Brandweercommandant kan zijn fiets opbergen Raad machtigt 't college tot aankoop van auto DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Raadslid Hermans Haiiierstukken „Het staat in de sterren" ONS POSTDUIVENNIEUWS LMoteerr o even 2 "Woensdag 28 September I94.) De Amersfoortse gemeenteraad heeft Dinsdagavond in vol tallige vergadering een lijvige agenda afgewerkt. Er werd veel, soms wel te veel, gesproken. Een enkele maal praatte men langs elkaar heen, maar over het algemeen getuigden de dis cussies van grote terzake-kundigheid van de sprekers. Lang en breed sprak men over de brandweer-auto en over het rapport, dat de commissie t an onderzoek er over had ingediend. Men werd tenslotte het praten moede en er viel een wijs besluit: de eerste auto wordt inderdaad verkocht en een nieuwe auto die de brandweercommandant voor het vervullen van zijn taak zeer nodig heeft wordt aangeschaft. Raad kraakt harde noten over credieten De vergadering begon met de be ëdiging van het raadslid, de heer J. A. G. Alders (KVP). Burgemeester Molendijk sprak de verwachting uit, dat de heer Alders de gemeente met alle energie en toewijding zal die nen. De ingekomen stukken leverden weinig stof tot gedachtenwisseling op. Bij een voorstel van B en W. tot verlenging van tijdelijke aanstellin gen van enkele leraren en tot vaste die er in de raad was over zijn han delwijze. Hij meende echter, dat ge dane zaken geen keer nemen en kon namens zijn fractie medelen, dat er I ken tegen uitbreiding van de stad ztf behoren. Tenslotte werd het voorstel zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. CULTUURGROND? De voorlopige vaststelling van het uitbreidingsplan Leusderkwartier, waarbij de bouw naar het Zuidelijk gedeelte van de stad geen voortgang meer zal vinden, gaf de heer P. Kalkman (CHU) aanleiding om te waarschuwen voor een te roekeloos verspillen van waardevolle cultuur gronden. Hij maakte deze opmerking in verband met de plannen om Amersfoort naar het Noorden uit te breiden, waardoor cultuurgronden te Hoogland en Hoevelaken aan land en tuinbouw worden onttrokken. De heer dr. B. S. A. Al (Arb.) achtte het gewenst het uitbreidingsplan ook in de betreffende wijk ter visie te leg gen. De heer K. Coolen (KVP) stak de loftrompet over het plan, maar was bang, dat G S. bezwaren zou ma 200. De „Hollander" koerst nu weer Zuide lijk en verwijdert zich al meer en meer van de Caraibische Zee. De Hugenoten maken zich ongerust, want schipper Van der Decken schijnt helemaal te zijn verge ten, dat hij nog passa giers voor Cayenne aan boord heeft! Op zekere dag begeeft monsieur Lefèbre zich naar Van der Decken en vraagt hem. wat hij eigenlijk van plan is Direct springt de schipper boos overeind en schreeuwt: „Waar bemoeit u zich mee? Ik ben schipper aan boord van dit schip niemand ben ik verantwoording schuldig." Maar de gelovige Fransman antwoord kalm: „Ge schijnt te vergeten, seigneur, dat gij eens verantwoording moet afleggen voor Hem, die alles ziet." Van der Decken barst uit in een stroom van vloeken, want hij merkt, dat de Hugenoot weet, met welke duivelskunsten hij zich bezighoudt. „Wat me," roept hij uit, „of ik zet u ergens aan land! Ik heb met uw praatjes niets te maken." En die bedreiging schijnt hij te menen ook, want de drie passa- giers worden in hun kajuit opgesloten. geen bezwaar was tegen verkoop van de eerste auto. Hij kon echter alleen voor de aanschaffing van een nieu we auto zijn, als deze inderdaad no dig was. Die nieuwe auto moest dan rood geverfd worden en duidelijk het woord „Brandweer" voeren De heer Drewes bracht tenslotte dank aan de commissie voor haar rapport. De heer P. J. Hermans (KVPi merkte op. dat de brandweerauto voor 90r'c fou dienen voor brand preventie in de buitengemeenten. De gemeente Amersfoort zou dus beta len voor die gemeenten en vroeg gtll Vdll CJI/XCiC IIIUIL'II CU IUL VdSIC - --j» aanstelling van de tijdelijke leraar daarom het voorstel van B. en W. HERMANS B. F. Warmink, kreeg de heer Her mans (KVP) de gelegenheid er na mens de financiële commissie zijn grote teleurstelling over te uiten, dat ondanks de toezeggingen van het college, de raadstukken zeer laat in het bezit van de raadsleden kwamen De heer Hermans zag zich namens genoemde commis sie genoodzaakt mede te delen, dat, indien er wederom belangrijke stuk ken te laat worden toegezonden, de agendapunten, die er betrekking op hebben, te schrap pen. Men kan over belangrijke zaken niet oordelen, als men daar niet de gelegenheid voor heeft gehad, oor deelde hij. De bur gemeester was het daar volkomen mee eens en zei, dat deze kwestie in het college besproken was en dat er maatregelen getroffen waren om herhalingen te voorkomen. LUSIDINA! De openbare lagere scholen in on ze stad krijgen namen De raad be krachtigde een voorstel van B en W.. hierover, dat, zo vertelde Wet houder Spiekermann, nog gewijzigd was. De naam van de Leusderweg wordt namelijk in afwijking van wat men eerst voorgesteld had, nu Lu- sidina-school. De heer Jonkhart (Arb.) was bang, dat de kinderen de naam van hun eigen school niet zouden kunnen uit spreken. maar mevrouw Bienema Prop (VVD) vond de naam zeer juist, te meer omdat villa's en de rijschool daar in de buurt ook zo heten. Het bleek dat er nogal enig misverstand was over de juist heid van de naam Lusidina, maar de burgemeester zei. dat historici van de juistheid er van waren overtuigd. De Raad ging accoord met een voorstel om de mogelijkheid te ope nen, dat jonge scholieren met spraak gebreken spraakonderwijs krijgen en dat kinderen met afwijkingen in de lichaamshouding speciale gymnas tieklessen krijgen. De heer Wielinga (A.R..) kon de steun van zijn fractie aan dit voor stel geven, maar betreurde het ech ter, dat het nu noodzakelijk was ge worden. dat een gedeelte der ver antwoordelijkheid voor de opvoe ding nu van de ouders wordt weg genomen en gaat berusten bij de overheid. EEN RAPPORT Daarna kwam het advies van B. en TV. inzake het rapport van de Com missie onderzoek brandweerauto aan de orde. Dit rapport is niet aan de Pers verstrekt, zodat \vy niet vol doende op de hoogte zyn van de in houd er van. Uit de discussie echter bleek, dat het rapport grotendeels tot dezelfde conclusie kwam als de raadsleden tijdens een vorige verga dering. De hr. dr. J. B. Drewes (Arb.) ver duidelijkte het standpunt van zijn fractie over de kwestie. Hij wilde de geschiedenis zien in twee delen, namelijk: a. verkoop van de eerste auto en b. aanschaffing van de twee de auto. „Dit is echter de uiterlijke kant van het pro bleem". aldus de heer Drewes. „In wezen is het: a. Be voegdheid van het college om buiten de raad om te .han delen en b. de taak van de Brandweer commandant. De heer Drewes merk te op. dat het col lege lering had kunnen trekken uit de ontstemming, om een auto aan te schaffen op te schorten tot een regeling is getrof fen met de belanghebbende buiten gemeenten. De heer W. van Apeldoorn (CPN), die zitting had in de commissie van onderzoek, betreurde het. dat het college niet volledig opening van zaken had gegeven naar het Noorden. Waar vinden we dan de gronden om arbeiderswonin gen te bouwen?, zo vroeg dit raads lid zich af Wethouder J. Koopman (Arb.) bestreed de opvatting van de heer Kalkman. Hij achtte het moge lijk, dat cultuurgronden dienstbaar gemaakt aan de industrie meer zul len opleveren dan land- en tuinbouw zullen doen. Voor deze grotere op brengst kan men dan voedsel im porteren. meer dan de gronden kun nen opbrengen. Aan het verzoek van de heer Al zullen B en W voldoen en de wethouder meende dat Ged. Staten wel geen bezwaren zullen hebben tegen bouw van woningen zoals in het kernplan is bedoeld. Zo ja, dan is wijziging van het uitbrei dingsplan Leusderkwartier altijd mo gelijk. O. DIE CREDIETEN! Harde noten kraakte de Raad voorts over de crediet- en aanvul- i .,M Wfr en meende, dat lende crediet-aanvragen De heer P. J. Hermans (KVP) was als oudste lid van de financiële commissie haar woordvoerder. In deze com missie is men unaniem van mening, dat het nu toch tijd wordt om op te houden met als maar aanvragen van credieten en aanvullende credieten voor objecten, die men ook in zijn geheel had kunnen overzien. De in vesteringscommissie moet spoed be trachten, zodat men spoedig weet waar men aan toe is. De heer F. de Feber (VVD) kon zich niet aan het gevoel onttrekken, dat b.v. de crediet- aanvrage voor ver bouwing centrale boekhouding iets 'ie maken heeft met de instelling van de centrale kas. De heer Van Apel doorn trad in het voetspoor van de heer De Feber en de heer G. Wielin ga (AR) sloot zich aan bij de opmer kingen van de heer Hermans en de heer De Feber. Ook de heren K. Coolen en J. Vis (Arb.) uitten hun bezwaren over crediet-overschnj- dingen. Wethouder Koopman zeide tot de raad. dat men moet bedenken, dat de gemeentelijke huishouding een levendige, dynamische huishou ding is. Men kan niet alles voorzien. dr. DREWES stelt vragen V olkscredietverlening in juiste banen leiden Het lid van de gemeenteraad van Amersfoort, de heer P. J. Hermans, heeft toestemming vr»r~r r> n b«t College van B en W in de Raads vergadering te houden in de maand October, onderstaande vragen te mogen stellen: le. Heeft het College van B. en W. al eens overwogen of het gewenst is van gemeentewege (hierbij zoveel mogelijk gebruik makend van be staande niet ambtelijke instellingen) steun te geven aan het in juiste ba nen leiden van de volkscredietverle- ning in onze gemeente: 2e. Zo ja. wilt U de Raad dan me dedeling doen van Uwe mening in deze; 3e Zo neen. is het College van B. en W. dan bereid deze aangelegen heid met urgentie in studie te nemen en daarna de Raad mede te delen wat men in deze tneent te moeten doen. men het advies van de brandweer commandant over de eerste auto be ter had moeten be studeren. De heer J. de Gans (AR.) schaar de zich achter de woorden van de heer Hermans en ook dr. B S. A. Al (Arb.) was het met v. APELDOORN de KVP-spreker eens. Bij hen voeg de zich ook de heer R. Kok (VVD) COLLEGE BETREURT Burgemeester Molendijk zeide in zijn repliek, dat het college het be treurde. dat de auto reeds afgeleverd was voordat de beslissing van de raad was gevallen. De tijdsomstandigheden zijn van dien aard. aldus de burge meester, dat de mogelijkheden van aanschaffing van een goede auto niet eenvoudig zijn. Daarom zou hij gaar ne willen dat de raad zich nu uit sprak over het al of niet aanschaf fen van een commando-auto, zodat, als de mogelijkheid er is, dadelijk een auto gekocht kan worden. De burgemeester zette uiteen, dat de auto inderdaad zeer nodig is. De brandweercommandant moet op ieder tijdstip van de dag zeer snel van de ene plaats in de stad naar de andere kunnen rijden. Het betreft dus niet alleen bui tengemeenten De commandant moest nu reeds enkele malen fietsend naar een brand en arri veerde pas. toen het te laat was. Hij kan niet met de brand weerauto's en de spuitgasten mee rijden, omdat die binnen de minuut na het alarm al uit de kazerne weg moeten zyn en niet kunnen vach ten tot hun commandant er is, even min als ze hem eerst van huis kun nen halen. Er worden pogingen ge daan. aldus de burgemeester, om contributies te verkrijgen van de randgemeenten, zodat de gemeente Amersfoort niet alleen de kosten van brandbestrijding in deze gebieden zal moeten dragen. Ook met de Spoorwegen en het Min. van Oor log kan een regeling tot bijdrage ge troffen worden, die voordeliger is dan de bestaande. Dr. Al en de heer Van Apeldoorn voerden daarna nog maals het woord en de burgemees ter antwoordde hen opnieuw. BESLISSING Er werd tenslotte eerst gestemd over het voorstel, om de eerste auto te verkopen. Dat voorstel werd aan genomen met alleen de stemmen van de communisten tegen. Op voor stel van de heer Hermans werd ten slotte. toen men in een impasse dreigde le geraken over de redactie van het voorstel om een nieuwe auto aan te schaffen, de volmacht aan het college gegeven om een nieuwe commando-auto van klein model aan te schaffen. Tegen dit voorstel waren de heren Van Apeldoorn. Ter Burg (beiden CPN), De Feber, Kok (beiden VVD) en Timmerman (CH U). GEGRONDE VREES Het raadslid K. ter Burg (CPN) heeft bij de behandeling van het voorstel om eventuele aanvragers tot de bedrijfsgeneeskundige dienst toe te laten zijn bezorgdheid geuit over de toepassing van de clausule „periodieke keuringen". De heer Ter Burg is van mening, dat werkgevers op deze wijze de gelegenheid wordt geboden om zich van minder ge schikte werknemers te ontdoen. De heer J. Alders (KVP) zag dit gevaar niet en hij meende, dat er eerder sprake zal zijn van bescherming van de werknemer. Ook de heer R. Jonk- hart (Arb) uitte zich in die zin. Da heer Van Apeldoorn (CPN) onder streepte nog eens de argumenten van zijn partijgenoot. De heer Wielinga (AR) vond. dat de raad wel wat te ver ging in zijn beoordelingen en dat men er dingen bijhaalde, die eigen lijk tot de bevoegdheid van de rege ring behoren. De heer J. van* Stek (CHU) zag in de keuring van werk nemers een mogelijkheid tot het uit wisselen van personeel. Daarop bleek deze hele materie dan ook voor een belangrijk deel te berusten. Het is de geneeskundige dienst er om begonnen de werkne mers te plaatsen op de posten waar DE FEBER Wethouder C. van Zwol (CHU) h3d bij zijn eerste bezoek aan de CB toestanden aangetroffen, die dringend verbetering behoe ven. Vandaar deze voorstellen van vergroting machinekamer en wachtgelegenheid bij gemeen te-ontvanger Overigens hebben deze voorstellen, zo verklaarde de heer Van Zwol nadrukkelijk, niets te maken met de instelling van een centrale kas. Er werd nog uitvoerig gerepli ceerd. doch niettemin gingen de voor stellen om credieten te verlenen voor verbouw van kantoorruimten C.B. en verbouw kantoor gemeente ontvanger er z hst. door. behoudens de bouw van een kluis, waarmede B en W ook nog even willen wach ten tot de zaak met de centrale kas in het reine is. Tegen het verlenen van een aan vullend crediet voor verbouwing bij gebouw stadhuis had de raad veel bezwaren, die werden geuit door de raadsleden Coolen, Van Apeldoorn en Vis. Wethouder Koopman noem de het een moeilijke zaak en gaf toe dat de begroting krap was Toch wensen B. en W. aan deze methode vast te houden omdat ruimere be grotingen aanleiding zouden kunnen geven tot een ruimer gebruik van de geldmiddelen. Er werd over dit voorstel niet gestemd. Over de bestemming van het Bur gerweeshuis. namelijk vestiging van regeringswege van de dienst voor oudheidkundig bodemonderzoek was de raad gunstig gestemd. De voor zitter deelde daarbij nog mede, dat een geheel restauratieplan spoedig is te verwachten en uitte zijn vreug de over de grote medewerking die de regering ook financieel wenst te geven. GROTERE WONINGEN Het voorstel tot crcdiet-verlening voor de bouw van 81 woningen in het Soesterkwartier gaf de heer J. Alders (KVP) redenen tot de opmer king, dat de KVP-fractie nu nog voor dit voorstel zou stemmen maar slechts onder uitdrukkelijk beding, dat bij een eventueel volgend bouw project terdege rekening zou worden gehouden met de wens om wonin gen te bouwen voor grote gezinnen. Deze opmerking gaf dc heren Vis (Arb.) cn Al (Arb.) aanleiding om naar dc notulen van vorige verga deringen te grUpen waarin te lezen is, dat de KVP streeft naar wonin gen voor kleine gezinnen en voor jong gehuwden. Zij begrepen niet waarom nu plotseling deze nadruk kelijke wens van „bouw grote wo ningen" naar voren kwam. Wethouder Koopman bracht in nerinnering, dat Amersfoort 200 gro te woningen heeft gebouwd een aan tal waaraan geen andere stad in het land is toegekomen. Woningen, zo zeide de wethouder, waar gezinnen in kunnen wonen met vijf kinderen. Op een vraag van de heer Alders gaf de wethouder voorts te kennen, dat de bouw van woningen door wo ningbouwverenigingen een punt van overweging in het college uitmaakt. Het voorstel werd z.h.st. aangeno men. VERONTRUSTEND Bij een voorstel tot begrotingswij zigingen vroeg de heer Al naar de oorzaak van de aanzienlijke stij ging van de kosten van het onderbren gen van mensen in logementen. Daar voor is namelijk 5000. begroot in 1948 en nu blijkt 12.000 nodig te zijn. Wethouder Koopman onthulde dat het aantal uit zettingen onrust barend groot is in Amersfoort. De mensen, die buiten hun schuld uit hun woningen wor den gedreven moeten tijdelijk wor den ondergebracht in logementen Daarmede is de stijging van deze kosten dus verklaard. Gelukkig, zo zeide de wethouder, is er een ken tering en heeft men de kosten de laatste maanden van dit jaar sterk kunnen drukken, ook al door het ge reedkomen van een groot aantal wo ningen. Er ontspon zich tenslotte nog een discussie over koop en verkoop van de terreinen aan de Laan 1914, waar het N.V.V. een studieoord gaat bou wen. Het was een meer zakelijke kwestie, die het al of niet aannemen van dit voorstel niet in de weg stond Alleen de communisten, die niet vol doende inzicht in deze zaak beweer den te hebben, stemden tegen. WIJS BESLUIT Om het niet al te laat te maken, het was inmiddels half een, werden drie agenda-punten uitgesteld tot de volgende vergadering. Dc voorzitter deelde voorts mede, dat hij graag van de rondvraag af wil. Het college hoopt daarvoor een andere oplossing te vinden bv. in het stellen van schriftelijke vragen en het geven van schriftelijk antwoord. De heer Van Apeldoorn voelde zich in zijn democratische rechten aangetast. Hij en enkele andere leden van de raad kregen niettemin gelegenheid enke le vragen te stellen. Zij betroffen hoofdzakelijk verfraaiing van het stadsbeeld, betere verlichting (Wali- kerstraat enz.), plantsoen Bolders hofje, verbetering oude woningen aan de Gaslaan enz. Met deze rondvraag hoorde ook de eerste „echte" vergadering van de nieuwe raad tot het verleden. Van de motie Hermans, om kortheid te betrachten bij de discussie is nog niet veel terecht gekomen. Die kwaal schijnt hardnekkig te zijn! ALDERS De volgende agendapunten gin gen onder de hamer door of wer den na korte discussie afgedaan: Notulen; Ingekomen stukken en mededelingen; Voorstel van B. en W. tot verlenging van de tijdelijke aanstelling van enige leraren aan de Handelsavondschool cn tot vaste aanstelling van de tijdelijk leraar B. F. Warmink; Gunstig advies van B. en W. naar aanleiding van een verzoek van het bestuur van de O. L. Vrouwe Stichting om ten behoeve van de meisjesschool Muurhuizen 45 gelden beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van twee schoolkasten; Gunstig advies van B. en W. naar aanleiding van een verzoek van het bestuur der Amersfoortse Schoolvereniging om medewerking te verlenen voor het in gebruik nemen van een 9e lokaal in het schoolgebouw aan de Johan van Oldenbarneveltlaan; Voorstel van B. en W. tot het huren van twee lokalen van de R.K. Jongensschool aan de Van Marnixlaan ten behoeve van de Chr. School aan de Van Effenlaan; Voorstel van B. en W. een aanvul lend crediet te verlenen voor de inrichting van het voormalige po litiebureau tot woning; Voorstel van B. en W. tot wijziging van het raadsbesluit betreffende de bouw van 101 montage-woningen; Voor stel van B. en W. een crediet te verlenen voor het bouwrijp maken van terreinen voor de bouw van B. en W. een crediet te verlenen voor aankoop van een Ford Dear born tractor ten behoeve van de reinigingsdienst; Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een veror dening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der grondbelas ting; Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening op de heffing van een hondenbe lasting; Voorstel van B. en W. tot verhoging vai. het honorarium van de stenograaf der raadsvergaderin gen; Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldlening voor de woningbouw over het jaar 1949; Voorstel van B. en W. betreffende het opnemen van tijdelijk kasgeld in 1950; Voorstel van B. en W. tot overname van een strook grond aan de Vlasakkerweg van A. Noor- danus; Voorstel van B. en W. tot overname van een strook grond aan de Bergstraat van ir. A. J. van Hoytema; Voorstel van B. en W. tot aankoop van woningen en grond gelegen tussen de Woestij- gerweg en de Leusderweg, van P. K. van Eijkelenburg; Voorstel van B. en W. tot aankoop van het per ceel Scherbierstraat nr. 19 van H. A. van Zwieten; Voorstel van B. cn W. tot aankoop van de woningen Soesterweg 77/85 met achter die woningen gelegen grond van de N.V. Bouwbedrijf der Samenwer king; Voorstel van B. en W. tot op heffing van het bouwverbod druk kende op een terrein aan de Tes- selschadelaan; Voorstel van B. en W. een perceel grond aan de Ran- denbroekerweg aan de N.V. „Shell" te verhuren teneinde aldaar een Samenstelling van raadsafdelingen Voor de behandeling van de begroting is de Raad in de volgende afdelingen gesplitst: le afdeling. Voorzitter: J. Koopman. Plv. voorzitter C van Zwol Leden: dr. B. S. A. Al, mevr. A. van Bienema—Prop. K. Coolen. F. de Feber, J. de Gans. R. Jonkhart. P. Kalk maan, R. v d Kamp. mej. G. R Stien- stra, F. J. Swets, G Timmerman, mr. P. A G. Ubink, L. Waterloo. G. Wie linga 2c afdeling: Voorzitter: A. J. Spieker mann. Plv. voorzitter: C. van Zwol. Leden. J. A. G. Alders, W van Apel doorn. W. J. A. Baitels. K. ter Burg. dr. J. B Drewes, mr. F C A Eenhorst, mr Th. A. Fruin, J R. Hartings. P J- Hermans, R. Kok, Th. van Oort. J. van Stek, J. Vis. mevr. B. G. van Wljland. Vier voorstellen komen in volgende raadszitting De volgende agendapunten werden in verband met het late uur door de raad uitgesteld tot de volgende vergadering. Voorstel van B. en W. tot aankoop van gronden gelegen in het Krulskampkwar- tler van C. Bloemheuvcl. Voorstel van B. en W. tot het ver lenen van een crediet voor het inrich ten van een terrein nabij dc Isseltsewcg voor lompenopslagplaats. Benoeming van een gedelegeerde van de gemeente in het bestuur van dc Am bachtsschool (vacature W van Gent). Voorstel van B cn W. tot aankoop van gronden, gelegen nabij de Celslus- straat en aan de Stephensonstraat van P. K. van Eijkelenburg. College nam voorstellen voorlopig terug Het voorstel van B. en W. om een crediet te verlenen voor de bouw van een ontspanningsgebouwtje voor het woonwagenkamp is door het college op voorstel van de financiële commissie voorlopig teruggenomen. Evenzo ging het met het \oorstel van B. en W. tot onteigening ingevolge Koninklijk Besluit van 7 Mei 1945, stbl. F 67. van grond gelegen tussen de Eem cn de Linledijk. in eigendom toebehorend aan J. Bou- meestcr Men komt vermoedelijk in dit geval tot een vergelijk Demonstratie-avond van Gehrels instituut Het Gehrels instituut gaat onver droten voort met het organiseren van cursussen voor onderwijskrach ten. Op deze wijze wil men grotere bekendheid geven aan de nieuwere opvattingen omtrent het zangonder wijs op de scholen. Gisteravond gaf dc heer W. Gehrels een demonstrv tie in het gebouw van de Vrijzinnig Hervormden. Tol van onderwijs krachten woonden deze zangdemon stratie van een Amersfoortse school klas bij Bij het gebodene gaf de heer Gehrels een uitvoerige toelich ting De te Amersfoort te houden cursus van 40 lesavonden staat on der leiding van mcj. Renske Nieweg en wordt Dinsdagavond gehouden in de school aan de Van Oldenbarne veltlaan. Huzaren van Boreel naar Indonesië Hedenmorgen vroeg zyn de man nen van het 34e escadron van het regiment Huzaren van Boreel uit Amersfoort naar Indonesië vertrok ken. Er was voor dit vertrek veel belangstelling. Het trompettercorps van de Huzaren deed de militairen uitgeleide. montage-woningen; Voorstel van z.g. service-station op te richten. Anti-Vivisectie-actie op 4 October Jaarlijks herdenken wij op de 4de October dc sterfdag van Franciscus van Assisi. Hij was niet alleen een groot men senvriend. maar ook een waarachtig vriend van de dieren Daarom wordt in de gehele wereld op dc 4de October van ieder jaar door alle dierenvrienden „Wereld dierendag" gehouden, ook door de „Anti-Vivisectie-Stichting". Dit jaar zal de AntiVivisectic- Stichting een meer dan gebuikeliike activiteit onl plooien en door middel van meer dan 20 propagandakramen haar denkbeelden door geheel Ne derland verspreiden. Aan de kramen zal gratis oropa- gandalecxuur worden verstrekt, er zullen mondelinge inlichtingen wor den gegeven en er zullen brochures, prentbriefkaarten en speldjes wor den verkocht. De Anti-Vivisectie-Stichting wekt een ieder op dit belangtykfc werk le steunen en een bezoek aan één der kramen te brengen. De dieren zuilen U er dankbaar voor zijn! Te Amersfoort kunt U de kraam vinden aan de Arnhemse straat, t o. dc Amersfoarise Kei Transformatorstation Tesselschadelaan Blijkens een door de Raad geno men besluit zal mettertijd, nu het bouwverbod voor een terrein aan de Tesselschadelaan is opgeheven, al daar door de P.U E.M. een transfor matorstation worden gebouwd. Dit station zal de zuil. die nu op het ter rein tussen Tesselschadelaan. P. C. Hoofslaan en Utrechtseweg staat, vervangen. Examens Op het Maandag en Dinsdag j.l. in Den Haag gehouden examen voor het diploma Spraaklerares, uitgaan de van de Vereniging voor Logopae- die en Phoniatrie, slaagde onze stad genote mejuffrouw Marijke van Amerongen. DELFT De heer G. J. H. van Erp uit Amersfoort slaagde aan de Technische Hogeschool voor het propaedeutisch examen bouwkun. dig ingenieur. (Ingez. Med.) Hedenavond cn Donderdagavond in GRAND THEATRE om 8 uur: TOON HERMANS in Nog kaarten verkrijgbaar!! Haast U! Veiling van onroerende goederen In de Dinsdagavond gehouden vei ling van onroerende goederen, ten overstaan van notaris mr. S. van 't Eind te Amersfoort, werden de na volgende percelen publiek verkocht: het woonhuis met schuurtje en tuin Leusderweg 235, aan de heer W. Zijsveld q.q. voor 10.000. De twee woonhuizen met schuurtje en tuin Celciusstraat 64 en 66 aan de heer P. C. J. Engel voor 15.100. Het woon huis met schuurtje en tuin J. Toor- opstraat 19 aan de heer W. Zijsveld q.q. voor 4.100. De twee woonhui zen metschuurtje en tuin, G. v. Stel lingwerfstraat 16 en 18, opgehouden voor 6450.—. De vier woonhuizen en een winkelhuis, tevens woonhuis. Arnhemseweg 208, 210, 212, 214 en 216 aan de heer M. v. Sprakelaar. voor 21.600. De vier woonhuizen met schuurtje en grond Arnhemse- weg 198. 200, 202 en 204 aan de heer H. F. Dammes voor 14.600. De vier woonhuizen en een winkelhuis, te vens woonhuis, met schuurtje en grond, Bisschopsweg 97, 99. 101, 103 en 105 aan de gebroeders Jansen, voor 20.700. Bijzondere dag voor de H.A.P.A.M. Nieuw product betekent grote deviezenbesparing Voor de N.V. HAP AM in Amers foort was het een bijzondere mor gen. Na een langdurige periode \an ingespannen arbeid en xcel experi menteren kon namelyk een nieuw type hoogspannlngs-olie-sehakelaar, model E 33, worden gedemon streerd voor een zeer groot aantal directeuren van stroomles erende be drijven. De demonstratie geschiedde door ir J. van Velzen, die de super-visie op de vervaardiging van deze hooj- spanningsschakelaai heeft gehad. Hij gaf een uiteenzetting over het apparaat, dat oorspronkelijk alleen in Zwitserland door de N.V. Oerll- kon werd vervaardigd. Deze N.V. heeft echter de vervaardiging voo: Holland thans in licentie gegeven aan de N.V. HAP AM. Dit is dus het enige bedrijf in Nederland dat de schakelaars vervaardigd. Tot op he den waren deze apparaten in ons land in verband met de deviezen- moeilijkheden zeer moellyk te ver- krijgen. De vervaardiging door de N.V. HAPAM betekent dus een buiten gewoon grote deviezenbesparing. Het apparaat wordt in de handel gebracht door de N.V. Gebr. Van Zwaay. De N.V. HAPAM heeft, naar men ons mededeelde nog andere plannen, die van gi-oot belang zijn voor de Nederlandse industrie. APV „De Reisduif" Wedvlucht van Quiévraln uit, op Zondag 25 September 1949. In con cours 72 duiven. Aank. eerste duif 11.39.31 uur., aank. laatste duif 12.0.7 uur. Eerste aangew. 25 ct. J. de Vries en Zn. met no. 2; eerste aan gew. 10 ct. Gebr. Labrie met no. 4 Eerste Koningspoule J. de Vries cn Zn. met no. 2. J. H. Schram 1. 8, 12, 13; J. Maas- sen 3; L. Krabshuis 3, 11, 16, Gebr. Labrie 4; J. v. Walsum 5. 9. 18; W. Boegheim 6, 15; J. Overeem 7, 10, 17; J. de Vries en Zn. 2. Eindstand hokkampioenschap na- vlucht. 1. J. Overeem. 576 punten. 2. J. v. Walsum, 547 punten. 3. W. Boegheim. 534 punten. 4. J. H. Schram. 506 punten. 5. H. Pieters, 442 punten. Eindstand dv ïfkamp.oenschap na- vlucht. Pnt. 1. J. v. Walsu..., H. 49-216149 307 2. J. Barbie, H. 47-551611 288 3. J. Overeem. H. 46-295431 251 4. J. Barbie, H. 48-277425 221 5 W. Boegheim H. 48-277549 216 Eindstand kampioenschap A. W. Twee duiven. 1. J. de Vries en Zn., 427 punten. 2. J. Barbie, 388 punten. 3. J. v. Walsum. 345 punten. 4. D. Hofland, 273 punten. 5. H. Pieters, 257 punten. A.C.C. WEDVLUCHT Uitslag wedvlucht Quievrain op Zondag 25 September in concours 85 duiven. Los 8.30. Snelheid le duif 1195 meter, laatste 11.261 me ter. Kon. poul no. 1 speciaals no. 1. 3. Aangewezen 25 ct. no. 1 cn 4. Aangewezen 10 ct. no. 3. F Janzen Gr. 1 3. U Gerth Or. 2 21. J de Vries Rd 4, L Snijders Lp. 5 6 10 14 15 17. J Maarsen Rd. 7. Mevr. v d Berg Lp. 8 20. H J Hol Lp 9 13. Jr. Walsum Rd 11. Th. Gouw Or. 12 16 18 22. J. Over eem Rd. 19. A.C.C. KAMPIOENSCHAPPEN 1949 VITESSE Hok: P Wolffenbuttel Or. 1283 pnt. A Wiekart Or. 1245'/2 Pnt. J Verstraten Rd. 11904 pnt. Joh. v. Voorst Oo. 11853% pnt. S Vis- scher Or. 1174 V'2 P°t- Duif: B v d Burg Rd 277661 605 pnt. A Fitskie Dd. 277771 5244 pnt. Joh. v Voorst Dr. 280968 495% A Verstraten Rd. 279206 4824 pnt. J v d Burg Rd 552570 481 pnt. MIDFOND: Hok: S Visscher Dr. 689pnt. Mevr. v d Berg Lp 674 pnt. H Pie ters Dd 6533% pnt. J v d Heuvel Lp. 6191 t pnt. A Wiekart Rr. 618% pnt. Duif: S Visscher Or. 555692 3353/, pnt. Mevr v d Berg Lp. 282906 324% pnt. A Kaal Dr. 281507 285 \'2 pnt. F Jansen Lp. 283764 272 pnt. A. Kaal Or. 294125 2644 pnt. FOND: Hok: H Pieters Rd 955»., pnt. A Wiekart Dr. 723pnt. Mevr. v cl Berg Lp 534 pnt. J Klaassen Rd 499 pnt. J Leijenhurst Or. 498% pnt. Duif: H Pieters Rd. 295434 382 pnt. Idem Rd. 522760 366 pnt. Idem Rd. 552762 319% pnt. J de Bruin Lp. 556098 254 pnt L. Snij ders Lp. 557143 244 pnt. JONGE DUIVEN Hok: P Wolffenbuttel Or. 35303/, pnt. A Wiekart Or. 3150% pnt. W Gerth Or. 2939 pnt. Joh. v Voorst Or 2694 pnt. J de Vries Dd. 26493/, pnt W v Kuilen Or. 2649?; pnt. J v Walsem Rd 2607 pnt. Duif: P Wolffenbuttel Or. 219844 1537 pnt. M v Kuilen Or. 220462 1454 pnt. P Wolffenbuttel Or. 219834 1411% pnt. M v Keken Or. 218231 1227% pnt. P Wolffenbuttel Or. 219825 11943% pnt. H J Hol Lp. 222606 1178% pnt. A Wiekart Or. 220023 11753/; pnt. NA VLUCHT: Hok: W Gerth Or. 483% pnt. F Jansen Lp. 390% Pn*. H «J Hol Lp 344 pnt. Mevr. v d Berg Lp 336% pnt. H Heideveld Or/324% Pn l Duif: F Jansen Lpa 283764 210% pr.t. J v Walsem Dd. 2 1 614 9 2004 pnt. W Gerth Or. 217663 195% pnt H Heideveld Or. 11066 146 pnt. F Jansij Lp. 594927 136% pnt. Generaal kampioen over alle vluchten: 1. A. Wiekart or. 584S punten. 2. P. Wolffenbuttel or. 4861 pnt.; 3. W. Gerth. or. 4815 pnt. 4. S. Visscher or. 4519% pnt. 5. Joh. Voorst or. 4335 pnt. Eindstand verenigingskampioen schap: 1. Ordonnans 18742 pnt. 2. Reisduif 17060 pnt. 3. Luchtpost 14720 yx pnt. 4. Koerier 6967% pnt Vertind koperdraad ontvreemd Bij een fabriek te Amersfoort is 27 kilo vertink-koperdraad ont vreemd. De politie achtte het raad zaam de Amersfoorter Van E. in verband met deze affaire aan te houden en in te sluiten. Burgerlijke Stand GEBOREN: Adriaan. z v D Vos en E Dunk; Hendrika. dvGvd Kraats en J M Alfrink; Adriana W G, d v J Timmer en G G v d Visch. GETROUWD: F G van Hunnik en S W v d Pol. OVERLEDEN: Willem Priem. 84 jr. wed. v. B Bliekendaal eerder van C. Verhoef; Bart van Westerlaak 53 jr. geh. m. G K Schimmel. GRAND THEATRE: „Paniek in het Warenhuis". Zondag 2. 4.15, 645 cn 9 uur; Dagelijks 2.30, 6.45 en 9 uur. Woensdag 28 cn Donderdag 29 September, elke avond 8 uur pre cies: optreden van Toon Hermans in „Het staat in de sterren". CITY THEATER: „Het avontuur begon in Bombay". Zondag 2, 4.15, 6 45 en 9 uur; dagelijks 2 30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van 27 t.m. 29 September: „30 Seconden boven Tokio", dagelijks 2.30, 6.45 en 9 uur. 2630 Sept. St. Joriskerk. Zen- dinestentoonstelling „Zento". 30 Sept. Monopole. Stichting Ned. Zwitserland. De heer K. Dorren „Het Zw.tserse nationale park", 8 u. 30 Sept. Gebouw Tulpstraat 37. Jeugdver. Immanuël. Films over In donesië, 8 uur. 1 Oct. Amicitia. A. T. E. „Scha kels", 8 uur. Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur; Uitlening voor kin deren: Woensdag- en Zaterdagmid dag van 2.304.30 uur; Leeszaal dagelijks van 1012.30 en 2-5 uur: bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 710 uur. R.K. Openbare Leeszaal, Wijers- straat 2. Geopend van 101 uur en 2.305.45 uur. Maandag en Vrijdag 79 uur. Uitlening van 1112.30 u. <'usdpn Burgerlijke Stand 18—24 Sept. Geboorten: Aleida Elisabeth, dochter van A v Herwaarden en van C. Kruithof. Aleida. dochter van H. Roskam en van H. de Wit. Huwelijk: W. Laseur en G. Ouds hoorn. Overlijden: geen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2