DAGBLAD VOOR AMERSFOORT D Vorderingen op de R.T.C. wettigen goede hoop Senaat keurt militaire hulp aan Europa goed Communisten zetten» de Bondsdag op stelten Overheid moet meer zijn dan controle-instantie r Loonbeleid nog onzeker China waarschuwt Assemblee voor rode storm Laagterecord Nederlands sterftecijfer I KLUISDEUR 3/ TOM V 51 AMSTEROAMSCHE E «CASSO BAItK 9e Jaargang no. 223 Vrijdag 23 September 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330, Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 1Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235, Hoofdredacteur: TJ. DE BOOR DER, MIN. STIKKER IN V.N.-ASSEMBLEE FLUSHING MEADOWS. Minister Stikker, voorzitter van de Neder, lands? delegatie by de Algemene Vergadering der V.N., heeft vanmorgen tydens het algemeen debat een rede gehouden, waarin hy in byzonder- t BEN HAAG. Het is de minis ter van sociale zaken in de toe lichting op zijn begroting niet mo. gelijk in dit stadium reeds nadere medelingen te doen omtrent de plannen, welke er bij de regering bestaan betreffende het te voeren heden trad ten aanzien van drie punten: Indonesië, technische hulpver- loonbeleid. De regering overweegt gelijktij dige vermindering van de subsi dies. verhoging van de huren en wijziging van de Inkomsten- en* Loonbelasting. De vraag, welke in vloed dit complex van maatregelen zal hebben op het peij van de kos ten van levensonderhoud en welke voorzieningen moeten worden ge troffen ten opzichte van het loon peil. zal eerst worden beslist na overleg tussen de interdepartemen tale commissies voor lonen en prij- zij en vertegenwoordigers van de Stichting van de Arbeid. Dean Acheson over Indonesië FLUSHING MEADOW. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Acheson, heeft in eeri toespraak tot de algemene vergadering der Verenigde Naties met betrekking tot het Indone sische vraagstuk gezegd, dat de re gering der Verenigde Staten met grote belangstelling de diverse werkzaamheden der Verenigde Na ties volgt met betrekking tot die volken, die nog geen volledig zelf bestuur hebben verkregen. Indonesië is, aldus Acheson, voor de Verenigde Naties een voorbeeld van de evolutie van een koloniaal volk tot vrijheid en onafhankelijk heid. Door de gezamenlijke pogin gen van beide partijen op de Ronde Tafel Conferentie te 's-Gravenhage, ziet men hier een ontwikkeling in de richting van een vrijwillig sa mengaan tot beider voordeel. lening aan minder ontwikkelde gebieden en de heilige plaatsen ln Pa. lestlna. Met betrekking tot de R.T.C. zei de minister, dat de tot nu toe gemaakte vorderingen de hoop wettigen, dat de besprekingen tot een oplossing zullen leiden. ereldsituatie geeft geen reden tot optimisme Ten aanzien van de technische hulpverlening zei Minister Stik ker: De Nederlandse regering is van mening, dat de activiteit van de V.N. en de speciale bureaux op het gebied van de technische hulp verlening nieuwe hoop heeft ge geven op effectieve samenwerking, welke kan leiden tot betere levens omstandigheden voor millioenen mensen in minder ontwikkelde ge bieden en beter begrip tussen de volkeren van de wereld. Ik zal niet ingaan op de economische en fi nanciële zijden ervan, daar mijn land voor dit doel, op het ogen blik althans, niet veel kan bijdra gen. Maar ik wens de aandacht van de Assemblee te vestigen op de wijde mogelijkheden en de reik- wijde van de Nederlandse univer siteiten en technische scholen, die jaarlijks een aantal goed geschool de technici afleveren. Er zijn der halve vele technici voor werk el ders beschikbaar in landen, welke bij voorbeeld zouden kunnen pro fiteren van hun uitgebreide ken nis van de landbouw in tropische gebieden." Over de heilige plaatsen in Pa lestina zei de minister, dat de vol doening van de Nederlandse re gering over de beëindiging van de strijd in Palestina „enigszins klei ner was geworden door haar be zorgdheid ten aanzien van de be veiliging van die plaatsen in het Heilige land, welke symbolen zijn FLUSHING MEADOWS. De algemene vergadering van de Ver enigde Naties moest gisteren na drie kwartier worden verdaagd, omdat geen der aanwezigen meer het woord wensten in het algemeen debat. Op de ochtendbijeenkomst spraken slechts twee afgevaardigden: dr. Tsiang van China en dr. Fadhel Djamali van Irak. Toen zij hun rede hadden beëindigd en voorzitter Rumolo vroeg wie vervolgens het woord wenste, bleef het stil. -.Vergadering neemt agenda van 66 punten aan Van de „grote vier" heeft tot dusver alleen Acheson gesproken. Wysjinsky en Schuman zullen van daag de vergadering toespreken. In de twee en een halve dag dat de assemblée vergadert hebben slechts zes sprekers het woord ge voerd. Geen van de ministers van bui tenlandse zaken der grote vier was aanwezig toen China een beroep op de Assemblée deed acht te van de hoogste geestelijke waar den." Hij verklaarde, dat de be- j scherming van die plaatsen niet alleen kan worden overgelaten aan de betrokken regeringen, maar moest zijn „een aangelegenheid voor permanent internationaal toe zicht. Mijn delegatie hoopt daar om. dat in deze zitting toereikende maatregelen voor bescherming en beveiliging zullen worden geno men. Indien er niet een dergelijke regeling tot stand zou worden ge bracht, zou men internationalisa tie van de stad Jerusalem en om geving ernstig moeten overwegen." De minister zei vervolgens, dat de toestand, waarin de wereld zich thans bevindt, zeker niet recht vaardigt de toekomst of zelfs de nabije toekomst „met bovenmatig vertrouwen en optimisme" te be zien. „De alarmerende uitbreiding van de onrust in China is voor velen een zaak van ernstige be zorgdheid. Deze onrust kan zich zeer wel uitbreiden tot andere delen van Azië en kan het zaad van economische en politieke ont binding uitstrooien. Indien de be tekenis van dit verschijnsel alge meen zou worden begrepen, zou het gemakkelijker zijn zich ge meenschappelijk tegen dit ^toe nemend gevaar te verdedigen". De minister legde er de nadruk op. dat. wanneer maar de goede wil overheerst, alle organisato rische onvolmaaktheden van de Verenigde Naties kunnen worden overwonnen. Hij zei, dat de men taliteit van mensen, van staatslie den. niet kan worden veranderd door resoluties of procedure-recels De heer Stikker besloot: „Moge de Almachtige God. voor wie wij ons in alle nederigheid nederbuigen, ons deze geest en zin voor wat goed en rechtvaardigd is, verle nen. Ongecorrigeerd ln het zoeklicht 'AMERIKA Staal, staking en pensioen AA/ANNEER de arbeiders in de v v Amerikaanse staalindustrie volgende week het werk neerleg gen. zal dit niet zijn wegens een loonstrijd, maar omdat de werkge vers zich verzetten tegen hetgeen zij beschouwen als een geheel nieuw principe in de Amerikaanse industriële betrekkingen een principe, dat de grenzen van de staalindustrie verre overschrijdt en wellicht alle arbeiders in de V.S. zal beroeren. Dit nieuw principe zegt, dat alle arbeiders recht op pensioen hebben en dat het aan de werkgevers is, de kosten daarvan le dragen. Sommige ondernemingen bezitten welis waar reeds pen sioenfondsen, maar daarin wordt voor een aanzienlijk deel door de arbei ders bijgedragen, en de formele erkenning van het principe, dat de werkgevers niet slechts voor het pensioen van hun arbeiders moeten zorgen, maar dit bovendien geheel moeten betalen ook, zou iets revolutionnairs zijn. Inderdaad zijn de staalmaatschappfjen niet gekant tegen het pensioen zélve, maar zij wensen, dat de arbeiders een deel van de kostqji voor hun rekening nemen. De vakvereniging der me taalarbeiders, welke zich gesteund weet door het rapport van een re geringscommissie. wenst echter het volle pond. Indien voor het einde van deze week geen der partijen zich bereid verklaard heeft tot een compromis, zoals door president Truman gewenst, schijnt een sta king in Amerika's belangrijkste in dustrie onvermijdelijk. Maar of het nu tot een staking komt of niet, ze ker is wel, dat er een of ander pensioen-plan moet worden uitge werkt en dat vele toekomstige Amerikaanse arbeidsconflicten niet zullen gaan om de bekende kwestie van loon gedurende het werk, maar om de nieuwe strijdvraag van .be taling na het werk. Opnieuw enkele buien Wisselend bewolkt met voor namelijk vanavond of vannacht plaatselijk enkele buien en te gen de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Weinig verandering van temperatuur. 24 Sept.: Zon op 6.23. onder 18.35; laan op 9.08. onder 19.13. JL slaan op de „storm" die het com munisme in China heeft veroor zaakt. Tsiang zei, dat de commu nisten in China een „integrerend deel der internationale communis tische beweging" vormen. In West Europa was met het Noord Atlan tisch pact een dijk tegen het com munisme opgeworpen. De over stroming kon echter niet worden gekeerd door slechts aan één kant een dijk te maken. Dr. Fadhel Djamali zei, dat geen vrede in het Midden Oosten moge lijk was, „zolang de Joden de rech ten van de Arabieren in Palestina niet erkennen." In de avondzitting besloot men met 38 tegen 5 stemmen en 11 ont houdingen de kwestie van de men senrechten in Hongarije, Bulgarije en Roemenië op de agenda te plaatsen. Joegoslavië onthield zich hierbij van stemming. Het stemde echter tegen toen de vergadering besloot de Griekse kwestie te zul len behandelen. Een motie van Tsjechoslowakije, de Oekraïne en Wit Rusland om de Koreaanse kwestie van de agen. da af te voeren werd verworpen. Ook hierbij stemde Zuidslavie mee met de Slavische groep. Ten slotte werd de gehele agen da met 53 tegen 0 stemmen en 6 onthoudingen aangenomen. De Indonesische kwestie werd zonder debat in de agenda opge nomen. Het Punt was op de agen da van de vorige zitting blijven staan. Krachtige rode opmars Ln provincie Foekien SJANGHAI. De communisti- sche legers in China zijn een krach tige opmars in de provincie Foekien begonnen Reeds hebben de roce troepen de kust van Foekien tegen over het eiland waarop Amoy ligt bereikt. Volgens onbevestigde be richten uit Kanton zouden zij Amoy veroverd hebben. Een hoge militaire woordvoerder in Kanton heeft ver klaard, dat de roden de aanval op Amoy hebben geïntensiveerd in de hoop een spoedige overwinning te behalen op de nationalisten in het kustgebied van Foekien. De weg naar Kanton zou daardoor voor hen open liggen. Dezelfde woordvoerder verklaarde, dat de nationalisten weinig meer tegen een commun's- tische opmars naar Kanton kunn°n uitrichten, wanneer deze eenmaal Amoy en Swatou gepasseerd zijn. Nationalistische vliegtuigen heb ben enkele bommen op Sjanghai ge worpen. Massagraven bij Dachau ontdekt MTJENCHEN. Duitse arbeiden, uitgerust met gasmaskers, hebben te Etzenhausen, nabij het concentratie kamp Dachau twee nieuwe massa graven blootgelegd. Dr. Philip Auer- bach. de door de Ecierse regering met het onderzoek belaste deskun dige, is van oordeel dat in een straat- van 33 meter 4 000 lijken begravn liggen. Woensdag groeven arbeiders in dezelfde streek negen lijken op bij een voormalig schietterrein. De burgemeester van Dachau verklaar de, dat men hier te maken had me» de resten van soldaten uit de tijd van Napole^" Amerikaanse des kundigen zullen de ouderdom gebeenten pogen vast te stellen. Oorlogsschade 25 October aan de orde DEN HAAC Naar de voor zitter der Tweede Kamer mede deelde, ligt het i i het voornemen het wetsontwerp regeling oorlogs schade aan de orde te stellen in de vergadering van 25 October a.s. Verwa:ht wordt dat de algeme ne beschouwingen over de Rijks begroting op 8 November a.s. kun nen aanvangen. De heer Kortenhorst uitte bij de aanvaarding van het voor zitterschap der Kamer zijn erken telijkheid jegens H.M. de Koningin. Vervolgens gaf hij uitdrukking aan ziin dankbaarheid iegens de regering, omdat zij de wensen der Kamer inzake het huisves tingsprobleem volledig heeft inge willigd. Begin 1950 zal met de werk zaamheden een aanvang gemaakt worden, zodat er rekening mee moet worden gehouden, dat van het Kerstreces af, elders, wellicht in de Ridderzaal, vergaderd zal moeten worden. Hij vroeg voorts aandacht voor de positie der Kamerleden, de te geringe inkomsten vormen- vaak een beletsel de taak van Kamerlid te aanvaarden of te blijven vervul len. IN TEGENWOORDIGHEID van verscheidene autoriteiten heeft Woensdagmiddag de Commissa ris van dfi Koningin in de Pro vincie Groningen, de heer E. H. Ebels. te Delfzijl de nieuwe dag nijverheidsschool met internaat voor schipperskinderen van het Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart geopend. De leerlingen van de nieuwe school vormen de ere-haag. Op de voor grond de heer Ebels, naast hem de burgemeester van Delfzijl, de heer L. H. van Julsingha. KONINKLIJK BEZOEK AAN OVERIJSEL UITGESTELD SOESTDIJK. Het bezoek dat H.M. Koningin Juliana en Z.K.H Prins Bernhara op 27 en 28 Septem ber aan Overijsel zouden brengen is uitgesteld tot Dinsdag en Woensdag 11 en 12 October a.s. DEN HAAG. De minister van sociale zaken acht het een voor recht er in de toelichting op zijn begroting op te kuim.en wijzen, dat het 'sterftecijfer In Nederland" weer uitzonderlijk laag is. Dit geldt zo wel voor de algemene als de t.b.c.- sterfte. Zelfs is op dit punt het wereld laagte record be reikt. Tot zijn leedwezen moet hij hier echter aan toevoegen, dat het ziek. tecijfcr aan t.b.c. hiermede in schrille tegenstelling staat. In 1948 ziin 18.000 nieuwe actieve geval len van t.b.c. aan de consultatie- bureaux bekend geworden. De cij fers voo_r dit jaar zijn van dezelfde orde. Zij zijn het dubbele van voor de oorlog. Bij het massa-onderzoek van de gezonde bevolking in de bedrijven blijkt, dat op 1000 arbei ders er 2 3 gevonden worden, die aan actieve t.b.c. lijden, zonder dat zij er iets van af weten. Het is dus noodzakelijk om de gehele bevol king systematisch te onderzoeken, ton einde de bronnen op te sporen, en de ziekte effectief te bestrijden. Een milliard dollar voor de landen van het Atlantisch Pact WASHINGTON. Met 55 tegen 24 stemmen heeft de Amerikaanse senaat het wetsontwerp van president Truman aangenomen Inzake de militaire hulp aan de landen van het Atlantisch pact cn enkele andere, niet door de communisten beheerste staten. Volgens dit wetsontwerp zullen voor militaire hulp in totaal 1.314,000.000 dollar worden ver strekt, waarvan een milliard aan de landen die samen met Amerika hot Atlantisch pact hebben ondertekend. Daar het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden een toewijzing van 819.505.000 dollar voorstaat, moet het wetsontwerp thans nog worden voorgelegd aan een gecombineerde commissie uit beide huizen, opdat een compromis tussen beide stand punten kan worden bereikt. Volgens het wetsontwerp zal West Europa 500 milliocn dollar contant ontvangen. Vijfhonderd millioen contant Amendementen van de democra tische senator Walter F. George van de republikeinse senator William F. Knowland, die beiden de militaire hulp aan West Europa met 200 millioen dollar wilden ver. lagen, werden verworpen. Tijdens het debat verklaarde de republikeinse senator Robert Taft, dat het gehele militaire hulppro gramma de uitwerking van het plan Marshall te niet zou doen cn dat het de Sowjetunie eerder zou aansporen een oorlog te beginnen dan daarvan afschrikken. De senatoren Foster Dulles en Vandenberg, die de republikeinse buitenlandse politiek verdedigden, deden een laatste beroep op de re publikeinse senatoren hun steun aan het wetsontwerp te geven. In de senaat werd geen motie ingediend tegen de toewijzing van 314 .millioen dollar aan Grieken land. Turkije, Pcrzië, Korea, de Philippijnen cn „het algemeen ge bied" van China. Lucht- en scheepvaart- tarieven verhoogd LONDEN. Op een conferentie van vertegenwoordigers van trans atlantische scheepvaartmaatschap pijen in Londen is besloten de tarie ven van de maatschappijen, die niet tot het dollargebicd behoren, te ver hogen, teneinde tegemoet te komen aan de devaluatie van 30 procent. Hetzelfde is besloten door vertegen woordigers van luchtvaartmaat schappijen. WAT VOOR WEER? Veel bewolking Dc grootste veranderingen in» de weersgesteldheid hebben zich gis teren boven Scandinavië voorge daan. Er heeft zich hier een uitge strekt gebied van hoge luchtdruk gevormd met twee duidelijke kcr- ncik een voor dc Noorse kust ter hoogte van de poolcirkel en een boven dc Botnischc golf. Ook bij ons r\jn de barometers gestegen en dc wind is dientengevolge naar het zuidoosten gedraaid en iets toege nomen. Boven ons land bevindt rich een oud cn zwak front met warme en vochtige lucht, dat hier veel be wolking veroorzaakt. Twee storin gen bevonden rich ten rulduiesten van de Britse eilanden. Zij zijn gisteren ineen gevloeid, zodat zich nu van de Golf van Biscayc af tot aan het zuidwesten van Groot Brit- tannië een gebied van lage druk uitstrekt, dat tamelijk stationnair is en peen invloed uitoefent op het weer in ons land. In het zuiden van Engeland veroorzaakt het echter regen. In de buurt van de Azoren bevinden rich enkele depressies, die langzaam naar het oosten trek ken en later door de storingen in onze buurt vermoedelijk teel rich naar het zuidoosten rullen betec- gcn. Dc normale hcrfstcirculatlc, waarbij de ene depressie na de an dere de Atlantische oceaan over steekt is er nog niet en herststor men zijn nog niet in het richt. Ongeval bij ontgroenen te Groningen GRONINGEN Bij het ont- groenen van studenten te Gronin gen is een ongeluk gebeurd, waar. door vöf studenten ernstige brand wonden hebben opgelopen. De stu denten Duinker uit Tholen en Mul. der uit Den Haag moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. De toestand van de heer Duinker is ernstig. Drie studenten konden, na verbonden te zyn, naar huis worden vervoerd. De ontgroeningsperiode van de Groningse studentenverenigingen ls thans in volle gang. Leden van het studentencorps „Vindicat Atque Polit" hadden op het terrein van de studentenroeivereniging „Aeglr" voor hun candldaatleden een open luchtspel op het water In elkaar ge zet. De groentjes moesten 'n burcht bestormen, die uit papier en kar ton op een vlot was opgetrokken. Plotseling is toen het papieren ob stakel in brand geraakt. De politie stelt een onderzoek in naar de oor zaak. DEN HAAG. In de gisteren ge houden zitting der Tweede Kamer aanvaardde mr. Kortenhorst het voorzitterschap met een rede, waar in hij o.a. mededeelde, da: in het be gin van 1950 de vergaderzaal van de Tweede Kamer een verbouwing zal ondergaan, waardoor het noodzake lijk zal zijn dat de Kamer elders, waarschijnlijk in de Ridderzaal, zal moeten vergaderen. Krijgsgevangenen demonstreren tegen Sowjet-Unie BONN In de Duitse Bondsdag is groot tumult ontstaan naar aan leiding van een rede van de com munistische afgevaardigde Max Reimann. Hij hield een pleidooi voor de Oder-Neisse-linie, die hij als Duitelands oostgrens zag en werd tijdens zijn rede, die ruim een uur duurde, tot tweemaal toe tot de orde geroepen. De Bonds kanselier, dr. Adenauer, verklaarde op een gegeven ogenblik dat hij beledigd was, maar voorzitter Koehler verklaarde geen beledi ging aan het adres van dr. Ade nauer te hebben gehoord. De rechtse afgevaardigden lieten protesten horen, sloegen met de vuist op hun lessenaars en begpn- nen de zaal te verlaten. Zij werden echter van hun voornemen terug gehouden door kanselier Adenauer en vice-kanselier Bluecher. Juist op dat ogenblik begaven zich twee mannen in gescheurde uniformen, die de vergaderzaal waren binnen gedrongen. naar het podium, waar zij dreigende gebaren tegen Rei mann maakten. Het waren twee teruggekeerde krijgsgevangenen die fel protesteerden tegen de lof tuitingen op de Sowjet Unie, dVe Reimann in de loop van zijn rede ten beste had gegeven. De commu nistische afgevaardigde Heinz Renner sprak van een georgani seerde propaganda-demonstratie en vroeg hoe mensen, die er niet thuis hoorden de vergaderzaal hadden kunnen binnen komen. Voorzitter Koehler luidde de bel en verzocht om stilte. Hij deelde Reimann mee: „De meerderheid van het huis heeft te kennen ge geven, dat zij de Oder-Neisse- linie niet als de definitieve oost grens van Duitsland beschouwt." Reimann kreeg gelegenheid zijn rede nog een minuut voort te zet ten. De krijgsgevangenen werden de zaal uitgeleid. In grote steden weldra weer voldoende melk DEN H.AAG. De stagnatie In de melkvoorzlening van de grote steden ln het westen des lands zal spoedig tot het verleden behoren. Men verwacht dat de melkleverlng in het begin van dc komende week weer normaal zal zy*n. Dit het resultaat van een gecombineerde vergadering van de Melk Inkoop Vereniging en de combinatie van melkverkopende fabrieken onder presidium van de voorzitter van het bedryfffrhap voor zuivel. Men is het eens geworden over leveranties van aanvulllngsmelk naar het weste* des lands. De Melk Inkoop Vereniging gaat voortaan 4.75 per 100 kg ondermelk aan de leverende bedrijven betalen plus de veertig cent extra toeslag, waar mee de geldende toeslag aan de consumptiemelkbedryven dezer da_ gen werd verhoogd. Het tekort aan consumptlemelk zal, naar de Melk Inkoop Vereni ging verwacht, met Ingang van a s. Zaterdag reeds tot hoogstens tien procent zyn teruggebracht, mits de combinaties van haar leveranciers inderdaad afleveren. Hieraan wordt echter niet getwyfeld. BIJ DE LIPSF ABRIEKEN te Dordrecht is een. enorme kluis deur gemaakt voor het nieuwe kantoor van de Amsterdamse Bank te Rotterdam. De deur weegt 37 ton en is de zwaarste, die Lips tot nu toe heeft ver vaardigd. Een jaar lang heeft men cr aan gewerkt. De aan komst van de deur voor 't bank gebouw. WETSONTWERP BEDRIJFSORGANISATIE Werkgevers, arbeiders en de Staaat moeten samen beslissingen treffen (Van onzo parlementaire redacteur) DEN HAAG net debat over het wetsontwerp, dat dr publiekrechtelijke bedryfsorganisatlc regelt, begon gisteren in dc Tweede Kamer veelbelovend met een uitstekende redevoering van dc heer Nedcrhorst (Arb.), die het vraagstuk principieel aanvatte en aanstonds duidelijk maakte, w«t zyn bezwaren zyn tegen de voorgestelde regeling. Er is by deze materie n.l. tweeërlei constructie mogeiyk. In bet wetsontwerp worden verschillende bevoegdheden in handen gelegd van bedrijfsorganisaties, cn bepaalt do Regering zich tot controle, eventueel vernietiging van dc genomen be sluiten. In bet andere geval maakt do Overheid deel uit van dc besturen de organen en werkt mede aan de voorbereiding en dc besluitvorming. sociaal-economische leven, zag hij Medezeggenschap is uniek in de wereld Dit was. zoals men zich zal her inneren. het geval in het vooront werp van minister Vos. dat zulk een slecht onthaal gevonden heeft bij de KVP. omdat men daar de in vloed van de Overheid in de PBO te groot achtte. Doch de heer Ne- derhorst toonde glashelder aan. dat men de tegenstellingen tussen Over heid cn bedrijfsleven door het sys teem van de voorgestelde wet ver sterkt. in plaats van verzwakt. Want nu zal de Overheid een door de bedrijfsorganisaties na uitvoe rige voorbereiding genomen besluit eenvoudig kunnen vernietigen. In het andere geval is de Overheid in de voorbereiding betrokken cn kan haar veto laten horen, voordat be sluiten genomen zijn. Doch zij zal ook kunnen overtuigen' De toepas- ring van het vernietigingsrecht achteraf zal psychologisch een slechte uitwerking hebben. Een ander bezwaar van de heer Ncderhorst. evenseens van princi piële aard. gold dc voorkeur in het ontwerp voor dc z g. horizontale organisatie. Dit betekent, dat men groepen met gelijke belangen in be- drijfsschappen en hoofdbedrijfs schappen verenigt, waardoor het groepsegoïsme sterk in de hand wordt gewerkt. Bij een z.g, verti cale organisatie, zoals in de product schappen. zijn alle groepen uit het economisch leven, die met een be paald Droduct te maken hebben, b v handelaars zowel als producenten, in één organisatie verenigd en kun nen de verschillende belangen tegen elkaar worden afgewogen In het wetsontwerp hebben weliswaar de productschappen een plaats gevon den. doch spreker vreesde, dat zij niet veel betekenis zullen krijgen. Het verenigen van alle belang hebbenden van een bedrijfstak in een bedrijfsschap werkt monopolie vorming in de hand. Het gevaar van groepsoverheerslng is zó groot, dat overheidsinvloed niet gemist kan worden. Bedenkelijk vond de heer Nedcrhorst ook, dat deze bedrijfs schappen zoveel overeenkomst heb ben met de organen van de be ruchte commissie-Woltcrsom. welke, gelijk men zich zal herinneren, op het leidersbeginsel waren gebaseerd. Het ernstige probleem van de tegen stelling Overheid—bedrijfsleven wordt door het aanhangige wets ontwerp niet opgelost, integendeel. Naar sprekers mening zal de voor zitter van de Sociaal-Economische Raad in geen geval een groepsver- tegenwoordiger moeten zijn en dient voor de benoeming van voorzitters van bedrijfsschappen de Konink lijke goedkeuring voorgeschreven te worden. De heer Koersen fKVP) hield een lofrede op het ontwerp, waarbij hij zich er zorgvuldig van onthield om op de zakelijke merites in te gaan Uitgaande van de gedachte, dat de ware democratie steunt op de gebonden vrijheid en dat deze ook de grondslag moet zijn van het .zag in het ontwerp een belangrijke stap in deze richting. Door de hier voor gestelde vorm van samenwerking knn het algemeen welvaartspeil worden verhoogd en kunnen machtsuitwassen worden afgesneden. Nadat de heer Koersen had ge sproken, was. om tien minuten over drie geen spreker meer Ingeschre ven en dc Voorzitter schorste ln arrenmoede de vergadering om een der leden de gelegenheid te geven zijn rede verder op papier te bren gen. Doeh na ruim een half uur bleek deze daarin niet geslaagd en werd hy op grond van een lichte keelaandoening van spreken vry- gcstcld. Gelukkig bleek de heer Suur- hoff (Arb.). die toen aan bod kwam. deugdelijk voorbereid. Hij legde er de nadruk op. dat de ar- beidersvakorganisntics. die nu als gelijkgerechtigden in de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie naast de werkgevers worden opgenomen, nog geen twintig jaar geleden moes ten vechten voor hun erkenning. Het is echter jammer, dat de samen werking niet voor alle arbeiders en werkgevers een vanzelfsprekende zaak is. Overigens erkende hij, dat de in het wetsontwerp belichaamde medezeggenschap van de arbeiders op het economische terrein in deze vorm uniek is in de wereld. Men mag dit beschouwen als een ere saluut aan de constructieve zin der Nederlandse werknemers en hun or ganisaties. Spr. achtte het teleurstellend, dat ln de productschappen de pariteit van werkgevers en werknemers in de besturen niet is voorgeschreven cn dat voor de bedrijfsschappen af wijking van de pariteit mogelijk is. Nadat de heer Schmal (C.H.) in een korte improvisatie had duidelijk gemaakt, dat hij het idee der be drijfsorganisatie welgezind is, maar wat het voorgestelde wetsontwerp betreft tussen de uitersten in de op vattingen instaat, sloot de Voor zitter op het ongewoon-vroege uur van half vijf de vergadering. Zeven en twintig landen hebben gedevalueerd LONDEN. Zeven en twintig landen hebben tot dusverre hun munteenheden gedevalueerd. Het zijn: Engeland, Australië, België. Burma, Canada, Ceylon, Denemar ken, Egypte, Ethiopië. Finland, Frankrijk, Griekenland. Nederland. Hong kong, IJsland, India. Indone sië. Ierland. Irak, Israël, Transjor- danië, Luxemburg, Nieuw Zeeland-, Noorwegen, Portugal, Zuid Afrika en Zweden. Nee toch. Heus! De ontdekking van nieuwe goudaders" enorme HBH die Juni de beurs in opschudding bracht, is een zwendelzaak ge weest, zo heeft de Zuidafnkaan- se regering zojuist officieel me degedeeld. Dc ertsmonsters, die waar moesten maken, dat een ader met een gehalte van 529 ounces goud per ton (een we reldrecord) zou zijn ontdekt, waren vervalst. Alles zal wor den gedaan om de schuldigen aan d? kaak te stellen. Op de in Bolsward gehouden fokveekeuring bestond bij de beoordeling van de kampioens koe. Klaskc XII, grote belang stelling voor de staart. Toen men namelijk verleden jaar de kampioenskoe had aangewezen, ontdekte men pas later, dat de zeeen valse, aangehechte staart had. De Britse regering heeft haar ambtenaren verboden, het woord devaluatie' te gebruiken voor hetgeen officieel een wijzi ging in de wisselkoers van het pond ten opzichte van de dollar wordt genoemd. Een Braziliaanse arbeider, Antonio Felix, liet zich door de vrouwelijke toverdokter Ma ria de Conceicao „een kwade geest uitbranden". Antonio ligt nu met gevaarlijke brandwon den in het ziekenhuis en Maria zit in de gevangenis. VJ

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1