HVC wint,maar olendammers verdienen beter Dagblad vscr Amersfoort Boys-Voorwaarts werd sportieve vertoning HVC, Amsvorde en Quick behouden in hun afdelingen de leiding he Sport Shop Rechtervleugel faalde, maar verdediging ivas feilloos SPORTBIJLAGE een weinig Strijd om schaakkampioenschap gaat beginnen J Maandag 26 September 1949 3 H.V.C. heeft met 20 van Yolcndam gewonnen en dus opnieuw twee winstpunten behaald. De feitelijke overwinning was dus aan de Amers foorters. maar de morele zege was aan Volendam. Wint bijna gedurende de gehele wedstrijd speelden de gasten beter voetbal dan H.V.C. Steeds opnieuw beukten re op de Amersfoortsc verdediging, die echter pal stond en van geen wijken w ist. Een verdediging, die niet alleen «egrn en over- mocht vocht, maar ook tegen een groot gedeelte van het eigen elftal, dat gevangen scheen in een ban en de Amersfoortsc verdediging onnodig rwaar belastte. Amersfoorters maken van 3-0 achterstand een 44 gelijkspel Wat ons het meest getroffen heeft in de sensationele wedstrijd tussen Amersfoortse Boys en het Utrechtse „Voorwaarts" was het feit. dat aan voerder Velthuizen in de tweede helft zonder aarzelen een van zijn mede spelers De Braber wegens onsportief gedrag naar de kleedkamer verwees. De scheidsrechter had de overtreding niet gezien; de blauw witte captain echter wel en hij toonde een waardig aanvoerder te zijn met een hoog begrip voor sportiviteit. Sportiviteit, ja. daar mankeerde nogal een en ander aan in deze wedstrijd. Wat aan de Rubensstraat ver toond werd. kunnen we beter spoedig vergeten; laat alleen het lichtenc* voorbeeld van de Boys-aanvoerder in herinnering blijven. van deze aanvalslinie uit Het fijn combinatiespel ontbrak en bovendie.i stond men tegenover verdediger die niet mis waren. „Voorwaarts" beschikte over een snelle ploeg, die lang een hoog tem po kon volhouden en goed samenspel te zien gaf. De wedstrijd was nog maar net begonnen. toen Oostinje's gebrek aan voldoende snelheid op een doel punt kwam te staan. Hij werd kans loos gepasseerd door de Voorwaarts- middenvoor, die daarna alleen voor doelman Hoek staande geen moeite had de score te openen (01) Enige Boys-aanvallen leverden twee corners op, maar verder kwam het niet. De gasten bleken sneller en voerden het tempo op. In het straf schopgebied beging Oostinje een overtreding, die de arbiter o i. te zwaar met een penalty strafte en het werd 02. Wederom mislukten tegenaanvallen van onze stadgeno ten. daartegenover boekte „Voor waarts" na 25 minuten wederom succes. Kraak was even te traag met het wegwerken van de bal; de rechtsbinnen nam het leder van hem over. liep even door en scoorde on houdbaar (03) Dat begon er slecht uit te zien voor blauw-witten. maar zij versaagden niet. Een kogel van Rommers ketste tegen de lat. doch bij een volgende aanval had dezelfde speler succes en scoorde het merk waardigste doelpunt van de wed strijd. EEN GOAL Een schot van Rommers be landde in de handen van de keeper. De doelman liet het le der vallen, aarzelde een ogen blik en meteen klonk achter het doel een luid gejuich. De scheids rechter kon o.i. van de afstand, waarop hij van het doel verwij derd was, nooit beoordelen of de bal de doellijn gepasseerd was. Hij kende echter, na zichtbare lichte aarzeling een doelpunt toe. (1—3). Enfin, het gaf de blauw-witten weer moed; een opleving volgde in de gelederen der thuisclub, een flit sende aanval over rechts en het was weer Rommers, die ditmaal met een goed doelpunt de stand op 23 bracht. Het Boys-offensief hield nog even aan en De Braber kwam op toeren. Hij „drukte" zich door de verdedi ging heen en loste een schot De doelman had de bal niet klemvast, Jansen 'schoot toe en wist half op de grond liggende het leder in het doel te werken (3—3). Zo was het welletjes voor de eerste helft... Na rust begonnen onze stadgeno ten aanvallend. Invaller v. Doorn liet op de linksbuitenplaats verras sende dingen zien. Zijn snelheid stel de hem in staat zijn club de leiding BoysVoorwaarts (44>. Hier belaagt Wiek Jansen de keeper uan Voorwaarts. Het lijkt er op. of hij hem een duwtje tuil geven! Laatste phase van de strijd ongenietbaar Ook moet ons van het hart dat een deel van het publiek het chauvinistische deel een onsportie ve houding aan de dag legde, door de scheidsrechter de felste verwijten naar het hoofd te slingeren en de toch al verhitte gemoederen van de spelers nog meer op te zwepen. Hier mede willen we de arbiter geens zins verdidigen. Zijn leiding was in derdaad zwak en wij hadden do in druk dat hij op het laatst de spelers niet meer beheerste Maar het is toch te ver gezocht om hem alleen verantwoordelijk te stellen voor on sportieve daden van sommige spe lers. Het beste deel van de Boys-ploeg was ongetwijfeld de verdediging Velthuizen was ditmaal goed op dreef en trapvast, terwijl Peters niet te passeren was. Doelman Hoek had aan de doelpunten geen schuld. Jam mer dat deze goede achterhoede niet op de juiste wijze door de midden- linie geholpen werd. want hierdoor ontstonden hiaten, waarvan de snel le Voorwaarts-voorhoede dankbaar profiteerde. Zo komt het eerste doel punt positief op rekening van Oost inje, terwijl het derde te wijten was aan laksheid van Kraak. „Jekeltje" wordt tóch wel gemist! WEINIG KRACHT De voorhoede werkte wel hard Ropimers en De Braber waren on vermoeibaar. Dammers en Christ en later ook invaller v. Doorn (die even voor rust Oostinje moest vervan gen) deden hun uiterste best en ook W. Jansen verrichtte prima werk. maar toch ging niet genoeg kracht Vijftig gulden voor Paul Zuiderduiu De heer B. Verschuur deed greep in mand Het is gebeurd. We hebben er zelf ook over in spanning gezeten, wie vijftig gulden ten deel zou val len als beloning voor de goede op lossing van de sport-puzzle in Start". We zijn zo eerlijk mogelijk aan het werk gegaan. Alle goede oplossingen hebben we in een gro te maand gedaan en toen was de heer B. Verschuur, de directeur- secretaris van de Sportstichting zo vriendelijk om diep in de mand te tasten. Op het formulier, dat hij er uithaalde, stonden als naam en adres van de afzender: Paul Zui- derduin. p.a. H. v. d. Hoek, Adm. de Ruyterstraat 32. Amersfoort. Onze fotograaf is naar de heer Zuiderduin geweest en heeft hem al verteld, dat z'n oplossing van de puzzle goed was. Hij moet nu dezer dagen op ons kantoor komen en zal dan de vijftig gulden krij gen. Wij menen te weten, dat de heer Zuiderduin een enthousiast voetballer is en dat zijn materiaal nodig vernieuwing behoeft. Dat komt dus goed uit! Inmiddels, inzenders van oplos singen. er was maar een prijs en er waren veel, heel veel goede op lossingen. Een volgend keer beter! LSfart" zal in de loop van dit sei zoen nog meer van deze attracties bieden. Najaarswedstrijden ALTA De onderlinge najaarswedstrijden van ALTA werden ook dit jaar weer gekenmerkt door de sportieve geest, die er heerste, de prettige verstand houding en de gezelligheid. Het is geen „echt" tournooi: de singlepar tijen duren maar één set, de gemeng de dubbels worden gespeeld met handicap, maai het is bedoeld ais een genoegelijke sluiting van het tennisseizoen en als zodanig ook vol ledig geslaagd te noemen. Bij de singles werd een halve com petitie gespeeld in vier afdelingen; daarna moesten de winnaars van de afdelingen 2, 3 en 4 weer een halve competitie onderling spelen en de winnaar hiervan kwam in de eind strijd tegen de winnaar van afdeling 1. Bij de heven waren dc winnaars van de afdelingen 2, 3 en 4 resp. Mcnasse. Pels Rijckcn en Wcstra Pels Rij eken versloeg Manasse en Westra resp. met 64 en 7—3 en kwam in de finale tegen dc winnaar van afdeling 1, nl. Lyesen, die hier in iedere game een 015 handicap tegen zich kreeg, maar desondanks met 7—5 wist te winnen. Bij de dames waren mevr. Sperna Weiland, mej J. Sier en mevr. Lye sen de eersten in de afdelingen 2, 3 en 4; van hen bleek mevr. Sperna Weiland de sterkste Mej. Israel won in afdeling 1 en ook in de eindstrijd versloeg zij mevr. Sperna Weiland ondanks een 0—15 handicap met 6— 2 De eindstrijd van de gemengde dubbel ging tussen het echtpaar Lye- sen-en mej. Israel met G. Ziedses des Plsntes; eerstgenoemden kregen om dc zes games 15 punten voor en dit was voldoende voor een 64, 36. 75 overwinning. Na afloop van de finales reikte de heer Hellemans de prijzen uit. te geven. Hij kreeg dc bal van Dam mers aangegeven, sprintte even en voor de doelman het wist lag de bal in het net (43). EEN VOORSPRONG Van een 03 achterstand een 43 voorsprong! Het pleitte in ieder ge val voor het doorzettingsvermogen van de blauw-witten. Maar ze wa ren er nog niet! Het had er wel de schijn van. dat ze makkelijk zouden gaan winnen, want ze bleven goed aanvallen. Van Doorn maakte nog een buitenspel-doelpunt en een kogel van W. Jansen ging tegen de lat Al lengs echter werd de verstandhou ding in het veld minder goed. De scheidsrechter moest een groot aan tal vrije trappen geven en enige waarschuwingen uitdelen. Rommers kreeg het te kwaad met zijn tegen stander en liet zich tot ongeoorloofde dingen verleiden. In het strafschop gebied hield hij zelfs een „Voor- waarts"-spele r vast en dat kostte weer een penalty, die prompt werd benut (4j4). Toen ging de laatste en onprettigste phase van de strijd in De Braber kon zich niet bedwin gen en toen de arbiter het niet kon zien trachtte hij de overigens on sympathieke Voorwaars-spil bij het nemen van een vrije schop let terlijk en figuurlijk een „hak te zet ten". Daarop stuurde aanvoerder Velthuizen hem het veld uit. Ook de „Voorwaarts"-spelers ver gaten de sportiviteit, maar Dammers had pech, toen de scheidsrechter hem op zichzelf geheel terecht het veld uitstuurde Zo moesten de blauw-witten met negen man de strijd voortzetten. Zij kwamen zelfs nog tot gevaarlijke aanvallen, maar het verschil was te groot De Utrechters konden hun nu merieke meerderheid niet uitbuiten. Het bleef 44. A.P.W .C. verloor met 32 APWC dat in Driebergen tegen CDN speelde, is er niet in geslaagd deze wedstrijd tot winst te brengen, onze stadgenoten verloren met 3—2. Quick won opnieuw Quick heeft de uitwedstrijd tegen PVC tot een goed einde gebracht. De Amersfoorters wonnen met 20. Amsvorde won niet 61 Amsvorde gaat op de ingeslagen weg voort. Nu werd Nijenrodes met maar liefst 61 verslagen. Gebrek aan tempo en balcontröle In deze wedstrijd is gebleken, dat HVC nog lang geen kampioensplocg is. dit aan het adres van hen. die dc rood-witten nu als zodanig dood verven. Zondag accentueerde de lome hitte zeer duidelijk de tekort komingen van de HVC-ploeg. Ge brek aan tempo en gebrek aan bal contröle zijn de voornaamste van die tekortkomingen. Kattenberg, de spil. en Barreveld en Schriever op de rechtervleugel faalden volkomen omdat ze geen „lucht" hadden, zo als de voetballers het noemen. Ze hadden geen adem genoeg om het tempo vol te houden. Die rechter vleugel van HVC was nog steeds ongewijzigd, d.w.z. Barreveld rechts binnen en Schriever rechtsbuiten. O.i. is dat een verspilling van krach ten. Nu krijgt men een waardeloze vleugel, omdat geen van beiden past op de plaats, die men hen toebe deeld. En Barreveld is juist als rechtsbuiten zeer bruikbaar. ANDERE OPSTELLING? In een andere opstelling zou de HVC-voorhocde met Barreveld als rechtsbuiten, Bartels als middenvoor Jansen als linksbinnen en dc jeug dige Van dc Broek als linksbuiten beschikken over vier goede spelers, die Schrievers gemis aan technische vaardigheid op dc rechtsbinnen- plaats waarschijnlijk wel zouden opheffen. Nu waren er maar twee goede voorhoede-spelers, Bartels en Van de Broek, omdat ook Jansen beneden de maat bleef. Hij probeerde zijn individuele prestaties te ver door te voeren, met gevolg, dat al zijn rushes strandden op een verdediger. De Gans en Prinsenhof, de halfspe- lcrs hebben de verdediging van HVC goed bijgestaan en hard gewerkt. De backs speelden prima. Brits in het doel heeft zo langzamerhand zijn oude vorm terug en speciaal in deze wedstrijd was zijn doelverde- digen van nationale klasse. Aan deze drie spelers en aan de hulp. die dc kanthalfs hen gaven, is het te dan ken. dat de Volendammers geen doelpunten konden scoren. Steeds weer greep een HVC-er in, als de aanval der gasten met ver doorge voerd combinatie-spel op 't Amers foortse doel gericht werd. Gevaar-van Unks. Het gevaar school bij de gasten in de linkervleugel, vooral de buiten speler blonk uit. Hun verdediging was niet feilloos en. indien de HVC voorhoede op volle kracht had kun nen spelen, dan was deze wedstrijd geheel anders verlopen. Nu echter zou een gelijk spel, of mogelijk een kleine overwinning van Volendam de verhouding in het veld, beter hebben weergegeven dan de 20 overwinning van HVC. HVC voetbalde tien minuten zeer behoorlijk. Dat resulteerde in een paar fraaie aanvallen cn enkele felle schoten. De keeper van Volendam toonde echter zijn kunnen en stopte een schot van Jansen meesterlijk. Daarna echter werd het spel van HVC zienderogen slechter cn de beurt was aan Brits om te tonen, wat hij kon. Hij vcrwerk- beurt de jonge Van de Broek de gelegenheid gaf de bal dood te ma ken en hard, heel hard in de rech terbovenhoek van het Volendam te schieten. Volcndams offensief Na dc rust waren or eerst weer een paar aarzelende HVC-aanvallen en toen ontketenden de Volendam mers een hevig offensief, dat erg veel corners opleverde. Zo moest Prinsenhof de bal oen keer van de doellijn trappen Een verre, wilde trap uit de achterhoede van HVC voerde de bal zes minuten voor het einde naar Schriever, die woest in schoot. terwijl andere voorwaartscn ei veel beter voorstonden dan hij. Het schot faalde, maar Van do Broek bereikte dc bal nog en plaat ste haar. waar Schriever haar al had moeten heenzenden: naar Bartels, die beheerst inschoot en daarmede de stand op 2—0 bracht. Verdiend? Neen. dat niet, maar. zo zegt men op het voetbalveld, de punten tel len en niet dc gedachten! In de rust werd de terrelnkneeht van IIVC. Stam. gehuldigd, omdat hij veertig jaar zijn werkzaamheden voor HVC' verricht. Voorzitter J. v. d. Linden overhandigde hem een schilderij, waarvoor Stam zich zeer dankbaar toonde. HU hoopte «.nog vele jaren mee te gaan". te een v ;.n dichtbij hard inge schoten bal van de middenvoor schitterend tot corner in ecu bliksemsnelle sprong op volle lengte in de bedreigde hoek. Zo ging het de gehele eerste helft door En toch had HVC succes, toen Schriever eindelijk eens succes had met een wilde dribble en de bal naar Bartels speelde, die op zijn Een spelmoment uit de wedstrijd HVC—Volendam (2—0). Bartels, dc HVC-middenvoor, heeft dc bal ingeschoten cn kijkt zittend toe of hij succes heeft. Dat was niet het geval. Van dc Broek, de linksbuiten, verschuilt zich half achter een Volendammer. (Archifoto) De Kei, het schaaktrophee dat momenteel in handen is van de heer L. J. de Vries, zal in de ko mende maanden weer in het mid delpunt van belangstelling staan van schaaklievend Amersfoort. Het vorig jaar waren er twee ernstige gegadigden. nJ. De Vries en Goos- sens. beiden leden van 5. G. „Amersfoort"', die in de finale een titanenstrijd leverden cn elkaar geen duimbreed toegaven. De meer technische kwaliteiten van De Vries gaven echter de doorslag, zo dat deze voor een jaar kampioen werd. Zijn concurrent vertoeft thans in Indonesië, zodat het de APWC bungelt onderaan en Boys gaat zich blijkbaar herstellen Drie van de vijf Amersfoortse clubs hebben het Zondag tot overwin ningen gebracht, namelijk HVC, Amsvorde en Quick, die dus allen nog zonder verlicspuntcn zijn. Amersfoortse Boys bracht het tot een gelijk spel en APWC stelde opnieuw teleur door een nederlaag. Daardoor heb. ben HVC, Amsvorde en Quick de leiding behouden en is APWC op het ogenblik op de onderste plaats beland. Baarn Fortitudo Holland CDN BFC In de HVC-afdeling is het voor de Amersfoorters nogal gunstig verlopen. AFC cn DWV deelden namelijk de punten (22). De Spartaan gaf echter geen krimp en versloeg nu Rapiditas, dat geen grote indruk in de twee de klasse wekt. met 30 De Utrechtse derby tussen Elinkwijk en UVV leverde de UW-ers een magere 10 zege op. Het zal in Utrecht wel" gespannen hebben. Vriendenschaar verloor opnieuw, nu van Zaandijk. De stand is nu zo- HVC Spartaan UW Elinkwijk Zaandijk DWV Alc. Victrix AFC Vriendensch. Volendam Rapiditas APWC verloor opnieuw, nu met 32 van CDN. Baarn en Zeist deelden de punten (11). BFC versloeg DWSV met 10. Patria enHolland brachten de strijd tot een einde, zonder gedoelpunt te hebben. Fortitudo versloeg EMM met 52. De stand: EMM Zeist BVC DWSV Patria APWC Quick bond ditmaal PVC aan de zegekar (20). Dat gaat de goede kant uit. Stichtse Boys won van Victoria, volkomen volgens de ver wachtingen met 52. De Zebra was sterker dan SDO (20). Laren en Donar scoorden ieder een goal, terwijl DEV op verras sende wijze van de Stichtse won met 42. De stand: Quick 3 3 St. Boys 3 3 Olympia 2 2 Zebra's 2 2 Donar 2 1 Victoria 3 0 Laren 3 0 DEV 3 1 Stichtse 3 0 PVC 3 0 SDO 3 0 Boys speelde dus gelijk tegen Voorwaarts en ook 's-Graveland en LVV deelden de punten (22). SEC won van WOG in Harder wijk met 21. Maarsen won met dezelfde cijfers van Zwaluwen Vooruit en JSV versloeg Kampong met 32 De stand; Maarssen JSV SEC Boys LW 's-Graveland WOG Voorwaarts Zw. Vooruit Kampong Goed zo, Amsvorde. De 61 overwinning op Nijenrodes bewijst de ftracht van deze Amersfoortse ploeg toch wel. Vreeswijk en Utrecht speelden 11 gelijk. Saestum won met 21 van GW. terwijl VVY met 41 van Brederodes wop. Barneveld be haalde ook een overwinning en wel op RUC, dat met 43 versla gen werd. De stand: Amsvorde GW Utrecht Saestum WY Brederodes RUC Vreeswijk Barneveld Nijenrodes Goed zo. Bartels'. Dc keeper van Volendam trekt een heel raar ge zicht, want hij weet nu al dat hij de bal niet zal bemachtigen. Bar reveld, tweede van rechts, ziet het tweede HVC-doelpunt haast nog beter dan onze fotograaf (Ingez. Med.) UTRfCHTStSTP. II AMERSFOORT Voor alle sportartikelen zoals: Hockeysticks vanaf 12.50 schoenen 18.65 Handbalschoenen vanaf12.50 Tafeltennisspelen vanaf 4.95 balletjes vanaf 0.25 vraag is wie cfe kampioen 1948 naar de kroon zal steken. Voorlopig zal er nog in een klasse gespeeld worden, doch het is de bedoeling van de wedstrijdleiding, die in handen is van dc heren A. Huis man en H. Juffer resp. van „Amersfoort"' cn „Ons Genoegen", om volgende jaren ook de spelers van de le, 2c en 3e klasse even eens de gelegenheid te geven om hun kampioen te bepalen. Er wordt weer in groepen van maximum 6 personen gespeeld en de winnaar van elke groep gaat over naar de halve finale. Uiteindelijk zullen twee spelers een plaats krijgen in de finale tezamen met De Vries en Uding (kamp. '47). De wedstrijden worden gespeeld in de schaakzaal van de heer Van Hamersveld. die deze daarvoor belangeloos beschik baar heeft gesteld, op de Maandag, avonden. De voor wedstrijden zul len worden gespeeld van 3 t.m. 17 October, de halve finale van 24 Oc tober tot cn met 21 Nov., de fftiale op 28 Nov., Vrijdag 9 Dcc. en Maandag 12 Dcc., terwijl dan de prijsuitreiking geschiedt op 19 Dec. De kampioen komt in het bezit van „de Kei" en ontvangt als blijvende prijs een medaille. Als ernstigste gegadigden kun nen gelden naast De Vries de he ren ds. v. Royen, Wichard van Ons Genoegen, terwijl de kampioen 1947 eveneens ongetwijfeld van zich kan laten spreken. Amersfoorters naar Baarns tournooi Het Internationale schaaktour- nooi in het Astoria Chalet te Baarn staat weer voor de deur en naast prominente buitenlandse meesters zal onze nationale dameskampioene Fenny Heemskerk eveneens in een der hoofdgroepen worden ge plaatst. Van „Amersfoort"-zijde zullen verder deelnemen de heren C. P. Nuyten, L. A. A. van Ha mersveld en A. Huisman. Er zal worden gespeeld van 2 tot en met 9 October a.s. De Vries arbiter voor Stichts G.S. De heer De Vries is de eer te beurt gevallen om zitting te nemen in het college \an arbiters van de Stichts Gooische Schaakbond. Voor Amersfoort is het de eerste maal dat door de S. G. S. $en arbiter is aangewezen. Samenstelling team Amersfoort I Het eerste tiental van „Amers foort", dat wederom in de eerste klasse van de Stichts Gooische Schaakbond uitkomt, ziet er als volgt uit: resp. van bord 1 tot en met bord 10, L. J. de Vries, ds. C. J. van Royen, J. A. Uding Jr., A. Huisman, J. Bijl, L. Asperslag, Fenny Heemskerk. A. Walinga, A. Geudeke en P .L. Latour. Wij ach ten dit tiental thans wel weer in staat een goede gooi te doen naar het kampioenschap en mogelijke promotie naar de hoofdklasse r' Tussen de sportclub Florence en de wielerclub Caracas in Vene zuela worden op het ogenblik on derhandelingen gevoerd over een tournee van Fausto Coppi, diens broer Serge. Gino Bartali en Magni naar Venezuela De gebr. Coppi zouden ieder 2'i millioen lire ont vangen, Bartali 2 -.1 Magni 1>£ millioen. De Italiaanse renners hebben nog geen besluit genomen. V., Volgende week: Utrecht: UVV—HVC Birkhoven: APWC—Patria Maarsen: MaarsenA. Boys. Leusderweg: AmsvordeVVY Quick is vrij.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3