DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Lager Inkomstenbelasting voor economisch-zwakkeren Laat ons de problemen achter de koude oorlog oplossen Man overvalt houclstei van postagentschap Tegen Viebahn en Ruhl doodstraf geëist Omzet en personele belasting hoger geworden Vrouw overvallen in bedstee J Wij wanhopen niet aan succes met vreedzame middelen r Nieuwe bonnen 9e Jaargang no. 222 Donderdag 22 September 1949 Opgericht dooi de Stichting „Het Parool" Giro 510330, Bank: Rotterda nsche Bank Postbus 1 Abonnements prijs 32 cent w. of 1 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort, Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235, Hoofdredacteur: TJ. DE BOOR DER, De In de znillioenennota aangekondigde maatregelen op het gebied van de belastingheffing zün neergelegd in zes wetsontwerpen, welke nu bU de Tweede Kamer zijn ingediend Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat deze ontwerpen gereed waren, voordat Nederland werd ge dwongen de gulden te devalueren. De regering beraadt zich over de vraag, of, en zo ja, welke wijzigingen in deze ontwerpen nodig zullen worden. De wetsontwerpen omvatten: aVerlaging van de inkomstenbelasting; b. Verhoging van de omzetbelasting; c. Technische wijziging personele belasting; d. Heffing van 100 opcenten personele belasting; e Verhoging van het zegelrecht, en f. Verhoging van het registratierecht. De verlaging van de Inkomstenbe lasting beoogt de druk op te vangen van de woninghuren, de verhoging vanenige verleringsbelastingcn en de voorgenomen verlaging van sub sidies op levensmiddelen Mede met het oog hierop ligt het zwaartepunt van de voorgestelde verlaging bij de belastingplichtige met lagere en middelbare inkomens. Het ontwerp bevat o.a een verrui ming van het belastingvrije mini mum. Voor gehuwden wordt dit met omstreeks 25 pet. verhoogd. De be lastingverlichting ten gevolge van dit ontwerp wordt geschat op ten minste 150 millioen 's jaars. De Omzetbelasting wordt verhoogd van 3 tot 3.procent. Het per centage voor leveringen in do groot handel (1/, pet.) blijft onveranderd. Tot matiging van de druk van de Omzetbelasting voor de personen met de lagere inkomens en de grote gezinnen wordt het aantal noodzake lijke levensbehoeften hetwelk ge heel of gedeeltelijk van omzetbelas ting is vrijgesteld, uitgebreid. Vlees, vis, margarine, bak en braadvet en peulvruchten zullen geheel worden vrijgesteld. In dit verband zij er aan herinnerd, da» aardappelen, brood, groenten fruit, melk en granen, evenals meel en bloem, reeds geheel vrij zijn Boter en kaas zullen in ge ringere mate met omzetbelasting worden getroffen dan tot dusver. Ook de belasting van consumptie- iis zal aanmerkelijk worden verlaagd Voor chocolade en suikerwerken, biscuits, koekjes, gebak, dranken en vlees- en vruchtenconserven wordt echter een verzwaarde heffing voor gesteld. De technische herziening van de Personele belasting omvat o.a. eon verhoging van de vrijstellingen en verminderingen, aangepast aan de te verwachten huurverhoging. Het gevolg hiervan zal zijn, dat degenen, die wegens dc lage huur waarde van hun woning thans niet inde Personele belasting zijn betrokken, ook ingeval van een verhoging van de huren met 15% niet zullen worden aangeslagen. Niet overgenomen is dc bestaande verlichting het verhuren van ge meubileerde kamers. Zij was ge rechtvaardigd, aldus de regering, in een tijd. dat er rekening mede ge houden moest worden, dat de ka mers of woningen vole maanden per jaar leeg zouden kunnen staan. Bij het thans heersende tekort aan woonruimte bestaat er geen reden, deze vermindering van de belasting te bestendigen. Zoals in de milloenennota is u^- toogd. geeft de regering aan de nu voorgestelde honderd opcenten op de personele belasting de voorkeur boven het invoeren van een huur belasting. Een oRcentenhef- fing op de p e r s o n e 1 e b e 1 a s- t i n g heeft o.a. het voordeel, da: in sterke mate rekening wordt ge houden met de draagkracht van do gebruikers van de woningen met. ge ringe huurwaarde, vermindering op de huurwaarde, die boven de vrijge stelde bedragen uitgaan welke verminderingen procentsgewijze groter zijn naarmate de huren lager zijn en kinderaftrek naar eenzelf de systeem. Geschat wordt, dat de Perso nele belasting met inbegrip van de opcenten in totaal 29 mil lioen meer zal opbrengen dan voor het belastingjaar 1949/50 is geraamd. De wijziging van de Zegel- w e t komt neer op een verdubbeling van de z.g. vaste zegelrechten* zoals het formaatzegel. Het kwitantiezegel wordt van 10 cent tot 15 cent ver- KONING1N MARY HEEFT in Londen aan dc heer William Mucklow de prijs uitgereikt voor de mooist aangelegde tuin. Op weg naar Dulwich, waar de prijs uitreiking plaats vond, werd de auto van koningin Mary door 'n jonge vrouw aangereden. Hoe wel de koninklijke wagen lelijk was beschadigd, liep de oude ko ningin geen verwondingen op. Geheel rustig vervolgde zij haar tocht. Koningin Mary tijdens de prijsuitreiking. Internationaal strafrecht- congres in Den Haag DEN HAAG Naar de minister van Justitie in de toelichting op zijn begroting mededeelt, zal in Augustus 1950 op uitnodiging van de Nederlandse Regering te "s-Gra- venhage het internationaal congres worden gehouden van de .Commis sion Internationale Penale cn Peni tentiaire". Bedoelde commissie, in 1872 te Londen opgericht, is een in tergouvernementeel lichaam en be staat uitsluitend uit regeringsver tegenwoordigers. Op het ogenblik zijn 26 landen erin vertegenwoor digd. Reeds vóór de tweede Wereld oorlog bestonden plannen om in 1945 het congres in Nederland te houden. De kosten van het congres, voor zover zij ten laste komen van het uitnodigende land worden ge raamd op 50 000 Dit bedrag wordt op de Justitiebegroting aange vraagd. V.N.,ASSEMBLEE Onder nieuw aspect DE bijna 300 afgevaardigden uit 59 landen, die deelnemen aan de zojuist geopende zitting van de Algemene Vergadering der Vere nigde Naties, zullen zich ook dit jaar weer met een groot aantal belangrijke zakt i hebben bezig te houden. In de eerste plaats moet nu eindelijk beslist worden over het lot der vroegere Italiaanse koloniën. Het schijnt, dat in deze kwestie achter de schermen een oplossing gevonden is, waarvan men mag aannemen, dat zij door de vereiste meerderheid van twee derden der V.N.-leden zal worden goedgekeurd. Verder vragen nete lige punten als de Griekse burger oorlog. de schending van de vre desverdragen door Tongarije, Roe menië en Bulgarije, de internatio nalisatie van Jeruzalem, het con flict tussen T~,Noord- en Zuid- In bet Korea, het plan tot telling der Zoeklicht bewapeningen, S de atoom-ruzie tussen Oost en West, de veto-kwestie en de op richting van een V.N.-bewakings- dienst ter bescherming van V.N.- missies in het buitenland de aan dacht. Ook staat de Indonesische kwestie op de agenda, maar van een bespreking daarvan zal wel licht worden afgezien, indien men ter Ronde-Tafelconferentie tot overeenstemming komt. Verschil lende der hierboven opgesomde punten stonden ook reeds op de agenda van 1948. Wat echter het aspect betreft, waaronder de vier de Algemene Vergadering der V.N. wordt gehouden dat verschilt geheel van aspect der vorige zit ting. Was het toen nog Duitsland, dat op de voorgrond stond, thans staan de Balkan en het Verre Oos ten in het middelpunt der belang stelling. Het eigenaardige daarbij is, dat West noch Oost tot nu toe enige neiging getoond heeft om China of Zuid-Slavië ter tafel te brengen. Iets herfstiger Weersverwachting tot Vrij dagavond: Over het algemeen veel be wolking, maar op slechts enke le plaatsen, voornamelijk in de zuidelijke helft van het land, wat lichte regen of motregen. In het noorden van het land in de nanacht en ochtend nog hier en daar mist. Zwakke Jot ma tige wind uit oostelijke richtin gen. Weinig verandering van temperatuur. Sprt /.on op 6 26 onder 18.38; Maan op 7 34 onder 18.59. hoogd, doch daartegenover staat, dat kwitanties van 20 en minder van zegelrecht zullen zyn vrijgesteld. Een ontwerp tot wijziging en aan vulling van de Registratie wet 1917 brengt onder meer een verho ging van het recht wegens openbare verkopingen van roerende zaken bij opbod, afslag en inschrijving, van 1% op 3% Voorts houdt het ont werp in een voorstel de gratis-regi stratie van onderhandse akten te vervangen door registratie tegen oen recht van 50 cent. Voor zoveel het recht van overdracht Wegens onroe rend goed betreft, is onder meer een voorziening getroffen welke de fis cale faciliteiten voor, elkaar spoedig opvolgende, overdrachten beperkt. Staking in Antwerpse binnenscheepvaart ANTWERPEN. Te Antwerpen is een staking uitgebroken in de bin nenscheepvaart. De schippers ver zetten zich tegen de vrije keuze van schepen door de bevrachters en voe ren daarbij aan. dat te Antwerpen veel te veel Nederlandse schepen worden geladen, terwijl de Belgische schepen "bij hun terugreis uit Rot terdam niet in zulk een gunstige po sitie verkeren. De bevrachters van hun kant be weren. dat zy schepen kiezen vol gens de wensen van hun opdracht gevers. Nederlandse schippers ver klaren dat voor verschillende goe deren. o m. graan, slechts één schip op de honderd onder Nederlandse vlag vaart. Wat de toestand te Rotterdam be treft zijn de bevrachters van oordeel dat zij zelf niet kunnen ingrijpen en dat het aan de regering staat de toestand te onderzoeken en te ver beteren. Brandend Zweeds schip geeft noodseinen KAAPSTAD. Het 3.000 ton me- tende Zweedse motorschip „Dal- hem" heeft Woensdagavond nood seinen uitgezonden, dat zijn lading copra in brand staat en dat het 480 kilometer ten noorden van Kaap stad langs de kust ronddrijft zonder de machines of de stuurinrichting tc kunnen gebruiken. Het Britse passagiersschip ..Dur ban Castle" en het Britse stoom schip Ixia" zijn te hulp gesneld. Dinsdag passeerde de „Dalhem" Kaapstad op «weg naar Europa. Vol gens Lloyd woedt het vuur tussen deks en bevindt het schip zich 416 kilometer ten noord-westen van Kaapstad, bijna 100 kilometer van de kust af Men verwacht, dat de beide Engelse schepen Donderdag morgen bij de Dalhem" zullen zijn. De bemanning tracht uitbreiding van het vuur te voorkomen. ROME. Paus Pius XII heeft Woensdag in een toespraak tot twee honderd afgevaardigden van de In ternationale Unie van gezinsorgani saties uit 25 landen verklaard, dat iedere poging, het gezin als het fun damenteel element van de maat schappij te vernietigen, een aanval tegen de mensheid zelf is. PUTTEN. De eenzaam en al leen aan een zandweg te Huinen v.onende 56-jarige mej. G. van 't Land werd Dinsdagnacht om streeks I.alf een wakker door het schijnsel van een lamp. Voor zij zich goed en wel rekenschap had gegeven wat er aan de hand was zwaaiden de bedstee-deuren open. Een man sloeg haar herhaalde ma len krachtig met een stoel op haar hoofd De hevig geschrokken vrouw klauterde niettemin uit de bedstee. De man vroeg haar om geld. Mej. Van 't Land haalde een portefeuille uit een kast en over handigde de onverlaat enig geld. Deze nam geen genoegen met een gedeelte van de buit. Hij ontrukte de vrouw de portefeuille en ver dween in het nachtelijk duister. De viouw is vrij ernstig aan haar hoofd gewond De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Met kas van f 400 verdwenen DRIEHUIS Een naar schatting 24-Jarlge Jongeman heeft Woensdag middag om half vier een overval gepleegd op bet postagentschap te Driehuis-Velsen. HU sloeg dc Inva lide houdster van hot agentschap, de 27-Jarlgc mej. R. Aris. met een hard voorwerp in het gezicht, waar door haar bril werd verbrijzeld. Vervolgens maakte hU zich snel meester van dc z.g. zegclkas. die een bedrag van vierhonderd gulden bevatte, en verdween op de flets. De houdster van het agentschap, die even versuft was door de klap. be hield haar tegenwoordigheid van geest en waarschuwde onmiddellijk de politic. Die bracht terstond de recherche In Haarlem en Amster dam op de hoogte van het gebeurde. Mej. Aris. die slecht ter been is, vertelde, dat de jongeman plotseling voor haar loket stond en haar met een of ander voorwerp, een pijp of een revolver in het gelaat sloeg. Zij liep enkele blauwe plekken op. maar de schrik was erger dan de gevolgen van de klap zijn. Zij meent zich te herinneren, dat de dader van de overval een zonne bril of een bril met donkere glazen droeg. Het postagentschap is sinds 1 Augustus in gebruik en gevestigd in een oude boerderij aan de weg naar IJmuiden, De recherche, die een uitgebreid onderzoek instelt, vond op het kozün van het loket een groot aantal vingerafdrukken, waar bij mogelijk ook die van de dader. Ook de P T.T.-rechercho neemt aan het onderzoek deel. De rechercheurs hebben aan de hand van de gegevens van mej Aris en van een paar mensen, die de ver moedelijke dader in de buurt van het agentschap hebben zien rond scharrelen. een signalement kunnen opstellen Dit luidt als volgt: leef tijd 2426 jaar. lang postuur don ker haar gekleed in een sportshirt waarvan de kleur wit. verschoten Practisch effect der belastingverlaging Voor een gehuwde met twee kinderen komt de vermindering per week voor de loonbelasting op het volgende neer: Een weekloon inclusief kinderbijslag van f 26.blijft onbelast; een weekloon van f 31.04 eveneens Weekloon f 36.04 thans 30 ct., wordt onbelast; weekloon f 41.04 thans 68 ct., wordt onbelast; weekloon f 46.04 thans f 1.28, wordt 22 ct.; weekloon f 56.04 thans f 2.40 wordt f 0.92; weekloon f 66.04 thans f 3.90, wordt f 2.09; weekloon f 76.04 thans f 5.63, wordt f 3.66. Wat de inkomstenbelasting betreft zullen belastingplichtigen met twee kinderen per jaar fhinder hebben af te dragen: bij een zuiver inkomen van f 1500 f 0.80 (100 pet.); f 2.000f 33.50 (95 pet.); f 2500: f 63.60 (73 pet.); f 3000: f 85.30 (54 pet.); f 3500: f 97.00 (41 pet.); f 4000: f 104.— (33 pet.); f 6000: f 167 (21 pet.); f 9000: f 235.— (14 pet.); f 12.000: f 271.— (10 pet.); f 18.000: f 335— (6 pet.); f 25.000 f 414.— (4.6 pet.); f 40.000: f 572.— (3.2 pet f 60.000: f 776.— (2.5 pet.); f 120.000: f 1.090.— (1.5 pet.); f 200.000: f 1.090.— (0.8 pet.). khaki of blauw moet zijn. beige plusfours, bril met donker montuur. Hij reed op een oud herenrijwiel. Een dame en enkele kinderen hebben de dader kort voor het ple gen van de overval op een tuin muurtje van een huis bij het agent schap zien zitten. De recherche in Den Haag. Haarlem. Velsen en Am sterdam is van het signalement en de verdere gegevens in kennis ge steld. Devaluatie van de Luxemburgse frank LUXEMBURG. De Luxemburg se frank is evenals de Belgische ge devalueerd. Met ingang van vandaag is een Luxemburgse frank twee dol- larcents waard. Voor een dol lar krijgt men dus vijftig Luxem burgse franks tegen 43.8 tot nu toe. De devaluatie bedraagt 12,34 pro cent. evenals de devaluatie van dc Belgische frank, die thans eveneens 50 dollarcents waard Is. In de hoofdsteden van België en Luxemburg hebben financiële krin gen de maatregel toegejuicht als een realistische stap ter verbetering van de positie van beide landen tegen over de concurrenten op de wereld markt Mao Tse Toeng procla meert Chinese Volks republiek SAN FRANCISCO. De Chl- nese communistische leider Mao Tse Toeng heeft in Peiping de ves tiging van een Chinese ..Volksre publiek" bekend gemaakt. Dit ge schiedde m een rede, uitgespro ken in de openingszitting van de „politieke consultatieve conferen tie van het Chinese volk", bijeen geroepen om een regering voor het door de communisten bezette deel van China te vormen. De rede werd uitgezonden en in San Fran cisco opgevangen. Volgens Mao geniet de conferentie het vertrou wen en de steun van de Chinese bevolking en heeft zij daarom de bevoegdheid van een „nationaal volkscongres". Mao Tse Toeng zei voorts, dat voor een compromis met de Kwomintang geen plaats meer was. In gewoonlijk welingelichte kringen te Londen is men van menig, dta Engeland definitief besloten heeft de nieuwe commu nistische regering in China on middellijk de facto te erkennen. Uit Hongkong wordt gemeld, dat rondom Amoy zwaar wordt ge vochten. De on een eiland gelegen stad is geheel ingesloten. De com munisten hebben op grote schaal artillerie in stelling gebracht. De nationalisten bieden er nog steeds hevige tegenstand. Amoy is de enige stad, die de nationalisten in de provincie Foekien nog in bezit hebben. ACHESON TOT VERENIGDE NATIES: WASHINGTON. Het is de voornaamste taak van de vergadering der Verenigde Naties, te trachten de problemen op te lossen, die achter de koude oorlog liggen. Ik beloof de onvoorwaardelijke steun en toewijding van de Verenigde Staten bij een gezamenlijke poging In die richting. In ons handvest hebben wij beloofd onze vraagstukken langs vreedzame weg op te lossen en de voorwaarden te scheppen, welke noodzakelijk z(jn voor de handhaving van de vrede. Deze verplichtingen in de wind slaand heeft een kleine groep echter volhard In een politiek, waardoor andere leden van de internationale gemeenschap worden bedreigd. Aldus ver klaarde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dean Achcson, gisteren voor de U.N.O.-Assemblee. Hij sprak opnieuw bet vertrouwen uit. dat de geschillen tussen het Oosten en het Westen op vreedzame wijze kunnen worden geregeld, maar waarschuwde, dat een oplossing niet snel of gemakkelijk zal worden gevonden. bestaande moeilijkheden duidelijker te zien. Als de belangrijkste vraagstukken noemde Acheson het Balkanpro- bleem, Korea, Palestina, de voorma lige Afrikaanse koloniën van Italië, de economische ontwikkeling van de minder ontwikkelde gebieden, de schending van de rechten van de mens in de door communisten be heerste gebieden, de controle op de atoom-energie en de bewapenings regeling. Acheson zei voorts: „Het is voor Pleidooi voor vertrouwen, geduld en gezond verstand Acheson gaf Rusland de schuld van het diepe gevoel van onveiligheid in agrote gebieden van de wereld, dat' heeft geleid tot de oprichting van de Noord-Atlantische Unie. Maar hij meende, dat de huidige zit ting van de Assemblee komt op een tijdstip, waarop de belangrijkste na-oorlogse aanpassingen voltooid zijn en het mogelijk is de werkehjk deze Assemblee tijd een hernieuw de poging te doen om de vrede langs de Griekse noordgrens alsme de de normale betrekkingen tussen Griekenland en al zijn noordelijke naburen te herstellen. Ik geloof zo vervolgde hij de wens van ve len in deze Assemblee uit te spreken als ik zeg te hopen, dat Rusland, dat in het verleden geen deel heeft uitgemaakt van de Balkan-com missie, zal willen deelnemen aan hernieuwde besprekingen voor een regeling van dit hardnekkige en ernstige vraagstuk." Acheson steunde de aanbevelingen van de commissie voor de atoom energie van de Ver. Naties en be loofde, dat de Ver. Staten zouden deelnemen aan pogingen om het noodzakelijke wereldvertrouwen le vestigen voor een vermindering van de bewapening Wat de rechten va® de mens betreft, hij stelde voor om de vraag of Hongarije. Bulgarije en Roemenië verplicht zijn de hierop betrekking hebbende bepalingen van hun vredesverdragen na te komen, voor te leggen aan het Internationa le Hof. Voor Palestina drong Acheson aan op aanvaarding van een practisch plan voor een permanent internatio naal regiem in het gebied van Jeru salem en voor bescherming van en vrije toegang tot de heilige plaatsen. AGENDA VAN ASSEMBLEE FLUSHING MEADOWS - Dc agendacommissie, die de agenda punten vaststelt voor de verschil lende commissies van de algemene vergadering der Verenigde Naties heeft besloten de volgende punten op de igenda te zetten; 1. Bedreiging van de politieke onafhankelijkheid en integriteit van Griekenland; 2. de kwestie Korea; 3. bespreking van het rapport van de interimcommissie (kleine assemblee); 4. de vorming van een velddienst der V.N; 5. het nakomen van de rechten van de mens in Bulgarije, Honga rije en Roemenië; 6. het rapport van de internatio nale commissie voor het recht. De agendacommissie heeft beslo ten de kwestie van de Itali aanse koloniën naar de politieke commissie te verwijzen en een tweede politieke commissie in te stellen met het oog op de overbe laste agenda. BIJ het Franse stadje Givors zakte ecu zware vrachtauto door de brug over de Rhöne. Als door een wonder bleef de wagen aan zijn bumper hangen, waardoor slechts een van de drie inzitten den licht gewond werd. Suriname stemt in met intrekking ontwerp- interim-regeling PARAMARIBO Dc Staten van Suriname hebben de gouver neur verzocht de regering mede tc delen, dat zij instemmen met de intrekking van de ontwerp-inte- rim-regeling. Zij bespraken de Memorie van Antwoord der Eerste Kamer in twee vergaderingen in comité-generaal, waarin zij zich met veel in dc Memorie van Ant woord niet konden verenigen; zij stemden echter in met de intrek king van het ontwerp. Zij hand haafden onverkort hun standpunt in zake de geamendeerde artike len. Ten aanzien van het besluit in de motie van 23 Juli om niet in overleg te treden met Nederland, hebben de Staten toegelicht, dat dit besluit beperkt dient tc blijven tot het overleg omtrent de struc tuur van het rijk, waaronder alle besprekingen tussen Nederland en Suriname op politiek gebied vallen en voorts elke deelneming van Suriname i:i Nederlandse delega ties tot het voeren van besprekin gen en het bijwonen van conferen ties met politieke strekking. Engeland ontketent handelsoorlog Dc Britse regering heeft Woens dag een ..handeisoorlog" tegen West Europa uitgelokt bij een poging tot verovering van de Amerikaanse en Canadese dollarmarktcn. In Brit se regeringskringen werd er geen geheim van gemaakt dat getracht zal worden, gewapend met het „goedkope pond" cn gesterkt door het besef dat Britse goederen op de dollarmarkten thans veel goedko per zijn geworden, het beste deel van die markten zo spoedig moge lijk te veroveren. Dc Britse vakverenigingen ech ter hebben reeds gedreigd de loon stop in gevaar te brengen cn zullen ongetwijfeld binnenkort Sir Staf ford Cripps „op het matje roepen". Het hoofdbestuur van dc T.U.C. heeft besloten niet op te treden te gen wilde „lnngzaam-aon"-ncties. Het heeft Cripps verder geen steun toegezegd. In geheel Engeland hebben ex porteurs van minister van handel Harold Wilson het dringend ver zoek ontvangen onmiddellijk in de dollarmarkt tc springen om snel voordeel van de devaluatie van het pond in de wacht te slepen, eer exporteurs uit andere landen, die eveneens gedevalueerd hebben, hen een slag voor zijn. De Tsjechische regering heeft een aantal maatregelen genomen om Tsjechische kinderen, die uit het land zUn gevlucht naar Tsjochoslo- wakije te doen terugkeren cn om volwassen Tsjechen te beletten over de grens te vluchten. Paspoorten zullen alleen worden verstrekt aan personen, die vragenlijsten bevredi gend invullen. Het toezicht aan dc grenzen en op de vliegvelden wordt verscherpt. Dc zitting van het hof. dat de vroegere Duitse veldmaarschalk Erich von Manstein berecht, is tot 5 October verdaagd. De prosecutie heeft haar zaak beëindigd. iVcp toch. Heus! Jij fcapUaltJt?" vroeg de Sowjel-sevQeant aan de Duit ser, die de zonegrens wilde pas seren. „Neen, worstelaar," was het antwoord. „Dat zullen we zien," hesioot de Rus en riep er een collega van formidabele af metingen bij, die zich onmiddel lijk pevechtsklaar maakte Bin nen een minuut was de reus in een dubbele nelson gevloerd. Dc Duitser mocht doorreizen. Zekere Henri Vilctfe in Alen- eon was bezig een kat in een vijver te verdrinken, toen hij in het water viel en zelf verdronk. De kat kroop uit het water en vluchtte. Een Duits gezin van vier men sen is er in geslaagd uit zijn woonplaats Ratihor in het door Polen bezette Opper-Silezië te vluchten door zich op te laten sluiten in een kist, die dichtge timmerd cn verzonden werd en inderdaad behouden aanfcicam in Furth in de Amerikaanse zone. EU Catteral, een 91-jarige ge wezen mijnwerker uit Mor- path in Engeland, is gisteren ge trouwd met zijn eveneens 91-ja- rige huishoudster Winifred McGarriglc. Voor beiden was het hun eerste huwelijk. NJ AMSTERDAM. Laat in de middag van de tweede zittingsdag In het proces tegen de 45-jarige Emil Ruhl en dc 39-jarige Fricdrlch Christian Viebahn eiste de advocaat-fiscaal bü het Amsterdams Bijzonder Gerechts hof de doodstraf tegen deze beide Krimlnal-Sckrctarc van de S.D. Verdachten waren Lages' DuiUcrs hobben bier in N«d"land rechterhand Koerswijziging van de Portugese Escudo LISSABON Portugal heeft gis- teren de Escudo ten opzichte van de dollar met 15% gedevalueerd. De devaluatie ten opzichte van het pond bedraagt 20%. De nieuwe offi ciële koers is 28 escudos 75 centavos per dollar, of 80 escudos 50 centavos per pond. De koers was voorheen 25 escudos per dollar en 100 escudo; per pond. Dit geschiedde, nadat een reeks getuigen k décharge de revue had gepasseerd van wie ieder kwam verklaren, dat Ruhl en Viebahn niet het onderste uit de kan wilden heb ben cn dikwijls, ten voordele van dc verdachten, de gegevens, die hun in handen waren gespeeld niet ten vol le hebben uitgebuit. In zijn requisitoir zei mr. M. H. Gelinck: „Deze twee verdachten waren in heel veel opzichten als het ware de rechterhand van Lages." Hij zeide voorts, dat hij de mis handelingen het belangrijkste punt uit de tenlastelegging beschouwde, omdat deze de houding typeren, die de beide verdachten tegenover de Nederlandse bevolking hebben aan genomen. Zij doen blijken, dat de thans voorgewende correctheid maar schijn is. Ruhl en Viebahn hebben tot de ergsten bij de Sicherheitspoli- zei behoord. Tenslotte verklaarde hij alleen maar aanleiding te zien tegen hen dezelfde straf te eisen als tegen Lages. De verdedigers, mr. W. Broertjes en mr. A. G. Besier, bestreden het bewijsmateriaal van het openbaar ministerie en ded*»n voor hun cliën ten een beroep op overmacht en het ambtelijk bevel. In zijn laatste woord zei Viebahn: „Ik heb bemerkt met welk een ob jectiviteit mijn zaak door uw hof is behandeld. Ik dank u daarvoor. Wij Voor het tijdvak van 25 Septem ber tot en met 8 October 1949 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: VOEDINGSMIDDELENK AARTEN 909 321 Vlees (A, B, D) 100 gram vlees. 322 Vices (A. B) 300 gram vlees 323 Vlees (D) 100 gram vlees 324 Algemeen (A, B. D) i50 gram rijst 326 Algemeen (A. B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 334 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen). Bonkaarten ZA. ZB. ZC. ZE. MD. MH 911 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zjjn de bonppn gemerkt met de letter A. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 23 September wor den gebruikt De nlet-aangewezen bonnen 304, 305. 308. 309, 310. 311. 313. 315. 316. 317, 318 en 319 kunnen worden ver nietigd. grote schade aan leven en goed toe gebracht. Dit heb ik kunnen over denken in de 4i/n jaar, die ik nu in voorarrest heb doorgebracht. Het spijt mij. Ik ben bereid mijn deel van dc schuld, die het Duitse volk heeft, te dragen. Maar als persoon voel ik mij niet schuldig. En ik ver zoek het Hof mij vrij tc spreken." De uitspraak zal geschieden op Dinsdag 4 October, des morgens half tien. Selden Chapin Ameri kaans ambassadeur te Den Haag' WASHINGTON President Truman heeft Selden Chapin tot Amerikaans ambassadeur to Den Haag benoemd, in welke func tie hij dr. Herman Baruch, dio kortgeleden als zodanig is afgetre den, opvolgt. Chapin is gezant der Verenigde Staten te Boedapest ge weest en was na zijn terugkeer uit Hongarije, in het begin van dit jaar, als raadgever van minister Acheson op het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken werkzaam. VOOR DE OORLOG was de grote attractie van Blackpool de 8 km. lange rij lichtfiguren op dc rot sen, welk lichtfestijn zo om streeks het begin van de herfst plaats had. Dit jaar zullen voor het eerst na 10 jaar de illumina ties in Blackpool weer branden. Honderd werklieden hebben vijf maanden lang hieraan gewerkt. Men verwacht, dat dit feest twee millioen bezoekers naar Black pool zal trekken. De dansende clowns, een der glansnummers van dit lichtfestijn.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1