VOORAL VOOR DE VROUW „Hakkie" Holdert staal terecht te Amsterdam PARELEN - een van de oudste modes Nieuwste Meteors voor Nederland en België 's Avonds met de lichtjes aan J Op ds IwAAsd Vrijdag 30 September 1949 3 Glanzende schommels, rekken]™™ 7 groot 7 *7 J I hij carrlèr en koorden, hoog in de nok mogelijke te bereiken. Vijf jaar zijn ze ~u getrouwd. Vqf ja&r heeft ze bijna avond aan avond onder de schommels en rekken ge staan. Met het lapje voor z'n handen en het tovermiddel voor z'n moed. „Het liefste zou ik echt met hem samenwerken," zegt ze „Het malle is dat ik zeker weet dat ik het zou kunnen, 't Is of ik het al gedaan heb. Ik ken dat li.-htc, ijle gevoel van daarboven, het tintelende van te zweven alsof je geen gewicht hebt. Maar ik mag het niet. De nok van de tent is van m'n man. Ik ben vertelt blij welk een I groot artist haar man is Hoe snel h\j carrière maakte, hoe hij nu een der beste nummers van dit grote va-o lixjiv circu» is en nog ernstig en nauwge- Op straat leerde ze hem kennen. Er zijn mensen die daarop iets tecen zet tr,0Ï "traks het bijna on- hebben Zo ook haar Moeder en Vader. Ze heeft nog een foto van ze: het ganse gezin op een rij de ouders met vier dochters. Zc draagt die foto in haar tas al heeft ze in jaren niets meer van hen gehoord „Ik lijk het meest op m'n moeder", zo vertelt zc," ik lach net zo.." Ze heeft wat men in Engeland noemt een „crooked smile" Dat is zo'n beetje scheve, stoute, jongensachtige lach. D or haar is blond en d er ogen hebben iets van grijs en groen maar het opvallendst aan haar is hoe ze kijkt. Zo driest zo avontuurlijk alsof er niets bestaat dat ze niet durft Haar man is artist. Hij werkt in de lucht met glanzende schommels, rek ken en koorden. Hij zweeft in z'n tricot als een lenig dier van rek naar schommel van koord naar lus Terwijl de muziek en het publiek elke stunt met lawaai onderstrepen. Hij werkt zonder net. Beneden staat alleen z'n kleine blonde vrouw. Ze heeft een wit glinsterend pakje aan en werpt hem als hij voor het voetlicht komt om te buigen, een lapje toe. Hiermee wrijft hij over z'n gezicht en handen. Avond aan avond staat ze daar, geschminkt en gekapt. Ze buigt en j ze lacht, deelt in het succes. Ze ont- breekr nooit want met haar daar onder die schommel voelt hq zici veilig. Hij bekent dat niet graag doch in z n felle eis. dat ze er zijn moet ligt voor haar dc zekerheid. Ze is niet bang. ook niet bij die moeilijke sprongen, waar de muziek stopt. Ze weet dat hij dat kan! 'i Enige waarvoor ze beducht blijft Is I voor haar eigen hevige verlangen ook eens aan die ijle schommel in I de rok van de tent te hangen. Met het hoofd omlaag en de glinstering van al die lampen en schijnwerpers, het orkest en de starende mensen beneden zich. I „Dat kun je nu niet meer leren" zegt haar man Ze houdt van hem. Ze zou het niet opbrengen van iemand te houden, die niet zulke ademloze dingen deed. 't Boeit haar eeuwigdurend. Daarvoor heeft ze al het harde I werken over. En ze werkt hard. Ze vormen een nummer uit een groot geheel. Het circus, dat rondreist met paarden en olifanten, clowns, goochelaars en altisten eist veel vooral van hen, die zelf voor hun optreden niet gespaard behoeven te worden. Ze is overal bij ingescha keld Bij de opbouw van de tent. bij het repareren en vermaken van eos- tuums, bq het helpen var de paar den, het poetsen van al wat glim men moet en het boenen van wat schoon moet zijn. Ze doet dit met die drieste zekerheid, die zoveel vrouwen misstaat m?ar haar be koorlijk maakt door het roekeloze ervan. j ,,De meeste mannen stappen op straat argeloos hun geluk voorbij." zegt ze. „maar de mijne wist dat we bij elkaar hoorden. Zoals ik begreep dat Moeder. Vader en heel de rest voor hem vergeten moesten worden. Als de laatste van de mandval Skipjes weggegeven is, wordt het Skip te gortig. Op een morgen holt ze het huis. de tuin, het hek uit tn door de manier waarop ze nog een keer omkijkt, weet ik ineens zon derling zeker: die zien we niet weer terug, 's Avonds blijft de honden-' mand leeg en een week daarna huilt zoontje: „Schrijf het nou in de krant Mam. Schrijf nou dat ie Skipper heet en dat ie van ons is. Dus maken we een advertentie: ..Weggelopen, Spaniel, bruin met wit. vrouwtje. Naam Skipper. Kin deren verdrietig." Er komt een meneer op met een hoge, blote hond aan een touw. In de keuken hurkt het beest bij de mand en meteen drijft de mat. ..HU ruikt hem," praat de meneer. „Als tie Skip vindt, mag-ie het hele huis vol plassen, hé Mam?" belooft zoontje. .Breng jij meneer maar een eind je weg," raad ik, „misschien mag je het touw vasthouden." Bedrukt komt hij even late terug. „Die me neer zegt. dat Skip om iets wegge lopen is." vertelt hij. „Misschien wou hij wel elke dag feest-eten Of was-t-ie boos op m'n fiets?" Stil staat hij bij de lege mand. „An dere honden hun plassen zijn vie zer dan die van Skipp. hè Mam? Die meneer zegt dat alle plassen eender zijn...." Als ik blijf zwij gen, pakt hij z'n groene fietsje er gaat voor de honderd-duizendste keer naar het Asyl. Ze zijn nooit by ons trouwen ge weest. Ik ben als dochter ge schrapt." Vergoelijkend meteen ver telt ze allerlei van vroeger. Van de regelmaat in dat ouderlijk huis. Van de kinderlijke moeder en dc zusjes, de stipte vader. „We ganzebordden elke Zaterdagavond," lacht ze" Nog toen ik achttien was En niemand die zich verzette. Naar de bioscoop gingen we niet. Vade was daar fel tegen en dansles heb ik nooit ge had. Ze was aan het leren voor apothe kers-assistente. Dat trok haar wel. Ze is nog graag in een apotheek als ze een drankje of wat dan ook ha len moet. Eigenlijk dacht ze dat de man, waaraan ze prompt het hart verloor, dokter was. Maar hij werk te toen nog als beginneling in een tent op de kermis. Dat viel niet mee. „Vooral overdag niet, dan is alles zo armoedig, zo kaal. Maar des avonds met de lichtjes aan en de muziek erbij kreeg ze het te pak ken. Geweldig wat een leven. Verge lijk daar zo'n apotheek, zo'n thuis eens mee." Zo lacht die „crooked Later op de dag. het regent en waait, rent hij verward de kamer in. „Kom gauw, Mam, Skip loopt voor het huis.Met de riem en een koekje om te lokken, gaan we de straat op. Bij de lantarenpaal staat een spaniel, bruin met wit, lange oren. „Niet roepen", fluister is „stil dichterbij komen.De hond be snuffelt de paal, kijkt op noch om. Zo dromerig kan ook Skipper doen. Opeens schiet zoontje op hem af. „Skippie, Skippie" en stort zich bo ven op hem. Koel kijkt de hond op. Z'n kop is bruin met wit, z'n oren zijn lang. z'n ogen zijn duister met iets van geel erin. 't Is hem en het is hem niet. Bij z'n neus zitten vreemde, bleke sprieten en die wimpers, nee die zijn ook ander,'t Is hem niet," zucht ik. ..Kom lieverd Zoontje kan dit niet verwerken. Heftig knelt hij dat dier tegen zich aan. zoekend naar een oplossing van dit vreemde. En dan met een stem van „ik zal je overtuigen": roept hij fel: „'s Welles Mam. 't is n z e Skip. Mara hij is verklaed." Jeanne van SchaikWilling „Het doel waarvoor de waard van ons hotel werkt is niet moeilijk te raden: het gaat in hoofdzaak om zijn oogappel, zijn dochtertje Mitsou. Hij heeft twee dochters. Een ouder meisje, dat ziek is geweest en er armetierig uitziet en dit kleine co quette nest van drie en een half jaar. dat elke dag in dc beeldigste jurkjes paradeert en telkens met an der kapsels haar entree maakt. Zelfs haar nageltjes zijn soms rose gelakt, 's Avonds drinkt ze uit een zuigfles omdat ze niet geleerd heeft uit een kroes te drinken." Uit het reisverhaal van Jeanne van Schaik-Willing. „Marmer en Abriko zen" geïllustreerd door Maaike Braat en uitgegeven bij N.V. Em. Querido. Ik houd niet van reisverhalen. Maar dit kleine boekje lees je als een verhaal. r MODE-NOVELLETTE Dat mantelpak blijft Er moet iets zijn met dat mantelpak. Het is niet alleen zo lang de baas omdat het handig bedacht is: een jasje en rok van hetzelfde. Ook niet omdat het net en keurig en precies dat-wat-hoort heet. 't Schijnt z'n kracht te put ten uit gans andere bronnen. Misschien is er eens een tovenaar geweest, die beval dat de vrouw tailleurs moest dragen. Tot in lengte van dagen. Denk dus niet dat er ooit een eind komt aan deze macht. Dat mantelpak blijft: het meesterlijk gesneden uit prachtige soepeie stof, en alle min of meer goedkope namaak ervan. Deze herfst en winter heeft men won derlijke kleuren bedacht: geelachtig groen, grijsachtig-geel, rood, pauwblauw en onbe stemd bruin. De Frangaise breekt het eento nige van haar stadslivrei met middelen die zelfs tailleur-tegenstanders zullen bekoren. Deze van de tekening draagt bij een pak van Jeanne Lanvin van groen-gele wollen stof een groen vilten hoedje met zwart lint en een zwarte halve omslagdoek met franjes Omdat ze een mannequin is heeft ze er nog een bij passende jas bij ook. Groen-zwart-wit geruit. Hoe dan ook: dat omslagdoekje is iets om te onthouden. van de grond." En dan. zo fier als ik het geen vrouw ooit heb horen zeggen: „Ik vervang het nèt." Een Hollandse vrouw bezoekt Amerika Ge kent ze allen wel. d:e fraaie, gekleurde platen in de Amerikaanse tijdschriften van keukens en badkamers. Hoe vaak hebben wij zitten watertanden bij het zien van deze verleide lijke afbeeldingen, die ons bijna te mooi schenen om waar te zijn. Welnu, ze zijn waar! De keu kens en badkamers zijn hier in derdaad juweeltjes. Vloer, muren, houtwerk en tegels alles glanst. In dc keuken- witgelakt fornuis, frigidaire, kastjes, aan recht en tafel; in de badkamers (de meeste huizen hebben er twee of meer) witgelakt bad "en toilet en blinkende douche met een gordijn van plastic De rest van het huis vormt meestal een grote tegenstelling hiermede, want bijna alle wo ningen zijn antiek ingericht. Het woord „antiek" moet men echter niet met één. doch met vele kor reltjes zout nemen, aangezien de meubels meestal maar doodge woon ouderwets zijn; men noemt ze in dit jonge land echter gaarne antiek. Ik bezocht een tentoonstelling van antiquiteiten en vond er voor het grootste deel enkele zeer goede meubels en voorwerpen uitgezonderd een overstelpen de hoeveelheid oude rommel, die op onze markt geen kwaad fi guur zou slaan. Het overgrote deel van het publiek bleek zo weinig verstand van antiek te hebben, dat het lorren met blijd schap kocht voor fantastische prijzen. Zo zag ik stenen badoop- jes, waarmede wij als heel kleine kinderen speelden en die wij voor vijf cent van ons karig weekgeld kochten, hier geprijsd voor 75 dollarcenten, dat is dan twee gulden. Dit zijn dan de momenten, waarop wij buitenlanders onwil lekeurig toch even het hoofd schudden Sophie HoedtWinkler Prins. Vervelend gemaakt Soms wordt een kind met een be paald doel door de ouders vervelend gemaakt. Dat klinkt vreemd cn zelfs overdreven. Dit vindt zijn oorzaak in het feit dat de ouders zich in geen van die gevallen bewust zijn van het doel dat ze nastreven. Het vol gende geval waaraan we kunnen ,zien hoe zo iets in zijn werk gaat is niet algemeen van toepassing, maar toont aan dat het kind. soms niet andcis kan dan vervelend zijn. om dat het die rol nu eenmaal toebe deeld heeft gekregen. Een klein meisje twee broertjes en een zusje had ze onderscheidde zich volgens haar moeder door een ongenaakbaar en ergerlijk optreden. Ze begreep het niet. De andere kin deren waren zo aardig, maar deze Zo redeneerde ze een paar jaar lang Tot ze een ontdekking deed Haar man had haar in de steek gelaten on met vier kinderen achtergelaten. Ze ontdekte steeds bij het gewraakte kind een (tamelijk geringe» gelijke nis met haar voormalige echtgenoot. Dit wekte in haar bittere gevoelens op die zich echter niet aan de op pervlakte van haar bewustzijn ver toonden. Zc begon het kind lastig te vinden. Ze wist toen nog niet dat dit kwam omdat het kind verbitterde gevoelens ten opzichte van de man in haar wakker maakte. Die gevoe lens moesten ergens heen. Maar de hoofdpersoon van het drama was niet te bereiken. Daarom nam in haar onbewuste 't kind steeds meer dc gestalte van dc vader aan Als ze het kind strafte, dan strafte ze eigenlijk de onbereikbare man. Nog maals. ze was zich niet van deze sa menhang bewust. Het kind werd door de eeuwige op en aanmerkin gen in de hock van „het lastige kind" gedrongen cn kon zich op de duur niet anders meer gedragen. Tot de moeder op een dag een licht opging Ze herkende plotseling dat ze het kind onbewust „een ake lig kind" had willen doen worden, om op die manier, terwijl ze het sirafle, in dc gelijkenis van het kind op dc vader, deze laatste te treffen. Toen ze zich dit bewust werd. ver anderde zc haar houding. Het kind \erloor hierdoor buitengewoon snel de krampachtige stoutheid, die het eerst vertoonde. Hoewel dit een bijzonder geval is. zit er toch een algemene kant aan Is een kind vervelend'' Kijk dan of het niet door de volwassenen uit zijn omgeving tot voorwerp is ge maakt om gestoorde gevoelens op af te reageren en veroordeel bet niet te vlug. Mussert's bedoelingen met De Telegraaf AMSTERDAM. Nadat hy In December 1946 In een woonschip was gearresteerd, waarin hy zich sedert de bevrydlng had schuil gehouden, stond gisteren de 42-iarlge voormalire directeur van het dagblad „De Telegraaf". Henri Holdert, voor het Amsterdamse Byzonder Gerechtshof terecht. Beraadslaging P.B.O. gesehorst De Tweede Kamer besloot he denmiddag de beraadslagingen om trent de Publieke Bedrijfs Organi satie tot volgende week Donder dagavond te schorsen, teneinde de commissie van voorbereiding in staat te stellen zich te beraden over de voorgestelde amendemen ten en de motie Stapelkamp (ar.) waarvan de strekking is, de onder nemingsraden op te nemen in het onderhavige wetsontwerp. „Hakkie" Holdert. zoals hij alge meen in de wandeling werd ee- noemd. was de zoon van H M. C. Holdert en een neef van F. H J. Holdert. beiden behorende tot de directie van De Telegraaf. Hij was NSB-er cn nam in Maart 1941 dienst by de SS. Na besprekingen, die zijn vader met de vroegere se cretaris-generaal. de NSB-er ir C. J. Huygen. had gevoerd, werd hij teruggeroepen van het Oostfront en benoemd tot directeur met de be- doeline de Duitsers daardoor gun stig te stemmen. In die functie werkte hij mede aan de aanstelling van enkele zeer pro-Duitse of nationaal-socialisti- sche redacteuren aan de krant, on der wie de beruchte Marinus. dr. Smit cn dc Haas Voorts wordt hij er van beschuldigd „goede" redacteu ren ontslagen te hebben cn tenslot te wordt hem ten laste gelegd de administrateur G. J. van de Linde te hebben verraden, zodat deze door de Sicherheitspolizei werd gear resteerd en ruim een jaar in een concentratiekamp werd opgesloten Holdert gaf als zijn beroeD van morgen op „technisch bedrijfslei der" te zijn geweest en erkende alle hem ten laste gelegde feiten. Als eerste getuige verklaarde de verraden Var. de Linde, dat hy wel. is waar een lijnrecht tegenover die van verdachte staande politieke overtuiging had. maar dat tijdens de samenwerking aan De Telegraaf de onenigheden tussen hom cn ver dachte daartoe vrijwel beperkt wa ren gebleven. Toen Hakkie werd verpleegd in een ziekenhuis, waren enkele personeelsleden hem gaan bezoeken en hadden hem daarbij bloemen gebracht. Van de Linde had hun dit verweten met de op merking, „dat men landverraders geen bloemen moest aanbieden" Zes maanden later, toen hy over iets anders onenigheid had met Hakkie. had deze laatste dit schrif telijk aan de Sicherheitspolizei la ten weten. „Het was slechts mijn bedoeling, dat Van de Linde een flinke schrobbering van de Sicherheits polizei zou krijgen." verweerde verdachte zich, „ik heb er geen idee van gehad, dat hy gevangen zou worden gezet." President: „Dergelijke onzin ge loven we hier niet." De voormalige, thans 52-jarige gedetineerde secretaris-generaal ir. C. J. Huygen, destijds een der voornaamste figuren uit de N.S.B.. vertelde, hoe hij door Hakkie in contact was gekomen met diens vader, met wie hij uitvoerig had besproken hoe De Telegraaf het beste uit de vingers van de Duit sers kon worden gehouden. Niet alleen de Duitsers keken er bege rig naar, ook de N.S.B. zelf toonde interesse. De beide heren sloten een contract af: Huigen kreeg maandelijks een bedrag uitgekeerd voor het uitbrengen van adviezen aan De Telegraaf en zou pogingen doen Hakkie terug te roepen van het Oostfront, zodat H. M. C. Hol dert hem als directeur kon aan stellen. President mr. A. C. N. Ruys: „Was het de bedoeling van Mus- sert van De Telegraaf op die ma nier langzamerhand een nationaal- socialistisch dagblad te maken?" Huygen: „Dat kan ik categorisch tegenspreken. Integendeel, het was de bedoeling er een oppositieblad van te maken." President: „Dat is in strijd met alle N.S.B.-beginselen. In geen en kel land, dat onder dictatuur staat, wordt oppositie toegelaten. Ik vind dit een kinderachtige opmerking van u." Huygen: „Ik kan u het bewijs leveren, dat het toch zo is." President: „Goed, het is mis schien mogelijk, dat u dat kinder achtige idee hebt gehad, maar daarom was het niet werkelijk de bedoeling." Huygen: „Ik geloof, dat u de Duitse opvattingen en ideeën op de nationaal-socialistische beginselen transponeert. Ik kan alleen maar toegeven nu, na de oorlog, dat het EEN PARELCOLLIER, 't Ziet er zo aardig uit, soms vier snoeren dik, dicht om de hals gedragen, het flatteert bijzonder. Wie denkt eigenlijk ooit nog' aan echte parels. Ze bestaan nog wel. natuurlijk, maar voor een gewoon mens zijn zc onbereikbaar, en om de waarheid te zeggen, hebben we ook niet de minste behoefte om ze te bereiken, want de imitaties zijn even glanzend en even flatteus. En wat moet het griezelig zijn om zo iets kostbaars te dragen, stel je voor. dat het snoer breekt. Maar het zijn toch wel romantische dingen, die echte parels. In Austra lische of Japanse wateren leeft zo'n pareloester De binnenwand van zijn schelp is bekleed met glanzend parelmoer. Een heel klein zandkorreltje, dat in de schelp binnendringt, is voor die oester aanleiding om dat onge wenste ding onmiddellijk te gaan inkapselen in kalk en parelmoer en dan ontstaat de echte parel. Eigenlijk is het dus een ziekteverschijnsel, een oester-kwaal. IN de oudste legenden speelt de kapselt het met parelmoer en de parel al een rol. In de Bijbel parel ontstaat, die niet helemaal wordt zq' herhaaldelijk genoemd als echt is, maar toch mooi en waarde- symbool van reinheid en puurheid. Vol is, een cultuurparel, een half- "Van koningin Cleopatra wordt parel. Het proces is vlugger ver- verteld, dat zij een parel, die even- lopen, de samenstelling en het op- veel kostte als een hele Aziatische pcrvlak zijn iets anders, met behulp provincie, in een beker wqn oploste, van een microscoop is het onder- alleen maar om te laten zien, hoe scheid te zien. Maar toch zouden verkwistend zij wel was. we blij moeten zijn, als we een snoer Een beroemd juwclenkenner .Fa- van deze cultuur-parels cadeau zou- lize, heeft gezegd: Alle edelstenen den krqgen. kan men synthetisch produceren. Er is een verhaal over een baro- maar nooit zal men een parel kun- nesse de Surlère. uit dc achttiende nen maken. Nu heeft hq maar .zeer eeuw. die een bijzonder kostbaar en prachtig parelsnoer kreeg van haar Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW man. Zij droeg het op een dag. dat ze uitreed met haar koets en ver loor het. Toen was Leiden in last. de arme barones durfde het niet aan haar man te vertellen (die Franse baronnen konden blijkbaar heel bars zijn) en ze ging naar een juwelier om een namaakcollier te laten ma ken. Dat lukte en op een van de eerstvolgende soirrees droeg het vrouwtje die keurig-nage- men nam de parels eens tussen de vingers en de barones stond doods angsten uit. En jawel, het snoer brak, alle parels vielen op de vloer en sprongen hoog op, kaatsten wel een halve meter terug. Toen was er een oude markies, die ironisch begon te lachen, dicht by de baron ging zitten en fluisterde Het zqn alleen valse parels die zo hoog springen. En Inderdaad daaraan herkent men onder anderen echte parels, ze zijn niet zo elastisch dat ze een halve meter terugspringen. Op die manier kwam het uit. Wat die arme barones te verduren kreeg, meldt de historie niet, maar het zal wel een hele rel geworden zyn. Er zijn, de geschiedenis door. heel wat beroemde parels geweest, zwar te parels, roze parels, parels zo groot als duiven-eieren. Maar pa rels hebben nooit het eeuwige le ven. Ze sterven na honderd jaar of hoogstens honderdvijftig jaar Men kan dan de bovenste laag er af schillen, de onderliggende laag blijft dan weer een jaar of dertig goed cn dan is het uit, de parels z(jn dof cn schilferig geworden En nu draagt men vrolijk en te vreden algemeen de imitaties, in al le kleuren. Ze worden van glas ge maakt en gedompeld in namaak- parelmoer, of bestreken met een substantie, die uit de schubben van een klein visje worden vervaardigd. En we zijn er even gelukkig mee als met de echte. gedeeltelqk gelijk gehad, echte pa rels worden nog steeds niet ge maakt. Maar ze worden wel ge- jonge kweekt. Men heeft nameiyk het maakte parels. Haar mar was trots trucje geleerd, om de oester te op het sieraad en zei »egen alle gas- dwingen een parel te produceren, ten: Kqk toch eens. hoe vinden jul- Wat is eenvoudiger dan een klein lie het,het parelsnoer, dat mqn ongerechtigheidje tussen de oester- vrouw van me heeft gekregen? Ie- schelpen te stoppen, de oester om- dereen keek, ook van dichterbij, Broekman in Oslo gearriveerd OSLO Kees Broekman, die verleden week Maandag per race fiets naar Noorwegen is vertrok ken, vergezeld van zijn vriend Chardon, is in Oslo aangekomen. Alleen door Duitsland hadden zij per trein moeten reizen, omdat zij in een dag dit land moesten passe ren. Zij hebben ongeveer een af stand van 1300 km. afgelegd. Voor liefhebber» DE openbare verkoping van goederen uit het voormalige concentratiekamp Vught is alweer enige tijd achter de rug. De goe deren zijn in andere handen over gegaan en na alles, wat cr over is geschreven, is cr geen enkele aan leiding meer op deze zaak terug te komen. Tenminste, dat dachten wy. Wij vonden echter in een van de Rotterdamse dagbladen een adver tentie. waarover wy anders mis schien hadden heen gelezen wan neer er niet met grote letters haa gestaan „Kamp Vught". Dc ver dere inhoud luidde: De twee kerk klokken van bovengenoemd kamp zyn voor liefhebbers te koop. Men kan hieruit afleiden, dat deze kerkklokken door opkopers zijn gekocht met het doel ze weer van de hand te doen. Tot zover is de zaak formeel in orde. Niemand -kan deze lieden beletten cr handel Huygen: „De krant stond be- mee te drijven. Erger is. dat de ivrl sic snli-Hinlc I11. liAfhftKKArc" t*» er tenslotte waarschijnlyk toch van zou zijn gekomen, maar het plan was geheel anders. Mussert wilde oppositie hebben om verwording te voorkomen, zoals hy dat in Duits land had gezien." President: „Mussert heeft zelf verklaard, dat hij er een natio- naal-socialistisch blad van wilde maken door Hakkie in dc direc teurs-stoel te helpen. Wat bedoelde u, toen u voor de politie verklaar de, dat H. M. C. Holdert twee yzers in het vuur wilde hebben kend als anti-Duits cn President: „Daar ben ik het niet mee eens." Mr. A. H. van de Veen, advocaat fiscaal: „Integendeel. Dc Telegraaf stond zelfs in 1935 al niet meer als anti-Duits bekend. Uit een brief, die in het dossier ligt. blijkt duidelijk, dat het Reichspropagan- da ministerium in Berlijn het blad als Deutsch-freundiich beschouw de." Huygen: „Ik blijf er bij. dat H M. C. de aandacht van de Duitsers wilde afleiden door Hakkie tot di recteur te benoemen. Op die ma nier wilde hij de krant voor zich zelf behouden." President: „Moest u daarbij in opdracht van ziin vader een oogje op hem houden?" Huygen: „In zekere mate ja Hakkie was een erg spontaan man Ik noemde hem wel eens een veu len op hoge benen, maar hij kon geen invloed op het redactionele gedeelte van de krant uitoefenen." President: .Indirect wel Hij stelde mannen als dr. Smit. Dc Haas en Marinus aan." Huygen trachtte dit te verklaren door te zeggen, dat er nu eenmaal een politiek redacteur moest zUn. De zaak werd tenslotte aange houden tot Maandag 17 October 's middags om half twee voor het horen van nog drie getuigen. Daar. na volgen die middag het requisi toir en het pleidooi. Binnen drie maanden wapens naar Europa WASHINGTON. Binnen drie maanden tijds zullen kanonnen, tanks en vliegtuigen van Ameri kaanse havens naar Wcst-Eir a verscheept worden, zo heeft een mi litaire woordvoerder verklan.J. De zending van Amerikaanse uitrustin gen en wapens zal voorbereid 'or den, zodra president Truman de wet voor de levering van wapens heeit ondertekend. klokken „voor liefhebbers" te koop zijn. Wat bedoelen deze lie den daar eigenlijk mee? Wy kun nen dit slechts op één manier uit leggen cn wel. dat hier wordt ge speculeerd op lieden, die de on hebbelijkheid zullen hebben om tot hun kcunissm te zeggen: Kijk, cn dit zijn nu de kerkklokken uit het kamp Vught. Interessant, niet waar? Naar het gelui van deze klokken hebben de gevangenen ge luisterd. Ja. ja, dat was me een tijd! Kamp Vught. Onmenselijk leed. Afzichtelijke ellende. Cremato rium Voor liefhebbers. Wat weten opkopers van piëteit? Geld stinkt niet. A Die Molotof toch NEW VORK: Toen minister Molotof in 1942 tijdens z(jn be zoek aan de Verenigde Staten ten huize van president Roosevelt logeerde, ontdekten bedienden in zijn koffer een roggebrood, een worst cn ccn pistool, aldus onthulde mevr. Eleanor Roose velt in haar magazine Een van de bedienden van het Witte Huis was zeer verbaasd toen hij Molotofs koffer opende en daarin een groot zwart rogge brood, een worst en een pistool vond. De oeheime dienst had het niet voorzien op bezoekers die gewapend waren, maar in dat ge- val werden geen aanmerkingen jvmaakt. Molotof heeft kennelijk gedacht dat hij zich misschien zou moeten verdedigen cn dat hij tvel eens honger kon krijgen"al dus mevr. Roosevelt. V- .J In het Stcd. Museum „Het Prinsenhof" te Delft exposeert van 1 October af de kunstschilder J. Meine Jansen. De Haagse kunstcri ticus W Jos de Gruytor houdt Za terdagmiddag ccn inleidende be schouwing. Gloster nr. 8. bij Fokker in aanbouw, stijgt sneller en vliegt langer (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Wanneer over twee jaar Fokker het grootste deel van de 150 Gloster Meteor straaljagers aan dc Nederlandse luchtmacht heeft overgedragen zal Nederland op slag beschikken over de modernste jachtvloot ter wereld. Een klein, maar zeer geducht luchtwapcn. Thans immers Is gebleken, dat de straaljagers, welke dc regeringen van België en Nederland onlangs bij Fokker hebben besteld toestellen zijn van het allernieuwste type, de Meteor Mark VIII. In de berichten welke onlangs zyn gepubliceerd, werd de indruk ge vestigd, dat de toestellen welke de regering had besteld van het nu al weer haast verouderde type Mark IV zouden zijn. Het blijkt ons echter dat de onderhandelingen met de Britse regering en met dc Gloster fabrieken tot resultaat hebben gehad, dat Fokker in staat werd gesteld, de Meteor VIII het allerlaatste model, uitgevoerd met zeer ingrijpende verbeteringen, in licentie te bouwen. Flinterman kan nos wat hoger Tijdens de grote luchtmanocuvres welke in Juni en Juli van dit jaar in Engeland werd gehouden is reeds gebleken, dat de oudere Glosters. de eerste welke in serie- productie werden gebouwd, aan zienlijke moeilijkheden hadden bij de afweer van aanvallen der allcr- moderhste bommenwerpers welke Amerika in het luchtruim kon brengen. Een te geringe stijgsnelheid, en vooral een gebrek aan adem, dat uit de beperkte mogelijkheden voor het meenemen van brandstof voort vloeide, plaatsten de Glosters Mark IV in een onvoordelige positie ten opzichte van hun snelle, zeer hoog vliegende tegenstanders. Doch de Gloster-fabrieken had den het antwoord op wat Amerika te zeggen had reeds in de pen. De Meteur zoals zij tot dat ogenblik was uitgerust had reeds ruime er varing opgeleberd en met die ge gevens werd er een nieuwe versie op stapel gezet welke reeds maan den geleden voor het eerst in de lucht kon worden gestuurd. En Gloster bleek goed te hebben ge rekend. De nieuwe versie bleek een volledig succes cn het is dit nieuwe product dat thans in Ne- I derland wordt gebouwd cn dat j straks met Nederlandse militairen bemand zal worden om onverhoop te vijandelijke aanvallen te kunnen weren. De Meteor Mark VIII heeft in vergelijking tot de IV een gewel dig stygvei mogen. Met dat toestel zal majoor Flinterman straks ver moedelijk een zeer succesvolle po ging kunnen ondernemen om zijn nieuwe hoogterecord nog een goed cmd te verbeteren. Daarbij zal hij de mogelijkheden nog groter vin den nu door verlenging van de neus een veel groter brandstoftank de tijd, welke de straaljager in de lucht kan blijven ongeveer een half uur meer is dan die van zijn oudere broeder. Indien althans op kruissnelheid zal worden gevlogen Deze ligt een eindje boven de 600 kilometer terwijl de topsnelheid weinig minder dan 1000 kilometer per uur bedraagt. Tal van andere verbeteringen zijn er in de Meteor VIII aange bracht doch vele er van zijn top geheim. Wel kunnen wij mede delen, dat de Glosters welke Fok ker bouwt, voorzien zullen worden van een stuurstoel met katapult- installtie volgens het Matin Baker systeem. Wanneer het toestel in de lucht onbestuurbaar is geworden heeft de piloot maar op een knop te drukken om met stoel en al uit zijn toestel tc worden geschoten. Dc parachute moet zich daarna automatisch openen. TER GELEGENHEID van het 30-jarig jubileum van dc Ko ninklijke Luchtvaart Maatschap pij, werd aan alle leden van dit bedrijf ccn hcrinueringspenning aangeboden die ontworpen was door de Utrechtse beeldhouwer Maarten Pauw.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3