„Het staat in de sterren" zegt oon Hermans T Scheidsrechters vierden derde lustrum Het duister zwicht voor Christus' licht Zo5n beste show maak je niet op een vrije Zaterdagmiddag Noteert u even Ouderdag Willems kazerne Visie op uitslag volkstelling Zondag nieuw spoorboekje 2 Maandag 26 September lty (Van een onzer redacteuren) We hadden het niet erg op met de moderne architectuur, toen we Za terdagavond door de gangen en zalen van ..Gooiland" in Hilversum dool den op zoek naar de heer Floris Meslier U weet wel: die van het Theater Plezier cn naar Toon Hermans. Want hoe we ook zochten, hoe we ook dwaalden cn waar we ook keken: geen Meslier en geen Hermans. Op de Bühne had een toneelknecht ons juist tevoren nog pertinent ver zekerd, dat de heren in het ..rest" zaten, maar het restaurant bleek zo groot te zijn en zo veel zalen te hebben, dat zoeken onbegonnen werk was. We riepen de hulp in van een kellner, „Moet U Toon Hermans sr*'- ken?", vroeg die. „En weet U niet. waar hü is? Wacht U maar eens even. Het staat in de sterren, heren, dat ze ginds zitten, die deur door cn dan linksaf, achter de pilaar". Hard werken, tegenslag, succes, proberen en repeteren „Het staat in de sterren", zo heet de nieuwste show van het Theater Plezier, nu al zo populair, dat kell- ners zich grapjes met de titel ver oorloven. „Ja", vertelde Toon Her mans, toen we eindelijk zaten, ook achter de pilaar, „Ja, nu al popu lair, maar voor het zover was! Wil ik U eens vertellen, hoe een show als deze ontstaat?" En terwijl het kopje met koffie langzaam leger en de sigaretten korter worden, terwijl bekende gebaren de woorder. onderstrepen, vertelt Toon Hermans een verhaal van erg hard werken, van tegen slag en succes, van proberen en repeteren. „Als je nog met je oude programma op tournée bent, dan begin je al aan het voorbereiden van een nieuw, 's Avonds sta je op de Bühne, 's middags repeteer je en van 's nachts drie tot 's morgens acht slaap je. En in de tijd, clie je overhoudt geeft je je ogen en je oren de kost. Want de ideeen voor een show krijg jevan de men sen. Op straat, in de trein, in een café hoor je de mensen malle op merkingen maken, je hoort woord spelingen, je ziet malle situaties. En in elk vrij ogenblikje broed je die als het ware uit. Dan schrijf je ze op en je werkte ze uit. Ik laat mijn publiek dus mijn praatjes ma ken. Die veranderen elke week, maar het vaste stramien blijft. Het is trouwens vaak je reinste knots", drukt Toon het uit. „Neem nou de malle geschiedenis van de prima ballerina met die ballen gehakt, die ik vorig jaar in Amersfoort ver telde. 't Is gewoon kolder. Zulke teksten schrijf ik niet op. Dat is niet te doen En aan de mensen in cle zaal merk ik wel, of het er in gaat of niet. Maar ja, je moet het lef hebben om het te vertellen, hè", zegt hij. SCHIFTEN „Maar goed, om terug te komen op het ontstaan van een show," 7.0 gaat het verhaal verder ..Als de ideeën dus uitgewerkt zijn en nummers zijn geworden, ga je ze proberen, in het oude programma, wel te verstaan. En dan bepaal je de reacties van het publiek. Als ze het „Doen" zou je ze. Zo niet, dan ga je schiften. Intussen heb je een schema gemaakt voor een geheel nieuw programma, je hebt mensen geëngageerd en je laat ze hun rollen leren. Dan beginnen de repetities en die duren maanden achter elkaar. Steeds maar weer repeteren. Er komen nog veran deringen in het programma, om dat er natuurlijk nog net iets te genloopt. De décois worden ont worpen en uitgevoerd de costumes moeten gemaakt, gepast en gepro beerd worden. Elk costuum moet b.v, passen bij het décor, dus daar komt ook nog wel wat voor kij ken. De requisieten moeten worden aangeschaft en zo gaat het maar door. Intussen, repeteren. En dan komt eindelijk de dag (Ingez. Med.) van de generale. Dat betekent nog meer veranderingen en nog meer zenuwen. Na de generale: de pre mière! Die hadden we bijna twee weken geleden in Apeldoorn. De tcurnée is dan begonnen, maar na iedere voorstelling verandert het programma. Steeds weer reageren we op het publiek. U zult het zelf zien Woensdagavond in Amers foort: het programma zal heus wel verschillen van wat we nu hier doen." De kellners lopen heen en weer langs ons tafeltje, de wijzers van de klok zeggen, dat het kwart voor acht is. Nog een kwartier en de voorstelling zal beginnen. Ergens speelt zacht een strijkje. „Tussen twee haakjes, mijnheer Hermans, speelt U goed piano U maakt Uw liedjes immers zelf?" GEEN NOOT! Hij begint te lachen: „Man, ik speel geen enkel instrument en jk kaï. geen noot schrijven. Maar als ik een regel heb, dan fluit of zing ik er een wijsje bij. Dat is nu eenmaal een ty pische eigenschap van me. Een nutti|3 ook! Kijk maar", zegt hij en hij wijst naar een kop koffie en naar een suikerklontje en zingt opeens, als of het een van zijn meest geliefde liedjes is: „Daar staat een kop met koffie en een suikerklont ligt er bij. Daar staat een kop met koffie en die suikerklont is van mij!" Zo is Toon Hermans, nog net even voordat de voorstelling be gint. We lopen met hem mee door die doolhof van het restaurant en hij brengt ons op de Bühne. De eerste, die we er horen foeteren, is onze oude vriend Toon Albers, ae toneelmeester, die in het begin van een seizoen altijd veel harder foetert dan aan het eind. Want nu loopt alles nog niet zo op rolletjes. Het magische woord „aanvang" is geroepen, in de bak beroert Govert van Oest de toetsen van de vleugel. „Het staat in de sterren" begint. In een bonte rij treden de mede werkers naar voren. De vaste kern, T0011 Hermans, Jan van Ees en Wiesjc Bouwmeester, oude beken den zoals Sonja van Waardenburg, Herbert Joeks, Jack Bow cn Lucy Stein, gasten als Maxim Herman Raft, die op verbazend knappe wijze Hollywood-stcrrcn imiteert in dictie zowel als mimiek en Barry Williams, een Canadese ba riton. Tot half twaalf zingen, spelen en praten de medewerkenden aan éen stuk door, transpirerend onder hun make-up. Ook voor hen brengt iedere voorstelling in het begin van het seizoen iets nieuws. GOOCHELTRUC Toon Hermans „probeerde" een goocheltruc, waarvan niemand wist of het lukken zou of niet. In de coulissen verdrongen ze zich, al die artisten, om het te zien. Een van de attracties in deze show is een grappige geschied^ms. waaraan het publiek zelf ook g meewerken. Leden van de tr-.ep vormen tableaux en de mensen in de zaal mogen dan een spreek woord zeggen of een filmtitel of da naam van een bekend liedje, welke er op van toepassing zijn. Iedere avond brengen de antwoor den verrassingen voor de mensen op de Bühne. De meest onmoge lijke gezegdes komen uit de zaal en vaak schatert men van het la chen achter het voetlicht. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 198. De „Hollander" bevindt zich nu in de Caraïbische Zee en het is Jan Robertsz geweest, die alarm heeft gesla gen, want vier Spaanse schepen komen in het zicht Van der Decken vergeet zijn ruzie en stormt de trap op naar de campagne. „Een las tige situatie, seigneur," zegt Jan Robertsz „we zitten in de val, want de Spanjolen liggen ho ger in de passaatwind." Weer antwoordt Van der Decken niet, maar wel geeft hij bevel te halzen en om de Oost te koersen Niemand begrijpt het ie Koersen bevel, te elk ogenblik kan de „Hollander de volle laag minder omdat Van der Decken geen order verwachten van het trotse admiraalschip van eeeft het geschut te bemannen De Spaanse de Spaanse vloot. Wanneer Jan Robertsz zich schepen komen al dichter en dichter bij en I omdraait om de schipper te vragen, wat hij van plan is te doen, ziet hij, dat Van Decken is verdwenen. Hij is naar zijn \.z gegaan. Tegen half twaalf is de voor stelling afgelopen We nemen afscheid van de heer Meslier en de anderen „Zie ik je Woensdag- of Donderdagavond nog in jullie Grand Theatre?" roept Toon Hermans ons na, met een woordspeling op de ti tel van een vorige show. Dat kon wel eens zo zijn! Uh. tuut, piep, daar heb je de jeepmet Toon Hermans en nog enkele leden van het Theater Plezier. Huldiging van voorzitter Z. van de Biezebos Het college van Amersfoortse voetbalscheidsrechters was Zater dagavond in Nieuw Amsvorde bij een. Ditmaal niet om de problemen van het voetbalspel te bestuderen of om van gedachten te wisselen over de kunst van het „fluiten", maar om feest tc vieren. Het be stuur van de Amersfoortse afdeling van de Centrale Organisatie van Voetbalscheidsrechters had welis waar de wens te kennen gegeven, dat het geen ruchtbaarheid wilde geven aan het 15-jarig bestaan van de afdeling, maar enkele loden had den deze wens genegeerd. Een feestcommissie werd enige tijd geleden in het leven geroepen, wel- DENKT U EROM»Morgenoch tend 10 uur begint de plaatsbe spreking voor TOON HERMANS, WIESJE BOUWMEESTER e a.. in „Het staat in de sterren". Woensdag 28 cn Donderdag 29 September 8 uur. GRAND THEATRE. GRAND THEATRE: „Paniek in het Warenhuis". Zondag 2. 4.15, 6.45 en 9 uur; Dagelijks 2.30. 6 45 en 9 uur. Woensdag 28 en Donderdag 29 September, elke avond 8 uur pre cies: optreden van Toon Hermans in „Het staat in de sterren". CITY THEATER: „Het avontuur begon in Bombay". Zondag 2. 4.15, 6.45 en 9 uur; dagelijks 2 30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER- Van 23 t.m. 26 September „De grote race". Van 27 t.m. 29 September: „30 Seconden boven Tokio". Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur; dagelijks 2.30, 6.45 en 9 uur. 26 Sept. Geb. Vrijz. Herv. Inst. Volksuniversiteit, F. F. H. Laret, „De West en Nederland", 8 uur. 2630 Sept. St. Joriskerk. Zen- dinestentoonstelling „Zento". 27 Sept. Amicitia. 14.30 uur. Ned Ver. v. Huisvrouwen, Voordrachts kunst van mevr. Hester Janssen- Klenke. Geb. Vrijz. Herv., 20 uur: I.v.V de heer W. F. M. Laret over: „De West en Nederland". R.K. Openbare Leeszaal, Wijers- straat 2. Geopend van 101 uur en 2.305.45 uur. Maandag en Vrijdag 79 uur. Uitlening van 1112.30 u. Collecte voor NIWIN In de week van 26 September t.m. 1 October wordt er ten bate van de kerstpakketten-actie van de NIWIN een huis-aan-huiscollecte gehouden te Amersfoort. Op 1 October is er een straatcol lecte. Het NIWIN-comité verzoekt zoveel mogelijk aandacht aan deze collecte te schenken. Zaaiweek van de Gereformeerde Kerk trok de aandacht van jong en oud Voor de tweede maal organiseerde de Geref. Kerk te Amersfoort van 20 tot en met 25 September een z.g. „Zaai-week", of wel een bijzon, dere poging om het getuigenis der kerk uit te dragen tot de brede massa der van God vervreemden, die de band met de kerk verbroken hebben. De cijfers van de jongste volkstelling spreken daaromtrent een duidelijke taal. En dat de „kerk" in dit geval de Gereformeerde Kerk deze taal verstaat en haar taak zich bewust is, bewijst deze zaai-week". Het was goed gezien, deze avond voor jongeren, te laten verzorgen door jongeren. KERKDIENSTEN Op Zondagavond werden twee kerkdiensten belegd „voor ieder een", diensten dus ook voor „bui tenkerkelijken." Vol was de Gracht kerk, toen om acht uur dr. Rid derbos, bij wie het liturgisch ge- deel'e berustte, het votum uit sprak. Krachtig klonk de samen zang van de merendeels zeer be kende melodieën, gesteund door het door de heer J. v. d. Burg be speelde orgel. Prof. dr. K Dijk koos tot onder werp van zijn meditatie: Morgen. en nog nacht? Morgen. en nog nacht? Is dat een tegenstelling in de natuur, een contrast in de schepping? Er is een morgen, aldus spr, en er is een licht, dat schijnt in de duisternis, maar voor ieder, die dat licht niet ziet en er zijn venster niet voor opent, is het nog nacht. Is er iemand, die durft zeggen, dat de tijd, waarin wij onze dagen doorbrengen, enkel licht is? Daar is de donkerheid der volke- renberoering, de dreiging van de oorlog, de donkerheid van de rouw en van het ontbreken van perspec tief voor onze jonge mensen. Doch vervolgde spr., de diepste duisternis, is de donkerheid in het leven van de mens, die geen vrede kent. Wij horen uit de donkerheid, die zich over de volken spreidt, een stem: Wanneer komt het licht.?, is er dan geen einde aan de nacht? Daar is een antwoord, dat de Bijbel geeft, dat het Evangelie van Jezus Christus geeft. Dat Evangelie is niet de boodschap van de duister nis. maar dat is de boodschap van het licht. De donkerheid van het leven is. dat er een scheiding is, dat wij vervreemd zijn van God. Dat do mens van deze eeuw God is kwijt geraakt. En men tracht de donker heid te doorbreken met kunst en cultuur. Jezus is gekomen en Hij heeft ons weer met God in de rechte ver houding gebracht. Hij is het Licht, dat de donkerheid kan doorbreken. Dat licht kan niet worden gedoofd cn dat schijnsel kan niet worden omhuld. Dat licht van Hem. die het Licht der wereld is. Want, dfit is de kracht der verzoening, besloot spr.. niet. dat Hü ons over de din gen hpen zet. maar dat Christus ons leidt op die weg, waarop Hij zelf voorgaat. Het muzikale gedeelte van de dienst werd verzorgd door Amstels' vocaal ensemble, dat met zijn twee de ontreden onaetwiifeld meer in de sfeer der bijeenkomst kwam. dan met het kwintet uit: Te Deum van Purcell en het Duet uit „Atha- lia" van Mendelssohn. Jeugd dromde samen in de Markthal Voorbereid door huisbezoek en aangekondigd per luidspreker werden Zaterdagavond twee open luchtbijeenkomsten gehouden, één op het L. Vrouwekerkhof, waar de heer Bakker van Utrecht en dr. N. H Ridderbos van Amersfoort het woord voerden, en één voor de school aan de Rozenstraat (Soester- kwartier) waar als sprekers op traden ds. D. A. Zijlstra van Amersfoort en de heer Ruub Schol ten van Utrecht. Uiteraard was de belangstelling voor de meeting op het L. Vrouwekerkhof, waar het populaire Tamboers- en Pijpeis- corps „Juliana" assisteerde, het grootst. Vele honderden luisterden daar aandachtig toe. Doch ook aan deRozenstraat was een aardige schare bijeen, mede dank zij de muzikale wandeling door de buurt van het muziekgezelschap „Hosan na", dat ook steun gaf aan de sa menzang. IN DE MARKTHAL Onmiddellijk na afloop der open- lucthsamenkomsten ving in de Markthal de grote jeugdbijeen- komst aan. Reeds waren drommen jongeren naar het gebouw getogen, waar op het tijdstip van aanvang geen plaats onbezet was cn zelfs sommigen lmoesten worden terug gestuurd daar alle zitplaatsen wa ren ingenomen. De heer C. Kleemans leidde de samenzang en uit duizend jonge kelen klonk het „Gom nu met sangh" helder en krachtig op. Hoofdnummer van het program ma was de piachtige kleurenfilm: „God der Schepping", een film, die in een korte spanne tijds zoveel van de wonderen va nhet heelal te aanschouwen geet, dat zelfs het jeugdige auditorium in de Markt hal er stil van werd. In haar korte, duidelijke toespraak sloot de enige spreekster van de avond Stien de Clerq zich bij deze film aan. Becinnende bij de geweldige grootheid van den Schepper, die de vele millioenen hemel lichamen: zon, maan en ster ren in het aanzijn riep, bracht de spreekster tenslotte God zo dichtbij, dat Hij in Christus Jezus de gestalte eens mensen aannam- Op voortreffelijke wijze zorgde Ruub Scholten voor afwisseling door zijn declamatie, ontleend aan het Amsterdamse volksleven. Jam mer, dat door tijdnood hiér en daar iets bekort moest worden Alle lof voor de heer Schol ten, wiens plat Amsterdams, voor de ouderen mis schien niet onberispelijk, vaak de lachspieren danig in beweging bracht. Kees van der Star, fluit, gaf een zeer goede vertolking van Purcell's Sonate in F, alsook van het Andan te in C van Mozart en een aria van Eugène Bozza, geaccomponeerd door de reeds genoemde organist Jaap v. d. Berg. OOK IN „IMMANUEL" Tezelfdcr tijd werd ook een soortgelijke dienst gehouden in het gebouw „Immanuel" aan de Tulp straat. Hier sDrak ds. J. C. Seegers van Baam over „De roep om hét licht". Ds. D. A. Zijlstra had de liturgie. Ds. Seegers noemde -de sympto men van deze tijd: ellende, ontruste wereld vol dreiging, ontwricht hu welijksleven, ontaarde kinderen enz. Men roept om licht. Ook Bar- timcils, de blinde, bij wien spr. zijn gehoor bepaalde, riep om licht. En zoals Jezus kwam in het leven van die blinde, zo wil Hij komen in uw leven, aldus sor. Dén kunnen wii de noden dragen, met Hem. Hij ziet de nood. waarin wii verkeren. Hij is het grot-* Licht, waarop de wereld wacht. Mej. L F. Jonebloed, sooraan en de heer M. Meilink, orgel, beiden uit Amersfoort, verleenden aan de ze dient muzikale medewerking. V iclrijder botste tegen rijdende auto Een heer. die Zaterdag komende uit de Markthalstraat met zijn fiets de Breestraat wilde inrijden, reed pardoes tegen een uit deze straat komende auto op. De man viel van zijn vervoermiddel en kwam op enigszins onzachte wijze in aanra king met de straatstenen. De auto bestuurder. een dokter, constateer de een lichte hersenschudding. Door de GG en GD werd het slachtoffer naar de woning van zijn verloofde vervoerd. Vorige week is de Hoofdafdeling Tuinbouw van de Stichting voor de Landbouw geïnstalleerd. Daarin heeft voor de C.B.v.F. zitting onze stadgenoot de heer P. van Straalen. De Algemene Nederlandse Gra fische Bond heeft in zijn te Hilver sum gehouden congres in bezoldig de dienst benoemd de heer P. W. Voskuilen te Amersfoort. ke zich tot taak stelde het derde lustrum enige luister bij te zetten. Het is geen groots opgezette feest viering geworden, maar tóch is de verjaardag van de Amersfoortse af deling van de COVS niet onopge merkt voorbij gegaan. De intieme feestavond in „Nieuw Amsvorde" werd geopend door de voorzitter van de feestcommissie, de heer Smits. Hij heette alle aan wezigen o.w. vertegenwoordigers van bijna alle plaatselijke voetbal verenigingen cn een deputatie van de KNVB afdeling Utrecht, harte lijk welkom. Uit dc belangstelling maakte de heer Smits op dat het werk van de Amersfoortse voetbal scheidsrechter wordt gewaardeerd. De voorzitter van de jubilerende organisatie, de heer Z. van de Biezenbos, zeide geen voorstander te zijn geweest van een feestviering ter gelegenheid van 't 15-jarig bestaan der COVS. „De financiën die door de verscheidene verenigingen aan ons worden afgedragen, moeten wij besteden aan het doel waarvoor het werd gegeven: Het kweken en op leiden van nieuwe scheidsrechters is onze eerste taak", zo zeide de heer Van de Biezenbos. Deze feestavond echter, zo vervolgde de heer Van de Biezenbos, is geheel georgan-i seerd met de dubbeltjes en kwart jes der leden. Namens het Hoofdbestuur van de COVS bood de heer Van der Kaa uit Utrecht de hartelijke gelukwen sen aan de jubilerende vereniging aan. „De COVS is trots op haar kleine afdeling Amersfooi't. Het is de wens van het hoofdbestuur dat deze kleine actieve groep op de in geslagen weg voort gaat en mag gaan bloeien", zo zeide de heer Van der Kaa. Dezelfde spreker compli menteerde dc jarige afdeling na mens de afdeling Utrecht van de COVS en liet deze felicitatie ver gezeld gaan van een enveloppe met inhoud. De heer A. Mosterd wenste na mens de afdeling Utrecht van de KNVB de jubilerende afdeling toe. dat zij in de toekomst hoge presta ties zou mogen bereiken. Het moet de Amersfoortse organisatie waar dig zijn eerste en tweede klasse wedstrijden te leiden. De voorzitter van HVC, de heer J. van der Linden dankte het be stuur van de COVS voor de pretti ge samenwerking die zijn bestuur met de COVS de afgelopen 15 ja ren mocht ondervinden. Hij wens te de vereniging een periode van voorspoed, groei en bloei toe. De heer H. Smits van „Quick" sloot de rij van sprekers, die allen afzonderlijk door de heer Van de Biezenbos werden beantwoord. Tien jaar voorzitter De voorzitter van het feest comité onthulde vervolgens dat de heer Van de Biezenbos bin nenkort 10 jaar de voorzitters hamer van de vereniging han teert. Gedurende deze tijd heeft de heer Van de Biezenbos al zijn krachten in dienst gesteld van de vereniging. Deze is hem daarvoor zeer erkentelijk, zo zeide de heer Smits. Als dank voor het vele werk overhan digde hij de heer Van de Bie zenbos een sigarettenkoker. Een programma, dat „Elk wat wils" bood werd vervolgens aange boden door het Hilversums Ama teur Cabaret Gezelschap „The Rhytm Stars". Muziek. zarvT, acro batiek, tapdance en sketches wis selden elkaar af en vormden een geheel dat door de aanwezigen bij zonder werd gewaardeerd. Vooral de Two Singing Boys oogstten met hun aardige jodelliedjes veel suc ces. De danslustigen kregen gelegen heid om onder leiding van de heer Jac. Adelaar het feest van de Amersfoortse voetbalscheidsrech ters met een foxtrot en een samba te beëindigen. The Binikry Boys onder leiding van Joe Krijnen zorgden voor goede dansmuziek. IN DE SUIKERFABRIEKEN in ons land gaat de komende we ken weer grote bedrijvigheid heersen. Met auto's en boten worden enorme hoeveelheden bieten aangevoerd om verwerkt te ivorden. Een kijkje aan de suikerfabriek te Halfweg bij het uitladen der bieten. Zandbergen ontvangt Franse opvoeders Drie en dertig personen, leden van de Franse Nationale Vereniging tot her opvoeding van de Franse jeugd zijn mo menteel op bezoek bij de Stichting Zandbergen. Zij arri\eerden Maandag 19 September in ons land cn hebben tot taak verbetering tot stand te brengen in het particuliere- cn Rijks Opvoe dingswezen in Frankrijk. De Franse gasten zijn voor het grootste deel leiders van opvoedingsscholen De leider is de heer Joubrel, hoofdleider van de Franse padvinderij, die zijn sporen verdiend heeft op het gebied van opvoeding van moeilijke kinderen. Tot Vrijdag 30 Sep tember blijft deze groep in Nederland en onder leiding van dc heer D. Q. R. Mulock Houwer en enkele andere lei ders van Zandbergen maakten zij van daag excursies in Amersfoort. Dit plan is uitgegaan van de Nederlandse Bond voor Kinderbescherming. Zo legden dc Fransen hedenmiddag een bezoek af bij het Ministerie van Onderwijs en voer den besprekingen over de vorming bul ten schoolverband. Hierna zullen zij de verschillende kampen bezoeken die over geheel Nederland verspreid liggen. Ver volgens zijn zij nog de gast van de Mi nister van Justitie, afd. Rijks Tucht- en Opvoedingswezen om kennis te maken met het Nederlandse Rijks Tucht- en Opvoedingswezen. Het ligt in de bedoeling om het vol gend jaar Mei een gelijke groep Ne derlanders, voornamelijk gestichtsopvoe ders. naar Frankrijk te sturen, die op uitnodiging van de Franse kinderbe scherming de tehuiz.en e.d. zal bezoeken. In een gesprek dat wij met de heer Mulock Houwer hadden, zei hij ons. dat de Fransen getroffen waren door de materiële welstand in Nederland verge leken bij de inrichtingen in Frankrijk. Ook viel hun de organisatie van de par ticuliere verenigingen op. die Frankrijk mist. Zij uitten hun bewondering over de grote plaatsing van kinderen in ge zinnen cn het sterk vriendschappelijke karakter van de verschillende Neder landse tehuizen. Dc Fransen waren ook bijzonder getroffen door dc hartelijke ontvangst en door het enthousiasme voor het werk en de stuwende kracht van het Nationale Bureau voor Kinder bescherming. Dit instituut bestaat niet in Frankrijk, maar zal nu zo gauw mo gelijk worden opgericht. Voordat de bezoekers de gasten waren van Zandbergen, hebben zij verscheide ne bezoeken afgelegd in het Zuiden des lands, die ook ten dele gingen onder leiding van het Katholiek Verbond voor Kinderbescherming. In Nijmegen toon den zij zeer veel belangstelling voor het pacdagogisch instituut en in St. Mi chielsgestel voor de Inrichting voor Doofstommen. Verder bezochten zij de Rekkense Inrichtingen te Rekken vlak bij Eibergen. Het was een ongewoon beeld, dat de Prins Willem III kazerne Zaterdag toonde. Ter gelegenheid van de ouderdag welke was geor ganiseerd in verband met het ver trek van het 43ste zelfstandige ver kenningseskadron naar Indonesië, waren vele honderden familieleden der vertrekkende militairen naar Amersfoort getrokken, ten einde op uitnodiging der militaire autoritei ten de dag in het onderdeel door te brengen. Welnu het moet gezegd worden, de Huzaren hebben zich uitstekende gastheren betoond. In de morgenuren verzorgde het trompettercorps van de Huzaren van Boreel een concert op het kazerneplein, waarbij als speciale muzikale attractie een samba ten gehore werd gebracht, 's Middags vond in de feestelijk versierde garage een bijeenkomst plaats, waar het woord werd gevoerd door verschillende militaire autoriteiten. Hierna werden enkele documentai re films vertoond, 's Avonds vond in de ontspanningszaal van de ka zerne een variété-voorstelling plaats, waaraan vele artisten me dewerkten. Bezinningsbijeenkomst v. Humanistisch Verbond Zondagmorgen sprak op de bezin ningsbijeenkomst vin het Humanistisch Verbond de heer H. Lips over het on derwerp: „Wat heeft de uitslag van de volkstelling ons te zeggen?" Na op grond van cijfergegevens van de volkstellingen van 1930 en 1947 de aanzienlijke toename der buitenkerke lijkheid in ons land te hebben aange toond. welke thans rond 20^. der be volking omvat, stelde spreker de vriag. of dit verschijnsel op zich zelve door dc Humanist als een verblijdend teken moet worden beschouwd Het antwoord moet met de meeste klem ontkennend luiden. Er is veeleer reden tot ernstige bezorgdheid, dat van die 20'.c een zo groot gedeelte losgeraakt is van alle binding nan geloof en traditie. Terwijl onze tijd met zijn gev.eldigc technische ontwikkeling en alle daaraan verbonden gevaren toch juist een steeds groter verantwoordelijkheidsbesef van dc mens vergt, wint het geestelijk nihilis me steeds meer terrein. De kerken voeren 'n hevige strijd om verloren, terrein te herwinnen en het volk tc herkerstenen. Dat is hun goed recht. Echter zijn de strijdmiddelen veelal af- keuringswaardig Wanneer bijvoorbeeld godsdienstlooshcid gelijkgesteld wordt met beestachtigheid, dan is één der pil- lers van onze beschaving, dc verdraag zaamheid. wel In ernstig gevaar. Ver draagzaamheid nu is één der belang rijkste kenmerken van het Humanisme, waarvoor reeds een Lessing in zijn tijd met alle gloed heeft gestreden. In dc grond gaat het immers om het zoeken naar dc Waarheid, die de mens op ve ie verschillende wijzen tracht te bena deren, en geen enkele overtuiging kan er aanspraak op maken, de enig Juiste te zijn. Wil het Humanisme zijn grote taak vervullen, aan de buitenkerkelijken n positief geestelijk fundament te bic den. dan zal het niet mogen voorbijzien aan de behoefte van de mens aan reli gieuze verankering, aan zijn vragen aangaande tijdelijkheid en eeuwigheid Spreker wees er in dit verband met klem op. dat het de Humanisten er nie' om te doen is. gelovigen van hun kerk los te maken, maar veeleer om al die genen. die bij de kerk geen houvast meer vinden, een geestelijke binding te hergeven, die in diepste wezen ook een religieuze moet zijn. Wijzigingen slechts ton regionale betekenis Zondag 2 October a.s. zal de a.;. terdienstregeling van de Nefe! landse Spoorwegen van kracht v":-. j; den. In tegenstelling tot voer.' fl gaande jaren toen de spoorw*-,- H midden in de opbouwperiode ve. fl keerden en elk nieuw spoorbot B v/eer een belangrijke stap voorc |B betekende, wijkt zij thans zoals jl woonlijk maar weinig af van -• fl zomerdienstregeling. De wijzig H gen in de treinenloop zijn sletV; fl gering en hoofdzakelijk van re=j;. B ale betekenis. Een van de belangrijkste verbs. I teringen, die in het internatior.;'- treinverkeer bereikt zijn is B verkorten van het oponthoud va: fl douan-, paspoort- cn deviezenc®. fl tröle te Roosendaal van vijftig dertig minuten. Dit is mogelijk g(. H worden, doordat de Nederlands» p" douane met ingang van 2 Ociobi- KF een groot deel van haar weri- fl zaamheden zal verrichten tussr fl Rotterdam en Roosendaal v 7, Doordat, waar mogelijk, ook t> eP snelheid zal worden opgevoerd, a! op het Nederlandse gedeelte van h;' internationale traject een tijdsb-:- fl sparing van 15 a 45 minuter. Ie stand komen. Om de Nederland:; fl douane ongestoord te kunnen laic: I werken zullen sommige trein.: tussen Rotterdam £n Roosendaal c! fl tussen Dordrecht en Roosend;;! fl niet mogen worden gebruikt binnenlands vervoer. Wat het binnenlands verkeer b»- I treft: expresse-verbindingen onder- I gaan enkele verbeteringen. Bepe- K kende bepalingen inzake toelabr; zijn waar mogelijk verminderd.0? diverse trajecten is de reisdu.; iets versneld, op sommige baanval-- ken is de dienst op Zon- en feer- dagen verbeterd. Verbetering^ vonden voorts plaats op diver:: t lijnen in Gelderland. Uit de aard der zaak zijn de sp- I cifieke zomerseizoentreinen ver vallen. Hier en daar is de Zonaap- dienst ingnekrompen. waar treinbezetting onvoldoende bleek. H. A. Nichting H.B.-lid Kon. Ned. Zangersverbond Op de jaarvergadering van hel H K.N.Z.V. gehouden op Zondag 25 I September in „Esplanade" ie Utrecht is de heer H. A Nichtuig bestuurslid van Amersfoort;. Man- nenkoor benoemd tot hoofdbe- stuurslid van het K.N.Z.V, Bij de schriftelijke stemming be- R haalde de heer Nichting 5393 stem men en zijn tegencandidaat de heer Lusing uit. Amsterdam 350 stem men. Ons dagelijks teveel Zaterdag negeerden een wielrlj- der en twee autobestuurders het I rode stoplicht. Twee wielrijders gaven geen te ken. toen zij van richting wilden veranderen. De politie gaf hun een fl bonnetje. Aangifte werd gedaan van dief- stal van een autoped. Een autobestuurder, die de La> gestraat in verboden richting be- I reed. kreeg een procesverbaal. Twee wielrijders werden Zater dagavond bekeurd, omdat ze geen I hoorlijk achterlicht hadden. Twee personen werden Zaterdag- 1 avond door de nolitie ingesloten j om hun gelegenheid te geven hua roes uit te slapen. De volgende mor gen konden de marinier en de Am sterdammer hun reis vervolgen, na dat een proces-verbaal tegen hen was opgemaakt. Zondag werden twee wielrijders, die zich zonder enig licht door het duister begaven, bekeurd. Zaterdagmiddagvoetlial Voor de Zaterdagmiddagcompe titie werden de volgende wedstrij den gespeeld: le klasse B: VeenendaalC J- V. V. 3—0; 2e klasse A: Cobu BoysC.SAV. 6—1. 3e klasse D: PosthoornS.O.V.A. 3—1. ValkenheideV.M.V. 3—4 Res 3e klasse D: Cobu Boys 3— C.J.J.V. 3 0—11; V.V.O.P. 2—Post hoorn 2 01. Res. 2e klasse B: C.J.VV. 2- Huizen 3 51. Spakenburg 3—Co bu Boys 2 13. Verantwoording voor Dierenasyl Na de vorige opgaven werden nog de volgende giften voor de vestiging van een dierenasyl ont vangen: Mej. H. M.K. ƒ5; mevr. A. H. Sp. ten Br. f 5: A M. 1 10; mevr. v. G. V. ƒ2.50; S. A. v. St. ƒ5, mevr. M. C. H. A. v. S.—v. R. ƒ5: G. P. W. 7.50; Jac. W. v. E. f 2.50, Ir. W. H. de Br. K. 10; ir. W. A A. H. v. d. E. 10, allen te Amers foort. Vorige opgave 1379.50. Totaal bedrag 1442. Penningmeester van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren: Pie- ter Bothlaan 23. Giro: 524572. POSTDUIVENNIEUWS. Gebrek aan plaatsruimte nood zaakt ons het Postduivennieuws eerst morgen te publiceeren.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2