DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Mevrouw Mucke: „Mijn man is helemaal niet zo rijk" Lagerhuis geeft Labour vertrouwensvotum Stalin-Tito-conflict nog verder verscherpt Lauwheid in vertrouwen Luchtbrug hedeu voor goed opgeheven r Dr Adenauer valt Nederland aan r Nfv VJ Vroegere secretaresse moet voor zijn kleren zorgen J 9e Jaargang no. 229 Vrijdag 30 September 1949 Opgericht door de Stichting „Het ?arool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4,15 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Ad ninistratle: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur. TJ. DE BOOR DER. „Duitsland kan grenscorrecties niet toestaan" BONN. Dr. Adenauer, de Duitse bondskanselier, heeft giste ren in de Bondsdag verklaard, dat Duitsland de ..unilaterale Neder landse grenscorrecties" niet kan toestaan. Bij noemde deze grens correcties „onverenigbaar met goe de economische betrekkingen tus sen Duitsland en Nederland." Ade. nauers verklaring, die het debat over de beleidsverklaring de bonds dag sloot, werd door alle afge vaardigden met luid applaus be groet. De bondskanselier waarschuwde de parlementsleden echter tegen het uiten van „romantische Ideeën over Oostenrijk, Bohemen en Mo- ravië". die in het buitenland ern stig genomen zouden worden en verdenking op Duitsland laden Adenauer achtte het begrijpelijk, dat de Sudetenduitsers ,.in ons midden" gaarne naar hun geboor tegrond terug wilden keren, doch zij moesten zich ervoor hoeden de zaak van nazistisch standpunt te bezien. Voor Adenauer had prof Carlo Schmid van de socialistische oppo sitie gesproken, die er eveneens voor gewaarschuwd had de Sude- tenkwestie aan die der Oder-Neis- segrens te verbinden. Prof. Schmid verklaarde, dat de Sudetenduitsers als gelijkgerechtigde burgers naar hun land dienden terug te keren, wat slechts mogelijk zou zijn in een nieuw Europa, dat, om president Masaryk te citeren, een Zwitser land op hoger niveau moet zijn. Nieuwe Amerikaanse consul-generaal in Batavia WASHINGTON. Jacob D. Beam zal binnenkort Charles A. Liven- good, de Amerikaanse consul-gene raal in Batavia, opvolgen. De heer Beam was in 1943 consul in Londen. In 1947 kreeg hij aan het State De partment de functie van hoofd van de afdeling centraal Europese aan gelegenheden en trad hij op als spe ciaal medewerker aan het bureau voor Duits-Oostenrijkse zaken. De heer Beam is 41 jaar en behaalde een graad aan de Princeton-univer- siteit. LONDEN. Na een debat Van drie dagen heeft het Britse Lagerhuis een motie van de oppositie verworpen, waarin de economische politiek der regering werd afgekeurd." De liberalen stemden met de oppositie mee. De regering verkreeg ongeveer 40 stemmen minder dan gewoonlijk. De stemverhouding was 350 tegen 212. Met 342 tegenstemmen werd een motie van vertrouwen in de politiek der regering met betrekking tot de devaluatie en haar economisch beleid aanvaard. De conservatieven ont hielden zich van stemming. By de levendige gedachtenwisseüngen kwa. men partjjpolemleken naar voren en ook deden de aanstaande algemene verkiezingen hun invloed gelden. j i i i i I Er waren pogingen gedaan om M60rd6rn6ld kleiner <?e gehele verantwoordelijkheid voor dan gewoonlijk Het debat werd gisteren voortge zet door de minister van Volksge zondheid. Bevan, die een felle aan- val op Churchill deed in antwoord op diens verklaring van Woensdag. Churchills rede was een „opgebla zen blaas met leugens" die hij met „de degen der waarheid" wilde doorprikken; Churchill diende zich uit het openbare leven terug te trekken „ten einde zjjn reputatie niet nog meer te schaden"; Enge land had in 1935 voor het laatst een gunstige betalingsbalans gehad en de Labour.regering had een bank- ïoet land" geërfd, aldus spreker, die verder van oordeel was, dat de conservatieven Churchill „als een vuile handschoen" zouden wegwer pen, indien zij aan de regering zou den komen. Lyttleton, minister voor de Pro ductie tijdens de oorlog, zeide, dat een der wegen om aan een crisis te ontkomen erin bestond, dat de ar beiders langer uren zouden maken. Bij omwisselbaarheid van het pond, waarover nog geen enkele officiële woordvoerder had gesproken, zou Engeland de leiding in het sterling- gebied kunnen herkrijgen en zo doende na Amerika de tweede plaats met betrekking tot de we- reldfinanciën kunnen innemen. Anthony Eden, plaatsvervangend leider van de oppositie, drong aan op een nauwere unie met het Geme nebest en een nog intiemere samen werking in alle opzichten wat po litiek en economie betrof met de landen van West-Europa. Premier Attlee verweet Chur chill in de slotrede, dat deze een aanval had gedaan op de integri teit van kanselier sir Stafford Cripps. Churchill kon zeer groot, doch ook zeer klein zijn en het speet hem, Attlee. als hij zag, dat Chur chill afdaalde tot gemeenheden. Moskou zegt verdrag van vriendschap op MOSKOU. Rusland heeft zijn vriendschapsverdrag met Zuid- Slavië opgezegd. De beslissing is BALKAN „Verdeel en heers In liet zoeklicht I-IET proces in Boedapest is ach- 1 1 ter de rug, zonder dat de voor naamste beklaagde ook maar één ogenblik plaats genomen heeft in de verdachtenbank. Die voornaam ste beklaagde was Tito. De Komin- form schildert hem als een fascist, die een Amerikaans plan voor het vormen van een anti-Russisch blok op de Balkan uitvoert. Omdat deze beschuldiging wat fantastisch klonk, heeft men een politieke co- medie opgevoerd, waarin diverse bekende personen openlijk ver klaarden de werktuigen te zijn, waarvan Tito zich bediende. Natuurlijk gist men naar de be tekenis hiervan. Het schijnt, dat Tito die precies heeft aangege ven toen hij de zer dagen de Sowjetunie er van beschuldig de op de Balkon een politiek van „verdeel en heers" te voeren. Voor Moskou zijn een „Balkanblok" en 'n „anti-Russisch Balkanblok" volkomen identieke begrippen, omdat het Politbureau zijn eigen machtspositie in Oost- Europa wil handhaven, door de Balkan- en Donaustaten tegen el kaar uit te spelen. Vandaar dat Di- mitrof toen hij over een Donau- federatie dacht fluks door Moskou op de vingers werd getikt. Als de verdachten te Boedapest de waarheid spraken toen zij zei den gedurende de oorlog contact te hebben gehad met westerse gehei me diensten en óók toen zij ver klaarden nauwe relaties met Zuid- slavië te onderhouden, dan zegt dit op zichzelf niets, vooral niet, wan neer niet is komen vast te staan, dat het tezelfdertijd geschiedde. Dit laatste heeft men geheel verwaar loosd, zoals men ook verwaarloosd heeft, dat de betrekkingen tussen Rajk en Tito geknoopt werden in een tijd, dat de Zuidslaviër nog niet in ongenade was gevallen. Men wilde dit verwaarlozen, omdat men nu eenmaal een „contact" tussen Belgrado en Washington wilde aan tonen. Alleen maar om Sofia, Boe karest en Boedapest van een con tact met Belgrado af te schrikken. Hier en daar enige regen Weersverwachting, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag avond (opgemaakt te 10 uur): Veel bewolking met plaatse lijk enige regen of motregen. Slechts hier en daar in de nacht en ochtend nevel of mist. Wei nig verandering van tempera tuur. Meest matige wind uit Noordelijke richtingen. 1 Oct.: Zon op 6.40. onder 18.19; Maan op 17.00 onder bekend gemaakt in een Russische nota aan maarschalk Tito's rege ring. In de nota wordt gezegd: In de loop van het proces tegen de staatsmisdadiger en spion Rajk en zijn medeplichtigen, die eveneens spionnen van de Zuid-Slavische regering waren, welk proces op 24 September in Boedapest is geëin digd. is onthuld, dat de Zuid-Sla vische regering reeds geruime tijd een zeer vijandige, verdeeldheid zaaiende propaganda tegen de Sowjet-Unie heeft gevoerd, welke propaganda op huichelachtige wij ze werd gemaskerd door leugen achtige betuigingen van „vriend schap" voor de Sowjet-Unie. Op grond hiervan verklaart de Sowjet- regering dat de Sowjet-Unie zich van nu af ontslagen acht van de verplichtingen, voortvloeiende uit het verdrag van vriendschap, we derzijdse bijstand en samenwerking van 11 April 1945. Verwacht wordt, dat andere communistische landen Rusldnd's voorbeeld zullen volgen en de for mele betrekkingen met de Zuid- Slaven zullen verbreken. Zuid- Slavië heeft verdragen van vriend schap en wederzijdse bijstand met Albanië, Bulgarije, Tsjechoslowa- kije, Hongarije, Polen en Roemenië. In Belgrado gelooft men nog al tijd niet, dat Moskou een oorlog tegen Zuid-Slavië wenst te ont ketenen. maar wel ziet men in de laatste Russische stap en in het oprukken van Sowjet-troepen naar de Zuid-Slavische grenzen een aanzienlijke verscherping van de „zenuwoorlog". WOENSDAG WERD IN LON DEN de grote radio- en televisie- tentoonstelling, de ,Radiolympia' geopend. De nieuwste snufjes op gebied van radio en televisie worden er de belangstellenden getoond. Er is o.m. een radio in een aquarium te zien. Of dit ge daan is om de vissen op te vro lijken? Volgens de fabrikant is de bedoeling alleen de water dichtheid van het toestel te de monstreren. Bovendien is dit Milliard GFR 509-toestel prac- tisch luchtdicht. Door deze eigen schappen is de Mullard zeer ge schikt voor gebruik in streken met uiterste klimaten. -• - de tegenwoordige positie op de La bour.regering te schuiven. Het com_ muniqué, dat in Washington was uitgegeven na de Amerikaans-Ca nadees-Engelse besprekingen, had echter duidelijk uit doen komen, dat het vraagstuk niet slechts Enge land of zijn verhouding met Ame rika betrof, maar het gehele ster. linggebied. Het vormde een wereld vraagstuk. Het Lagerhuis moest toen nog stemmen over een regcringsmotie van vertrouwen, waarin gevraagd werd om steun van het Britse volk bij het oplossen van de financiële moeilijkheden van het land. De regeringsmotie werd met 342 tegen 5 stemmen aangenomen. De conservatieven onthielden zich van stemming. Als reden werd opge geven, dat zij reeds hun standpunt duidelijk gemaakt hadden door hun eigen motie van wantrouwen te steunen. De vijf tegen-stemmen wa ren afkomstig van communisten en onafhankelijke Labour-afgevaardic- den, die onlangs uit de Labourpartij gezet zijn. omdat zij te dicht bij de communisten stonden. Indonesische onrust over troepenzendingen ongegrond DEN HAAG. Het feit, dat in de oorlogsbegroting voor 1950 voorzien wordt in de uitzending van Neder landse troepen In de loop van dat jaar naar Indonesië, heeft in Indo nesië een zekere verontrusting ge wekt. Van gezaghebbende Neder landse zijde wordt nu verklaard, dat voor een dergelijke verontrusting geen enkele grond bestaat. De ont- werp-oorlogsbegroting werd opge steld lang voor de Ronde Tafelcon ferentie. Met de vooruitzichten, wel ke door deze conferentie worden ge- ppend. kon en mocht daarbij geen rekening worden gehouden. Een herziening van de begroting ten aanzien van de uitzending van Nederlandse troepen naar Indone sië zal plaats hebben zodra de Ronde Tafel Conferentie is geslaagd. ALS GEVOLG van de overeen komst van de plaatselijk Ge mengde Commissie te Purwoker- to, werden te Bobotdari zes tot dusver vermiste Nederlandse mi litairen uitgewisseld tegen 39 ge vangen genomen TNI-leden. De overdracht der Nederlandse mi litairen. Het zijn: J. Bos uit Ha- zerswoude. Tessclaar uit Heer Hugowaard, A. F. Burghouts uit GraveM. L. Bartels uit Tien- raay, K. Trinkwaard uit Hen drik Ido Ambacht en J. H. Dek ker uit IJmuiden. WAT VOOR WEER? Voorlopig rustig De laatste dagen is de depressie- activiteit op de Atlantische oceaan, die steeds in deze tijd van het jaar te constateren valt, sterk toegeno men. Er bevindt zich een zeer die pe depressie tussen IJsland en de kust van Noorwegen, die bezig is zich verder over Scandinavië uit te breiden. In onze omgeving is de hoge druk wat afgenomen. In Ier land en Schotland daarentegen zijn de barometers aan het stijgen. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de wind in ons land nu uit noordelijke rich tingen gaat waaien. Voorlopig ziet het er naar uit, dat wij het rustige herfstweer zul len houden, dat ook de laatste da gen in ons land heeft geheerst. Of wij dit weer echter tot en met het komende weekeinde zullen houden is iets, dat nog helemaal niet ze ker is. Nieuwe koersen van de mark vastgesteld BONN De volgende nieuwe markkoersen zijn bekend gemaakt; gulden: 1.05 mark; pond sterling: 11.76; Australisch pond: 9.412: Zweedse kroon: 0.811; Noorse kroon; 0.588; Franse franc: 0.0119; Belgische franc: 0.084; Canadese dollar: 3.818; Amerikaanse dollar: 4.2017 en Zwitserse franc: 0.96. Vrouw vermoord in Valburg? ELST. Woensdagavond troffen voorbijgangers langs de spoorbaan Resteren—Nijmegen bij het dorpje Valburg het ontzielde lichaam aan van een jonge vrouw. Zij bleek te zijn de 26-jarige Van de B uit Val burg, echtgenote van een losse arbei der. Onmiddellijk waarschuwden zij de politie, die aanvankelijk een ongeval veronderstelde. Verscheidene om standigheden waren echter de oor zaak, dat het Parket te Arnhem haar man, de eveneens 26-jarige Van de B. aan een verhoor onderwierp, waarna hij in arrest werd gesteld. Hel stoffelijk overschot van de vrouw is voor een gerechtelijke schouwing naar Nijmegen overge bracht. Naar wij nader vernemen, bestaan er sterke aanwijzingen, dat de vrouw niet door een passerende trein is ge grepen. De 26-jarige vrouw was moeder van twee jonge kinderen. BERLIJN. De Berlijnse luchtbrug wordt hedenavond, na 15 maan den onafgebroken dienst, definitief opgeheven. Dit is een maand eerder dan oorspronkelijk was vastgesteld. Het laatste vler-motorlge vrachttoe stel zal om 18.30 uur Duitse t\jd met een lading van tien ton \an het Rhein-Maln-viiegveld by Frankfort opstijgen om ongeveer anderhalf uur later op het Berlijnse vliegveld Tempelhof te landen. Records om trots BERLIJN. Het West-Berlijnse vakverbond van spoorwegarbeiders heeft de Westelijke commandanten verzocht, de politie op te dragen om de spoorwegstations in de Westelij ke sectoren weer onder bescherming te nemen. op te zijn De gecombineerde Brits-Ameri kaanse luchtbrug voerde tot giste ren 2.323.738 ton aan voedsel, steen kolen, machines en andere goede ren naar Berlijn aan. Z(j werd in gesteld de laatste week van Juni 1948, toen generaal Lucius D. Clay besloot de worgende Russische blokkade.taktiek te bestrijden met dezelfde luchtmacht, die drie jaar tevoren de Duitsers had verslagen. De luchtbrug boekte het beste veiligheidsrecord, dat ooit is geves tigd. Ongelukken waren echter on vermijdelijk en in totaal kwamen 31 Amerikanen, 39 Britten en 7 Duit sers de laatsten verongelukten op een speciale evacuatie-vlucht om het leven. Toen de Russen ten slotte op 12 Mei 1948 hun blokkade ophieven, had de luchtbrug een vervoerscapa citeit van 8.000 ton per dag bereikt. In Juli maakte de Amerikaanse luchtmacht bekend, dat de activi teit van de luchtbrug geleidelijk zou afnemen en dat zij op 31 Octo ber definitief zou worden stopge zet. De luchtbrug kostte de Amerika nen 3.000.000 dollar per week. ter wijl de Britten in het eerste jaar 8.600.000 pond uitgaven. toch. Heus! De muren van de St. An- drews-Kathedraal te Singapo re, worden opnieuw gepleisterd. De zeer ouden van dagen spreken er nog graag over, hoe de vorige keer nu 90 jaar geleden de muren werden opgeknapt. Het schijnt dat er toen erg veel eieren waren, want de mu ren blijken bedekt te zijn met een mengsel van eiwit, schelpkalk en ruwe suiker. Thans gebruikt men doodgewone pleisterkalk. En uit datzelfde Singapore: De vroede vaderen hebben een beroep gedaan op de inwoners der stad vrouwen zowel als man nen om op te houden de stoep van het Stadhuis te verontreini gen met hun betelpruimspeeksel. Het laat rude vlekken achter, cn die zijn er uiterst moeilijk uit te krijgen. Twee mannen hielden onlangs in de straten van Cairo alle voetgangers aan. Zij verklaarden van de politieke politie te zijn en iedereen te moeten fouilleren. Een passerende rechercheur zag de heren bezig en arresteerde hen, op zijn beurt. Het waren twee van de meest beruchte zakkenrol lers van Egyptezy probeerden het eens met een nieuwe metho de. ER ZIJN IN NEDERLAND meer eerlijke mensen dan konke laars. Eerlijke mensen eisen openhar tigheid en kunnen als aan deze voorwaarde is voldaan veel be grijpen en aanvaarden. Ook als datgene wat zij te horen krijgen helemaal niet best is cn riekt naar het vieze water waarin de Duitser Schallenbcrg dezer dagen dood werd aangetroffen Want laten we elkaar niet voor de mal houden: dat geval-Schal- lenbcrg betekent meer dan een eenvoudige zelfmoord of een merk waardig ongeluk. Het betekent net zoveel als men kan fantaseren en als het erop aankomt kan iedereen tr nog wel wat bij breien ook. Maar het betekent beslist niet zo weinig als de politie het wil doen voorkomen. Let wel: wij accepte ren vooralsnog onvoorwaardelijk de mededeling dat er van misdriif niets gebleken is, want ons is de gedachte een gruwel, dat politie en justitie opzettelijk valse berichten aan de pers zouden verstrekken. Wjj blijven erbij dat zij mans ge noeg zijn om, mocht er „iets aan de hand zijn" een ander commu niqué te verstrekken dan de posi tieve verklaring dat er van mis drijf niets gebleken is. Maar er is meer. Schallenbcrg was niet zo maar een man die in de een of andere moedeloze bui het misdrijf beging over eigen leven te beschikken; hij nam in de kringen der Nederland se samenleving, welker activiteit niet voor iedereen zichtbaar is, een bijzondere plaats in. En het is de pech voor deze in het halfduister levende cn werkende kringen dat het lijk van Schallenbcrg in een Haagse vijver werd gevonden, waardoor de schijnwerpers der publieke belangstelling in eens ge richt worden op zaken, die men totnogtoe placht achter de coulis sen te bekokstoven En nu is het niet meer de vraag of Schallenberg zelfmoord pleegde of niet, maar „wie en wat was en deed Schallenberg?" Dit is een pijnlijke vraag, maar er helpt geen lieve moederen aan; er moet antwoord komen, wil de overheid niet nog verder schul dig staan aan de groeiende stem ming van lauwheid in vertrouwen, waaraan Nederland lijdt, f AUWHEID in vertrouwen. Dat is wat ons land meer en meer typeert. Geen crisis, helaas. Want een crisis heeft een spoedig einde: erop óf eronder en dan weet men de uitslag. Maar lauwheid. De fel heid van reactie op verkeerde toe standen, we missen het in ons land te zeer en de sympathie die wij voor instellingen als Rijkseenheid en blaadjes als de Nieuwe Posf nog kunnen opbrengen is dat ze fel kunnen zijn. Doch de grote massa accepteert met gelatenheid en ver moeidheid dat de waarden, waar voor we in de oorlog zeiden alles over te hebben, zoetjes-aan wor den gedevalueerd en ingepast wor den in het schema van zoals-het- altijd-was. Zuivering? Het zou wat! Doorbraak? Kom nou! Een nieuwe geest, meer mede leven met anderen, die niet uit ons groepje zijn, niet in onze stand thuis horen, niet van onze partij zijn? Wat een dwaasheid! Voorlichting, inlichting over ons aller toestand, ons aller belang? Ja, zeker. Het gonst in Nederland van de voor- en inlichtingslieden. Men vindt ze op schier elk bureau dat zich een klein beetje respecteert. Rijksbureaux en particuliere in stellingen en soms doen ze uitste kend werk. Soms. Maar meestal zijn ze Zo ver beneden de maat. zo ver naast het begrip wat er n o d i g is, dat men gevoeglijk kan zeggen: Voorlichting? Ach, ach! De muur tussen „ons" en „hen", tussen het volk cn de regerirtg wordt weer keurig steen voor steen opgetrokken en de voorlich tingsdiensten vervullen daarbij meermalen eerder de taak van de woedende nellehond dan van uit nodigende gastvrouw. (Van onze verslaggever) UTRECHT. Wat is er waar van de verhalen, die meer en meer de ronde doen naar aanleiding van de raadselachtige dood van Fritz Schal lenberg in Den Haag? Wie was Mucke? Men vertelde ons van hem, dat hü voor de oorlog soms op wonderlijke wjjze zaken deed. In de oorlog werkte hij als Duitser voor de Duitsers, maar tevens voor Nederland en onder de bedrijven deed hü ook voor zicb zelf goede zaken. Het heeft velen verwonderd, dat hy al heel spoedig, nadat hy na de bevrijding in het fort De Bilt werd geïnter neerd weer werd vry gelaten, waarna hü prompt verdween.. taresse in Utrecht, met wie hy zeer vriendschappelijke relaties onder hield. Ook haar hebben wij ge sproken. ..Ik ben er van overtuigd, dat Schallenberg vermoord is", gaf zij na lang weifelen toe. En later liet zij zich ontvallen: „Ik ben gisteren opgebeld door een vriend van Schal lenberg. die mij de naam van de moordenaar noemde." Maar noch deze naam noch de naam van de vriend wilde zü noe men. Later vernamen wij van an dere zijde, dat, zo het verhaal juist is, die vriend dan waarschijnlijk een meester in de rechten is geweest. Het lijkt ons wel gewenst, dat de betrokkenen deze mededeling aan de politie doen, opdat deze haar op haar v/aarde kan toetsen. Ook de vroegere secretaresse sprak het tegen, dat Mucke een groot vermogen heeft laten onderduiken. „Maar Mucke doet graag een beet je dik", zei ze. „Als hij tienduizend gulden heeft, doet hij je geloven dat hij een ton bezit. Maar hy heeft wer kelijk niet veeL Het is zelfs zo, dat' Mededelingen politie betwijfeld Een andere vraag. Had Mucke werkelijk zo'n groot vermogen dat hij liet onderduiken? Het is ons van verscheidene kanten tegengesproken. Zijn wettige vrouw, die op de vil la „De Instuif" woont in Zeist, spreekt dat tegen. Zij zegt: „Mijn man had werkelijk niet zo veel geld, dat hij de hoge aanslag van de be lastingen kon opbrengen. Daarom is hij weggegaan. Na de bevrijding is hij spoedig vrij gelaten. De heren De Visser en Koning hebben moei te voor hem gedaan. Mijn man had tydens de oorlog ook gezorgd, dat de heer De Koning werd vrij gelaten uit het kamp Amersfoort, waar hy was ingesloten. Nu heb ik geen contact meer met mijn man. Ik weet dus ook niets van zijn zaken." Degeen, die meer contact met Mucke heeft, is zijn vroegere secre- ïk kleren voor hem moet kopen." „Kijkt u maar", zegt ze dan. En ze laat ons een pakket zien. met pas voor Mucke gekochte kleren: een overhemd, sokken, ondergoed. Waar is Mucke? Waar is Mucke nu, vragen wy. U schijnt hem pakketjes te sturen. Is hij in Zwitserland? Neen, in Zwitserland is hij niet, zegt de vrouw. Waar hij wel is? Zij aarzelt. Wij komen tot de conclusie, dat het niet onmogelijk is, dat Mucke zich momenteel in Nederland be vindt. Van andere zijde vertelde men echter, dat hü in Italië is. En wat zegt Mucke's raadsman, Prof. Mr. Russell in Amsterdam? „Als Mucke een beroerte zou heb ben gehad, zoals sommigen bewe ren, zou ik daar onmiddellijk een telegram over hebben gehad. Wat Schallenberg betreft ben ik over tuigd, dat hij vermoord is. Hij moest verdwijnen, omdat hy teveel wist over de twaalf punten, waar over in Den Bosch is gesproken. Iemand, die het weten kan,-ver telde mij trouwens, dat de dood van Schallenberg verband houdt met de zaak Pegels-Vietor-Leem- huis. En wat dat vermogen van Mucke betreft, de verhalen daar over zijn fantastisch en onwaar." Anderen vertelden ons nog, dat Mucke zeer gebelgd is geweest over het verdwijnen van goederen uit zijn huis, toen hij geïnterneerd was. Daar stonden namelijk kof fers met horloges, levensmiddelen, autobanden etc. Hij moet bewerk stelligd hebben, dat een poos later een gerechtelijk onderzoek naar die verdwüningen werd ingesteld. Politie zwijgt, maar vraagt DEN HAAG De talloze ge ruchten omtrent de vermoede lijke doodsoorzaak van F. Sch. (Schallenberg), die in de mor gen van de 15de September jl. dood in een ondiepe vijver in de Haagse diplomatenwijk werd aangetroffen, blijven hardnek kig voortleven Even hardnek kig echter houdt de Haagse politie vast aan haar mening dat S. zelfmoord heeft gepleegd en niet door geweld van het leven is beroofd. De Haagse politie, zo werd ons, (A.N.P.) medegedeeld, is er van over tuigd, dat S tijdens en na de bezetting 'n nogal bewogen leven heeft geleid. Met het onderzoek naar dit leven, dat reeds sinds geruime tijd werd ingesteld, heeft de Haagse politie even wel niets uitstaande. De Haagse politie wacht thans met belangstelling af of iemand haar positieve aanwijzingen kan doen toekomen die de juistheid van het vermoeden bewijzen, dat S. werd vermoord, omdat hij te veel wist over verschil lende personen en de millioenen van dr. ing. Mucke. Iemand, die daardoor geschaad werd in zün carrière, is door een Utrechts zakenman, naar men ons vertelde, een betrekking aangebo den. Zo lang hij die betrekking nog niet had aanvaard zou hij al vast honderd gulden per maand krijgen. Die honderd gulden zijn twee of driemaal uitbetaald. De uitbetalingen geschiedden door Schallenberg. Als hij meer geld nodig had zou hij zich ook tot Sch. kunnen wenden. De betrokkene heeft echter na enige malen het geld niet meer geaccepteerd. VOORLICHTING. Het is de basis voor het scheppen van vertrouwen. Openhartigheid. Het is de pyier voor een hechte band tus sen regering en volk. Wii denken nu aan de zaak- Schallenberg, aan de affaire-Do Boer, de dood van Eduard Veter man, de mysteries rondom het Bureau Nationale Veiligheid, de verdachtmakingen jegens de heer Sanders, de geldelijke bemoeiin gen van mr. Éinthovcn, de relaties van Van der Waals, de beschuldi gingen tegen de Haagse politic, waarover geen heldere uitspraak komt, het onnaspeurlijke loslaten van Joseph Schreiedor, de haastige terechtstelling van sommige ter dood veroordeelden, de vertraging in de executies van anderen wanneer wij aan nog veel meer zaken denken dan deze alleen, dan zün er twee nogeiykheden. De eerste is: dat wij de ene theo rie na de andere opstellen om aan te tonen, welk verband er mis schien of zeker tussen al deze zaken is. De andere is: dat wy van de justitie cn de politie vragen nu eens met wat meer gegevens te komen, dan totnogtoe is geschied. Dat zij afdaalt van haar ivoren toren en eindelijk eens menselijk doet, in begrüpeiyk Nederlands gaat vertellen, om te voorkomen dat men er in Nederland maar op lo' fantaseert. En dat men ophoude met de schijn op zich te laden alsof er in Nederland lieden leven, die het waard zun gedekt te worden. Want niemarid, waar ook geze ten, welke functie ook bekledend is het waard, ter wille van het prestige van persoon of ambt, ont zien te worden. De gemeenschap is van meer betekenis dan de duurste drager van het gezag, die volgens onze democratische begrippen, dit gezag slechts bekleedt door de wens cn de uitspraak van de ge meenschap. Wanneer wij ons toch te buiten willen gaan aan de verkondiging van één theorie, dan is het dat in alle genoemde en niet genoemde zaken, waarvan het publick met de klomp aanvoelt dat „er meer ach ter zit", de autoriteiten die het weten konden en dus spreken moesten, gaarne Jantje Van Leiden speelden, Kluiten in het Riet zonden cn Ivoren Torens be klommen. MEN kan by deze houding vol harden. Men kan. zoals de Haagse politie vandaag deed, zeg gen: „Wij blijven erbij dat Schal lenberg zelfmoord pleegde; wie be- wüzen kan, dat hu vermoord is. moet dat maar eens komen vertel len." Dat klinkt erg aardig, maar is zo voos als het maar kan, omdat het van een verkeerde stelling uit gaat. N a t u u r 1 ij k moet ieder een, die iets van belang over Schal lenberg weet, dat aan de politie ko men vertellen. Dat is plicht. Maar het gaat helemaal niet om de vraag of Schallenberg door anderen of door zichzelf vermoord werd. Het gaat er nu om: wat deed Schallenberg. en wat is er met die vreemde meneer Mucke aan de hand en ligt er niet toch een re latie tussen deze heren cn de ge wezen burgemeester van Den Haag? Is het geen tijd. dat de justitie eens vrijelijk uit de doeken doet, hoe dat nu toch allemaal in elkaar zit? Zij weet dat toch dank zij haar officiële en geheime opspo ringsapparaten? Zou het geen aan beveling verdienen om eens een persconferentie te beleggen, zoals bij de schorsing van de Haagse bur gemeester? Een samenkomst, waar bij de pers nu eens niet te horen krijgt wat hèar taak is, doch eens zou kunnen vertellen waarin de voorlichting van de justitie tekort schiet? Waarbij de verhouding tus sen Mucke en ex-burgemeester Visser op andere wijze wordt be handeld, dan „als onbelangrijk", nu duidelijk is geworden dat de heren bij elkander onderdoken? En waarbij zonder onderscheid des persoons openhartige voor lichting wordt gegeven? CcHALLENBERG Moord, zelf- moord? Het is niet belangryk. Van der Waals, Schreieder, Pegels, Leemhuis en Victor, ga maar door. Belangrük, niet be langrijk? Het is maar betrekkeiyk. Als „zaken" die moeten worden afgedaan: onbelangrijk. Als symptomen in een samen leving, die gezond wil worden, die al dat oorlogsgeknoei wil uitban nen, die sterk wil staan voor alle moeilijkheden die komen gaan en derhalve moet afrekenen met voze plekken en ondeugdelijke elemen ten: belangrijk. Als belemmeringen voor een sterk vertrouwen in de dragers van het gezag en de bestuurders van stad en land: hoogst belang rük. Als onze overheid een eind wil maken aan die lauwheid in ver trouwen, welke funest is voor het organisme dat natie heet, heeft zu in het geval-Schallenberg de aan leiding bij uitnemendheid om met een slag verloren goodwill te her winnen. Opening van zaken, bijzonder heden over Schallenberg cn de hele troep, zonder bijgedachten aan de mogelijk precaire positie van enkelingen in Nederland. Er zijn meer eerlijke mensen in Nederland dan konkelaars. Er zijn meer eerlijke regeerders in stad en land dan zwak in de schoenen staande. Er zijn meer politie- en justitie mensen die gebaat zijn by algehele voorlichting, dan die daarvoor moeten vrezen. Het is nog altijd zo dat de waar heid het v/int van gekonkelefoes. Ook al doet het hier en daar even pun om openhartig te zyn. NEW YORK. Amerika heeft de Sowjet-Unie bij monde van Warren Austin, hoofd van de per manente Amerikaanse delegatie bij de V.N., verzocht een nieuw plan naar voren te brengen voor de in ternationale contröle op de atoom energie.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1