PUEM krijgt twee nieuwe t ransformaloren Amsterdam: mooie stad met goedlachse burgers Diacon esse nar beid bijna kwart eeuw oud FILMSIN AMERSFOORT 2 Noteert o even Feestelijk besluit van bet NVFV- jubileum NVEV viert twaalf-en-een-halt' jarig jubileum AMHC-heren naar Hilversum Soesterkwartier ontmoet DDV Voorbeschouwing over derde competitiedag Zaterdag 24 September I949 Per 1 November zal gevaar voor stagnatie in stroom levering bezworen zijn Het electriciteitsverbruik in ons land is na de bevrijding angstwekkend toegenomen. Angstwekkend in deze zin, omdat de apparatuur van ver scheidene electriciteitsbedrijven stationnair is gebleven aan die van 1939. Plannen, om deze stroomopwekkende bedrijven uit te breiden, konden in verband met de materialen- en machineschaarste niet worden uitgevoerd. Daartegenover nam het verbruik regelmatig toe. Drastische beperkingen moesten worden ingevoerd, waardoor een ernstige stagnatie van de stroom- levering kon worden voorkomen. October wordt een critieke maand De Provinciale Utrechtse Electrici- teits-Maatschappij worstelt reeds en kele jaren met hot probleem van het verhoogde electriciteitsverbruik. Ve le transformatoren bezitten een te kleine capaciteit en kunnen het voe- dingsgebied niet meer van voldoende stroom voorzien Dit euvel doet zich vooral in de wintertijd sterk gevoe len. In onze stad, waar aan het Smallepad het „distributie-apparaat" van de PUEM voor Amersfoort en omliggende plaatsen staat opgesteld, deden zich dezelfde moeilijkheden voor als elders in het land Aan de bijna onhoudbare toestand zal bin nenkort een einde komen, wanneer nieuwe transformatoren, die een ho gere capaciteit bezitten in bedrijf zullen worden gesteld, zo vernemen wij. Momenteel distribueren drie trans formatoren van respectievelijk 14000, 14000 en 8000 kVA in het ge- Louw van de PUEM aan het Smalle pad, de electriciteit aan Amersfoort en omliggende gemeenten. Deze ca paciteit is te gering en men tracht momenteel nog voor de aanvang van de winter het vermogen aanmerke lijk op te voeren. Als gevolg van de geringe ruimte in het gebouw van de PUEM kon geen vierde transfor mator worden geplaatst, zodat men heeft, gezocht naar een andere mo gelijkheid. Deze heeft men gevon den. door de twee transformatoren van 14000 kVA te vervangen door twee nieuwe van beide 1C000 kVA VERBETERING Een der nieuwe transformatoren is nog niet gearriveerd (deze moet nog worden geïmporteerd), doch thans is men reeds begonnen met het treffen van de voorbereidende maat regelen. De fa. T. Hoogevest heeft de ruimte, waarin de transformatoren zijn opgesteld, aanmerkelijk uitge breid en wanneer de twee nieuwe „stroomleveranciers" zijn gearri veerd, behoeven deze slechts te wor den opgesteld en aangesloten aan het stroomnet. Men verwacht dat op 1 November as de nieuwe transfor matoren in gebruik kunnen worden gesteld, zodat het probleem van de stroomlevering daarna voor enige jaren zal zijn opgelost. De hoofdingenieur van de PUEM, Ir. D Vreugdcnhil uit Utrecht, ver telde ons, dat het niet meer verant woord is met de oude transformato ren deze winter verder te werken. De directie van de PUEM is van mening, dat door het steeds toene mende stroomverbruik deze winter de electricitoitsvoorziening zou kun nen stagneren, door het geringe ver mogen van dé Amersfoortse trans formatoren. De heer Vreugdenhil toonde het stroomverbruik in Amers foort en omliggende plaatsen met en kele cijfers aan, waaruit duidelijk de enorme stijging kan worden gecon stateerd. Wanneer men het verbruik in 1939 als basis van 100 pet. aan neemt, dan bedroeg het stroomver bruik in 1945 91,6 pet in 1946 127 pet in 1947 157 pet. en in 1948 187 pel. Er is dus bijna van een verdub beling sprake. „Het is een kunstwerk geweest om tóch in de behoefte te kunnen voorzien", vertelde ir. Vreugdenhil Door een wijs en vak kundig beleid kon worden voorko men, dat bepaalde gebieden het zon der stroom moesten stellen, ondanks de overbelasting van de transforma toren. schreven? Dc heer Vreugdenhil ver telde ons hierover, dat dit niet alleen een gevolg is van de uitbreiding van het aantal gezinnen. In 1939 leverde de PUEM aan Amersfoort en omlig gende plaatsen 22.8 millioen kVA electriciteit In 1948 bedroeg dit cij fer 42.7 millioen kVA, bijna een ver dubbeling dus. De stijging is voor namelijk een gevolg van de verhoog de levering aan de industrie. Voorts verslinden vele electrische kachel tjes, fornuizen etc. veel stroom. Het clectrisch koken en stoken is door het. naar verhouding met de situatie van vóór de oorlog, geringe tarief van de stroom thans geen luxe meer en er wordt steeds meer gebruik van gemaakt. Het electrisch stoken en koken is daardoor een van de voor naamste oorzaken van de toeneming van het stroomverbruik. Wat betreft dc beperkingen, die in voorgaande jaren aan de consumenten werden opgelegd .en ook de komende winter van 15 November tot 15 Februari van kracht zullen zijn, deelde de heer Vreugdenhil ons nog mede, dat deze ditmaal niet zo drastisch zullen zijn. Voorheen was het gedurende de winterperiode verboden etalages te verlichten en reclamelichten te ont steken. ZUINIG AAN Mede door de opvoering van het vermogen van de Amers foortse transformatoren, zal deze winter aan dit verbod niet meer zo streng de hand worden ge houden. Het is toegestaan gedu rende het tijdvak van 15 Novem ber tot 15 Februari dc etalages en reclames voor de helft te ver lichten. Brandden dus voorheen vier lampen, dan zal men gedu rende deze winter twee lampen mogen ontsteken. Het waren verheugende medede lingen, die de heer Vreugdenhil ons deed. Aan een onhoudbare toestand, die door de buitenstaander misschien niet eens werd opgemerkt, komt dus spoedig een einde. Het gevaar, dat Amersfoort en omliggende plaatsen in het donker zouden kunnen wor den gehuld, zal na 1 November a.s. zijn bezworen en de eerstkomende jaren zullen wij dus geen last heb ben van een stagnatie in de stroom levering. TOESTAND PRECAIR „De toestand in Amersfoort is momenteel zó precair", ging de heer Vreugdenhil verder, „dat het de vraag is of er zich in October geen 6tagnatics in de stroomlevering zullen voordoen". Waaraan de verhoging van het stroomverbruik moet worden toege- GRAND THEATRE: „Paniek in het Warenhuis". Zondag 2. 4.15, 6.45 en 9 uur; Dagelijks 2.30, 6.45 en 9 uur. Woensdag 28 en Donderdag 29 September, elke avond 8 uur pre cies: optreden van Toon Hermans in „Het staat in de sterren". CITY THEATER. „Het avontuur begon in Bombay". Zondag 2. 4.15, 6.45 en 9 uur; dagelijks 2 30, 6 45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER- Van 23 t.m. 26 September „De grote race". Van 27 t.m. 29 September: „30 Seconden boven Tokio". Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur; dagelijks 2.30. 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK: „De onsterfelijke wals". Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 u.; Zaterdag: 2.30, 6.45 en 9 uur; Overige dagen 2.30 en 8 uur. 20 t.m. 24 Sept. Geb. Borstraat. Winkelbeurs Soesterkwarlier 14-17 en 19-22.30 uur 24 Sept. Amicitia. Telepaath Prof. Henri Ravos, 8 uur. 25 Sept Kerkgebouw L. Vr.str. Liturgische dienst, 8 uur 25 Sept. geb. Regentesselaan 21, Hum. Verbond. 10 30 uur: H. Lips over: „Wat heeft de uitslag van de volkstelling ons te zeggen?" 26 Sept. Geb Vnjz Herv. Inst Volksuniversiteit. F. F H. Laret. „De West en Nederland", 8 uur. 2630 Sept. St. Joriskerk. Zen- dinestcntoonstelling ..Zento" 27 Sept. Amicitia, 14.30 uur. Ned Ver. v. Huisvrouwen. Voordrachts kunst van mevr. Hester Janssen- Klenke. Geb. Vrijz. Herv 20 uur: I.v.V de heer W. F M Laret over: ..De West en Nederland". Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur: Uitlening voor kin deren: Woensdag- en Zaterdagmid dag van 2 304 30 uur; Leeszaal dagelijks van 1012 30 en 2-5 uur: bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 710 uur. R.K. Openbare Leeszaal, Wijers- straat 2 Geopend van 10—1 uur en 2.30—5.45 uur. Maandag en Vrijdag 79 uur. Uitlening van 1112.30 u. WEGENBELASTING- PERIKELEN W. W. uit Amersfoort had J. J. W. te Doornspijk laten rijden met een drieassige vrachtwagen, waar voor geen wegenbelasting zou zijn betaald. W. W. verklaarde tegen over de politierechter, dat de be lasting wel was voldaan, maar dat men vergeten had de kaart mee te nemen. De rechter besloot daarop, de zaak aan te houden voor het horen van de verbalisant. Ter gelegenheid van het 12':". Jarig bestaan van de Nederlandse Vrouwen fcleciricltells Vereniging werd Vrijdag avond In schouwburg Amicitia een feestavond gegeven, waaraan medewer king werd verleend door „dc Keltjes" De voorzitster van dc afdeling Amers foort, mevr. Van Blenema-Prop richtte zich In haar openingswoord tot de voor zitster van het hoofdbestuur, mevr. Ottc Arnolli. ZIJ herinnerde cr aan hoe men van haar altijd steun ontving met haar radiopraatjes. Vervolgens heette zij welkom de se cretaresse van het hoofdbestuur mej. Bellaar—Spiuyt, die de afdeling Amers foort van de oprichting al met raad en daad bijstond. Hierna herdacht mevr. van Blcnema Prop de vlce-voorzitstèr wijlen mej. Gaulherlc van Wceze. „Met eerbied en dankbaarheid," zo vervolgde zij, „herdenken wij haar werklust en genegenheid voor dc N.V. E.V." Als een geliefde gast verwelkomde de voorzitster mevr. Zeldenrustde Jongh. Zij bracht zonder a3n dc anderen al- breuk te doen fleur In de afdeling. Voorts heette de voorzitster nog wel kom. mej. v. d. Schaik. voorheen direc trice van het bureau te Arnhem, mej. van dc Broek, dc eerste voorzitster van de afdeling Amersfoort mevr. Wcster- dijk, de 82-jarige mevr. Commcrell. die van dc oprichting af lid is. evenals mevr. Bergmcester, als afgevaardigde van de P.U E.M de heer Sonlus. de af gevaardigden van de zusterverenigingen uit Haarlem. Arnhem. Utrecht cn Zeist, verschillende zusterverenigingen uit Amersfoort, de heer Pijpstra cn de heer De Llgny en afgevaardigden van de Amersfoortse gemeenschap Mevr. Bie- nema sprak dc hoop uit, dat de afdeling gauw de 300 leden zou bereiken Vervolgens memoreerde dc voorzitster de geest van hartelijke samenwerking in het bestuur. Daardoor was het be stuur. zo zei zU, in de gelegenheid deze feestdag met opgewektheid te vieren. Zij hoopte, dat die goede geest ook in de komende jaren mocht blijven bestaan tussen de leden en het bestuur en be dankte allen, die door bloemen, e.d. blijk van medeleven hadden gegeven. Daarna kwamen „de Keitjes" voor het voetlicht met „Komedie" een spel van Henk Bakker en Jan van Ees „Komedie" verhaalt van een Jonker met een rijke vader, die zijn zoons toe lage dreigt in te trekken, als deze zich met spoedig verlooft De zoon ensce neert een schijnverloving met een kit tige dievegge Edoch, er is een actrice, die serieus naar de hand van de Jonker dingt Zij besluit een hoofdrol te spelen in dc komedie van jonker en dievegge. Het wordt haar glansrol. Zeven leden van „De Keltjes" hebben dit spel met vlotte elegance gespeeld. Na afloop van het zeer gewaardeerde toneelstuk werd ccn verloting gehouden en bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Dc Exvado band gaf het rhyth- me op de dansvloer aan DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 197 Als na enkele dagen de „Hollander" zijn weg naar Cayenne vervolgt, lijkt de kajuit van Van der Decken wel een goudsmidswin kel en Van der Decken is erg in zijn nopjes over deze voordelige ruilhandel Maar dan komt monsieur Lefèbre binnen en zegt op ver ontwaardigde toon: „Seigneur, op deze han del kan geen zegen rus ten Gij bedreigt deze onwetende wilden en levert hun bovendien een artikel, dat hen naar de ondergang drijft: brandewijn." Van der Decken stuift woedend op. „Waar bemoeit ge u mee, mon aan!" Het komt tot een heftige woordenwis-1 tf_p seling, want ook de kalme Fransman windt sieur!" schreeuwt hij. „Deze zaken gaan u niet zich op en maakt Van der Decken het ver-1 wijt, dat het tegenover de Indianen niet eet. lijk is geweest. Op dat ogenblik worden' alarmkreten aan dek gehoord. Ontploffing op de Koppel als grap bedoeld De oorzaak van de ontploffing, die zich Dinsdagmiddag bij de Kleine Koppel voordeed en tengevolge waarvan een bij de electrificatie van het spoorwegnet betrokken arbeider uit Roermond werd gewond, is thans bekend geworden. Na een uitgebreid onderzoek heeft de overwegwachter, die op het mo ment van de ontploffing dienst deed. bekend verantwoordelijk te zijn voor de ontploffing. Toen hij de lorrie met arbeiders zag naderen deponeerde hij op de rails een z.g. „klapper". De ze projectielen werden vroeger bij de spoorwegen gebruikt als signaal gevers voor machinisten. De over wegwachter had een en ander be doeld als grap. Veel bloemstukken en gelukwensen De Amersfoortse afdeling van de Nederlandse Vrouwen Electriciteits Vereniging verjaarde Vrijdag. Het was die dag twaalf en een half jaar geleden dat in onze staö een afde ling van deze vereniging werd ge vormd. Naarmate de electriciteit bij de bevolking van ons land „in burgerde", mocht ook dc Neder landse Vrouwen Electriciteits Ver eniging zich ln een steeds groter wordende belangstelling verheugen. Ook in onze stad ontwikkelde de NVEV zich gestadig. Van een klei ne afdeling met enkele leden breid de zij zich uit tot een flinke orga nisatie, die momenteel bijna 300 le den telt. Er heerst een opgewekte geest onder de leden en het vereni gingsleven kenmerkt zich ieder sei zoen door een flinke activiteit. De kookdemonstraties, die regelmatig in de PUEM-keuken onder deskun dige leiding worden gegeven, zyn een traditie geworden en mogen zich steeds in een grote belangstel ling verheugen. Vrijdagmiddag kwamen veel le den van de Amersfoortse afdeling van de NVEV en leden van zuster verenigingen byeen, ditmaal niet in de PUEM-keuken. maar in de Wa penroem. Geen geuren van heerlijke gerechten zou men deze middag op snuiven, nieuwe kookmethoden zou men evenmin behoeven te leren. Een verjaardag is geen alledaagse ge beurtenis en het mocht dus geen wonder heter dat de Amersfoortse afdeling van de NVEV haar twaalf en een half jarig bestaan bijzondere luister bijzette. Vele bloemstukken pronkten in het receptielokaal. De voorzitster van de jubilerende vereniging, me vrouw Bienema-Prop deelde in haar openingswoord mede. dat de echtge note van burgemeester Molendijk zich als lid van de fdehng had aan- Katholieke middenstanders beluisteren eerste lezing winterprogram De R. K. Middenstandsvereniging „De Hanze" ontwierp voor haar leden een interessant winterprogramma. Dit programma werd Donderdagavond in Nieuw Amsvorde geopend met een ontspanningsbijeenkomst. De voor zitter van De Hanze, de heer L. A. A. van Hamersveld, verwelkomde dc aanwezige middenstanders en hun echtgenoten en wekte dc leden op ruime belangstelling te tonen voor de diverse bijeenkomsten, die door De Hanze deze winter worden georganiseerd. „Hanze"-leden gaan reis naar Rome maken Naar aanleiding van de notulen van de laatst gehouden vergadering, deelde de secretaris van De Hanze, de heer A. M. van Lcijenhorst, mede, dat het bestuur de mogelijkheid van een reis naar Rome overweegt. Dc Nederlandse Rooms-Katholieke Mid- denslandersbond organiseert in 1951 ter gelegenheid van het sociale jaar een veertiendaagse reis naar Rome Bij voldoende belangstelling zal ook een Amersfoortse groep van katholieke middenstanders deze reis meemaken. Daartoe wil men een spaarfonds vormen. „Amsterdam, voorheen en thans", was de titel van een causerie die vervolgens werd gehouden door de Amsterdamse journalist F. Jansen. De heer Jansen toonde op duide lijke wijze het beeld van Amsterdam in vroeger tijden en schilderde uit voerig het „gezicht" van het heden daagse Amsterdam. De stad bewaar de het mooiste uit de oude tijd: zijn grachtengordels met eeuwenoude bomen, de mooie huizengevels, de patriciërshuizen, de sloppen en de stegen. Buiten de grachtengordels vormden zich in de loop der tijd nieuwe woonwijken met een geheel eigen karakter, die in halve-maans- vorm het oude Amsterdam inslui ten. Naarmate de stad zich uitbreid de tot het huidige inwonertal van ruim 800.000, werden de verkeers moeilijkheden groter. Nog steeds worstelt men met dit probleem en een oplossing, zonder de historische bezittingen schade aan te doen, stuit op grote moeilijkheden. Ook het wo ningtekort in Neerlands hoofdstad is schreeuwend, zeide de heer Jansen. ECHTE MOKUMER Op sappige wijze werd door de heer Jansen de echte Amsterdam mei getekend: de goedmoedige, rondborstige, eenvoudige en vrien delijke Mokumer, die we allen wel eens hebben ontmoet. Hij is gauw goede maatjes met een buitenstaan der. houdt van geen deftige sfeer, is altijd optimist en vlot. Het sap pige Amsterdamse dialect, dat vroe ger zelfs 19 vertakkingen telde en thans nog verschillend gesproken wordt in Kattenburg, de Jordaan, de Nieuwendijk, Haarlemmerdijk, enz. enz. tekent de spreker er van ten voeten uit: dé echte Amsterdammer. over zich en moet dan vlug de af tocht blazen om zich een nat pak te besparen FEEST De Jordaan heeft na de oor log zijn gemoedelijke sfeer be houden en een intiem feest is daar nog steeds een feest voor de gehele buurt. Een bruiloft bijv. wordt door de gehele buurt mee gevierd. Ontbreken de financiën, een collecte wordt gehouden en de gehele week is het- feest in- de Jor daan. Het pierement, dat zo'n voor name plaats in het Amsterdamse stadsleven inneemt, draait dan, jongeren dansen de samba, er wordt gezongen en de gehele buurt trilt van uitbundige vreugde. Behalve het vele lief, dat Amster dam biedt, bestaat er in deze grote stad ook veel leed. Vooral in de achterbuurten kan men dit con stateren, wanneer men in staat is zich de grootte te realiseren. De kinderpolitie heeft hier de onaan gename taak als bemiddelaar op te treden cn door te dringen in de sferen van de vele aan kommer en gebrek lijdende en.... opvoeding- loze gezinnen. Ook in vele buur ten, waar de zg. gegoede stand woonachtig is, is het leed vaak groot. De heer Jansen besloot zijn bijzonder interessante inleiding met Dirk Witte's lied van de vod denraper. Nadat de heer Van Hamersveld een slotwoord had gesproken, wek te deken H. Smit de leden van De Hanze op de door het bestuur ge organiseerde bijeenkomsten trouw te bezoeken. blyk. Schriftelijke gelukstelegram men waren ontvangen van de ere voorzitster van de NVEV, mevr. Jacobs' van Doetselaar uit Utrecht; de afdeling Amsterdam van de NVEV, terwyl bloemen en geluk wensen werden ontvangen van de PUEM; de Nederlandse Huisvrou wen Vereniging afd. Amersfoort;.—-- de vrouwengroep van dc Volkspar- De heer Jansen vertelde vervolgens tij voor Vrijheid en Democratie; het yan de typische gevoeligheid voor u -v - - humor en liet een en ander gepaard gaan van enkele aardige voorbeel den In de tram of op de straat; in dc schouwburg of in de kroeg, over al krijgt men de humor te horen, die voor velen misschien ruw in de oren zal klinken doch voor Amsterdam mers „gewoon" is geworden. Dc Am sterdamse straatjongen onderscheidt zich niet van zijn vader: ook hij is ru wen brutaal, maar tevens kame raadschappelijk en eerlijk. De Amsterdammer kan met de politie over het algemeen goed op schieten. De hoofdstedelijke Her- mandads zijn veelal voortreffelijke diplomaten cn weten hoe zij met de bevo k:ng moeten omgaan. Na tuurlijk ziin er excessen en moet vaak handelend bij relletjes en vechtpartijen worden opgetreden. Opvallend is in Amsterdam, vooral in de achterbuurten de eensgezind heid onder de bevolking, wanneer de rolitie zich tegen een der buurtbewoners keert. Is men van mening, dat de politie te kleinzielig i-, dan vindt de handhaver van de wet soms een gehele buurt tegen- hoofdbestuur van de NVEV en de zusterverenigingen uit Groningen, Bilthoven en Asser. De eersten, die hun persoonlijke gelukwensen kwamen aanbieden, waren burgemeester en mevrouw Molendijk. Voorts waren aanwezig vertegenwoordigers van de zuster verenigingen uit Haarlem, Zeist, Utrecht, mevr. Zeldenrust-De Jong. lid van verdienste van de NVEV en de heer P. Sonius, bedrijfsleider van de PUEM alhier. Namens het hoofdbestuur van c. NVEV bood de voorzitster, mevr. A. J. Otte-Arnol- li gelukwensen aan. Voorts compli menteerden deputaties van de Amersfoortse Gemeenschap: de vrouwengroep van de Party van dc Arbeid en de VVD het Jubilerende bestuur Eer koortje, gevormd door leden van de afdeling, bracht onder lei ding- van de heer P. J. Ligny tij dens de receptie enkele liederen ten gehore. Na afloop van de receptie dineer de het jubilerende bestuur met een aantal leden in de Wapenroem. BESTUURSVERKIEZING L.E.A. In het bestuur van de schoolver eniging van het Gymnasium. L.E.A. is gekozen tot quaestrix Mej Roeki van Kreel. Tot ondervoorzitter werd benoemd Hans Langenbach. Dit in aansluiting op ons artikel van gis teren. Morgen reeds begint voor de heren van AMHC het competitierad te draai en. een week eerder dan was vastge steld. De wedstrijd tegen Hilversum II is namelijk een week vervroegd in ver band met het 45-Jarig jubileum der Hil- versumse MHC. Deze eerste wedstrijd is zeer belangrijk, daar Hilversum II met onze stadgenoten het vorige seizoen tot de staart der ranglijst behoorde. Wij vermoeden, dat ook dit jaar de rode lantaarn wel terecht zal komen in Hil versum oi Amersfoort. Daarom zal deze wedstrijd o.i. moeten beslissen, wie voorlopig de laatste plaats zal bezetten Onze stadgenoten zullen in het vervolg rechtshalf Roscam Abbing. wegens ver trek naar Indonesië, en linksbinnen De Vries moeten missen, terwijl Korthals Altes en v d. Meulen wegens verblijf buitenslands de eerste tot half De cember voorlopig niet beschikbaar zijn. De opstelling ls nu als volgt, v l.n r: doel; v. Dijk; achter. Maas en Frcde- riks; midden: Pothoven. Eggink en Wittermans; voor- Verloop, Keulen. Van Sloten, Van Houten en Pon. Het doen van voorspellingen, vooral in het begin van het seizoen, js een ris kant bedrijf. Wij menen echter, dat Hil versum II iets betere kansen heeft door het voordeel van eigen terrein, doch ver van een gelijkspel afliggen zal de uitslag niet. Aan de Dollardstraat kunnen v,-. Zondag een spannende korfbalwed- j strijd tegemoet zien tussen Soest/-. kwartier en het Amsterdamse DD\ Zowel Soesterkwartier als DDV hebben de competitie onfortulnji j ingezet en zullen cr beide op gV brand zijn om de eerste punten h de wacht te slepen. Soesterkwartier komt Zondag i met hetzelfde twaalftal in het veld alleen de opstelling is op enkel-, plaatsen gewijzigd De kracht van DDV kennen *3 nog niet voldoende om ook may bij benadering een uitslag van <J. wedstrijd te kunnen voorspellen maar we geloven, dat de krachtez elkaar niet veel zullen ontlopen. Wt mogen slechts hopen, dat de aanval- Iers van onze stadgenoten beter o: schot zullen zijn dan voorheen. z> dat niet het zwaartepunt op de ver dediging zal komen te rusten. Vooraf wordt een wedstrijd ge speeld tussen twee adspirante: twaalftallen en het derde twaalftal van Soesterkwartier tegen Samos voor de 2e klasse GUKB. z z i o Goede kansen voor HVC. Quick en Amsvordt gevaren voor Boys en APWC Wat zal de derde competitiedag ons brengen? Er is zo langzamerhand al wat tekening in de strijd in de afdelingen gekomen en dat maakt een voor beschouwing inderdaad al wat gemakkelijker. Toch blijkt iedere Zondag opnieuw, dat verrassingen zich blijven voordoen. En zo zou het ditmaal ook wel weer kunnen zijn. Slechts twee clubs spelen thuis Als we om te beginnen de HVC- afdeling eens nader bezien, dan valt ons in de allereerste plaats het tref fen tussen beide Amsterdamse riva- fen AFC en DWV op. En we geloven de plank niet ver mis te slaan, als we DWV als winnaar beschouwen Na wat we vorige week van Vrien denschaar gezien hebben, hebben we niet veel vertrouwen in deze ploeg en we achten Zaandijk dan ook ster ker. HVC speelt op Birkhoven tegen Volendam, dat ook in deze wedstrijd vermoedelijk weinig kans zal krij gen om het eerste winstpunt te be machtigen. We geven HVC veruit de beste kans. De Utrechtse derby Elinkwijk UW kon wel eens geUjk spel of een kleine overwinning van UW op leveren De Spartaan zal weinig moeite hebben met Rapiditas, zo- Damescomité bereidt grote bazar in Markthal voor „Paniek in het warenhuis" Ter gelegenheid van het zilveren Ju bileum van de Metro Goldwyn Mayer filmmaatschappij monteerden de Mar.x Brothers ccn film. die in ons land wordt uitgebracht onder de titel „Paniek in gemeld. Zij dankte de leden van de het warenhuis" Over de stijl van de afdeling hartelijk voor het fraaie geschenk dat zij het jubilerende be stuur hadden aangeboden. Voor de opening van de receptie had mevr. Dijkstra een fraaie voorzittersha mer aan de presidente overhandigd, welk geschenk zij vergezeld liet gaan van enkele bloemstukken. Talrijke personen gaven tijdens de receptie van hun belangstelling Burgerlijke Stand Geboren: Wilhelmus Theodorus, z. v. J A. v. d. Grootevheen en A. G. v. Wijnbergen Franciscus Wil helm. z. v. G. Fontijn en A. P. T. Duncker; Jeanette Aleida, d. v. H Timmerman cn A. v. Ginkel; Otto Franciscus Maria, z. v. E. J. Baron van Voortst tot Voorst en A. M. A. Ingen Housz; Petrus Jacobus, z. v. J. A. W. Scholten en W. Pam pus; Jacob, z. v. J. van IJken en G J. v. d- Linden. Getrouwd: B. H. van Wijk en Y. Krol Overleden- Harmen Malestein, 56 j., geh. m. A. Hop. Marx Brothers behoeven wij weinig te zeggen, want de meesten weten zich nog wel te herinneren dat hel dc meest vreemde mannen zijn die in Hollywood rondlopen. Waar Charlie Chaplin en vooral in de laatste jaren iets zin vols in zijn films tracht te leggen, is de methode van de Marx Brothers precies tegenovergesteld Overigens hebben ze met Chaplin dit gemeen, dat ze hun films zorgvuldig uitwerken en dat ze slechts weinig produceren. De vwer- wachte vreemde situaties, die zich in deze film veelvuldig afspelen, de grap pige pianotechniek en de dialect effec ten van Chico, het geestige spel en de acrobatische toerc-n van Crouchc, zijn wel aardig. De Marx Brothers hebben ccn eigen eenre, dat vooral in hun voor oorlogse film goed is Een bezoek aan „Grand" zal u zeker bevredigen. „Het avontuur begon in Bom bay" Het avontuur begon inderdaad ln Bombay, dat kunt gij de gehele weck een paar maal per dag ln het City Thea ter zien Want in Bombay, op Empire- Dag. steelt een dievegge een kostbare halsketting van een hertogin. Maar Clark Gable op zijn beurt maakt de dievegge. Rosalind Russell, de ketting afhandig. Zo begon het inderdaad En nu. liefhebbers, opgepast! Want Clark cn Rosalind, verdorven als ze lijken, worden achtervolgd door een hardnek kige politic-inspecteur dwars door Chi na. waar en passant nog behoorlijk ge vochten wordt tussen Chinezen cn Jap pen En Clark raakt in zo'n gevecht ver zeild betoont er grote heldenmoed ln. krijgt de hoogste Britse onderscheiding Uie er is. het Victoria Cross, nog juist voor de inspecteur hem cn Rosalind, dc partners door dik en dun. naar de ge vangenis kan voeren Wild rijdende auto's, barstende granaten cn tuimelen de mannen zorgen voor de nodige sen satie. „Het avontuur begon in Bombay" is dus een onmogelijke geschiedenis, maar Gable cn Miss Russell, bijgestaan door Peter Lorre, alsmede enkele attrac tieve gedeelten in de film. waarboigcn niettemin vijf kwartier spanning „De grote race" De liefhebbers van paardendres- suur en paardenraces kunnen deze weck in het Rembrandt-theater veel genoegen beleven aan de film „De grote race", met in de hoofd rol Mickey Rooney en Donald Crisp. Een film rijk aan spanning en een moraal, waaruit dc jongeren onder ons kunnen leren, dat gehoorzamen een gebod is. Deze prent, die in technicolor wordt vertoond, geeft de bezoeker een indruk van dc ..Grand National", de paardenraces, die in Engeland worden gehouden. Het hoofdthema in deze film is wel Zou cr in Amersfoort nog wel iemand te vinden zyn, die de Dla- conessenarheid uitgaande van de Ned. Herv. Gemeente Amersfoort, dit mooie werk van Barmhartigheid in onze gemeente "let kent. Reeds bijna 25 jaar trekken dc zusters er bij dag en nacht op uit om te helpen, overal waar hulp wordt gevraagd. Het jaarverslag over 1948. dat pas is verschenen, vertelt er In allerlei cijfers ons weer heel wat van, >en wjj nemen er enke le getallen uit over. Aan verplegingsdag-bczoeken werden er dat iaar 14286 afgelegd, en in de avond en nacht trokken de zusters er 593 maal opuit. By sterfgevallen werd 53 malen hulp verleend, terwijl in de behandelka mer 361 patiënten werden geholpen en 336 hoogtezon bestralingen plaats hadden. Bij 96 g 'ioorten werd hulp ver leend en t 522 patiënten werden 904 stuks verplegingsartlkelen uit gereikt. En tenslotte: in Sentcmber 1948 werd in de Polikliniek van de Lich tenberg in de Bergstraat een Con sultatiebureau voor Zuigelingen geopend, waar reeds in het laatste kwartaal van dat jaar 237 behan delingen werden verricht. Overzien wij zo al die arbeid in een jaar volbracht door zo weinige mensen en bedenken wy dat dit nu reeds 25 jaar achtereen in steeds toenemende mate het geval is, dan zal het ons niet verwonderen, dat zich reeds sedert enige tijd een da mes-comité heeft gevormd met het doel dit zilveren mbileum niet on opgemerkt te laten voorbij gaan Daar al dit werk jaar op jaar ge heel uit giften en gaven dient te worden in stand gehouden, meende dit comité niet beter te kunnen doen, dan te trachten aan de jubi- Ons dagelijks te veel Drie autobestuurders, die op de Bisschopsweg de maximum-snelheid overtraden, werden geverbaliseerd. Een autobestuurder en een wielrij der negeerden het rode stoplicht en kregen deswege een proces-verbaal. Twee wielrijders de geen achter- licht hadden werden bekeurd, even dat een jong meisje (Donald Crisp) als eCn wielrijder, die een persoon deze race wint, bijgestaan door haar j boven de 10 jaar achter op een fiets „tramer" Mickey Rooney. De na- vervoerde. tuuropnamen alleen al zijn de moei- Een autobestuurde overtrad in de te waard. I Arnhemscstraat het parkeerverbod. laresse een groot bedrag ln geld bij haar feest namens zeer velen uit de gemeente uit ('ankbaarheid aan te bieden. Om tot dit doel te geraken orga niseert men op 10, 11 en 12 Octo ber een grote bazar in de Markthal. Reeds maanden Jan^ is het dames comité op het oad om voor dit doel vele giften en gaven in allerlei vorm in te zamelen, en er vloeit dan ook op het verzamelpunt: de Kosterij van de St. Joriskerk een gestadige stroom van goederen bin nen. Maar nog lang is de Markthal niet vol en nog heel wat werk zal er verzet en zeer v :el bezoeken zul len er gebracht dienen te worden om het gestelde doel te bereiken: een offer van dankbaarheid voor 25-jarige arbeid in liefde volbracht. Marktberichten AMERSFOORT. Hoendereie ren 16 tot 16.50 per 100 stuks; hen- nefl-eieren 8 tot 9.50 per 100 stuks; kippen 1.75 tot 4.50; tamme konij nen 3.25 tot 7.00; jonge konijnen 1.00 tot 2.25. Aangevoerd werden 30.000 hoen dereieren; 15.000 henneneieren; 40 kippen; 35 konijnen; 30 jonge ko nijnen; 15 eenden; 45 duiven; 8 ganzen en 8 biggen. Medische Zondagsdienst Doktoren: J. Plomp, Regentesse- laan 15, tel. 5591 en mevr. Clas. H. Schreuder, P. Buyslaan 22, tel. 3137. Apotheken: v. d. Bovenkamp, Utr, straat 45a en Vermeer Apo theek, Vermeerstraat 124. Verloskundigen: A. G. F. Perk, H. v. Vrandenstraat 2. tel. 5086 en N. Vernhout, Soesterweg 232, tel. 3374. dat er zich in de kopgroep althans 1 geen wyzigingen zullen voordoen. APWC heeft weinig kans tegn CDN in Driebergen. Het elftal hetft j op het ogenblik een inzinking er. het is alleen maar de vraag, wan neer men die te boven komt. Blijk', dat Zondag zo te zijn, dan is e alle kans op een gelijk spel. Baarn zal ongetwijfeld de leidin, blijven behouden door een overwin ning op Zeist. DWSV en BFC kon den het wel eens op een accoordje gooien, terwijl Holland winnen gaat i van Patria. EMM heeft een gerede kans om van Fortitudo te winnen. QUICK heeft ogenschijnlijk ces ..makkie" met PVC in Utrecht. Maat toch, men kan nooit weten! Stichtse Boys zal sterker blijken dan Victoria en de Zebra's zullen tegen SDO geen fouten maken. La renDonar is een wedstrijd, waar weinig van te zeggen valt. Volgens de ranglyst zou Donar moeten win nen,, maar het zou wel eens anders kunnen uitvallen. DEV heeft weinig kans tegen De Stichtse. Amersrfoortse Boys speelt op de Rubensstraat tegen Voorwaarts, dot het niet gemakkelijk zal krijgen. JSV moet o.i. winnen van Kam pong en Maarssen zal sterker blijken dan Zw. Vooruit. De uitslag van de wedstrijd 'sGraveiandLVV kon vermoedelijk wel eens gelijk zijn. WOG verliest van SEC. Amsvorde tenslotte wint wan Nijenrodes en we vragen ons alleen maar af mei hoeveel. De Amers- foorters gaan dit jaar een voorname rol spelen in hun afdeling. Vreeswijk verliest van Utrecht en Saestum krijgt het tegen GW ook niet gemakkelijk. WIJ en Bredero- des lijken van gelijke kracht en RUC komt ons sterker voor dan Barne- veld. EEMNES FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: 21 Sept. H. van Woerkom, wed. van W. Jeths, exploitante van het hotel „Oud Leusden" te Leusden Rechter-comm Mr. D. Rutgers van Rozenburg. Utrecht. Cur.: Mr. E. A. BollLion, adv. te Amersfoort. DELFT Aan de technische hoge school slaagde voor het propaedeutisch examen werktuigkundig ingenieur onze plaatsgenoot S Albarda OORLOGSSOUVENIRS VAN ILLEGALE STRIJDER „Het zou verschrikkelijk zijn, wanneer deze illegale strijder, die in bezettingstijd zijn leven feil had voor het vaderland en aldus zijn land belangrijke diensten heeft be wezen, voor dit feit de gevangenis in moest." Aldus de verdediger, mr. Koussemaker. in zijn pleidooi voor de ex-kampbewaker M. M., die gisteren in hoger beroep voor de Utrechtse Rechtbank terecht stond wegens het bezit van verbo den vuurwapenen en munitie. Voor dit feit was hij op 17 Maart jl door het Kantongerecht te Amers foort bij verstek tot twee weken hechtenis veroordeeld. De Officier van Justitie vond de straf juist en requireerde bevestiging van het vonnis. De verdediger wees in een vurig pleidooi op de uitstekende staat van dienst van deze illegale strijder, die een groot liefhebber van wapentuig was. In de bezet ting gaf hij onderricht aan de leden van de B S. in het hanteren van wapenen. Deels uit een bijzon dere voorliefde en verzamelzucht. deels uit voorzorg om in geval van oorlog niet opnieuw ongewapend te zijn, had hij de vuurwapenen verzameld en daar ook munitie voor gegaard op de Leusderhei. Pleiter verwierp de opmerking van de als getuige gehoorde wacht meester der Rijkspolitie P. J. S. te Eemnes, dat M. een uiterst links georiënteerd persoon zou zijn en legde een aantal getuigschriften van vooraanstaande personen over, vol lof over de persoon van zijn cliënt. Derhalve concludeerde mr. Koussemaker ontslag van rechts vervolging, subs, een lichte geld boete. De Rechtbank zal 7 October a.s. vonnis wijzen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2