c FBO grondslag voor nieuwe iiiaa tsc happi j vorm D MOEILIJKHEDEN? Wij geven raad Op do kofüisl Massasport en de Kerk Vereniging van realisme en gezond idealisme On toelaatbare verspilling zegt Rekenkamer Donderdag 29 September 1949 3 (Van onze parlementaire redacteur) Negen professoren in de economie hebben vorige weck Vrijdag een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin zij scherpe critiek uit oefenen op het wetsontwerp inzake de Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie, Niet alleen, dat zij met hun bezwaren pas komen ruim een jaar na de indiening van het wetsontwerp, bovendien is de formulering daarvan met zulk een haast geschied, dat niemand aan de indruk kan ontkomen, dat zij het wetsontwerp en de gewisselde stukken niet goed hebben gelezen. En dit terwijl het in grote mate gemeengoed is van het Nederlandse volk, getuige de meer dan 30,000 exemplaren, welke de Staatsuitgeverij ervan verkocht heeft. Een recordcijfer, dat bewijst hoe groot de belangstelling voor de P.B.O. is. Het was voor minister Van den Brink, die gistermiddag in een voortreffelijke rede de betekenis van de P.B.O. schetste, niet moei lijk om de Kamerleden te overtui gen, dat zijn voormalige collega's hun 'onbekookt en eenzijdig adres de plank lelijk hadden mis geslagen. Zij zien bijvoorbeeld slechts twee uiterste mogelijkheden namelijk een organisatie uitslui tend gericht op de gemeenschaps verantwoordelijkheid en een uit sluitend gericht op de zelfverant woordelijkheid. Doch de P.B.O zeide de minister, is voor ieder, die de stukken en het ontwerp goed leest, duidelijk de meest praktische vorm tussen vrijheid en ordening. Dat in de bedrijfsorganen het monopolie ten troon zou zijn ver heven, gelijk het adres beweert, ontkende de minister. Het in h wetsontwerp verwerkte subsidiari teitsbeginsel houdt immers in. dat het hoger orgaan, in dit geval de staat, optreedt indien zou blijken, dat het lagere orgaan zijn taak niet goed verricht. De gedachte, dat met dit wets ontwerp teruggekeerd zou worden tot de liberale economie, wees de bewindsman af. Weliswaar kunnen het sluitend maken van de beïa- lingsbelans en de uitbreiding van het industriële apparaat de twee voornaamste doeleinden van de economische politiek der regering niet bereikt worden, indien het economische leven gevangen is in een netwerk van detailbemoeiingen der overheid. Deze moet algemene leiding geven ten einde een rede lijk bestaansniveau te handhaven en uitbreiding der werkloosheid te voorkomen. Een terugvallen tot de economische politiek van voor de oorlog zou trouwens niet mogelijk zijn. Zo past dus de P-B.O. volko men in het kader van de economi sche politiek der regering, maar betekend tegelijkertijd een hervor ming van de grondslag der econo mische verhoudingen. Tegen deze gehele achtergrond zag de bewindsman de P B O. als een instrument van doelmatigheid. Toepassing van de gemeenschaps verantwoordelijkheid alleen zou de bedrijfsorganen maken tot staats organen. Zij moeten geen afsplit singen zijn van het centraal gezag doch er wel ondergeschikt aan zijn. Aanvankelijk zal, aldus de minis ter. met het verlenen van veror denende bevoegdheden aan de be drijfschappen de uiterste voorzich tigheid betracht worden. Hij ein- ...Anders vergaan we!... Uw artikelen van 20 dezer en 24 dezer, resp. onder Zielloos en zon der geloof": „...In hoeverre sinds 1815 blokvormingen en pactsen onder „Praten ofDe nood zaak om tezamen voor allen een bewoonbare wereld te maken doen ieder op zijn eigen wijze de noodzakelijkheid en de urgentie inzien van het op de kortst moge lijke termijn vormen van een Fe derale Wereldregering, met een dusdanige uitvoerende macht, dat oorlogen ten enenmale onmogelijk gemaakt worden, wat o.m. inhoudt het stichten van een internationale politiemacht inplaats van de mil- liarden verslindende nationale be wapeningen, die feitelijk groten deels waardeloos geworden zijn, cn scherp toezicht op „geheime" wapenen en verbod van particu liere wapenfabricage. Nog te weinig wordt voor deze gedachte, in Nederland vertegen woordigd door de Wereld Federa listen Beweging, propaganda ge maakt. Het bewijs voor de onnut tigheid der afspraken tussen de staten onderling is door de ge schiedenis der laatste jaren toch ruimschoots geleverd rest ons nog het laatste redmiddel, dat wij met kracht moeten aangrijpen: het vormen ener Federale Wereldrege ring. L. J. M. v. d. MAAREL Consequenties Dezer dagen zag ik een adver tentie waarin stond, dat men de vis „de eer moest bewijzen" in een zeker merk slaolie gebakken te worden. Ik vind zulke reclame heel erg, want hier bespot men de die ren, die door de mensen gedood zijn. Het is al erg genoeg, dat de beesten door ons worden gedood, maar het is helemaal niet nodig op een dergelijke wijze over hen te spreken. Mvr. A. JacomettiKoster corresp. Ned. Bond tot bestr. der Vivisectie. ..De Profundis. U hebt goed werk gedaan met de opneming van het Ingezonden Stuk ..De Profundis clamo". Weet u wel, dat er ruim 240.000 Indische Ne derlanders zijn die vurig' Neder lander wensen te worden en naar Nieuw-Guinea willen? Weet u wel, dat het groepje dat Indonesiër wil worden veel en veel kleiner is, misschien nog geen 10.000? Als men de eerstgenoemde 250.000 dwingt Indonesiër te worden (het geen zij om allerlei redenen niet wensen) dan zullen zij zich.. D.P.'s voelen, of, erger nog: D.P.'s worden. Dit is een probleem waar geen Nederlander onverschillig onder mag blijven. B. D. W. J. Verspilling of onver mijdelijk? Uw avondblad van 27 September meldt, dat een Nederlandse Gloster „Meteor" bij de landing op een vliegveld is vernield. Er wordt bij gezegd dat vermoedelijk met een te hoge snelheid werd „binnenge komen". Het lijkt gewenst dat eens ter dege wordt onderzocht of in dit geval de noodzaak bestond dat men met zo grote snelheid landde. Het fs nu toch heus geen tijd. om zon der zorg om te gaan met deze kost bare zaken, die alle Nederlanders geld kosten. Of was hier geen spra ke van verspilling en was de zeer hoge snelheid bij het binnenkomen op het vliegveld Thorney Island geboden. Vijftien procent De spoorwegabonnementen zouden 15 F in prijs worden verhoogd, zo werd destijds aangekondigd, omdat er thans meer service wordt ver leend. Maar waaruit bestaat die grotere service dan voor de houders van weekkaarten (voor het meren deel arbeiders)? Zij hebben recht op één heenreis, waarbij zij voor acht uur op hun plaats van bestemming moeten zijn, en op één terugreis, die zij eerst na drie uur mogen aan vangen. Dit was zo voor de verho ging en zo is het thans nog. Nu de verhoging zelf. De aangekondigde 15% werd in vele gevallen ruim over schreden. Een weekkaart op het traject Utecht—Amersfoort kostte vroeger f 3.en thans f 3.55, dus maar liefst 18.3% meer. G. JANINK. Verkapte bedelarij Verstaan de dames achter de bioscooploketten geen Hollands'' Want waarom moet er anders bij elk loket een mooi aangeklede z.g. portier staan, die prompt, als een papegaai, herhaalt wat wij zeggen? Aan de ingang staat een rijk-gega lonneerde tweede portier, die het biljet voor je afscheurt en in de zaal is een juffrouw aan de beurt, die tenminste nog enig nuttig werk verricht. Wordt het eindelijk geen tijd om deze verkapte bedelarij af te schaf fen cn deze mensen een goed loon uit te betalen? Een bioscöopje is voor de meeste mensen toch al zo duur! J. DE VOS. dige zijn rede met de verklaring, dat Nederland niet staat voor de keus tussen dictatuur van het pro letariaat en heerschappij van het kapitalisme, doch dat in het ont werp P.B.O. de Nederlandse zin voor realisme.is verenigd met een gezond idealisme. De staatssecretaris, de heer Van der Grinten, die voornamelijk de technische kanten van het wets ontwerp behandelde, en daarbij zijn deskundigheid min of meer demonstratief uitvierde, betoogde, dat de P.B.O. een nieuwe maat- schappijvorm betekent. Een ruime inschakeling van het bedrijfsleven in het staatsleven kan de harmoni sche samenwerking binnen het be drijfsleven en die van. het bedrijfs leven met de staat bevorderen. In het bijzonder ontleent de P.B.O. haar betekenis aan de verlening van medezeggenschap aan de ar beiders op het economische ter rein, waardoor zij boven het ma teriele niveau van de strijd vnWi betere arbeidsvoorwaarden uit komen. De instelling van de bedrijfsor ganen bij K.B. in plaats van door een wet verdedigde de staatsse cretaris uitvoerig, daarbij ontken nende, dat hij ooit het standpunt zou hebben ingenomen, dat de Grondwet dit niet zou toelaten. Hij achtte het onwenselijk, dat de Sta- ten-Generaal zich met de instelling van bedrijfschappen zouden be moeien. Nadat de minister een uur en de staatssecretaris negen kwartier hadden gesproken slaagde de voor zitter er met medewerking van de Kamer in, om een zodanige krappe spreektijd rantsoenering door te voeren, dat om kwart voor zeven Giuliano's „ultimatum" heden afgelopen PALERMO. Vandaag loopt het „ultimatum" af. dat de Slciliaanse bandietenkoning Salvatore Giuliano de Italiaanse regering, drie weken geleden, zond. Giuliano heeft drelgd met een „groot offensief" tegen de polltietroepen, indien de regering zijn „ultimatum" zou ver werpen. De bendeleider, die beweert te strijden voor de onafhankelijk heid van Sicilië, heeft amnestie en een plebisciet geëist. Ook wilde hij, dat men de Sicilianen zou laten uit maken, of hij een bandiet dan wel een nationale held is. De politie is er van overtuigd, dat de bandiet thans zo goed als afge sneden is van hulp van buitenaf. Zij neemt evenwel geen enkel risico. ZEVENAAR. In het afgelopen zomerseizoen is het erg druk ge weest in Elten. De grenscorrectie heeft de bewoners geen windeieren gelegd. Naar schatting bezochten meer dan twee millioen toeristen het nieuwe gebied. Een ruwe schat ting maakt uit. dat circa 20.000 autobussen naar Elten kwamen. De toegangswegen, die door het vele verkeer erg geleden hebben, zullen zo spoedig mogelijk worden hersteld. alle sprekers voor de tweede keer een beurt hadden gehad. Doch dit betekende tevens, dat zij op de hoofdpunten van het debat niet diep konden ingaan, hetgeen de heer Schouten aanleiding was tot een verontwaardigd protest, dat in de gegeven omstandigheden vol komen gemotiveerd was. Vandaag begint de artikelsge- wijze behandeling. Er is reeds een veelbelovend aantal amendemen ten ingediend. „Kabels" voor een „kabelschip" en meer dergelijke blunders (Van onze pcrlementaire redacteur) De Algemene Rekenkamer komt in haar Verslag over 1948 tot de con clusie. dat aan het Departement van Buitenlandse Zaken wel zeer vrijgevig is gehandeld met verblijfsvergoedingen en toelagen aan ambtenaren van de buitenlandse dienst. Zij kon in het stadium, waarin zU in de zaak werd gemengd, daarin geen verandering meer brengen. Verder werd een diplo matiek ambtenaar teruggeroepen voor overplaatsing, om een half Jaar later weer naar zün oorspronkelijke post terug te keren. Een bedrag van verhuiskosten van 17.815.54 was hiervoor onnodig uitgegeven, hetgeen de Rekenkamer een ontoelaatbare verspilling acht. Van „verhalen" valt niets te verwachten Hoewel de minister van buiten landse zaken de feiten erkende, meende hij, dat daarop niet de scherp veroordelende qualificatie van het college paste. De betrok kene had gedurende zijn verblijf in 's Gravenhage vrij geregeld werk zaamheden voor het departement uitgevoerd, doch hierover handelde de critiek der Rekenkamer niet. Het college meende zijn critiek met'te mogen terugnemen. Naar aanleiding van een opmer king der Kamer over het feit. dat het V.H.K. de beschikking had over een eigen ambulance-auto, terwijl slechts een enkele maal behoefte bestond aan een dergelijk voertuig zijn maatregelen genomen om de bedoelde auto bij het V.H.K. te Huurkwestlcs rcntczegels ouderdomspensioen Invaliditeitswet civiele procedures arbeidswet enz. Vraag: G. D. bewoont een jaar of vijf een huis met centrale ver warming. Het gebruik van de ketel is in de huurprijs begrepen. Wan neer nu de ketel versleten is mag dan de huiseigenaar de helft van de kosten van vernieuwing op de huurder verhalen. Antwoord: Indien nadrukke lijk vaststaat, dat het onderhoud en de vernieuwing van de centrale verwarming voor rekening van de verhuurder komen, dan zal deze de volle kosten van de vernieuwing hebben te dragen. Wil deze zulks niet, zodat voortaan kachels moe ten worden gebruikt, dan zal de huurprijs dienen te worden ver is agd. Indien geen overeenstem ming kan worden bereikt, zal het goed zijn zich tot de Prijsbeheer- sing te wenden. Vraag: F. K. wil bij eventueel overlijden van zich en zijn vrouw de kinderen van het verkrijgen van een deel van de erfenis uitsluiten. Antwoord: Een dergelijke oplossing is gemakkelijk en zeer radicaal, doch geenszins in over eenstemming met de wettelijke voorschriften. Intusen kan overleg met de Notaris nog wel verhelde rend werken. Vraag: J. v. H. heeft een ren- tekaart, waarop 10 jaar is geplakt. Daarna is hij in vaste dienst bij het Rijk gekomen. Hij kon toen voor eigen rekening blijven doorplak- ken, maar heeft dit gelaten omdat hem dit te zwaar viel. Zijn vraag is nu of hij in verband met het plakken nog bepaalde rechten kan laten gelden. Antwoord: Wanneer bij aanstelling in pensioengerechtigde dienst een vervallenverklaring van de verplichte Invaliditeitsverzeke ring is afgelegd kan aan het vroe ger plakken geen aanspraak op rente meer worden verleend Indien echter de verzekering is blijven doorlopen zonder dat de laatste ja ren rentezegels zijn geplakt, is er sprake van een zgn. rustende of slapende verzekering. Is dat het ge val, dan behoudt men aanspraak op rente; echter ook al weer alleen wanneer een bepaald minimum aan premiën is voldaan. De hoogte van de t.z.t. uit te keren rente is afhan kelijk van het feit hoeveel premiën zijn betaald. Het verdient dan ook steeds aanbeveling zo mogelijk vrijwillig door te plakken, indien er om een of andere reden geen rentezegels door een werkgever be hoeven te worden geplakt. Reeds meermalen hebben wij op de wen selijkheid van het doorplakken ge wezen. Ook thans willen wij dit nadrukkelijk doen. Een ieder, die meent, dat hij wellicht nog vrijwil lig kan doorplakken, doet goed zich om nadere inlichtingen tot de Raad van Arbeid te wenden. Ook wij kunnen wellicht in een voor komend geval een advies geven. Vraag: J. G. S. vraagt of de leeftijd van de hoofdbewoners bij eventuele onderhuur een rol speelt. Antwoord: In het algemeen speelt de leeftijd zonder meer geen doorslaggevende rol bij onderhuur; wel de lichamelijke gesteldheid van één of meer van de hoofdbewoners. Wie op dit punt moeilijkheden heeft of vreest doet goed zich eens per soonlijk met het Huisvestings bureau in verbinding te stellen. doen afvoeren cn in te leveren in een der voertuigenparken van de dienst van de Kwartiermeester- generaal. Een onderzoek naar het VHK is ingesteld door de commis sie Efficiency Legerorganisatie. Het rapport wordt aan de Rekenkamer doorgezonden. De controle van de Centrale Ac countantsdienst op de door de ge meenten uitbetaalde kostwinners vergoedingen wees uit, dat in 1948 te veel was uitbetaald 319.400.27, waarvan 305.125.50 voor dienst plichtigen van het leger. De critiek van de Rekenkamer op de aanstelling van een adviseur speciaal voor Personeelszaken, ter wijl er aan het departement een Af deling Personeel is, heeft ertoe ge leid, dat deze functionaris op 1 Ja- nari j.l. eervol ontslagen is. Onder het hoofd „kabels" k.vam op de be groting van PTT in 1948 een bedrag van 400.000 voor, dat echter be stemd was voor aanbouw van een kabelschip. De Kamer heeft de di rectie van PTT doen weten, dat de Staten-Generaal ervan op de hoog te hadden moeten zijn, dat met deze kabels een schip was bedoeld. De nadere inlichtingen door de Algemene Rekenkamer gevraagd omtrent twee bUzonder crgerlüke gevallen bü dc Intendance der voor malige Staatspolitie (betaling voor de levering van 100 schrijfburcaux, terwijl niet meer werd afgeleverd dan 65 rcchterkastjes en 36 llnker- kastjes, verkopen aan een zwart handelaar van belangrijke hoeveel heden veters uit dc magazijnen te gen inkoopsprijs), bevestigden ge heel de gesignaleerde feiten. Intus sen bleek, dat de vermogenspositie van de verantwoordelijke personen, mede in aanmerking genomen be langrijke vorderingen, welke de fis cus nog op hen bad. zodanig was, dat van enig verhaal op hen niet het minste was te verwachten. Hierme de dient naar de mening der Kamer de behandeling van deze aangele genheid te worden beëindigd. Ieder jaar brengen Nederlandse schepen, die daartoe speciaal zijn ingericht duizenden Mohammedanen uit Indonesië naar dc haven van Djeddah in de Rode Zee voor een bezoek aan dei heilipc stad Mekka. Gedurende dc bijna drie weken durende reis, nemen de hadji's trouw hun godsdienstige plichten waar. Bovenstaande foto werd ge nomen op het dek van het pelgrimsschip Kota Gedc van de Konink lijke Rotterdamsche Lloyd tijdens een der voorgeschreven dagelijkse gebedsuren. Visio op tclcvlsio DE NEDERLANDSE PERS houdt zich de laatste tijd actief bezig met televisie Er verschijnen opge wekte beschouwingen over dit on derwerp; de mogelijkheden van de televisie in Nederland worden onder de loupe genomen cn haar ontwik keling binnen afzienbare tijd ver ondersteld. Dit is allemaal te bcgru- pen. want Europa heeft op dit ge bied een grote achterstand in te ha len en wij zouden daarom niets lie ver willen dan zo snel mogcluk met dit nieuwste snufje voor dc dag te komen. Gemakkelijk is dit niet en als wij insiders moeten geloven, zal het heug nog wel even duren voor een tele visie-toestel even vlot te koop is als een radio. Een onbeperkte productie van deze toestellen moet voorlopig uitgesloten worden geacht in ver band met de schaarse grondstoffen en het ontbreken van geschoolde werkkrachten. Bovendien, het op bouwen van een televisie-organisa tie vraagt tijd. Er worden hieraan eisen gesteld, waaraan met niet in een handomdraai kan voldoen en waarvoor de nodige studie moet wor den verricht. Philips te Eindhoven heeft reeds uitstekende prestaties geleverd, maar het ziet er naar uit, dat deze proef nemingen op veel uitgebreider schaal zullen worden voortgezet om de no dige ervaring op te doen. Tclevisio is kostbaar; er dient met enige voor zichtigheid mee omgesprongen te worden. Voor het in Amerika ge meengoed kon worden, heeft men er uit en ter na mee geëxperimenteerd, maar toen de toestellen eenmaal op de markt kwamen nam de televisie een vlucht, die op het beangstigende af is. IN Mei 1945 waren er nauwelijks 100.000 televisie-apparaten in do Verenigde Staten. Op 1 Juli 1949 wa ren er al meer dan twee millioen. Tn de grote steden bezit büna iedere bar een televisie-toestel. „Deze nieu we installatie", zo schrijft de Belgi sche „Nieuwe Gids", „is een magneet voor de klanten gebleken. Tussen twee en drie uur 's middags werden de bars vroeger -slechts door enkele vaste drinkers bezocht. Thans doen zij schitterende zaken, omdat rond deze lijd de grote baseballwedstrij den heruitgezonden worden De avond van een grote boksmatch is het bijna onmogelijk een plaats in een café te bemachtigen." Er schijnen ook minder prettige kanten aan de televisie te zitten. On langs vroeg Mary Hornaday in een artikel in de „Christian Science Mo nitor": „Betekent televisie het einde van de conversatie?" Zij beant woordde deze vraag bevestigend cn voegde er aan toe: Onze kinderen zullen hun huiswerk niet meer ma ken Vrouwen zullen vergeten het avondeten te koken. Het huiselijk leven zal plotseling ophouden wan neer een populaire show wortit uit gezonden." VOLGENS de „Nieuwe Gids" is het variété, vroeger door de film verdrongen, door dek televisie tot nieuw leven gewekt. Maar ofschoon de televisie de komieken, artisten en producers van revues nieuwe moge lijkheden biedt, is het juist in deze kringen dat men dc uitvinding slechts met gematigd enthousiasme begroet. Het is reeds duidelijk ge worden, dat de televisie sneller ver slijt dan toneel of radio Het pu bliek kijkt niet graag tweemaal naar dezelfde goocheltoer of naar hetzelf de ballet. Derhalve zijn de televisie- producers nu reeds koortsachtig op zoek naar nieuw materiaal. Een uit stekende producer bekende, dat hij het tempo niet kon volhouden. Iede re Vrijdag moet hij met een geheel nieuwe show met sketches, grappen en dansnummers klaar zijn. Vroeger zagen twee millioen toeschouwers zijn show in een theater, maar do vertoningen liepen over anderhalf uur. Thans zitten op een avond zo veel toeschouwers in televisie-thea ters." Men kan hieruit leren, dat de tele visie. ook als ze eenmaal is verwe zenlijkt, niet zonder problemen is. De ontwikkeling kan zelfs zo snel zijn. dat de uitvinding haar doel voorbij schiet. Het is goed, dit rustig te overdenken, voor het te laat is. Op de rede van Djeddah stap pen de bedevaartgangers over in kleine landingsvaartuigen, die hen naar de haven brengen. Dat de bagage, die zij mee torsen, niet gering is toont de foto. De sport, 20, 30 jaar geleden in veel opzichten nog een liefhebberij van enkele geestdriftigen, is al lang niet meer een aangelegenheid van de „burgerlijke" wereld. Zij is een massaverschijnsel geworden, in die zin, dat de massa zich met haar inlaat, zij het op een zeer bepaalde wijze. Dat heeft ongetwijfeld iets te maken met de industrialisering van het leven in de laatste decennieën en de vlucht, die de mens nodig heeft, uit het geraas van fabriek en kantoor, naar het voetbalveld. Dat. voorzover de sport massa-kijkspel is. Natuurlijk hebben velen hunner de beoefening van allerhande sport om dezelfde redenen ook nodig! Als verschijnsel van ónze tijd, is de sport feitelijk niet meer te vergelijken met hetgeen zij vroeger was en gelet op vlucht en omvang, die zij nam. Maar nu dit verschijnsel er is. moet de Kerk zich verre houdenx van het gevaar om bepaalde, allerminst uit het Evangelie komende, vooroordelen naar voren te brengen, vanwege dat massaverschijnsel. Dan zou zij immers tal yan vragen, die haar niettemin, ook bij dit onderwerp worden voorgelegd, niet horen. Terwijl zij ze toch beantwoorden moet! Wij herinneren ons, dat twintig jaar geleden tijdens het Internatio nale Sportcongres, dat toen vanwege de Wereldbond van Chr. Jonge Man nen Verenigingen te Kopenhagen ge houden werd, door sommige leidende figuren geconstateerd werd. dat door ken> de gch0le week door. draalen Deze week; in Kerk en Wereld christenen een sport moest worden afgewezen, waarbij 22 spelers om een bal vochten, 30.000 mensen toekeken en 2 miljoen anderen via de Toto enige winst hoopten te boeken in hun portemonnaie. Intussen zijn de getallen met mil joenen gegroeid. Denk aan de radio alleen daérom. Wij moeten ons niet wijsmaken, dat het merendeel van de gesprekken op de kantoren en werkplaatsen in ons land. niet even eens bijna uitsluitend gaan over ge miste en te verkrijgen kansen in de wedstrijdsport. Aan de voetbaltoto in Duitsland is het duidelijk gewor- luisteraars (en onder hen honderd- den hoezeer de belangstelling voor duizenden brave christenen), denk aan de stadicris, die thans eerder 60.000 mensen bevatten dan de helft van een kwart eeuw geleden. Denk vooral aan de Toto, die in ons land officieel nog buiten de voetbalwed strijden bleef, maar bij de paarden sport even officieel werd ingevoerd inmiddels. De Toto. die, zoals be de sport een tijdsverschijnsel is jen hoezeer ook de enkeling daardoor in beslag wordt genomen. De Kerk kan hieraan nooit voorbij gaan. Niet in een burgerlijke hou ding. niet met humanistische „ge zelligheidsmiddelen". niet met enige regel van ordening of beteugeling. Temeer niet. waar zij slechts nu en richten uit kerkelijk en niet-kerke- dan, enkele keren (in het gunstigste lijk" Duitsland herhaaldelijk doen blijken, zodanige vormen aanneemt, dat er allerwege ernstige beducht heid is gekomen voor de geestelijke welstand van het volk. Honderddui zenden zijn daar elke Zondag vol ledig door begeesterd en de gesprek- geval) per week haar mensen, vooral de jongeren bereikt, en de sport, zo als wij reeds opmerkten, dagelijks het onderwerp van hun leven is'. Er is nog meer: nog altijd zijn er kerke lijke leidslieden, die menen, dat deze volledige inbeslagneming door de sport een voorbijgaand jeugdver schijnsel is. Maar niets is rrunder waar. Eén blik naar het publiek van een zich vullend stadion, spreekt dat al tegen. Door heel de bevolking heen, wat leeftijd en milieu betreft, is men in grote omvang gegrepen door de sport. En de Kerk moet gaan bedenken, dat zij te maken heeft, hoogstwaar schijnlijk, met een totaal nieuwe structuur der mensen. En dan komt zij voor vragen te staan, die alleen van het Evangelie uit te beantwoor den zijn. Van de aard van dit antwoord wil len wij op dit ogenblik niets zeggen. Maar het kan in elk geval niet ge geven worden, zolang de Kerk, of de Kerken, niet een verantwoorde oplossing hebben gevonden voor het vraagstuk van de besteding van de vrije tijd. Maar het antwoord moét zij geven. En liever vroeg dan (te) laat. Indien dc Kerk voorlopig er op toeziet, dat zij het psychologisch moment daarvoor niet laat voorbij gaan ,doet zij al iets. Ook, indien zij voorkomt de grote fout, die zij in het midden der vorige eeuw maakte, toen buiten dé Kerk een antwoord werd gegeven op vragen van de massa; toen zij het antwoord van Karl Marx, die de kreet om gerech tigheid hóórde, terzijde schoof en deed alsof haar vraag noch antwoord aangingen. In dit verband is het misschien goed zich te bedenken, dat de hedendaagse sport en de arbei dersbeweging veel met elkaar te maken hebben Natuurlijk, het één is iets anders dan het andere, maar gelet op getallen cn massabeweging, hebben zij even groot gewicht En achter beide staat, ofschoon onbe wust meer bij de arbeidersbeweging dan bij de sport, toch de grote vraag, die velen niet eens kunnen formule ren, naar het isolement, waarin lichaam en ziel worden gedreven; de onbewuste vraag naar de volle digheid van de mens als schepsel Gods. In 1948 bezochten in Nederland 17.447.000 mensen sportuitvoeringen, d.w.z. 2.805.000 méér dan in 1947 Pelgrimsportefeuilles voor beevaartgangers VATICAANSTAD. Het bu- reau van het Vaticaan voor het Heilig Jaar zal twee millioen „pel grimsportefeuilles" uitgeven, die gratis zullen worden uitgereikt aan katholieken uit 68 lanclen, die het volgend jaar Rome zullen bezoe ken De zak-portefeuille bevat een insigne met 't. Christus-monogram, een gebedenboek voor het Heilig Jaar, een beknopte gids van Rome, een bonboekie voor tram- of bus- ritten en musea en een persoonsbe wijs. Bovendien zal iedere pelgrim als geschenk van de Paus een ver zilverde bronzen jubileummedaille ontvangen met aan de ene z ide de beeldenaar van de huidige Paus en aan de andere zijde de deur van het Heilig Jaar in de St. Pieters kerk. Twaalf vrouwen door bliksem getroffen MADRID. Een hevig noodweer dat Spanje Woensdag teisterde, beeft vijftien doden en ennlge hon- defden gewonden en daklozen ge ëist. Verscheidene honderden woningen kwamen onder water te staan, spoor- en verkeerswegen werden letterlijk weggespoeld. De storm, gepaard gaande met zware regenval, woedde- het hevigst in de districten Malaga en Cadiz. Twaalf vrouwen werden door de bliksem getroffen en gedood, een vrouw en een visser verdronken. Een man verloor het leven toen zijn huis instortte. Het treinverkeer t ussen Madrid en Granada moest tengevolge van overstromingen worden stopgezet. (lngcz. Med.) Kolonel Somer's ontslag normaal BATAVIA In de pers hebben berichten de ronde gedaan, als zou kolonel dr. J. M. Somèr, directeur van de Centrale Militaire Inlich tingendienst, in de gelegenheid zijn gesteld, ontslag te nemen in ver band met de omstandigheid, dat hij, buiten de bevoegde autoritei ten om. inlichtingen zou hebben verstrekt, aan bepaalde instanties ir. Nederland, teneinde het politie ke beleid te beïnvloeden. Hiervan is echter te bevoegder plaatse niets bekend Kolonel Somer heeft op de gebruikelijke wijze ontslag aangevraagd omdat hij de militai re diAist met pensioen wil verla ten. DEN HAAG. De KNAC wijst er op, dat zich de laatste tijd weer verkeersongevallen hebben voorge daan veroorzaakt dor? loslopende honden. In het belang van de veilig heid van het verkeer en in dat van de viervoeters zelf wordt geraden, de honden waar dit nodig is, aan de lijn te houden. Gaat Amerika óók devalueren? van deze week geeft hierop antwoord. Een greep uit de verdere inhoud: Nederland in Londen: Waarom moest minister Kerstcns aftreden? De Russische Atoombom Leraren in nood Kinderverlamming geen kinderziekte Met de fotograat naar de woon schuit van Corrie Vonk en Wim Kan wknsr l 1)11 stm.mtk te ontv\n<;ks Toezending volgt: a. Na ontvangst van 25 cents aan postzegels; of b gratis na ontvangst van een briefkaart, waarmede u een proefabonnement bestelt tot cn mei 31 December 1940. terwijl u ons 2.30 doet toekomen per postwissel of per postgiro nr 6269 ten name van De Twcnt- sche Bank met vermelding rekening _Vrl| Nederland". I Administratie „Vrlf NPderland": ^Uaamgrach^^^^mstcrdan^^

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3