DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Wij bezitten de atoombom al sinds het jaar 1947" Geld als water verdienen mei boter suiokkeleu De Russische emigranten blijven liever hier Djokja ontevreden over accoord van Namen r Atoomexplosie zou een constructief doel gediend hebben Republikeinse wrevel over troepenzendingen in 1950 Honderden kilos gaan vóór op de fiets de grens over 9e Jaargang no. 225 Maandag 26 September 1949 Opgericht door de Stichting ..Het ?arooP - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Ad ninistraüe: Snouckaertlaan 7. Amersfoort, Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOOR DER. 55 SOWJETS ANTWOORDEN TRUMAN Nee toch. -\ Heus! Claude Morris, redacteur van de Daily Mirror, die met 4S andere Europese journalisten per stratocruiser een studiereis van twee weken door de Ver enigde Staten heeft gemaakt, geeft zijn lezers de raad, voed selpakketten uit de USA per ke rende post te retourneren naar een van de 4 millioen Amerika nen, die er meer behoefte aan hebben. In een dorpje bij Spoleto is N. p 'n Stradivarius uit 1717 ont dekt. De waarde van de viool wordt op 3 millioen lire geschat, maar een kunstenaar in Rome heeft de eigenaar reeds 4 mil lioen lire voor het instrument geboden. Mevrouw Harriet Ann Smith, in Rochester, die gisteren 105 jaar is geworden, zei tegen verslaggevers, toen zij bezig was in de keuken haar groente schoon te maken: ,AIijn dokter is vijf jaar geleden gestorven en ik ben niet van plan een andere te nemen." Een dame in Leersum heeft in haar tuin enkele rijen aardbeienplanten, waarvan zij thans nog om de twee dagen 'n schaaltje vruchten plukt. Hoe wel niet groot van stuk is de smaak uitstekend en doet niet onder voor de vroege aardbei. Hoelang de pluk nog zal duren is onbekend; wel heeft de dame verleden jaar tot in de maand November de verse vruchten gegeten. GRIEKENLAND Onverstandig dreigement ER gaat heel wa. provocatie schuil achter het recente drei gement van de Griekse minister van Oorlog, Kanellopoelos, dat Griekse troepen Albanië en Bul garije zullen binnenvallen, indien deze landen voortgaan met het steunen der Griekse rebellen. Inderdaad hebben Albanië en Bulgarije stevig geassisteerd bij de poging, Griekenland communis tisch te maken en zij zijn daar- yoor openlijk door de Balkancom missie van de Verenigde Naties aan de kaak gesteld. De vrijheid om de grenzen te overschrijden is van grote hulp voor de opstande lingen geweest, wanneer het Griekse leger hen weer eens in het nauw had gedreven. Maar Albanië en Bulgarije verkeren in een bij zondere positie, In het zoeklicht want zij ver leenden hun seun bedekt, terwijl een Griekse achter volging der re bellen, over Grieken lands noor delijke grenzen heen, een openlijke daad van oorlog zou zijn. Daarbij zou bovendien naar alle waar schijnlijkheid gebruik worden ge maakt van wapens, die door Ame rika en in mindere mate ook door Groot-Brittannië, aan het Griekse leger zijn geschonken. Na de laat ste successen van Athene wijst veel erop, dat de opstand zich in zijn laatste stuiptrekkingen bevindt en misschien als een verloren zaak zal worden opgegeven hoewel het nodig zal zijn, voldoende troe pen gereed te houden om sporadi sche infiltraties onschadelijk te kunnen maken. Daarom moet het einde van de vijandelijkheden, veeleer dan een Griekse invasie in de noordelijke buurlanden, het doel van het Westen op de Balkan zijn. Gezien de zelfbeheersing, die de Griekse regering en het Griek se leger steeds getornd hebben te bezitten, is het niet aannemelijk, dat er een ernstige bedoeling ach ter de uitlating van minister Kanellopoelos verborgen is. Maar in ieder geval is het de taak van Amerikanen en Britten om zich ervan te verzekeren, dat hun hulp aan Griekenland de Westelijke we reld niet in een Balkanoorlog be trekt. AMSTERDAM. De Nederland se actrice Josephine van Gasteren is te Londen in het huwelijk getreden met de Engelse groot-industrieel Gordon Th. Fillery. MOSKOU. „De SowJet.Unle bezit een atoomwapen en wel sedert 1947. Maar er ls niet de minste reden tot ongernstheld. want de Sowjct- LTnle is nog steeds voorstander van een absoluut verbod tot het gebrui ken van atoomwapens", aldus een communiqué van het officiële Russi sche persagentschap Tass, dat gisteren In alle Sowjet-bladen Is gcpubll. ceerd en beschouwd moet worden als een antwoord over de in Washing ton. Londen en Ottowa uitgegeven verklaringen over een atoomexplosie In de Sowjet-Unie. Over deze explosie zegt Tass. daartoe gemachtigd door de regering in Moskou, dat „zoals bekend Is, in de Sowjet-Unie grote constructlc.werkzaamheden worden uitgevoerd. Er worden hydro- electrlsche stations, mynen, kanalen en wegen gebouwd, waarby het veelvuldig voorkomt, dat men natuurlijke hindernissen uit de weg moet ruimen. Dit geschiedt met de laatste technische middelen. Het ls moge lijk, dat dit de aandacht getrokken heeft buiten de grenzen van de Sow jet-Unie". Britse twijfel aan Russische bewering Wat de productie van atoomener- gie betreft herinnert Tass er aan. dat de vroegere minister van Bul. tenlandse Zaken. Molotow, reeds op 6 November 1947 heeft gezegd, dat het geheim van de atoombom reeds lang niet meer bestond. Dit bete kende. dat de Sowjet-Unie dit wa pen ook tot haar beschikking had. In wetenschappelijke kringen in de Ver. Staten, aldus Tass, beschouw de men de verklaring van Molotow als bluf Men achtte het daar niet mogelijk, dat Rusland vóór 1952 een atoomwapen zou hebben. Uit Londen wordt gemeld: In Britse politieke en wetenschappeiy. ke kringen trekt men de door Tas*, gegeven verklaring van de In het Westen geregistreerde atoomont. ploffing in je Sowjet-Unie In twij fel. Men gelooft niet. dat men er in de Sowjet.Unie reeds in geslaagd is, de atoomenergie Ionend voor in. dustriële doeleinden te gebruiken. Sombv.ro gestemde geleerden Een aantal der meest vooraan staande Amerikaanse geleerden heeft verklaard, dat het feit, dat Rusland van de atoomenergie ge bruik maakt, betekent, dat de Ver. Staten niet langer kunnen verhin deren, dat West-Europa wordt aan gevallen. Dr Harold Urey, Nobel prijs, winnaar en ontdekker van het zware water, dat gebruikt wordt om atoomreacties teweeg te bren gen, zei: „Van nu af aan is West- Êuropa aan de genade van Rusland overgeleverd. Indien het vrede blijft, is dit niet, omdat wy kunnen beletten, dat West-Europa wordt aangevallen." Andere vooraan staande professoren lieten zich eveneens in deze geest uit. Ook zyn de geleerden het erover eens, dat een eventuele atoonuoor- log tussen de Ver. Staten en Rus land op zyn minst 10 jaar zou du ren. Dr Leo Szilard, een Hongaar van geboorte en pionier op het gebied der atoom-research zei: ,.Het maakt zeer weinig verschil of de gemelde atoomexplosie in Rusland werd veroorzaakt door een bom of een ontploffing van opeengehoopte atoomelementen. Indien de Russen reeds de opeenhoping van atoom, elementen kunnen bewerkstelligen, zal de fabricatie van atoombommen binnenkort volgen." Amerika wil nieuwe atoorazull bouwen Volgens Reuters diplomatieke correspondent in Washington acht men aldaar versterking van de ver. dediging der Amerikaanse veilig heid en bespoediging der militaire voorbereidingen de waarschijnlijke gevolgen van Truman's onthulling. De eerste bewijzen hiervan ziet men in de mededeling van de Ameri kaanse commissie voor de atoom, energie, dat zij een nieuwe atoom zuil wil bouwen en in het feit. dat president Truman in een Zaterdag avond laat gepubliceerde brief aan de voorzitter van de commissies voor de toewijzingen van Senaat en Huis van Afgevaardigden er op heeft aangedrongen, dat het Con gres in de toewijzingswet voor de gewapende diensten een post van 270 millioen dollar opneemt voor de aankoop van „strategische en bijzonder belangrijke" materialen om de voorraden voor de verdedi. ging van het land uit te breiden. De Senaat wil deze post schrappen, doch Truman verklaart in zjjn brief, dat de „snelle en gestadige voortgang in het verkrijgen van de bedoelde voorraden" hier door ver. traagd zou worden. Waarnemers in Washington voor spellen ook, dat de voorzorgsmaat regelen van de atoombomaanval BATAVIA. Met wrevel heeft men in Republikeinse kringen in Ba tavia kennis genomen van het besluit der Nederlandse regering om vol gend jaar nieuwe troepen naar Indonesië te zenden ter vervanging van de gerepatrieerden. Men legt er in deze kringen de nadruk op, dat het zenden van een infanterie-brigade en drie bataljons in het komend voor jaar, gevolgd door drie andere bataljons in de herfst, waarin de begroting voor het jaar 1950 van het Ministerie van Oorlog voorziet, niet te vereni gen is met het doei van de R.T.C.. welke de souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië voor eind 1949 beoogt. van Nederlandse strijdkrachten uit Indor.esië wordt hierbij verklaard, dat uiteraard na de souvereiniteits overdracht een geheel nieuwe toe stand zal ontstaan, die vanzelfspre kend van invloed zal zijn op het tempo van het afschepen der Ne derlandse strijdkrachten uit Indo nesië. De woordvoerder van de Repu blikeinse delegatie in Den Haag heeft het volgende verklaard: In verband met publicaties van de Ne derlandse regering omtrent sche ma's betreffende de terugtrekking Plaatselijk ochtendmist Weersverwachting, geldie van Maandagavond tot Dinsdag avond: In de nacht en ochtend op vele plaatsen nevel of mist. overi gens droog weer met overdag opklaringen. Meest zwakke wind en weinig verandering in tem peratuur. 27 SeptZon op 6.33 onder 18.28; Maan op i3.44. onder 20.30. Een van de agendapunten ter R.T.C. is de terugtrekking der Ne derlandse strijdkrachten uit Indo nesië en er zal conform de bespre kingen op de R.T.C. een totaal nieuw schema worden opgesteld voor het afschepen van Nederland se strijdkrachten. De huidige publicaties van de Nederlandse regering hebben ge nerlei verband met de besprekingen ter R.T.C. over deze kwestie. SENATOR MCMAHON, voorzit ter van het Amerikaanse Comité voor Atoom Energie (midden) Senator Tom Conally (rechts) en senator William F. Knowland be spreken de berichtgeving in een der bladen na president Tru man's mededeling betreffende de atoombomexplosie in Sowjet- Rusland. Na een bijzondere bij eenkomst van zijn comité her nieuwde senator McMahon zijn voorstel, dat president Truman en premier Stalin een ontmoe ting met elkaar zouden hebben. V.S. tegen een thans zeer bc_ spoedigd zullen worden. Volgens de „Mutual Broadcasting System" in New York heeft 10 da. gen geleden in de Sowjet-Unie een tweede atoomexplosie plaats gevon den Als bron voor dit bericht werd opgegeven de correspondent van deze omroepmaatschappü in Stock, holm, Blrger Jacobson. Volgens be trouwbare Zweedse bron geschied de deze explosie op 14 September bij de Krim, aldus deze correspon dent. C.H.U. zal Indonesische kwestie bespreken DEN HAAG Op Zaterdac 29 Oc- tober zal de Christelijke Historische Unie in Utrecht een buitengewone algemene vergadering houden, waar in de Indonesische kwestie zal wor den behandeld. De vergadering werdt met gesloten deuren gehou den. Zij is alleen toegankelijk voor leden der Unie. Smokkelaar past zich aan de devaluatie aan BREDA. Van de Officier van Justitie te Breda. mr. Heukels, ver nemen wij, dat Zaterdagnacht on der Udenhout een pantserwagen is aangehouden. Deze pantserwagen moet gezien worden als de voor bode van de nieuw oplevende smokkelhandel na het devaluatie- besluit. De pantserwagen was met vee geladen Ballonvaarder Boesman boos op Britse douane Engelse douanebeambten stonden Zaterdag voor een moeilijk pro bleem: hoeveel rechten moeten ge heven worden van een ballon? Drie Nederlandse ballonvaarders, J. Boes man, zijn echtgenote en C. de Vos Klootwijk, zouden van Belfast een ballonopstijging verrichten. De doua- I na had al een week gedelibereerd I hoeveel douanerechten op de ballon geheven moesten worden. Een der gelijk artikel komt niet voor in de douanebepalingen. Eindelijk besloot men 30 pond sterling te heffen, de totale som van de invoerrechten op J het netwerk, het rubber, de mand en toebehoren. Maar na een bespreking i var vijf uur werd dit bedrag tot 20 j pond sterling verlaagd. I Dc heer Boesman was vcrontwaar- I d'.Rd. ..Wij zijn met dc ballon door I gentel Europa en Indonesië gereisd j en nog nooit hebben wij rechten hoeven te betalen." TENEINDE HET BOMBER- COMMAND op de proef te stel len worden boven Engeland uit gebreide geallieerde tuchtoefe ningen gehouden, waaraan door de luchtstrijdkrachten van Enge land, de Ver. Staten Frankrijk, België en Nederland wordt deel genomen. Piloten van het Kon. Nederlands luchtstrijdkrachten- eskader 323 spoeden zich naar hun Meteor straaljagers om een van hun opdrachten te gaan uit voeren. Karl Arnold vraagt om protest tegen grens correctie HAMBURG De minister-presi dent van Noord-Rijnland-Westialen, Karl Arnold, heeft de Westduitse Fe derale regering verzocht een protest in te dienen bij de Geallieerde Hoge Commissarissen, in verband met een Zaterdagochtend uitgevoerde grens correctie. waarbij Nederland een klein stukje land in de nabijheid van Kloef, met tien ingezetenen, werd toegewezen. Deze door Nederlandse en Britse ambtenaren ten uitvoer ge legde grenswijziging is dc laatste correctie in de Nederlands-Duitse grens, die wordt aangebracht, vóór er onderhandelingen voor het sluiten van een vredesverdrag met Duits land worden gevoerd. HEERLEN. Een groep Russische emigranten In Nederland heeft mei een circulaire gereageerd op een bekendmaking van het Ministerie van Buitenlandse Zaken, waarin hulp cn steun werd toegezegd aan allo Sou jet-burgers in Nederland, die naar hun geboorteland wensen terug te keren. Volgens deze bekendmaking ontvangen de repatrianten een gratis reis naar Den Haag. waar zU. eveneens gratis, kunnen verblijven, totdat hun transport naar Rusland geregeld is. De emigranten wUzen er In hun circulaire op. dat zU het als een bele diging beschouwen met „Sowjct-burgcrs" te worden betiteld. Tevens zeggen zij. „zullen wij liever ten onder gaan bij het werk In de mijn of omkomen van honger in Europa, dan als beesten te krepcren In dc Sow- jetischo concentratiekampen. Angst voor uitwijzing overbodig „Een gedeelte van de Russische D.P.'s" (verplaatste personen) zo zegt de circulaire verder. ..kon zich vestigen in België. Frankrijk en Nederland onder de goedgezinde bescherming van de regeringen dier landen. Maar wat zien wij nu ge beuren? De Sowjetregering wenst thans deze Russische D.P.'s uit deze landen weg te voeren door middel van bedriegelijke middelen. Som- (Van onze speciale verslaggever) AAN DE BELGISCHE GRENS.. Vele duizenden kilo's roomboter worden iedere nacht uit Nederland over de Belgische grens gesmokkeld. Hoeveel precies, weet niemand. Maar een „hoge" van de douane, een man dus die het weten kan, wees ons een klein stukje grens aan op de kaart. „Kijk", zei hy. „hier alleen gaat iedere nacht wel duizend kilo over. En het wordt de laatste dagen steeds erger." Men neme een kist. grootte berekend naar behendigheid en lichaams kracht, pakke die kist vol pakjes boter en zette haar voor op de fiets, die men eerst van een ruime bagagedrager heeft voorzien. Ais men een vaardig wielrijder is begeve men zich, als het donker ls geworden, met die fiets op dc smokkelpaadjcs door het bos en indien men de weg kent heeft men tien kansen op een. dat men ongehinderd in België komt. Met een paar uur kan men terug zijn en #en dikke honderd gulden verdiend hebben. Want de roomboter, die by ons 4.50 per kilo kost is in België zo ongeveer twee gulden duurder. En nu er devaluatie is geweest en de franc minder in waarde daalde dan de gulden, ls het prlisvorschil nog groter geworden, hoewel de nieuwe koers van de „zwarte" franc nog niet precies vast staat. nylonkousen uit België komen en met vrachten badhanddoeken en tapijten. Ja. die nylons. We hebben ze bij massa's te koop gezien. Voor f 4.50. prima kwaliteit. In een Belgische winkel, waarvan de keuken en de Ook in Oost-Borneo gaat het spannen SAMARINDA. Uit SamarinSa wordt gemeldt, dat thans ook in Oost-Borneo de situatie zich in on gunstige zin ontwikkelt. Te Sama- rinda is een rondschrijven onder schept. waarin het landschapsper- soneel, het lands-overheidsperso- neel en het personeel van de K.P M de P.T.T. en van de belastingen wordt bedreigd, indien het niet het werk neerlegt. De B.P.M. heeft be reids maatregelen getroffen voor het voortzetten van de arbeid mei noodformaties van Europees perso neel. Uit Bandjermasin wordt gemeld: De staking in Zuid-Borneo du uit voort. Nieuw offensief na devaluatie Ook het vee is in ons land veel goedkoper. Als men dus bezwaar tegen boter heeft kan men een nuchter kalf levend en wel voor op de fiets binden. Dat is ook best te doen. En indien men het wat groot scheepser wil aanleggen, pakke men zijn auto vol boter of kalve ren. Voor de veiligheid kan men zijn wagen pantseren tegen de kommiezenkogels en dan: rijden maar, de bospaden of desnoods de grote weg. Wie niet waagt die niet wint Wij zijn een paar dagen en nach ten bij de smokkelaars en de kom miezen op visite geweest en hebben gezien hoe gemakkelijk men met smokkelen geld kan verdienen, als men tenminste de gevangenis wil riskeren. Halt, douane. Sta of ik schiet Geschoten wordt er zelden. Maar gepakt wordt er dikwijls eert. "Dat is de risico van het vak. Als het duister valt en de duizen den lichtjes van Breda, van Til burg en Eindhoven, gaan glimmen in de nacht, als de boeren de blin den sluiten, trekken ze er op uit, de smokkelaars van het Belgische grensgebied. Het zijn mannen van Rozendaal en Putten, van Breda en Zundert, van Tilburg en Goirle, van Helmond en Valkenswaard en van al die andere honderden plaat sen en gehuchten. Hoevelen zijn er? Wie zal ze tellen. Gelooft u maar gerust, dat het er duizenden zijn, iedere nacht weer. Het is er druk verkeer over de sluipwegen. We hebben met de heren gespro ken. in hun kroegjes en staminee- kes en ook de kommiezen hebben wij aan de tand gevoeld. Het is voor een vreemdeling niet gemakkelijk om in het Zuiden bij een smokkelaar een voet aan de grond te krijgen. Want wie is er voor hem te vertrouwen behalve zijn eigen ploeggenoot? Men moet hier danig op zijn tellen passen, want de heren zijn. zo nodig, tot heel wat in staat. Maar toch zagen wij hoe ze de boter opkochten en naar België lieten verdwijnen en hoe ze omsprongen met een nuch ter kalf. We zagen ze met balen W.C. op Hollands grondgebied la gen. Wat kosten die nylons bij ons? Zeker een gulden of tiern Dan heeft inmiddels Jan en alleman er wat aan verdiend. Maar met de boter is het op het ogenblik een ernstiger zaak. Er verdwijnt zo veel roomboter over de grens, dat de fabrieken in Bra bant aan de vraag van de grens- winkeliers niet kunnen voldoen en er partijen boter aangevoerd moe ten worden van fabrieken, die veel verder het land in liggen. „Heden verse hollandse roomboter" zagen wij met koeienletters op de ruiten van een winkel geschreven, diep het Belgische land in.... En wij lieten ons vertellen weer door een autoriteit, dat zelfs de boterfabric- ken in België de hollandse boter te koop aangeboden krijgen. Het gaat ook zo gauw met die boter! Vijftig kilo. soms honderd kilo, voorop op de fiets, is in een wip overgebracht voor iemand, die van wanten weet. Je hebt er niet eens een pantserauto voor nodig. Togen de lamp In Budel werd dezer dagen een man gegrepen, die honderd kilo boter bij zich had en drie andere porties van honderd kilo lagen ver laten langs het smokkelpad, naast de in de vlucht achtergelaten fiet sen. Een hele groep liep tegen de (Zie verder pagina 7) Hadji Agus Salim dreigt met de terugroeping van Hatta BATAVIA. „De ln Namen bereikte overeenkomst Is een bewijs voor het zwakke standpunt van de Republikeinse delegatie op de Ronde Tafel Conferentie. Wy veroordelen de houding van Moh. Hatta, die de andere leden der delegatie, die onder het volk een hechte politieke achtergrond hebben, by deze besprekingen niet gehoord heeft. Van nu af aan ls het do plicht van het Indonesische volk, om een wakend oog te houden op de handelingen der delegatie", aldus Datot Mangkupradja, secretaris, generaal tan de Partal Nazional Indonesia in een gesprek te Djokja met een vertegenwoordiger van Aneta. mige gevallen zijn ons bekend van burgers der genoemde landen dio in handen gevallen zijn van de Sowjetbezetting in Duitsland. De Sowjet-regering geeft deze mensen geen mogelijkheid naar huis terug te keren. Zij hoopt te gelcgenertijd met de andere landen ruilhandel te drijven en de Russische DP.'s uit te wisselen tegen deze burgers." Ten slotte doen de emigranten het voorstel om een Nederlands Sowjet-Russische commissie, aan gevuld met waarnemers uit andere landen, in te stellen, ter bestudering van het probleem der Russische D.P.'s in ons land. Uit zeer bevoegde bron in Den Haag wordt vernomen, dat de voor stelling van zaken, zoals die in deze circulaire wordt gegeven, ten enen male onjuist is. Indien enige bui tenlandse burgers naar hun land wensen terug te keren, dan kan desgewenst de Nederlandse rege ring voor hen bemiddelen. Terug keer cirent' op baSlS'-vnn vrijwillig heid te geschieden. Dit kwam ook tot uiting in de in het Russisch gestelde advertentie, die enige tijd geleden in dc Nederlandse pers heeft gestaan. Hierin werd hulp aangeboden aan die personen, die vrijwillig naar de Sowjet-Unio wensten terug te keren. Zij, die zich niet als Sow jet-burgers wensen te beschouwen, behoefden zich van deze advertentie dus niets aan te trekken. De suggestie in de circulaire, een bepaalde commissie in het leven te roepen, wordt door bevoegde krin- een overbodig genoemd. Speciaal ten behoeve van verplaatste perso nen immers bestaat de interna tionale Vluchtelingenorganisatie (IRO). Er is ook geen kwestie van, dat D.P.'s als ruilobject voor Ne derlanders. die zich in handen van een andere mogendheid bevinden, zouden worden gebruikt. Eveneens in Djokja legde de Re publikeinse minister van Buiten landse Zaken, Hadji Agus Salim, een verklaring af tegenover Aneta. Hy zeidc: „Onze str\jd is niet alleen afhan_ kelljk van het slagen of het misluk, ken van de Ronde Tafel Conferentie. Wij moeten beseffen, dat onze strijd op de R.T.C. niet is de stryd van een nog niet onafhankelijk land, doch een stryd tussen twee reeds vrye landen. Wij kunnen deze stryd v-gemakkeiyken door onze bulten, landse potenties te onderhouden en te organiseren en door het uitoefe. non van de nodige druk op onze delegatie der R.T.C." Voorts ver klaarde Salim, dat mogeljjk vice- president Moh. Hatta naar Djokja zal worden ontboden, Indien op de R.T.C. de besprekingen te verward zouden worden. Tenslotte heeft Mohamed Saleh, de secretaris-generaal van „Mas. jumi" in Djokja aan Aneta mede gedeeld, „dat in verband met de uiterst stroeve gang van zaken bij de besprekingen ter R-T.C., het hoofdbestuur van de Masjumi dr. Sukiman heeft teruggeroepen, met het doel, gegevens uit de eerste hand te kunnen verkrijgen over alle problemen, die zich op de con ferentie voordoen. voornamelijk over de geheime besprekingen te Namen". Hy verklaarde, dat de Masjumi de ln Namen bereikte overeenkomst betreffende het Uniestatuut niet kan goedkeuren, omdat dit niet anders inhoudt dan een andere vorm van kolonisatie. De Masjumi houdt vast aan het standpunt, dat de politiek van de staat dient te worden bepaald door Djokja en niet door de delegatie ln Den Haag. Verder deelde Moh. Saleh mede. dat de Masjumi zal aandringen op een verkleining van de bevoegdheden der delegatie. Ministers van „Grote Vier" heden bijeen NEW YORK De ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier". Bevin, Schuman, Acheson en Wisjinsky, zullen heden in de namiddag in New York bijeen komen. Men meent te weten, dat tijdens deze bijeenkomst uitslui tend over het met Oostenrijk te sluiten vredesverdrag wordt ge sproken. Wij eten meer dan vóór de oorlog DEN HAAG. De sterke groei van de Nederlandse bevolking, welke in de loop van dit jaar de 10 millioen zielen zal passeren, stelt zeer hoge eisen aan de voedselvoorziening, mede doordat het gemiddeld ver bruik van bepaalde voedingsmidde len per hoofd van de bevolking be langrijk is vergroot, zegt minister Mansholt in de toelichting op zyn be groting. In percentages uitgedrukt bedraagt het verbruik per hoofd van de be volking vergeleken met het gemid delde van de jaren 1930'38 momen teel: 1930/38 1949 Brood 100 93 Meel en bloem 100 98 Vlees 100 53 (op basis huidige distributie) Vet 100 115. Suiker 100 109 Groenten 100 109 Melk 100 130 Uitvoerig betoogt dc minister, dat het voor opvoering van de zuivel- productie, vooral met het oog op ex port, noodzakelijk is, zoveel moge lijk uit eigen bronnen te voorzien in de behoefte aan krachtvoer. Ove rigens is het aandeel van de agra rische sector in de export toene mend (bijna 50 pet.), terwijl het aandeel in de import afnemende is. Wateren rondom Bikini nog radio-actief WASHINGTON. Door twee Amerikaanse commissies is een ge zamenlijk rapport gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat de wateren rondom het atol van Biki ni, waarin drie jaar geleden een atoombom tot ontploffing is ge bracht, nog steeds radio-actief zijn, niettegenstaande het feit dat dit water, als gevolg van het getij ter plaatse eens in de 28 dagen voor de helft door ander water wordt ver vangen. In het rapport wordt ge zegd, dat „de radio-activiteit van het water niet in de mate is afge nomen, als had verwacht mogen worden". „Niemand weet", aldus gaat het rapport verder, „wanneer de in boorlingen van Bikini naar hun woonplaatsen terug zullen kunnen keren, daar nog steeds niet kan worden uitgemaakt of de inboor lingen al dan niet nadelige gevol gen zouden ondervinden van het consumeren van de in de lagune gevangen vis".

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1