VOORAL VOOR DE VROUW Het winkeltje van Malle Mie r 't Zit 'in niet helemaal in de vork VROUWEN Een mooie wandversiering Versla het manlijk cachet Volksuniversiteitslart met haar winterwerk Vrijdag 23 September 1949 3 Twee kamers met spullen van de ander, en portretten die niet weg mogen De kinderen noemden haar Malle Mie. Niet dat ze zo heette, maar in dat snoepwinkeltje had altijd een Malle Mie gestaan en daarom was die titel op haar overgegaan. Een beetje raar was ze weL Ze kon zo schichtig naar de deur kijken, vooral als ze een zuurtje in d'r mond stak. En dat deed ze vaak. want ze at altijd als er klanten kwamen. Ze woonde in de twee kamers erachter, met haar man. Men zei dat ze lui ■was en dat de boel daar vervuilde, 't Dorp had het snoepwinkeltje altijd gehad. Je kon er vroeger veters drop en toverballen kopen en nu toffee's per stuk en blokjes chocolade. De man was er ook allang, eerst met die andere malle Mie, die nu weg was. Kort daarop met deze vrouw. Waarvan ze kwam, wist niemand. Ze is blond en mager met trieste ogen. Als ze lacht, schrik je. want dan klopt er iets niet. Ze zit op een kruk achter de toonbank en bekijkt me achterdochtig. Men komt hier met geld voor snoep en niet met nieuws gierigheid naar vroeger, „Leuk haar hebt U", zeg ik. Nu hapt ze toch. Als elke vrouw ver telt ze rad dat het jaren geleden mooier was. 't Krulde en het glom. het was helemaal anders. Van dat haar naar de gelukkige dagen is een stap. Op de Mulo leerde ze hem kennen. Hij zat een klas hoger en toen hij nog niet naar d'r omkeek ging ze vaak in de gang naar de kapstok waar z'n jas hing. Daar snoof ze aan en zoende de revers. Wat doe je niet als je verliefd bent? Later had ze meer dan de jas alleen en even twintig trouwden ze. Hij wilde oorspronkelijk naar de tuin bouwschool, maar omdat dit niet lukte werd hij tuinman bij een kwe ker. Verdiende, zo net niet al te weinig. Zij had. een weke fantasie, verzon graag verhaaltjes en kon eindeloos lezen, 't Liefst was ze er gens waar veel boeken waren: in een winkel of bibliotheek. Maar het eerste bracht weinig op en voor het laatste moest je leren. Dus bleef ze thuis, haastte het werk af en las en las en las. Alles wat ze te pakken kon krijgen. Toen liep het mis met de kwekerij en haar man solliciteerde bij een tex tielfabriek. De fabrieken beheersten he* stadje, bijkans elkeen geraakte achter een weeftouw. Zo ook hij Maar z'n handen waren gemaakt om planten te verzorgen, ze hunkerden naar aarde zoals z'n lijf snakte naar zon en wind en lucht. 't Letten op de draad, 't eeuwig vastknopen van geknapte eindjes Strikt genomen is deze vrouw niet alleen veranderd door het vak van haar man. Zoals dat met de vrouwen in onze vorige ont moetingen het geval was. Toch is dit verleden te boeiend om niet te vermelden. meer dan bij het verhaal van zijn weglopen in de oorlog en het bericht dat ze weduwe was. Ze trouwde opnieuw en kwam in de snoepwinkel in dat armzalig straatje. In de twee kamers met spullen van majle Mie. De kopjes op de theetafel, de jurken in de kast, de schoenen en het ondergoed: 't waé er allemaal nog. Mèt de por tretten, die niet weg mochten. In de Niet maar luk raak snoeten trekken Waarom doen wij eigenlijk wel gymnastiek met armen, benen, schouders en romp en nooit met ons gezicht. Bij de hals houden de oefeningen op en voor de rest ko pen we potjes creme, lotion en gaan wel of niet naar de schoonheids specialiste, die inderdaad heilzaam werkt. Doch iets ter training van wang en andere spieren doen wij niet. Niemand heeft ons daar ooit op ge wezen en zo lukraak maar snoeten trekken is niet ongevaarlijk boven dien In een causerie heeft dr. Schuurmans Stekhoven gewezen op de betekenis van de mimische mus- culatuur van de schoonheidsverzor ging. ,,Veel kan men bereiken met sj'stematische spannings- en vooral ontspanningsoefeningen. Goede spieroefeningen zullen voor dit doel uitgewerkt moeten worden." Op de foto ziet men mevrouw Ma- ja de Greef, die als een der eersten deze gezichtsgymnastiek toeoast. Zelf schoonheidsspecialiste kreeg zij les van een frangaise, madame Pugnet, een collega, die in Parijs woont doch geregeld naar Neder land komt. De oefeningen berusten op weerstand. Men kan ze helaas niet* alleen doen. De lerares, mas seuse of schoonheidsspecialiste, hoe men haar noemen wil. werkt met de vingers de te spannen spieren tegen. Men trekt bijvoorbeeld een mondhoek op en de lerares duwt deze terug. De spieren doen werk, dat ze anders niet te doen krijgen en het resultaat is niet alleen dat men zich van die spieren bewust wordt, maar ook dat deze sterker en levendiger worden, wat het ge zicht natuurlijk ten goede komt. Op het ogenblik doet de „natural beau ty" (natuurlijke schoonheid) op geld. Alles verborgen onder weer galoos goede make-up is er niet meer bij. Men bevecht nu het ge- knaag van de tand des tijds met middelen, waarin zelfs een kniesoor geloven kan. maakten hem gejaagd, onzeker. Ze zag hem witter en matter worden, 's Nachts sliep hij slecht, het eten liet hij staan. Hij droeg een uniform van de fabriek, op de boord stond de naam van de fabrikant. „Zou je maar niet liever weer in de tuinzei ze een keer. Daar kwam zo'n deining van dat ze het nooit meer durfde aanroeren. Na een half jaar stuurde de dokter hem naar een zenuwarts en die schreef ander werk voor. „Zoek jij maar wat," snauwde hij tegen z'n vrouw. „Ik heb er voor altijd genoeg van." Dus ging ze kan toren schoonmaken: 's morgens, in de namiddag en 's avonds. Ze werkte als bezeten, was blij niet thuis te zijn bij die man in wie ze niets van vroeger herkende. Natuurlijk kre gen ze ruzie over het geld „Je houdt je duiten maar," schold hij en papte aan met de bakker ver derop. Die had een wafelverkoper nodig. Hij kreeg een wit pak met een koksmuts en hield de provisie voor. zich. Als ze vertelt van dat wassen en stijven en strijken van het pak en muts, soms 's avonds nog na de kan toren, proef ik het verdriet. Veel Wasdag plaats van vriendelijkheid en rust, die ze dacht te vinden, vond ze ach terdocht en gierigheid ,,'k Kan best werken," zegt ze, „maar bij malle Mie was het ook vuil. Waarom bij mij dan niet?" Ze eet en krabt in d'r haar. 't Ruikt naar kool en kleren in dit winkeltje, naar zure aftandse din gen, „Soms doe ik haar na." praat ze, „zoals ik denk dat ze geweest is Dat mag niet." Ze gichelt. „En hij telt de toffee's, elke avond. Maar ik eet ze toch. Ja. ik zal tussen al dat lekkers verzuren." Het woud der verwachting van Hella Haasse Anderhalf jaar is het geleden dat Hella Haasse triomfen vierde met I haar geschenk. De novelle „Oeroeg", het verhaal van een jongen in In donesië. Slechts enkelen vermoed- j den achter die jongen een vrouw. Hella kreeg terecht een pluim op haar hoed: het boekje was goed. Zulk een debuut werkt opmonterend en na anderhalf jaar zwijgen komt er een historische roman van de pers. in twee delen, uitgegeven bij N.V. Em Querido. „Het woud der verwachting". Ze vertellen van net leven van Charles van Orleans. Dat zegt u mets maar reeds na de eer ste bladzijden interesseert het u wel. Luister hoe ze begint: „In haar met groene gordijnen omhangen staatsgebied luisterde Valentine, hertogin van Orleans, naar het ge beier der klokken. Vier bevallingen in vier jaar tijds hadden haar li chaam uitgeput maar meer nog wel licht de vaart van het hofleven, de onafgebroken reeks van dansfeesten, maskerades, banketten. Op Valen tine werkte vermoeidheid als gif." Charles is Valentine's vierde zoon en rond hem krioelt het hofgedoe uit die dagen. Boeiend, vrouwelijk en vooral met liefde voor de dich terlijke hoofdfiguur geschreven. Al leen uitermate prijzig. Zie de aankondiging van morgenavond! Verkoop huizen en grond aan N.V.V. BIJ Raadsbesluit v,n 27 April 1918. werd een terrein aan Laan 1914 met de daarop voorkomende, door oorlogsge weld vernielde villa aangekocht cn de plicht tot herbouw van de villa, alsmede de daaraan verbonden schadeclaim overgenomen. Het NVV heeft thans verzocht dit terrein van de gemeente te mogen ko pen. Hiertegen bestaat naar het inzicht van B. en W. geen bezwaar, mits te vens de herbouwpltcht en schadeclaim worden overgedragen. Een koopsom van f 81.700 en een be drag van f 42.180 voor de inschrijving op het grootboek voor de wederopbouw komt B. cn W. voldoende voor. De andere vrouw Die Zondag komt er een vriend en collega van vroeger. Uit de tijd dat ik pas begon bij een krant in Haarlem. De chef van de redactie daar (met witte haren en een zwart fluwelen jasje) schreef ge dichten. Hij vond dat mijn naam niet bij me paste en bedacht een andere. Een speelse waarop ik toen trots was maar die me nu zit, als een te korte en kinderlijke jurk. Die vriend van vroeger echter roept: „maar je bent nog precies eender" en wil van anders-heten niet horen. Dit onzinnig maar zoet gefluit windt me op. 't Is of ik weer vers van schooi stukjes moet typen voor die machtig interessan te redactie. „Weet je nog dat je beroemd wou wordenzegt de vriend. Ha-ha-ha" lach ik en draaf naar de keuken om koffie te malen en in de spiegel te kijken. Bij de kraan staat zoontje: kwaad. Een brokje glasharde realiteit. „Ga naar buiten, joh," roep ik. ,,'k Mag zeker niet naar binnen," mokt hij. „Tuurlijk wel." ,,'k Wil geeneens." En dan vin- MODE-NOVELLETTE Er is een soort vrouw waarvoor het jammer is dat er ooit iemand bestaan heeft die zei: „Is het een meisje? Dan doen we het een jurk aan." Die vrouw namelijk is geschikt voor trui en lange broek. Dat komt door d'er benen, heupen en houding. Door haar lenige gang, door haar we zen dat past bij losse, soepele mannen kleren. Het is niet het soort van t hoedje met de voile, de broche op de blouse, 't kraagje met de bies en de tas van kro kodil. Ook niet die van de nette coiffure en dè stijve step-in, plus béhaatje met balijntjes. Volgens Amerika moet ze spor tief zijn en jongensachtig, onverschillig, amicaal. Maar in Parijs is men er zeker van dat de vrouw-in-de-broek vrouwe lijker moet wezen dan die in de gedra peerde japon. Ze moet het manlijk cachet verslaan door te lopen als een tijgerin, te kijken als een poes en te zwijgen als de kleine zee meermin, die haar tong moest geven in ruil voor de mooiste benen ter wereld. Perlenc, ontwierp het pak van het Franse meisje van de tekening Het jasje is van mais-geel fluweel, manchetten, boord en geribbelde randen op zakken en mouwen (let op de knopen) zijn gebreid uit gelijk getinte wol. Van voren vier knopen en zes knoops gaten, ter ere van „that casual look". De broek van geel-groene wollen stof (geliefkoosde kleur deze herfst) staat dat lopen als een tijgerin stellig toe. J Maar een béétje netter kan soms ook geen kwaad Zij is een echte dame. hoorde men vroeger zeggen. En 't is heel gek, maar dat begrip „dame" schijnt er meer en meer uit te raken. We maken nu dat onderscheid niet meer zo, we zeggen hoogstens van iemand: Zij is wel beschaafd. Vroeger was dan een dame iemand, die zich nooit vergiste, die met on feilbare zekerheid wist, hoe het hoorde. Zij was natuurlijk keurig en eenvoudig gekleed, bewoog zich gemakke lijk in alle kimgen (daar hebben we het al. ook het begrip „kringen" heeft een andere betekenis gekregen) zij wist precies hoe zij zich gedragen moest aan een diner, op een receptie, op een soirée; zij wist precies hoe zij gasten moest ontvangen, zij kende de hele etiquette op een duimpje en zou beslist nooit flaters begaan, nooit iets mals zeggen, nooit met een verkeerde vork eten of bij ongeluk een bord soep in haar schoot om kantelen. leren (we zouden onmogelijke mensen zijn. als we dat deden), het is toch wel erg pleizierig om Een dame rookte niet, geurde niet naar parfum, praatte zachtjes op beschaafde toon, gebruikte nooit lelijke woorden en zou zich te weten, hoe we ons in, gezelschap waarschijnlijk groen ergeren aan moeten gedragen, al was het alleen de dames van nu. 't Is, geloof ik, een grote voor- Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW maar om ons meer op ons gemak te voelen. En dót is het. Het zit 'm niet daarin, dat we precies weten hoe wij kreeft of artisjokken moeten nog altijd de spraak. Hoe weinig mensen zijn er. die werkelijk goed spreken, zonder accent. Dat is toch iets, waar bij kinderen veel meer op gelet moest worden. Die kunnen het nog afleren, grote mensen blijkbaar niet meer, tenzij ze spraakles nemen en daartoe komt men niet gauw. En niet alleen het accent, maar de manier van spreken! Let U eens cp een gesprek in de tram of op straat. Hoe dikwijls zult U dan horen spreken in deze trant: Ik zeg, meid, zeg ik, ik zeg En: Zij zegt: meid, zegt ze, ze zegt Hoe dikwijls hoort U niet het stopwoord: En zodoendeEn er zijn heel veel uitdrukkingen, die steeds maar weer, twee, driemaal in een zin gebruikt worden. Als iedereen eens een gramophoon- plaat hoorde van wat hij of zij in een gesprek had gezegd, wat zou men schrikken! En toch is dat alles nog niets, vergeleken bij geaffecteerd doen en met opzet deftig doen. Als men op dit moment een de finitie moest geven van een „dame" hoe zou die definitie dan luiden? Zo ongeveer: Een vrouw die: Altijd zichzelf is. in welk gezel schap ook. Goed spreekt en zich goed weet uit te drukken. Zich steeds bewust is van zich- eten, dat gebeurt toch heus niet zeif en even realiseert, wat zij iedere dag, maar 't belangrijkste is zeR{ en wat zij doet en dat afmeet uitgang, dat in onze tijd de nadruk niet meer zo gelegd wordt op uiterlijke omgangsvormen. Zijn die dan helemaal overbodig geworden? O, stellig niet. Nog altijd is het akelig om iemand te zien. of liever niet met een brandende sigaar een dat wij ons gemakkelijk bewegen, waar we ook zijn en met wie we ook praten. Dat we niet bang zijn of verlegen of stuntelig. En verder is het met die goede manieren toch. zo gesteld: 't moet van binnen uit komen, anders heeft het bijzonder weinig zin. Een man die even nadenkt, komt zegt.en wat zij doet en dat afmeet aan haar eigen idee van goede manieren. Een veel toleranter opvatting van het begrip „dame" dan vroe ger? Misschien wel. en toch niet zo eenvoudig als het er uitziet. gezegd, te hóren slurpen bij de soep. Nog altijd kunnen we ons er geren aan een man. die met een brandende sigaar in zijn mond er gens binnenkomt Nog altijd is het heel nuttig om eens een etiquette boekje in te kijken, zo iets als: ..Hoe hoort het eigenlijk?" Want al hoeven we niet precies al die omgangsvormen uit ons hoofd te vreemde kamer of een vreemd bu reau binnen, omdat hij uit zich zelf at beseft, dat dit een nare indruk maakt. En een meisje, dat er prijs op stelt, ergens een goede indruk te maken, lacht niet gillerig of aan stellerig en kleedt zich niet' ont zettend opzichtig Een heel belangrijk punt blijft LEGERCOMMANDANT NAAR TADANG BATAVIA. Teneinde zich per soonlijk op de hoogte te stellen vm de uitvoering der orc'cr tot he* sta ken der vijandelijkheden in Midden Sumatra, hepft de legercommandant zich naar Padang begeven, verge eld d^or he* Nederlandse mi'italre lid van de centrale gemengde com missie, de kolonel Van der Wijck. nig: „Je héét niet zo. Je heet heel anders. Je doet raar". Ik ben ineens b.oos en laat het merken ook. „Mag ik niet een beetje pleizier hebben," besluit ik onwijs. En zoontje geschrokken van deze storm, hulpeloos nu: ,,'t Is ook net of er nog een vrouw in huis is, Mam. Een andereEn toch ben jij het Belangstelling voor het werk groeit In de Opcnbnre Leeszaal Is Woens dagavond de 1ste cursus der najaars reeks van de V.U. voor Amersfoort en omstreken begonnen. Tengevol ge van verhindering van de voor zitter werden prof. Fischer cn zijn cursisten verwelkomd door de secre taris, de heer H. O. B. Blljdenstljn. Deze deelde mede. dnt de toestand der kas dit Jaar nog niet toeliet het cursus- Jaar met een feestelijke openingsbHccn- komst te beginnen. Er ls echter hoop. dat een volgend Jaar dit aloude gebruik zal kunnen worden hervat: het aantal leden ls weer stijgende, de toekomst ziet er hoopvoller uit. Het heeft het bestuur genoegen ge daan van vele zijden Instemming tc mogen ontvangen over het wlnterpro- gramma. Het aantal Inschrijvingen ls dan ook nu reeds verheugend groot. Spreker dankt dan ook allen, die met hun aritwoorden hebben meegewerkt aan het welslagen der dit Jaar gehou den enquête. Hun suggesties en opmer kingen hebben het bestuur in stnnt ge steld een programma tc ontwerpen, dat rijk en veelzijdig genoemd mag worden cn voldoet aan do els, die men nnn een V.U. stellen moet tc zijn een instituut, dat theoretische ontwikkeling brengt op velerlei gebied cn dat (om de woorden van dr. Mlcdema op de openingsavond van het vorig Jaar in herinnering tc brengen) mee helpt bouwen aan de dam. die het afglijden naar oppervlakkig vermaak en genot keert. Spreker hoopt, dat dit Jnar meer dan de vorige nn de bezetting, vele Jonge ren zich als cursisten zullen laten In schrijven. Er ls onder wat ons program biedt genoeg wat de belangstelling der Jongeren kan en moet hebben. De klach ten over de oppervlakkigheid der Jeugd zijn talrijk, maar het wil er bij spreker niet ln. dat een hele generatie er blij vend de voorkeur aan geven zou uitslui tend gcvoelsbcvrcdiglng na te lopen, cn de edelste kracht der ziel. het intellect. Oer-nienlaliteit Ouders verwonderen zich dikwijls over de wreedheid waarmee kinde ren elkaar te lijf gaan Ze vragen zich dan af waar hun kind derge lijke neigingen vandaan haalt Ze vergeten dat het kind niet een mi niatuur-cultuurwezentje is. maar bij wijze van spreken de hele ontwik kelingsgang van het mensdom moet doormaken (in verkorte vorm) om tot hedendaagse volwassene uit -te groeien Ieder kind begint met een korte herhaling van de oermense- lijke mentaliteit In de loop van de opvoeding wordt deze gesteldheid vervangen door een meer aan het aangepaste In het onbewuste van iedere volwassene blijft een stuk van deze kinderlijke oertijd achter. Daarom is het belangrijk wat een kind meemaakt cn hoe het opge- vped wordt. De primitieve wreed heid bijv. de tendenz om anderen te kwellen en te slaan, moet goed behandeld worden. Deze dingen kan men niet met straffen zo maar on derdrukken men moet ze met zo weinig mogelijk onderdrukking en liefst zonder behulp van in het kind aangekweekte schuldgevoelens in een andere richting leiden. Zulke kinderen kan men laten helpen met werkjes zoals hakken, timme ren en afbreken. Hun aandacht kan in de richting van ontledende werk zaamheden gericht worden. Zo ont groeien ze de wreedheid. De ver keerde weg is de boosaardige ten- denzen met geweld in het kind te rug te stampen om ze dan achter een hevig schuldgevoel te laten schuilgaan. Het kind raakt ze dan niet meer kwijt. Ze worden aan zijn bewustzijn onttrokken. Vinden geen contact meer met de realiteit en kunnen dus niet omgebouwd wor den tot sociale deugden. Geïsoleerd in het onbewuste woekeren ze voort en worden de basis voor de typische gewetensneurose die de latere vol wassene zal kwellen, de dwangneu- rose. Benen zijn in ere hersteld. De rokzoom is aan het rijzen en al lerlei lieden sloven zich uit om blikvangende kousen te beden ken. Er zijn nevel-dunne van glas Nylon met pikante motieven op de enkel. Doch vooral opwin dend zijn die van de foto. Hand- gebreid uit fijne groene wol. De Parisienne doet dat zelf, in de Metro, op weg naar haar werk. Overal zijn patronen te krijgen, waarin met nadruk gewezen wordt op de goede wolsoort (krimp en rekvrij) en de juiste maten van voet en enkel. Ze be horen bij broekrokken, plusfours, tailleurs van tweed. Bij schoenen met platte brede hakken, bij een fluwelen baret op kort haar en bij een schoudertas van varkens leer. AAV beraadt zich over loekomst Tekort aan speelvelden doet zich gelden „Ik dank alle leden, die meege holpen hebben, A.A.V. dit jaar een goede naam te bezorgen", zo sprak oe voorzitter van de Amcrsfoortse Athletick Vereniging, de heer Stroosma, tijdóns de algemene le denvergadering, die Donderdag avond in „Van ouds de Wapen roem" werd gehouden. Voorts sprak de heer Stroosma zijn tevre denheid uit over de prestaties, die AAV-ledcn behaald hadden op de wedstrijden. Hij hoopte, dat velen gebruik zouden maken van de win- tertraining, die in de H.B.S. zal worden gehouden. De heer Stroosma vervolgde: Wij hebben nog wel met enige tegen stand te kampen, maar het bestuur is capabel genoeg om deze tegen stand de kop in te drukken. Van een bepaalde zijde is naar voren gebracht, zo vervolgde de voorzit ter, dat er een groep was, die een eigen atletiekvereniging zou op richten. Dit zal heel moeilijk gaan, aldus de heer Stroosma, want Amersfoort is geen plaats voor twee athletlekvercnigirtgen, te meer. omdat er een tekort aan oefenvelden is. Daarom moeten de A A.V.-ers ervoor zorg dragen, dat hun club haar goede naam behoudt, zodat ook nationale- en interna- tiohale wedstrijden georganiseerd kunnen worden. Dit is vooralsnog niet mogelijk, want de kosten en de belastingen zijn er te hoog voor. De voorzitter zei o.a. nog, dat er plannen bestaan om volgend jaar naar Engeland te gaan maar elk lid zal dit zelf moeten financieren. Over een nieuw terrein en een sintelbr n had de voorzitter ge sproken met Wethouder Van Zwol, de voorzitter van de Sportstichting, Dc 40.000 gulden subsidie, die door de gemeente verleend is, zei dc hc-er Stroosma. zijn gebruikt voor de sportvelden aan de Dollard- straat en voor het onderhoud van de overige velden. Daarom valt er vooralsnog niet op steun van de gemeente te rekenen. Hierna wer den door de secretaris de heer H. Straks, de notulen voorgelezen. Voor het handbalbestuur waren als candidaten gesteld de heren: J Pieters Sr Stam en C. Luynen- burg. Er waren geen tegenkandi daten, zodat deze heren werden gekozen. Dit bestuur zal in het vervolg ook elftalcommissie zijn. Daarna sprak de heer Stroosma zijn dank uit voor het goede werk. dat de heer C. Theunissen als pen ningmeester voor A.A V. heeft ge daan. De heer Theunissen zal na de winter dit werk moeten staken wegens studie. Ook de heer F. de Visser, die reeds vele jaren de functie van wedstrijd-secretaris vervult, werd voor zijn goede werk geprezen In de rondvraag werd gevraagd of het niet moge lijk was, de handbaltraining in de komende zomer 's avonds te hou den en niet alleen op Zondagmor gen. Voorzitter Stroosma zal er voor zorg dragen, dat er stappen in deze richting worden gedaan. In verband met het tekort aan speel velden in Amersfoort zal dat ech ter wel moeil'ik zijn. zei de heer Stroosma tenslotte. zou laten verkwijnen. Dat ls nog nooit ln de geschiedenis der mensheid aan schouwd. Tegen zo'n voorstelling komt het verstand zelf ln opstand. Spreker ls er gerust on, dat dc belang stelling der Jonge menfen ln theoreti sche waarden nn dc na-oorlogsc verwar ring snel zal terugkeren Dc V.U biedt gelegenheid tot theoretische verdieping ln ruime mate. ook op het gebied der kunsten. Na de hoop te hebben uitgesproken, dat dit cursusjaar moge slagen, geeft spreker het woord nan prof. Fischer. Handbalen nipctitie begint weer De competitie om het Ncdcrl. Handbal Verbond begint a-s. Zon dag. Ook 't eerste dames- en 't eer ste hcrenclftal van „Amersfoort" zul len spelen. Eindigden beiden het vo rig seizoen in de middenmoot van de le klasse, District West A. dit jaar zullen ze trachten 'n nog beter resultaat te bereiken. Meevallen zal dit echter niet, want beide elftallen zün ingedeeld in 'n nogal „zware" afdeling. Zo zullen de dames dc bal op moeten nemen tegen: Achilles en Sport-Vercent uit Utrecht; ADA. cn Blauw-wit uit Amsterdam; BHC uit Bussum; Vriendschap uit Tuin- dorp-Oostzaan cn Vrone uit St. Pa- ncras. Dc heren krijgen als tegen standers: Aalsmeer: AHC cn APGS (Amsterdam): Achilles, Attila cn Sport-Vereent (Utrecht) cn Concor dia (Haarlem). De dames van de Grocn-witten krijgen Zondag dc kampioenen van 't vorig jaar BHC op bezoek cn dat belooft direct al 'n pittige strijd to worden. De Amcrsfoortse ploeg heeft enige jonge krachten in haar gelede ren opgenomen en daardoor is 'n verrassing niet uitgesloten. Toch houden wij het voorlopig op een overwinning van de club uit Bus sum. De mannen van „Amersfoort" trekken Zondag naar Amsterdam, waar ze hun oude tegenstanders. A HC gaan bekampen. Reeds vele ma len hebben beide clubs met wisse lend succes tegen elkaar gespeeld en het is moeilijk om hier 'n voorspel ling te doen. We verwachten echter, dat onze stadgenoten in staat zul len zijn. zo niet twee, dan toch zeker één punt mee naar huis tc nemen. Beschikbaarstelling schoollokalen B en W geven de Raad ln overwe ging onder lntrekklne van het raads besluit van 9 Augustus J.l, te besluiten tot het huren van twee lokalen van het schoolgebouw van de RK Jongensschool aan dc Van Marnlxlaan tegen de huur prijs van f 35 per miand per lokaaf en deze lokalen aan de ..Vereniging tot bevordering van Chr. nat. schoolonder wijs" ter beschikking tc stellen. AAV ontvangt BHC Zo is na een lange stilstand ook het handbalcompetiticrad weer gaan draaien. AAV heeft deze va cantia benut om, in tegenstelling met voorgaande jaren, geducht tc trainen cn het is te hopen dat de ze training welke onder leiding staat van de heer H. v. d. Hoef de nodige vruchten af zal werpen. AAV beschikt op het ogenblik over een behoorlijke ploeg, welke het haar tegenstandsters niet cadeau zal geven. Doch ook zij zullen het nieuwe seizoen niet ongetraind in gaan. Zondag komt BHC uit Bus sum naar Amersfoort. Beide ploe gen hebben al meer tegen elkaar in het strijdperk gestaan, waarbij AAV de meeste keren dc punten in de wacht sleepte. Hoe de kracht der Bussumers thans is, is niet be kend. In een sportieve strijd kun nen we dit Zondagmorgen aan de Rubenstraat zien. Lompenopslagplaats aan Isseltseweg Herhaaldelijk komen bij het ge meentebestuur klachten in over de opslagplaatsen van lompen en oud ijzer, welke zich in het bebouwde gedeelte van deze gemeente bevin den. Aangezien deze bedrijven naar het inzicht van B. en W. In het in- dustriekwortier behoren tc worden ondergebracht, hebben zij gezocht naar een terrein in dat kwartier, dat als opslagplaats in aanmerking kan komen Dit terrein aan dc Is seltseweg heeft een zodanige opper vlakte. dat daarop 2 bedrijven on dergebracht kunnen worden. Om dit terrein als opslagplaats geschikt te maken is het noodzake lijk. dat de toegangsweg wordt ver hard en het terrein wordt opge hoogd. De gebruikers van deze ter reinen zullen zelf voor de verhar ding van het terrein en de afraste ring daarvan moeten zorg dragen. De op de door de gemeente uit 4e voeren werkzaamheden vallende kosten, worden begroot op 3800 waarvoor aan de Raad crediet wordt gevraagd. Liturgische Dienst op Zondagavond Op Zondagavond 25 September a s. te acht uur zal in het Kerkge bouw aan dc Liovcvrouwenstraat 15 een liturgische dienst gehouden worden, uitgaande van het Co mité voor Bijzondere Diensten. Het door de liturg gelczene wordt afgewisseld door gezang van gemeente en koor. Prof. dr K. Dijk zal mediteren over: „Morgen., en nog nacht?" De fluitist Kees van der Star speelt de Sonate in F van Purcell. Andante in S van Mozart en Aria voor fluit en orgel van Eueène Bozza. Door Amstel's vocaal Ensemble wordt om. gezongen het Kwintet: Te Deum in D van Purcell. het Duet uit Attalia: O wie selig ist das Kind en het Kwartet uit de Elias: Wohlan alle die ihr dürstig seid, beide van Mendelssohn. Wij herinneren voorts aan de grote jeugdsamenkomst in de markt hal op Zaterdagavond waar de film ..God der Schepping" zal wor den vertoond.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3