Geleid door onbekend kompas beginnen vogels grote reis Den Haag ontvangt ook leden der R.T.C. Misschien toch een stapje verder tot de schrijvers-solidariteit Nog heel wat problemen roncl Grote Trekonopgelost Praag wordt levensgevaarlijk voor rustige burgers Omvang ramp bij Benevento groter dan gevreesd Onvergetelijke indrukken van gratis huwelijksreis 4 Woensdag 5 October I949 OCTOBERMAAND TREKMAAND D E zomer heeft afscheid van ons genomen en de herfst heeft zijn entree gemaakt met ochtendnevelen en bedauwde spinnewebben, met vallende bladeren en kleurige paddenstoelen, en met het oeroude beeld van trekkende vogels langs de zachtblauwe najaarshemel. De Grote Trek is begonnen! In ons land ontmoeten elkaar de vogels uit de Scandinavische en Baltische landen en de vogels uit Noord-Rusland en Siberie. Want hier, in ons land, ligt het trefpunt van de Noordelijke en de Oostelijke trekrichtingen. Vroeg of laat stuiten al deze vogels op de zee en daar de meeste trekvogels cr een afkeer van hebben grote watervlakten over te steken, buigen zij, bij de kust gekomen, af naar het Zuiden, om zo door ons land af te zakken naar de warmere streken van de Atlantische kust: FrankrijkSpanje en verder nog via Gibraltar naar Afrika. Ook langs de Oostz de van de Middellandse Zee lopen trekwe. gen. Ook daór reizen drommen vo gels uit Europa en Azië, die dus via Klein-Azie en Palestina Egypte bereiken en daar in de Nijldelta binnen vallen om er te rusten en zich te goed te doen aan de voed- selrijkdommen der wateren slikken. Onophoudelijk arriveren nieuwe drommen, die na een korte pauze verder reizen, totdat ten- slootte de millioenen vogels gepas seerd zijn en de trek begint op te houden. Ook de oude Egyptenaren zagen dit iedere herfst weer op nieuw en onbekend als zij moeten zijn geweest met de afkomst van al deze vogels en ook met het doel, V/aar ZIJ heen trokken (de over- winteringsgebieden van deze vo gels liggen nog voorbij de woes tijngordel: in Tropisch- cn Zuid Afrika), kan het niet anders, of deze wonderlijke, massale vogel verplaatsingen moeten moeten wel heel sterk tot hun verbeelding ge sproken hebben. De bewijzen hier voor zijn thans nog te vinden in de vorm van ontelbare afbeeldingen van Noordelijke trekvogels op de wanden van de grafgangen der pyramiden, op de zuilen der tem pels en in het graniet der Obelis ken. Onder de vele watervogels, die ook tegenwoordig nog in mas sa's de wateren van de Ni.il bevol ken in de trektijd. is de pijlstaart eend misschien wel de algemeenste en het is deze Noordelijke eend soort, zo goed herkenbaar aan zijn slanke lichaamsbouw en zijn ka rakteristieke, spitse vleugel- en staartveren, die waardig bevonden werd om de hieroglyph, het beeld schriftteken, te zijn, waarmede de oude Egyptenaren het begrip „vlie gen" weergaven. Mogen de oude Egyptenaren dan al een duidelijke belangstelling voor de trekvogels gehad hebben, van een diepere, wetenschappelij ke belangstelling, van een zoeken naar verklaringen voor verschil lende verschijnselen van de vogel trek. schijnen geen bewijzen te vinden te zijn, in het nest en ook oude vogels, die op de trek in netten gevangen worden, een ringetje aan een poot bevestigt cn dan weer vrijlaat. Op het ringetje staat een nummer en 1 tuig. Dat het scherp gezichtsver mogen geen-rol van betekenis kan hebben bij het oriënteren, blijkt wel als men zich er rekenschap van geeft, dat de dagtrekkers bijna steeds laag vliegen, dat vele soor ten 's nachts trekken en dat ook op zee, waar de vogels zich dus niet op bepaalde geografische kenmer ken kunnen orienteren, toch de goede richting gehouden wordt. Ook andere onderstellingen bleken 1 na proeofnemingen onhoudbaar. Door bepaalde ringresultaten is men meer en meer tot de overtui ging gekomen, dat de trekvogels, waarvan vele jaar in jaar uit het zelfde broedgebied betrekken, vele ook geregeld in hetzlfd gbied over winteren en zlfs langs dezelfde weg van het eene naar het andere gebied kunnen trekken, op een on verklaarbare wijze „weten", waar hun broedgebied en waar hun winterkwartier zich bevindt en zich hierheen begeven geleid door Nederland komt goed voor de dag op de Salon de la Marine DEN HAAG Van 14 October tot 14 November wordt in Parijs een ..Salon de la Marine" gehouden (een schilderijententoonstelling) in het Palais de Chaillot. Deze tentoonstel ling wordt georganiseerd door de Franse marine. De Nederlandse ma rine zal als gast met een inzending aanwezig zijn. De Nederlandse in zending bestaat uit: a. Een aantal oude schilderijen, zeegezichten van 1600 tot heden, in bruikleen afgestaan door het Rijks museum, het Stedelijk Museum en b. Moderne schilderijen ingevolge een algemene oproep vervaardigd door hedendaagse kunstenaars. c. Vijf scheepsmodellen van de 17e eeuw tot heden, tegen een ach tergrond van vier grote wereldkaar ten, waarop zeeslagen en handels wegen in de afgelopen eeuwen zijn afgebeeld. Deze kaarten zijn ver vaardigd door de tekenaar Jo Spier en zijn zoon Peter. Bij de opening zal namens de mi nister van marine aanwezig zijn ka pitein ter zee O. Booy. lid van de Nederlandse militaire missie bij de Westerse Unie, verblijf houdende in Fontainebleau. een adres en wanneer dan later zo'n individueel kenbaar gewor den, geringde vogel weer in men senhanden komt, wordt het moge lijk enkele dingen betreffende dit dier met zekerheid te weten te kernen. Dank zij het ringonderzoek is van veel vogels bekend welke trekrichting zij volgen, waarheen zij trekken en soms ook hoe lang zij erover doen. Ook werd bewezen dat vogels vaak naar de omgeving van hun vorige broeodplaats te rugkeren, ja soms zelfs van het zelfde nest gebruik maken! Van de problemen die nog op Van een dergelijk, dieper bese een oplossing wachten noemen wij: Vclduil op de trek een ons onbekend „kompas". Octobermaand-Trekmaand. De herfsttrek, reeds vroeg in het jaar begonnen, vindt in de komende weken zijn hoogtepunt. De vogel vrienden weten dit en velen zullen er dan ook op wit trekken om zo veel mogelijk getuige te zijn van dat jaarlijks weerkerende, won dere verschijnsel: de najaarstrek, de Gróte trek. SIMON DE WAARD. In Rimersburg, Pennsylvania, brak brand uit op de terreinen van de Penn Company Mine, die buiten het verband der vakorganisatie werkt. SCHIPHOL BIJ NACHT. Enige vliegtuigen tegen de achter grond van het restaurant, waar ook 's nachts grote bedrijvigheid heerst. V- PRAAG In een serie geheimzinnige schietpartijen die een dezer avon den Praag in opschudding hebben gebracht, zijn drie personen dodelijk ge troffen en tal van anderen gewond. De Praagse politie heeft bevestigd, dat er schietpartijen hebben plaats gevonden maar zfj voegde er aan toe dat die „niet zo belangrijk" waren geweest Volgens ooggetuigen zouden de aanvallers op een Al Capone- manier te werk zijn gegaan, ge bruik hebben gemaakt van autos en geschoten hebben met machine geweren. De eerste aanval was on dernomen omstreeks half tien in de „Rode Wijk" nabij de Zizkov Fibichovastraat. De aanvallers, die in een zwarte auto kwamen aange reden openden het vuur op drie mannen die rustig op straat liepen. Een werd onmiddellijk gedood, de tweede overleed kort daarna en de derde werd zwaar gewond. Ongeveer een half uur later werd aan de andere kant van de Vice-admiraal Pinke ontving uit handen van de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon, de heer A. H. J. Lovink, het comman deurskruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Op de foto: De H.V.K. (links) in gesprek met vice-admiraal A. S. Pinke, commandant der Zeemacht in het Oosten, na de uitreiking van het commandeurskruis op 't ter rein van de marinekazerne te Batavia. van de vogeltrek is eerst iets te merken in de Griekse wereld. Van Aristoteles, de wijsgeer en kenner van de natuurwetenschapnen. die van 384 tot 322 voor Christus leef de, is reeds een aaneengesloten be handeling van de vogeltrek be kend, die in menig opzicht zelfs modern aandoet (W. K. Kraak in: „Vogeltrek in de Oudheid, in het bijzonder bij Aristoteles"). Maar al nam Aristoteles dan waar, dat sommige vogelsoorten tegen de winter vertrokken om in gunstiger tijden weer terug te keren, toch beweerde hii, dat in sommige ge vallen vogels als bijvoorbeeld de nachtegaal, de zwaluw en de tor telduif evenals kikkers en vleer muizen een winterslaap hielden. Deze verklaring voor het vaak on gemerkt verdwijnen van sommige trekvogels werd later dooor de Romeinen overgenomen en eeu wenlang blijft dan de idee van de winterslaap bij trekvogels gehand, haafd. Zelfs Linaeus. de beroemde Zweedse natuurkundige uit de 18e eeuw nam voor verschillende klei ne zangertjes nogo de winterslaap aan. Daar is een oorzaak voor. Ook in die tijd wist men nog steeds niet, dat veel soorten, waaronder de meeste zangvogels, 's nachts trekken, zodat hun verdwijning nogal raadselachtig was. Boven dien had men deze soorten nog niet teruggevonden in hun winter kwartieren in Afrika, zodat men ook helemaal geen idee had, waar deze vogels bleven in de winter. Nu zijn er van zwaluwen waarne mingen bekend, zelfs van vrij re cente datum, dat zij bij aanhou dend slecht weer op de herfsttrek wegkruipen in spleten en holten van bomen, om slapend beter weer af te wachten cn dan weer verder te trekken. Hierin is waarschijn lijk de oorzaak voor die aloude winterslaap-gedachte te zoeken. Ondanks de eeuwenoude belang stelling voor de trek zijn nog niet alle verschijnselen verklaard kun nen worden. Veel vooruitgang in de kennis van de vogeltrek is te danken aan het ringonderzoek, een methode, waarbij men jonge vogels Gouden feest „Talens" APELDOORN. Onder over grote belangstelling heeft Dinsdag de N. V. Talens en Zoon, te Apel doorn, haar gouden bestaan ge vierd. Het begon 's morgens, toen in een der fabriekslokalen in een bloementuin herschapen het ge hele personeel bijeenkwam en bij monde van de heer D. Haverkamp, procuratiehouder, de directie een glasmozaïek aanbood, de wereld kaart voorstellende, met de vesti gingen van het bedrijf daarop aan gebracht. De president-commissaris, mr. L. Trouw, reikte eremedailles, ver bonden aan de Orde van Oranje- Nassau, uit aan enige leden van het personeel, die reeds 40 jaren of langer aan het bedrijf zijn verbon den. 's Middags was het in hotel Bloemink drie uren lang een gaan en komen van honderden personen, plaatselijke autoriteiten, zakenre laties uit binnen- en buitenland en persoonlijke vrienden. Naast de meer dan 300 bloemstukken, vorm den vele andere geschenken en tal loze telegrafische en schriftelijke gelukwensen de duidelijke bewy- zen van de warme sympathie, waarin de jubilaresse zich mag verheugen. het ontstaan van de vogeltrek en hoe de vogel zijn weg vindt. Het in de loop der tijden ontstaan van de vogeltrek zal wel samen gehan gen hebben met de peirdiciteit van het klimaat. Deze afwisseling van gunstige eri ongunstige jaargetij den heeft echter weinig invloed meer op het ieder jaar weer ont waken van het trekinstinct. Be kend is in ieder geval, dat de trek vogel tweemaal per jaar. in het voorjaar en in de herfst, ingrij pende lichamelijke veanderingèn ondergaat, die ten nauwste samen hangen met het. ontwaken van het trekinstinct. Twee maal per jaar, (schrijft Prof. Dr. G. J. van Oordt in zijn boekje „Vogeltrek"), schijnt er in de trekvogels iets te veran deren. Dan pas kunnen zij hun broedgebieden in de zomer of herfst en hun winterkwartieren in de nawinter of het voorjaar ver laten. Geleid door onbekende „Kompas" j Om het oriëntatievermogen van i de trekvogel te kunnen verklaren heeft men al het mogelijke ge noemd. o.a.* ook het gezichtszin- stad een soortgelijke aanval onder nomen. Op dezelfde wijze werd een groepje mensen dat op een tram wachtte onder vuur genomen. Een man werd dodelijk getroffen, een andere zwaar gewond en tal van anderen liepen lichtere ver wondingen op. In beide gevallen werd opge merkt dat de inzittenden uniform droegen. Twee Russische atoombommen per drie weken LONDEN. Volgens de „Daily Graphic" hebben Russische geleer den aan Stalin gerapporteerd dat de Russische atoomfabrieken thans elke drie weken twee atoombom men kuDnen afleveren. Mr Jonkman in het nauw (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Alles heeft zo zijn rangorde in deze maatschappij. En zo diende het gemeentebestuur van Den Haag voor het de deelne mers aan de Ronde Tafel Confe rentie officieel kon ontvangen, wel even te wachten tot eerst Regering en Staten-Generaal als gastheren waren opgetreden. Maar gisteren was het dan zover, dat waarne mend burgemeester Feber, de wet houders van de Residentie en ge meentesecretaris Wijthoff de Indo nesische en Nederlandse deelne mers aan de Conferentie in het stadhuis een welkom konden be reiden. Wij zouden haast hebben gezegd: toeroepen, doch roepen is bij zulke gelegenheden natuurlijk niet in stijl. En al was op uitdruk kelijk verzoek de avondkleding in de kast gebleven, deze receptie werd door haar stijl gekenmerkt Door stijl en door de aangename sfeer. In het intieme stadhuis, was deze keer niet die adem benemende volte van de Ridderzaal en van de NAPELS Duizenden Italiaanse soldaten, politiemannen en brandweer lieden waden door de overstroomde landerijen in de omgeving van Napels op zoek naar slachtoffers van de zwaarste storm, die Italië sinds jaren getroffen heeft. In totaal zijn 32 doden geteld, waarvan er slechts 12 positief door de autoriteiten rijn geïdentificeerd. Driehonderd personen worden als vermist opgegeven. Het aantal dak lozen wordt op 35000 geschat. Enor me schade is aan de oogst toege bracht. Volgens voorlopige schattin gen is tienduizend hectaren aan akkerland en wijngaarden verwoest. Het ergst is de stad Benevento getroffen, waar tweeduizend in woners dakloos zijn. In Svellino be draagt dit aantal 500. In andere plaatsen hebben in totaal duizend personen onderdak moeten zoeken bij familie, vrienden of elders. Ook' Puglia, een stad aan de andere zijde van de Apennijnen, heeft ernstig onder het noodweer geleden. De regering is tegelijk het mik punt van aanvallen der communis tische partij, die beweert dat de hulpverlening tekort is geschoten en dat het bedrag van vijftig millioen lire. dat de regering voor dit doel beschikbaar heeft gesteld, ten enen male onvoldoende is. KNMV-kampioensrit op 21 en 22 October DEN HAAG. De K.N.M.V. zal op Vrijdag 21 en Zaterdag 22 Oc tober de traditionele kampioensrit weer organiseren. Deelgenomen wordt door K.N.M.V.-leden. politie en militairen, op solo- en zijspan- motoren. Er kan worden inge schreven met club- en merken- teams. De kampioensrit is, zoals bekend, een zware tweedaagse betrouw- baarheidsrit, welke langs openbare wegen voert, met inlassing van terrein-gedeelten en een snelheids proef. Ook junior-rijders kunnen aan de kampioensrit deelnemen, doch dingen niet mee naar de kampioenstitels 1949. De route is verdeeld in 4 trajec ten, resp. van 300, 270, 215 en 140 km. de start vindt plaats te Breda op 21 October, 8 uur 's morgens. Annie Romein-Verschoor over het Pen-congres Men kan lang of kort praten over de waarde van de architectuur van het Dogen-paleis te Venetië en vooral lang. Maar wel niemand onttrekt zich geheel aan het indrukwekkende van. de massaliteit van het interieur: hoe bescheiden is b.v. het Mauritshuis of zün de Luasso-zaaltjes van het Stedelijk Museum te Am sterdam, bU de onoverzichtelijke reeks van zalen zolders en wanden een weelde van schilderijen en goud van het Palazzo Ducale. In een van die zalen heeft het 21e Pen-congres vorige maand zitting gehouden, waarvan als misschien belangrijkste besluit de algemeen toegejuichte verkiezing van Benedetto Croce, de bejaarde Italiaanse historicus en literaire theoreticus tot opvolger van Maeterlinck als voor zitter valt te vermelden. Algemeen toegejuicht, al blijft er iets van spijt hangen, dat de Pen zich nu voor de tweede maal ziet aangewezen op een representatieve voorzitter, wiens leeftijd hem de werkelijke uitoefening van zijn functie belet, die dan ook opnieuw aan de Engelse Fransman Saurat wordt overgelaten. De resultaten van het Congres laten zich samenvatten in prac- tisch-organisatoriéche en beschou welijke. Veel gerucht gaf de behandeling van de Uncsco-zaak. d.w.z. de kwestie van de samenwerking van Unesco en Pen. waarbij in de eer ste plaats is gedacht en daarom is deze zaak ook voor ons van bij zonder belang aan het bevorde ren van vertalingen van werken, die daarvoor in aanmerking komen uit minder toegankelijke talen in het Frans en Engels. Er kwam daarbij nog al wat critiek op de Unesco los, die van verschillende zijden werd geschilderd als een organisatie, waar veel geld om ging, waarmee het contact belem merd werd door een voortdurende wisseling van personeel, waar slecht en omslachtig georganiseerd werd, etc. etc. en de welwillende en verzoenende speech, waarmee Saurat aan het eind van deze de batten de goede wil van de in Unesco-verband werkende perso nen trachtte te redden door de noodzakelijk omslachtige democra tische!-organisatie tot zondebok te maken, vond alleen instemming bij geheide oud-liberalen. Een teer punt in de Unesco-zaak bleek het feit, dat de onderhande lingen met de in Parijs zetelende Unesco geheel van Londen uit ge voerd werden, waar vooral het Franse centrum geen genoegen mee nam, ter /ijl de Engelsen daarentegen, in het algemeen toch al gevoelig waar het om de ver schuiving van machtsposities gaat, geen touwtjes uit handen wilden geven. Na veel binnenskamerse be raadslaging kwam men met een aanvaardbaar comprimis: er wordt een nieuwe Unesco-liaison-com- missie ingesteld, waarin, omdat het hier speciaal over de belangen der kleine naties gaat, deze een be hoorlijke vertegenwoordiging zul len vinden. Voor Nederland werd Victor van Vriesland aangewezen. Verder zal deze commissie niet uitsluitend in Londen bijeenkomen, maar ook in Parijs en zullen de nationale centra beter op de hoogte worden gehouden van haar werk zaamheden. Op voorstel van de Engelse schrijver Stephen Spender zal de commissie zich ook bezighouden met de vraag van steun aan jonge schrijvers. Critiek en critiek Wat het beschouwelijk gedeelte betreft kan men in het algemeen zeggen, dat hier de resultaten niet aan de bedoeling beantwoord heb ben. Wie zich wel eens met het probleem dat hier aan de orde kwam, heeft bezig gehouden, zal zich daaV niet over verwonderen. „De critiek" is een zaak om wik kend en wegend een essay over te schrijven, of misschien in kleine kring over van gedachten te wis selen, maar een reeks onsamen hangende opwekbeurten over een dergelijk thema en dan nog vaak in een voor velen moeilijk toe gankelijke taal, want er werd veel onvertaald Italiaans gesproken, kan moeilijk veel resultaat opleve ren. De beide internationale figu ren, die aan de besprekingen deel namen: Benda en Croce (de laatste alleen door een ingezonden bood schap) zijn met alle respect het hoogtepunt van hun productie te boven. Van de vele andere sprekers zouden we de Fransman Ives Gon- don kunnen noemen, die klaagde hoe met name de dagbladcritiek door sport en gemengd nieuws verdrongen wordt. De Indiër Dhingra, een curiosum, in zoverre hij zijn toehoorders als broeders en zusters aansprak,, verklaarde, dat Gandhi, hoewel geen literator, voor de schrijvende Indiër onver mijdelijk de norm was. Onze landgenoot Tielrooy stelde voorzichtig de vraag: Faut il juger? men niet alleen filologisch gespro ken, maar ook begripmatig met vele tongen sprak èn dat velen het critieke probleem van de norm die men nü aan de critiek moet stel len, ontweken in historische be schouwingen, waarbij dan uiter aard de nationale historie een on evenredige plaats kreeg. Saurat, in zijn slotbeschouwing, formuleerde dit laatste verwijt t.a.v. zijn gast heren, die hier wel het meest zon digden, in de formule: voor de Italianen schijnt spreker over cri tiek te betekenen: vóór of tégen Croce spreken. Nadat een nogal zuur stuk in het avondblad, da Corriere della Sera, fel de spot gestoken had met het ieder jaar herhaald gratisf!) hu welijksreisje van de Pen-leden, die „meer belangstelling hebben voor de druiven van de San Mar co, de gondels en de restaurants dan voor literaire problemen", na die reprimande, zeg ik, durf ik niet goed uitweiden over de onver getelijke bijkomstigheden, die dit Pen-congres bood. Laat ik om de criticasters in het vaderland gerust te stellen en zon der afbreuk te doen aan de kok van Excelsior verzekeren, dat de hoogte punten (o.a. de Giotto's in Padua en de vertoning van een zangspel van Monteverdi] in het prachtige oude theater-tje van Vicenza van zuiver geestelijke aard waren. Bij de schrijver in de Corriere spelen er trouwens afgezien van mogelijk persoonlijke kennelijk ook nationalistische passiën onder door. Hij ergert er zich niet alleen aan, dat al die vreemde barbaren over critiek spreken, terwijl Croce „onze" Croce, niet meer dan een naam voor hen is, maar merkt ook met verontwaardiging onder de eregasten Julien Benda op, de eni ge niet-communist die Triëst aan Joegoslavië wou geven. Laat ik liever in plaats van met deze boze-fee-critiek met een klei ne tragi-eomedle eindigen. Zuidelyke incidenten Op 'n zitting van het congres trad plotseling een Italiaan naar voren, die het woord vroeg. Wel werd hem dat niet verleend, om- dat de secretaris van het Italiaanse centrum verzekerde, dat hij niet Maar overal was duidelijk dat als lid was ingeschreven, maar dat Mevrouw Annie Romein- Verschoor vonden wij be reid voor ons blad neven staande beschouwing te schrijven over het PEN- congres, dat in de laatste dagen van September te Ve netië is gehouden. belette hem niet een daverende rel te onketenen, een echte Zuid- Europese machtscène, waar noch de stem noch het bescheiden voort- rinkelende belletje van de voor zitter bovenuit kwamen. Te min der omdat zijn landgenoten, „het niet namen" en hem overtuigd van repliek dienden, tot een lange Schot rustig naar voren stapte en met de gebaren van een resolute verpleegster de opgewonden spie ker van het podium voerde. Ach teraf pas hoorden wij onze frag mentarische indrukken tot het volgende aannemelijke geheel sa menvoegen. Ook bij ons in Holland is een zekere Margaritha Sarfatti, die een. ik meen zelfs bij ons vertaald, verheerlijkend boek over Musso lini schreef, geen onbekende. Wel nu deze dame was de vorige dag, toen de autobussen voor de tocht naar Vicenza volstroomden, door Silone gedwongen de bus te verla ten. waarin zij had plaats geno men, omdat er voor haar geen plaats was in de Italiaanse Pen- club. Zij had in de heer Henri Furst een ridder gevonden die voor haar belangen opkwam en al deed hij dat in een vorm, die ons wat ongewoon voorkwam, niet zonder een tikje bitterheid herken den wij zijn argumenten: de intel ligente lezer begrijpt al- dat Mar garitha Sarfatti een belangrijke rol in de Italiaanse illegaliteit ge speeld heeft.... Het Perscongres te Venetië is met een uitstapje naar het eiland Forcello in de Lagune geëindigd en met een souper met dans in de Casa Rezzonico, een van de on telbare paleizen, die tegelijk als te kleine rookkamer van de Twee de Kamer. Integendeel, hier had den nu de gasten eens gelegenheid zich gemakkelijk te bewegen, niet tegenstaande wij de indruk kregen dat er niemand ontbrak. De kamervoorzitter Kortenhorst niet, die het Unci-lid Merle Cochran onmiddellijk meenam naar de oude raadzaal, om hem het schilderij te tonen van de inhuldiging van Koningin Juliana. Wij kregen de indruk dat mr. Kortenhorst de Amerikaan onmiddellijk een pas send college gaf over de betekenis van de kroon, in ons Staatsbestel. Ook ontbraken uiteraard niet minister Stikker en van Maarse- veen, zomin als hun collega Hatta, Anak Agoeng en de Sultan. En tussen deze en de niet te tellen andere gasten zagen wij sterk in het nauw gedreven, mr. Jonkman, aan wiens aanwezigheid daar in het stadhuis velen gisteravond ineens een andere betekenis wil den hechten. Ten onrechte, want wij hebben mr. Jonkman nog op geen enkele R.T.C.-ontvangst ge mist. Wij hadden misschien beter gedaan ons bericht van gisteren een dag later te brengen, want de heer oJnkman moet nu een moei lijke avond hebben gehad. Niemand die niet kwam vragen of zij hem reeds geluk mochten wensen, en niemand, die niet het antwoord kreeg, dat de heer Jonk man zelf de kwestie van dat Haag se burgemeesterschap slechts uit de krant kende. „Gij weet blijkbaar meer dan ik," gaf hij ons lachend te ken nen. „Ik ben er nog niet over be naderd door de enige instantie welke ik daartoe bevoegt acht....." Een opmerking, die echter juist niet uitsluit, dat hij door een iets minder bevoegde instantie mis schien dan toch wel benaderd zou zijn. Maar dat is natuurlijk een ondeugende conclusie. Verleid door geurig ewitte en rode wijnen, en.delcieuze pasteien hebben de gasten tot dicht bij het middernachtelijk uur in aangena me kout van de gastvrijheid ge noten. En toen de laatsten vertrok ken, stonden buiten nog altijd nieuwsgierige Hagenaars, die reeds bij het begin van de ontvangst het verkeer bij de Driehoekjes ont wrichten. Avontuurlijke vacantie- gangers A. W. L. te Utrecht was met twee vriendjes tijdens de vacantie onder Lexmond gaan vissen% Tijdens de oorlog hadden zij van een Canadees een geweer gekregen en zij vonden het wel eens avontuurlijk om dit op de vistocht mee te nemen. Het liep verkeerd uit, want het eerste schot op een op het water drijvende fles werd door een Rijkspolitieman ge hoord en daar de schutter geen ver gunning had ging hij op de bon en werd het geweer in beslag genomen. Op de zitting bleek wel. dat het edel drietal geen kwade bedoelingen had. De Kantonrachter maakte het dan ook zeer schikkelijk met ƒ5. of 3 d. en verbeurd verklaring. Fabriek er by te Oldebroek KAMPEN. De N. V. Kamper Emaillefabrieken v.h. H. Berk en Zoon te Kampen is op het ogenblik bezig met de bouw van een be scheiden fabriek in de gemeente Oldenbroek. Deze uitbreiding van het bedrijf, die te gelegener tijd de centralisatie van de werkzaamhe den betekent, is ingegeven, ener zijds door gebrek aan ruimte in het fabriekscomplex te Kampen, ander zijds door gebrek aan personeel. Reeds thans wordt een aantal werkkrachten uit de gemeente Ol denbroek betrokken voor de fa briek te Kampen, hetgeen hoge transportkosten met zich brengt. Het is voornamelijk personeel, dat weinig scholing behoeft. Het ver plaatsen van bepaalde werkzaam heden naar Oldenbroek zal althans gedeeltelijk deze transoortkosten kunnen ondervangen. Zoals ook uit deze bhzonderheden blijkt, is het de bedoeling te Oldenbroek slechts eenvoudige werkzaamheden te doen verrichten, speciaal op het terrein van de vervaardiging van aluminiumartikelen. Door deze een voudige werkzaamheden buiten de fabriek te Kampen te doen verrich ten krijgt men daar meer armslag. Naar ons van de zijde van de di rectie werd medegedeeld is het aantal arbeiders dat te Oldebroek werk zal vinden, niet bij benade ring op te geven. Voorlopig zal het slechts klein zijn. oesters op de zandbanken van' de Lagune zijn gegroeid. Geen wereldschokkende gebeur tenis, geen belangrijke bijdrage tot bevordering van de wereldvre- den en hoe een al te gemakkelijke rhetoriek zulke ontmoetingen ver der wenst te karakteriseren, maar misschien toch een stapje nader ♦ot de scJidariteit van die indivi dualistische wezens die schrijvers heten en een reeks onvergetelijke herinneringen voor de deelnemers.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4