan de Lange Beek straat de eerste les gegeven door de EHBO. Wat punt b. betreft, zegt het gentlemans-agreement, dat in mo bilisatie en oorlogstijd de EHBO-af- delingen zich stellen ter beschikking van het Roode Kruis, bij elke actie op het gebied der eerste hulp ver lening. Het Roode Kruis draagt zorg, dat de leden der EHBO identiteitsbewij zen krijgen. In vredestijd bij plaat selijke, landelijke of regionale ram pen stellen beide verenigingen zich ter beschikking van de autoriteit, die dan de leiding heeft. Er zal naar worden gestreefd, dat het Roode Kruis het vervoer der zieken en ge wonden in de ruimste zin verzorgt en de EHBO haar taak allereerst zal vinden op het terrein van eerste hulp. Verder kan men lid van beide verenigingen zijn. Alle docenten, al le leden der EHBO en het Roode Kruis doen hun werk geheel belan geloos, laat Amersfoort nu tonen, dat zij dit waardeert. „We hebben grandioos succes ge had in Eindhoven," vertelde ons se cretaris T. Adelaar van „Samen Op Stap", de plaatselijke wandelvereni ging. die zich mag spiegelen in gro te populariteit. „Met verreweg de grootste groep, we waren met drie en zestig man plus leider, valt het niet mee om met een concurrentie van meer dan 40 groepen een twee de prijs weg te halen in de vorm van een prachtige beker." Het is S.O.S. weer gelukt en me nig open doekje mochten zij in de Fhilips-stad in ontvangst nemen. Met zo velen... en van zover Een jury van 10 leden beoordeelden de diverse groepen, zodat de tien prijzen zeker wel eerlijk verdeeld werden. De beoordeling was moei lijk. getuige het feit. dat om de 3e. 4e en 5e plaats moest worden ge loot. Een concurrente van S.O.S.. nl. de Vechtkanters uit Maarssen. was hier ook bij en kreeg de zesde prijs. ..Willem van Duivenvoorde" uit Oosterhout was favoriet en ontving de eerste prijs. Z.U.T en St. Joris waren eveneens vertegenwoordigd, doch zij liepen op de 15 km. met resp. groepen van 20 en 22 wande laars. De organisatie van deze 2e Be- vrijdingstocht was in handen van de Wandelver. ..De Zilvermeeuw". Er waren ca. 1500 deelnemers. Na af loop was er een fakkeloptocht en een défilé voor diverse hoge autori teiten in het Philins-stadion. De be langstelling voor deze Eindhovense wandeldag was overweldigend Jam mer dat Generaal Montgomery ver stek liet gaan. maar de fakkel uit Normandië was er wel. zodat de fakkeloptocht kon doorgaan. De uitslagen zijn: le pr. van Duivenvoorde" met 164% pnt.; 2e pr. S.O.S. met 162 pnt.; 3. 4 en 5 werden resp Marathon Dames (Hengelo). W.I.K. (Dongen) en ..Na tuurvrienden" (Eindhoven), ieder met 156 pnt; 6e pr „Do Vechtkan ters" (Maarssen). 152 pnt. Gevonden voorwerpen Bruine tabakzak, fototoestel in étui, wit kinderschoentje, een paar br. dameshandschoenen, een kin derschoentje, drie kindersokjes, een groene bal, sleutel, bril met licht montuur in halve koker, parapluie, postduif no. 214138, rose wollen hoofddoek, vulpen gevlamd, ga bardine jongens regenjas, zilveren horlogeketting, rood stoffen kin derschoentje, bruine portemonnaie, manchesterjas, een muntbiljét, denker bruine herenhandschoen, kinderarmbandje met wapentjes witte rozenkrans in étui, bedrukte shawl met blauwe rand, donker blauw zijden ceintuur. Hier ziet u Fort Dorresteyr,', waar dc meningen over een ver huizing zo verschilden, dat er hevig gevecht ontstond. (Archi/oto) Het voorlopig comité tot stichting n een flatgebouw richtte zich in het \v gende schrijven tot de belangsteller^ „Indertijd hebt U blijk van belarj- stelling in de plannen tot stichting een flatgebouw gegeven. Ons co-ji;V' heeft daarna vele onderhandelingen voerd. doch daar deze langer tijd deren dan is voorzien, willen wij te langer wachten met het geven van cc verslag over de stijnd van zaken. 1 Hoewel de vooruitzichten voor t* verkrijgen van een toewijzing van tc nodige materiaal er aanvankelijk r.f gunstig voorstonden, gelukte het j tenslotte een officieuze toezegging 't krijgen, dat het materiaal uiter';! einde 1950/bcpin 1951 te onzer beshi- king zal worden gesteld. Inmiddels hebben we naar een (e schikt bouwterrein uitgezien. Ook hie- voor bfijkt veel HJd nodig te zijn V| voerden reeds voorlopige onderhande lingen over verschillende terreinen Z> dra wij over voldoende gegevens 'k-|I schikken, zullen we belangstellende bijeen roepen ten einde hun advies on?, de te nemen besluiten in te winnen. De volgende stap zal moeten zijn 3" de hand van een door dc te benoem» architect te maken schetsplan poglnt'-i aan te wenden tot het verkrijgen mi overheidssteun. Doch voor we zover zijn. zal nogv-i enige tijd verlopen. Zodra we dus de nodige gege%'ens beschikken, c:". vangt U een uitnodiging tot het blj*> ncn van een vergadering Na een rust van enkele maande is de strijd op het groene laken:: het district Eemland opnieuw u alle hevigheid ontbrand. Doordir de Nederlandse Biljartbond 1 geheel nieuwe klasse-indeling heen. gemaakt, moest het districtsbestuur ook een grondige wijziging aan brengen in het gebruikelijke w| strijdschema. In afwijking met voorgaand seizoenen, toen men steeds begc- J met de wedstrijden voor de team kampioenschappen, besloot me£ eerst de strijd om de persoonlijk kampioenschappen af te werken. I In vrijwel alle clublokalen van j de aangesloten verenigingen sta. I men deze week met voorwedstn;- den in vier libreklassen, nl. y j tweede, derde, vierde en vij(« klasse. Voor de eerste klasse beschik men in dit district niet over voldoend aantal spelers, zodat hie voor geen kampioenschap vei-t speeld wordt. Van. de ruim 120 biljarters. zich voor de persoonlijke wedstrij- den hebben opgegeven, zullen in et vier klassen slechts zeven spelen; worden geplaatst, die, met de kam pioenen van het vorig jaar. in eC eindstrijd zullen uitmaken wie zicol kampioen 1949/50 mag noemen. Verwacht wordt dat de strijd os j deze kampioenschappen ongeveer drie maanden zullen duren. In Ja nuari hoopt men te beginnen mei de teamwedstrijden. Vooral in de cadre-klassen is eeo grondige wijziging aangebracht. Ij een competitie, die waarschijnlijk vele weken zal duren, zullen alk cadre-spelers elkaar minstens één maal ontmoeten. Deze competitie S bedoeld om tegelijkertijd de per* soonlijke kampioenen en de club kampioenen aan te wijzen. De belangstelling voor het bil jarten is ook ditmaal zeer groot- Weliswaar lieten spelers van voor gaande jaren verstek gaan, doch doordat zich vele nieuwe liefheb bers aanmeldden, is het aantal deel nemers weer zeer groot.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2