Tramlijn Begeerte' levensecht toneel Vervroegde repatriëring en dan Pioniers na dertig jaar op Schiphol weer samen Ank v. d. Moer in de tragische hoofdrol Ons dagelijks teveel DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB ihatiffeur bleek goed rechercheur te zijn Maria Naveu, Adr. Schuurman concerteren in de St. Joris Noteert o even A mersfoort-heren naar Aalsmeer W. Pieck wordt de Heuss van Oost-Du itsland Zondaarsregister idee van de ANWB 2 Vrijdag 7 October 1949 ER is een welhaast Griekse tra giek in de levensgang van Blanche, die van het toneelstuk „Tramlijn Begeerte" het middel punt is. Maar er is niets gekun stelds of verwrongens in die tra giek, het is de tragiek, die het har de leven zo dikwijls brengt, vaker dan de mecsten vermoeden, om dat ze nooit zo, als in een toneel stuk, onverhuld in het daglicht wordt gebracht. Dat juist maakt het stuk zo aangrijpend, omdat ieder die eerlijk tegenover de we reld wil staan, zich zelf bekent dat juist deze rauwe tragiek niet al leen maar een verhaaltje is, doch op vele plaatsen in het leven in schrijnende realiteit terug gevon den kan worden. Alleen gaan wij er meestal, als beschaamd het hoofd afwendend, haastig aan voorbij en sluiten wij ook de ogen voor het platvoerse dat ons in dit stuk wordt voorgezet, doch dat ook op duizenden plaatsen in onze wereld is terug te vinden. Wij hebben in een voorbeschou wing al uitvoerig verteld waar het om gaat in dit stuk, dat Donder dagavond in een goed bezet Grand Theater werd opgevoerd. Een jonge vrouw, hevig gedesil- lusionneerd in een zeer vroeg hu welijk, zoekt bevrediging en aflei ding voor haar leed in een wild en onrein leven, tot zij tenslotte als een schip zonder haven een nood haven zoekt bij haar zuster. Daar, in een ruw milieu, dat allerminst past bij de omgeving, waarin beide vrouwen zijn opgegroeid, leert zij een man kennen, waarbij zij ein delijk de lang verlangde rust denkt te vinden. Maar als haar verleden bekend wordt, laat deze man haar in de steek en neemt de waanzin bezit van haar. ke minnaar van Blanche genoemd worden. Wij weten, dat tegen de inhoud van dit stuk bezwaren van morele aard zijn aan te voeren. Maar die zijn er tegen het leven, zoals dat dikwijls geleefd wordt, ook. Dit stuk geeft een dergelijk stuk leven, uitgebeeld in al zijn harde naakt heid. Als wij het zo niet willen zien bedrijven we struisvogel politiek. Tj. de B. Nog drie jaar tegoed De Amersfoortse politie hield Donderdag een zekere mej. Van der P. uit Leeds in Engeland aan. öe dame bezit de Nederlandse na tionaliteit, doch is momenteel in Engeland woonachtig en verbleef voor een korte vacantie in onze stad bij haar zuster. Mej. van der P. stond gesignaleerd in het op sporingsregister. Door de procu reur-fiscaal tij het bijz. gerechts hof in Amsterdam werd zij des tijds veroordeeld tot 3 jaar inter nering. Deze straf heeft zij nog te goed en zal zij nu mogen ten". „uitzit- Haastige spoed is zelden goed. Het kan noodlottig zijn, maar kan ook een bekeuring tengevolge heb ben. Dit laatste ondervond Don derdag een persoon die zich onder de reeds in dalende beweging zijn de spoorbomen van de overweg aan de Soesterweg door begaf. Een autobestuurder, die zijn auto aan de verboden zijde in de Lan- gestraat had geparkeerd en boven dien niet de nodige veiligheids maatregelen had getroffen, werd geverbaliseerd. De politie bracht een rijwiel aan het bureau, dat onbeheerd en on gesloten was aangetroffen. Uit een der hokjes van het Sportfondsenbad werd een vulpen en een vulpotlood ontvreemd. Een autobestuurder, die een ver keersheuvel aan de verkeerde zijde passeerde, werd bekeurd, evenals een wielrijder die het rode stop licht negeerde. De politie maakte Donderdag proces-verbaal op tegen een woon wagenbewoner. die zijn kreupel paard werk liet verrichten. Het paard werd uitgespannen en onder geleide van de politie vervoerd. De brandweer haalde Donderdag een kat uit een boom. Deze kat was geen vreemde voor de brand weerlieden, want het was niet de eerste maal dat het dier hogere sferen opzocht en daarna de bega ne grond niet meer kon bereiken. Dat wordt een duur grapje, poes jelief. Een autobestuurder, die op ver zoek van de po?«lie geen rijbewijs kon tonen, ging op de bon. 208. Van der Decken begrijpt, dat de muiters zijn plannen hebben doorkruist, want wan neer hij de bootsman een onderzoek laat in stellen meldt deze,, dat de stnóttalie is doorge sneden. Direct neemt de schipper zijn maatrege len Hij schreeuwt zijn bevelen rond en trekt zelf als eerste zijn pistool. Maar de mui ters maken.van de ver warring handig gebruik en binnen enkele ogen blikken is het gevecht ontbrand Van der Dec ken moet eerst zorgen, dat de „Hollander" weer bestuurbaar wordt j maken. Jan Robertsz heeft zich bij zijn vrien- de j den gevoegd en neemt de leiding van het aangereikt en daarmee gewapend sluipt hij naar de campagne. Want zijn tegenstander zal en hii moet een deel van zijn mannen de i den gevoegd en neemt ae iciums v«i u«wi uC w -- schade laten herstellen. De golven slaan over j gevecht op zich. Iemand heeft hem een degen i schipper Van der Decken zij het dek en reeds begint het schip slagzij te i DIT wel zeer navrante stuk. met het wielengeknars van de tram op de achtergrond, die buiten op straat naar het eindpunt „Begeer te" dendert, met de tel realistische achterbuurttaferelen, waardoor de hvper-gcvoeligheid speelt van een dichterlijk aangelegde vrouw, die wil blijven leven in verloren gega ne dromen en luchtkastelen, is van een aangrijpende dramatiek. Het is geraffineerd knap door Tennessee Williams in elkaar gezet en het wordt door de toneelgroep „Comedia" op volkomen overtui gende wijze gespeeld. Ank van der Moer betoont zich in de hoofdrol een tragédienne van formaat, die nergens chargeert, maar daardoor te dieper grijpt in het hart. Truus Dekker heeft zich volkomen in de rol van de zachte, begrijpende en veel vergoelijkende zuster inge leefd en Han Bentz van den Berg is een wel zeer rauwe, maar levensechte, in vele opzichten door en door verharde zwager, die zon der een enkele aandoening zijn schoonzusje langzaam maar zeker naar de ondergang treitert. Van de overigen moet Henk Rigters als de goedwillende maar karakterzwak- Het was reeds nacht toen Don derdag een Hilversumse taxi chauffeur de politie een lang ver haal kwam vertellen. ,,Hij was op gelicht," zei hij. Aan liet Hilver sumse station had hij 's avonds een jongeman ontmoet die per sé nog naar Amersfoort terug moest. „Kost u f 25.-," zei de taxi-chauf feur, waarop de jongeman instapte en toezegde in Amersfoort het geld tc zullen betalen. De passagier liet zich brengen naar hotel Monopole. Daar aangekomen, dacht de taxi chauffeur het geld in ontvangst te kunnen nemen. De jongeman ver liet de wagen, mompelde iets tegen de gewillige chauffeur en liep naar de ingang van het hotel. Dit hotel was gesloten, waarop de jongeman zich naar de achterzijde begaf om dan plotseling de benen te kunnen nemen. De politie noteerde deze geschiedenis en de chauffeur ver trok. Donderdagmorgen kwam hij weer op het bureau, nu vergezeld van twee agenten en een kellner, zekere P. De jongeman bleek de bewuste persoon te zijn. De chauf-. feur spoorde de kellner zelf op en nep daarna de hulp in van twee agenten. GRAND THEATRE: ..The Window", 18 jaar. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Dagelijks: 2.30, 6.45 en 9 uur. Speciale filmvoorstelling .„Het Woord". 'Donderdag, 13 Oct. aanvang 8.30 uur, V.V.V.-avond met toneel stuk van „De Keitjes" (Op die le avondvoorstelling 6.15 uur). CITY THEATER: „Jamaica Inn". 18 jaar. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Dagelijks; 2.30, 6.45 en 9 u. REMBRANDT THEATER: Van 7 t.m. 10 October: „IJzeren Vuis ten". Van 11 t.m. 13 October: „Vliegende Forten". Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Dagelijks: 2,30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER. SOESTDIJK- „De nieuwe avonturen van Don Juan" 14 jaar. Zaterdag: 2.30. 6.45 cn 9.15. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 14. Dagelijks 2.30 en 8 uur. 7 October. Amicitia, 20 uur: Revue-avond Kees Pruis e.a. 8 October. Amicitia, 20.00 uur: Feestavond buurtver. Stephensonstraat. Markthal, 20.00 uur Zang- en dansavond „Nederlandse lied". Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur; Uitlening voor kin deren: Woensdag- en Zaterdagmid dag van 2.304.30 uur; Leeszaal dagelijks van 1012.30 en 2-5 uur: bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 710 uur. R.K. Openbare Leeszaal, Wijers- straat 2. Geopend van 10—1 uur en 2.305.45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 u. Kerkconcerten onderscheiden zich toch wel nadrukkelijk van alle andere muzikale gebeurtenis- I sen; ze brengen wel hun zeer apar- I tc sfeer mee. Het gehoor is voor j een deel van andere samenstelling dan men bij andere concerten pleegt aan te treffen, de omgeving, waarin ze worden gehouden wekt andere gedachten meer dan iedere toorikunstopvooering beogen zij te brengen: wijding door middel van de muziek Wanneer men op een avond als die van gister, de St. Joris nadert, over de Hof gaande en men ziet het licht uit de hoge kerkramen stralen, rustige en stille mensen de buofdingang betreden, dan heeft deze sfeer ons reeds dadelijk om vat. Temeer op een herfstavond als deze, een schone avond welis waar. maar toch reêds vervuld van de weemoed, die dit jaargetijde bij ons kan teweegbrengen. Een avond, die ons verlangen naar wijding ver sterkt. Aan deze behoefte der mu zikale wijding heeft deze avond stellig voldaan. De kerk was niet half vol, maar dit bevorderde eer der de sfeer van dit concert, dan dat het deze verstoorde. Het was een aandachtig, stil gehoor, dat luisterde naar Maria Naveu, alt en Adr; Schuurman onze organist. Het programma bestond voor de helft uit klassieken werken, die men bij zulk een gelegenheid altijd hoort (Buxtehude en Bach) voor het an dere gedeelte uit het oeuvre van modernere componisten als Reger, Diepen brock, Gustav Mahler en Hendrik Andriessen. Ik geloof niet, dat deze combinatie storend heeft gewerkt daarvoor was het pro gramma te goed gekozen en bij alle verschil van stijl der componisten moet worden toegegeven, dat ook de nieuwen de zeer bijzondere eisen, die composities voor kerkor gel nu eenmaal stellen, volkomen hebben aangevoeld. En toch! Met alle eerbied voor hét werk van de toch wel groten, dat hier werd gegeven, zouden wij geen ogenblik aarzelen te zeggen, dat Bach voor dit instrument de grootste van alle tijden zal zijn. Overigens is het goed, dat Buxtehude vertegenwoor" digd was naast Bach. Waar van beide componisten een Praeludium et Fuga werd gespeeld was het in. teressant het verschil in stijl op te merken. De uitvoering van het or gelspel,, ach wij weten het alle: Amersfoort kan gelukkig zijn een man als Schuurman te hebben, voor zijn prachtig orgel in de St. Joris. Naast alle groten was het een genoegen kennis te maken met een paar kleine composities van Jan Zwart en Andries de Braai. Haast genrestukjes zou men die van Zwart kunnen noemen, muzi kaal gedacht, vol vrome stemming. Andries de Braai maakt meer dé indruk van technische virtuoziteit, die alle mogelijkheden, welke het orgel biedt kent, en ze daarom graag gebruikt. Maria Naveu trad als soliste op. Wij hoorden haar met gemengde gevoelens. Ze beschikt over een klankvolle stem. waarvan de om vang groot is. Niettemin een uitge sproken alt met donkere, diepe tonen. Een mooie stem ook. En toch heeft mevrouw Naveu, met deze stem, niet bij ons teweegge bracht. wat met deze middelen mogelijk geweest ware. Ze heeft ons dit is stellig waar aeste- thisch genot verschaft, ze heeft ons met vermogen te ontroeren. Het bleef alles te vlak, er was geen voldoende bewogenheid. Misschien lag het aan de ogenblikkelijke geestelijke dispositie der zangeres, want zij beschikt zowel over stern- middelen als muzikaliteit. Overi gens zijn wij van mening, dat arti culatie der medeklinkers en uit spraak der vokalen (wij denken vooral aan de veel te donkere a) bij Maria Naveu verbetering be hoeven. Toch zullen wij haar gaar. ne nog eens horen. Belangrijke mogelijkheden zijn er. De begeleiding der soliste was bij de heer Schuurman in goede handen, soms was ze haast te be scheiden voor het stemvolume van mevrouw Naveu. S. VOMO heeft nog veel op program staan Er is een landelijke organisatie die zich de VOMO noemt. Deze let ters betekenen „Voor onze militai ren overzee". Deze organisatie be legde Donderdagavond in de Aca demie de Danse een bijeenkomst, waarop, nadat enkele interne kwes ties waren afgehandeld, het woord werd gevoerd door de landelijke secrela'is. de neei P. J. Verbrug- gen. die allereerst sprak over ne'. doel van de VOMO en daarna over heigeen de organisatie gedaan heeff om dit doel te verwezenlij ken. In het algemeen beijvert de VO MO zich de belangen van de Ne derlandse militair overzee te be hartigen. Een van haar grote acties is b.v. gericht op het verkorten van het verblijf in de tropen der mili tairen. Lange tijd sprak de heer Verbruggen over de ervaringen van de soldaten van de tweede di visie, die dezelfde diensttijd had den als degenen van de eerste divi sie, maar pas veel later naar huis mochten. Het streven van de VO MO is om het verblijf in de tropen inderdaad ta beperken van een jaar en drie maanden minimaal tot twee jaar maximaal. De heer Verbruggen sprak er zijn teleurstelling over uit, dat aan het demobilisatie-schema, waar over hij trouwens toch weinig te vreden was, niet voldoende de hand was en werd gehouden. Dat de demobilisatie toch eerder be gonnen was dan algemeen werd verwacht, was volgens de heer Ver bruggen voor een zeer groot deel te danken aan 't werk van de VOMO. Benoeming Onze vroegere stadgenoot drs. J. H. N. de Jongh, leraar in de wis- en natuurkunde aan de Rijks Hogere Burgerschool te Zwolle is benoemd tot directeur van de R.H.B S. te Gou da. Gevonden voorwerpen In de periode van 3 tot en met 6 October werden de Volgende voor werpen als gevonden aangegeven: 2 kinderjasjes (wit teddy beer en grijs visgraat), 1 paar gele handschoenen 'nieuw), bus stopverf, tas inh. mo torgereedschap en trommel met brood, bruin petje, bril rose mon tuur, Airedale terrier, bankbiljet v. 25.-, actetas inh. pakje tabak en handschoenen, snoer blauwe kralen, donker blauwe mantelceintuur, br geruite ceintuur, rode hondenhals band. vulpen, zilveren armband, mes met wit heft. bruin grijs kinderjasje, zwarte hond (reu), zwarte rozen krans. postduif no 180752 H 46, zw. vulpen, bruine portemonnaie met rozenkrans, rode stropdas, grijs jon gensjas 10 jaar. gevlochte lederen riem, blauw garbardine kinderjasje. Burgerlijke stand 6 October Geboren: Cornelia Maria, d. van F. C. J. Beeris en W. A. v. d Heij den; Cornelis, z. van C. Eijkelboom en E van Ouwerkerk Ondertrouwd: G. I. Kostense en C. van Dreumel; Marinus v. d. Broek en E. H. A. Gramme; A. Hendrikse cn J. Lang A. v. d. Vlugt en C. Mul der; A ten Hoven en M Wilken; C W. Hagebeuk en D. Verhoef; P. G. Haringsma en A. M. Loos; W. H. Willemsen en A H. Traast; J. van Ouwerkerk en G C. Beerendonk; A. de Ruijter en G. A. van Gelder. Getrouwd: W. Hartog en C. Cra mer; D. P. Mastbergen en C. Go- vaërt. Overleden: Gerrit van Deuveren, oud 79 jr., geh. met G. J. Schutten. Kampioen 1948 moeilijk te verslaan Amersfoort I (h.). dat met het Utrechtse Atilla aan de kop staat, krijgt Zondag de wel zeer zware opgave, om de kampioenen van 't vorig jaar te be strijden Aalsmeer is. thuisspelend. 'n moeilijk te overwinnen tegenstander en enige club van naam heeft in de zware klei het loodje moeten leggen. Als 't 'n paar dagen van tevoren ge regend heeft, is 't terrein in 'n mod derpoel herschapen, waarop de toch lang niet lichte Aalsmeer-ploeg. merk waardig goed uit de voeten kan komen. Voor de kcistedelingen echter, is do klei daar 'n ware kwelling, want "t vergt 't uiterste van het uithoudings vermogen. Dat is 't vorig jaar bewezen, toen de strijd tussen de twee verenigingen tot de rust gelijk opging, maar in de twee de helft de Amersfoortse ploeg het hoofd moest buigen voor het tempo van hun tegenstanders. Nu het er naar uit ziet. dat het veld a.s. Zondag enigszins droog is. bestaat er 'n kans. dat Amers foort 'n puntje mee kan pikken, maar dan zal het nodig zijn, dat de midden- Unie zich bepaalt tot verdedigen en de voorhoede met snelle uitvallen tracht de Aalsmeer-dcfensie te verrassen. De groen-wltte dames gaan Zondag hun eerste puntjes binnenhalen, nu zQ Sport Vereent op bezoek krijgen. Wel hebben beide clubs nog geen enkel punt kunnen veroveren, maar we ach ten ..Amersfoort" toch sterker dan de Utrechtse club. die twee keer overtui gend verloor van tegenstandsters, die zeker niet sterker dan onze stadgenoten zijn. Amersfoort n (d.) ontvangt SCH I en herenreserves krijgen Coubertin I als gasten op de Bokkeduinen. Bestuur VOMO-afdeling In een gisteravond gehouden vergadering van de vereniging „Voor Onze Militairen Overzee" is het bestuur thans definitief samen gesteld. Voorzitter is de heer C. J. Versluys, secretaris de heer J. Duyst, penningmeester de heer W. van Munster, leden: de heren H. Hengeveld en T. F. Rozeboom. Korfbalbeschouwing Het is de korfballers van Soester- kwartier in de competitie nog niet voor de wind gegaan. De drie tot nu toe gespeelde wedstrijden werden alle verloren en onze stadgenoten zijn de dragers van de rode lantaarn in hun afdeling. Indien Soesterkwar- tier echter Zaterdag op haar tellen past kan de eerste overwinning be haald worden. Op het terrein aan de Dollardstraat komt het Hilversumse Altius op bezoek dat tot nu toe één wedstrijd wis te winnen. Jammer is het evenwel dat één der beste krach ten, n.l. Muns. niet van de partij kan zijn v/at. hoewel in P de Groot een waardige vervanger werd gevonden, toch een verzwakking betekent. Vorige week hebben onze stadge noten in Zeist bewezen, dat zij ook doelpunten kunnen scoren en doen zij dat Zaterdag ook, dan mogen we vrij zeker een overwinning ver wachten. Soesterkwartier 3 ontmoet in Baarn de Giraffes 3. Inbrekers aangehouden Op verzoek van de politie te Laren hebben hun Amersfoortse collega's Donderdag in onze stad twee personen aangehouden, die er van verdacht worden in Laren verscheidene diefstallen te hebben gepleegd en diverse goederen daar bij ontvreemdden. De beide perso nen zijn in Amersfoort woonachtig. De heer Verbruggen deelde in zijn rede mede, dat de VOMO in de toekomst ook grote aandacht zal schenken aan tewerkstelling van gedemobihseerden Als een oplos sing van de problemen, die zich daarbij voordoen, gaf de spreker aan een vervroegde pensionnering van ambtenaren en plaatsing van vele oud-militairen in overheids diensten. De VOMO zal ook trach ten de belangen van invalide mili tairen in de toekomst te behartigen en tevens bemiddelen in reünies van oud-militairen, die in Indone sië zijn geweest. Na de rede van de heer Ver bruggen maakten enkelen van de weinig talrijke toehoorders gebruik /an de gelegenheid tot het stellen van vragen. Nederland gaat Frans vlees importeren DEN HAAG. Dl'. J P. A. Ane- maet van de vee- en vleeskeurings dienst. district Westland is gisteren met een regeringsopdracht naar Parijs vertrokken, waar hii vlees zal keuren. Nederland heeft n.l. besloten Frans vlees te importeren Waarschijnlijk als gevolg van de devaluatie van beide landen besloot de Nederlandse regering thans rundvee uit Frankrijk te importe ren. omdat dit goedkoper zal zijn dan vlees uit de dollarlanden Dr Anemaet heeft tevens de opdracht gekregen de Franse vleeskeuring te bestuderen en daarover een rapport aan de regering uit te brengen. Tegen ergerlijke behandeling geprotesteerd WASHINGTON. De V.S. heb ben de Sowjet-Unie een in krach tige bewoordingen gesteld protest doen toekomen tegen de „erger lijke" behandeling van Amerikanen, die naar de Sowjet-zöne van Duits land afgedwaald waren. „De Amerikaanse regering ver wacht, dat de Sowjet-Russische functionarissen, die voor deze daden verantwoordelijk zijn, gestraft zul len worden." ^oest Aardolie in Soest? Deskundigen, o.m. uit Engeland en Zwitserland. besteden momenteel cel aandacht aan de Soester Duinen waar zich. volgens de geruchten, aardolie zou bevinden. Het gezel schap heeft zijn intrek genomen in hotel „De Bosvijver" van waaruit de proefnemingen en onderzoekingen worden ondernomen Naar we ver nemen wordt er tot een bepaalde diepte geboord, daarna wordt dyna miet aangebracht en Me trillingen, die bij de ontploffing in de bodem worden geregistreerd, geven dP sa menstelling aan van de grondlagen naar haar verscheidenheid en kwa liteit. Opbrengst collecte De op Dinsdag 4 October (Dieren dag) gehouden collecte ten bate van de Ned Ver. tot bescherming van Dieren heelt te Soest de mooie som van 694.73 opgebracht. Gepensionneerden naar Den Haag In de zaal van De Gouden Ploeg hield Donderdagmiddag de afdeling Soest van de Ned. Bond van Gepen sionneerden. een druk bezochte le denvergadering met als hoofdpunt van bespreking: Deelneming aan de demonstratievergadering op 11 Octo ber a.s. in de grote zaal van de Die rentuin te 's-Gravenhage, in samen werking met de Bond van Gepen- sionneerd Spoor- en Tramwegperso neel en de Algemene Militaire Pen- sioenbond Staande de vergadering gaven zich 29 belangstellenden op om de reis naar Den Haag te maken met een autobus. CONTACT-AVOND De afdeling Soest van de Band Nederland-Indonesic, hield Donder dagavond een contact-avond met de leden in de zaal van café De Vier sprong" Mej. Zwaan uit Soest, die als verpleegster drie jaar in de tro pen heeft doorgebracht en onlangs teruggekeerd is. hield een boeiende lezing over net leven in Indonesië en vooral over de onderlinge verstand houding bij onze jongens. Na de pauze gaf de heer D. van Hornsvela een voordracht ten beste met de titel: „Het vertrek van een troepentransportsehip uit Indone sië". BERLIJN. Het staat vrijwel vast dat de vyf en vijftigjarige Otttf Grotewohl voormalig socialist en thans mcde-voorzittcr van de onder communistische leiding staande „Socialistische Eenheidspartij" tot minis ter-president van de door de Russen geïnspireerde Oost-Duitse regering zal worden gekozen. Tijdens het weekeinde zal Grote wohl met de leiders van andere par tijen beraadslagen over de samen stelling van zijn kabinet. Men ver wacht, dat het in het begin van de volgende week zal zijn gevormd. Voorts heerst de verwachting dat Wilhelm Pieck, de drie en zeventig jarige communistische mede-voor zitter van de socialistische eenheids partij. tot president van de nieuwe Oost Duitse Republiek zal worden gekozen. Berlijn zal niet in de Oost-Duitse staat, die heden wordt uitgeroepen, worden opgenomen Berlijn zal wel de hoofdstad worden en het parle ment zal er bijeenkomen, doch de Sowjet-sector zal geen deel vormen van de nieuwe staat. Alleen wan neer de westelijke geallieerden be sluiten West-Berlijn tot de twaalfde staat van de West Duitse Republiek te maken, zal de Sowjet-sector van Berlijn vermoedelijk de zesde staat van de Oostduitse Republiek wor den Heiligerlee giet carillon New Yorks St. Martins GRONINGEN. Maandagochtend zal te Heiligerlee het carillon be stemd voor de Sint Maartenskerk te New York (Harlem) door prof. dr A. Smijers uit Utrecht gekeurd worden. Zoals reeds gemeld ontving de firma. Gebroeders van Bergen te Heiligerlee, de opdracht een caril lon voor genoemde kerk te gieten. De directeur van de Mechelse beiaard school, de bekende beiaardier Staf Nees zal Maandagochtend het caril lon voor de eerste maal bespelen. TOEN WAS VLIEGEN NOG AVONTUUR SCHIPHOL. „Wie wil naar Amsterdam vliegen?" Er was weinig animo voor dit aanbod, dat de hoofdredacteur van de Londense Evening Standaard op een zonnige Meidag in 1920 aan zijn redacteuren deed. De Evening Standard was een gedegen blad en daarom keken de meeste redacteuren enigszins vreemd op van deze kennelijke poging tot liquidatie van een der journalisten. Een pijnlijke stilte viel op de redactie, die om sloeg tot een algemene consternatie, toen een der jongste leden van de Standard de 24-jarige verslaggever Rhode", inct nauwelijks hoorbare stem uitbracht „Ik wil wel." Gezagvoerder Shaw, die op 17 Mei 1920 zijn Airco 16 G-EALU, een omgebouwd oorlogsvlicgtuig van de startbaan op Croydon losmaakte, was echter vast besloten de sceptische collega's van Rhodes te overtuigen van hun misplaatste wantrouwen in de jonge burgerluchtvaart en 135 minuten later zette hij zijn toestel vlot aan de grond op het Schiphol van die dagen. De camera van fotograaf De Haan richtte zich op Shaw op Rhodes. „Bent U die...?" „Ja, die ben ik" Zo gebeurde dat in 1920 zo ge beurde dat Donderdagmiddag 6 Oc tober 1949. De heren zijn een dagje ouder geworden. Fotograaf De Haan toen een schriele jongeman meer been dan vlees is nu een oude rot in het vak. Dertig jaar bestaat de KLM 29 jaar plus een paar maanden onder houden de Vliegende Hollanders" een pendeldienst tussen Londen en Amsterdam. Vandaar dat al deze pioniers gisteren aan de vooravond van het 30-jarig bestaan van onze nationale luchtvaart maatschappij bijeengekomen waren op dat zo ver anderde Schiphol. Shaw en Rhodes kwamen Donder dag uit Londen met de convair .Al- bert Cuyp". Belden als passagiers, maar Shaw nam boven de Noordzee even de stuurknuppel in zijn knuis ten en toen de Convair voor het stationsgebouw taxiede stak hij van uit de stuurstoel trots zijn hoofd uit de cockpit. Fotograaf De Haan ont spande de sluiter van zijn camera anno 1949 en de mond van Shaw viel van verbazing open. „Bent U die. „Ja. die ben ik Het gebeurt maar zelden, dat fo tografen elkander vereeuwigen, maar Donderdag op Schiphol ge beurde het. De Haan moest op een plaatje. Tezamen met zijn ..slacht offers" van 1920 en hij onderwierp zich braaf aan de aanwijzingen van zijn collega s. Uit naam van dr. Plesman, die op het ogenblik buitenslands vertoeft, heette het hoofd van de K.L.M.-pers- dienst. de heer R. Vogels, de eerste van de drie millioen passagiers, die de K.L M. sindsdien heeft vervoerd, welkom op Schiphol en met hem ex-vlieger Shaw. De gasten begaven zich met een schrijven van de Londense burge meester naar de burgemeester van Amsterdam, bij wie het gezelschap op het Prinserhof, enige tijd ver toefde Amsterdams eerste burger gaf zijn gasten een retourschrijven mee voor zijn Londense ambtgenoot. Soest krijgt ook een oorlogsmonument Te Soest is een comité gevormd, dat zich ten doel stelt, om te komen tot de oprichting van een monument ter herdenking van de Soester in woners, die gedurende de afgelopen oorlog vielen Het comité heeft zich verzekerd van de onmisbare medewerking van het gemeentebestuur en stelt zich voor. om in de periode van 12 tot en met 19 October a.s. een lijsten- collectie te houden. Eventuele giften kunnen ook ge stort worden bij de N.V. Nederlandse Middenstandsbank te Soest of op het gironummer van die bank, no. 134908, onder vermelding „monument" Het Erecomité: Z.K.H. Prins Bernhard. Mr. S. P Baron Bentinck, burgemeester van Soest. Jhr C. Dedel, oud wn burgemeester van Soest Mr. A. L. des Tombe, burgemeester van Apeldoorn. Het actiecomité: H. G. Scholtmeijer. G Engelberts. W Hogeboom. A. de Kruiff. G. Pasman. Het comité van aanbeveling: J v. d. Arend, wethouder; J. G. A Batenburg, gemeente-se cretaris; A. W. Beckering; L. Benda; ,H. v. d. Berg, ger. pre dikant; J. A W. Berghauser Pont, geneesheer-directeur van Zonnegloren; A. Brouwer, ger. predikant; C. van Es, hoofdin specteur van politie; E. P. Goed koop; W Groart. E. Groeneveld, Ned. Herv. predikant; K de Haan. wethouder; J. van Hoef- laken; J Hopenbrouwers; Mej. C. E Jolles, voprgangster N.P.B.; J. B. K. de Jong; D. van Krug- ten. Ned. Herv predikant; R. G. Lommerse. pastoor; G. L. A. Nij- huis; J. W. Ooks; W. C. Priem; H W. Ran; J. A. Schalkx; A. G. Smit pastoor; Mevr. H. A. E. K. v. d. Swande Kiewit; Mevr. A. C. Sch reuderMaltha; H J. Stroband. arts; P. Tensen; Rinke Tolman: M. van Veeren, wn. no taris; Th Veldhuijsen van Zan ten, arts; M. Verkerk. Ned. Herv. predikant; D. B. J. Voortman, tandarts. P. G. de Vos, arts; W. M. Voss, pastoor; P. J. de Vries en W. G. van Zadelhoff, wethou der. BIJ DE TREINBOTSING die in de nacht van Woensdag op Don derdag te Oudewater plaats had, werden enkele goederenwagons aanzienlijk beschadigd. Men ziet hier arbeiders van de N.S. bezig met het vrijmaken van de ver sperde sporen. Hoevelaken OPHEFFING UITREIKPLAATSEN DISTRIBUTIEDIENST In verband met de verdere in- kr.mping van de distributiedienst zal te Hoevelaken en te Voorth^izen geen zitting meer worden gehouden. Inwoners van Hoevelaken kunnen zich voor alle distributie-aangele genheden vervoegen ten distribalie- kantore te Nijkerk, des Dinsda;s van 912 en van 2—4 uur. De win keliers te Hoevelaken kunnen hun bonnen te Nijkerk inleveren op Dinsdag van dezelfde week als z.j zulks voorheen deden. De inwoners van Voorthuizen kunnen zich vervoegen aan het kan toor te Barneveld iedere Woe"--' van 9.30—12 en van 1—3.30 uur. De winkeliers uit Voorthuizen kunnen hun bonnen eveneens te Barn V. inleveren oo Woensdag van dezelfde week als voorheen. Verkeersongevallen (Vervolg van de voorpagina En de mensen? Het is wel duidelijk, dat zij de meeste ongelukken veroorzaken, al is het nooit precies na te gaan in hoeverre zij het slachtoffer van het voertuig, de weg of de verkeers regeling zijn. Niet altijd ligt de schuld aan de aanrijder, dikwijls heeft de aange- redene zelf schuld. In zo verre schuld werd vastgesteld, is bere kend, dat 7i/> der ongelukken door voetgangers veroorzaakt zijn, 40 9c door chauffeurs van personen, auto's, 20 door chauffeurs van vrachtauto's en 20 door wielrij ders. Maar of deze cijfers veel be tekenis hebben mag worden betwij feld. Altijd dezelfden Als men nu toch wil weten wie de ongelukken veroorzaken, dan is daar een ander antwoord op te ge ven. Het is namelijk uit tal van on derzoekingen gebleken, dat een be paalde categorie van mensen steeds weer bij een ongeluk betrokken is, of zij nu aan het stuur gezeten of op straat gelopen hebben, in vele gevallen zelfs zonder dat van een direct aanwijsbare schuld sprake is. Maar een feit is, dat juist zq er weer bij betrokken zijn en dat er tal van andere mensen zijn, die nooit of practisch nooit wat met een on geluk te maken hebben. Het percen. tage van deze „ongeluksvogels" kan op 30 gesteld worden. Een kleiner percentage is door de onderzoekin gen, die verricht zijn, als de „brok kenmakers" aangewezen. Deze be trekkelijk kleine groep is recht streeks verantwoordelijk voor de meeste ongelukken. Wij geloven, dat hier de kern ligt van het gehele probleem. Men zal de brokkenmakers er uit moeten halen. Doch dat is alleen mogelijk als er wat de A.N.W.B. noemt, een „centraal zondaarsregister" komt, waarin men van alle automobilisten in den lande onmiddellijk kan zien in welke ongelukken ze betrokken zijn geweest en wat hun aandeel er in was. Nu komen de meeste verkeersongevallen niet verder dan de plaatselijke kantonrechter. Op dit „zondaarsregister" kan men tal van maatregelen baseren, die de veiligheid op de weg aanmerkelijk groter maken. Een ander gebrek in ons land Is, dat er nog vrijwel geen studie is gemaakt van de omstandigheden, waaronder de verkeersongevallen plaats vinden. In Engeland en Amerika is men met deze research al vr\j ver gevorderd maar hier weet men nog niet veel meer dan het aantal ongelukken, de bijzonderhe den (zoals bij vliegtuigongelukken b.v.) ontbreken. Het is hoog tijd, dat Nederland het probleem gron dig in studie neemt. Pas als men het door en door kent (nu préét iedereen er maar over) kan men met succes trachten het aantal on gelukken in te perken.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2