Aanleg sintelbaan in Amersfoort Huisvlijt tentoonstelling biedt veel schoons D.v.A.-kalender 1950 Noteert u even r~ Voor athletiekpaardensport en speedway-races Bouwplan 1950 1450 millioen „Opbouwstichting stimuleert maatschappelijk werk 2 Maandag 3 October I949 Vrijetijds-besteding is eigenlijk geen probleem meer In de hoge en lange ruimte van het tentoonstellingszaaltjc van het St. Picter- en BloklandsgasUiuis is een wonderlijke verzameling bijeen gebracht. Allerhande gebruiks- en siervoorwerpen, vliegtuigmodellen, modellen van diesels, grote Ame rikaanse locomo.ieven, kortom teveel om op te noemen ligt op overzichtelijke wijze op lange tafels uitgestald of siert de wan den. Het is een goed initiatief ge weest van de Vereniging voor Handenarbeid en de Nederlandse Vereniging van Modelbouwers, af deling Amersfoort, om door hei or_ ganiseren van de Huisvlijttentoon- stelling bekendheid te geven aan de mogelijkheden die op het ge bied van huisvlijt aanwezig zijn. Het zijn voornamelijk scholen cn andere instellingen die ditmaal hebben ingezonden. Niettemin is er ook een aantal voorwerpen aanwe zig, dat reeds op de tentoonstel ling „Gouden Handen" te Ede is geëxposeerd. Bij het binnekomen valt onmid dellijk de aardige stand op van de Rijkskweekschool Herenstraat. De „dierentuin Herenstraat" is een fraai staaltje van handenarbeid. Ook de aardige voorwerpen van eikels en andere vruchten, die in deze herfstdagen in de bossen voor het grijpen liggen, doen bijzonder aan. De rattenvanger van Hamcln is wel bizonder goed. Aardige in zendingen (leerbewerking enz.) zijn er ook van de R.K. Kweekschool Maria ter Eem. Van de deelnemen de scholen noemen wij voorts de Chr. B.L.O.-school met goed afge werkte houten en papieren voor werpen, de Pallas Athene school en IVO met voortreffelijke inzendin gen op het gebied van houtbewer king, plak-, schilder- en boetseer werk. Voorts zijn er inzendingen van de Openbare Lagere School no. 9 cn dé VGLO-school in de Lange Beekstraat. „Middeloo" is er met pitrietwerk, dat goed is afgewerkt en dat het resultaat is van een maand wer ken. Trouwens de hele „dieren- GRAND THEATRE: „De nieuwe avontuien van Don Juan". Zon dag 1.30, 4, 6.30 en 9 uur. Dage lijks 2.30, 6.30 en 9 uur. Donderdag 6 October, aanvang 7.30 uur: Comedia voert op „Tramlijn Begeerte". CITY THEATER: „De gewelde naar". Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur; dagelijks 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van 30 Sept. t.m. 3 October: „Missie naar China". Van 4 t.m. 6 October: „Rio Rita". Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur; da gelijks 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK: Van 30 Sept. t.m. 3 October: „Paniek in het warenhuis". Van 4 t.m. 6 October: „Dal der Beslissing", 18 jaar. Zaterdagmiddag 1 October en Woensdagmiddag 5 October: Tel kens 2 en 4 uur: „Speciale kin dervoorstellingen". Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur; Zaterdag 6.45 en 9 uur; dagelijks 2.30 en 8 uur Woensdagmiddag 2 en 4 uur: Kinderprogramma Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur; Uitlening voor kin deren: Woensdag- en Zaterdagmid dag van 2.304 30 uur; Leeszaal dagelijks van 1012.30 en 2-5 uur: bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 710 uur. R.K. Openbare Leeszaal, Wijers- straat 2. Geopend van 10—1 uur en 2.305.45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 u. Sibajak en „Kota Inten" te Rotterdam sa (Vervolg van pag. 1) i Hij ging b v. in de Middelland se Zee een eind uit de route om ze Algiers te laten zien, hij orga niseerde wedstrijden, waarvoor hij namens de Kon. Rotterdamse Lloyd prijzen beschikbaar stel de en toen de Kota Inten in de buurt van Aden kwam trommel de hij alles bij elkaar en zei: „Luister eens even, ik heb nou voor jullie wedstrijden georgani seerd. maar nu moeten jullie ook eens wat voor mij doen. Ik moet geld hebben om woordenboeken te kunnen kopen voor de Neder landse militairen, die achterblij ven in het Engelse hospitaal in Aden, die jongens kunnen zich haast niet verstaanbaar maken. Het antwoord is aan jullie". En de militairen op de Kota In ten hebben een antwoord gegeven, dat klonk als een klok. Voortaan zijn er woordenboeken in het hos pitaal in Aden! Maar kapitein Frits vond toch ook, dat hij nog nooit zo'n stil soldatenschip had ge varen. Aan boord van de Sibajak was het de commanderende officier Van Weeren, die iets dergelijks deed voor de zieke Hollandse militairen in Aden. Er waren er op dat ogen blik twee, die nu onderweg ziin naar huis met de Zuiderkruis. Hij hield een inzameling van chocolade, sigaretten en vruchten en als die twee jongens alles hadden moeten verwerken wat er gegeven is, dan lagen zij nu misschien nog in het ziekenhuis, maar dan met een overwerkte maag. Hij was het? ook die een speciaal detachement sa menstelde voor een kleine en sobe re plechtigheid op de begraafplaats te Aden, waar ook Nederlandse mi litairen rusten. De ontscheping geschiedde ook deze keer weer streeksgewijze. Sol daten. die het verst, verwijderd woonden van Rotterdam vertrok ken het eerst, voor de geheele ont scheping was een duur van vier uur vastgesteld en inderdaad ver trok tegen het middaguur de laat ste van de 115 bussen van de Lloydkade. tuin Heerenstraat" werd in één week gemaakt. Ook „Het Baken", de kunstnijverheidschool van mej. Drost, ontbreekt niet op het appèl. Er wordt o.a. gedemonstreerd met Egyptisch vlechten. Tal van goed op kleur afgestemde kleden en kledingstukken maken op deze expositie een goede indruk. Dit mag ook gezegd worden van de inzendingen van de Vereniging van Handenarbeid en de Modelbou wers. Wat de leden van deze orga nisatie presteren grenst dikwijls aan het ongelooflijke. Vooral de grote spoorbaan rond de maquette van Amersfoort trekt de aandacht. De kleine wagons, locomotieven enz. lopen uitstekend. Fraaie I werkstukken zijn er o.a. van de heren M. Korthals Altes, Berendse, Nijzmk en mej. Nel Schoder ver rast de bezoeker met een aardige collectie voorwerpen van pijpen- wissers gemaakt. Mevrouw Mahler zond goed boetseerwerk in. Een bijzonder stuk is ook de sterrenklok van de heer W. Vonk Jzn. We zouden nog veel meer kunnen opnoemen, want tenslotte is ook het kleinste en misschien minder geslaagde voor werp van beteken's omdat er met liefde aan is gewerkt. Het gaat tenslotte met huisvlijt om de pres tatie en niet om de roem. die men er mee zou kunnen verwerven. Ei was voor de officiële opcring een ruime belangstelling. Deze werd Zaterdagmiddag verricht door de heer M. Korthals Altes als tweede voorzitter van de Amersfoortse Gemeenschap, onder wier auspi ciën deze tentoonstelling wordt gehouden. Hij herinnerde er aan, dat deze lentoonstellinc een grote voorbereiding heeft gehad en dat het doel er van is: het bevorderen van de handenarbeid in de ruimste zir: van het woord. Inderdaad heeft deze vrijetijds besteding ook naar ons inzicht een grote culturele betekenis. Het is claarom vooral onze wens, dat deze tentoonstelling door velen zal wor. den bezocht. Vuilnisemmers niet in de nacht op straat Een tiental Amersfoorters werd de afgelopen nacht uit hun bed ge beld. Surveillerende agenten wa ren de „bellentrekkers". De sla pers hadden hun vuiinisbaKken reeds op straat gezet en negeerden hiermee de politieverordening. De ze verordening zegt, dat vuilnis emmers slechts een uur vóór cn een uur na de lediging aan de openbare weg mogen staan. De politie waarschuwde de tien over treders. Twee bewoners van de Pieter Bothlaan, die de aanmaning van de politie de emmers binnen te halen niet wensten op te volgen, kregen een proces-verbaal. Hun emmers zijn op het bureau van politie in verzekerde bewaring ge steld. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Bacchusklant kwam in verzet In de Postlopersteeg, onder de gemeente Hoogland, liep Zaterdag, avond een Amersfoorter naast zi.jn fiets. De man waggelde en had kennelijk te diep in het glaasje ge keken. Hij trachtte nog te fietsen, maar het gelukte hem niet hel juiste spoor te houden. De Rijks politie sommeerde hem halt te houden Hij pleegde verzet doch met assistentie van de Amersfoort se politie kon de dronkaard naar het bureau worden gebracht. Twee processen verbaal zijn te gen hem opgemaakt. Een wegens openbare dronkenschap en een we gens verzet tegen een ambtenaar in functie. Zilveren dienstjubileum Zaterdag was het 25 jaar geleden dat de heer D. van Garderen by het landgoed „Do Boom" in dienst trad. Voor de jubilaris is die dag niet stil voorbygegaan. Vele bezoe kers vervoegden zich overdag aan zijn woning aan de Voskuilerweg om hem en zon gezin hun geluk wensen aan te bieden. Des avonds werd het jubileum gevierd in de zaal van Hotel „De Mof". Een grote familieschaar, vele kennissen, alsmede het voltallige personeel van het landgoed, waren bijeen om de jubilaris ln de bloe men te zetten, terwijl heip ook ver schillende cadeaux werden aange boden. rnci Velen trokken Zaterdagmiddag naar het St. Pieter en Block- landtsgasthuis om de opening mede te maken van de Huisvlijt tentoonstelling. Aandachtig luis tert men naar de rede van de heer Korthals Altes. ATE in „Schakels" op haar best HET is verheugend, dat er in Amersfoort zo'n grote belang stelling is voor amateurtoneel. Die belangstelling bleek Zaterdagavond in Amicitia, waar ATE ter herden king van de sterfdag van Heijermans 25 jaar geleden, diens ..Schakels" op zeer goede v/ijze opvoerde. Ami citia was vol en zeer velen moesten met plaatsen genoegen nemen, waar zij het spel niet geheel konden vol gen. Dat was jammer, want er viel van veel schoons te genieten. Heijerman's spel over menselijke zwakte en over menselijke kracht is meer. veel meer dan een gelegen heidsstuk. Het is waard om voor volle zalen opgevoerd te worden, omdat het zo volkomen eerlijk en rein is. omdat het ons onze fouten toont en omdat het ons. mensen, toont hoe we er uit zien in de ogen van een begaafd schrijver. Want in dit spel kunnen wij allen onszelf herkennen, vaak op onplezierige wijze De geschiedenis van de tot fabriekseigenaar opgegroeide arbei der. die als zijn levensavond begint, kan terugzien op een hard en on plezierig bestaan, dat hem veel rijk dom maar weinig geluk bracht, werd op meeslepende en boeiende wijze gespeeld. De als aasgieren om hem zwevende erfgenamen contras teren scherp met de toegewijde huis houdster, die onbaatzuchtig strijdt voor haar cn haar werkgevers geluk. ATE heeft met deze opvoering ge toond aan de spits te gaan van het Amersfoorts amateur-toneel Men sen als Peter Voskuilen en Eef MeierArlar zijn haast niet meer te beschouwen als amateurs. Zij spelen toneel tot in de perfectie. Dit spel van Heijermans eist een grote rolbezetting en het zou ondoenlijk zijn alle mensen te noemen. Tot in de kleinste rollen was de bezetting echter perfect, ook de gastrol van de oude man Pancras Duif gespeeld door de heer IT. van Bronswijk, was zeer goed. De regie was van Joh. van Bijsterveld. de grime van Leo Grootkop en de montering van W Heinz. Het was een prachtige avond. C. J. B. Van Roon opende automatiek De heer J Th. van Roon, eige naar van het ijsbuffet op het Ju- lianaplein heeft Zaterdagmiddag een tweede zaak in gebruik geno men en wel in de Arnhemsestraat. Deze zaak. die speciaal is inge richt als automatiek, is naar de chitect W. van Gent verrichtte dit eisen des tijds verbouwd. De ar- werk. De electrische verlichting werd verzorgd door de firma Mo relissen en het schilderwerk d«mr de Firma Van de Hoek. Veel ken nissen en zakenrelaties stuurden bloemen, die het geheel een pret tig aanzien gaven. „Nederland en Oranje" vergaderde Einde vorige week hield de Anti- Revolutionnaire Kiesvereniging „Nederland en Oranje" een leden vergadering in het zaaltje by Van Dalfsen te Leusden. In zijn ope ningswoord heette de voorzitter, de heer G. O. Veenendaal, alle leden van harte welkom. Vervolgens wer den de notulen van de vorige ver gadering voorgelezen door de se cretaris, de heer E. v. Buuren, waarna de ingekomen stukken wer den behandeld. De heer Van Buuren hield een inleiding over het onder werp: „Ons Parlement". Daarover volgde een geanimeerde bespre king, waarbij de opsteller vele vra gen had te beantwoorden. By de rondvraag bleken er weinig moei- lyke kwesties te bestaan, waarna de vergadering op de gebruikeiyke wyze werd gesloten. Spaarcentjes van de kinde ren ontvreemd In de nacht van Vrijdag op Za terdag is ingebroken in een kin dertehuis van de Mij. „Zandber gen" aan de Scheltemalaan. Dc ongewenste bezoekers ontvreemd den een bedrag van zes guldc:: (spaarcentjes van de kinderen), een rugzak en een vulpen. Collecte Dinsdag wordt er in Amersfoort een collecte gehouden ten bate van het Ned. Geleidehonden Instituut „ANCO" te Ermelo. Mensen en een dier t over het Kanaal KAAP GRIZ NEZ. Voor de vijfde keer gaat Fahmy Attala proberen het Kanaal over te zwemmen Zondagmiddag is de 40-jarige Egyptenaar, die vorige maand 300 meter voor de kust moest opgeven, gestart. De om standigheden waren ideaal. Een poging van de „Folkstone Swimming Club" om in estafette over het Kanaal te zwemmen Is mislukt. De estafette bestond uit 20 zwemmers, een was er 12 jaar, vier van 13 jaar en ver scheidene deelnemers ouder dan 60 jaar. Nadat men bijna 10 uur ln het water was geweest en de laatste zwemmer nog ongeveer 17 meter van de kust verwyderd was, werd de poging opgegeven. Met een transatlantisch vlieg tuig is Zondag nog een Kanaal zwemmer in Frankryk aangeko men. Het is een getrainde zee hond, die 9 October zal starten, >mdat men dat de geschiktste tijd voor zeehonden acht. Intussen is het dier de ere-gast van de die rentuin in Vincennes. V,. 204. Enkele weken gaan voorbij. Jan Ro- bertsz, die nog altijd opgesloten zit, hoeft van honger en dorst niet om te komen, want de meeste schepelingen zijn op zijn hand en zorgen er wel voor, dat het hem aan niets ont breekt. De hoogboots man Vreugdenhil is nu bevorderd tot stuurman, maar ook hij staat aan de kant van Jan Ro- bertsz en samen bespre ken zij een plan om te trachten zich meester te maken van de „Hollan der", ten einde de Hu genoten weer van het onbewoonde eiland af te halen. Voorlopig is daar echter geen kans liet sluiten, tot stormkracht aangewakkerd en deze storm duurt nu al enkele weken onaf- op, want de wind is nog dezelfde dag, waarop gebroken voort. Yan der Decken laat het schip Van der Decken zijn stuurman in de boeien1 voor de wind lenzen. Waar drijft die stom hem heen? Waar ergens op de oceaan bevindt hij zich? Hij weet het zelf niet. (Eigen bericht) Er bestaan plannen om ln Amers foort mettertijd een sintelbaan aan te leggen. De Amersfoortse Sport, stichting heeft van haar oprichting af plannen gehad Amersfoort een dergelijke wedstrydbaan voor ath- leten te verschaffen, maar er waren zeer grote moeilijkheden. Een sintelbaan kost namelyk veel geld en de opbrengsten van atle tiekwedstrijden zijn in onze stad zeer gering. Het plan is nu om de sintelbaan ook geschikt te maken voor speedway-races en harddrave rijen, die wel veel belangstelling trekken. Het een moet dus het ander dek ken. Men heeft dit alles verwerkt in het zg. investeringsplan van de gemeente Amersfoort. Een investe ringsplan is o.m. een plan om gel den te beleggen voor uitvoering van grote werken in tijden van laag conjunctuur. Daaruit blykt dus wel dat het plan voor een sintelbaan pas in de toekomst kan worden verwezenlijkt. In athletiekkringen schat men dat het nog wel een jaar of tien kan duren voor met de uitwerking ervan kan worden be gonnen. Het is nog steeds een probleem waar de baan aangelegd moet wor den. In het bestuur van de Sport stichting is destyds gesproken over Ons dagelijks teveel Een wielrijder, die zich achter een auto liet voorttrekken, kreeg een bekeuring. Een autobestuurder, die geen richting aangaf, werd voor deze nalatigheid geverbaliseerd. In een woning aan de Oude Soes. terweg ontstond Zaterdag een hui- selyke onenigheid tussen de bewo ners van dit perceel. De politie moest tussenbeide komen. Een autobestuurder negeerde Zondag het rode stoplicht en kreeg deswege een proces.verbaal. Op de Leusderweg, hoek van Campenstraat, ontstond Zondag een aanrijding. De bestuurder van een personenauto bemerkte te laat dat hij rechts af moest. Hij remde krachtig, waardoor de achter hem rijdende auto's tegen de wagen op botsten. Vier auto's liepen enige schade op. Er ontstond enige scha de en de weg werd versperd. Als aanvulling op de begrotings stukken heeft minister In 't Veld aan de Tweede Kamer doen toekomen het bouwplan 1950, dat sluit met een bedrag van 1450 millioen gulden Dat Is 110 millioen meer dan in 1949. Werken, waarvoor geen of weinig materialen nodig z|jn en onderhouds werk van schilders, witters en be hangers. zijn bij de bepaling van dit bedrag buiten beschouwing gelaten Bij de samenstelling van het plan voor 1950 is nog geen rekening ge houden met de devaluatie van de gulden Als hiervan een prijsstijging het gevolg is. zal dit natuurlijk lei den lot wijziging van het plan Volgens het plan zijn o.a de vol gende posten uitgetrokken: 4300 mil lioen voor weg- en waterbouwkun dige werken. 480 millioen voor nieuwbouw, herbouw ?n uitbreiding van woningen, (dat bedrag komt overeen met het volume van onge veer 40 000 woningen, en is tachtig millioen meer dan in 1949). 4300 mil lioen voor bedrijfsgebouwen, welke post eventueel nog met vijftig mil lioen kan worden verhoogd in de loop van het jaar, 69 millioen voor boerderijen. 740 millioen voor scho len, 14 millioen voor ziekenhuizen, 11 millioen voor kerken. "'i^don Feestelyke thuiskomst Een fees lelijke thuiskomst had den gistermiddag bewoners van dc Schutterhoeflaan te Leusden, be reid aan de gedemobiliseerde mili tair P. Ruitenbeek. Deze jongeman, die 28 maanden als oorlogsvrijwil liger in de Oost heeft vertoefd en als chauffeur was ingedeeld bij de Aan. en Afvoer Troepen, is met het troepenschip de „Sibajak" huiswaarts gekeerd. Toen hij gis termiddag met een bus de Schut terhoeflaan in kwam, waren daar overal de vlaggen uitgestoken, ter wijl de buren voor de ouderlijke woning eeYi ere-poort hadden aan gebracht, waarvoor alle bewoners der laan bloemen hadden gegeven. Bovendien was er nog geld ver zameld, waarvoor een aardige sur prise was gekocht, die hem door drie buren werd aangeboden. Burgerlijke stand 1 October 1949 Geboren: Martha, d. v. T. Geurts en M. Bouw. Getrouwd: A. v. Maanen en G. Nijenhuis; A. Bouwmeester en J. d. Kolk. de Bokkedulnen, maar dit gebied is voor een gedeelte in het uitbrei dingsplan opgenomen, zodat de mo gelijkheid bestaat dat men naar een andere ruimte moet zoeken. Onze zegsman, die doorgaans goed is ingelicht, vertelde ons ten slot te, dat de plannen thans in het be ginstadium verkeren, maar dat men het in principe eens is over de aan. leg van een sintelbaan. De athle tiek in Amersfoort zal er ln ieder geval buitengewoon mee gebaat zijn, terwijl spcedwayraces en hard- draveryen ongetwijfeld velen en thousiast zullen maken. n»st SEC-'s Graveland 2-1 Voor de wedstrijd tussen S.E.C. I en 's-Graveland I, had een korte plechtigheid op het middenveld plaats in verband met de overdracht van het nieuwe terrein dat door het gemeentebestuur in orde was ge maakt. Allereerst sprak de voorzit ter van S.E.C., de heer C. van Wijn gaarden en dankte namens het be stuur de wethouders Van Zadelhoff en De Haan. als vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, voor de spontane hulp en bijstand, welke de vereniging S.E.C. van de gemeente Soest ondervonden heeft. Wethouder Van Zadelhoff memo reerde, dat het heel wat voeten in de aarde heeft gehad, alvorens het terrein in bespeelbare toestand was, spreker bracht dank aan de vrijwil lige brandweer, die het terrein som tijds letterlijk en figuurlijk onder water zette, om de groei van het gras in de droogteperiode te bespoe digen. Spreker was blij dat S.E.C. nu op een goed bespeelbaar terrein wedstrijden kon spelen. De voorzitter van 's Graveland complimenteerde het bestuur van S.E.C. met hun schitterend terrein en hoopte dat ook het gemeentebe stuur van 's-Graveland het voor beeld van Soest zou willen volgen. Over de wedstrijd het volgende 's-Graveland wint de toss en kiest eerst met de zon mee te spelen. Par tijen waren in het begin even sterk, hoewel 's Graveland meer aanval lend speelde en S.E.C. iets meer te rug getrokken. Na een kwartier ge lukte het de 's-Graveland linksbui ten zijn club de leiding te geven, door een schuin schot op doel. dat Van Zoghei te machtig was (01). Niet ontmoedigd door dit onver wachte succes der tegenpartij, bleef S.E.C. het hoofd koel houden en verkreeg zelfs veldoverwicht. Wan neer er in die periode schutters in de voorhoede waren geweest, dan had S.E.C. beslist met drie vier doelpunten voor gestaan. Nu echter gingen de schoten van O. en M. Maassen en midvoor Westerveld steeds naast of over Eenmaal juich te de supportersschare reeds, toen O. Maassen alleen op het doel afstorm de. hij schoot precies op doel, doch de bal was effectvol en draaide juist voor het doel langs Tot de rust bleef deze SEC-druk aanhouden, zonder doelpunten op te leveren. Met de hervatting leidde 's-Grave land nog met 01. doch dit zou zeer spoedig veranderen, daar van af de aftrap SEC wederom het offensief in handen nam. Na vijf minuten speelde rechtshalf W. Pureveen zich handig vrij. hij omspeelde een van de backs cn schoot zelf onverwachts zonder dat de keeper hierop reken de. Zijn schot trof doel en zo bracht een halfspeler de partijen op gelijke voet (11). Toen er 20 minuten in de tweede helft waren gespeeld, was het C. van Veen van SEC. die uit een scrimma ge voor het 's-Gravelanddoel de bal ineens inscnoot en S.E.C. de leiding bezorgde. Met deze stand kwam het einde. Soester-Boys - werd 3- Achterveld -1 Na een gelijk opgaande strijd tus sen Soester Boys en Achterveld, gaf J Camper na 10 minuten spelen S.B. de leiding met een fraaie kopbal. Achterveld probeerde de achterstand in te lopen, doch het was juist Soes ter Boys. dat door J. v. d. Broek de voorsprong vergrootte 20. Onge veer 10 minuten voor het einde ge lukte het S. Nieuwland van Achter veld met een goed gericht schot de eer voor zijn club te redden en de keeper van S.B., G. v. d. Broek, te passeren. 21. Door een misverstand in de achterhoede van Achterveld, profiteerde wederom J. v. d. Broek en stelde de overwinning van Soes ter Boys veilig door de stand op 31 te brengen. H.D.S.B.D.C. 2—2 In een uiterst ruw gespeelde wed strijd kon B.D.C het Zondagmiddag niet verder brengen dan een gelijk spel tegen HD.S. uit Leersum. HDS demonstreerde een partijtje voetbal, dat totaal niets met voetballen te maken had en waartegen BDC met zijn jonge spelers niet opgewassen bleek Binnen vijf minuten nam BDC door middel van rechtsbinnen G. v. Megen de leiding 01. Het ruwe spel van HDS nam toen een aan vang. Reeds na 15 minuten spelen lag de gelijkmaker achter doelman Epskamp, toen deze een terugge speelde bal verkeerd beoordeelde 11. Terstond hierna moest Wim Huurdeman van B.D.C. uitvallen wegens een bloedende blessure aan een zijner benen, veroorzaakt door een trap Even voor de rust profi teerde de midvoor van H.D.S. van een missen door back P. v. d. Berg en gaf H.D.S de leiding 21. Hierna rust. HDS begon na de hervatting met een veldmeerderheid, doch BDC liet zich niet onbetuigd en zette een paar goede aanvallen op. waarvan er één tot corner werd verwerkt. G. Huur deman kogelde deze goed genomen corner ineens in en zo was de stand weer gelijk 22. In de daarop vol gende periode moest ook Ben Rade maker. door een blessure uitvallen, waardoor het spel van B.D.C. ver slapte. Wel werden door B.D.C. nog drie doelpunten gescoord, doch deze werden wegens buitenspel afgekeurd Hoe of HDS ook zwoegde voor de overwinning, B.D.C. ging verdedigen en nam genoegen met een verdeling van de punten 22. Uitvoering van Soestdijk De toneelvereniging „Soestdijk" gaf Zaterdagavond in de zaal van Eemland een goed geslaagde uitvoe ring. De zaal was tot de laatste plaats bezet, toen de voorzitter een kort openingswoord sprak. Het to neelstuk „Een clown treedt op", een drama in drie bedrijven, van Rosita Peters, werd voor de tweede keer door hetzelfde gezelschap opgevoerd en wederom kwam de gehele zaal onder de indruk van dit dramatische stuk. dat onder regie van de heer J. Kronemoijer werd vertolkt. On der deskundige leiding van zo'n re gisseur moet goed toneelspel te zien worden gegeven, doch dat neemt niet weg, dat ook de rollen in goede handen waren en wij niets dan lof hebben voor alle medespelenden. Een gezellig bal besloot de avond. MEER DAN EEN HALF MIL LIOEN" Amerikaanse metaalbe werkers zijn in staking gegaan. Er stijgt geen rook meer op wit j de schoorstenen van de Carnegie- Illinois staalfabrieken te Gary (Ind.), waar Vrijdag vier hoog ovens en zeven staalfabrieken tengevolge van de staking kwa men stil te liggen. (Ingez. Med Heeft U al de fraaie besteld DOET U HET NU NOG! Bestellingen worden door de bezorgers aangenomen 55 X Commissaris der Koningin en mr. Everts spreken op Provinciale Dag" Er bestaat een grote en toe nemende belangstelling voor so ciaal of maatschappelijk werk. Zulks bleek Zaterdag opnieuw bij de „Provinciale Dag", ge organiseerd door de Opbouwstich ting voor Maatschappelijk Werk. De blauwe zaal van „Esplanade" was tot in de uiterste hoeken gevuld. Aan wezig waren o a. verscheidene leden van het Provinciaal Bestuur, de bur gemeesters van Utrecht en van vele gemeenten uit deze provincie, amb tenaren van het Ministerie van So ciale Zaken en van Binnenlandse Zaken en maatschappelijke werkers en werksters van vele en velerlei in stellingen, bestuurders van Kruis verenigingen en Jeugdorganisaties. De bijeenkomst werd geopend door de Commissaris van de Koningin in de Provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, die wees op de moeilijke positie waarin de Opbouwstichting voor Maatschappelijk Werk in ons gewest zich bevindt, tengevolge van het ontbreken van de homogeniteit, welke men in andere provincies van ons land opmerkte, zoals Groningen. Friesland. Drente, Noord-Brabant en Limburg. Daar kan men spreken van een hechte volkseenheid. In de beide Hollanden en ook in de provincie Utrecht vindt men die niet. Het is de grote verdienste van „Volksherstel", dat in ons gewest na de oorlog de stoot kon worden gegeven tot de gemeenschappelijke oplossing van een groot aantal pro blemen van maatschappelijk werk. Deze organisatie had de wind mee, want tijdens de oorlog was een gro te mate van eenheid in ons volk ver kregen, waarvan het wenselijk ware, dat zij behouden bleef. Vervolgens wees de heer Reinalda op het doel van de Opbouwstichting: zij pro beert te zijn een centrale, een appa raat. dat helpen en stimuleren wil bij de uitvoering van maatschappe lijk werk in de breedste zin des woords. De vraag zou gesteld wor den of maatschappelijk werk in deze tijd nog nodig is. Het antwoord hier op aldus de* heer Reinalda kan niet anders dan bevestigend luiden. Na de eeuwwisseling is in ons land een sterke stroming gekomen om allerlei maatregelen te treffen op sociaal terrein. Vele daarvan kwa men door wettelijke regelingen tot stand, maar men moet daarbij voor al niet uit het oog verliezen, dat het werk van de Regering feitelijk werk van ons zelf is. Oudeliedenzorg De eerste inleider, mr. J. Everts, oud-secretaris van de Sociale Raad van Amsterdam, sprak over het onderwerp: „Oudeliedenzorg". Hij ving aan met erop te wijzen, dat de zorg voor oude lieden een pro bleem is met tal van facetten, waarvan op het ogenblik wel de volkshuisvesting het meest urgent is. De moeilijkheid is dat het per centage van personen boven de 65 jaar hier te lande tot ongeveer 8 a 10 pet. van de totale bevolking is gestegen. In 1920 telde ons land 404.000 personen boven de leeftijd van 60 jaar. in 1940 bedroeg dit aantal 624.000, voor 1950 kan het geschat worden op 774.000 en in 1970 zal het 10.5 pet. bedragen. Het eigenaardige in de bevol kingstoeneming van ons land is, dat het oude geslacht procentueel veel sterker in aantal groeit, dan de jongeren. Terwijl het aantal ouden van dagen in de periode 19201950 groeide met 91%, nam de gehele bevolking toe met 45%, d.i. de helft. Uitvoerig schetste mr. Everts de problemen, welke deze uitgebreide categorie van ouden van dagen met zich brengt, waarbij hij vooral de nadruk deed vallen op het probleem van de huisvesting der ouderen. Aangeschotene kan niet schieten Wanneer men een goede vriend ontmoet, die men in twee jaar niet meer heeft gezien, dan is er reden tot vreugde en vaak gaat men daarop 'n glaasje drinken. In de studentenwereld doet men dat steevast; gewoonlijk blijft het dan niet bij één borrel. Maar zel den zal de vernieuwing of verste viging van de vriendschapsbanden leiden tot een bacchanaal, zoals de student J. S. ervan maakte. Het bleef niet bij één of enige glaasjes, maar het werden er liefst vijf en twintig! Zelfs voor een student is dat erg veel. In het benevelde brein van de jongeman begonnen hallucinaties hun funeste werk te doen. Waar schijnlijk speelden hem op een ge geven moment jachtavonturen in het hoofd, mogelijk voelde hij aan drang om een daad la baron Von Münchhauscn te verrichten. Hoe het zij, op een gegeven ogenblik greep hij een oud jachtroer, dat aan de wand van de Dietse Taveerne prijkt, stopte het onder zijn jas en trok met zijn vriend naar buiten. Gelukkig was er geen kruithoorn in de Dietse, zodat toen puntje bij paaltje kwam het schiettuig on bruikbaar bleek. De aangeschotene kon niet schieten. Niet lang heeft intussen de jacht- trofée intussen zijn kamer gesierd. Het geval werd vrij spoedig achter haald en de schutter kreeg proces verbaal wegens diefstal van een antiek geweer. Van de politie naar de politie rechter, il n'y a qu'un pas en zo stond de jongeman enige weken geleden, nu geheel nuchter maar vrijwel stom in het beklaagden bankje in de Hamburgerstraat. Daar moet een psychiater aan te pas komen, vonden de heren ach ter de groene tafel: iemand, die vijf cn twintig borrels kan verschalken, maar hier geen woord kan uitbren gen dat is te gek! De psychiater kwam, onderzocht, ondervroeg, testte, probeerde en kwam toen tot de verrassende con clusie. dat de student op het ogen blik. dat hij zich aan het jachtroer vergreep, lijdende was aan een dusdanige stoornis in de hersenen, dat hij verminderd toerekenings vatbaar geacht moest worden. Door alcoholgebruik, stond er nog bij. Op de Officier van Justitie maak te de psychiatrische verklaring blijkbaar weinig indruk, want hij noemde het feit zeer ernstig en eiste tien dagen gevangenisstraf te gen de delinquent. De politierechter was er echter kennelijk van onder de indruk ge komen, want hij maakte het mis lukt jachtavontuur af met één maand voorwaardelijke gevange nisstraf.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2