Bouw van R.K. kerk,550huizen en aanleg van viaduct Aantekeningen hij Uitbreidingsplan Leusderkwartier D.v.A.-kalender 1950 Het staat in de sterren" vindt goed onthaal Afsluiting van stadsuitbreiding naar het Zuiden u even Demobilisatie-raad spreekt met de werkgevers 2 Donderdag 29 September 1949 UITBREIDINGSPLAN LEUSDERKWARTIER O Vestiging van veertig winkels en bouw van hoog woninggebouw Bij de herziening van het uitbreidingsplan Leusderkwartier Is de be. grenzing aangehouden van het vigerende uitbreidingsplan Leusderkwar tler. Dit betreft het betrekkelijk kleine gebied begrensd door: Leusdpr. weg, spoorlijn AmersfoortResteren, Arnhemseweg en Dodewcg. Deze wijk vormt geen afgerond geheel, maar hangt nauw samen met Indische buurt en het ArnhemsewegVermeerkwartier. Daarom was het byv. niet mogelijk aan alle behoeften in dit kwartier te voldoen, maar moesten verschillende bestemmingen een plaats toebedacht worden in deze aansluitend ekwartieren; met name kon een goede plaats voor een R.K. kerk niet in deze wijk worden gevonden, maar Is deze In verband met de ligging van de kerk op de berg (aan de Jacob Catslaan) gedacht op of in de naaste omgeving van vhet Stort. Ingang' sportveld bij Zandbergen" Het wegenschema van het Leus- derkwartier is geheel gespannen tussen de stedelijke radiaalwegen Leusderweg en Arnhemseweg. ter wijl de grens van de bebouwing aan de zuidzijde wordt gevormd door de weg, welke de verbinding vormt tussen Borneoplein en het Stort. Het wegenschema binnen deze driehoek kon in grote trekken wor den overgenomen van het bestaande uitbreidingsplan De bestaande wegen maakten in grijpende veranderingen hoe ge wenst misschien ook vrijwel on mogelijk en volstaan werd met het projecteren van aanvullingen, waar de bestaande toestand gaten ver toont. HANDHAVING SPORTVELD Aan het karakter van do Leus derweg zal door dit plan weinig kunnen worden veranderd. Het sportveld Is gehandhaafd met dien verstande, dat de ingang niet aan de Leusderweg is gelaten, maar aan de kant van Zandbergen is gebracht, waar behoorlijke par keergelegenheid en ruimte voor het opvangen \an mensenmassa's kon worden geprojecteerd. Hier is te vens een gemakkelijke afvloeiing mogelyk naar de weg, welke de be bouwing van het recreatiegebied Nimmerdor scheidt. Aan het geprojecteerde woning- gebied valt niet zoveel toe te voe gen. Opmerkelijk is wellicht, dat de scheef op elkaar gerichte uit het bestaande plan overgenomen en deels bestaande wegen volkomen ten onrechte de belangstelling rich ten op het ontmoetingspunt dezer lijnen, dat echter zonder enig be lang is. Zo goed mogelijk is getracht de doorverbinding naar de achterter reinen der ambachtsschool af te lei den. Als einddoel dezer belangrijke richtingen werd de verlengde Evc- rard Meysterweg aangewezen, welke dan ook mede door boom planting en winkelbestemming en niet in de laatste plaats door zijn verbinding van de Van Campen- straat met Vermeerstraat een vry belangrijk tracé geworden is. HOOG WOONGEBOUW Zuidelijker is op het driehoekig terreinoverschot, dat door weer de zelfde scheef gerichte wegen wordt opgeleverd een hoog woongebouw geprojecteerd, dat enerzijds met z(jn zuidgevel uitzicht biedt op het scho ne bosgebied en dat anderzyds van uit het bos het silhouet van de be bouwing interessanter maakt. De hierbij aansluitende plein- bebouwing is groter gedacht dan de gebruikelijke eengezins- woningbouw in dit gebied. Hiervoor is het zgn. twee-op een type bedoeld, dat in onze middelgrote Nederlandse ge meenten een veel gebruikte vorm is (twee bovenwoningen boven een benedenhuis van dubbele breedte). In het plan zyn twee scholen op- genomen: een nabij de Woestyger- weg en een nabij de Leusderweg. Waar het noodzakelijk is gebleken de uitbreiding der stad naar een an_ dere richting te doen plaats hebben dan tot dusverre geschiedde, zal het een ieder vanzelfsprekend voor komen, dat met de compacte be bouwing de meest zuidelijke verbin dingsweg tussen Leusderweg en Arnhemseweg zo min mogelijk werd overschreden. Dit is slechts daar gebeurd waar de bestaande brok kelige uitloper der bebouwing van GRAND THEATRE: Paniek in het Warenhuis". Zondag 2. 4.15, 6 45 en 9 uur; Dagelijks 2.30. 6.45 en 9 uur. Woensdag 28 en Donderdag 29 September, elke avond 8 uur pre cies: optreden van Toon Hermans in „Het staat in de sterren" CITY THEATER: „Het avontuur begon in Bombay". Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur; dagelijks 2 30. 6 45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van 27 t.m. 29 September: ..30 Seconden boven Tokio", dagelijks 2.30, 6.45 en 9 uur 2630 Sept. St. Joriskerk. Zen dingstentoonstelling „Zento" 30 Sept. Monopole. Stichting Ncd. Zwitserland. De heer K. Dorren „Het Zwitserse nationale park", 8 u. 30 Sept. Gebouw Tulpstraat 37. Jeugdver. Immanuel. Films over In donesië, 8 uur,. 1 Oct. Amicitia. A. T. E. „Scha kels", 8 uur. Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur; Uitlening voor kin deren: Woensdag- en Zaterdagmid dag van 2.304.30 uur; Leeszaal dagelijks van 1012.30 en 2-5 uur: bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 710 uur. R.K. Openbare Leeszaal, Wijers- straat 2. Geopend van 10—1 uur en 2-305.45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 u. de Buys Ballotbuurt ingesloten moest worden. De oude beukenlaan naar Zand bergen loopt gedeeltelijk parallel aan bedoelde verbindingsweg en zal by het openlaten van het tussenlig, gende terrein een fraai samenspel met deze opleveren. De terreinen aan de zuidzijde van deze laan zijn bestemd voor land- huisbouw. De hier op te richten hui zen hebber, de tuingevel op het zui den en het uitzicht op de bossen. VIADUCT BIJ 'T STORT Waar de meerbedoelde verbin dingsweg aansluit op het Stort is een viaduct geprojecteerd over de spoorlijn naar Hestoren. Voor dit viaduct is in hot Stort reeds thans een bruggehoofd aanwezig. In het in begin 1948 uitgebrachte rapport van het Nederlands Econo misch Instituut: „Enkele punten van economisch belang in verband met het uitbreidingsplan Leusder. kwartier" wordt onder meer naar voren gebracht, dat het aantal nieu we winkels zeker met minder dan Mist veroorzaakt auto-ongeval De dichte mist veroorzaakte heden morgen op de Hogeweg ter hoogte van café Mol een verkeersongeluk. Een achter een vrachtwagen rijden de personenauto wilde zijn voorgan ger passeren. Tengevolge van de dikke mist bemerkte de bestuurder van de personenwagen niet dat uit tegenovergestelde richting een auto naderde. Toen hij zich naast de vrachtwagen bevond en de snelheid nog verhoogde, passeerde de tegen ligger. Een aanrijding kon niet worden voorkomen. De personen wagen werd aan de linkerzijkant geramd. Na onderzoek kwam vast te staan dat de remmen van de perso nenwagen bovendien niet deugden. De politie zal proces verbaal op maken. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Een tweede verkeersongeval had hedenmorgen omstreeks acht uur plaats op de hoek van de Hoogweg—Randen- broekerweg. Een personenauto uit Hoevelaken verleende geen voor rang aan een andere personenauto. Er ontstond enige materiële schade. W. de Beste jubileert Op Woensdag 5 October a.s. zal onze stadgenoot de heer W. de Beste de dag herdenken dat hij voor veer tig jaar in dienst trad bij de Ne derlandse Spoorwegen. De heer De Beste is momenteel onderafdelings chef voor Personeelszaken bij de Dienst van Weg en Werken aan de Hoofdadministratie van de N.S. te Utrecht. In Europese spoorwegkrin gen is de jubilaris een bekende fi guur op het gebied van het spoor- wegtourismc. Het zal hem deze dag zeker niet aan belangstelling ont breken. Automarkt Op de Woensdagavond gehouden automarkt werden 215 motorrijtui gen aangevoerd. 20 zal mogen bedragen. Te dezer zake kan thans worden medege deeld, dat het uitbreidingsplan de vestiging van ongeveer 40 winkels mogelijk maakt. GROOTTE UITBREIDINGSPLAN Ten slotte kunnen nog de volgen de gegevens worden verstrekt 1. het uitbreidingsplan beslaat een totale oppervlakte van 174 4 ha. Hiervan is bestemd voor: openbare wegen met bijbehorende beplantingen 19.1 ha.; plantsoenen ed. 5.15 ha.; bestemmingen voor doeleinden van openbaar nut 3.3 ha.; bebouwing met woningen 47.35 ha.; spoorwegdoeleinden en rijksweg 5.6 ha recreatiegebied .Nimmerdor" 93.9 ha 2. bebouwingsfactor bouwgrond ruwe grond 47.35/7-1.9 X 100 63 3. Totaal aantal woningen: 1828, waarvan 1278 bestaande. 4. bebouwingsdichtheid aantal woningen/ruwe grond 1828/74.9 24.4 woningen per ha. Over dwarskuilen en handremmen Een Spakenburgse visser vertelde Donderdag de Kantonrechter dat hij geen lettertekens en nummer op zijn boot had gehad. De schipper had bovendien geen bijinenaanva- ringsreglement en tenslotte had hij met de dwarskuil gevist, waarvan de maaswijdte niet in orde was. Hij werd hiervoor veroordeeld tot f 20 boete of 14 dagen hechtenis. H. A. P. uit Eemnes had verschei dene malen de ijkwet overtreden. Dit kostte hem eveneens 28 of 14 dagen A. P. H. te Amersfoort had schrik draad gespannen terwijl hij niet in het bezit was van een bewijs dat de installatie voldeed aan de voor schriften 8 of 4 dagen. T. P. v. G. te Amersfoort bezat een motor waarvan de handrem niet deugde. Deze nalatigheid koste hem 5 boete. Spreekuur wethouder C. van Zwol Wethouder Van Zwol is a.s. Za terdag 1 October verhinderd spreekuur te houden. DÉ AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 201. Wederom verlo pen enkele weken, doch dan komt op een mor gen Van der Decken in de hut van Jan Ro- bertsz die net een paar uur naar kooi is gegaan. „Ik verzoek u aan dek te komen," zegt Van der Decken kortaf, „er moe» een sloep bemand worden." Een sloep be mand? Daar kijkt Jan Robertsz van op Want de „Hollander" bevindt zich in het Zuidelijke deel van de Atlantische Oceaan, ver van land verwijderd Doch wan neer hij aan dek komt, ziet hij, dat het schip op de rede van een klein eilandje ligt, schijnbaar onbewoond. Ja, Van der Decken heeft het werkelijk gemeend, toen hij dreigde de Hugenoten aan wal te zul len zetten. De passagiers worden gedwongen in de sloep plaats te nemen, die hen naar het eilandje zal brengen. Monsieur Lefèbre pro testeert en noemt Van der Decken een schurk, maar de schipper blijft bij zijn besluit: hij wil die lastige passagiers kwijt en dit lijkt hem een geschikte gelegenheid. In de HAPAM-Jabriek werd Woensdagmorgen een hoogspan- nings-olicschakelaar, die de fa briek in licentie gaat vervaardi gen, gedemonstreerd voor een groot aantal vertegenwoordigers van krachtstroom leverende be drijven. Het apparaat betekent voor de Nederlandse industrie 'n enorme deviezenbesparing. (Archifolo) Levendige gedach tenwisseling over herplaatsing demobilisanten Hoezeer de werkgevers en dan speciaal die in Amersfoort doordrongen zijn van het belang van het probleem der gerepatrieerde militairen, die tewerkgesteld moeten worden, moge blijken uit de zeer grote belangstel ling, die er bestond voor een bijeenkomst welke de plaatselijke demobi lisatie-raad Woensdagmiddag in het AMVJ-gebouw had belegd. Burgemeester Molendijk, die de bijeenkomst presideerde, accentueerde in de aanvang er van nog eens de moeilijkheden en de morele verplich tingen, waarvoor werknemer zowel ais werkgever zich geplaatst zien. Scholingsmogelijkhedcn in de werkplaatsen Zich richtende tot de werkgevers sprak de burgemeester de volgen de ernstige woorden: „Wij hebben gezamenlijk het grote en moeilijke probleem van tewerkstelliging van gedemobiliseerde militairen op te lossen. Als de Ronde Tafel Confe rentie behoorlijk verloopt komt een groot leger in het vaderland terug. Deze mannen moeten dan weer spoedig normale mensen worden. Zij moeten hun plaats terugkrijgen in het arbeidsproces. Het zou een maatschappelijk kwaad zijn hen buiten de deur te laten staan als een afzonderlijke groep, die zich gcdeklasseerd voelt. Met enige goede wil kunnen er 100.000 van deze mensen in het ar beidsproces worden opgenomen en daarom zijn er overal in den lande demobilisatie-raden ingesteld, die het contact leggen tussen werkge ver en demobilisant." De burgemeester zei nog, dat van het totale aantal repatriërende militairen zeer velen hun afgebro ken studie zullen vervolgen, zodat het aantal mensen, dat in de in dustrie geplaatst moet worden, niet 100.000 zal zijn. WEINIG MOEILIJKHEDEN De voorzitter van de gewestelij ke demobilisatieraad, de heer En- gelbert uit Utrecht deelde mede dat tot dusverre de tewerkstelling van demobilisanten in de provincie Utrecht zeer gunstig was verlopen. Slechts tweemaal heeft de gewestelijke raad. aldus de Verschuiving van stadskern moet uorden voorkomen In verband met het gereedkomen van de herziening van het uitbrei dingsplan Leusderkwartier is het gewenst op enkele punten van econo misch belang de aandacht te vestigen. Twee punten vragen hicrbjj in het bijzonder de aandacht en wel ten eerste de algemene richting, waarin zich de uitbreiding beweegt en ten tweede, of in het plan voldoende voor zieningen voor de vestiging van bedrijven, als winkels en café- en restau rantbedrijven en instellingen ais scholen e.d. getroffen zyn. in een geographisch analoge positie tegen de stadskern aanliggende Kruiskampkwartier. Ook op de structuur van de binnenstad zelf heeft het voorgaande niet nagela ten invloed uit te oefenen Het. Zuidelijk deel is gekenmerkt door' een groot aantal winkels en be- drnf.ies, openbare gebouwen, bios copen enz., terwijl het Noorden vrijwel niets van dit alles bezit. Dit alles bewijst, dat in Amers foort het daarvoor het meest ge schikte de'el der stad niet meer de functie van economisch centrum vervult, doch dat deze door daar voor veel minder aangewezen delen der stad wordt overgenomen. MAAR EEN OPLOSSING Het behoeft nauwelijks betoog, dat deze toestand ongewenst is. Reeds vroeger kregen wij gelegen heid erop te wijzen, dat hier slechts één oplossing mogelijk was. namelijk de stadsuitbreiding in het Noordelijk deel der gemeente te doen plaatshebben. Dan wordt op natuurlijke wijze het economisch leven in de Noordelijke stadskern gestimuleerd, zonder dal dit ten koste gaat van dat in het Zuidelijk deel. Het is aanstonds duidelijk, dat uitbreiding van de stad in Zuide lijke richting de bestaande ten dens tot verschuiving zal stimule ren. En, dit is van zeer groot be lang, daar deze uitbreiding op zeer grote afstand van de stadskern zal Behoud recreatie-oorden zeer noodzakelijk Bezien we een plattegrond van de gemeente Amersfoort en in het bijzonder op deze plattegrond de ligging van hetgeen oorspronkelijk het geographisch centrum der stad was, met name de stadskern, dan kan het ons nauwelijks ontgaan, dat de ligging van dit stadsgedeel te momenteel allerminst centraal genoemd kan worden. Sinds de sterke groei van Amersfoort een zestig jaar geleden inzette, heeft de stad zich volkomen éénzijdig uit gebreid in Zuidelijke en Westelijke richting. De aantrekkelijkheid van de omgeving ten Zuiden en Wes ten van Amersfoort heeft hier van zelfsprekend in niet geringe mate toe bijgedragen. De gevolgen van deze éénzijdige uitbreiding zijn niet uitgebleven. Het economisch centrum der stad is aan het verschuiven gegaan en valt momenteel niet meer geheel samen met de Oude Binnenstad. In het winkelrapport en het indus trierapport kregen wij reeds gele genheid er op te wijzen, dat het Stationskwartier en ook, zij het in mindere mate, het Arnhem- Vermeerkwartier langzamerhand voor een deel tot de city gaan be horen. Om hiervan een duidelijk beeld te krijgen, vergelijke men slechts de bedrijvigheid van het Stationskwartier met die van het plaats hebben, zal ook de verplaat sing van het centrum hierdoor sterk worden beïnvloed. Voor vele aankopen blijft men het liefst in de buurt van de eigen woonplaats en dit in sterkere mate, naarmate de city verder verwijderd is. Dit brengt voor de winkels een reden mee, zich verder naar het Zuiden te vestigen. Om dit te compense ren, zou een gelijktijdige uitbrei ding op grote schaal voor de Noor delijke stadswijken noodzakelijk zyn. RECREATIE-OORDEN Het voorgaande wil geen plei dooi zijn tegen de uitbreiding van het Leusderkwartier. Het houdt slechts een waarschuwing in voor de gevolgen, die bij verdergaande uitbreiding in deze richting zullen optreden. Wil men de oude stads kern niet alleen als stedebouwkun- dige, oorspronkelijke kern. doch tevens als economische kern hand haven (waartoe de structuur zich uitstekend leent., dan dient, enke le verspreide villabouw wellicht uitgezonderd, afgezien te worden van het op grote schaal projecte ren van uitbreidingen in Zuidelijke en Westelijke richting. Een tweede, zij het niet zuiver economisch argument, dat nog aangevoerd kan worden tegen de algemene richting der uitbreiding, is het verloren gaan van belang rijke recreatiegebieden, waardoor de bevolking steeds verder verwij derd wordt van de gebieden, die dan nog voor recreatie in aanmer king komen. Heeft men de keuze tussen uit breiden op terreinen, die als recreatiegebied onbelangrijk zijn, en wat natuurschoon betreft enige der mooiste delen van de stad, dan verdient het eerste zeer zeker de voorkeur, wanneer zuiver eco nomische (cn stcdebouwkundige) gronden ons dezelfde richting wijzen. VOORZIENINGEN De omvang van het nieuw te bouwen gedeelte van het Leusder kwartier zal vanzelfsprekend be palend zijn voor het aantal win- heer Engelbert, moeilijkheden gehad bij een plaatsing van een demobilisant. Dat is niet veel op de vele honderden ge vallen. Over de taak van de gewestelij ke raad zei de heer Engelbert, dat deze aanvullend en stimulerend was. Hij noemde enkele van de problemen waarvoor men zich ge plaatst ziet bij het zoeken naar werkgelegenheid. Zo zijn er onder de demobilisanten zeer velen, die nog nooit gewerkt hebben en pas van school waren, toen zij dienst namen. Deze mensen dienen ge schoold te worden. Dat kan ge beuren in Rijkswerkplaatsen, maar gunstiger zou het, volgens de heer Engelbert zijn, indien de werkge vers een scholings-mogelijkheid vonden in hun eigen bedrijf, zodat ze zelf de mensen het vak kunnen leren, hetgeen bepaalde voordelen biedt. PROBLEMEN Op de problemen, die zich voor doen, ging de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, de heer H. J. Baars, verder in. Tot nu toe zijn er geen grote moeilijk heden geweest. Er zijn in Amers foort ongeveer 300 gedemobiliseer- den gekomen, waarvan er 225 tewerkgesteld werden en 75 zelf werk vonden of besloten verder te studeren. Maar in de toekomst zullen meer mensen uit Indonesië terugkeren. Nu al is de arbeids markt niet zoals ze geweest is. Het zal dus straks met zo eenvoudig zijn. Iedere demobilisant, zo zei de heer Baars, die langer dan 90 dagen heeft gewerkt voor hij dienst nam, heeft recht op her plaatsing by zijn vroegere werk gever. Ook de heer Baars sprak over scholingsmogelijkheden en weidde voorts uit over de lonen van de mobilisanten. Gemakkelijker is natuurlijk de plaatsing van geschoolde arbei ders. Daal-voor vroeg de heer Baars de hulp van de werkgevers, om bij een eventuele personeels-uit- breiding eerst aan demobilisanten te denken. TEVREDENHEID Na de uiteenzetting ontstond een levendige gedachtenwisseling, waarbij men enerzijds ruime aan dacht schonk aan de moeilijk heden, die zich zullen voordoen en anderzijds constateerde, dat de de mobilisanten, die nu reeds ge plaatst waren, zeer goed werk ver richten. Men ging uitvoerig in op dtails en zo bepleitte men o.a. een psychologische test om er zeker van te zijn, dat de goede mensen op de juiste plaatsen kwamen. (Ingez. Mcd.j Heeft V al de fraaie besteld? DOET U HET NU NOG! Bestellingen worden door de bezorgers aangenomen Burgemeester Molendijk beëin digde tenslotte de bijeenkomst," na nog even te hebben gewezen op de te verwachten uitbreiding van de metaalindustrie in onze stad en de wenselijkheid te hebben be sproken van een zich daarbij aan passende uitbreiding van de Am bachtsschool en een verruiming van het onderwijs aldaar. Burgerlijke Stand GEBOREN: Yvonne Catharina, d v. D. v. Dieren en J. M. Schoutema ker; Maria Wilhelmina, d. v. A. Tol boom en H. M. Kok; Martha Johan na Hcndrika, d v. W. J. A. M. Mou wen en H. Pijpker; Willem Peter Alexander, z. v. L. Nieuwland en N. I. Loit; Maria Gerarda, d. v. W. A. v. d. Berg en A. Kraak; Pieternella, d. v. C. van der Mijl en J. Evers. GETROUWD: C. G. de Ridder en J. W. Versteeg; H. J. Rijs en A. de Rooij; A. F. M. Vloemans en W. C. van Lier; L. B. Brouwer en P. H. Schouwenaars; H. Groenewoud en C. J. Brandsen; D. Hartog en A. J Paschdag. OVERLEDEN: Maria Antonia van Drunen, 95 jr. wed. v. P. Baas. Ons dagelijks teveel Een autobestuurder, die het in- haalverbod op de Bisschopsweg ne geerde werd geverbaliseerd. Een autobestuurder negeerde in de Utrechtsestraat het stopverboi Een autobestuurder, die de uit stekende lading van zijn voertuig niet van een rode lantaarn had voorzien, ging op de bon. Op de Prins Frederiklaan par keerde een bestuurder zijn auto, zonder veiligheidsmaatregelen té hebben getroffen. De politie maak te proces-verbaal op. Een wielrijder ontweek bij de Kamperbinnenpoort het rode stop licht, evenals een autobestuurder Zij gingen op de bon. Personen boven de tien jaar mo gen niet achter op een fiets worden vervoerd. Overtreders krijgen een bekeuring. Gisteren kreeg een over treder een bekeuring. De politie ontfermde zich Woens- dag over een rijwiel, dat onbeheerd en ongesloten was geparkeerd. Wanneer het automarkt is in Amersfoort, moet de politie her haaldelijk optreden tegen verkeers- overtreders. Woensdag werd een autobestuurder, die zijn auto bij een haltebord van de bus had gepar keerd. geverbaliseerd, evenals de vijf automobilisten, die hun auto's op het Havik, de Langestraat en de Appelmarkt hadden geplaatst. Dne van de overtreders kregen nog een tweede procesverbaal, omdat zij niel de nodige veiligheidsmaatregelen hadden getroffen bij het achter laten van de auto. Eervol ontsla» Per 1 October a.s. is de heer E. van Ooyen, concierge bij Kanton gerecht Amersfoort, eervol ontslag verleend. Toon Hermans op zijn best in zijn liedjes HET Theater Plezier heeft ons een paar maal verrast met enkele goede shows en we denken dan voor al aan „Zie ik je vanavond nog" en „Zeg hé", respectievelijk in 1947 en 1948. Misschien was het daarom dat de nieuwe show „Het staat in de sterren", die Woensdagavond voor het eerst in Amersfoort (Grand Theatre) werd opgevoerd, iets tegen viel. Daarmede willen we niet zeg gen, dat deze show slecht was. Neen, dat in geen geval. Maar zij bereikte toch niet het zeer hoge peil van bei de andere. Het Theater Plezier heeft, ons misschien in het verleden wat verwend „Het staat in de sterren" bood niettemin veel bekoorlijks en kan toch gekwalificeerd worden als „goed". Toon HERMANS is de man, die -L doze betrekkelijk kleine groep van Floris Meslier bezielt. Meer dan enig ander in zijn genre is hij de gene, die de show groot maakt. Hy heeft een gave om een zeer gemak kelijk contact te leggen tussen hem zelf en publiek. Zijn malle praatjes, die nog een zoeken waren naar de reacties van de mensen in de zaal, zijn enig in hun soort en zijn mimiek en wat verlegen gebaren onderstre kels, dat voor de verzorging van de nieuwe bevolkingsgroep zal moeten dienen. Blijkens informa ties kan het aantal te bouwen wo- ningén gesteld worden op ca. 500, hetgeen overeenkomt met een be volkingsaanwas van ca. 2.000 per sonen, waarvan er ongeveer 800 in een beroep werkzaam zullen zijn1). In het door het Nederlandsch Economisch Instituut uitgebrachte winkelrapport werd een globale becijfering gemaakt van het aan tal winkels, dat tengevolge van een vermeerdering van de bevolking zich in een stad zal vestigen. Dit aantal, zo werd bere kend, neemt bij een bevol kingsvermeerdering van 2.000 personen toe met ca. 40. Voorts berekenden wij, dat er zich van deze 40 een 8 a 10 cen traal zullen vestigen (dus in de binnenstad, het stationskwar tier en eventueel begin Arn hemse weg). De overige 30 a 32 vestigen zich in de wijk zelf. Deze verdeling van de winkels in zich centraal vestigende en de consument volgende winkels vindt zijn basis in de periodiciteit van de verschillende aankopen van de consument. Deze laatste is bereid voor met grote tussenpozen voor komende aankopen naar de bin nenstad. de city, te gaan, terwijl hij zijn dagelijkse aankopen in de onmiddellijke omgeving van zijn woonplaats wenst te doen. Ander zijds moet ook de winkel, die in de periodieke behoeften voorziet, cen traal gevestigd zijn, wil hij zich van een regelmatige en voldoende grote afzet kunnen verzekeren- terwijl de winkel, die in de dage lijkse behoeften voorziet, om de zelfde reden aangewezen is op ves tiging nabij of in de wijk zelf. BUURTWINKELS Nu vindt deze zelfde verdeling der winkels, zij het in niet zo ster ke mate als hier het geval is, plaats binnen de wijk. Ook hier zien we weer winkels zich tot een secun dair centrum verenigen en anderen volkomen verspreid tussen de be bouwing voorkomen. Onder de eerste groep vallen banketbakkers, chocolaterieën, viswinkels, winkels in huishoudelijke artikelen enz. Onder de tweede groep de groen ten- en fruitwinkels, winkels in brood, tabak, kruidenierswaren enz. We kunnen deze winkels resp. wijkwinkels en buurtwinkels noe men. We hadden berekend, dat 30 k 32 winkels zich in het Leusder kwartier zouden vestigen. Het aan tal wijkwinkels, dat zich in het Leusderkwartier voornamelijk langs de Leusderweg zal vestigen, bedraagt 8 a 9. De overige winkels, dus 20 a 24 In getal, zullen ver spreid tussen de bebnuwirfg voor- Komen. Helaas was het niet mogelijk uit de kaart van het uitbreidingsplan het aantal vestigingsmogelijkheden voor winkels nauwkeurig te be palen. Uit het voorgaande blijkt echter wel. dat dit aantal zeker niet minder dan 20 zal mogen be dragen. Het aantal café's en restau rants zal tengevolge van de bevolkingsuitbreiding met 2.000 personen met ca. 4 toe nemen. Hiervan zullen er zich bij benadering 2 in de citv vestigen en 2 in de wijk zelf. Vermoedelijk zal dus met één café op een centraal punt en één tussen de bebouwing wel kunnen worden volstaan. Wat de scholen voor G.L.O. be treft, het volgende. Momenteel bedraagt het aantal kinderen in het Leusderkwartier. Bergkwartier en Arnhem- en Vermeerkwartier tezamen ca. 2.550. Het aantal scho len aldaar gevestigd, bedraagt 17, zodat het aantal leerlingen per school ca. 150 bedraagt, een nor maal aantal dus. Een vermeerde ring van de bevolking met 2.000 personen zal dit aantal kinderen met ca. 200 doen stijgen, hetgeen dus de bouw van een school voor lager onderwijs noodzakelijk zal maken. Tenslotte moge nog opgemerkt worden, dat de bevolkingsaanwas van 2.000 personen het niet nood zakelijk zal maken tot de bouw van een kerk over te gaan. 1) 400 ln een primair en 400 in een ver- verzorgend beroep. 2) d.i de zgn. ..geiykmatigheidsten- dens" van Prof. Dr. N. J. Polak. pen de praatjes zeer goed. Maar Her mans is op zijn best in zijn liedjes, die qua tekst getuigen van het zeld zame talent om „met een lach en een traan" de mensen te roeren Zijn liedjes zijn vol climax, ze beginnen zo onschuldig en eindigen vaak zo bitter. We denken hierbij vooral aan het liedje „Houten soldaten" en aan dat o 7.0 meesterlijk op het publiek afgestemde „Mariandel". WIES BOUWMEESTER en Jan van Ees waren op hun best in de inderdaad komische sketch „Pa nopticum", waarin Napoleon voor het eerst van Abe Lenstra hoort. Zeer goed waren ook de imitaties van de Pool Maxim Herman Raft, die er niet alleen in slaagt stem men na te bootsen, maar ook gezich ten. Een bezwaar is echter, dat lang niet iedereen, die naar een show gaat. ook een regelmatig bioscoop bezoeker is en dus soms niet weet wist b.v. Erich von Strohcim of Al Jolson is. En als dat zo is valt het nummer. De invloed van Hermms op dit programma deed zich gelden in vele aangename sketches en in de kolderachtige liedjes. Sonja van Waerdenburg zong er een met zeer veel charme. Canadese bariton Barry Wil- liams en Lucie Stein zorgden voor enkele goed-in-de-smaak-val- lende vocale prestaties, terwijl Jack Bow in een vrolijk eindigende maar aanvankelijk nogal trieste dans-ge- schiedenis excelleerde. Buitengewoon goed verzorgd wa ren de décors van Joop Geesink en de Fa. Doesburg. Govert van Oest had het niet gemakkelijk aan de vleugel, maar kweet zich goed \an zijn taak. „Het staat in de sterren" wat eigenlijk, want over deze titel werd verder met geen woord gerept? was dus een goede show. maar in vergelijking met vorige van dit ge zelschap viel zij toch iets tegen. Mo gelijk waren de lege plekken hier en daar in de zaal een beletsel voor de zo nodige gezellige sfeer. De tek sten waren behalve van Toon Her mans ook van Jan van Ees en Willy van Hemert. C. J. B. Huisvlijttentoonstelling in Bloklands Gasthuis Van 3 t.m. 8 October a.s. wordt in 't St. Pieters en Bloklands Gast huis een tentoonstelling van Han denarbeid. Huisvlijt en Modelbouw ingericht door de bij de Amers- foortse Gemeenschap aangesloten ve. ...igingen op dit gebied. De inzendingen worden verzorgd door diverse scholen uit onze stad. de Vereniging voor Handenarbeid, afd. Amersfoort, de Nederlandse vereniging voor Modelbouw, afd. Amersfoort en een groot aantal oar- ticuliere inzenders. Vele inzendin gen die op de onlangs in Ede ge houden tentoonstelling „Gouden Handen" zyn te zien geweest, zul len ook hier een plaatsje krijgen. Het belooft voor onze r.tad een unieke expositie te worden, die. naar verwacht mag worden vele stadgenoten naar de Westsingel 2al trekken. Demonstraties pottenbakken en Egyptisch vlechten worden elke avond gegeven, waarbij door be voegde personen een explicatie wordt gegeven. Ook een door de Vereniging voor Modelbouw ge maakte electrische trein zal men in werking kunnen zien. Van de trein is elk onderdeeltje met de hand ge maakt. Rest ons nog te vermelden, dat de tentoonstelling dagelijks ge opend is van 1417 uur en van 19 22 uur.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2