DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Atoomexplosie is onlangs in de Sowjet-Unie waargenomen D Verdrag over Oostenrijk hopelijk in October Wysjinski vraagt vrede te versterken Russen waarschijnlijk reeds even ver als Amerikanen in 1945 Nog een atoom- raadsel Accoord over vijf punten van Uniestaat Schouten: devaluatie van de Grondwet Praten of r~ 9e Jaargang no. 224 Zaterdag 24 September 1949 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235, Hoofdredacteur: TJ. DE BOOR DER. WASHINGTON. De Amerikaanse president Truman en de Britse 1 regering hebben in een gelijkluidende verklaring hekend gemaakt, dat 2y over de bewijzen beschikken, dat in de afgelopen weken in de Sow- jetunie een atoomexplosie heeft plaats gevonden. In Ottawa is een der gelijke verklaring uitgegeven. De bewijzen zijn vermoedelijk geleverd door stralings-registratie-instrumenten of mogelijk alleen door Instru- meuten voor het registreren van aardbevingen. Bekend is. dat de Ame rikaanse geleerden over uiterst gevoelige toestellen beschikken, die een atoom-ontploffing waar ook ter wereld onmiddellijk verraden. Een mili tair woordvoerder in Washington heeft verklaard, dat de Russen waar schijnlijk thans even ver zijn als de Amerikanen op 16 Juli 1945 toen men in de —opstgn van Nieuw Mexico proeven met atoombommen nam. Drie weke: de 16e Juli lieten de Amerikanen de eerste atoombom op Japan v te meer <!e nadruk legt op de nood zakelijkheid van een werkelijk doeltreffende en gedwongen inter nationale controle op de atoom energie. welk denkbeeld wordt ge steund door onze regering en de grote meerderheid van de leden der Verenigde Naties." Noodzaak onderstreept van internationale controle In zijn verklaring zei Truman „Naar mijn mening heeft het Ame rikaanse volk er recht op, voor zo ver dat met de nationale veilig heid strookt, te worden ingelicht over alle ontwikkelingen op het gebied van de atoomenergie. Dat is de reden, waarom ik dit nieuws bekend maak." Truman zei verder: „Van het ogenblik af dat de atoomenergie voor het eerst door mensen werd vrijgemaakt, kon worden verwacht dat ook andere landen zover zou den komen. Met deze mogelijkheid is steeds door ons rekening gehou den. Bijna vier Jaar geleden wees ik er reeds op. dat men in weten schappelijke kringen nagenoeg unaniem van mening was. dat de essentiële theoretische kennis, waarop de ontdekking is gebaseerd reeds ver was verspreid Het wordt ook geenszins uitgesloten geacht, dat men in het buitenland, wat de theoretische kennis betreft, met ons gelijk zal komen in de loop van de tijd." De verklaring van de president besluit met de opmerking, dat deze jongste ontwikkeling nog eens Li bet zoeklicht PLAN-MARSHALL De E.C.Awordt streng DE E.C.A.het lichaam, dat de Marshall-hulp administreert, zal meer druk op de Europese lan den gaan uitoefenen om een goed gebruik van de toegewezen dollars te maken, door de omvang van de te verlenen steun te laten afhan gen van de gemaakte vorderingen Dit systeem van beloning of straf zal worden toegepast in de tweede helft van het lopende fiscale jaar. De Marshall-landen hebben dus tijd om zich de gegeven waarschu wing ter harte te nemen. Tot nu toe heeft de E.C.A zich hoofdza kelijk beperkt tot het geven van vriendschappelijke adviezen, omdat Washington vreesde, dat het ver binden van te veel voorwaarden aan het ontvangen van steun voed sel zou kunnen verschaffen aan de beschuldiging, dat de Amerika nen het herstel programma ge bruikten om zich in de binnen landse aangele genheden der Europese landen te mengen. Reeds enige tijd geleden echter werd het duidelijk, dat het geven van hulp, zonder van de ont vangende partij de verzekering te krijgen, dat deze hulp op de best mogelijke manier zou worden aan gewend, ter ver ging. De Ameri kaanse belastingbetaler begon zich te verzetten en daarom is het in het belang van de Europese lan den, dat de E.C.A. een strenger houding gaat aannemen en het be wijs eist, dat de ondersteunde lan den inderdaad alles doen om het gestelde doel te bereiken. Ongetwij feld zal het voor Paul Hoffman en zijn staf niet altijd gemakkelijk zijn de juiste grens te trekken tussen het uitoefenen van een geoorloofde druk en een ongeoorloofde inmen ging in de binnenlandse aangele genheden der Europese naties. Maar vooropgesteld, dat de E.C.A, zoveel mogelijk vermijdt, de Euro pese regeringen te prikkelen, moet men ook aan Europese zijde toe geven, dat de nieuwe politiek ge rechtvaardigd is. (Ing. Med Wisselende bewolking Weersverwachting, geldig van Zaterdagochtend tot Zaterdag avond: Wisselend bewolkt met plaat selijk enige regen- of onweers buien. Tegen de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Overdag vry warm voor de tijd van het jaar. 25 Sept.: Zon op 6.30. onder 18.33; Ma'n op 10 42, onder 19.31. 26 Sept.: Zon op 6 31. onder 18 31: Maan op 12.16, onder 19.55. Geen verrassing Hoewel de Amerikaanse en de Britse regering reeds geruime tijd op de hoogte waren van de voort gang van het atoomonderzoek in Rusland en het nieuws voor hen niet als een verrassing is gekomen, toonde men zich over het alge meen in de Verenigde Staten bui tengewoon geschokt. Weinige mi nuten na de verklaring van de pre sident werd het nieuws over alle Amerikaanse zenders bekend ge maakt. De programma's werden er voor onderbroken en de om roepers nodigden de luisteraars uit attent te blijven voor verdere me dedelingen. De Russen en hun communis tische bondgenoten in Europa hebben reeds verscheidene malen te kennen gegeven, dat de Sowjet- unie het geheim van de vervaardi ging van de atoombom kenden. In een toespraak tot de Verenigde Naties op 1 October 1948 zei Wi- sjinsky, dat do Ver- Staten niet langei nel monopolie bezaten op het oodenjkste' wapen in de ge schiedenis van de oorlog. Op ver schillende andere tijdstippen deden vooraanstaande Russen soortgelij ke verklaringen. Louis Johnson, de Amerikaanse minister van defensie, heeft ver klaard dat de wetenschap, dat de Russen atoomwapens kunnen ver vaardigen geen wijziging heeft ge bracht in de opstelling van de Amerikaanse strijdkrachten. Trygve Lie, de algemene secre taris van de Verenigde Naties heeft gezegd, dat dit nieuws nog eens de noodzakelijkheid bewees President Truman heeft me degedeeld, dat in de afgelopen weken in de Sowjet-Unie een atoom-explosie is geschied. En prompt is deze verklaring in de allergrootste opmaak door de gehele internationale pers en radio ter kennis van de open baarheid gebracht. Er schuilt achter deze gebeurtenis iets raadselachtigs Want het feit, dat de Sowjets een atoombom tot ontploffing hadden gebracht, werd door Truman reeds we reldkundig gemaakt tijdens een persconferentie, die hij op 29 Juli hield. Diezelfde dag namen wij in ons blad het volgende be richt op: „Russen hebben atoombom Zo, alsof het niets was, heeft president Truman tussen neus en lippen door, Donderdagavond iets heel belangrijks meegedeeld, terwijl hij het tot de pers vertegenwoordigers had over de vacature bij het op perste Hof der V.S. .De Russen hebben in Si berië een atoombom tot ontploffing gebracht dat is mij bekend. Gaan wij over tot de orde van de dag Alle journalisten spitsten hun oren. Veel raadselach tigs uit de laatste tijd werd op slag duidelijk. De Russen hebben dus 'n atoombom klaar gehad en zij zijn dus reeds druk be- zig met de bestudering van het effect zijner ontplof fing. Amerika is sinds enige tijd niet de enige meer die het geheim van de fabrica- Ïe bezit )e vraag dringt zich nu op. waarom een mededeling, die op 29 Juli geen sensatie wekte, dit twee maanden later wel deed. VJ van een internationale overeen komst. Trumans aankondiging betekent, dat Rusland minstens twee jaar eerder een atoomexplosie tot stand heeft gebracht, dan de meeste Amerikaanse deskundigen voor mogelijk hadden gehouden. v ROBERT SCHUMAN IN DE ASSEMBLEE FLUSHING MEADOWS. „WU wensen vurig vóór de Oostenrijkse verkiezingen in October tot een definitieve overeenkomst over Oosten rijk te komen. Dit land zou dan in de Verenigde Naties kunnen worden opgenomen, samen met andere landen die geen verraad hebben gepleegd aan de zaak van de internationale moraliteit of die van de democratie en de vrijheid." Aldus verklaarde de Franse minister van buitenlandse zaken Robert Schuman toen hij na zijn Nederlandse collega Stikker het woord voerde in de algemene assemblée dr Verenigde Naties. V.N. dienen nutteloze Europa' zo bcs,oct Scl™ is debatten te vermijden Schuman zei verder, dat afdoen de en duurzame oplossingen voor de wereldproblemen nog gevonden moeten worden, maar dat men thans tenminste deze oplossingen voor mogelijk houdt. Bij tijden is men er zelfs in geslaagd dichter bij het doel te komen. Sprekende over Duitsland, gaf hij uiting aan de hoop. dat dit een weg zou inslaan, die het land in staat zou stellen zijn plaats in de gemeenschap van vrije landen te herwinnen. Wat de Griekse kwestie betreft: de assemblée zou gezag aan over reding moeten paren om zich van de goodwill en samenwerking van alle hierbij betrokken landen te verzekeren. Volgens Schuman hebben de Ver. Naties tot taak de stadia te bepalen waarin de vroegere Ita liaanse koloniën een reële vrijheid tegemoet gaan. Hij was van me ning, dat hierbij rekening moest worden gehouden met hetgeen Ita lië in het verleden voor de ont wikkeling van zijn koloniën had gedaan, doch vooral met hetgeen het in de toekomst zou kunnen doen, indien het daartoe in de ge legenheid werd gesteld. Over de ontwapening en de kwestie van de atoomenergie zei Schuman. dat zolang ernstige vraagstukken als Duitsland err Ja pan en de betrekkingen tussen West en Oost niet tot een oplossing waren gebracht, het nutteloos zou zijn opnieuw onvruchtbare debat ten te voeren, die alleen maar in polemiek en propaganda konden ontaarden. Ten slotte zei Schuman er van overtuigd te zijn, dat de geest van de vrede ten slotte zou zegevieren en het internationale recht beves tigd en gerespecteerd zou worden. Noch het zuiver defensieve At lantisch pact, noch de Raad van Europa, tegen iemand gericht. Het is te ho pen, dat dergelijke pacten spoedig overbodig zijn en wat de Raad van Europa aangaat, hij blijft open voor allen, die er aan willen deel nemen in een geest van goede trouw en absolute eerbied voor de democratische beginselen en de waardigheid van de mens. ■"N DEN HAAG. Aan de centrale commissie van de R.T.C. is door de werkgroep van de staatkundige commissie, belast met de voorbe reiding van het Uniestatuut, mede deling gedaan, dat als resultaat van de informele besprekingen, gehou den na de terugkeer van de leden der centrale commissie uit Namen, de drie delegaties tn beginsel over eenstemming hebben bereikt over de volgende punten van het Unie statuut: 1. Het karakter van het Uniesta tuut: 2. Positie en functie van het hoofd der Unie: 3. Taak en samenstelling van de conferenties van de ministers der deelgenoten, welke op geregelde tijdstippen zullen worden gehou den; 4. Taak en samenstelling van het hof van arbitrage van de Unie: 5. Goed contact en geregelde samenwerking tussen de parlemen ten van de deelgenoten. LONDEN. De Britse Labour- regering heeft besloten haar leven op het spel te zetten en de vertrou wenskwestie te stellen. Zou de ver- trouwensmotie worden verworpen wat niet waarschijnlijk is van wege de grote meerderheid waar over de regerir ar In het Lagerhuis beschikt dan zou zij tot aftreden gedwongen zijn, hetgeen nieuwe al gemene verló'ezingen noodzakelijk zou maken. Rajk ter dood veroordeeld BOEDAPEST. Lazlo Rajk. voorm Hongaars min. v. Buitenl. Zaken. Is wegens verraad ter dood veroor deeld. Luitenant-generaal George Palffy. voormalig stafchef en mi nister van Defensie, zal voor een militair gerechtshof opnieuw wor den berecht. Nog twee andere beklaagden Breukof cn Szonyi werden ter dood veroordeeld. Twee tot levenslange gevangenisstraf, één tot negen jaar gevangenisstraf en nog een andere (behalve Palffy) zal opnieuw door een militaire rechtbank worden be recht. De beklaagden, die zich allen schuldig hadden verklaard, hoorden de vonnissen kalm aan. Zij hebben recht in beroep te gaan en als zij het zelf niet willen, kunnen hun verdedigers het nog doen. IN DE ZUIDERGASFABRIEK tc Amsterdam is het Philips syn chrocyclotron geplaatst, dat ont worpen en gebouwd is door prof. dr C. J. Bakker (links) en prol. dr ir F. A. Hcyn. Tussen de twee spoelen van de magneet ziet men een doosvormige ruimte, waar binnen. de waterstofkernen wor den versneld. Diverse meters en kijkglaasjes geven de natuurkun digen gelegenheid de werking daar binnen fe controleren. Critiek op de PBO Wagenaar: instrument voor oorlogvoering (Van onze parlementaire redacteur) Officieel heet het wetsontwerp tot regeling van dc Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie: wetsontwerp toepassing ten aanzien van het bedrijfs leven van de artikelen 80 cn 152 tot en met 154 van de Grondwet. Deze artikelen zijn in 1937 ln de Grondwet gebracht; zij openden de mogelijk heid om bij wet voor bepaalde beroepen cn bedrijven, alsmede voor het beroeps- en bedrijfsleven in het algemeen, lichamen in te stellen, welke regelend kunnen optreden. Dc samenstelling, inrichting en bevoegdheid van deze lichamen worden door dc wet geregeld. De wet kan aan deze lichamen verordenende bevoegdheden geven. Het was de heer Schouten (A. R die speciaal herinnerde aan het grondwettig voorschrift, dat de tot standbrenging en het verlenen van bevoegdheden aan die lichamen door de wet moet geschieden, terwijl in het in behandeling zijnde wets ontwerp dit overgelaten kan worden aan een Koninklijk Besluit. Dit is een ernstige devaluatie van de grondwettige voorschriften, vond de heer Schouten en bovendien een on gewenste uitschakeling van de volks vertegenwoordiging. Volgens deze spreker zullen do verordenende be voegdheden aan bedrijfschappen al leen bij de wet kunnen worden ver leend. Ondeugend herinnerde hij er aan, dat de Staatssecretaris voor de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie, mr, Van der Grinten, in een an dere kwaliteit zijn teleurstelling heeft te kennen gegeven, omdat de Grondwet de tussenkomst van de wet. d w.z van de volksvertegen, woordiging, uitdrukkelijk eist Ook beriep hij zich op de overleden ka tholieke staatsman Goseling. die in 1937 bij de behandeling van de Grondwetsherziening als minister van Justitie uitdrukkelijk had ge zegd. dat de instelling van deze nieuwe organen alleen bij de wet kon geschieden. Spreker had er verder bezwaar te gen. dat vertegenwoordigers van de Overheid als waarnemers in de be sturen zouden zitten. Hij verlangde, dat deze in volkomen vrijheid hun beslissingen zouden kunnen nemen: de Regering kan dan later zo nodig deze beslissingen vernietigen. Naar zijn mening moet de ontworpen So ciaal Economische Raad alleen een adviserende taak hebben en geen besturende, zoals in het voorgestelde wetsontwerp. Terwijl de heer Ne- derhorst Donderdag kenmerken van de organisatie.Woltersom in het wetsontwerp speurde, kwam giste ren de heer Schouten tot de conclu sie, dat het nog karaktertrekken vertoont van het voorontwerp-Vos, dat naar zijn mening staatsordening Driehoeksverhouding eist 23 doden Vrouw heeft vliegongeluk bij Quebec op het geweten MONTREAL. De Ca-nadese politie zegt over bewezen te be. schikken, dat een vrouw explosieve stoffen aan boord van het Canadese passagiersvliegtuig heeft gebracht, dat 9 September tengevolge van een ontploffing ln de bagage-afde- ling by Quebëc verongelukte. De bedoeling was een zich in het vlieg, tuig bevindende vrouw om het leven te brengen. Enige tfjd reeds bewaakt de Ca_ nadese politie een vrouw, die zich na het innemen van een te grote dosis slaaptabletten in levensge vaarlijke toestand in het ziekenhuis te Quebec bevindt. Verder Is de po litie op zoek naar een man, die de vriend van deze vrouw en de echt. genoot van de in het vliegtuig om. gekomene is. Een driehoeksverhou ding en een levensverzekering van 10.000 dollar vormen de achter grond van dit drama, dat aan 23 mensen het leven heeft gekost. Onze verliezen in Indonesië DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leed wezen de volgende verliezen ln In donesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Sold. D. E. Kiewiet uit Wedde (Gr.); sold. J H. Koster uit Utrecht: sold. D, Bos uit Katwjjk aan Zee; korporaal H. v. d. Hoef uit Heerlen. Koninklijk Ned. Ind Leger: Van 4 tm. 10 September 1949 geen ver. liezen. was en geen bedrijfsorganisatie. Ten slotte verdedigde hij tegenover de Katholieke opvatting van de subsi- daritcit het anti-revolutionnaire be ginsel van dc souvereiniteit in eigen kring. Nadat de heer Schouten bijna twee uur had gesproken kreeg de heer Wagenaar (C.P.N.) gelegenheid om te verklaren, dat dc P.B.O. enkel een instrument is om uitgaven Voor oorlogsdoeleinden en verslechterin gen voor de werkende bevolking mogelijk te maken. Het is niet waar, zei hij, dat ondernemers en arbei ders gemeenschappelijke belangen hebben. Dc Regering wekt de schijn, dat door de P.B.O. ordening wordt gebracht, maar ordening onder het kapitalisme is niet mogelijk. Het bleek, dat de heer Kort hals (V.V.D.) zich ernstig onge rust maakte over de uitdrukking in de meracric van toelichting, dat het stelsel van laissez faire los is gela ten. Hij zou gaarne vernemen, welke economische politiek dan gevoerd zal worden en meende, dat het be drijfsleven meer behoefte heeft aan armslag dan aan een nieuwe orga nisatie. De Regering zal het bewijs moeten leveren, dat alleen dc PBO de noodzakelijke binding kan bren gen in het economische leven en dat dit juist nu moet geschieden. Spre ker drong erop aan om te starten met een bedrijfsorganisatie, die be voegdheden heeft, welke zij aan kan en zo weinig mogelijk last heeft van overheidsinvloed. Voorunie 1 October in werking DEN HAAG. Vandaag Is in Den Haag een vergadering gehou den van de presidenten der raden van de Belglsch-Nederlands.Luxem- burgse douane-overeenkomst. Dc voorwaarden voor de verwerkelij king van de voorunie bicken sedert de monetaire gebeurtenissen van de laatste dagen zodanig verbeterd, dat de voorunie op 1 October In werking zal kunnen treden. De twee delegaties zullen een rapport aan hun regeringen uit brengen. Beslissingen betreffende het handelsverkeer binnen het ka. der van do voorunie kunnen ln de komende dagen worden verwacht. Er zyn opnieuw twee genees heren in consult geroepen bij het ziekbed van koning Gustaaf van Zweden. In een bekendmaking wordt medegedeeld dat de toestand van de vorst geen aanleiding tot ongerustheid geeft. DIT WEEKEINDE Onzekere weers vooruitzichten Boven Scandinavië en Finland bevindt zich een uitgestrekt gebied van hoge luchtdruk, dat zich lang zaam naar het zuidoosten beweegt. Op sommige plaatsen van dit ge bied vindt gedurende de nacht een sterke uitstraling plaats en zo zijn hier cn daar in Midden Zweden al temperaturen voorgekomen, die dicht b{j het vriespunt lagen. In het midden en zuidoosten van Europa zijn dc barometerstanden verder gestegen. Dientengevolge is in ons land de wind naar het zui den gedraaid. Vanuit Frankrijk wordt nu sinds enige tijd warme en vochtige lucht naar ons land gevoerd. Eergisteren liepen daar door in de zuidelijke provincies dc temperaturen tot 23 graden op. In dr hogere niveau's neemt de vochtigheid van deze lucht toe en dientengevolge zijn de diverse luchtlagen zeer onstabiel opge bouwd. Eergisteren heeft dit in Belgic onweders veroorzaakt. Ook viel er daar en in het ruiden van ons land zeer veel regen. Op het vliegveld Gilre Rijen viel 29 mm, in Eindhoven 13 mm. water. Gisteren is de onstabiliteit van de lucht wat minder geworden, maar de kans op onweer bleef toch bestaan. Zowel in Frankrijk, waar dc thermometer tot 30 en .31 gra den steeg, als in ons land. waar het kwik een hoogte van 20 graden bereikte, kwamen hoge temperatu ren voor. De depressie in de Golf van-Bis- caye was gisteren bezig op te los sen en zij verplaatste zich heel weinig meer. Over het weer van het komend weekeinde valt niets met zekerheid te zeggen. De dcpressieactivitclt op de Atlantische oceaan is toegeno men. Er bevindt zich bij IJsland een depressie, die langzaam naar het oosten trekt. De volgende sto ring bevindt zich in de buurt van New York cn zal zich eveneens naar het oosten bewegen. Of dit het begin zal zijn van de normale herfstcirculatie moet worden afge wacht. Mislukte overval te Oud Vossemeer Fan je familie moet je het maar hebben GOES. In een polder by Oud Vossemeer hebben drie mannen ge tracht een overval te plegen op de boerderij van de gebroeders Van Engelen. Onder het voorwendsel, dat zy een lekke band hadden, klop ten zij omstreeks negen uur 's avonds bjj de hoeve aan. De land bouwer Kees van Engelen opende de deur op een kier en zag drie ge- maskerden, die naar binnen dron gen en hem dwongen met de han den omhoog te gaan staan. Een broer van Kees van Engelen greep een jachtgeweer en schoot op de in dringers, die daarop overhaast de vlucht namen. De bewoners van de boerderjj brachten telefonisch de politie op de hoogte, die onmiddel lijk het veer bij Vossemeer en de brug by Tholen afzette. Om ongeveer half tien hield wachtmeester De Jong op de brug een auto aan. waarin twee perso nen zaten, waarvan er een was ge. wond. Een derde vervoegde zich by de auto en vroeg of hij kon liften. Dc wachtmeester heeft het drietal gearresteerd. Twee er van komen uit Rotterdam, de derde komt uit Bodegraven. Een van de drie is nog verre familie van de gebroeders Van Engelen. DE ENORME SENSATIE over de Russische „ontdekking" typeert deze wereld op bedenke lijke wijze. Zelden is zo helder ge bleken hoe zeer onze samenleving in labiel evenwicht wordt gehou den door de factor macht en de beschikking over het geweld. Nu duidelijk voor ogen staat dat Rusland bezig is Amerika in te halen en het wiegenlied je van de tien. vijftien jaren voorsprong op geborgen kan worden, vliegen ver slaggevers naar telefoons, worden de Amerikaanse radioprogramma's onderbroken en wordt als hot-stuff oveT dc wereld geslingerd wat wij op 29 Juli reeds meldden cn ieder een eigenlijk in zijn onderbewust zijn reeds lang wist. n.l.: dat er een dag zou komen, waarbij wij niet moer konden zeggen dat wij de toekomst van deze wereld afhanke lijk konden stellen van dc vraag wie het sterkst is. Maar uitsluitend van die andere en enig juiste vraag of de rede, het verstand en het woord in staat zijn om schrikba rende vindingen voor opbouw in plaats van voor afbraak te gebrui ken. En óf er uitzicht is op een samengaan der volkeren, geba seerd op overleg in plaats van op macht. Het sprookje van Amerika's atoomgeheim staat naast Moeder dc Gans in de kast en het boek der realiteit komt op tafel naast dat van het 2 x 2. Dat 2 x 2 is niet zo rooskleurig. Er is een scheiding ontstaan, dwars door Europa heen, die IJzeren Gordijn heet; er is een veel diepere scheiding ontstaan die aardrijks kundig niet te bepalen is, maar die door "alle mensengemeenschappen heen loopt en die gemeenlijk wordt aangeduid met de vraag of men pro of anti communistisch is. De verheugenis om dc Russische „vooruitgang" enerzijds de teleur stelling om niet te zeggen angst anderzijds, vindt men in New York even goed als in Amsterdam, in Tjilatjap en Den Briel en deze verschillen zijn veel ernstiger en noodlottiger dan de vraag of Rus land één of vijftien jaren achter ligt bij Amerika's enorme potentie, niet alleen op het gebied der atoomwetenschap. De dwaasheid tc menen dat het product van l.et intellect, als men wil: van de grijze hersenmassa, gemonopoliseerd zou kunnen wor den door een land of een wereld deel, op welke hersenschim het tegenwoordige evenwicht ls ge grondvest, staat nu klaar en helder voor ons. Het r.lternatief is. dat onze wereld alleen gered kan wor den voor zover ons beperkt ver stand ons daartoe in staat stelt. En evenzeer als wij de economie trachten te beheersen door overleg en gesprek, is het onafwijsbaar noodzakelijk om tot begrip te komen en de diepe tegenstellingen in deze wereld te slechten. Het falen hiervan betekent ondergang. Niet voor Rusland óf Amerika óf China óf Australië, maar voor Rus. land èn Amerika, China èn Aus tralië: voor ons allemaal. De nood zaak om tot elkander te komen, zoals dat heet, heeft steeds bestaan en zal blijven bestaan, ongeacht de vraag wie het sterkste wapen heeft, want het si vis paccm para bellum het tot oorlog voorbereiden ter- wille van de vrede is nimmer opgegaan. De noodzaak om tezamen een voor allen bewoonbare wereld te maken kan echter niet betekenen dc capitulatie van één van de par tijen. Een dergelijke oplossing is namelijk geen oplossing. Zwichten zonder overtuiging is laf. ondeug delijk en derhalve onnuttig. Maar prijsgeven van eigen opvattingen terwille van de ander en ten bate van het geheel is reëel. En de mo gelijkheid lijkt ons niet uitgesloten, dat de Russen, zich thans meer de gelijke gevoelend doordat ook zij nu in staat zijn per atoom de we reld te vernietigen, gemakkelijker aan de Ronde Tafel kunnen plaats nemen dan totnogtoe het geval was. Het is een kans, misschien slechts een kansje waaraan wij de voorkeur geven boven de conse quentie van het falen. Dit falen zou betekenen dat een der partijen per atoom zijn stempel op de we reld zou willen drukken. Vandaag is het duidelijk gewor den: wij moeten praten of anders aanvaarden dat wij vernietigd worden. „Mogen cle grootsten de handen ineenslaan FLUSHING MEADOWS. De Sowjetrusslsche minister van buiten, landse zaken, Wysjinsky, heeft in de Assemblée der V.N., na critiek te hebben uitgebracht op het Atlantisch Pact, dat volgens hem op onder mijning van de V.N. zou zijn gericht, en Engeland en Amerika tc hebben beschuldigd van het veroorzaken van een „waanzinnige bewapenings wedloop", het volgende voorgesteld: 1. Veroordeling van dc „voorbereidingen voor een nieuwe oorlog, die in een aantal landen, In het bijzonder de Ver. Staten en Engeland, ge troffen worden." 2. Verbod van atoomwapens en andere middelen tot massale vernie tiging als „onverenigbaar met het geweten en de eer van de naties en met het lidmaatschap van de V.N." 3. Eensgezinde verklaring van de vergadering, dat zij wenst, dat de Ver. Staten, Engeland. China, Frankrijk en de Sowjet-Unie de handen ineen slaan voor het handhaven van de internationale vrede en veilig heid om de dreiging van een nieuwe oorlog af le wenden en onderling een verdrag sluiten voor het versterken van de vrede. Wysjinsky sprak niet over een atoomexplosie, die in de Sowjet-Unie zou hebben plaatsgevonden, en liet er zich ook niet over uit, of de Sov. jet-Unie de atoombom bezit. Acheson. Bevin en Robert Schuman applaudisseerden mede na Wysjinsky's rede. die zij met aandacht volgden. Nee toch.Heus Vreemde verhalen over een verboden stad, schitterend in een licht van radio-actieve oor sprong, inboorlingen die leven de slangen eten, vissen die in bomen klimmen cn een onzicht bare rivier. z\jn meegebracht door geleerden, die in de bin nenlanden van Australië naar uranium zoeken. Een officieel rapport over de ontdekking is niet gepubliceerd in verband met het belang van de „natio nale verdediging". Een slechte kritiek in een Wuerttembergs blad over een cabaretgezelschap uit Stuttgart heeft een vrouw het leven ge kost. De artisten overvielen de recensent en ranselden hem af. Zijn 4 0-jarige schoonzuster werd in het gevecht betrokken en is in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overle den. De Amerikaanse Hoge Com missaris McCloy. die in de oorlog het duizend jaar oude Rothenburg voor de vernieti ging behoedde, is thans tot schutspatroon van deze stad be noemd, hoewel hij er niet in slaagde de „Meistertrunk" het in één teug ledigen van een bokaal met 2 liter wijn te volbrengen. In de Mexicaanse staat Chis- pas is een nieuwe vulkaan „geboren". Eerst scheurde de aarde en daarna vormde zich uit lava en gesteente, dat uit het aardingewand stroomde, een betrekkelijk hoge berg. V.J

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1