Devaluatie-lawine rolt nog steeds verder Kosten levensonderhoud worden hoger Twee oren en een staa voor Charles Hitchcot In Indonesië nog geen standpunt over devaluatie Devaluatie was onvermijdelijk Geen verdovende middelen ot pressie, zegt Szonyi Tijl Uilenspiegel in de mode Regeringsbesluit is genomen Bacon-export en aardappelen 4 Dinsdag 20 Septet LONDEN. De lawine der waardeverminderingen, veroorzaakt door de val van het pond, is nog steeds niet tot stilstand gekomen. De Franse regering besloot na een kabinetszitting, die bpna vier uren duurde, dei Franse franc ten opzichte van het pond sterling met 10 procent te deva lueren. De pariteit met hetpond is thans vastgesteld op 980 francs tegen 1090 francs voor de Britse devaluatie. Tegenover de doLlar blijft een vrije koers gehandhaafd, die om ongeveer 350 francs zal schommelen. Zweden heeft de koers van de kroon van 3.80 voor een dollar op 5.18 gebracht, terwjjl de pariteit met de pond gelijk is gebleven. ter hand te nemen. Op het ogenblik hebben de Britse exporteurs overi gens werk in overvloed vooruit lopend op een mogelijke devaluatie zijn er in de laatste weken voor vele millioenen aan Amerikaanse orders in Engeland geplaatst. Verder ver klaarde minister Cripps, dat er niet op de defensie en de sociale uit gaven zal worden bezuinigd, maar wel op het staatsapparaat. Franse franc met 10 procent omlaag In het geheel hebben thans acht tien landen gedevalueerd of staan op het punt zulks te doen. In een tiental andere staten, waaronder West-Duitsland, Oostenrijk en Argen tinië, wordt de devaluatie ernstig overwogen. Zwitserland en België verklaarden niet te zullen devalue ren, maar financiële experts ver wachten, dat tenminste België bin nen afzienbare tijd tot deze maat regel zal moeten overgaan Een optimistisch geluid is uit de Verenigde Staten gekomen: Ameri kaanse zakenlieden verwachten, dat er thans een einde zal komen aan de verstopping van de internationale handel, zoals deze zich in de laatste tijd ontwikkeld heeft. Sir Stafford Cripps heeft gisteren tijdens een persconferentie, die door niet minder dan 400 journalisten werd bijgewoond, een beroep ge daan op de Britse zakenlieden om met verdubbelde kracht de export De staatssecretaris van financiën van Indonesië, drs A. Oudt, heeft Dinsdagochtend te Batavia in een radiotoespraak medegedeeld, dat de Indonesische regering nog niet defi nitief haar standpunt heeft bepaald met betrekking tot het vraagstuk der devaluatie, zodat dienaangaande nog niets kan worden medegedeeld. Drs. Oudt zeide, dat sluiting van banken en spaarbanken niet in de bedoeling ligt, doch dat, in afwach ting van een definitieve bepaling van het standpunt der Indonesische regering, het deviezen-fonds voor Indonesië tijdelijk alle wisseltrans acties met het buitenland heeft stop gezet. De handel is de laatste tien dagen reeds op een eventuele devaluatie van de Ned. Oostindische gulden vooruitgelopen. Dit kwam tot uiting in een scher pe stijging van de prijzen van levens middelen, textielgoederen en import goederen, in een grote aarzeling bij de handelaars om over hun voor raden te beschikken cn in een sterke daling van de waarde van de gulden op de zwarte geldmarkt te Batavia. Het bestuur van de Nederlandse Antillen heeft met betrekking tot de devaluatie van het pond sterling en een eventuele devaluatie van de Nederlandse gulden zijn houding nog niet bepaald. Vorrink in de Apollohal AMSTERDAM Voor het eerst sedert negen maanden heeft Koos Vorrink, voorzitter van de Partij van de Arbeid, na zijn vliegonge luk in Kopenhagen, zijn partijge noten in een openbare vergadering toegesproken. Zesduizend Amster dammers brachten hem gister avond bij zijn verschijning op het met vlaggen versierde podium van de Apollohal een daverende ovatie. Vorrink's rede was getiteld: „Voor vrijheid en vrede". Hij keer de zich tegen de Sowjet-Unie, sprak over de terreur achter het ijzeren gordijn en over het feit. „dat Rusland het enige land is geweest, dat zich als overwinnende mogendheid aan gebiedsuitbreiding te buiten is gegaan." Nadat hij het „prachtige herstel van het productie-apparaat in Ne derland en de grote sociale rust" geprezen had, wijdde hij enige woorden aan de samenwerking tussen K.V.P. en P.v.d.A. „Wij, democratisch-socialisten, hebben voor het compromis geen angst," zo riep hij uit, „wanneer het tot de verwezenlijking van onze idealen kan bijdragen". De devaluatie van het pond ster ling noemde hij een poging om de spanning tussen pond en dollar te verminderen. Ook hij achtte de devaluatie van de gulden onver mijdelijk, maar geloofde aan de mogelijkheid, dat deze vrij alge mene devaluatie van Europese munteenheden kan bijdragen tot het economisch herstel van de ge hele wereld. Het laatste gedeelte van Vor- rinks rede was gewijd aan de ideo logische tegenstellingen, die het oude Europa zo verdeeld maken. Europese samenwerking essentieel als die is, is al niet meer voldoen de. Er moet samenwerking komen met het grote werelddeel aan de andere zijde van de Oceaan. Vol gens Vorrink kon men er met meer mee uit Amerika alleen maar het land van het ongebreidelde kapita lisme te noemen. Tenslotte deed hij een hartstochtelijk beroep op al zijn partijgenoten mede te werken aan de grote taak. die op de ar beiderspartij in dit verdeelde Euro pa rust: de verwezenlijking van het democratisch socialisme. Westduitse regering gevormd BONN. De eerste Westduitse regering die onder leiding zal staan van dr Konrad Adenauer is heden officieel door president Theodor Heuss benoemd. De ministers zijn: dr. Konrad Adenauer, bondskanse lier (CDU); dr Franz Bluecher. vice-kanselier cn minister voor het Europees Herstelplan (Vrije Dem.); Heinrich Hellwege, minister voor Verbinding met de Bondsraad (Duit se Partij); prof. Ludweig Erhard, minister van Economische Zaken <CDU>; dr Fritz Schaeffer, minister van Financiën (CDU); Jakob Kai ser. minister voor zaken, die geheel Duitsland betreffen, met inbegrip van de Oostelijke zone (CDU); dr Gustav Heinemann, minister van Binnenlandse Zaken (CDU); dr Thomas Dehler, minister van Jus titie (Vrije Dem Wilhelm Niklas, minister van Landbouw (CDU); Anton Storch, minister van Arbeid (CDU); dr Hans Christoph See- bohm, minister van Vervoer (Duitse Partij); Hans Schuberth, minister voor PTT (CDU); dr Eberhard Wil- bermuth, minister van Behuizing en Wederopbouw (Vrije Dem.); dr Hans Lukaschek, minister voor vluchtelingenzaken (CDU). Voorunie Benelux 1 Nov. van kracht BRUSSEL. Eerste minister Eyskens heeft hedenmorgen ver klaard, dat op 15 October in Lu xemburg eeu vergadering zal wor den gehouden van ministers der Beneluxlanden. Dit betekent, aldus Gaston Eyskens, dat de Voorunie op 1 November van kracht zal worden. België heeft het initiatief genomen tot deze bijeenkomst. Dode bij mijnexplosie in Roermond ROERMOND Een plantsoenar beider is gedood, toen Maandagmid dag om even over half twee een mijn explodeerde in een plantsoen aan de Minderbroedersingel te Roer mond. In de winter van 1944 bevond zich hier een tankversperring met mijnen. Deze versperring en de mij nen zijn destijds opgeruimd en het terrein werd afgezocht. Er schijnt echter een mijn te zijn achtergeble ven. Toen twee arbeiders met een zodenklopper een verzakking in een grasperk egaliseerden heeft de mijn de vereiste druk gekregen, met het gevolg, dat hij is ontploft. Het li chaam van de gedode werkman is zwaar verminkt. Het slachtoffer was sedert 1920 in dienst der ge meente Roermond. De man was ge huwd en vader van zes kinderen, waarvan er drie minderjarig zijn. Britse toeristen zonder geld LONDEN. Honderden gejaag de Britse toeristen belegerden gis teren banken en reisbureaux in België. Zwitserland, Frankrijk en Italië met reischeques. die plotse ling een derde minder waard wa~ ren geworden. Maar de banken waren gesloten en de reisbureaux konden niet helpen. Vele Britten beschikken niet meer over midde len om hun hotelrekening te beta len. Sommigen kunnen zelfs geen lunch meer bekostigen. Het Franse ministerie van finan ciën heeft ter tegemoetkoming toe stemming gegeven, dat de banken vanmiddag aan elke buitenlandse toerist 10.000 fran uitbetalen te gen dc oude wisselkoers. De trek naar Engeland is al be gonnen. Honderden auto's met G.B."-borden zijn Parijs al ge passeerd op weg naar de kanaal havens. Dr. Konrad Adenauer heeft be loofd dat zijn West Duitse regering zich tot het uiterste zal inspannen voor de stichting van de Ver. Sta ten van Europa. Hij noemde fede ratie de enige garantie voor Euro pa's vreedzame ontwikkeling. Amerikaanse is niet bang voor peper-en-zout haar Wat onmiddellijk opvalt, wan neer men in de drukke winkel straten van New York loopt, is dat niemand op U let. Ieder is zo bezig met zichzelf, dat hij er niet aan denkt ook maar de minste aandacht aan de duizen den om zich heen te schenken. En het is verwonderlijk met welk een rust de eindeloze men senstroom zicjj voortbeweegt. Opzichtige kleding ziet men weinig. Het snit van de heren- costuums is opvallend goed; de dassen zijn kleurig en vertonen vaak vreemdsoortige motieven, zij vormen de vrolijke noot van de meestal saaie herenkleeding. De vrouwen dragen haar kleren met een zekere onverschillig heid. Dit is echter schijn; in werkelijkheid wordt de garde robe met het grootst mogelijke overleg gekozen. De Amerikaan, se vrouw verschilt in twee op zichten totaal van de Hollandse: ze is dol op kleuren en op grijs haar. Zij kiest ook haar schoe nen, ja zelfs haar zakdoek en zonnebril in vrolijke tinten en wat het haar betreftzij denkt er niet over het te ver ven. Men begrijpt hier niet goed waarom dit in Europa zo popu lair is en meent dat het uitslui tend gedaan wordt om jonger te schijnen. Dat wij peper-en- zout-kleurig haar niet flatteus vinden en overtuigd zijn, dat een warme tint ons beter staat, verwondert haar. Mijn kapper voorspelt somber nog meer echtscheidingen als de vrouwen hem zo weinig werk geven. Volgens hem zouden veel mannen gevoelig zijn voor een kapsel, dat niet zo duidelijk het voortschrijden der jaren ver toont. Wie zal het zeggen? In ieder geval is een kapper, die 7 dollar rekent om zijn cliënte de gewenste tint te geven, niet onbevooroordeeld, lijkt mij. Sophie Hoedt Winkler Prins. V.J Langzaam-aan staking der Londense spoormannen LONDEN. De Londense spoor wegarbeiders hebben zich uitge sproken voor een „Langzaam-aan" staking, die Woensdag te midder nacht zal ingaan. Zij willen kracht bij zetten aan een eis van hun vak bond tot een loonsverhoging van tien shilling per week. Het is de eerste reactie van de Engelse arbeiders op de aansporing van Sir Stafford Cripps „harder te werken voor hetzelfde loon". Men neemt aan. dat hun actie een chaos zal veroorzaken m het ingewikkel de vervoerssysteem van de Britse hoofdstad. Deze actie zal een van de belangrijkste kwesties zijn waar voor de raad van het Britse Vak verenigingscongres zich gesteld ziet in de vergadering, die vandaag be legd is om de economische situatie te bespreken in het licht van de de valuatie van het Britse pond. Tweede Kamerlid Stein- metz neemt ontslag DEN HAAG. De heer W. Stein- metz in Amsterdam, die voor de KVP zitting had in de Tweede Ka mer, heeft met ingang van morgen zijn ontslag als lid van dit college ingediend. Zweedse koning is ziek STOCKHOLM Te Stockholm is bekend gemaakt, dat de 91-jarige koning Gustaaf van Zweden aan bronchitis en aan algemene zwakte lijdt. De kortademigheid, de ver moeidheid en het hoestén van de koning zijn toegenomen De lijfarts van de koning, dr Hjalmar Casser- man, is van Stockholm naar het kasteel Solliden op het eiland Oe- land vertrokken, waar de koning reeds verscheidene weken verblijf houdt. Hij heeft verklaard, dat de koning geen koorts heeft en dat de toestand van zijn hart geen aanlei ding geeft tot ongerustheid. Koning Gustaaf zal echter niet deelnemen aan de traditionele ko ninklijke elandenjacht, die heden plaats heeft en waarop ook koning Frederik en prins .Axel van Dene marken alsmede ex-koning Michael van Roemenië van de partij zijn. Voetballer, dief en recidivist GELEEN. In de nacht van Zondag op Maandag heeft de Ge- leense politie een bekend Sittards voetballer (die Zondag nog het enige doelpunt voor zijn club maak te) aangehouden, nadat hij in een kledingmagazijn was binnengedron gen en daar enkele costuums en een regenjas had ontvreemd. De dief was door de eigenaar ontdekt en op de vlucht gejaagd. In een portiek op de Rijksweg werd hij door de poli tie gearresteerd. Het bleek later, dat hij in de nacht van Zaterdag op Zondag zich te Meerssen eveneens schuldig had gemaakt aan diefstal uit een kle dingmagazijn, waar hij ook gestoord werd. De dief. zekere Ph. uit Helmond, die meestal in een woonwagen ver blijft. is volgens de politie, een re cidivist. (Eigen bericht) DEN HAAG. De gevolgen van de devaluatie van de gulden, welke thans voor de deur staat, zullen zich voor de grote massa van het pu. bliek op enkele terreinen in ongunstige zin doen gevoelen. Vrij direct zal dat het geval zijn met betrekking tot de broodprijzen, omdat onge veer 70 procent van het broodgraan, dat hier wordt gebruikt uit de dollargebieden wordt geïmporteerd. Ook de prijzen van artikelen, waar in bloem verwerkt Is. zoals biscuit, gebak, etc. zullen spoedig deze in. vloed ondergaan. Aangezien ook veevoeder ln hoofdzaak uit de dollarlanden zal worden geimporteerd, zullen de binnenlandse prijzen in de sector veeteelt eveneens na verloop van vrij korte tijd een stijging onder gaan, welke op de kosten van le vensonderhoud direct van invloed worden: weliswaar is de import van vlees ln de nabije toekomst van geen betekenis meer, op grond daarvan zal geen prijsstijging be hoeven op te treden, doch de kos ten van de veeteelt in Nederland door de verhoogde voederprijzen zullen wel doorwerken. Directe verhoging van de prijzen is voorts te verwachten van de stij ging der kosten van geimporteerde oliën en vetten. Tegenover dit alles staat echter, dat tengevolge van de devaluatie een veel sterker economisch her stel zal mogen worden verwacht. Hierdoor, en door de correctie- maatregelen, welke de regering ongetwijfeld moet nemen, is te verwachten, dat de gevolgen van de devaluatie voor de grote massa heel wat minder ernstig zullen zijn dan zij zich op het eerste gezicht laten aanzien. DE PROCESSEN IN BOEDAPEST Complot zou anti-*Russisch Balkanblok hebben willen vormen BOEDAPEST. Alle acht com- munistische leiders, onder wie Laszlo Rajk, de voormalige Hon gaarse minister van buitenlandse zaken, die te Boedapest terecht staan onder beschuldiging van ver raad en spionnage voor de Ameri kanen en de Joegoslaven, hebben thans bekend. Mogelijk zullen eind deze week de vonnissen worden uitgesproken. Lazar Brankof, die aan 't hoofd gestaan zou hebben van de Joego slavische inlichtingendienst in Hongarije, deed mededelingen over de organisatie van de Joego-Slavi- sche spionnage in Tsjecho.Slowa- kije. Hij noemde Drndic, assistent- leider van de Joegoslavische mili taire missie te Praag, als de leider hiervan. Een der andere beschudigden, dr. Tibor Szonyi verklaarde o.a., dat Allan Dulles, een broer van de Amerikaanse senator John Foster Dulles, tijdens de oorlog chef was van de Amerikaanse inlichtingen dienst in Zwitserland en een aantal politieke immigranten in Zwitser land, „Trotzkisten", in dienst had genomen. Szonyi zeide verder, af te weten van contact tussen maar- Max Heymans toont nieuwe herfstmodellen Nog altijd staan de hoedjes achter op het hoofd en werkt een flinke haarlok mee aan de omlijsting van het gezicht. Van ach teren vallen de hoed jes laag. Ze zitten ste- f vig om het hoofd en alleen een rijtje krul letjes valt om het kapje heen. De omgekeerde bloempot viert nog steeds hoogtij. Ze wordt verlucht met een sierlijke lange fa- zantenveer of met een trillend paradijs- x veertje. Soms ook is *v er een ragfijne sjaal omheen gewikkeld, die in lange cascaden over de rug naar be neden golft. Een soort van moderne „suivez-moi". Wij te kenen een vuurrood vilten dopje (1), met eenzelfde kleur sjaal, waarvan twee lange slippen over het zwarte mantelpak vallen. Volendam komt nog even om de hoek kijken bij het bruids kapje (2) van parel moer-kleurig satijn, bezet met pail letten en kraaltjes en passend bij een japon van hetzelfde mate riaal. MINISTER LIEFTINCK VOOR RADIO Geen treinkaartje voor hel buitenland UTRECHT. In verband met de devaluatie is door de Nederlandse Spoorwegen de verkoop van recht streekse plaatsbewijzen en de recht streekse bevrachting MPn bagage voor het buitenland tot nader order stopgezet. Zij, die naar het buiten land reizen. kunnen dus slechts plaatsbewijzen krijgen, geldig tot een der Nederlandse grensstations Ook de bagage kan slechts tot een grens- punt worden bevracht. Voor het buitenlandse parcours zal derhalve in vreemde valuta in het buitenland moeten worden betaald. Wachten is thans op toestemming van Bretton Woods (Van onze speciale verslaggever) Gistermiddag om 2 uur heeft de directeur van de Regeringsvoorlich tingsdienst namens de regering het volgende communiqué bekend ge maakt: De ministerraad heeft vanmorgen zijn standpunt bepaald inzake de devaluatie, het voorgeschreven overleg met het internationale mone- tairefonds wordt thans terstond geopend. Morgenmiddag onmiddellijk na de indiening van de Rijksbegroting zal de minister van Financiën in de Tweede Kamer der Staten-Generaal een verklaring afleggen. Morgenavond (dus heden Dinsdag) om 20.05 zal minister Lieftinck zich hierover via beide Nederlandse radio-zenders met een toespraak tot het Nederlandse volk richten. Tot zover het regeringscommuniqué. Wij tekenen hierbij aan, dat het niet de minste twijfel meer leidt, dat tot devaluatie is besloten. Het percentage kon ons niet worden bekend gemaakt, zolang de goedkeuring van het internationale monetaire fonds niet is verleend. Voorts heeft de regering er de voorkeur aan gegeven de Staten-Gene- raalhet eerst van de omvang van de maatregelen welke zij heeft nodig geacht op de hoogte te brengen. Bij Dior zagen we het vorige jaar al een kapje dat versierd was met een geestig spiraalvormig steeltje. Max Heymans lanceert het van zwart persianer bij een kort per- sianer jasje (3). Van zwart fluweel is de geestige sjako (4). waar een wit-zwarte pluim van een vossenstaart op prijkt. „Je chante" heet dit model, dat geen gek figuur in een revue zou slaan, maar overigens zeer flatteus is. Tijl Uilenspiegel heeft Max Hey mans geïnspireerd tot een kapje van donkergroen fluweel (5). Ko ning Midas zou U het ook kunnen noemen. Het heeft twee stijve brede pieken van het materiaal van de hoed. Een steekt links omhoog, de andere rechts omlaag. Bij andere modellen steekt een van de pieken bijv. recht de lucht in. Het is de nieuwe modelijn, die asymmetrisch is, zoals ook bij japonnen het geval is. Ten slotte het steekje k la Napo leon. met langgerekte of met kleine punten. Geen „tricorne", geen een hoorn, maar een tweehoorn, die schuin gedragen wordt. Van voren loopt het glad naar boven omgesla gen over het hoofd en laat net als bij alle andere modellen het voor hoofd vrij. Het geval dat wij van achteren tekenen (6), is een beige steek, die gedragen wordt bij een japonnetje met opstaande kraag van dezelfde kleur en natuurlijk asym metrisch. schalk Tito en de Amerikaanse in lichtingendienst. Hij zeide ook nog, dat zijn getuigenis „oprecht en waar in elk detail" was. „Ik weet uit ervaring, aldus Szonyi, „dat er bij politieke processen zoals dit, al tijd mensen zijn, die menen, dat de bekentenis van de verdachte aan verdovende middelen of pressie te wijten is. Ik als deskundige weet, dat dit onmogelijk is". Volgens Szo. nyi zouden de beschuldigden be trokken zijn geweest bij een com plot tot vorming van een anti- Sowjetrussisch Balkanblok onder leiding van Tito. Een woordvoerder van het Fo reign Office heeft ontkend, dat er enige waarheid zou schuilen in de beweringen, welke tijdens het pro ces te Boedapest zijn geuit, dat twee Britse functionarissen in Hongarije betrokken zouden zijn geweest bij een complot tegen de Hongaarse regering. Nijmegen's vrijheidsvuur brandt weer NIJMEGEN. Maandagavond is het vrijheidsvuur uit Eindhoven langs de historische corridor door snelle lopers naar Nijmegen over gebracht. De loco-burgemeester, de heer W. Beukema, ontstak ermee het licht in de kom van het Vrij heidsmonument nabij de Waal brug. De vlaggen van Amerika, Engeland, Nederland en Nijmegen, die om het monument stonden op gesteld, werden gehesen. Woorden van welkom werden gesproken tot de Amerikaanse en Engelse militaire attaché's. die de plechtigheid bijwoonden. Het ge heel werd opgeluisterd door mu ziek. Duizenden defileerden langs het Vrijheidsmonument en woon den bij het Keizer Karelplein een filmvoorstelling bij. Achttien doden bij vlieg ongeluk in Frans-Afrika PARIJS. Achttien mensen zijn omgekomen toen een Halifax van de Franse luchtmacht in brand vloog bij een landing te Brazzaville in Frans Equatoriaal Afrika. Het ongeluk geschiedde juist voordat het toestel neerstreek op het vlieg veld Pointe Noire. Onder de slachtoffers bevindt zich dr G. J. Stefanopulis, chef van de afdeling gele koorts aan het in stituut Pasteur te Parijs. Kok van Buchenwald ter dood veroordeeld BERLIJN. Een rechtbank te Halle (Sowjet-zone) heeft het dood vonnis uitgesproken over August Huebscher. voormalig korporaal van de SS en kok van het concentratie kamp Buchenwald. Zeventien getui gen, onder wie Sievert, minister van binnenlandse zaken van Sak- sen-Anhalt, verklaarden, dat Hueb scher in de periode van 1941 tot 1945 een groot aantal kampbewo ners beestachtig mishandelde en knoeide met bun voedselrantsoenen. Dronken motorrijder bij botsing gedood DEN HAAG Gisteravond is de 43-jarige bouwkundige W. M. uit de Harstenhoekweg te Den Haag op zijn motor tegen de ach terkant van een stilstaande bestel auto gereden. M. verkeerde onder invloed van sterke drank. Het on geluk gebeurde in de Prins Wil lemstraat. M. kreeg een schedelba- sisfractuur en overleed ter plaatse. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis aan de Zuidwal ver voerd. W. G. v. d. Hulst weldra 70 jaar De bekende kinderschrijver de heer W. G. v. d. Hulst te Utrecht hoopt 28 October a.s. zijn 70ste verjaardag vieren. Het zal dan te vens veertig jaar geleden zijn, dat zijn eerste boekjes, nl. „Willem Wijcherts", „Ouwe Bram" en „Van een klein meisje en een grote klok" het licht zagen. Het Contact van Christelijke auteurs heeft het ini tiatief genomen tot een huldiging van de heer Van de Hulst. Deze huldiging zal plaats hebben tijdens een receptie welke waarschijnlijk op Zaterdagmiddag 29 October zal worden gehouden. Twee Italiaanse vliegers worden vermist NEW YORK. Twee Italiaanse vliegers, die poogden in een klein eenmotorig vliegtuig een non-stop- vlucht over de Atlantische Oceaan te maken, worden vermist. Het zijn de piloten Brondello en Barioglio, die hebben opgegeven, dat zij zich ongeveer 984 mijl ten noordoosten van New York bevonden. Een groot aantal vliegtuigen heeft het gebied ten zuiden van Newfoundland afge zocht, maar zonder resultaat. De kustwacht heeft het zoeken naar de verdwenen vliegers opgegeven. Nu de Nederlandse regering een zgn. long-term contract heeft afgesloten met Engeland inzake de levering van bacon, is de afname van een groot kwantum bacon voor enige jaren verzekerd. Dit kwantum zal echter geleverd moe ten worden met een zo gering mogelijke aantasting van onze schaarse deviezen, hetgeen wil zeggen, dat we moeten trachten de varkens zoveel mogelijk tc mesten met producten van de Neder landse bodem. Uit proeven, genomen te Heino (Ov.). zo schrijft ons de technisch-deskundige van de Commissie voor Voeder- en Wei- debouw van de Stichting voor de Land bouw. is wel gebleken, dat we met be hulp van gestoomde aardappelen een zeer grote besparing aan krachtvoer kunnen krijgen, zonder dat de groei- snelheid ten nadele wordt beïnvloed. Ook de voederkosten per kg groei ver tonen bij het gebruik van gestoomde aardappelen een zeer gunstig beeld, ter wijl de slachtkwaliteit niet ongunstig wordt beïnvloed. Dus vier punten die het gebruik van aardappelen stimuleren, waarbij als vijfde komt: we kunnen niet anders! Men kan tot drie kwart van het eiwitarme meelrantsoen vervangen door de gestoomde aardappelen. Per bacon- varken ls dan nogdig 500600 kg aard appelen (2—2% are ongeveer), 40 kg graanmeel (voor rogge betekent dit de oppervlakte van 1y0 are) en verder on geveer 25—28 kg kemmeel met nog 100 liter ondermelk. Na aan het bouwplan 1950 reeds weer de eerste hand wordt gelegd, dienen de gemengde bedrijven op de zandgrond de aardappelen niet te vergeten en in elk geval een behoorlijke oppervlakte .voor dit gewas te reserveren. We kunnen ge rust zeggen, dat onze varkensmesterij (en dus bacon-export) staat en valt met de aardappelbouw. Hierop kan niet ge noeg de nadruk worden gelegd. Laten de boeren dit goed verstaan I OP I-I OCTOBER rain moeting plaats vindn, t,, 1 zwaargewichten Pat iv 1 en Ezzard Charles ic si' Cisco. Hier ziet u Pm y.. 4 oefenen. Zo op hei oogu-. liger met Pal ie cle, vechten.' Mij nwerkersstakiny Verenigde State PITTSBURGH. - Nam 480.000 arbeiders der vlaab nen van West Pennsyl^' West Virginia zijn Maandi- in staking gegaan onder „geen maatschappelijke W gen, geen arbeid". Het i« dat de staking zich nog vj uitbreiden en dat de kol--- van het land zal worden u door een algemene mijnstaJ Compositie van 80-jr voor H.M. de Konii; AMSTERDAM. - D, tachtig jaar geworden, j. kerk aan de Amstel wonsj' ponist Johan C. Berghout laatste compositie een cd voor symphonie-orkest 0* tieven van het lied „Hoer weer de morgenster" aan H.M. Koningin Juliaci'-. ningin heeft deze opdrach~< aanvaard. De 56-jarige genera! Bradley, voorzitter van de lijke Amerikaanse stafchef goed als zeker de leidend» worden in de militaire ore van het Atlantische pact Bij de Europeanen stat hoog aanzien als de leider r stroming onder de militah nenmakers, die van oord» dat West Europa tegen tc tuele Russische aanval kan e; worden gehouden. Britse toreador wint gunst der Spanjaarden De enige dochter van generaal Franco gaat zich verloven met Don Cristobal Bordui, markies van Vil- laverde. De verloving zal pas 2 Oc tober worden be':end gemaakt, zijn de deze datum het feest van de Hei lige Maagd van Pilar, de Spaanse nationale feestdag. De markies van Villaverde is een knappe jonge man. lang van gestal te. Hp is doctor in de medicijnen. Senorita Franco, pooulair „Carmen- cita" genoemd; heeft zich kortelings met hem in het openbaar vertoond (in gezelschap natuurlijk van haar ouders) tpdens het verblijf der fa milie in San Sebastiaan, alwaar ze verschillende feestelpkheden mee maakte als paardenrennen en stie rengevechten. Men zag haar de 19-jarige Miquel Baez, bijgenaamd „El Litri" toe juichen. die in de eerste helft der Augustusmaand overwinnaar was in 64 gevechten. Hoewel hij nog slechts een „novlllero" is, trad hij dit jaar vijftien maal meer op dan de meest gewilde „matador". „El Litri" verdient schatten. Voor elk gevecht ontvangt hy 80 a 100.000 peseta's, (18.000 20.000 gulden) en men berekent dat hij in Augustus 2'/2 millioen peseta's zal innen, d.i. ongeveer 570.000 gulden. De enige stierenvechter, die nóg meer krijgt dan „El Litri" is Luis Miquel Do- minguin, die voor één gevecht 46.000 gulden ontvangt. Torero! De jonge stierenvechter Miquel Baez wiens beroemdheid in heel Spanje thans bekend is, reist veelal per speciaal vliegtuig. Onlangs werd hü met 10.000 peseta's beboet (2300 gulden) wegens het niet ver schijnen in Vltoria. Hij had vlieg- tuigpech gehad onderweg. ,E1 Litri' is afkomstig van een familie met een grote stierenvechterstraditie. Zowel zyn vader als z\jn grootvader waren in het vak en zg'n broer, Ma nuel Baez, een ..matador", werd in de arena van Malaga in 1926 door een stier gedood. De deskundigen zp'n nog gereserveerd in hun uit spraken over de jonge man. Ze zeg gen dat de waarde van een stieren vechter pas aan de dag treedt als hp na ztjn eerste ernstige incident in de arena terugkeert. Een bijzonder nieuwtje intussen is het optreden van een Britse stieren vechter, de 21-jarige Vincent Cb ir- les Hitchcock, de zoon van een Lon dense juwelier. Hp trad op in twee ..novilladas" te La Linea in het ge bied van Gibraltar. Hp' kreeg een hoge onderscheiding, namelijk de twee oren en de staart van zpn laat ste stier! Hitchcock werd deze zo- mtr zwaar gewond tydens het trai nen op de farm van de matador Juan Belmonte, maar hij was spoe dig genezen. Het Spaanse publick maakt geen onderscheid en juicht de Britse stierenvechter even geestdriftig toe als zijn Spaanse collega's, mits hij het verdient. Anti-Engels Tijdens een stierengevecht in Barcelona evenwel werd een groep Engelse toeristen door de menigte uitgejouwd. De Engelsen begrepen er niets van totdat hun werd dui delijk gemaakt dat zij, alleen maar gekleed in mouwloze sporthemden en shorts, door hun „onbehoorlijke" kleding aanstoot gaven. De bisschop van Barcelona had in een herderlijk -chrpven zijn afgrijzen uitgesproken over het feit. dat buitenlazc: onbehoorlijk gekleed in li; baar vertoonden en zelfs u. kleed kerken binnengingen 1 digde iedere Spanjaard uit c beeld niet na te volgen. Ml Spanje zeer beducht voor oirbare kleding en wel ir. k zonder voor het nieuwe bcc-: badcostuum, dat door de F;ü; Spanje werd ingevoerd. Het: gaat dat een politieman een r dame waarschuwde dat in slechts ééndelige badcostuur:: ten worden gedragen. De antwoordde vriendelijk: .li welk deel van mijn tweede:: pak zal ik dan dragen?" De situatie op zedelijk get men in Spanje vooral bedrer het feit, dat er een enorm vr? overschot bestaat. In Barceh voorbeeld, met een in\von« 1 268.973 zielen, zijn 1208! vrouwen dan mannen' Ye evenwel troost in het feit 1947 in heel Spanje 20 000 vjt gens dan meisjes geboren Bokssport en devalui LONDEN De devalue het pond zal voorlopig het1 betekenen van bokswedstrijd Engeland tussen Britse boe-: Amerikanen. Jack Solomoi onlangs uit de Verenigde terugkeerde, verklaarde, dr mige Amerikaanse boksers, i loofd hadden deze winter Londen te komen, wellicht toezegging zuilen intrekken ziet er naar uit, dat de Aroer; se boksers de devaluatie vü - pond zullen moeten accef omdat de gages niet verhoo;! nen worden, of dat de Brits sers met kleinere beurzen gen nemen. Maar ook dit 1$ 1 waarschijnlijk. Intussen zijn de onderlid gen tussen Freddie Mills e Maxim voor een titelgeveci' het halfzwaargewichtkas; schap door de devaluatie v- pond zwevende geraakt. Middlesex tegen bf Nederlands elftal LONDEN. Gemeld wori Middlesex Wanderers door te stuur van de KNVB zijn uVJ digd naar Nederland te korts op Woensdag, 26 October tl terdam een oefenwedstrijd len tegen het voorlopige l lands elftal. Het elftal vt' Middlesex Wanderers is voor ontmoeting als volgt steld; Doel: R. Ivey (RomfordK ter: L. J Wallis (Leyton Stot R. Gadsden (Hyes); midder. Opp (Hendon), D. Stoker I- stonians) en E. Fright (Bror voor; J. Lewis (Walthar- Avenue) en G. Robb (Finchlf Engelse league LONDEN In de tweede- sie van de Engelse league Maandag twee wedstrijder speeld: Blackburn Rovers- Brentford) Leicester City-Chesterfield DOVER De poging p- 58-jarige Londense dokter. P Basil Brewster, om het over te zwemmen, is na 8 min, mislukt. Het was zijn poging.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4