Rivierenwijkjeugd neemt afscheid van zomer Vrijheid of gebondenheid van de boeren Noteert u even Er komen in Soesterkwartier een-en-tachtig kuizen bij Schaakgenootschap Amersfoort had goed verenigingsjaar 2 Donderdag 22 September I949 Ruim driehonderd kinderen vermaken zich met volksspelen Nog enkele weken en de poorten van de Amersfoorlse speeltuinen worden gesloten. Voorbereidingen voor het winterwerk zijn reeds ge troffen. De speeltuinvereniging „De Rivierenwijk" sloot haar speeltuin aan de Dollardstraat Woensdag officieus met een groot kinderfeest. De noodzakelijkheid van een speel tuin in deze wijk is de laatste maanden wel overduidelijk geble ken. Sedert de opening op 18 Juni 1.1. vermaakten zich dagelijks hon. derden kinderen in de tuin. Het bestuur van deze vereniging ontving vele blijken van waarde ring voor het werk dat het ver richt en „De Rivierenwijk" mag inderdaad terugzien op een suc cesvol seizoen. Het voorlopige afscheid dat de ruim 300 kinderen uit de Rivieren, wijk Woensdag van hun speeltuin namen, is met vrolijkheid en uit bundigheid gepaard gegaan. De voorzitter van „De Rivierenwijk", co heer J. Pruis, sprak enkele woorden tot de jongeren, waarna met de afwerking van het pro gramma weid begonnen. Dit was nogal lijvig: om twee uur begon men en om half zeven keerden de kinderen weer huiswaarts. Het is een middag van jolijt, aangename verpozing, en span ning geworden. Langs het speelter- rein was een afzetting gemaakt, waar de kinderen de wedstrijden in blokjesrapen, hardlopen, ver springen of hindernislopen konden volgen. Zij vuurden hun favorie ten uitbundig aan. Vooral de „strijd" die de kleine van 6 jaar bij het blokjesrapen leverden, was vermakelijk. De winnaars van elke serie ontmoeten 'elkander in de finale en de winnaar daarvan kon zich dus kampioen van de Rivie renwijk noemen Niets was nage laten de kinderen een aangename middag te bezorgen. Voor de win naars van de spelen waren er aar dige prijzen en enige lekkernijen, terwijl de verliezers de nederlaag gauw vergaten, tooen zij een rol letje zuurtjes en een koek ontvin gen. PRIJSWINNAARS De voornaamste uitslagen van de spelen luiden als volgt: Blokjesrapen meisjes 67 jaar: Ie, prijzen: Anneke Sierweda; Ma. ryke de Wit; Joke Hartogsveld; Ria Snabel. Blokjesrapen jongens 67 jaar: le prijzen: Henk Morren; Gerard Klappe; Robert Smit; Nico Stee king. Vlaggenloop meisjes 67 jaar: le prijzen: Marjolein Pruis; Mary- ke de Wit; Tonie Geurts; Jopie Henekamp. Vlaggenloop jongens 67 jaar: le prijzen: Piet van der Horst, Ro bert Smit; Hans Smit en Henk Morren. 40 Meter hardlopen meisjes 89 jaar: le prijzen- Saskia Pruis en Marietje van Dijen, 40 Meter hardlopen jongens 89 jnar: le prijzen: Tonny Klappe; Rony Barneveld en Bennie de Roder. Behendigheidsloop meisjes 89 jaar: le prijzen: Saskia Pruis; A. Kas. Behendigheidsloop jongens 8S jaar: le prijzen: Emil Beckers; Aart de Groot. Zakkenloop meisjes 1012 jaar: 1 Janny de Jong; 2 Ella Mosterd. Zakkenloop jongens 1012 jaar; 1 Willy v. Mourik; 2 Aart v. So meren. 60 M hardlopen meisjes 1012 jaar- 1 Thea Mageto; 2 Cath. Vos. 60 M. hardlopen jongens 1012 jnar- 1 Arend Wietler; 2 Jony Jonker. Hindernisloop meisjes 1012 jaar: 1 Janny de Jong; 2 Hiltje v. Buren. Hindernisloon jongens 1011 jaar: 1 Arie Jansen: 2 Henk Ma- lestein: 3 Herman Buitenhuis. 80 MeW hardloDen 1315 jaar meisjes: l Toos Abendroth; 2 Riet Abendroth. 80 Meter hardlopen joneens 1315 iaar: 1 Henk van de Wak ke-- 2 .Tac. Waayenbere. Hindernisloop meisjes 1315 iaar: 1 Dora Dersen; 2 Toos Abendroth. Hindermsioon jongens 1315 j{jpT 1 Willy Maeito. Verspringen: 1 Joon de Bie 4.33 metor: 2 Wim Smit 3.97 meter en 3 Toos Abendroth 3.89 meter. 20 t.m. 24 Sept. Geb. Borstraat. Winkelbeurs Soesterkwartier 14-17 en 19-22.30 uur. 20 uur. Vrouwen El. Ver. „De Keitjes" met „Komedie" 21 Sept. Openbare leeszaal Volks universiteit. Prof. dr. H Th Fi scher. „De ontmoeting van blank en bruin, 8 uur. 22 Sept. Nieuw Amsvorde. De Hanze. F Jansen, „Amsterdam voorheen en thans. 8 uur 23 Sept „De Wapenroem" 3 5 uur receptie Ned. Vrouwen Elec- triciteits Vereniging. 8 uur. N.V.E.V. „De Keitjes" met „Komedie" in Amicitia. 24 Sept. Amicitia. Telepaat Prof. Henri Revos, 8 uur. 25 Sept Kerkgebouw L. Vr.str. Liturgische dienst. 8 uur. 26 Sept. Geb. Vrijz. Herv. Inst. Volksuniversiteit, F. F. H. Laret. „De West en Nederland". 8 uur. 2630 Sept. St. Joriskerk. Zen dingstentoonstelling „Zento". GRAND THEATRE: „Een Avon tuur in Berlijn". Zondag 1.30, 4. 6.30 en 9 uur. Dag. 2.30. 6.30 en 9 uur. Donderdag 22 September, aan vang. 8 uur: Operette „Czardas- fürstm" op te voeren door Hoofd stad Operette. CITY THEATER: „Keizerwals". Zondag 2. 4.15 6.45 en 9 uur. Da gelijks 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van 20 t.m. 22 September „Door dik en dun". CITY THEATER SOESTDIJK: Van 20 t-m. 22 September „Door dik en dun". Zondag 2 uur en overige dagen 2.30 en 8 uur. Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur; Uitlening voor kin deren: Woensdag- en Zaterdagmid dag van 2.304.30 uur; Leeszaal dagelijks van 10—12.30 en 2-5 uur: bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 710 uur. R.K. Openbare Leeszaal, Wijers- straat 2. Geopend van 101 uur en 2.30—5.45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 u UITSLAG ACC-CONCOURS Uitslag ACC-concours vanuit Mons. In concours 139 duiven; los 9.15. Zuid-Wes tenwind. Snelheid le duif 1318.3 m. laat ste 1249.3 m Aangewezen 25 cent no. 1 cn 2; aangew. 10 cent no. 5 en 6 Ko ningspoule no. 1 Speciaal no. 1. 2. 4. 5. W. Gcrth. Or. 1. 14. 15. 26. 30; F. Jan sen. Lp. 2. 3. 4. mevr. v. d. Berg. Lp. 5; H. Heideveld. Or. G. 17. 22. 25. 32 35 L. Snijders. Lp. 7. 10. 13. 28: H J. 'Hol. Lp. 8. 18. 23. 31: J. de Vries. Rd. 9. 19. J. v. d. Heuvel. Lp. 11; S Visschcr. Or. 12; J. Overeem. Rd. 16. 29. J v. Wal- sum. Rd. 20. 33. 34: J. Maasscn. Rd. 21; W Jansen. Rd. 24; D. H. Hofland, Rd. 27. Stand kampioenen navlucht t.m. Vil voorde Hok: I. W. Gerth, Or. 243*4 pt 2. H. Heideveld. Or 212 pt 3. J. Overeem. Rd 192 pt 4. mevr v. d. Berg, Lp 1871« pt. 5. J. van Walsem. Rd 167 pt Duif: 1. B. v. d. Burg. Rd 552968 126>4 pt. 2. W. Gerth. Or 217663 119 pt. 3. J. Overeem, Rd 215441 10D»4 pt 4. J. v. Walsum. Rd 216149 108 pt. 5. mevr. v. d. Berg. Lp 295247 102 J-., pt. Stand Verenigingskampioenschap 't.m. Vilvoorde: 1. Ordonnans 182361pt. 2. Reisduif 16616^ pt. 3. Luchtpost 1405914 pt. 4. Koerier 6967^4 pt. Woningbouw vergt lening van ruim twee millioen Laatste aflossing in het jaar 2000 Voor de financiering van de wo ningbouw 1949 heeft de gemeente Amersfoort een aanbieding voor een langlopende geldlening ontvangen. Het leningsbedrag ad 2.325.193. is als volgt gesplitst: 33 woningen Lanxstraat: bouwk. 333.670, grondkosten 51.776,—; 43 wonin gen Plataan weg en Klimopstraat: bouwkosten 415.555,grondkos ten 60.942,101 woningen Hoog- landseweg: bouwk. 1.207.250. grondkosten 256.000. De aflossing zal geschieden in 50 jaarlykse termijnen, zodat, indien de Raad overeenkomstig zal besluiten de laatste aflossing geschiedt in het jaar 2000. Kantonrechter behandelde kleine zaakjes De Amersfoortsc kantonrechter veroordeelde Donderdagmorgen ze kere S., die in kennelijke staat van dronkenschap agressief was opge treden tot 15 boete. F. W. R. had zonder vergunning gevist ln de Eempolder. Omdat deze verdachte verzachtende omstandig heden kon aanvoeren kreeg hij slechts 1 boete. De zaak tegen L. van B. werd voortgezet. Deze werd ervan be schuldigd links om een verkeersheu vel te zijn gereden. Getuige L. de M., agent van politic te Amersfoort, bevestigde de beschulidiging. Zes gulden of drie dagen. G. B. te Baarn had zonder ver gunning ln textlelgoederen gehan deld. De kantonrechter besloot te wachten op de beslissing over de vergunning en de zaak werd twee maanden aangehouden D. B. chauffeur te Soest had te Baarn geen voorrang verleend aan een auto. Dit kostte hem acht gul den. G. J. V. te Amersfoort had zich laten voorttrekken door een vracht auto. De kantonrechter vonniste zes gulden of-drie dagen. J. A. G. v. H. te Lunteren en haar echtgenoot A. G. hadden op een fiets met een hulpmotor gereden zonder ln het bezi* te zyn van de vereiste papieren. De kantonrechter besloot tot schuldi- verklaring zon der toepassing van straf. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 195. Wanneer Van der Decken een sloep laat klaarmaken om de kust te verkennen, blijkt reeds, dat het gevaar van de Indianen niet overdreven is, want de wilden staan gereed om de vreemde indringers warm te onthalen. Van der Decken besluit dan ook de sloep onbemand naar de kust te zenden, geladen met enkele kruiken brandewijn en een kist met kralen. De Indianen zyn er als de kippen bij en onderzoe ken nieuwsgierig de la ding. Met opgewonden kreten waarschuwen ze hun krijgsmakkers en i de kruiken vuurwater. De kralen, die Van der dat ze al eerder contact hebben gehad grote kostbaarheden. Rustig ziet Van der met I Decken "voor slechts enkele duiten in Amster- I Decken toe, hoe de Indianen het bootje pluo- Burgerlijke Stand Geboren: Lambertus Odulfus, z. v. P. M. Snoeren en H. Kuipers; Ja cobus Gerardus, z. v. H. W. te Loo on A H. van don Brink; Elberta Jo hanna. d. v. A. van Socren en G. Haverlach. Gehuwd: A. S. Wells en A. W. M. de Wit; J. A. Ran cn M. C. G. Schaap; M. Dykhuis cn E. Boute; A. H. Overeem en C. Eikenhorst; J. Meerbeek en W. M. Arler; J. Da- velaar en E. Hagenbeuk; J. H. J. Huurdeman en A. J. van Platerin gen; A. C. van Oven en J. K. Beek man; J. Rijnders en F. van de Poll. Overleden: G. Schiphorst, oud 72 jaar, wcd.nr. van M. Westhof. Buren-ruzie De politie trad Woensdag bemid delend op bij een burenruzie, die was ontstaan tussen twee vrouwen in de G. van Stellingwerfstraat. blanken blijkt wel uit hun belangstejling voor <}am heeft gekocht, zien ze kennelijk aan voor deren. Enige wijzigingen in bouwtype Nu naar de kapper Een zekere N. deed bij de politie aangifte van diefstal van zijn scheerapparaat, dat uit een hotel kamer was ontvreemd. Automarkt Op de automarkt werden Woens dag 226 voertuigen aangevoerd. Op voorstel van ds Van Royen gaat men in gesloten groepen spelen Aan de vooravond van het winterseizoen is het de gewoonte van het Schaakgenootschap „Amersfoort" om zijn jaarlykse Algemene Verga dering te houden waarvoor deze maal gisteravond in hotel Monopole geen grote belangstelling bestond. De lijvige agenda bevatte 19 punten bestaande uit belangryke en minder belangrijke. Het jaarverslag van de secretaris, hetgeen tevens het verslag voor de Huiscompetitie inhield, was kort en bondig aangezien hiervoor verwezen kon worden naar het maandelijks verschijnende clubblad „Ons Podium" in welk blad de resul taten van de afgelopen wedstrijden vermeld staan. Cluborgaan ondergaat een verbetering De wedstrijdleider van de Bonds- competitie gaf daarna een overzicht van de resultaten van de verschil lende tientallen in de S.G.S. Enkele tientallen hadden aanvankelijk mooie kansen voor een kampioens titel en eventuele promotie, doch bij de laatste wedstrijden lieten deze ploegen het er lelijk bij zitten. Uit het jaarverslag van de penning meester bleek dat de vereniging het komende jaar wat meer zuinigheid dient te betrachten hoewel er direct geen redenen waren tot ongerust heid wat de financiën aangaat. Van het bestuur waren aftredend de heren W. J. van Lee, le secretaris, L. A. A. van Hamersveld. 2e voor zitter, A. Huisman, wedstrijdleider en C. van Empelen, commissaris van materiaal. De drie eerstge- noemden werden by acclamatie her kozen, doch de heer Van Empelen stelde zich niet meer herkiesbaar. Een bestuursvoorstel om de heer P. A. Don in de opengevallen plaats te benoemen werd eveneens by accla. matle goedgekeurd. De bestuurs functies zullen als gewoonlyk on derling worden verdeeld. In de kas- commissie kregen zitting de heren Nabarro en Asperslag. Uit het ver. slag van de redactiecommissie voor het clubblad „Ons Podium" kwam vast te staan dat dit blad wel tot een der beste ln don lande gerekend kan worden, terwyl van September af op een nog betere uitgave kan worden gerekend. Ges'oten groepen Inzake het te volgen systeem voor de a.s. winterwedstryden werden drie voorstellen naar voren gebracht: het bestuurs voorstel om het A S.C.-systeem te herhalen met daaraan ver bonden prijzen en de voorstel den van de heren ds. van Royen en Jongman. Het voorstel van ds. van Royen werd met grote meerderheid van stemmen aan vaard, hetgeen inhoudt dat* er in gesloten groepen zal worden gespeeld. De weflstrydcommissie bleef hier bij gehandhaafd om in bijzondere gevallen op te treden. Door de heer Huisman werden inlichtingen ver strekt betreffende het persoonlijk kampioenschap van Amersfoort, waarbij de bekende Kei de inzet zal zyn. Deze wedstrijden worden ln samenwerking met de overige Wiel rijdsters botsten Bij de Amersfoortse Kef reden Woensdag twee wielrijdsters par does tegen elkander op. Er ont stond enige materiele schade, ter wijl een acht-jarig meisje, dat op één der fietsen werd vervoerd schaafwonden opliep. plaatselijke schaakclubs georganL seerd in de maanden October, No vember en December van dit jaar. Een opwekking werd gedaan aan de leden om het ledental dat het afgelopen jaar met tien is terugge lopen door werving van nieuwe leden op te voeren. Tenslotte kwam de mededeling dat op Woensdag 28 September a.s. een massakamp zal worden gehouden in Monopole van het Schaakgenootschap „Amers foort" tegen de schakers van de personeelsverenigingen aangesloten bij de Federatie van Personeelsver enigingen. De achtkampen van de vereniging zullen het vozend jaar worden gehouden van 22 Februari t.m. 5 April waarna de prijsuitrei king zal plaats hebben op 12 April. Teneinde in het komende jaar zo spoedig mogelyk met de bouw van een aantal woningen te kunnen aan vangen, als onderdeel van het aan de gemeente voor'1950 toe te wij zen bouwcontingent, zyn reeds nu de plannen gereed gemaakt voor het bouwen van 81 woningen ln het Soesterkwartier op het terrein tus sen de Plataanweg en de spoorlijn Amersfoort-Amsterdam langs de straten, behorende tot het wegen complex V (Dreef, Acacia-, Els-, Lijsterbes-, Meidoorn- en Gouden regenstraat). De tc bouwen woningen komen, behoudens enkele wijzigingen in de indeling der vertrekken, overeen met het woningtype, gebouwd lan^s de Larixstraat, de Denstraat en Sparstraat. De belangrijkste wijzigingen zijn in de schuur aangebracht, welke nu ter tegemoetkoming aan gebleken bezwaren een afzonderlijke deur naar de tuin heeft. Door het maken van een kap is de bergruimte in de schuur enigszins vergroot. Als gevolg van de laatste wijzi ging moesten ook enkele verande ringen in de voorgevel der woning worden gebracht. Tegen de achter- Baldadige jeugd De kinderpolitie onderhield Woensdagmiddag een aantal jon gens, die zich hadden schuldig ge maakt aan baldadigheid. Zij kre gen een ernstig standje en de po- Mie hoopt, dat zij voortaan derge lijke uitbundigheden achterwege zullen laten. Enkele jeugdige jongens, die er behagen in schepten een rijwiel pad grondig te vernielen, werden ook door de politie onderhouden. Voor het propaedeutisch exa men voor electro-technisch ingeni eur slaagde te Delft de heer R. C. van Ommenng. Amersfoorters op de ,.Kota Inten' Op het troepentransport schip „Kota Inten" bevinden zich onze stadgenoten: 2e Lt. J. H. J. Meinders, Schim- melpenninckstraat 55 Korp. C. van Minnen, v. Root- selaarstraat 5 le Lt. A. A. Opstelden, Wijers- slraat 21 Korp M. J. Kropf, Nieuwstr. 7 Sold. T. C. J. Alders, BW-Laan 11 Sold. R. A. ten Hoven. Narcis straat 42 Korp. J. Kuiper, E. Meyster- weg 16 Sold. I. J. H. Thoomes. Pascal- straat 26 Sold. A. C. Willemse. Marconi straat 21 Sold. J. Vivié, Miereveldstr. 73 Sold. J. v. Wankum. Verhoe- venstraat 76 T.Sgt. Z.M. A. P. Coenen, Ver- hoevenstraat 61 Marn. II Z.M. W. A. v. d. San- den, Daltonstraat 32 Sold. R. Strijland. G. van Stel lingwerfstraat 57 gevel zal thans een balcon worden aangebracht terwyi de w.c., welke zich in het oorspronkelijke woning type halverwege db verdieping be vindt, nu gelijkvloers is geprojec teerd. De woningen, welke een classifi catie-inhoud van 263 kub. meter zullen hebben, maken deel uit van het totale complex van 488 wonin gen en zyn bestemd voor kleine ge zinnen. Met de bouw dezer woningen is een bedrag van totaal 947.450, gemoeid. Reinigingsdienst wenst een tractor Bij de gemeentelijke reinigings dienst bestaat reeds geruime tyd behoefte aan een traetor, voorzien van een voorlaadapparaat. Tot dus verre was een dergelijke tractor hier te lande niet verkrijgbaar, doch thans bestaat de mogelijkheid om tot aankoop daarvan over te gaan. Het betreft hier een Ford Dearborn tractor, uitgerust met een 4-cylindcr motor van 23 P.K.. Met deze tractor kan by een opvoer- hoogte van 3 meter per opheffing 94 kub. meter stadsvuil of yK kub. meter zand worden verwerkt. De rijsnelheid bedraagt 23 km, terwijl als brandstof petroleum moet wor den gebruikt. De Raad zal moeten beslissen over een credietverstrekking van 4500. Passagierslijst „Kota Inten" Bij onze administratie ligt de passagierslijst van het troepen- transportschip „Kota Inten", dat vermoedelijk op 1 October te Rot terdam aankomt, ter .inzage. Woudenberg EEN OUDE INDUSTRIE in ons land, die nog steeds bloeit, is de verwerking van het griendhout, de wilgentwijgen, welke o.m. ge kweekt worden op de grienden tussen Gorkum en Dordrecht. Zelfs betekent deze industrie een niet onbelangrijke deviezenbron, daar het product in aanzienlijke mate geëxporteerd wordt. De taaie, stevige twijgen van ver schillende lengten worden na de bewerking to[ een hoepeltje in eengerold en vinden als „karre- banden", haringbandenton- nog verwerkt nenbanden" en hoe ze meer mo gen heten, hun weg vaar de af nemers. Ze dienen tot het bijeen houden der duigen van tonnetjes, vaten en kisten en zijn wegens hun stevigheid en soepelheid zeer gewild. Op 'n verwerkings bedrijf van griendhout te Har- dinxveld. De hoepeltjes worden op een kruiwagen geladen om langs de smalle paden naar de weg te worden vervoerd, van waar zij per vrachtauto verder worden geëxpedieerd. Links en rechts bundels griendhout, die moeten worden. (Ineez Med Alleen-verkoop voor Nederlend E G- 80UWER'j Handeljvereemging - Amjlerdem-Z. Predikbeurten Ned. Herv. kerk v.m. 9.30 u. en n.m. 6.30 u. ds. P. Bouw Medische dienst De medische dienst wordt Zon dag 25 Sept 1949 voor Wouden berg, Maarsbergen en Maarn waargenomen door dr. H. G. v. d. Hoek te Woudenberg. Marktbericht Aangevoerd ongeveer 18000 kip peneieren. Prijs f 16.25 a f 16.50 p. 100 stuks. Ongeveer 2000 eieren van jonge hennen. Prijs f 10 tot "11 per 100 stuks. Handel vlug. Burgerlijke Stand Getrouwd: Jan Willem Laker- veld en Jacoba Vos. Ondertrouwd: Gerard Cornelis Schoonhoven en Hendrika Fran- cina de Bree. - Tot en met 30 September kan eer. ieder zich ter gemeente-secre tarie opgeven voor het verkrijgen van een bepaalde hoeveelheid rat tenvergif. Notarissen bespraken sanering van de landbouw (Van ccn onzer verslaggevers) UTRECHT. Een groot gedeelte van dc Woensdag gehouden vergadering van de Broederschap van Notarissen in Nederland was gewijd aan de bespreking van de pracadviezen, uitgebracht door prof. dr. G. Mlnderhoud, hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wagcningcn en J. G. J. v. Mourik, notaris tc Tiel, over de vraag, welke wettelijke maat regelen moeten worden getroffen ten einde een zo doelmatig mogelijk gebruik van landbouwgronden te waarborgen Het standpunt van de eerste prae- adviscur valt In het kort aldus te for muleren: Nu de prijzen van belangrijke landbouwproducten op de wereldmarkt zo ver zijn gedaald, dat de Nederlandse landbouw met verscheidene producten niet op een vrije wereldmarkt kan con curreren. moet de overheid de nodige maatregelen treffen om voor de goed gelelde en economisch verantwoorde be drijven een rendabele exploitatie moge lijk te maken. Dit betekent, dat bet Nederlandse volk zich opofferingen zal moeten getroosten. Deze zullen bestaan óf in het betalen van prijzen voor land bouwproducten. welke hoger liggen dan die, welke corresponderen met de wereldmarkt, en/of in het opbrengen van hogere belastingen. Onder deze omstandigheden is de eis. dat onze land bouwgronden zo doelmatig mogelijk worden gebruikt, wel bijzonder klem mend. Onder zodanig gebruik wil prof. Minderhoud o.m. verstaan een dusdanig aanwending, dat een ruime productie met naar verhouding lage kosten 'mag Dronken achter het stuur Dinsdagavond bevond de Soester in gezetene G. v. d W. zich met zijn vrachtauto op de Birkstiaat, terwij; hij deze in dronken toestand bestuurde Hij werd door de politie aangehouden en in arrest gesteld De vrachtauto is in beslag genomen. worden verwacht, terwijl het aantal ge bruikers van de grond weliswaar groot. doch zo mogelijk geringer is dan het huidige aantal. De tweede praeadvlscur, notaris Van Mourik te Tiel. kwam in zijn zeer uit voerig praeadvies tot de conclusie, dat aan de landbouwer een zo groot moge lijke zelfstandigheid moet worden ge laten. hetgeen naar zijn mening aan de uitkomsten van het landbouwbedrijf ten goede zal komen. Een zo groot mogelijke zelfstandigheid van de landbouwer be tekent een zo gering mogelijke Inmen ging van de overheid ln de bedrijfs voering van de landbouwer en hetgeen daarmee samenhangt, tevens een zo groot mogelijke zelfstandigheid van de pachter. Men doet goed aldus de heer v Mourik om aan de landbouwer niet te ontnemen de vrijheid in bedrijfsvoe ring. die steeds één van de belangrijkste eigenschappen is geweest van zijn vak. en welke daaraan zijn grote aantrekke lijkheid heeft gegeven Men moet in de landbouw aan de enkeling niet die taak ontnemen en deze overdragen aan de massa, die de enkeling in vrijheid en eigen verantwoordelijkheid naar behoren vermag uit te voeren Dat zou kunnen leiden tot een afglijden naar die staats inmenging. waarbij de menselijke per soonlijkheid op het tweede plan komt te staan en de Staat allesoverheersend Is ceworden. Niettemin erkent ook deze praeadvi- seur dat wettelijke maatregelen op land bouwgebied soms nodig kunr.en zijn. b v. In crisistijd of tijdens een oorlog, maar. zo voegt hij eraan toe: zij zullen slechts behoren tc gelden voor een bepaalde tijdsduur. Over beide praeadviezen werd uitvoe rig van gedachten gewisseld, waarbij de thans bestaande wettelijke regelingen op landbouwgebied en het Wetsontwerp Rechtshandelingen Landbouwgronden nogal crltiek uitlokten cn de wenselijk heid naar een zo groot mogelijke vrij heid tot uitdrukking kwam. De vergadering huldigde zijrv aftre dende voorzitter, dr Ph B. Libourel, en bood hem bij monde van notaris F W. Swane uit Utrecht, het erelidmaatschap aan en enige stoffelijke blijken van erkentelijkheid voor de eminente wijze, waarop hij zijn taak als bestuurslid en voorzitter in de loop der Jaren heeft vervuld. Tot zijn opvolger werd gekozen mr. G. J H Kuvk. notaris te Geldermalsen. P.V. „De Vriendschap" De postduivenvereniging „De Vriend schap" hield j.l Zondig een wedvlucht van Mons <B.) af. afstand 213 km. In concours 116 duiven, die tc 9 15 uur met ZW wind werden gelost De eerste duif arriveerde om 11 u 58 min. 18 sec. Laatste prijswinnende duif om 12 uui 9 min. 13 sec. De totale uitslag is: W. Nleuwenhurs 1 2. 4, 6. 19. 20. 24 25. 27, W. Roest 3. 5; G. v d Broek 7. 28. 29: J. Mets 8. 12; C. Dijkman 9. 17. 23. J. Rijnders 10. 16. 21 22; R. Koster 11 15: G. Sukel 13; E. Daatseiaar 14; G. Teekcn 18; Gebr. Blom 26. Hoogland Weg gestremd Nadat vorig jaar de Provinciale weg naar Bunschoten tot Zeldert gereed gekomen is, heeft men thans een aanvang gemaakt met een vol gend deel. De Bunschoterstraat zal derhalve vanaf Zeldert voor het verkeer met voertuigen zijn afge sloten tot December aanstaande Met een rijwiel kan van deze weg gebruik worden gemaakt. Het wegverkeer is omgelegd via Den Ham en Zevenhuizen. Burgerlijke Stand Geboren: Gerardus Maria, z. v. Joannes Adrianus van de Brug en van Anna Aleida Kok; Alberta,* d. Aalbert Priem en van Trijntje Brons; Martin Gerardus. z. v. Ger- brand van 't Klooster en van Agnes G°ertrulda Kok. Onderbouwd: Tordanus Jacobus Schut en Johanna Petronella Horst. Planeommissie van NVV geïnstalleerd AMSTERDAM. Het in Juü gehouden congres van het NW droeg het Verbondsbestuur op een systematisch onderzoek in te stel len naar de vraagstukken, die ver band houden met de industrialisa tie. Teneinde tot de opstelling van een algemeen welvaartsplan te ge raken is een Plan-commissie be- nomd onder voorzitterschap van de heer A. Vermeulen. Secretaris is de heer D. Roemers (directeur weten schappelijk bureau NW). Donderdag heeft de voorzitter van het NVV, de heer H. Ooster huis de commissie geïnstalleerd met het uitspreken van een rede, waarin hij o m. zeide: Wanneer wij thans opnieuw overgaan tot de op stelling van een Welvaartsplan, dienen wij er ons van bewust te zijn, dat dit plan in de eerste plaats een structuurplan moet zijn. Wij dienen er ons van bewust te zijn, dat Nederland een deel van West-Europa vormt en dus ook zijn deel heeft aan de economische moeilijkheden van West-Europa. „ORANJE" NAAR BATAVIA VERTROKKEN AMSTERDAM Precies één uur Woensdagmiddag is de „Oran je" van de Mij. „Nederland" met 900 passagiers wederom naar Ba tavia verArokken. Ook op deze reis zal Villefranche aan de Riviera worden aangedaan. Voor de eerste maal reed een trein met passagiers uit Den Haag en omgeving tot aan de etablissementen van de maat schappij.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2