Voor drie millioen Van Goghs half' jaar naar Amerika VAN HOUTEN r Normalisatie en montage- bouw het wachtwoord Moet L eens hóren Kostbare collectie Zaterdag scheep in Rotterdam Representati ekosten voor ministers zijn te laag Een nieuwe landsdrukkerij is dringend nodig Wil MOEILIJKHEDEN Wij geven raad Op do kohhsd Donderdag 22 September 1949 3 Langs de dodencel Ieder jaar word ik opgeschrikt als ik in de krant lees dat weer een stille tocht zal worden gehou den langs dodencel 601. Een diepe weemoed vervult mij dan en een vreselijke wond wordt weer open gescheurd. Ik hoor weer zuchten en schreeuwen en kindertjes roe pen om mamma en pappa. Ik haal weer voor mij de vreselijke uren van smart, vrees en ellende. Is het nodig, vraag ik mij af om ieder jaar weer deze tocht te on dernemen? Hebben wij er wel eens over nagedacht of zij, die heengin gen dit hebben gewild? Laten wij toch niet meer langs deze plaats van verschrikking trekken, maar onze geliefde doden in stilte ge denken. J. van H.S. Dr. Albert Schweitzer .„Deze edele mens was mij tot op heden onbekend, maar na uw on derhoud met hem moet een ieder, net als mij, iets toch wel zeer duidelijk zijn geworden! n.l.: Pro fessoren en al die andere atoom geleerden die thans iedere minuut van hun leven besteden aan de mogelijkheden, om ons aller be staan tot een hel te maken zij zouden niet anders moeten doen dan in de voetsporen te treden van dr. Albert Schweitzer." „Alleen uit het dienen-van-de- medemens kan iets goeds en schoons geboren worden tot heil van Allen!" H. J. V. Ieder kart iets gebeuren Na het aanschouwen van het tygernummer van de Zweedse Tar- zsn Houcke. in 1948. in het cir cus Mikkenie, wist ik, dat deze dierentemmer spoedig een aanval van zijn dieren te verwerken zou krijgen, want heel zijn optreden droeg het karakter van „Mij kan niets gebeuren!" Zo'n te grote zelfbewustheid im poneert (velen, niet iedereen), maar zij leidt tot ongelukken, waarbij niemand gebaat is. Tarzan Houcke leze er Carl Ha- genbeck's „Van Dieren en Men sen" maar eens op na, of Thé- tard's „Dompteurs". Niet alleen voor hem, voor iedereen zijn die boeken van groot belang. H. E. STOEPMAN. De Profundis clamo Er zijn Indo's (Indonesische Ne derlanders) die hun best doen het Indonesisch burgerrecht te verwer ven. hoewel zij liever, Nederlander zouden willen blijven Nederlander blijven is hun te gevaarlijk en vol op Indonesiër worden kunnen zij niet door het te grote verschil in ge loof. cultuur, levensopvatting, enz. De meeste andere Indo's kunnen noch willen een keus doen en daar om gevoelen zii zich dood-ongeluk- kig Waarom wijst men hun niet een eigen gebied toe, bij.v op Nieuw Guinea, dan kunnen zij een apart deel van Nederland vormen en zich „westers" staande houden. Realiseert zich dan niemand de positie en de noden der vurig Ne derlands gezinde Indo's? Gevoel van eigenwaarde deed de Indonesiërs nationalisten worden, en hun nationalisme wordt gerespec teerd. Waarom wordt óns gevoel gevoel van eigenwaarde dan genegeerd?; „ons", want ik schrijf u dit namens vele mede-Indo's. F. B. Als de R.T.C. de positie der In donesische Nederlanders niet weet te redden en te regelen, schiet zij op een onvergeeflijke wijze in een van haar belangrijkste taken (re geling van de toekomst der min derheden) tekort, schromelijk te kort). Monument, of kiest? Utrechts jongste monument is geen gedenkteken; het geeft niet „in schoonheid" weer hoe mensen zich kunnen offeren voor een ide aal. Waarom zijn de lijnen en vor men zolomp? De Moeder met Kind kan ik nog waarderen, maar de andere beelden niet. Zij hebben een te klein oppervlak waarop zij bh'eengedrongen zijn en zij doen me denken aan eengetrokken kies. De jonge man rukt niet. de ande re man heeft een te groot hoofd Alles aan dit zogenaamde monu ment is mis, ons, ons nageslacht en de zin van het Verzet onwaardig. Henk Hendriks. (Er zijn ook verdedigin'gen mo gelijk, maar dan bedienen zij zich van voorzichtige termen, zoals: „De beeldhouwer heeft gedacht aan Rodin's Burgers van Calais, maar in vormen die noch door Maillol noch doqr Bourdelle zouden zijn goedgekeurd hm" Ingez. Med.-. VRIJ NEDERLAND brengt dez« week oa.: J. G. SUURHOFF: De devaluatie en de „gewone man" H. M. VAN RANDWIJK: De Troonrede Prof. Dr H. BRUGMANS: Balans van Straatsburg Prof Dr M. VALKHOFF: Saarland, een nieuwe staat Voorts: Is TitoTITO? en vele andere artikelen. WENST U DIT NUMMER TE ONTVANGEN Toezending volgt: a. Na ontvangst van 25 cents aan postzegels; of b. gratis na ontvangst van een briefkaart, waarmede u een proefabonnement bestelt tot en met 31 December 1949. terwijl u ons 2.50 doet toekomen per postwissel of per postgiro nr 6269 ten name van De Twent- sche Bank met vermelding rekening „Vrij Nederland". Administratie „Vrij Nederland": Raamgracht 4 - Amsterdam. (Van onze speciale verslaggever) OTTERLO. Er zullen geen fanfarekorpsen op de kade staan als Zaterdag „De Westerdam" van de HollandAmerikalgn te Rotterdam de meertouwen los gooit en het is niet zo, dat half Nederland in gedachten de boot op haar reis over de Oceaan vergezelt. Maar toch heeft zg, bijeen getast in een kleine ruimte, een stuk Nederlands bezit aan boord, dat tot onze edelste schatten behoort, een stuk nationale trots en nationale luister, dat nu naar Amerika gaat om daar aan de matcricel-rgken van deze tijd iets van de culturele rijkdom van het kleine land aan de Noordzee te tonen. Cultureel vlagvertoon zou men het kunnen noemen, maar het kan, indirect, ook materieel van betekenis zijn. Een kleine collectie van 66 schilderijen en een twintigtal tekeningen van Vincent van Gogh gaat „op veelvuldig verzoek" naar de Verenigde Staten om in New York en Chicago geëxposeerd te worden. Honderdduizenden, misschien millioenen, zullen de doeken bewonderen. Wij weten hoe het na de bevrijding in de andere landen is gegaan, waar Vincent van Gogh de culturele boodschap van Nederland kwam brengen, in België, Zwitser land. Frankrijk en Engeland- De mensen hebben zich verdrongen voor de tentoonstellingszalen. Zo zal het nu ook in Amerika gaan. Ziet, zal men zeggen, dat is nu van dat kleine Nederland, waar ook Rembrandt en Frans Hals en Jan Steen hebben geschilderd. Dat is toch een land, dat wat kan. Waardig cultureel vlagvertoon „De weg met de cypres en de ster", een van dc vermaardste doeken van Vincent van Gogh wordt ingepakt. De heer A. M. Hammachcr, gehurkt, geeft nog enkele aanwijzingen. Wij nemen u mee naar het Rijks museum KröllerMüller in Otterlo. Het ligt daar verscholen in het groen van onze onvolprezen „Hoge Velu- we". waar de wind ruist door de hoge beuken en de geur van hei en dennen door de vensters waait. Er hangt in deze najaarsdagen, nu de drukte van touristen voorbij is. een gewijde stilte in de hoge lichte zalen van het museum, maar er is niets van de beklemmende plechtstatig heid, die in de ouderwetse musea ons bijna beangst maakt om te ade men. Hier is wijding, maar toch ook een frisheid en een blijheid, die een mens deugd doet in het hart. Zij spreken uit het licht, dat van alle kanten binnen valt, uit de stralende schoonheid van de doeken aan de wand in de jubel van de zon en uit de rijkdom van najaarsbloemen uit eigen tuin, die overal op de tafels staan geschikt in een mengeling van kleuren. Dit is een museum, dat leeft! De directeur, de heer A. M. Ham machcr, vinden wij er midden in de voorbereidingen van het transport van a s. Zaterdag. In April terug Ja, hij gaat zelf mee, vertelt hij. Hij moet in Amerika ook een lezing houden over een halve eeuw moder ne Nederlandse schilderkunst, maar waar dat zal zijn, dat weet hij zelf nog niet. Dat hebben ze aan de overkant allemaal uitgedokterd. Verder gaat hij de expositie inrich ten en dan komt hij in October te rug. De schilderijen blijven weg tot April Dan kunnen de volgende zo mer de bezoekers van de Hoge Ve- luwe ze weer bewonderen. U weet, zegt hij, dat de meeste schilderijen van Van Gogh, die in ons land zijn. in twee collecties zijn ondergebracht. Wij hebben hier op di* Hoge Veluwe 264 werken van Vincent cn dan is er nog een groot aantal in het bezit van Ir. Van Gogh te Laren N Heen neef van Vincent, een zoon van diens broer Theo. Theo is kort na Vincent gestorven en Theo's vrouw heeft toen dooi" het exposeren van de in haar bezit ge bleven schilderijen de naam van de zo veel jaren miskende en aan ont beringen prijs gegeven Vincent be roemd gemaakt. Een beetje triest.... „Het is wel triest", zegt een assis tente van de heer Hammacher, „dat Vincent vrijwel nooit een cent voor zijn werk heeft gehad en dat nu het kleine deel van zijn doeken, dat een poosje naar Amerika gaat, door de verzekering op een waarde van drie millioen gulden is getaxeerd". „Er gaan van onze verzameling", vertelt de heer Hammacher verder, „2J schilderijen en 17 tekeningen scheep en van de collectie van „de ingenieur" 45 schilderijen en ook enkele tekeningen. In New York wordt de tentoonstelling dan aange vuld met doeken, die in Amerikaans bezit zijn. Ik mag zeggen, dat ik vrijwel alles ken wat er in Europa van Vincent te vinden is, maar in Amerika ben ik nooit eerder geweest en ik ben dan ook erg blij, dat ik nu de kans krijg een groot aantal voor mij geheel nieuwe doeken van Van Gogh te zien. „De ingenieur" uit Laren gaat ook mee. maar die gaat niet voor de eerste keer." Wij vragen of er bij de collectie, die nu naar Amerika gaat, ook veel bij het grote publiek bekende doe ken zijn. „Ja. heel veel zelfs" antwoordt de heer Hammacher. „Maar wij- zenden toch zo weinig mogelijk schilderijen, die al eens eerder in Amerika zijn geweest. In 1935 hebben wij er na melijk ook een expositie gehouden, in een van de kleinere musea. Nu krijgen wij het grote Metropolitan Museum, het voornaamste van New York, waar u uit ziet, dat de papie ren van Van Gogh in Amerika zijn gestegen." Wij merken even op, dat er an dere Nederlandse papieren in Ame rika jammer genoeg zijn gedaald en noteren dan. dat bij de uitgezon den werken zullen behoren: „Café bij nacht" uit Arles, „Hospitaaltuin" uit Saint Rémy. „Cypresse met de ster", „Aardappeleters". een Zelf portret, „Armstoel van Gauguin", „tryptiek van de bloeiende boom gaard" en „Landschap van La Crau En inmiddels zijn we met de di recteur mee gelopen naar een van de achterzalen van het museum, die nog altijd op geld wachten om ge pleisterd en verder gereed gemaakt te worden, teneinde ook de vele schilderijen te kunnen bergen, die al jaren in de kelders, o.a. ergens midden in het bos, worden bewaard Politie-bewaking De assistenten van de heer Ham macher zijn al bezig de expositie reisvaardig te maken. Voor ieder schilderij staat er een aparte platte kist, van binnen met kussentjes, op gevuld, waar het doek op eenvou dige wijze zeewaardig in geborgen kan worden. Per auto. onder politie bewaking. wordt de kostbare vracht Vrijdag naar Rotterdam gebracht. En overal op de reis blijft de bewa king functionneren. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag bivakkeren de kisten op de binnenplaats van het museum Boymans te Rotterdam. Als wij nog wat zitten te praten met de directeur, in zijn studeerka mer, temidden van rijen prachtban den, kleurige schilderijen en vazen rijkgetinte bloemen, vragen wij hem hoe hij het verklaart, dat er momenteel overal in de wereld zo'n enorme belangstelling is voor het werk van Van Gogh, zo zelfs, dat in Schotland verleden jaar. de een voudige lieden uit ver afgelegen vis sersdorpen naar Glasgow kwamen om de Nederlandse expositie te zien. De heer Hammacher strijkt eens over zijn grijze kuif. In de besloten heid van deze kamer merken wg nu op, dat hg spreekt met een war me. zachte stem en dat hg zorgvul dig zijn woorden kiest. Stem wordt verstaan „Kijkt U eens", zegt hij. „Het succes van Van Gogh overtreft op het ogenblik zelfs dat van Rem brandt. Voor de kunstenaars is Vincent een afgedane zaak. wel be langrijk, maar al klassiek. Maar het volk komt nu pas tot Van Gogh. Misschien ook omdat zijn bewogen leven de mensen boeit, maar dat toch niet alleen, want er zijn meer schilders die een bewogen leven hebben gehad. Maar Vincent, die. zoals u weet, is begonnen als hulp prediker. heeft altijd iets willen zeg gen juist tot het volk. Die drang sprak hij uit in zijn schilderijen, on gekunsteld. zonder getheoretiseer: hij ging op in he* karakter van de dingen en de mensen en dat legde hij in zijn schilderijen bloot. En de ze eenvoudige, deze ongekunstelde stem, blijkt nu recht tot het hart van de mensen te spreken." Toen Vincent nog leefde en vocht met ziekte en nood. werd zijn stem slechts door weinigen verstaan. Nu. bijna zestig jaar na zijn dood, spitst men zelfs in Amerika de oren om iets van die stem op te vangen. Rijkspolitie met 500 man verminderd DEN HAAG In zijn begroting voor 1950 kondigt de minister van Justitie aan. dat het corps rijks politie zal worden verminderd met 500 man. Hg meent tot deze met het oog op 's Rüks financiën wen selijke maatregel te mogen over gaan, nu door een doelmatige prac- tischc en theoretische opleiding van het tgdens de bezetting en kort na de bevrijding aangestelde perso neel het peil, alsmede dc bruikbaar heid van dat personeel allengs aan merkelijk is gestegen. Op welke wijze dc vermindering tot stand zal worden gebracht, wordt in de toelichting op dc be groting niet medegedeeld. - Waar schijnlijk heeft de minister een ver vroegde pensionncring op het oog. De heer A. M. Hammacher, di recteur van het rijksmuseum KröllerMüller op de Hoge Ve luwe te Otterlo, neemt een Van Gogh van de wand om reisvaar dig te maken voor het transport naar Amerika. Olympische Dag 18 Juni DEN HAAG. De datum van de Olympische dog. die jaarlijks in het Olympisch stadion te Amsterdam wordt gehouden, is voor 1950 be paald op Zondag 18 Juni. Generaal De Lattre dc Tas- signy. opperbevelhebber van de Westeuropese landstrijdkrachten, die gedurende enige dagen een bezoek aan Nederland heeft ge bracht, is naar Brussel vertrokken. (Van onze parlementaire redacteur) Hoe meer de woningbouw, tegen de thans geldende hoge kosten, vordert, des te sterker zal op de Rijksfinanciën de druk merkbaar zijn van het steeds toenemen van het bedrag, dat jaarlijks moet worden bijgepast op de exploitatietekorten van Woningwetwoningen. De nieuwe begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting geeft daarvan een duidelijk beeld, want de toeneming van de uitgaven voor de gewone dienst cn de buiten gewone dienst I (bijzondere uitgaven van aflopend karakter), ten be drage van rond 2.3 millioen, is mede aan dit feit te wflten. Bovendien oefent de geraamde tewerkstelling van een bcldhgrhk groter aantal arbeiders by de D.U.W. hetgeen toeneming der werkloosheid zou be tekenen hier haar invloog uit Overigens.drukt de decentralisa tie van de wederopbouwwerkzaam heden. welke door minister In 't Veld krachtig is bevorderd, haar stempel op deze begroting. Door de geraamde vermindering van het aantal ambtenaren met 1986 man konden de personeelsuitgaven voor 1950 ƒ4.241.982 lager geraamd worden. De vermindering zou nog groter zijn geweest, indien de sala. rissen als gevolg van de ipvocrlng van het Bezoldigingsbesluit geen stijging hadden ondergaan, verge leken by 1949. Doch dit is een ver schijnsel, dat zich bij allo begrotin gen voordoet. By de belangrijke vermindering van personeel moet In aanmerking worden genomen, dat de gemeenten een belangrijk deel der wederopbouwwerkzaamheden hebben overgenomen. In verband met de nog bestaande woningnood worden thans weinig of geen krotten opgeruimd. Intussen heeft de premieregeling woning verbetering en woningsplitsing heil zaam gewerkt ten opzichte van het toenemen van krotwoningen. De 'DEN HAAG Het bedrag van f 1800, dat de ministers voor repre sentatiekosten ontvangen, is te laag. Zij ondervinden daardoor belemme ringen bij dc uitoefening van hun ambt. In het buitenland hebben de ministers hogere salarissen, ambts woningen en brengen hun represen tatiekosten ten laste van de over heidskas. Nu voor dc commissaris sen der Koningin en de burgemees ters voorzieningen zijn getroffen, kan de huidige toestand ten opzich te van de ministers niet blijven Bouwvolume laat echter geen nieuwbouw toe DEN HAAG. Het Staatsdruk- kerij- en Uitgeversbedrijf, zoals de vroegere Landsdrukkerij thans heet. is uit zijn kleren gegroeid. Aanvankelijk wilde men ze uitleg gen cn met dit doel zijn percelen grond, gelegen naast het bestaan de gebouw aan dc Fluwelen Burg wal te Den Haag, gevorderd. Met een verbouwing zou twee en een half millioen gulden gemoeid zijn, doch een ud to date modern druk kerijbedrijf zou niet tot stand ko men. Bovendien brengt de ligging aan een hoofdverkeersweg bezwa ren mede. zodat overwogen is om het gehele bedrijf te verplaatsen naar de buitenkant van de stad in een nieuw gebouw, dat aan alle eisen, welke heden ten dage ge steld worden aan een moderne drukkerij, zou voldoen. Deze nieuwbouw zou drie mil lioen kosten, dus slechts een half millioen meer dan een verbou wing, welke toch nog lapwerk zou zijn. Bovendien zou dan het tegen woordige gebouw beschikbaar ko men voor de huisvesting van an dere rijksdiensten, waaraan uiter mate behoefte bestaat, terwijl thans in bezit genomen particulie re woonruimte zou kunnen wor den vrijgegeven. Het laat zich echter aanzien, dat met nieuwbouw, in verband met het bouwvolume, nog enige jaren zal moeten worden gewacht. Daarom zal als noodoplossing voor het ruimtegebrek op het aangren zend terrein een loods van schok- beton worden gebouwd. De loods is verplaatsbaar en kan te zijner tijd op een andere plaats worden gebruikt. Met de vernieuwing van het machinepark, waarvoor de Staten-Generaal destijds een mil lioen gulden beschikbaar hebben gesteld, wordt voortgegaan door op de begroting voor 1950 een be drag van f 327.500 uit te trekken. PORTSMOUTH. De Engelse league kampioen, Portsmouth, be haalde Woensdag een 62 overwin ning op een Deens bondselftal, waarin een aantal internationals waren opgesteld. Bij de rust leidden de gastheren reeds met 40. (Ingez. Med.) Het Nederlandse merk met Wereldreputatie 15*1 Utm HuurkwcsUes rentetegels ouderdomspensioen Invaliditeitswet civiele procedures arbeidswet cn*. Vraag: H. C. F. wil weten cf iemand, die gepensionneerd is en daarna nog hertrouwt, in de toe komst, wanneer hij mocht overlij den, voor deze echtgenote op pen sioen kan rekenen. Antwoord: Deze vraag moet ontkennend worden beantwoord. Er is in dit geval geen premie meer gestort,, zodat reeds uit dien hoof de geen aanspraak kan worden ge maakt. Vraag: Mevr. J. wil gaarne weten of de weduwenrente inge volge de Ongevallenwet verhoogd kan worden. Antwoord: Dit is niet het geval. Op 1 October 1948 is in werking getreden de wet tot aan vulling van renten krachtens de Invaliditeitswet omvattende een regeling, welke uitsluitend betrek king heeft op invaliditeits- en we- duwenrenten, toegekend ingevolge de bepalingen van laatstgenoemde wet. Een soortgelijke regeling voor renten op grond van de Ortgeval- lenwet is niet in het leven geroe pen. Vraag: W. v. d. B. is er niet zeker van of in de huurprijs, wel ke voor onderhuur moet worden betaald, ook niet het gasverbruik is berekend. Antwoord: Daar het niet on mogelijk is, dat U een te hoge on derhuur betaalt, raden wij aan eens te gaan praten met het Bu reau van de Prijzencommissie. Vraag: T. H. vraagt welke af trek op het zuiver inkomen bij de Belastingen wordt toegepast, in dien man en vrouw beiden werken. Antwoord: Tot en met 1946 werd in dergelijke gevallen f 200 afgetrokken vóórdat de belasting berekend werd. Te rekenen van 1947 af is de f 200,— in f 100,— veranderd. Vraag: M. de W. stelt enige vragen omtrent onderhuur. Antwoord: Bij de bepaling van de huur. welke de onderhuur der moet betalen, kan de Prijsbe- heersing geen rekening houden met toevallige financiële omstan digheden van de hoofdbewoner. Indien de hoofdbewoner meent, dat de aangewezen huurders niet de voorgeschreven huur kunnen beta len. kan overleg met het Huisves tingsbureau plaats vinden. Het Huisvestingsbureau zaf personen van een andere gemeente slechts toestaan zich in een nieuwe ge meente te vestigen wanneer de noodzakelijkheid daarvan blijkt. Vraag: T. J. de M., opgeno men in een militair sanatorium, stelt enige vragen over de toepas sing van de Invaliteitswet. Antwoord: Om recht od In- validiteitsrente te kunnen doen gelden moeten er tenminste 150 premiën (zegels) zijn voldaan. Over de tijd. in militaire dienst doorgebracht, vergoedt het Rijk een premie van f 0 30 per week, behoudens enkele uitzonderin gen. Bij ontslag uit de dienst ontvangt de verolicht verzekerde, die hiervoor in aanmerking komt. een militair premiecertificaat, waarop is aangegeven, hoeveel 15'j lli maal een premie van f 0.30 voor de betrokkene ten behoeve van zijn verzekering krachtens de In validiteitswet kan worden geboekt Dit premiecertificaat moet daarom door de verzekerde worden ingele verd bij de Raad van Arbeid, waar hij staat ingeschreven. Indien belanghebbende meent invalide te zijn, dan kan hij zich het beste tot de desbetreffende Raad van Arbeid wenden, opdat deze kan onderzoeken, of aan alle voorwaarden voor het recht op in- validiteitsrente is voldaan. Mocht vrager niet in het bezit van een militair premiecertificaat zijn ge komen, dan kan deze kwestie eveneens aldaar in behandeling worden gegeven. Ing Med.) Al rookt hij soms pijp dan weer of cigaret hij scheert zich uitsluitend met vigerende financiële regeling voor krotopruiming ls met het oog op de tegenwoordige omstandigheden on voldoende. Zodra deze zal z\jn ge wijzigd en weer op behoorlijke schaal kan worden gebouwd, zal de premieregeling moeten worden her zien in dier voege, dat op groter schaal dan vóór 1940 krotten zul len kunnen worden opgeruimd. Het ligt in de bedoeling om dc in 1949 aangevangen normalisatie met kracht voort te zetten, waartoe het ontwerpen gedeeltelijk centraal zal moeten worden verricht. Het is de bedoeling om daarbij architecten te betrekken. Ten einde dc woning bouw zo hoog mogelijk op tc voe ren. wordt toepassing van mon- tagebouw krachtig gestimuleerd. Ofschoon de bedoeling is. dat de hieruit voortvloeiende financiële transacties tussen fabrikanten (aannemers) cn afnemers zullen plaats vinden is 5 millioen uitge trokken, opdat het Rijk in voorko mende gevallen desnoods zelf op- voortbestaan. aldus de Memorie van Toelichting op de begToting van Binnenlandse Zaken. Voorgesteld wordt om de ministers f 5000 als vergoeding voor ambts- en repre sentatiekosten toe te kennen. De verhoging van het bedrag, we gens representatiekosten aan de Commissarissen der Koningin in 1949 voorgesteld, blijkt in de prac- tjjk nog onvoldoende. Ook thans nog liggen de bedragen, door veler hunner uitgegeven hoger dan deze vergoeding. Verwacht mag worden, dat het thans uitgetrokken bedrag ad f 6.000 de werkelijkheid het dichtst benadert. Voor de burgelijke verdediging zullen aan de gemeentebesturen niet eerder dan in 1950 instructies kunnen worden gegeven. Het vraag stuk is thans nog in staat van inter ne voorbereiding. Het ligt in het voornemen de rijksdienst voor de ondersteuning van behoeftige Nederlanders in het buitenland op te heffen en in te stellen een zuiver departementaal bureau, geheten „Bureau organisa tie hulpverlening Nederlanders in Duitsland", hetwelk voorlopig ln Arnhem zal blijven gevestigd. Ook in 1950 zullen alle in de oor log geëvacueerden nog niet naar hun oorspronkelijke gemeenten terugge keerd kunnen zijn. Er wordt echter ernstig naar gestreefd om hen naar de gemeente van herkomst te ver plaatsen. althans om hen in omstan digheden te brengen, dat zg niet langer als evacué's behoeven te worden beschouwd. (Ing Med.) NATUURAZ1JN OP Z'N BEST Coördinatie opleiding bestuursambtenaren DEN HAAG. Het bezoldi gingsbesluit Burgerlijke Rijks ambtenaren gaat er van uit dat aan de ambtenaren concrete eisen van ontwikkeling zullen wor den gesteld. Hieruit vloeit voort, dat de ambtenaren in staat gesteld zullen moeten worden om zich de vereiste bekwaamheden te verwer ven. De Raad voor Rijkspersoneeis. aangelegenheden houdt zich bezig met het vaststellen van de eisen van bekwaamheid. Als hij daarme de gereed is zal een instantie in het leven moeten worden geroepen tot het coördineren van alle daaruit voortvloeiende werkzaamheden. Het zou mogelijk zijn om daar voor en speciaal rijksbureau op te richten, doch de minister van Bin nenlandse Zaken is van oordeel, dat een goede coördinatie van de beoefening der bestuursweten schappen het best kan worden be reikt door de hulp in te roepen van het Instituut voor Bestuursweten schappen, dat zich in de jaren na de bezetting een belangrijke plaats heeft veroverd. Een subsidie van 16.000 is voor 1950 uitgetrokken o[) de begroting van Binnenlandse Zaken om het Instituut de fondsen te verschaf fen, nodig voor het vervullen van een coördinerende taak bij de op- lejding van bestuursambtenaren. Rijkssteun voor Arnhemse tentoonstelling DEN HAAG De gemeente Arn hem is voornemens op de haar toe behorende landgoederen Sonsbeek en Zypendaal in 1950 een nationale tentoonstelling te houden De Re gering is van oordeel, dat het Rijk zijn medewerking daartoe dient te verlenen, omdat het van belang is om op aanschouwelijke en begrijpe lijke wijze te demonstreren wat in ons land sedert de bevrijding op materieel en geestelijk gebied tot stand is gebracht. De bedoeling is. dat alle departementen hieraan hun medewerking zullen verlenen. Ter bevordering van een doelmatig en overzichtelijk financieel beleid zijn de kosten aan deze inzending ver bonden. ten laste gebracht van het Departement van Algemene Zaken, dat het toegestane bedrag zal ver delen over de deelnemende depar tementen. Na afloop van de tentoonstelling zullen de baten verdeeld worden tussen de gemeente Arnhem en het Riik naar verhouding van de door ieder aan de tentoonstelling be- stc»dde kosten resp geraamd od 550 000 en 250.000 Indien de tentoonstelling een tekort mocht ooieveren, zal dat door gemeente en Rijk in dezelfde verhouding gedra gen worden. drachten kan verstrekken. B(j de financiering van de wo ningbouw zullen wederom zoveel mogeiyk dc institutionele belöggcrs worden Ingeschakeld. Venvacht wordt, dat zy het grootste deel van het benodigde kapitaal zullen kun nen beschikbaar s.tellen, zodat het Ryk om een bouwvolume van ƒ270 millioen te venvezeniyken zelf slechts 30 millioen beschikbaar zal behoeven te stellen. De nlcuwo regeling voor het verkrygen van eigen woningen is nog niet gereed. Wanneer zulks het geval Ls, moet de Staatscommissie, die een herzie» nine: van de Woningwet voorbe reidt, beoordelen of zy in dc Wo ningwet moet worden opgenomen. Met de totstandkoming zal dus nog wel geruime tyd gemoeid zyn. Halen en brengen... DE devaluatie van de Neder, landse gulden is een feit. Ge beurde het onverwacht? Helemaal niet. De geruchten hieromtrent hielden reeas enige tijd aan zonder dat ze krachtdadig werden tegen gesproken en wie niet ziende blind was of horegde doof. kon uit be paalde verschijnselen opmaken, dat er iets in het vat lag. Dc heer Camille Gutt, president van het Internationale Monetaire Fonds, had er reeds geen doekjes om gewonden. Het advies, dat hij in het jaarverslag van het I.M.F. neerschreef, kwam hierop neer, dat de landen, die met een dol lartekort te kampen hebben niets, maar dan ook niets mochten nala ten om hun uitvoeren naar de dol- larlanden op te voeren. Zelfs mocht niet geschroomd worden over te gaan tot de noodzakelijke aanpassing van de wisselkoers, dus tot devaluatie. Het voorbehoud, dat hij maakte, was, dat de duur dere import niet mocht leiden tot een nieuwe loonronde, want an ders zouden de voordelen van een herziening der wisselkoersen zo gced als verloren gaan. In ver band met de noodzakelijk geachte „export-drive" werd in het ver slag gewezen op het feit, dat West- Europa niet goedkoop genoeg kan leveren en de beste manier om de West-Europese producten goedko per te maken, om dus de uitvoer naar de Verenigde Staten te sti muleren en zodoende het tekort op de betalingsbalansen op tc heffen, was volgens de heer Gutt: deva luatie Een soortgelijk geluid heeft ook de president van de Wereld bank doen horen, die bij de indie ning van het jaarverslag der In ternationale Bank voor Herstel cn Wederopbouw onomwonden heeft gewezen op herwaardering van de Europese valuta's als het middel tot bevordering van de export naar het dollargebled. Neen, onverwacht is deze deva luatie niet gekomen, maar onder tussen zitten wij er mee. Zij moge enerzijds een verlichting van de moeilijkheden betekenen, omdat de exportkansen gunstiger wor den .anderszijds betekent ze een niet weg te redeneren verzwaring van de lasten. In dit opzicht laten noch de Troonrede, noch de milli- oenennota ons in het onzekere. Wij mogen niet vergeten, dat sociaal- economisch, het levenspeil van ons volk juist een grens had bereikt, waarop een verdere overschrijding, door dc vakbeweging niet getole reerd zou worden. Nu het als een uitgemaakte zaak wordt be schouwd, dat de devaluatie niet gevolgd mag worden door een nieuwe loonronde, staat men voor de. vraag welke uitwgkingsmoge- lijkheden nog voor ons volk zijn overgebleven. Op dit punt hoeft niemand optimistisch te zijn. Ze zijn er niet, en de aandacht, wel ke de regering hiervoor heeft is een schrale troo6t. Een even schra le troost is 't, dat de gevolgen van de devaluatie niet ten laste mogen komen van de economisch zwak ken. Tot dusver heeft ons volk zich na de bevrijding inschikkelijk getoond. Het beroep, dat op ons volk is gedaan, om de tanden op elkaar te zetten en de arbeidsvre- de te bewaren, heeft het tot op de huidige dag opgevolgd. Dit is ge schied terwijl de regering er niet in slaagde de prijzen in de hand te houden. Ook op dit ogenblik ligt de belofte voor ons, dat aan de prijzen n.et getornd mag worden. Niet nu, maar pas over enige tijd zullen wij kunnen zien in hoever re zulks in overeenstemming is met de werkelijkheid Wij gaan een moeilijke tijd te gemoet. Het zou verkeerd zijn het anders te willen zien. De eerste brok, die wij te verteren krij'gen, is een huurverhoging met 15 pet. Daartegenover staat een verlaging van de inkomsten, en loonbelas ting. Een kwestie van halen en brengen, waarvan het verschil nu juist datgene is wat de economisch zwakken niet kunnen dragen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3