DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Iedere dag wordt in ons land een kind gedood Conflict bij Werkspoor te Amsterdam Zuiver wetenschappelijk onderzoek monopolie der universiteiten r Verkeersongevallen nog steeds aan de lopende band Wat staat ons te doen Ramadier en Moch genoemd als opvolger van Queuille ALBEKT CUYP Arbeiders hadden bezwaar timers tegen Kruideniers in moeilijkheden Dollar regen voor wapenen Praa« onveilig; oord geworden 9e Jaargang no. 235 Vrijdag 7 October 1949 Opgericht dooi de Stichting „Het ?arool" Giro 510330, Bank: Rotterdamsche Bank - Posthui 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4,15 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en AcLnlnlstratic: Snouckaertlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235, Hoofdredacteur: TJ. DE BOOR DER, PROBLEEM, DAT OM OPLOSSING SCHREEUWT (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG. Vandaag zal er ergens op de Drentse hei een dreumes uit de eerste klas in de dorpsstraat door een motorfiets worden gegrepen. Dood Morgen zal er in een steegje van Rotterdam een jongen uit de hoogste klas al voetballend onder een personenauto lopen. Dood 0\ ermorgen zal In Den Haag een meisje, dat bezig is fietsen te leren, onder de aanhangwagen schieten van een zware truck. Dood Iedere dag wordt in ons land tenminste één kind gedood bij een ver keersongeval. En bovendien vinden per dag gemiddeld byna twee vol wassenen de dood als slachtoffer van het verkeer. Het aantal zwaar ge wonden en voor het leven verminkten is enige malen groter. Totaal zyn er vijftienduizend gewonden per jaar. En het ergste ian alles: het is niet nodig! Want een verkeersongeluk gebeurt niet, het wordt veroorzaakt. En in de regel wordt het veroorzaakt door mensen. verkeersafdeling van de Kon. Ned. Touristcnbond A.N.W.B. te Den Haag, met wie wij dit probleem o.a. bespraken, noemde het een ernstige zaak, dat na de oorlog de wettelijke keuring van zware vrachtauto's niet meer is toegepast. Indien het wel geschied was. zou men het gehele vervoersapparaat plat gelegd heb. ben. Na de bevrijding waren wij bljj met iedere vrachtauto, die wij kon den krijgen en zo zitten wy nu met veel wagens, die te lang en te breed zijn. Ook de koppeling van talloze aanhangwagens voldoet niet aan de wettelijke eisen. Al te ge makkelijk en al te dikwijls raakt er een los en dit heeft al tot verschei dene ongelukken aanleiding gege ven. Het is zelfs gebeurd, dat in de bladen een advertentie stond: ,,Wie heeft mijn los geraakte aanhang wagen gevonden". En het 's her haaldelijk voorgekomen, dat de Wegenwacht van de A.N.W.B. op verzoek van een chauffeur een ver loren aanhangwagen Is gaan op. zoeken. Ergens in het korenveld werd het voertuig gevonden. Met de dag stijgt het aantal auto mobielen in ons land. het zal nog sterker gaan toenemen en daarmee wordt het verkeersgevaar steeds groter. Wij behoeven maar aan Engeland te denken, waar men in de jaren 19d0'45 per dag gemid deld negentig doden en zwaarge wonden door het verkeer had. En in Amerika telt men per dag honderd doden door het verkeer. In ons land nogslechts drie. Maar dat be tekende over de laatste v.ijftien jaar zes doden op iedere verharde kilo meter weg. d.w.z. per jaar één dode in Nederland op de 2i/0 km. Hoe veel leed deze ongelukken brengen, in de gezinnen, waaraan het liefste kind ontvalt of de huis vader en verzorger, is niet te pei len. Hoe veel materiële schade ze veroorzaken, is vrijwel niet te be rekenen, hoewel er wel cijfers voor gegeven zijn. Zo werden in Enge land voor het jaar 1947 de kosten der verkeersongevallen op 60 mil- lioen pond geschat, dat is li/a van het nationale inkomen. De klemmende vraag is nu: Wat kunnen wij doen om de verkeers ongevallen, die meer en meer een schrik voor j.onze bevolking worden, tegen te gaan? Ten eerste: de voertuigen verbe. teren. Ten tweede: de wegen verbete ren. Ten derde: de mensen verbeteren. De voertuigen Ieder zal begrijpen, dat dc voer tuigen aan de allerhoogste eisen moeten voldoen, vooral wat betreft remvermogen en verlichting. Maar de achterbeveiliging van auto's bij nacht, vooral van vrachtauto's, laat nog veel te wensen over en dit was b.v. onlangs in Bussum de oor zaak van een ongeluk met drie do den. Ir. C. A. Kuysten, de chef van de FRANKRIJK Geen vaste grond meer Na langer aan het bewind te zijn geweest dan welke andere na-oor- logse Franse regering, is het kabinet Queuille tenslotte toch bezweken. Er is enige grond voor de bewering, dat het een slachtoffer van de deva luatie is geworden. Krampachtig heeft Queuille zich verzet tegen alle eisen tot loonsverhogingen omdat hij bang was voor de infiationisti- sche gevolgen, voor een niet meer te controleren stijging van de prij zen. De linkerzijde heeft zich van dag tot dag sterker tegen deze poli tiek verzet. De socialistische vakor ganisatie „Force ouvnère" stond vooraan in de strijd. Zij kondig de Woensdag j.l. 'n proteststaking S aan van 24 uur en enkele groe pen uit deze vak beweging verklaarden zich zelfs be reid tot samenwerking met de on der communistische invloed staande C.G.T. Voor de communisten was dit na tuurlijk koren op de molen. Zij speelden opnieuw met de oude ge dachte van een „gouvernement d'union démocratique". een bewind waarin de ministerposten tussen hen de socialisten en enkele radicalen zouden worden verdeeld, waardoor zij op het land hun politiek stempel zouden kunnen drukken. Natuurlijk doorzagen de socialis tische leiders deze bedoeling. Maar zij bevonden zich in dc onaangena me positie dat hun volgelingen hen onder steeds sterkere druk plaat sten. wat betreft de loon- en prijs politiek. Enkele dagen lang zag men een voortdurende toeneming van de meningsverschillen binnen de rege ring. Queuille en Petsche, de minis ter van financiën, begrepen dat men het dode punt naderde en trachtten de crisis tc overwinnen met een plan voor een prijzenslag, dat de premier Woensdag via de radio be kend maakte. Maar het heeft niet mogen baten Opnieuw heeft men in Frankrijk het onaangename gevoel geen vaste grond meer onder de voeten te hebben. In het zoeklicht Weinig verandering Weersverwachting, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond Vannacht weer plaatselijk mist en weinig wind. Morgen over dag enkele overdrijvende wol kenvelden, maar overigens vrij zonnig en droog weer. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen Oost en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. 8 Oct.: Zon op 6 52. onder 18.03; Maan op 18.19, onder 8.15. Slechte wegen En dan de weg. Ook daar ontbreekt nog veel aan. In de serie artikelen, die wij enige weken geleden aan het Nederlandse wegennet wijdden, hebben wij daar al op gewezen. Veel van onze wegen, vooral in de steden, zijn to taal verouderd, o.a. te smal en te bochtig. Als wij ongelukken willen voorkomen moeten wij voor goede wegen zorgen, met vier rijbanen, een berm in het midden, met veel en duidelijke aanwijzingen voor de weggebruikers en met een uitste kende verlichting. Vooral aan de duisternis was het te wijten, dat van 1934 tot 1938 in ons land 616 auto's te water reden; 163 personen von den daarbij de dood, 1301 kwamen behouden op het droge. (Zie verder pag. Handgemeen in Britse kerk BRISTOL Geestelijken in vol ornaat weerden zich gisteren dap. per in een vechtpartij die ontstond in de St. George kerk tussen, twee groepen protestanten, die van de ..Low Church" en de „High Church". Het begon met een protest van een man die plotseling midden on der de dienst opstond van zijn plaats en schreeuwde: „Ik protes teer tegen het afgodisch karakter van deze dienst". Direct werd de man in zijn kraag gepakt en de kerk uitge werkt. Een paar minuten later begon nen twee andere mannen te de monstreren. Men snelde toe om ook hen te verwijderen, maar de echt genote van een der mannen ver zette zich tegen de inmenging van het kerkpersoneel. In een ogenblik tijds was de hele kerk veranderd" in een slagveld De geestelijke die de dienst leid. dc, gaf ten slotte de organist een teken en door het orgelspel gingen de kreten der protestanten verlo ren. Mutaties bij Justitie (Eigen bericht) In het Rijks Opvoedings Gesticht te Amersfoort werd Donderdag de maandelijkse vergadering van direc teuren van Rijks Opvoedings Ge stichten on Tuchthuizen gehouden. Tijdens deze bijeenkomst nam het hoofd van de zevende afdeling van het Departement van Justitie (de jeugdafdeling), de heer mr. W. F. Lindonk afscheid van de directeu ren. Het was de laatste bijeenkomst die hij als hoofd van de zevende afdeling bijwoonde. De heer Lindonk werd onlangs benoemd tot directeur van de Rijksopvoedingsinstelling te Neerbosch. Tevens werd medege deeld, dat de heer mr. W. A. Schou ten te 's-Gravenhage is benoemd als zijn opvolger. De heer Schouten zal binnenkort als hoofd van de zeven de afdeling van het ministerie van Justitie wórden geïnstalleerd. Mr. Schouten was voorheen verbonden aan het Departement van Sociale Zaken. WAT VOOR WEER Niet zo erg warm Dc diepe depressie, die zich uit strekte boven ScandindViè en Fin land heeft zich uitgebreid tot bo- ven Midden-Rusland. Koude pooi- lucht dringt nu door tot in Noord- Duitsland en Denemarken. In Fin land en Zweden is vorst voorgeko men. De koude lucht kan ons land juist niet bereiken. Omdat echter in onze omgeving dc bovenlucht aardig is afgekoeld kan bij ons de middagtemperatuur niet meer bo ven de 20 graden stijgen. In Frank rijk ts dat anders en daar komen 's middags nog temperaturen van 2225 graden voor. Bij ons zou dat alleen kunnen gebeuren tenge volge van een zuidelijke lucht stroom. Die zal echter niet gemak kelijk optreden, want de luchtdruk verschillen zijn uiterst gering. Het punt van hoogste druk ligt net ten noorden van ons land voor de Zuidwestkust van Noorwegen. In de buurt van Ierland ligt het front van een depressie, die regen in Zuid-Engeland brengt. Deze depressie beheerst op het ogenblik het weer in ons land. De regen zal echter voorlopig nog niet tot deze omgeving doordringen en voorlo pig houden wij dus het rustige herfstweer. Regeling voorgesteld voor grensgangers TILBURG. Naar aanleiding van de moeilijkheden, die Belgische grensarbeiders ondervinden tenge volge van de devaluatie van de gul den, vernemen wij nog nader, dat op de bijeenkomst in hotel „De Kroon" te Breda tussen de vertegenwoor digers van werkgevers en werkne mers-organisaties uit Nederland en België is voorgesteld: dat van de devaluatictoeslag, die de Belgische arbeiders en arbeidsters eventueel verleend zal worden, 121/5, procent van het verdiende loon in Nederland moet worden besteed. De afgevaardigden van de Bel gische werknemersorganisaties zul len de betrokken arbeiders advise ren, zo spoedig mogelijk weer het werk te hervatten, in afwachting van een definitieve regeling der Ne derlandse regering. Post, bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Groo- te Beer", welke in een der tussen havens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 9 October in Nederland worden ter post bezorgd. Behalve dc gebruikelijke gege vens, dient het adres te bevatten de vermelding: „Aan boord van het troepenschip „Groote Beer", op thuisreis naar Nederland". PARIJS President Vincent Auriol heeft Donderdag het ontslag van het kabinet-Queuille aanvaard. Van zyn besluit werd mededeling gedaan in een communiqué, dat door het paleis van de president werd uitgegeven. In het communiqué werd gemeld. dat de president uit Rambouillet naar Parijs zou terugkeren om over leg te plegen met verschillende par tijleiders over dc vorming van een nieuwe regering. Auriol heeft het ontslag „niet zonder spijt" aanvaard, nadat Queuille een dringend schrif telijk verzoek, dat hij gisteren van de president heeft ontvangen en dat beoogde hem te bewegen op zijn besluit terug te komen en aan te blijven, had afgewezen. Edouard Herriot en Gaston Mon- nerville. de presidenten van de Na tionale Vergadering en de Raad van de Republiek, zijn per speciaal vliegtuig naar Parijs teruggekeerd. Ook Maurice Thorez en Jacques Duclos. de twee leiders van de com munisten in het Huis van Afgevaar digden. zouden door Auriol worden geraadpleegd. Auriol zal allereerst een socialist verzoeken als kabinetsformateur op te treden: de namen werden ge noemd van ex-premier Paul Rama dier en minister van binnenlandse zaken Jules Moch. Mocht een van hen falen, dan zou naar alle waar schijnlijkheid een MRP-er aan de beurt komen. AMSTERDAM.Bij het bedrijf van de N.V. Werkspoor te Amster dam, waar veel arbeiders werken is ten gevolge van de weigering van een aantal arbeiders in dc revolverdraaicrlj om de tijdsduur welke zij voor het verrichten van de diverse werkzaamheden nodig hebben, te laten vaststellen door tijdmetingen, een conflict ontstaan. De directie heeft totaal 145 arbeiders ontslagen. Aanvankelijk betrof dit ontslag alleen de arbeiders uit de revolvcrdraaierij. Later zijn echter een honderdtal arbeiders uit solidariteit in staking gegaan en ook zij werden ontslagen. ALS EERSTE PASSAGIER kwam 30 jaar geleden op Schiphol aan de journalist Rhodes. Het toestel werd gevlogen door de piloot Shaw. Ter herdenking hiervan kwamen beiden met de Convair Albert Cuyp" vandaag weer op Schiphol aan. Na aankomst van de Convair: links Shaw en Rho des in de cockpit. Het actiecomité van de ontslage nen heeft op een Donderdagavond in de Diamantbeurs gehouden vergadering voor circa 250 Werk spoorarbeiders een overzicht ge geven van het conflict en een be roep gedaan op de morele steun voor de collega's, die zonder werk kwamen. De voorzitter van ge noemd comité deelde mede, dat Dinsdagmiddag de tijdopnemers in de xevolverdraaierij verschenen. De arbeiders, die hiermede niet accoord gingen, omdat zij eerst overleg wilden plegen, voordat dit systeem zou worden ingevoerd, bleven in de fabriek. Dezelfde avond werden ontslagbrieven bij hun woningen bezorgd en toen zij Woensdagmorgen de terreinen wilden betreden, werden zij terug gestuurd. De voorzitter zeide, dat de ontslagen arbeiders eisen, te ruggenomen te worden in het be drijf zonder dat rancunemaatrege len zullen volgen. De heer P. de Vrome, voorzitter van de plaatselijke afdeling Metaal der EVC sprak de vergadering eveneens toe. Ook de Uniebond voor de Me taalnijverheid hield Donderdag avond een bijeenkomst in Belle- vue. Enkele honderden arbeiders van Werkspoor waren hier bijeen. Ook hier werd uiteengezet hoe het conflict ontstond. In December 1948 is door het College van Rijks bemiddelaars dispensatie verleend voor de loonstop. Er was echter als voorwaarde aan verbonden, dat een halfjaarlijks onderzoek zou worden ingesteld naar de juistheid van de ingevoerde tarie ven. Dit zou geschieden door tijd metingen uitgevoerd door perso neel van Werkspoor. Bij vorige controles deden zich geen moei lijkheden voor. Uit de vergadering werd het be stuur verzocht stappen te onderne- Verkoop zonder bon na geruchten over einde der distributie (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Kruideniers in het Oosten van het land zijn een actie begonnen voor de onmiddellijke op heffing van de distributie van Kof fie. rijst, kaas en vleeswaren. Tij dens een vergadering in het Oosten des lands hebben de kruideniers blijk gegeven van de ernstige rees, dat de distributie van deze artikelen voor geruime tijd zal worden ver lengd. Wij vernemen, dat deze bezorgd heid er voor een deel zijn oorzaak in vindt, dat vele kruideniers, na de welhaast officiële berichten over de te verwachten opheffing van de kof fie- en rijstrantsoenering er vast toe zyn overgegaan aan vele van hun klanten voorschotjes te geven op die opheffing. Nu de distributie van ce- ze artikelen plotseling verler.gd wordt, dreigen zij in moeilijkneden te geraken. Het valt nog niet te overzien, op welke wijze deze kruideniers, van wie velen te goeder trouw zijn ge weest. al waren zij niet geheel re gulier, uit hup moeilijkheden kun nen worden geholpen. Tweede Kamer kibbelt een gehele middag men bij de directie teneinde de slachtoffers weer in het bedrijf te doen opnemen. Van dc zijde van het bestuur werd medegedeeld, dat men voor de werkelijke slacht offers inderdaad pogingen wil on dernemen. Een EVC-vertegenwoordiger had vanmorgen gepoogd door middel van een luidspreker met versterker tijdens de werkpauze staklngspro- paganda te maken, maar dit werd door de politie verhinderd, die de apparatuur in beslag nam. uitbreiding van het conflict wordt niet verwacht. EEN UITGEBREIDE collectie Van Gogh's is zoals wij on langs al uitvoerig hebben be richt dc Atlantische oceaan overgestoken om tc worden ten toongesteld in het New Yorkse ..Metropolitan Museum of Art". Óp 21 October a s. wordt hier 'n speciale expositie geopend, die aan deze Hollandse meester ïs gewijd. Men ziet hier hoe de doe ken worden uitgepakt. Brandstoffen voor de kleinindiistrie DEN HAAG Sinds enige tijd aldus de vakgroep Groothandel in vaste brandstoffen in een medede ling aan haar leden circuleert bij dc handel het gerucht, dat op korte termijn de distributie van brand stoffen voor kleinindustrie zal wor den vrijgegeven. Het komt zelfs voor, dat in verband hiermede bestellin gen op kleinindustriekolen worden uitgesteld. Na informatie bij het Rijkskolenburcau kan met stellig heid worden verklaard, dat dit ge rucht iedere grond mist. Men be veelt dc handel dan ook aan. zijn be stellingen ten behoeve van kleinin dustrie normaal te blijven doen. On gemotiveerd uitstel werkt, met het oog op een regelmatige aflevering, ten eigen nadele, zulks temeer nu het winterseizoen voor de deur staat. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Tweede Kamer had gisteren een gehele middag beschikbaar voor de behandeling van het wetsontwerp tot bevordering van het zuiver wetenschappelijk onderzoek, dat naar de grote mode van onze tyd ook officieel wordt aangeduid met de letters Z.W.O. Het wets ontwerp, dat in de gewone Kamerroutine met spreektydbeperking mis schien een paar uren gevergd zou hebben, werd nu zo grondig uitge beend, dat de behandeling in het late avonduur zelfs nog gesehorst moest worden. In het debat trad een tegenstelling aan de dag tussen dc be vorderaars van het Z.W.O. over de gehele linie en de monopolisten, die dit gebied zonder meer het uitsluitend domein achten van Universiteiten en Hogescholen. Deze tegenstelling bestond zelfs in de P.v.d.A., waarin de heer De Kadt het ruime standpunt verdedigde en mej. Tendeloo spe ciaal voor het goed recht van het Hoger Onderwijs opkwam. Het wetsontwerp omvat de in stelling van een organisatie voor het Z.W.O., ten einde dit onderzoek aan universiteiten en hogescholen, mitsgaders daarbuiten, te sti muleren en te coördineren door middel van gelden uit 's Ry'ks kas. De voorstellen welke de organisatie op dit stuk zal doen zyn onderwor pen aan het advies van de Kon. Ned. Academie voor Wetenschap pen. De te stichten Raad voor het Z.W.O. zal bestaan uit een verte, genwoordiger van de minister van O. K. en w. en leden vanwege de universiteiten en hogescholen, een lid van de Nederl. Centrale Organi satie voor Toegepast Natuurweten schappelijk Onderzoek en vyf leden, die hun hoofdbetrekking niet bij het Hoger Onderwys hebben. De heer Terpstra A.R.) bleek niet enthousiast over de voorge stelde regeling, omdat aan het ho ger onderwys hier een taak ont trokken wordt, en de heer Stok man (K.V.P.) en mej. Tende loo (Arb.) vielen hem daarin bij. De laatste oordeelde de gehele re geling voorbarig, omdat beter ge wacht had kunnen worden totdat de reorganisatie van het Hoger On derwijs haar beslag zou hebben. De heer Hoogcarspel C.P.N.) vreesde, dat de zuiverheid van het wetenschappelijk onderzoek niet voldoende gewaarborgd zou zijn en met verwijzing naar de atoombom gaf hij zyn twijfel te kennen of de resultaten van het Z.W.O. wel goed zullen worden gebruikt. Ook de heer Til an us (C.H.) bleek thuis te horen in het kamp der bezwaar den, terwyl de heer Ritmeester (V.V.D.) ondanks bedenkingen een iets welwillender toon tegenover het ontwerp liet horen. Alleen de heer De Kadt Arb.) nam het royaal voor het wetsont werp op, daarbij sprekende in naam van prof. Schermerhorn, die als mi nister het initiatief heeft genomen voor de instelling van een commis sie voor deze materie doch die by de. behandeling niet aanwezig kon zijn. Spr. constateerde, dat bij de thans ontworpen regeling de weten schap haar zelfstandigheid behoudt. De voorgestelde organisatie is no. dig, omdat ook buiten universitei ten en hogescholen mogelijkheden liggen voor het Z.W.O. Minister Rutten wees de ge dachte om deze materie uit te stel len, totdat de reorganisatie van het Hoger Onderwijs haar beslag heeft gekregen, krachtig af. Dit zou een uitstel van enige jaren mede bren gen. hetgeen hij zeer ongewenst achtte. De Kamer gunde zich nog de weelde van replieken, maar om half zeven moest de behandeling worden afgebroken omdat de minister en zijn partijgenoot pater Stokman het niet eens konden worden over de formulering van een amendement. Voortzetting van het plan Marshall WASHINGTON. Truman hceflop zijn wekelijkse persconferentie dc hoop uitgesproken dat 't mogelijk zal zyn door overeenkomsten in het kader van de V. N. een atoom- bewapeningswedloop te voorko men. De president heeft echter te verstaan gegeven, dat hü enigszins sceptisch staat ten opzichte van de mogelijkheid van een Sowet-Rus- sisch ontwapeningsvoorstel. Pres. Truman heeft de wet onder- .het Alt. Pact zijn aangesloten, cn tekend waarin beoaald wordt, dat de landen in West-Europa, die bij het Alt. Pact zijn aangesloten, cn enkele landen in het Nabije cn Verre Oosten voor 1 314.000.000 dollar wapenen zullen kunnen aan schaffen. Volgens deze wet krijgen de acht landen van het Atlantisch Pact 1 milliard dollar voor aankoop van wapenen, Griekenland en Turkije 211.370.000 dollar. Perzië, Korea en de Philippijnen 27.640.000 dollar en China 75 millioen dollar. Daarna heeft Truman de wet on dertekend. waarbij gelden beschik baar worden gesteld voor de voort zetting van de hulp aan het buiten land tot 30 Juni 1950. Voor liet plan-Marshall is ongeveer 3.778.380.000 dollar uitgetrokken. In 't totale bedrag van 5.809 990.000 dollar is hulp aan Griekenland en Turkije en een bedrag voor de be- zettingskosten in Duitsland, Oos tenrijk en Japan inbegrepen. De Oldenbarnevelt vervolgt zij'n reis LISSABON Het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt", dat door schade aan de dynamo genood zaakt was de haven van Lissabon aan te doen, heeft Donderdagmid dag om een uur zijn reis naar Indonesië voortgezet. Schip verloren gegaan bij Penzance LONDEN. Het 6369 ton meten- de motorschip „Fantee" is bij Pen zance op een rots gelopen en daar bij volkomen vernield. De beman ning van 54 koppen begaf zich in de reddingboten en werd later opge pikt door een reddingsvaartuig van de Scilly-eilanden. Nee toch.Heus In de stad Alor Star op Ma- lakka woont een 30-jarige Indische Mohammedaan, die in acht jaar tijds 31 maal is ge trouwd en gescheiden. Hij heeft dertien jonge meisjes en acht tien weduwen tot vrouw gehad. Zijn langste huwelijk heeft pre cies vier maanden stand gehou den. In Juni j.l. is hij het laatst getrouwd. Maar hij is al weer beschikbaar voor de volgende bruid. Negentig procent van het Ne derlandse leger zal naar de kapper moeten, nu vandaag een order van generaal Kruis van kracht is geworden, volgens welke het haar niet langer mag worden gedragen, dan zo, dat hei net niet over de wenkbrau wen komt. De jonge landsver dediger op het plaatje gaat be slist over dc schreef. De hotels in Karlsbad in Tsjecho Slowakije krijgen nieu we namen. Het Montgomery- hotel heet nu Paul Robeson-ho- tel, het President Wilson-hotel heet ..Caucasus" cn het Atlan tic-hotel is omgedoopt in „Don- bas". Een inwoner van Kerkrade rooide op zijn land een aard appel. waaraan hij genoeg bleek te hebben voor een hele maal tijd. Het ding woog namelijk bijna een kilo, om precies te zijn negen ons en tachtig gram. In een Belgisch blad stond dezer dagen de volgende adver tentie: „Te koop voor 115.000 francs een kleine flat bij zee in een bij een oorlog neutrale zone. NJ O O O PRAAG. Door dc Praagse politie zyn Donderdag op grote schaal arrestaties uitgevoerd; al bet weg- en spoorwegverkeer uit cn naar Praag werd gecontroleerd. Reeds gedurende dc gehele weck is het gehele weg verkeer gecontroleerd. Iedere reiziger moest zich op voldoende wijze voor de politic kunnen legitimeren. Sommig^ ondervraagden verklaar den dat zij na door de politie te zijn ondervraagd de krachtige verma ning kregen „niet te kletsen". Er zijn incidenten voorgevallen, waarbij is geschoten. Vele afdelings hoofden van ministeries zijn gear resteerd of worden door de politie in verzekerde bewaring gehouden, om ondervraagd te worden. Ook ve le honderden personen, die van on betrouwbaarheid jegens de Tsjecho- slowaakse staat worden verdacht, zijn door de politie gearresteerd. Er heerst te Praag een nerveuze opwinding. Er doen steeds meer be richten de ronde over geheimzinnige verdwijningen en schietpartijen. De thans uitgevoerde zuivering overtreft alle „normale" onderzoe kingen der politie naar de politieke betrouwbaarheid der Tsjechoslo- waakse burgers. Iedereen, die in een nog zo ver verleden ook maar het geringste medeleven met Trotzky en diens theorieën of met de westelijke mogendheden heeft betoond, is ver dacht en. wordt in arrest gesteld.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1