DAGBLAD VOOR AMERSFOORT D KVP duldt geen wijziging van het ontwerp PBO „lk ga met veel enthousiasme naar Suriname" Leven in Engeland zal niet duurder worden Italië breidt leger tot toegestane sterkte uit Tien jaar geëist tegen adjudant van Lages r lanr1, Gouverneur Mr J. Klaasesz taak over zijn nieuwe 9e Jaarsang no. 227 Woensdag 28 September 1949. Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4,15 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235, Hoofdredacteur TJ. DE BOOR DER, 7-December-divisie eind Januari 1950 in haar geheel thuis DEN HAAG. Het secretariaat van de landelijke organisatie „Voor onze Militairen Overzee" (de V.O MO.) deelt ons het volgende mede: In overleg met het Directoraat De mobilisatie Koninklijke Landmacht wijst de VOMO erop. dat de mede deling in de toelichting op de be groting van het Departement van Oorlog, dat de repatriëring van de 7-December-divisie in 1950 wordt voltooid, aldus moet worden opge vat: dat in het raam van het demo- bilisatiebesluit 1949. de 7-December- divisie. aanvangende October 1949 repatrieert, welke repatriëring einde Januari 1950 zal eindigen. RTC in pleno op 5 of 6 October (Eigen bericht) DEN HAAG In Nederlandse kringen wordt verwacht, dat op Woensdag 5 of Donderdag 6 Octo ber de tweede plenaire vergade ring van de RTC zal worden ge houden om de resultaten welke er bij de besprekingen over het unie statuut en dus ook over de positie van de kroon en het hof van arbi trage zal zijn bereikt, officieel vast te leggen. Men heeft hier de indruk, dat de officiële bekendmaking van deze resultaten en de publicatie van het gehele complex van punten waar over overeenstemming is bereikt, zal kunnen leide' tot een bezadig der oordeel over de resultaten van Namen, welke na de onvolledige berichten er ove. hier en in Indo nesië veel reden tot ongerustheid heeft gegeven. Katholieke vrees voor overheidsinvloed groter dan vroeger (Van onze parlementaire redacteur) Het is zo langzamerhand wel duidelijk geworden, dat er ten opzichte van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, waarvan de behandeling gistermiddag In de Tweede Kamer werd voortgezet, een groot verschil van opvatting bestaat. De Partij van de Arbeid Is een voorstandster van de z.g. functionele decentralisatie, waarby een deel der gemeenschaps taak gelegd wordt In handen van bedrijfs- of beroepsorganisaties, doch de Overheid niet wordt uitgeschakeld. De K.V.P. hangt het subsidiariteit», beginsel aan, dat de Overheid in do sociaal-economische sfeer alleen wil laten optreden, indien de organisaties van belanghebbenden bepaalde be. langen niet zelf kunnen verzorgen. De anti-revolutlonnalren huldigen de souvereinitelt in eigen kring, waarvan de betekenis zonder meer duide lijk ls en de V.V.D. en de heer Welter, die zich gisteren ontpopte als een Katholieke liberaal, bevinden zich min of meer ln hetzelfde schuitje met hun vrijheid \an onderneming. Een geheel afzonderlijk standpunt neemt de C.P.N. In, die ln de P.B.O. arbcldersknevellng en bevordering der oor logspolitiek ziet. Doch het uiteenzetten van stand punten heeft zich tot nu toe niet tot een werkelijk debat ontwikkeld en dat was gistermiddag bijzonder teleurstellend, omdat de leiders der twee grootste fracties vlak na el kaar sprakeneerst jhr. Van der Goes van Naters Arb.en daarna prof. Romme (K.V.P.) en de laatste met geen woord op de principiële rede van zijn voorgan ger inging. De heer Van der Goes kon door het citeren van Katholieke voorman nen voldoende duidelijk maken, dat men in die kring vroeger altijd ge propageerd had. dat de bemoeiin gen van de bedrijfsorganisaties niet vallen buiten de werkingssfeer van 't staatsgezag. Behalve prof. Romme zelf citeerde hij het tegenwoordige K. V. P.-Kamerlid pater Stok man en prof. Veraart, die uitdruk kelijk stelde, dat de vertegenwoor. digers der Overheid in de bedrijfs organisaties deel van het bestuur CRIPPS VOORSPELT Oppositie heeft weinig vertrouwen in regering LONDEN. De Britse minister van Financiën, sir Stafford Cripps. heeft gisteren in het Lagerhuis de devaluatie verdedigd. De opkomst van de afgevaardigden op deze speciale bijeenkomst was zeer groot. Sir Stafford kondigde aan. dat de belasting op uitgekeerde winsten van 25 tot 30 procent zal worden verhoogd. Waarnemers zien in deze maat regel de invloed van de vakbeweging. Do minister voegde er aan toe. zich vrij tc achten, in zijn volgende begroting de grootte van dc dividen den wettelijk vast te stellen, indien de maatschappijen nog verder van de vrijwillige overeenkomst tot beperking van de dividenden zouden afwij ken. Loonsverhogingen aan arbeiders zullen slechts in uitzonderingsge vallen worden goedgekeurd. Dc minister doelde hier speciaal op de laagstbetaalde arbeiders De rest van zijn rede was ln hoofdzaak een her haling van hetgeen hij reeds eerder ten aanzien van dc devaluatie en de In Washington genomen besluiten had opgemerkt. Sir Stafford zei verscheidene ma len, hatelijkheden aan het adres van de conservatieve oppositie, waarvan de leider. Winston Churchill, om dit speciale debat heeft verzocht Maar Churchill bleef onverstoorbaar en liet zich niet uit zijn tent lokken. Cripps voorspelde ten slotte, dat door de devaluatie de kosten van levensonderhoud tegen het einde van het jaar slechts met ongeveer een procent zullen zijn gestegen Voor de conservatieve oppositie verklaarde Oliver Stanley, dat zijn partij geen vertrouwen in de rege ring had Hij noemde de devaluatie een lapmiddel meer in een hele reeks lapmiddelen. Stanley ver klaarde niet voor de vrije wissel koers te zijn, doch vroeg zich af of er niet een middenweg, een „fluc tuerende koers" gevonden had kun nen worden. David Eccler. de tweede spreker der conservatieven verklaarde, dat de regering de dominions en de Europeso landen had moeten raad plegen in een gezamenlijke bestu dering van de koers, welke de beste uitzichten op grotere dollar verdiensten zou openen. „In plaats daarvan." aldus Eccles ..is een unila terale devaluatie de Westeuropese landen in het gezicht gesmeten op het ogenblik, dat zij bereid waren een unieke stap vooruit in economi sche samenwerking te doen". ln het zoeklicht 7 GELAND Attlee blaast verzamelen ALLERWEGE ziet de Labourre- gering zich thans voor ernstige moeilijkheden geplaatst. In de ge lederen van de Arbeiderspartij en bij de vakbonden verneemt men steeds meer critiek od haar beleid. De arbeiders zijn ontevreden oyer het loon- en prijspeil en voelen zich bedrogen in hun verwachtingen omtrent de socialisatie. Juist op dat moment deed zich de noodzaak van devaluatie voor. De vrees voor duurte is aangewakkerd, de be staande onrust is toegenomen. Daarbij komt dan nog de oppositie der Conservatieven. Het kabinet Attlee gaat nu de vertrouwenskwestie stellen. Niet in de eerste plaats om Churchill c.s. voor de consequenties van hun po litiek te plaatsen. Er is niet de min ste twijfel over. dat zij bereid zijn die conse quenties te aan vaarden. Maar evenzeer staat 't vast. dat zij dit maal bij het komend devaluatiede bat nog geen motie van wantrou wen zouden hebben ingediend. Attlee stelt de vertrouwenskwes tie bovénal aan zijn eigen partijge noten. Hij vraagt hun als het ware op de man af. hoe ernstig hij de critiek in eigen kring moet nemen. Hij wil weten, wat hij aan hen heeft, want in een sfeer van wan- troi wen kan geen kabinet regeren zeker niet in de huidige omstandig heden. Zijn zij zo verbitterd, dat zij hem de woestijn in willen jagen? Zo niet, laten zij hem dan steunen, want de conservatieven zullen het zeker niet doen. Attlee heeft „ver zamelen" geblazen. Zoals hij dezer dagen ook „verzamelen" blies in zijn grote rede te Llandudno in Wales. PRAAG. Minstens twintig vooraanstaande communisten in het Hradec-Kralove-district in Bo- hemen zijn gisteren gearresteerd. De arrestaties vonden plaats, nadat een geheime opslagplaats van wa pens was ontdekt onder de vloer van een der bij de plaatselijke So- kol-organisatie in gebruik zijnde openbare gebouwen. Rustig herfstweer Weersverwachting geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond: Vrij frisse ochtend met op vele plaatsen nevel of mist. Later op de dag fraai herfst weer met ongeveer dezelfde middagtemperaturen als van daag. Zwakke wind hoofdzake lijk uit oostelijke richtingen. 29 Sept.: Zon op 6.36. onder 18.24; Maan op 15.55, onder 22.25. Koninklijke onderschei- ding voor vice-admiraal Pinke DEN HAAG. Vice-admiraal A. S. Pinke, commandant van de zee macht in het Oosten en hoofd van het departement van marine in In donesië is bij Koninklijk Besluit benoemd tot Commandeur in de orde van de Nederlandse Leeuw (bij bevordering). SPECIALE TREIN VOOR DE „OLDENBARNEVELT" AMSTERDAM. Zaterdag 1 Oc tober zal de „Johan van Oldenbar- nevelt" van de Mij. Nederland met 1250 passagiers, voornamelijk vrou wen en kinderen, uit de Amsterdam se haven naar Batavia vertrekken. Van Den Haag zal te 8.01 uur een speciale trein vertrekken die te Amsterdam rechtstreeks naar het inschepingsterrein aan de Javakadc zal doorrijden. Deze trein stopt ook te Leiden, Heemstede en Haarlem. Nieuwe bewapening zal straaljagers en kruisers omvatten ROME. Italië zal zijn leger tot volledige volgens het vredesverdrag toegestane sterkte uitbreiden en op 1 Januari beginnen met het bouwen van een nieuwe vloot, aldus heeft de minister van defensie. Randolfo Pacciardi. zo juist meegedeeld. Pacciardl vertelde de Kamer van Afgevaardigden, dat de vloot krul- sers, torpedobootjagers en kleinere schepen zal omvatten en dat Italië ln. maar stelde zich meer tot taak j van pUm |s hpl |aa(stt type straalrevfchtsvlicstulgen te kopen om zt)n luchtmacht te moderniseren. HU zei verder, dat het leger tot 250.000 man (soldaten en gewapende politie), de limiet, die krachtens het vre desverdrag ls toegestaan, zal worden versterkt. Het aantal Infanterie divisies zal worden gebracht van acht op twaalf. Sommige divisies zul len met pantserwagens uitgerust worden. Pacciardi vertelde niet, waar de moeten uitmaken en ervoor zorgen, dat hun werkzaamheid op het alge meen belang gericht is. Spr. constateerde, dat terwijl zich by de socialisten een ontwikkeling heeft voltrokken van klassestrgd naar algemeen belang, de katholle, ken van het algemeen belang naar het groepsbelang zjjn gedaald, zo dat het thans voorgestelde wetsont werp eigeniyk een stuk katholiek syndicalisme is. De practische toe passing zou kunnen leiden tot een oplossing van de Staat in syndica ten zonder gemeenschapsbinding. Uitdrukkelijk verlangde hg, dat bij de functionele decentralisatie het wezen van de Nederlandse rechts staat onaangetast biyft. De heer Romme ging hierop niet om de zedelijke waarde van P.B.O. te belichten, zowel voor werknemers als voor ondernemers. Naar de katholieke opvatting moe ten productschappen en bedrgfs. schappen geen organen zijn van de Staat maar i n de Staat, Hy gaf dan ook rrfet zoveel woorden tc kennen, dat als de Kamer de verhou ding tussen Overheid en bedrgf, zo als deze in het wetsontwerp is neergelegd, zou wijzigen, dc K.V.P. tegen zou moeten stemmen. Met enige spanning werd de rede van de heer Oud (V.V.D.) tege moet gezien, omdat deze kenner van ons staatsrecht tgdens de rede van de heer Schouten, de vorige week Vrijdag, interrupties had afgevuurd, welke deden vermoeden, dat hy in tegenstelling tot de heer Schouten het instellen van bedrijfsorganisa ties by Koninklijk Besluit ln stede van bg de Wet wel toelaatbaar achtte. Hy verklaarde echter gis teravond. dat naar zgn mening de Grondwet zich niet verzet tegen het regelen van de bevoegdheden der nieuw in te stellen organen by Koninklgk Besluit, doch wel tegen het instellen van organen en licha men op deze wyze. Op dit punt achtte hij het wetsontwerp op ge. spannen voet te staan met de Grondwet. De bezwaren, door de regering ontwikkeld tegen Instel ling by de wet o.a. de tydrovend- heid dier procedure vermocht de heer Oud niet te delen. Overigens huldigde hij het standpunt, dat de P.B.O. slechts aannemelgk is als de rechtstreekse overheidsbemoeiing zo gering mogelgk is. De heer Stapelkamp (A.R.) betreurde, dat in het ontwerp op belangrijke punten is afgeweken van het advies der staatscommis sie-Van der Ven. Daardoor is by de ondernemers veel weerstand tegen de P.B.O. ontstaan. Nee tor li. Heus ln een boekwinkel in de Pa- rijse Rue de Rivoli bladerden twee statige Amerikaanse da mes in werken van Ri»nbeaud en Verlaine. Plotseling zei die, welke belangstelling voor Ver laine toonde: Van het moment af, dat we naar San Francisco terugkeren moeten we werke lijk serieus beginnen met Frans tc leren. Als uw tomaten het niet goed doen, geef zz don bouillon van rundvlees en bier. Dit re cept is afkomstig van een ge- pensionneerde Britse scheeps kapitein, die van deze ingre diënten zelf lekker opknapte toen hij zich wat s'ip voelde en toen op het idee kwam, dat het misschien ook wel iets zou zijn voor zijn tomatenplantjes. Hij kreeg een recordoogst en de vruchten smaakten bijzonder lekker. Honden en andere dieren worden niet toegelaten", staat er te lezen op een bord bij de ingang van de Londense dieren tuin. De heer C. J. Clark uit het Amerikaanse plaatsje Paris in Tennessee is vader van zijn 25e kind geworden. Zijn vrouw is 29 jaar. De heer Clark zelf is 75 jaar en voor de zesde maal getrouwd. N.J straalvliegtuigen zullen worden ge kocht, maar men gelooft algemeen, dat dit in Engeland zal geschieden. Hij deelde wel mede, dat Italië on derhandelingen voert over vergun ningen voor het bouwen van straalvliegtuigen in het binnen- Italië is van plan het volgend jaar twee kruisers te moderniseren en twee luchtafweerschepen en zes torpedobootjagers te bouwen. „Indien wij onze marine niet ver nieuwen en de verdediging van onze zeeën en van onze kusten aan de geallieerde marines moeten toever trouwen, betekent dit, dat wy onze onafhankelijkheid opgeven", aldus de minister. Hij verklaarde, dat door ver ouderde Italiaanse vliegtuigen dit jaar 110 ongelukken zijn veroor zaakt. waarvan vijftien een dode lijke afloop hadden. AAN DE VOET der Nederlands Hervormde Kerk tc Amcrongen wachten drie klokken geduldig, met de klepel aan hu* zy, tot ze in de toren rullen worden gehe sen. Ter bescherming tegen de regen, heeft men er een houten afdak boven gebouwd. Als de achtergrond niet zo landelijk was, rou men denken met een stalletje op 't Amsterdamse Wa- terlooplein te doen te hebben. Vrije Rijnvaart komt ter sprake DUISBURG. De Nederlandse wens met betrekking tot een vrije deelneming van Nederlandse sche pen aan de scheepvaart op de Duit se wateren, op basis van dc overeen komst van Mannheim, die in 1388 door de oeverstaten van de Rijn is ondertekend, heeft in Duitse re- dersknngen een levendige reactio veroorzaakt. Duitse reders zeggen, dat de Duitse Rijnvloot, die door de oorlog cn de herstelbetalingen be langrijk verzwakt is, niet meer op dc Duitse waterwegen tegen de bui tenlandse vloten kan concurreren. Dc bevoegde geallieerde autori teiten hebben aan de consuls-gene raal van Nederland. België. Frank- rUk en Zwitserland verzocht verte genwoordigers van dc reders in hun landen te benoemen voor de aan staande conferentie van de oever staten van de Ryn. tijdens welke al deze vraagstukken besproken zullen moeten worden met de Duitse verte genwoordigers. Datum en plaats van de bijeenkomst zijn nog niet vastge steld. China klaagt Rusland bij de V.N. aan LAKE SUCCESS. China zal de Sowjet-Unie officieel ervan be schuldigen het Chinees-Russische verdrag te hebben geschonden en de politieke onafhankelijkheid en territoriale onschendbaarheid van China te hebben bedreigd, aldus heeft dr. T. F. Tsiang, het hoofd van de Chinese delegatie bij de Verenigde Naties, in Lake Success tegenover de pers verklaard. Tsjiang zei verder, dat hij om op neming van deze beschuldiging op de agenda van dc Algemene Ver- f?dcring en spoedige bespreking rvan verzocht heeft. Tsjiang wei gerde de essentie van zijn beschul diging bekend te maken, zeggende dat de volledige détails tc zijner tijd bU de bespreking in de poli tieke commissie van de V.N.-As- semblée aan het licht zouden komen. Garry Davis in het gevang PARIJS. Garry Davis is giste ren voor de rechter verschenen we gens het posten voor een Parijse ge vangenis. waarin een principiële dienstweigeraar is opgesloten. De „wereldburger no. 1'' was van plan zolang voor de deur van de gevan genis te blUven. tot de dienstweige raar werd vrijgelaten. Na verwijde ring door de politie keerde hU steeds weer terug. Gisteren werd dc zaak op verzoek van dc verdediger uitgesteld tot 4 October. Davis is naar de gevange nis teruggebracht, daar hU niet om voorlopige invryheidstelling wilde verzoeken. HU verklaarde, dat hy vastbesloten was „met woord m daad" zijn strijd ten behoeve van principiële dienstweigeraars voort te zetten. Voorlopig geen devaluatie- debat DEN HAAG Dc voorzitter van de Tweede Kamer heeft gister middag meegedeeld dat de minister van financiën hem heeft bericht dat hij met de studie van het de valuatie vraagstuk nog niet zo ver gevorderd is, dat op korte termyn mededelingen aan de Kamer kun nen worden verstrekt. Peking hoofdstad van communistisch China HONGKONG. Peiping. de hoofdstad van het oude China, is ge kozen als hoofdstad van de Chinese volksrepubliek. De stad zal opnieuw haar oude naam Peking dragen. De communistische politieke raadple gende conferentie, die te Peiping wordt gehouden, heeft tevens een nieuwe nationale vlag. een voorlo pig volkslied cn statuten voor de or ganisatie der nieuwe republiek aan genomen. SURINAME'S NIEUWE GOUVERNEUR HET VOORMALIGE LICHT SCHIP „HAAKS" heeft thans onder de benaming „Hollands Gloriede bestemming gekregen van internaat voor sociale jeugd zorg. Hier worden jongelui op geleid tot varensgezel. Onder be langstelling van hun kameraden volgen enige jongens in een sloep hun commando's op. (Van onze speciale verslaggever WAGENINGEN. Een scherpe echt Friese kop. als hU spreekt een licht Fries accent, wat terughoudend bij het eerste contact, een obser veren van de bezoeker terwül de vingertoppen van beide handen tegen elkaar gedrukt worden. Zo zit Mr. J. Klaasesz tegenover mU in de kleine burgemeesterskamer van het stille raadhuis van Wageningen. Deze zoon van het Noorden, geboortig uit IJlst, het dorp waar de schaatsen van daan komen, gaat over een goede maand scheep naar Zuid.Amcrika om daar de eervolle, maar zo moeilijke post van gouverneur van Suriname te gaan bekleden. het werk, dat ik ginds krijg te ver richten, wil ik liever nog niet uit spreken. Daar is de hele affaire nog te vers voor. Ik moet eerst een grondige studie van land en volk maken en van de gehele pro blematiek. Ik heb daartoe al tal van relaties in het land aange knoopt en ik heb ook al enige ma len gesproken met de vroegere gouverneur, de heer Huender, die momenteel te Utrecht ziek ligt. U weet natuurlijk, dat de positie van de gouverneur in de toekomst iets anders zal liggen dan vroeger. Maar de gehele staatsrechtelijke constructie is momenteel nog op de helling. Ik vergelijk de positie van de gouverneur in de toekomst min of meer met die van de com missaris der koningin in een pro vincie. bestuurstechnisch althans, hoewel zich natuurlijk tal van an dere problemen voordoen. De in vloed van de gouverneur zal, zeker voorlopig, nog vrij groot blijven. Dit kan ik u wel zeggen, dat het mij altijd verwonderd heeft, hoe weinig de gemiddelde intellectueel in Nederland van Suriname weet. Als ik iets van plan ben. dan is het wel te streven naar een veel nauwer contact tussen de bevolkin gen van Nederland en Suriname. Het moet b.v. mogelijk zijn, dat Over en weer een beter contact gewenst Als ik naar buiten kgk zie ik aan de overkant van het pleintje het paard van de groentenboer stil houden voor een huis. Een kist aardappelen wordt met een plof op de straat gezet. „Dat zal een hele overgang voor u zijn", zeg ik, „van hier naar Paramaribo". „Dat zal het zeker", zegt de burgemeester. „Hoe het komt, dat men juist mij heeft aangezocht om gouverneur van Suriname te worden kan ik u niet zeggen", antwoordt hij op mijn vraag. „De uitnodiging was ook voor mij een volkomen verrassing. Minister Götzen, die me de vorige maand ontbood, zei dat men iemand nodig had met bestuurskwaliteiten. Men neemt dus aan, dat ik daar over beschik. Verder heeft mijn studie van het internationale recht en myn arbeid op internationaal gebied (bij de Unesco) mij natuur lijk in aanraking gebracht met problemen, die zich ook in Surina me, met zijn bijzondere ligging, dagelijks voordoen. De gedachten, die ik heb over hier in de leeszalen de dagbladen uit Suriname cn trouwens ook die uit Indonesië liggen. De verzending zal dan veel minder kostbaar moe ten worden. Ik zie in Suriname een land met een grote toekomst, ook om in de industrie Nederlanders op te ne men. Denk aan de boscultuur, aan het hout uit de oerwouden, denk aan het bauxiet. Het land is wèl vier maal zo groot als Nederland, maar er wonen slechts 200 000 mensen, waaronder maar enkele duizenden Nederlanders zijn. Met het oog op het klimaat zullen de Nederlanders er echter geen zwaar lichamelijk werk kunnen doen. wel leidende en toezichthoudende ar beid. Dat wil niet zeggen, dat ik de inheemsen als de werkpaarden wil beschouwen. Integendeel. Aan de scholing van de heterogene in heemse bevolking is nog veel te doen. Ook in dit opzicht wacht mij een interessante taak. En dan moet er zeer veel ge bouwd worden. Er is wel hout ge noeg. maar ander bouwmateriaal ontbreekt. Het land heeft behoefte aan veel meer mensen om het werk te doen. maar er zijn geen huizen voor. En om huizen te bouwen heb je. afgezien van het materiaal, weer arbeiders nodig, die ergens moeten wonen. Die vicieuze cirkel moet doorbroken worden. Samenvattend kan ik u wel zeg gen, dat mijn vrouw en ik met ons zoontje van acht jaar in November vol goede moed naar Suriname gaan. Ik ga ook met veel enthou siasme. hoewel het mij leed doet, dat ik Wageningen. waar ik al aar dig ingeburgerd raakte en waar ik nog veel op mijn programma had staan, vaarwel moet zeggen. Wij vertrekken on 11 November en wij gaan met de boot Dat is beter met het oog op de protocolaire ont vangst. Eind November zal in de Staten van Suriname de ambtsaan vaarding plaats vinden. A.s. Vrij dag neem ik afscheid als burge meester. Mijn benoeming tot gou verneur van Suriname gaat op 1 October in". Gemeente Hilversum zorgt voor babies HILVERSUM Het gemeen- tebestuur van Hilversum strekt zijn zorgen niet alleen uit over financien en verkeersproblemen, over woningvraagstukken en onderwijszaken, maar ook over de Hilversumse babies. By de bouw van een nieuto complex arbeiderswoningen heeft men een groot terrein gereserveerd voor de aanleg van 'n speeltuin en een plantsoen. Van gemeen tewege zullen hierin grote, ver plaatsbare babyboxen worden neergezet. J gevangenisstraf tegen Schmitz. HU hield bij deze eis rekening met het feit. dat Schmitz plotseling na de Dolle Dinsdag als jongste Krimi- nal-Sekretaer naar buiten moest optreden. De verdediger, mr. J. Beks, ver zocht het hof de meest mogeiyke clementie in acht te nemen. Het hof zal in deze zaak op 11 October uitspraak doen. Een klaverblad van vier, dat slechts onheil bracht AMSTERDAM. Voor het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof ver scheen vandaag de 40-jarige voormalige Kriminal-Sekretir M. H. W. Schmitz uit MUhlhelm aan de Ruhr, het vierde lid van een klaverblad, dat geen geluk, maar integendeel veel verdriet en onheil heeft gebracht. Twee leden er van, Vlebahn en Ruhl, hebben de doodstraf tegen zich horen eisen. Een derde lid, Vicrmann, is tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld. Schmitz wordt tcnlaste gelegd, dat hU heeft deelgenomen aan enkele fusillades, een brandstichting als represaillemaatregel, aan de mishan deling van gevangenen en aan dc moord op Hannie Schaft. Bij het verhoor vertelde Schmitz. dat hU reeds in 1930 bij de Duitse politie kwam. In 1933 ging hij over naar het leger, maar in 1938 weei naar de politie, omdat hij geen of ficier kon worden. In 1940 kwam hij naar Utrecht, in 1941 werd hij overgeplaatst naar Amsterdam. Op een vraag van de president, mr. J. A. van Hamel, of hij nooit tegen zUn inschakeling bij de vuur. pelotons heeft geprotesteerd, ant woordt de verdachte, dat hij aan het eind van zijn krachten was. Op de vraag, hoe of het komt. dat hij pas na Dolle Dinsdag werd inge schakeld, zegt hij, dat er invallers moesten komen en dat zijn kame raden met hun dikke buiken dat niet konden zijn. Schmitz erkent diverse punten van de tenlastelegging, maar be roept zich op het „Befehl ist Be- fehl". Dat hij gevangenen zou heb ben geschopt of geslagen ontkent hij. Er verschijnen echter getuigen, die of wel zelf door Schmitz wa ren geslagen of erbij waren toen hij andere gevangenen schopte. Vicrmann verklaarde, dat Schmitz de leiding had bij de exe cutie van Hannie Schaft. Schmitz zelf zegt, dat hij de executie wilde bespoedigen en daarom van achte ren op haar schoot. Toen de kogel op haar schedel ketste maakte Maarten Kuiper met een machine geweer eeri eind aan haar jonge leven. Vervolgens verklaarden enige getuigen, dat Schmitz hen by de verhoren correct had behandeld. Een medisch student verklaarde, dat hij destijds op voorspraak van Schmitz na zijn arrestatie door de S.D. was vrijgelaten. De advocaat-fiscaal, mr. J. C. Louet Feisser eiste daarop 10 Jaar Indonesië punt vijf op V.N.-agenda LAKE SUCCESS De Indone- sische kwestie is als vyfde punt op de agenda van de politieke com missie der Algemene Vergadering van de Verenigde Naties geplaatst. De Griekse kwestie en de voorma lige Italiaanse koloniën zullen eerst behandeld worden. Als derde punt staat de Sowjet-resolutie, die de „voorbereidingen voor een nieuwe oorlog" veroordeelt, op de agenda, als vierde punt de Palestijnse kwestie cn als zesde en laatste punt het rapport van de Veilig heidsraad. Sultan van Djokja tegen samensmelting van T.N.I, en K.N.I.L. BATAVIA De Republikeinse minister van Defensie, Sultan Hamengku Buwono van Djokja, heeft gisteren in Batavia verklaard, dat Nederlandse voorstellen tot ge leidelijke samensmelting van de T.N.I. met eer. onder leiding van Nederlandse officieren staand Indonesisch leger voor de Repu bliek onaanvaardbaar zUn. „Het in elkaar doen opgaan van tv/ee legers, die elkander hebben be vochten" acht de Sultan een nete lig psychologisch probleem. Kota Inten en Sibajak arriveren Zaterdag DEN HAAG. De troepensche pen „Kota Inten" en „Sibajak" worden in de nacht van Zaterdag 1 op Zondag 2 October in de haven van Rotterdam verwacht. Aan boord van de „Kota Inten" bevin den zich enige technische onderde len van de C-divisie „7 December", terwijl aan boord van de „Sibajak" een aantal militairen individueel wordt gerepatrieerd. De ontsche ping der beide schepen vangt, on voorziene omstandigheden voorbe houden. aan op Zondag 2 October pm 8 uur.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1