Accijnsvrij pakket voor Indonesië DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB [DENKT EROM? TRAMLIJN „BEGEERTE" Noteert u even Scherpenzeel eert verzetsmensen Rotherham United op retour? Hevige brand in Amsterdam Chauffeur reed door, terwijl slachtoffer op de weg stierf Onderzoek in zaak Schallen berg heropend Vëtwormpjes DÉBRALINE 2 Dinsdag 4 October I949 Handleiding voor de verzending Een abonné maakte ons, in het belang voor ouders en anderen die familieleden in Indonesië hebben, op het volgende attent: Om sigaretten- -en tabakfabrika ten accijnsvrij, naar de jongens en dus ook zij die officier zijn, naar Indonesië te verzenden, moet men het volgende doen: 1. Aankopen een formulier, Vrij dom Accijnzen. Deze zijn te koop bij drukkerij Eijmann tegenover Postkantoor van Amersfoort A 6 cent per formulier. 2. Na nauwkeurige invulling met dit formulier naar het belasting kantoor gaan, en aan het loket waar men geregeld zijn belasting betaalt overhandigen. 3. Men ontvangt de helft van het formulier terug en wordt verwezen naar de commiezen-afdeling, bij den straatuitgang. 4. In deze afdeline wordt alles pasklaar gemaakt, U geeft hier al Uw te verzenden tabaksfabrika ten af. U moet bij U hebben Uw verzendmateriaal. Voor de tabakken is het noodzakelijk het in staniol te verpakken, of in blik dat hermetisch kan worden afgesloten. De ambtenaar op dit bureau, ver pakt nu Uw tabak, doet er een touwtje met zegel om, en vertelt U, dat U te zijner tijd bericht kriigt, om de vrij gekomen accijns te ko men halen. 5. Nu naar het postkantoor. Daar moet U invullen (dus liever van te voren aan postkantoor kopen) 4 formulieren, te weten, 1 adreskaart, 2 Douaneverklaringen, Uitvoeraan- gifte voor postpakket. 6. Men krijgt bij de belasting ambtenaar het accijns formulier mede, en dit is af te geven gelijk met de verzending van Uw pakket aan het postkantoor. 7. Het met zegel afgesloten pak ketje, dat men ontvangt van de be lasting-ambtenaar, wordt door de post ter verzending aangenomen. Het zegel voor de Douane-ambte naar moet goed zichtbaar zijn. Dus nogmaals neem naar het belasting kantoor Uw verzendmateriaal me de. 8. Op buitenzijde pakket schrij ven of briefje plakken, waarop staat: „Geschenk zending uitslui tend bestemd voor persoonlijk ge bruik geadresseerde. Verbouwingsbedrag verre overschreden In het St. Elisabeth Gasthuis te Amersfoort moesten enkele herstel werkzaamheden worden verricht, o.a. het doorbreken van een muur, in de plaats waarvan een toog zou worden gemetseld. De kosten hier van werden geraamd op ca. 250, waarvoor het College Algemene Commissarissen voor de Wederop bouw toestemming gaf. De administrateur van het Gast huis, G. M. droeg de aannemer N. de W. uit Amersfoort deze werk zaamheden op, doch toen men met het werk bezig was, bleek dat er nog enige kosten gemaakt dienden te worden, het plafond gerestau reerd en een granito vloer moest worden aangebracht. De kosten ste gen daardoor tot 1850, zodat het aangevraagde bedrag met ca. 1600 werd overschreden. Zonder supple mentaire vergunning werd het werk afgemaakt, doch dit had tot gevolg, dat wegens overtreding van art. 21 Besluit Wederopbouw zowel de aannemer als de administrateur zich Maandag voor de Utrechtse Politierechter moesten verantwoor den. De aannemer, die als hoofdschul dige werd beschouwd, kreeg een geldboete van 200 subs. 2 maan den hechtenis, terwiil de admini strateur er met 50 boete of 1 maand hechtenis afkwam. Vriendschapstrein naar Amersfoort De Inter-geallieerde Vriend schapstrein, waarover wij reeds eerder schreven zal ook een be zoek aan Amersfoort brengen en wel op 10, 11 en 12 October a.s. VOMO belegt Donderdag een vergadering De Landelijke Organisatie „Voor onze militairen overzee", welke de belangen behartigt voor de mili tairen overzee of na demobilisatie, belegt op Donderdag 6 October in Academie de Danse een openbare vergadering. Bevordering bij N.S. De Voorman-rangeerder E. van Nieuwenhuizen is benoemd tot rangeermeester. Gecompliceerde botsing Op de Hogeweg botste vanmor gen een bestelauto tegen een trai ler. De bestelauto kwam op het rijwielpad terecht en raakte een fietsende dame, die vrij ernstig gc-wond naar het ziekenhuis moest y/orden vervoerd. De trailer kwam in de sloot terecht. Er ontstond nogal enige stagnatie. Uit een geparkeerde auto op de Hooglandseweg werd een gabar dine regenjas ontvreemd. H. van Bronswijk is lid van ATE Wii maken er graae melding van dat de heer H. van Bronswijk niet als gast maar als ATE-lid in „Scha kels" heeft meegespeeld. Zijn entreé is zowel voor het amateur toneel als voor ATE van grote be tekenis. Serie wedstrijden van MIA Begunstigd door schitterend weer organiseerde M.I.A. aan de Leus- derweg haar seriewedstrijden, waaraan door verschillende clubs uit de omgeving werd deelgeno men. Onder bekwame leiding werd het programma vlot afgewerkt. Zo wel in de eerste als in de tweede afdeling wist Sparta uit Nijkerk de uitgeloofde medailles te bemachti gen De uitslagen waren als volgt: 2e Afd.: Sparta 2—DVS 2—0; Climax—MIA 3 1—0; MIA 3— Sparta 2 02; DVSClimax 10; Sparta 2Climax 10; DVS MIA 3 2—0. lq Afd MIA 2Baarn 11; Sparta't Veen 40; Baarn Sparta 03; 't VeenSpakenburg 11; SpakenburgMIA 2 10; Baarn't Veen 20; MIA 2 Sparta 05; SpakenburgBaarn 40; SpartaSpakenburg 20, 't Veen—MIA 2 0—0. Soest V erkeersongeval Op de Middel wijkstraat ter hoogte van de kaasfabriek stak mevr. G zonder voldoende op het verkeer te letten, de rijweg over. De bestuurder van een uit Amsterdam afkomstige bestelauto trachtte een aanrijding met de onvoorzichtige dame te voor komen en remde daartoe zo krach tig. dat zijn auto kantelde. De bestuurder had daarmede niet kunnen verhinderen, dat de dame toch door de auto werd geraakt. Zij bekwam een hoofdwonde en een lichte hersenschudding en werd naar haar woning overgebracht. De auto werd aan de rechterzijde zwaar be schadigd. Oplossing verkeers probleem Betreffende de aanleg van wegen, welke voorkomen op het Rijkswe genplan, wordt in de rijksbegroting opgemerkt, dat behalve de voortzet ting van een aantal wegen, waarvan de uitvoering reeds is begonnen, eni ge nieuwe werken ter hand zullen worden genomen, waarvan de voor naamste voor onze plaats is de nieu we weg EemnesHoevelaken. Bin nen afzienbare tijd zal het grote ver keersprobleem in Soest dus zijn op gelost. De nieuwe rijksweg zal hoofdzake lijk het doorgaand verkeer naar Am sterdam en Noord-Holland aftakken, zodat geen bezorgdheid behoeft te bestaan dat Soest het toeristische verkeer zal verliezen. Het paleis Soestdijk. het natuurbad en de aan trekkelijke omgeving van Soest en omstreken zijn een voldoende waar borg dat het vreemdelingenverkeer in dezelfde omvang zal blijven be staan. Een goede propaganda is ech ter noodzakelijk. 205. In diepst geheim bespreekt Vreugdenhil zijn plannen met enke le vrienden, onder wie de bootsman, de tim merman en de zeilma ker „Vóór alles moeten wij er zorg voor dragen, dat ons plan niet uitlekt," waarschuwt Vreugdenhil: „want vergeet niet, dat een dee] van het volk nog altijd op de hand van de schipper is Spreek er dus alleen over met mannen die gij volko men kunt vertrouwen." Maar Vreugdenhil weet niet, dat het gesprek is afgeluisterd door een matroos, die bij zijn roertorn alles aan Van der Decken vertelt: over drie dagen zullen de muiters toeslaan. De schipper kan nu zijn tegenmaatregelen nemen en hij deelt wapens uit aan zijn ge trouwen, die beloven hem te zullen helpen de opstand te onderdrukken. Tegenover Vreug denhil laat Van der Decken niets merken en zo glijden de dagen en nachten voorbij, ter wijl de spanning voortdurend merkbaar is. En de storm raast maar voort.... Gevonden voorwerpen Wieldop, zonnebriel. pakje met drie paar sokken, autoped zonder luchtbanden, korcnblauw damesvest, textielkaart, Michelin autoband, autoped, glacé dames handschoen, bruin leren riem, khaki shirt. Inlich tingen Woensdag en Zaterdag van 1416 uur politiebureau. Beroepen De Ger. Kerk is Soestdijk heeft ter vervulling van de vècature, ont staan door het vertrek van ds. A. Brouwer, beroepen ds. IJ. Veenstra. thans Ger. predikant te Augustinus- ga (Fr.). (Ingez. Med.) MORGENOCHTEND 10 UUR begint de PLAATSBESPREKING VOOR HET SUCCESSTUK 5 de glansrol van ANK v. d. MOER, j DONDERDAG 6 OCT 19.30 •GRAND-THEATRE GRAND THEATRE: „De nieuwe avonturen van Don Juan". Zon dag 1.30, 4, 6.30 en 9 uur. Dage lijks 2.30, 6.30 cn 9 uur. CITY THEATER: „De gewelde naar". Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur; dagelijks 2.30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van 4 t.m. 6 October: „Rio Rita". Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur; da gelijks 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK: van 4 t.m. 6 October: „Dal der Beslissing", 18 jaar. Woensdagmiddag 5 October: Tel kens 2 en 4 uur: „Speciale kin dervoorstellingen". Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur; Zaterdag 6.45 en 9 uur; dagelijks 2.30 en 8 uur Woensdagmiddag 2 en 4 uur: Kinderprogramma 4 October. Amicitia 20.00 uur: Pianorecital Theo v. d. Pas. Stichtse Heuvel: 2.30 en 19.30 uur Mode-show. 5 October. Amicitia, 20 uur: Ballet- en Voordracht avond I.V.V. 6 October. Grand Theatre. 7.30 uur: Come- dia met „Tramlijnbegeerte". Joriskerk, orgelconcert A. Schuurman met zang. 7 October. Amicitia, 20 uur: Revue-avond Kees Pruis e.a. 8 October. Amicitia, 20.00 uur: Feestavond buurtver. Stephensonstraat. Markthal, 20.00 uur Zang- en dansavond „Nederlandse lied". Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur; Uitlening voor kin deren: Woensdag- en Zaterdagmid dag van 2.304.30 uur; Leeszaal dagelijks van 1012.30 en 2-5 uur: bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 710 uur. R.K. Openbare Leeszaal, Wljers- straat 2. Geopend van 10—1 uur en 2.305.45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 u. Verkeersovertreding Op de Bisschopsweg werd een veikeerscontróle gehouden. Vier mensen, die de toegestane snelheid overtraden en een automobilist, die het inhaalverbod overtrad, werden geverbaliseerd. Een andere automobilist, die links door de bocht reed, ging eveneens op de bon. Kindje onder auto Het twee-jarig dochtertje van de fam. De G. raakte in de P. Pijper straat onder een vrachtauto. Met een hersenschudding en een ge broken linkerarm werd het naar het Ziekenhuis vervoerd. Beroepen Beroepen door de classis Am sterdam tot leger-predikant in al gemene dienst voor Indonesië A. D. H. Roscam Abbing, candidaat te Amersfoort. Bedankt voor beroep Bedankt voor Hoevelaken Jac. Vermaas te Amersfoort. ds. Woudenberg Kinderfeest De buurtvereniging „Stationsweg Oost" beschikte nog over een rui me kas. Daarom werd besloten op I October een kinderfeest te orga niseren. Ongeveer 70 kinderen na men daaraan deel. Ze werden roy aal onthaald op limonade en ge bakjes. Er werden verschillende wedstrijden gehouden, waarvoor mooie prijzen beschikbaar waren. Vooral voor de kindergroep van II tot 14 jaar had men practische prijzen aangekocht. Voor ieder kind was een prijs aanwezig, ook voor de kleinere, die nog niet aan een spel konden deelnemen, 't Was voor de kinderen een gezellige middag en voor de aanwezige ouders eveneens. Voor beroep bedankt Ds. Lamens van Elspeet hoeft voor de toezegging van beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Wou denberg bedankt. Afscheid ds. H. v. d. Berg Ds. H. v. d. Berg, predikant van de Ger. Kerk te Soest, die een be roep heeft aangenomen naar Sassen- heim, zal Zondag 16 October zijn af- scheidspredikatie houden. AFSCHEID DS. A. BROUWER Ds. A. Brouwer van de Ger. Kerk te Soestdijk, die een beroep heeft aangenomen naar Barneveld, zal Zondag 30 October in de Julianakerk zijn afscheidspredikatie houden. Onthulling monument van Germans Zaterdagmiddag is het verzets- monument in Scherpenzeel, onder zeer grote belangstelling onthuld. De voorzitter van het comité, dr. J. H. Renken heette in 't byzonder welkom de nabestaanden der ge vallenen, burgemeester en wethou ders van Scherpenzeel, de beeldhou wer, de heer Germans uit Arnhem, de burgemeester der gemeenten Woudenberg en Renswoude alsmede de architect de heer G. van Hooge- vest uit Amersfoort. Vervolgens herdacht dr. Renken de gevallenen en droeg het monu ment aan de gemeente Scherpenzeel over waarna h't r'oor de dochter van de heer Steenbergen, die in het verzet drie zoons en een schoonzoon verloor, onder trompetgeschal werd onthuld. Nadat de Nederlandse drie kleur van het beeld verwijderd was, werden door alle aanwezigen 2 cou pletten van het Wilhelmus gezon gen. Hierna sprak de burgemeester van Scherpenzeel." mr. C. P. Hoy te- ma van Konijnenburg, namens de burgerjj. Hij besloot zijn indrukwek kende rede, waarin hij de verzets strijd had gememoreerd, als volgt: Uit naam van de burgerij van Scherpenzeel aanvaard ik dit monu ment in dankbare eerbied aan hen, wie God het niet gegeven heeft om de dag der bevrijding te aanschou wen. Na zijn rede legde de burgemees ter een krans aan de voet van het monument. Ook andere verenigin gen deden zulks, o.a. het comité tot oprichting van dit monument, VVV afd. Scherpenzeel, Herv. Jongellngs- vereniging, Geref. Jongelingsver., sportver. De Valleivogels en de Valleivogels en de Oranjevereniging. DE VELUWSE EENDEN, kippen en kalkoenfokkerijen zijn lang zamerhand de schade, die door de oorlog aan de bedrijven was toegebracht, te boven gekomen. Behalve voor onze Kersttafel, worden er ook beesten ter ver edeling der rassen gefokt. De eigenaar van het fokkerijbedrijf „Het Harde" op de Veluwe toont een gans met een gewicht van ongeveer 12 kilo en een vleugel wijdte van 2 meter. Aardbeien in October STEENWIJK. Maandagmiddag werden op de Steenwijkerwoldse veiling opnieuw aardbeien aange voerd, afkomstig van de tweede pluk, die mede dank zij het goede en late zomerweer mogelijk is ge bleken. Zij werden gekweekt in de kassen van de G. A. van Swiets Tuinbouwschool te Frederiksoord. De eerste aardbeienpluk geschiedde in Mei en Juni. Daarna zijn de aardbeien enige tijd. „verdonkerd". d.w.z. in het donker onder glas ver der gekweekt. Toen zij later weder om aan het zonlicht werden bloot gesteld gingen de plantjes opnieuw bloeien, en konden er wederom vruchten worden geoogst. De prijs bedroeg op de Steenwijkerwoldse veiling 2.44 tot 2.60 per kg. Voor de tuinders zal deze me thode in de toekomst, volgens des kundigen van de tuinbouwschool, zeer belangrijk kunnen zijn. Het gaat niet zo goed met Ro therham United, horen wij van één onzer relaties in Rotherham. Sinds het begin der competitie heeft de „United" al drie thuis wedstrijden verloren. Dat is meer dan in de drie vorige competities bij elkaar. Het gevolg was, dat de belangstelling voor de wedstrijden sterk daalde. In vergelijking tot vorig jaar waren er gedurende zeven wedstrijden maar liefst 23.000 bezoekers minder. Velen wijten de tegenspoed van Rother ham United aan de fout, die men gemaakt zou hebben door Ardron, de middenvoor, op de transfer- list te plaatsen. Ardron werd prompt gekocht door een tweede divisie club, waar hij goed vol doet. Maar de United zit nu zon der goede middenvoor. Shaw en Guest, de binnenspelers, zijn al enige tijd geblesseerd, maar mogen vermoedelijk spoedig weer spelen. De manager van R.U., mr Free man. titiedag op de voetbalvelden om spelers te beoordelen, die op de transfer-list staan en die hij kan gebruiken in het eerste elftal. Insiders wijten de tegenslag ech ter niet zo zeer aan het vertrek van Ardron maar wel aan een verkeerde politiek van het club bestuur, dat te voorzichtig zou zijn geweest en geen geld wil uit geven om goede spelers te kopen. Burgerlijke stand Geboren: Lidwina, J. M., d. v. G. W. M. van Velzen en A. Mayer; Sijtske M., d. v. E. P. de Waard en M. Quint; Albert A., z. v. J. Wuring en H. Hoornveld; Frederi- kus G. M., z. v. H. H. M. v. d. Schot en A. Vrimond; Franciscus W. P. M., z. v. W. v. d. Oest en H. P. Sabel; Ingeborg, d. v. C. v. d. Wijngaard en A. J. Woerdman. Overleden: Gerrit v. d. Hcyden, speurt bijna iedere compe- 65 j. wedn. v. R. Adelaar. AMSTERDAM. Gistermorgen om kwart voor twaalf ontstond door nog onbekende oorzaak een grote uitslaande brand in het pand Elandsgracht 15 te Amsterdam, die zich dadelijk ernstig liet aanzien. De brandweer is onmiddellijk met groot materiaal uitgerukt, maar werd bij het blussingswerk ernstig gehandicapt, doordat de trappen van de tweede naar de derde, en van de derde naar de vierde ver dieping al spoedig waren uitge brand, zodat de laaiende vlammen zee van buitenaf moest worden aangepakt. Dit geschiedde met elf stralen. Zowel aan de voorzijde, als aan de achterzijde van het perceel, waar de Oude Looiersstraat loopt, waren de brandweerlieden in actie. Op de eerste etage van het oude pand is een verfspuitinrichting ge vestigd. Naar alle waarschijnlijk heid is hier de brand ontstaan. Het personeel zag zich eensklaps door vlammen en dichte rookwolken omgeven en sprong van de eerste verdieping naar beneden. Op de tweede etage, die spoedig eveneens in lichterlaaie stond, bevond zich een oude man, die tot op de eerste etaee viel. Hjj werd daarbij licht gewond, maar zag toch kans het brandende gebouw te verlaten. In het gebouw is ook een glas blazerij gevestigd. Amsterdam's eerste burger naar de West AMSTERDAM. Het ligt ln het voornemen van burgemeester D'Ail- ly om zich Vrijdag 7 October des ochtends te 8.40 uur per KLM- vliegtuig via de zuidelijke route naar Suriname te begeven. Vandaar zal hij tevens Curasao bezoeken, evenzeer voor het voeren van verschillende besprekingen teneinde de bestaande banden tus sen deze gebieden en Amsterdam te verstevigen. Na afloop van zijn verblijf aldaar, dat op ongeveer twee weken wordt geschat, zal hij, via New York, over de noordelijke route terugkeren. Naar Suriname zal hij vergezeld worden door de heer J. A. W. Berg- velt, administrateur ter gemeente secretarie. die via de zuidelijke route zal terugkeren. „Hier hebben we nu de lafaard, die doorrijdt als hij een kind heeft doodgereden," zo voegde de president van de Zutphense rechtbank de Amsterdamse chauffeur A. M. toe. „Dat zult u moeten bewijzen!" luid de het antwoord van de verdachte, op wie het gebeurde blijkbaar niet de minste indruk heeft gemaakt. „Wacht maar af wat we bewijzen kunnen," zo luidde het antwoord. „Het is te betreuren, dat de wet niet de mogelijkheid geeft om dergelijke wegvandalen preventief te hech ten!" gen slapen. De aanrijding gaf zo'n klap, dat hij er wakker van werd. Geschrokken keek hij op, en zag toen een fiets op zij vallen. Toen een van de collega's zei: „Er is ook iets niet in de haak", werd er ge- gezegd „Mondje dicht", „en ik moest er m'n brood verdienen", zo voegde^ hij er veelbetekenend aan toe. Zowel de president van de recht bank, mr. A. H. v. d. Giesen, als de officier van Justitie, mr. J. C. Don ker, hadden woorden van lof voor het onderzoek in deze zaak. „Dit is in één woord af," zei de president. En in zijn requisitoir merkte de of ficier op, dat men niet anders dan hulde kan brengen voor de politie, die het onderzoek tot een goed ein de heeft gebracht, ondanks de wal gelijke tegenwerking van een min derwaardig invividu. „Iedereen kan een ongeluk heb ben," aldus de officier, „maar iede re fatsoenlijke weggebruiker neemt de gevolgen daarvan voor zijn re kening. In dit geval past alleen een zware straf". Spr. vorderde tegen A M. een gevangenisstraf voor de tijd van zes maanden. MEINEED GEPLEEGD? W. R. uit Kampen verscheen /oor de Zutphense rechtbank, om dat hij tijdens een verhoor voor de rechter-commissaris een meineed zou hebben gepleegd. „Ik ben er van overtuigd, dat ik de waarheid heb gezegd," zo zei R. thans. De getuige W. uit Wezep meende ech ter, dat de zaken zich anders had den toegedragen, dan R. verteld heeft. De civiele procedure was ontstaan over het verhuren van land. „Er is wel gefantaseerd, maar door wie?" zo vroeg R.'s raadsman, mr. Perrin, zich af. De officier was van oordeel, dat R. het heeft ge daan: hij vorderde zes maanden gevangenisstraf. Half jaar geëist door officier Op 30 Augustus reed M. met een vrachtauto over de Rijksstraatweg AmersfoortZwollj, om arbeiders naar Urk te brengen, in verband met werkzaamheden aldaar. Vol gens een getuige reed hij „met ont zettende snelheid". In Oldebroek haalde hij een andere auto in. Hij kwam daarbij zo ver op de linker helft van het wegdek, dat hij een wielrijdster raakte. Deze werd zo danig verwond, dat zij kort daarop de geest gaf. M. reed met onver minderde snelheid door. Een andere automobilist zette onmiddellijk de achtervolging in, maar hij kon de vrachtauto niet in halen, omdat deze constant belang rijk harder dan 75 km. reed. On middellijk kwam hot politie-appa- raat in werking om de auto te ach terhalen. Een oproep door de radio had succes. De wagen werd in Em- meloord gevonden. De chauffeur verklaarde evenwel van een aan rijding niets te weten, en ook de inzittenden zeiden niets te hebben bemerkt. De auto werd in beslag genomen, en nauwkeurig onder zocht. En daarbij bleek ondubbel zinnig dat met deze wagen de aan rijding moest hebben plaats gehad. Men constateerde beschadigingen en vond aan de haak van het af gebroken spiegeltje een wit stukje van hoogstens enkele milimeters groot. Het werd nader onderzocht en bleek toen een splinter van een schedel te zijn. Een verder onder zoek wees uit, dat de splinter van het hoofd van het slachtoffer af komstig was. Voorts werden af drukken gevonden van een met celluloid bekleed rijwielstuur. Uit foto's bleek, dat deze afdrukken afkomstig moesten zijn van de fiets van het slachtoffer. Uit de verklaringen van de ver balisanten bleek, dat M. zich tij dens het verhoor had laten ontval len „Als ik alles vooruit had gewe ten, had ik gestopt". De verdachte beweerde te hebben gezegd „Als ik geweten had dat er iets gebeurd was, had ik gestopt." De verbalisant herinnerde zich evenwel pertinent deze uitdrukking. Een boer, die on geveer tachtig meter achter M. had gereden, zag wat vonken uit de stenen spatten, en toen was het ge beurd. De vrachtauto was technisch onderzocht. Met een zandzak op een driepoot probeerde men, of een dergelijke aanrijding zou kunnen gebeuren, zonder dat de chauffeur het bemerkte. Er ontstond toen evenwel niet alleen zo'n trilling in het stuur, dat het voor de bestuur der zeer duidelijk merkbaar was, doch bovendien gaf de klap van de aanrijding zo veel geluid, dat de inzittenden van de auto het ge merkt moeten hebben. Alle bescha digingen aan de wagen bleken tot op de millimeter nauwkeurig te kloppen met de fiets van het slachtoffer. Verder werd nog een van de in zittenden als getuige gehoord. De ze man had achter in de auto lig- De Gids en Ad Interim gaan samen Weer hebben twee literaire tijd schriften een fusie aangegaan: de 113-jarige Gids en het in de oor log ontstane Ad Interim, die met ingang van Januari tezamen onder de naam De Gids zullen verschij nen. De oudste deelgenoot zal hier door een verjongingskuur onder gaan, terwijl Ad Interim eindelijk zijn ideaal van een groot algemeen- cultureel orgaan zal kunnen ver wezenlijken. Uitgever wordt de fir ma W. de Haan te Utrecht en de redactie wordt gevormd door dr. E. J Dijksterhuls en Jaap Romijn, die worden bijgestaan door een uitgebreide redactie-raad, waarin zoveel mogelijk alle stromingen in het Nederlands cultuurleven ver tegenwoordigd zijn. Hoffmann's Vertellingen binnenkort verfilmd LONDEN De Engelse dirigent sir Thomas Beecham heeft opdracht gekregen de muziék te verzorgen van de Engelse kleurenfilm, die bin nenkort van de opera ..Hoffmann's Vertellingen" zal worden gemaakt. De proloog en de epiloog zullen in Duitsland worden gemaakt, de eer ste acte in Frankrijk, de tweede in Italië en de derde in Londen. Beecham vertrekt nog deze maand naar de Verenigde Staten om er en kele zangers te engageren. In de tegenwoordige vorm van het stuk komen 18 hoofdrollen voor zan gers voor. Keuring van Fries vee Te Gorredljk hielden de Friese Maatschappij van Landbouw en de Christelijke Boeren- en Tuinders- bond een keuring van Fries vee in 21 rubrieken. Van het stamboekvee verwierf de wisselbeker voor de kampioenskoe Luitje 10 van B. Jels- ma te Terwispel, die tevens de eer ste prijs behaalde in de rubriek melkgevende koeien, geboren voor 1 October 1945. Zy werd aangewe zen als de beste productiekoe. (Eigen bericht) DEN HAAG. Naar wij van bevoegde zijde vernemen heeft de Haagse recherche thans opdracht gekregen een hernieuwd onderzoek in de stellen in de zaak Schallen- berg. Tegelijkertijd wordt van de zijde van de politie medegedeeld, dat zy over dit onderzoek geen woord bekend mag maken. Volgens verschillende geruchten zou er nu in de kwestie-Schallen, berg een arrestatie zijn verricht. Een koopman te Utrecht moet, vol gens „De Volkskrant", zijn aange houden, nadat was vastgesteld, dat hij effecten in handen had, waarvan op Zaterdag 10 Septem ber Schalienberg enkele stukken voor onderzoek had ontvangen. De politie in Utrecht ontkent dit hard. nekkig. Vorige week ontkende de Haagse fiscale recherche, dat haar iets bekend was van de arrestatie in haar opdracht van een man, die in Sliedrecht juist in een ande re zaak voor de rechter stond. Deze figuur, Nijs Maat, moest aan qc tand worden gevoeld in ver band met het bezit van zwarte ef fecten ter waarde van ongeveer 90.000 gulden doch werd na zitting gevankelijk weggevoerd. Dit geschiedde vorige week Woensdag, doch het werd hardnek kig ontkend. Intussen is de man na verhoor vrijgelaten. Of ook dit in verband met de kwestie Schalienberg staat is nog volkomen onduidelijk De politie- instanties, blijkbaar opgeschrikt door de verschillende publicaties, zwijgen verder. En de stroom van geruchten wordt daar slechts om vangrijker door. Orkaan nadert Texas CORPUS CHRISTI. TEXAS. - Een orkaan die windstoten ontwikkelt van negentig mijl per uur. nadert de kust van Texas en de weerkundigen verwachten dat de storm bij de snel heid van dat ogenblik het kustgebied tussen Corpus Christi en Galveston in de loop van de middag zou berei ken. Zowel voor de kust van Texas als van Louisiana wordt een zware zee voorspeld. In de laag gelegen delen van Galveston is aan de be volking de raad gegeven haar wo ningen te verlaten en de wijk te ne men naar hoger gelegen gebieden. Voor de Mexicaanse kust zijn zes vissersscheepjes gezonken bij een storm, die als een voorbode wordt beschouwd van de verwachte or kaan. Andere vaartuigen strandden, doch vermoedelijk hebben al deze ongelukken geen slachtoffers geëist. Elburg LAATSTE KUIL AAL Zaterdagochtend losten de kuilers aan de gemeentelijke visafslag de laatste kuilaal in dit seizoen. Er werd per schip 70130 pond aan gevoerd. De prijs was van f 0.83 0.90 per pond. (Ingez. Med.) Niet uitdrukken. Ze verdwijnen spoedig en spoorloos wanneer 4 p-U ze een paar maal bet met - het bekende huidgeneesmiddel Nu ook een midweek competitie Het bestuur van de afd. Amster dam van de KNVB overweegt de mogelijkheid tot de instelling van een Midweek-competitie. Naar de Sportkroniek verneemt heeft het Bondsbestuur hierin aanleiding ge- vonden om bfj enkele afdelingen in grote plaatsen te Joen nagaan of er voor een dergelijke competitie ook by hen belangstelling bestaat. Sportcommissie Koninkl. landmacht ingesteld •s-GRAVENHAGE. De chef van de generale staf, generaal mr. R J. Kruis heeft ingesteld een sportcom missie der Kon. Landmacht, die tot taak heeft de beoefening van sport in het leger te stimuleren en te coör dineren. De commissie bestaat uit: luite- nant-kolonei H. Mulder, hoofd RA0, majoor D. C. de Vries, hoofd wapen opleiding van de sectie opleidingen van de gen. staf, kapitein H. A. van Walen, hoofd bureau lich. opvoeding van de sectie opleidingen der GS. en kapitein G. Storm, hoofd bureau Sport R.A.O. Als voorzitter treedt op luit.-kolonel H. Mulder. Een Atlantische voetbal competitie? Een zekere Liefschutz is volgens de Sportkroniek uit de Verenigde Staten onderweg naar Europa om aan de Voetbalbonden in Engeland, Wales, Schotland, Ierland, Noorwe gen. Zweden. Denemarken, Belgiè, Nederland, Frankrijk. Spanje, Portugal en Italië voor te stellen een internationale competitie in te stellen, waaraan voorts zouden deel nemen de Verenigde Staten en Ca nada. Vermoedelijk is deze Lief schutz 'n voetbal-impresario, want als het plannetje uitging van de Amerikaanse V.B. zou deze wel de organisatorische weg bewandelen door dit voorstel aanhangig te ma ken op een congres van de FIFA. De Sportkroniek geeft een derge lijk plan niet veel kans tot slagen. Want het is voor vele landen al niet mogelijk deel te nemen aan de We reldkampioenschappen 1950 te Montevideo, omdat amateurs er geen tijd voor hebben en voorts wegens de kosten. Een internatio nale competitie zou echter nog veel meer tijd en kosten vergen. Waar schijnlijk betreft 't plan dus slechts elftallen van beroepsspelers, maar die zijn door hun gewone competi ties en interlandwedstrijden ook wel geheel bezet. Knockout in de eerste ronde MANCHESTER. Tydens boks- wedstrijden te Manchester ging de Belgische zwaargewichtkampioen Plet Wilde in de eerste ronde Knockout in zyn gevecht tegen de Canadees Earl Walls. De hoofdparty ging tussen de Mexicaan Manuel Ortiz, houder van de wereldtitel bantamgewicht, en de Britse vedergewichtkampioen, Ron nie Clayton, Een titel stond niet op het spel. Na het gevecht, dat over 10 ronden ging, werd de Brit tot overwinnaar uitgeroepen. PARIJS. Tydcns bokswedstrij den te Parys, wist de Franse kam pioen bantamgewicht, Theo Medina, zyn titel te behouden door zyn landsman, Louis Skena, in de 11de ronde van het gevecht knockout te slaan. Garneveld Barnevelder verbleef ruim veertien jaar in de tropen De heer Peter Jochems vertrok op 25 Junt 1935 met de Johan van Olden- barneveldt naar Indlë. HU vertoefde op Java en Sumatra. Toen ln 1940 Neder land ln oorlog kwam met Duitsland, werd Jochems overgeplaatst naar Kota- radja. In Atjeh kwam hij ln Japanse krUgsgevangsnschap. HU werd 3% Jaar te werk gesteld aan de beruchte doden weg (spooriyn) van de Japanners. De heer Jochems werd tenslotte bevrijd ln Slon. HU heeft tydens zUn gevangen schap een chronische ziekte opgedaan. Januari 1948 trouwde de heer Jochems en ls nu vier maanden met verlof ln Nederland. HU nam zUn vrouw en een kind van bUna een half jaar mee. Nu kwam Zondag, na een verbiyf van 14% Jaar ln de tropen, de heer Jochems met de Slbajak ln Rotterdam aan. Onze plaatsgenoot ging als soldaat naar de tropen en kwam als sergeant-majoor terug. Spakenburg STIER GING UIT WANDELEN Door een tot nog toe onbekende oor zaak ls gistermiddag omstreeks half zes een stier losgebroken van veehouder J. v. d. Pol In de Kerkstraat. Na de Kerkstraat te zUn doorgewandeld ging het dier een kykje nemen ln de steag by Zandbergen en vervolgens ln die bij B. Hartog, alwaar hij achterom over sloten en bleekvelden ('t was Juist was dag) zyn weg vervolgde naar de nieuwe weg, alwaar de eigenaar een einde maakte aan het uitstapje en het wat gevaariyke dier weer ln de stal opsloot.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2