marsil Iwee stoomtramtreinen recht op elkaar ingereden Kunstenaar moet functie hebben in het voïk JNieuw onderzoek wijst weer op zelfmoord Minister Rutten opent k u nstenaarscongres CcMoCétt T ien onaa oge na m e d agen op klip bij Perim Het gekerm der gewonden ivas ver te horen Vermageringsmiddelen gevaarlijk? Marsil is veilig! Vermageringsbonbons I .Vrijdag 7 October 1949 3 ONGELUK DOOR MISVERSTAND: aan een nood- worden toege- ROTTERDAM. Donderdagavond omstreeks half negen zijn onder Heenvliet tussen de trambrug. die over het kanaal voorbü Spijkenisse ligt. en Zwartewaal twee uit tegenovergestelde richting komende treinen van de Rotterdamse tramweg maatschappij op elkaar gereden. Volgens de eerste berichten zijn er enkele zwaargewonden te betreuren Een aantal reizigers moet lichte verwondingen hebben opgelopen. De mate riële schade is aanzienlijk. ken was. Vermoedelijk had de machinist verondersteld, dat hij weer was ingestapt. De teleurgestelde conducteur had de tegenwoordigheid van geest een motorrijder aan te klampen en zo ijlde hij op een ander vervoer-mid- del in het duister van de nacht achter zijn trein aan. in de hoop deze nog tijdig te kunnen bereiken en een onheil te voorkomen Het heeft echter niet zo mogen zijn. Toen hij ter hoogte van de brug over het Voornse Kanaal gekomen was. hoorde hij nog juist de ge weldige botsing en het versplin teren en rinkelen van hout en glas. De twee treinen waren met aanzienlijke vaart recht op elkaar ingereden. De niet ingelichte ma chinist was met een normale gang de brug reeds gepasseerd en had de ter plaatse aanwezige bocht ge nomen. toen hij tot zijn ontstelte nis uit tegenovergestelde richting de andere trein met grote snelheid zag naderen. Ook de andere ma chinist zag het gevaar. Beiden remden uit alle macht, maar een hevige botsing was niet meer te vermijden. Beide mannen konden op het laatste ogenblik nog van hun machine springen en aan deze tegenwoordigheid van geest heb ben zij het ongetwijfeld te danken, dat zij er ongedeerd zijn afgeko men. De twee locomotieven kwa men met zoveel kracht op elkaar, dat die van de uit Rotterdam ko mende trein de volgende wagon volkomen vernielde en er in drong. Zoals te begrijpen is ontstond er onder de reizigers van beide tram treinen een paniek. Iedereen trachtte in het nachtelijk duister zo spoedig mogelijk zijn wagen te verlaten, velen met bloedende wonden, voornamelijk veroorzaakt door de glasscherven. De 51-jarige M. Witte uit de De botsing moet lottig misverstand schreven. Omstreeks kwart voor acht zou een stoomtram uit de richting Oostvoorne passeren, terwijl te zelfdertijd uit Heenvliet een van Rotterdam komende stoomtram in tegenovergestelde richting op ver trekken stond Aangezien deze tramtreinen van de RTM bijna steeds op enkel spoor rijden, moet wel degelijk tevoren vaststaan, waar tegemoetkomende treinen een wisselpunt zullen vinden, waar zn elkaar kunnen passeren Daar om is het gebruik, dat op de di verse stations telefonisch wordt nagevraagd, welk kruispunt benut zal worden. Ook nu ging de conducteur van de uit Rotterdam komende trein telefonisch inlichtingen inwinnen en hem werd medegedeeld, dat de tieinen niet. zoals oorspronkelijk in de bedoeling lag, elkaar bij het station Zwartewaal zouden passe ren, maar ongeveer anderhalve ki lometer eerder, nl. ter hoogte van het Voornse Kanaal. Juist toen hij uit de telefooncel stapte, om dit zijn machinist mede te delen, bleek hem. dat zijn trein reeds vertrok- (Ingez. Med.) Wees gerust: In tegenstelling met de mening, dat een werkelijk goed vermage ringsmiddel gevaarlijke stoffen zou moeten bevatten om tot de gewenste resultaten te leiden, is Marsil een volkomen onschadelijk en toch werkzaam middel, door dat het o a. berust op de bijzondere eigenschappen van een blaaswier (Fucus vesiculosus). Sinds jaren wordt het extract van deze plant voorgeschreven om zijn ontvetten de eigenschappen, die zonder enig schadelijk bijeffect, een zeer gUDs- tige invloed hebben bij chronische zwaarlijvigheid en zijn gevolgen, zoals maag- en darmvervetting, benauwdheden en ademnood. De Marsil vermageringsbonbons - garanderen U een gelijkmatige, niet te snelle vermagering. Dat i3 van groot belang, want zoals nie mand in één week tyds dik wordt, dient U bij het vermageren óók de natuurlijke weg te volgen. U moet dus een Marsil-kuur doen. Dat is volkomen veilig en - zoals talloze brieven van enthousiaste gebruiksters (en gebruikers!) be wijzen - voert Marsil beslist tot het gewenste resultaat. Gebruik afwisselend Marsil rose en blauw. U krijgt dan zeker Uw jeugdig slank figuur terug! VOLKOMEN VEILIG H Bioscoopconflict in Gouda Minister antwoordt op vragen van drs. Nederhorst (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De verhoging der vermakelijkheidsbelasting tot 35 is de gemeenten dwingend opgelegd. Laten zij dit na, dam lopen zij ge vaar gekort te worden op de uitke ring uit het gemeentefonds. In feite is dus deze verhoging een landelijke aangelegenheid, die echter thans op de rug der gemeente Gouda wordt uitgevochten, doordat de bioscoop theaters er gesloten zijn en de bio scoopbond er zich achter heeft ge plaatst. Dit heeft er o.a. toe geleid, dat men door uitkoop van schouw burgvoorstellingen en concerten en door weigering van zalen alle ver maak in deze gemeente poogt lam te leggen. Het tweede Kamerlid Nederhorst heeft vanmiddag bij de aanvang der vergadering vragen gesteld aan de ministers van binnenlandse zaken en financiën. Hij vroeg o.a. of de mi nisters niet van mening zijn, dat de actie van de bioscoopbond in Gouda de grenzen van het geoorloofde over schrijdt, of zij zich door een duide lijke uitspraak achter de gemeente willen scharen en daardoor mede te werken aan een spoedige oplossing van het conflict. Op de vragen van de heer Neder horst heeft de minister geantwoord dat de regering zonder in beoorde ling te treden, van het optreden van de bioscoopbond, zich achter de ge meente Gouda plaatst en niet zal medewerken aan bepalingen die tot opheffing van het conflict kunnen leiden, zolang de staking van de bioscoop-directeuren niet is opge heven. Bij het bepalen van de uit kering uit het gemeentefonds aan de gemeente Gouda, zal de regering rekening houden met de verminder de inkomsten van de gemeente, als gevolg van de gevoerde actie. Ver der deelde de minister mede, dat de regering bereid is, indien georgani seerde acties achter v/ege blijven, een onderzoek in te stellen naar het voorschrift dat gemeenten die de vermakelijkheidsbelasting niet ge noeg kunnen opvoeren, op hun uit kering uit het gemeentefonds wor den gekort. Meerdervoortstraat te Rotterdam, die op het balcon van een der eerste wagens had gestaan, was er evenwel erger aan toe. Hij liep een schedelbasisfractuur op en brak een been. Per ziekenauto, ijlings uit het nabijgelegen Brielle ontboden, werd hij in zorgwekken de toestand naar het Zuider Zie kenhuis vervoerd. Een vrouw en twee mannelijke reizigers werden minder ernstig gewond. De vrouw is eveneens naar een der zieken huizen te Rotterdam gebracht; zij klaagde over inwendige pijnen. Van de passagiers van beide treinen hebben velen kunnen lif ten met voorbijkomende auto's die hen naar de plaats hunner bestem ming brachten. Later verschenen ook bussen van de RTM. Zij zorg den voor het vervoer van de ove rige passagiers, van wie enige door glasscherven niet ernstig waren gewond. Het parket uit Rotterdam was spoedig ter plaatse om de oorzaak van de ramp vast te stellen. De materiële schade is aanzienlijk. Het verkeer in beide richtingen Is de gehele avond gestremd geweest. Hedenmorgen hoopte men de baan weer vrij te krijgen. NEW YORK'S BEROEMDSTE HAARKUN STEN AAR monsieur Louis, heeft als theorie verkon digd. als zou de haarmode ver hand houden met de politieke toestand. Voor een oorlog dra gen de vrouwen het haar om hoog, in een poging vrolijk te zijn. Na die oorlog gaan de haren weer naar .beneden en worden kort geknipt, aldus monsieur Louis. Hier toont hij als bewijs de haarstijl van 1938 en de korte haardracht, die nu het mode beeld beheerst. PROF. v. d. LEEUW: Opvoeding tot kunstwaardering een nationaal probleem (Van onze kunstredacteur) DEN HAAG. De kunstenaar heeft een broodheer nodig, zei prof. Van der Leeuw gisteren in zijn magistrale rede op het Kunstenaars- congres van de Federatie van Beroeps\ereniglngen van Kunstenaars, nadat hy o.a. Bach en Mozart had genoemd als voorbeelden van kunste naars, die In een dergelijke positie verkeerden. In de burgerlijke maat schappij van hun tyd was dit even vanzelfsprekend als in onze Gouden Eeuw, maar de kapitalistische maatschappy heeft het aanzyn gegeven aan de autonome kunstenaar, die uitgaat van de gedachte: ik hen de schepper en die geen vaste binding meer heeft met de samenle\ing. De kunstenaars hebben geen maatschappelijke functie meer, alleen de archi tect doet nog iets dat nodig is. ZAAK SCHALLENBERG VOOR ONTKNOPING (Van onze verslaggever) DEN HAAG. De recherche-apparaten, welke de laatste weken inten sief met de kwestlc-Schallenbcrg zjjn bezig geweest hebben thans, naar on» ter ore komt, de indruk, dat zU de draad welke tot de oplossing van het raadsel moet leiden, in handen hebben. Blijkt hun veronderstelling juist te zyn. dan zou dit betekenen dat Schallenbcrg, niettegenstaande alles wat er in de laatste weken over zijn dood gezegd en geschreven is, toch zelfmoord heeft gepleegd. Amerikaanse ambassa deurs naar Londen geroepen WASHINGTON. De Ameri- kaanse ambassadeurs in 7 Oosteuro- pese landen zijn voor overleg op 24 October naar Londen geroepen. Op de Amerikaanse ambassade wordt gezegd, dat de officiële be naming van de conferentie der am bassadeurs zal zijn „IJzeren-Gor- dijn-conferentie". De ontboden ambassadeurs zijn de vertegenwoordigers in de Sowjet- Unie. Polen, Tsjecho-slowakije. Joe- go-slavië, Hongarije, Roemenië en Bulgarije. De onderminister van buitenlandse zaken George Perkins zal deze conferentie bijwonen. Op het ministerie van buitenlandse za ken worden geen details verschaft over de te bespreken onderwerpen. In het hierover uitgegeven commu niqué wordt eenvoudig gezegd dat het een bijeenkomst zonder enige plechtigheid is", waarvan de diplo maten van gedachten zullen wisse len en vraagstukken van gemeen schappelijk belang zullen behande len.'1 Opgemerkt wordt dat alle Amerikaanse ambassadeurs in de Oost-Europese landen voor het eerst bijeenkomen. Volgens verklaringen van hoge ambtenaren meent men te weten dat voornamelijk de kwes tie zal worden behandeld „hoe de propaganda tegen de Verenigde Staten in de zeven betrokken landen te bestrijden is." De pretentie van de kunstenaar ls vaak een dekmantel voor grillen en invallen en hy moet zich niet verbazen, dat het publiek zich van de experimenten, waardoor de kunst van heden zich kenmerkt, afwendt. Wat de moderne muziek betreft zegt men: „Je kunt het niet na fluiten", en dit is voor velen een belangrijk criterium. Spr. wil aller minst zeggen, dat de kunstenaar met experimenteren moet ophou den, doch hy moet zich wel afvra gen of zijn moderniteit niet een po ging is om de wereld te overbluffen of om een tekort aan kunnen te verbergen. Het verschijnsel van de massa, die brood en spelen vraagt, hebben we nu op veel groter schaal dan in het oude Rome en deze massa moet gevormd worden, omdat ten slotte het publieke oordeel de maatstaf is voor alle kunst. Als de massa niet gevormd wordt, zullen de kunste naars veroordeeld zijn om te wer ken voor een kleine selecte groep. Het grote nationale probleem van het ogenblik is dan ook: hoe kun nen wij in het volk het menselijke bewaren, zodat het geen massa wordt. Met volksvoorstellingen en volks concerten, hoe goed zy op zich zelf mogen werken, komt men er niet. Hier ligt voor het onderwijs in al zijn geledingen en voor vorming buiten schoolverband een grote op voedende taak. Ook de kunstcritiek zal meer in paedagogische zin moe ten voorlichten. Het is mede de invloed van de kunst, die ons volk, waarop wij in de oorlog zo trots waren, wat nu Prinses Wilhelmina onder de deelnemers (Van onze kunstredacteur) DEN HAAG. In de KoninkL Schouwburg werd 't Kunstenaars congres geopend, dat georganiseerd is door de Federatie van Beroeps verenigingen van Kunstenaars. Onopvallend had Prinses Wilhel mina, die lid is van deze door kwade tongen als communistisch gedoodverfde federatie, tussen de andere deelnemers plaats genomen. Verder waren aanwezig de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. Rutten, de Haagse wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, J. van Zwijndregt en mr. P. Cleveringa namens de commissaris der Koningin. Na een korte verwelkoming door jhr. Sandbergh, voorzitter der federatie, sprak minister Rutten de openings rede uit, waarin hij verklaarde, dat, wie de cultuur verrijkt, gelijk de kunstenaar, recht heeft op een be staan. Als regel moet z.i. gelden, dat een kunstenaar van zijn kunst moet kunnen leven en niet afhan kelijk moet zijn van steun. De overheid heeft echter de plicht om de kunst tot het publiek en het publiek tot de kunst te brengen. Er is reeds het een en ander bereikt op het gebied van toneel en muziek, doch met de beeldende kunst is het moeilijker, omdat die niet zo gemakkelijk aanspreekt. De minister verklaarde zich echter bereid om haar zo krachtig mogelijk in te schakelen in het maatschappelijk leven. Doch de kunstenaars moeten daarbij me dehelpen, o.a. door hun onderlinge conflicten niet op de voorgrond te schuiven. Na de officiële opening van het congres werd 't presidium samen gesteld uit de danskunstenares Corrie Hartong, de letterkundigen Victor van Vriesland en Anton van Duinkerken, de schilder Voskuil, jhr. Sandberg en d& heer Hulsker, chef van de afdeling kunst der ge meente Den Haag. Daarna hield cud-minister prof. van der Leeuw een meesterlijke rede over de verhouding van kun stenaar en volk, waarin hij diep inging op de problemen van deze tijd. Zijn conclusie was. dat er on danks de invloed van het Calvinis me in Nederland, welke hij niet zeer groot achtte, alle hoop is voor de ontwikkeling van een krachtige Nederlandse kunst en voor een samengaan van kunstenaar en volk. Kunstenaar en volk tezamen hebben een nationale taak. Want het is niet zo, als een staatsman het eens uitdrukte, dat kunst de room is op de koffie. Zij is zelfs geen koffie, maar een stuk van ons dagelijks brood. wel eens vergeten wordt, op een redelijk niveau kan brengen. Men moet het echter niet kwalijk nemen als het niet direct aan het moderne toe is. Het is de taak van de over heid, omdat de kunst een deel van ons nationaal vermogen is, om te zorgen, dat de kunstenaars in het volk een functie krijgen. Doch over heidsbemoeiing mag niet ontaarden in waardeschatting. Zy zal slechts uitgeoefend mogen worden met medezeggenschap van de kunste naars zelf en zich tot doel stellen, dat de kunst zoveel mogelijk aan alle delen van het volk ten goede komt. Geld verdienen is heel belangrijk, doch het moet in de kunst zichtbaar en hoorbaar worden, want anders zouden wij nog minder zfin dan een Balkanstaat. die in leder geval nog zijn volkskunst heeft. Sterk legde spreker er in de loop van zijn be toog de nadruk op, dat de sociale ontworteling van de kunstenaar vooral hieruit blijkt, dat de kunst geen functie heeft. De autonomie van de kunst, zoals wij die kennen, heeft haar schaduwzijden. Men moet het niet vernederend vinden als een organist officieel wordt aangeduid als kerkelijk bediende. Door deze aanduiding heeft hij zijn plaats in het geheel en dit is uiterst belangrijk voor de plaats, die de kunst inneemt in het leven van het volk. Gymnastiek-congres 1950 in Rotterdam DEN HAAG Gezien de groeiende belangstelling voor de lichamelijke op voeding heelt een aantal organisaties, die zich op dit gebied bewegen, beslo ten in 1950 een gymnastiek-congres in ons land te organiseren, en wel op 8. 9 en 10 Juni te R'dam. In een constituerende vergadering de zer organisaties werd een congres-be stuur samengesteld, waarin zowel ver tegenwoordigers van confessionele als nict-confesslonele lichamen zitting heb ben genomen, zodat een werkelijk na tionale actie en deelneming verzekerd is. Het bestuur heelt contact met de be trokken autoriteiten opgenomen cn heeft daar alle nodige medewerking verkregen. Een werkplan ls opgesteld cn ver schillende sub-commissies zfin bezig dit plan uit te werken. Het doel van het congres ls. geduren de de hiervoor genoemde data een beeld te geven van de wijze waarop de gymnastiek toepassing vindt in de ver schillende levenssectoren: in alle typen van onderwijsinrichtingen. In de Jeugd beweging. bij leger, vloot, luchtmacht en brandweer. In de bedrijven. In de verschillende gymnastlekbondon en bij de sportorganisaties, bij de oplcldinren voor de verschillende bevoegdheden voor het geven van onderwijs in de li chamelijke oefening. Door lessen, demonstraties en lezin gen hoopt het congresbcstuur in staat te zijn, niet alleen te laten zien. hoe de gymnastiek als zodanig toepassing vindt, maar daarnaast tevens te geven een goede voorlichting van practisch- technische aard. Voorlichting cn uitwis seling van ervaringen en werkmiddelen en werkwijzen, van belang voor allen, die specifiek of algemeen opvoedkundi ge en onderwijskundige arbeid hebben te verrichten, sociale en paedagogische verantwoordelijkheid dragen, een func tie in het verenigingsleven vervullen cn voor allen die belangstellen in gymnas tiek. De minister-president en de minister van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen verklaarden zich bereid het ere-presidium van het te vormen ere- comité te aanvaarden. In dit erc-eomité namen reeds zit ting: de minister van Buitenlandse Za ken. de minister van Oorlog en Marine, de commissaris van de Koningin ln Ziud-Hollan. de voorzitter van het Ne. derlands Olympisch Comité, vertegen woordigers der verschillende leraren- en onderwijzers-organisaties. alsmede vertegenwoordigers van handel en nij verheid. Zaterdag 10 Juni zal het congres wor den besloten met een groots opgezette demonstratie in het Feijenoord-stadion te R'dam. Amsterdamse roofoverval vermoedelijk opgehelderd Na een uitgebreid onderzoek in verband met de gewapende roof overval od het bijkantoor van de Spaarbank voor de Stad Amster dam aan de Ceintuurbaan van Woensdag 28 September heeft de Amsterdamse recherche deze nacht twee jeugdige broers, J. H. M. en H M. aangehouden, tegen wie ern stige verdenkingen zijn gerezen. Goederen, welke in de woningen van de vermoedelijke daders wer den aangetroffen, en die waar schijnlijk zijn aangeschaft van het ontvreemde geldbedrag, benevens enige vuurwapenen en een bedrag aan geld, zijn in beslag genomen. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden (de datum van uiterlijke ter post bezorging staat, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld): Suriname, m.s. „Bonaire" (12 Oc tober), Indonesië, m.s. „Polydorus" (17 October), en Curasao, m.s. „Delft" (18 Octo ber). Prinses Wilhelmina was aanwe zig bij de opening van het kun stenaar scongres in Den Haag. Op dezelfde rij, twee plaatsen voor haar minister Rutten. Verklaringen van huisgenoten in twijfel getrokken Uit de verhoren, waaraan de poli tie de laatste dagen verschillende personen uit de omgeving van Schal lenbcrg heeft onderworpen, is na melijk gebleken, dat de recherche er van is uitgegaan, dat niet slechts Schallenbergs dood raadselachtig was. doch ook, cn misschien nog meer. de verklaringen welke daar na zijn afgelegd. En naast een on derzoek naar de doodsoorzaak heelt de politie ook een onderzoek inge steld naar de juistheid van de ver klaringen. Daarbij is haar, zo ver nemen wij, opgevallen, dat er in de verklaringen van Schallenbergs huis genoten opmerkelijke tegenstrijdig heden te constateren vielen. Onmid dellijk na de mededeling, dat het lichaam van Schallenberg gevonden was en dat zelfmoord moest worden aangenomen, hebben die huisgeno ten verklaringen afgelegd, waaruit v/el redenen voor zelfmoord konden worden afgeleid. Doch reeds de vol gende dag werd door dezelfde per sonen het vermoeden van moord uit gesproken, terwijl de twijfel nog werd versterkt door de bekende me dedelingen van Schallenbergs kap per. Dit verhaal, eenmaal publiek ge maakt, gaf uiteraard aanleiding tot tal van veronderstellingen, die ove rigens geen van alle een grond van bewijs inhielden. In een van de ver horen welke zij heeft afgenomen, heeft de recherche er thans geen twijfel aan laten bestaan, dat zij overtuigd is, dat de verklaringen over de waarschijnlijkheid van moord, in godsdienstige overwegin gen hun grond vinden Zij meent, dat Schallenbergs vrienden cr alles aan gelegen is. dat moord veronder steld wordt, opdat het mogelijk zal zijn, dat Schallenberg. die katholiek was, in gewijde aarde zal worden begraven. Zover is de politie thans met haar onderzoek gevorderd, dat zij ver wacht binnenkort een verklaring te (Ingez. Med.) Was Uw wol veilig in (0Q9i ALK ALIVRIJ 35 ct o«f p«L Nolio 100 o' kunnen afleggen En politie-auton- teitcn laten er nu reeds geen twij fel meer over bestaan, dat haar aan vankelijke verklaringen kunnen worden bevestigd. Ten eerste door de politic-arts dr. Hulst, die aan het einde van zijn diepgaand onderzoek kon mededelen, dat er geen enkel spoor van misdrijf, in welke vorm pok, is gevonden. Ten tweede door ontzenuwing van de verklaringen van de kapper en van de huisgeno ten van Schallenberg. De mede-on derzochte veronderstelling dat Schal lenbergs huisgenoten andere motie ven zouden hebben voor hun tegen strijdige verklaringen zou zijn weer legd. De Prix de Rome naar M'trieht Eindhoven H'lem en Utrecht AMSTERDAM In de aula van de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam zijn Don derdagmiddag de namen bekend gemaakt van de winnaars van de „Prix de Rome 1949" in de wed strijden van de vrije schilderkunst en de vrije beeldhouwkunst. De gouden en zilveren medaille voor ae schilderkunst zijn toege kend aan: P. J. Defesche (28 jaar, Maastricht) en J. B. M. Sarneel (29 jaar, Eindhoven). Het onder werp was een schilderij van De Barmhartige Samaritaan. In haar rapport zeide de jury teleurgesteld te zijn in haar verwachtingen. Zij heeft bij de inzendingen een tekort aan beeldend vermogen en fanta sie geconstateerd. De jury bestond uit: P. van der Hem, prof. M. J. Lau, G. B. J. Westerman, prof. W. van den Berg cn prof. H. M. E. Campendonk. De gouden en zilveren medaille voor de vrije beeldhouwkunst zijn toegekend aan: mej. E. B. Haye (25 jaar, Haarlem) en M. F. M. van Seumeren (25 jaar, Utrecht). De jury bestaande uit: M. Andriessen, W. Couzijn, H. M. Wezelaar, prof. W. van den Berg en prof. V. P. S. Esser, zeide in haar rapport, dat de inzendingen beneden de verwach tingen waren gebleven. Het onder werp was een schetsontwerp, een voorstudie en een uitvoering in klei van de figuur van Johannes de Doper. De gouden en zilveren medailles zullen te zijner tijd aan de win naars worden uitgereikt cn over de gebruikelijke toelagen zal aan het ministerie van O. K. en W. een voordracht worden gedaan. DE LEKKERKERK: Een historie van ..Kalmte kan je redden ROTTERDAM Zoals men zich herinneren zal, is op 25 Juli het 7217 brt. metende ss „Lekkerkerk" van de Ver. Ncd. Stoomvaart-MaatschappU in de Rode Zee nabü het eiland Perim aan de grond gelopen. „We hadden die dag in Aden stookolie ingenomen," vertelde ons dc kapitein, „en 'z middags om een uur of een vertrokken we naar Suez, 's Avonds kwam Perim High Light in zicht en dc reis scheen vlot te zullen verlopen, toen plotseling om half elf een schok werd gevoeld cn het schip vastliep. Direct werd volle kracht achteruit gegeven, maar het schip bleef onwrikbaar zitten. Wc gingen zo gauw mogelijk kijken wat er aan de hand was en constateerden, dat een van de stookolietanks vol water liep. We stelden Aden radiografisch van de stranding op de hoogte en het resultaat was. dat de volgende dag het ss „Aagtekerk". van de zelfde maatschappij, langszij ver. scheen om assistentie te verlenen. Meteen werd begonnen de „Lekker kerk" aan de voorkant lichter te maken, door 440 ton stookolie naar de „Aagtekerk" over te pompen, terwijl een deel van de stukgoed- lading van de voorste naar meer achter gelegen ruimen werd over gebracht. Toen de voorsteven aldus lichter was geworden, werd een tros vastgemaakt, om met vereende krachten te proberen vlot te komen. Het mocht niet gelukken. Tot over maat van ramp raakte de sleeptros in de schroef van de „Aagtekerk" verward en er zat niets anders op. dan de verbinding met dit schip te verbreken. Inmiddels was het bergingsvaar tuig „Protector" langszij versche nen. Met de kapitein daarvan werd de volgende dag een „no cure no pay"-contraet afgesloten. Een duikeronderzoek bracht aan het licht, dat de voorsteven op tWi voet gebroken was en de bodem platen tot de achterzijde van de voorste dieptanks waren verdwenen, terwijl het schip met de wrangen op een rotsbodem rustte. Na verschillende vergeefse pogin gen kwam er in de late avond van 3 Augustus eindelijk enige beweging in het schip. Direct werd de ..Pro tector" op de hoogte gebracht en ditmaal kon het schip worden los getrokken. Besloten werd ondanks de aanzienlijke schade, op eigen kracht naar Aden terug te stomen, nadat twee tanks met water waren gevuld om de stabiliteit te verzeke ren. Met verminderde vaart en de „Protector" voor alle zekerheid in de nabijheid werd op 4 Augustus Aden weer bereikt. Hier zijn voor- Peking vraagt Den Haag bm contact DEN HAAG. Naar wij verne men, heeft onze vertegenwoordiger te Peking, dr J. Vixseboxse, een of ficiële brief ontvangen van de nieuwbenoemde communistische minister van buitenlandse zaken in China, Chou En Lai, waarin de wens wordt uitgesproken, dat dc communistische regering met alle landen van de wereld diplomatieke betrekkingen zal onderhouden. lopige reparaties uitgevoerd, waar na weer zee werd gekozen." Gisteren kwam het schip, dat tien dagen lang onwrikbaar op de rotsen had gezeten, met een lading stuk goed de Rotterdamse haven binnen, waar het ligplaats koos in de Rijn haven. Stichting van de Arbeid geprezen in Times LONDEN Naar aanleiding van de loonmoeilijkheden in Engeland tengevolge van de devaluatie cn de reeds eerder in Engelse vakver- enigingsknngen geopperde moge lijkheid van de instelling van een coördinerend lichaam in de vak verenigingsbeweging of een in stantie, waarin de regering cn de industrie vertegenwoordigd zouden moeten zijn, schrijft een medewer ker van de „Times": „Een van de succesrijkste expe rimenten op dit gebied sinds de oorlog is de Stichting van de Ar beid in Nederland. Dit is een lichaam, waarin werkgevers en vakverenigingen vertegenwoor digd zijn en dat met de regering overlegt over haar loonpolitiek en advies geeft aan een college van rijksbemiddelaars, dat in bepaalde gevallen besluiten kan nemen. De omstandigheden zijn anders, omdat in Nederland de lonen onder rege ringscontrole staan, maar het suc ces van deze werkwijze kan een aanwijzing zijn, dat toepassing in Engeland niet geheel is uitgeslo ten." Twee süccessen voor de A'damse politie AMSTERDAM. Enkele uren nadat de recherche van het politie bureau Pieter Acrtsstraat. in sa menwerking met de centrale re cherche. de daders van de roof overval op de Spaarbank aan de Ceintuurbaan de bewijzen heb ben zich inmiddels zo opgestapeld, dat de politie niet meer van dc ver moedelijke daders, doch van de da ders spreekt, al hebben de arrestan ten nog niet bekend wist te grij pen. heeft de recherche van het politiebureau Singel de dader van de goed tien dagen geleden gepleeg de roofoverval op de hoek van de Keizersgracht en dc Reguliers gracht eveneens gepakt. Zoals men zich zal herinneren werd daar in de nacht van Zondag op Maandag een ongeveer veertig jarige expediteur S. neergeslagen en beroofd van enig geld. Aanvanke lijk kon de politie geen vat krijgen op deze zaak, daar door de behan delend hoogleraar de toestemming om het slachtoffer te horen stelsel matig werd geweigerd, zelfs ook nog nadat de patiënt reeds bezoek van een kennis had gehad. In de loop van de vorige week werd het slachtoffer, na een desbetreffend verzoek van zijn familie, toestem ming verleend naar huis terug te keren en ook hiervan heeft het zie kenhuis eerst Woensdag de politie op de hoogte gesteld. Het onder zoek was hierdoor aanmerkelijk vertraagd, maar gisteren kon S. in zijn woning worden gehoord, het geen Donderdagmiddag leidde tot de arrestatie van een 23-jarige los- werkman W.. die inmiddels bekend heeft de aanslag te hebben ge pleegd. Het gehele verloop van het ge beuren staat nog niet vast. Het on derzoek is daarom nog niet geslo ten. W. is als gevolg van de ver klaringen van S. en zijn eigen be kentenis vastgehouden. Antwerps havenstakinkje om kracht bij te zetten BRUSSEL Volgens de ,Soir' heeft de Belgische Transportarbei dersbond bevel gegeven tot een 24-uur staking in de Antwerpse haven. Het werk zal Zaterdag te 10 uur stopgezet worden, tot Zon dagavond. Dezer dagen hebben de „Natio nale Belgische Federatie Weg transportarbeiders" en de „Belgi sche Beroepsvereniging van Inter nationale Wegtransportarbeiders" de minister van verkeer de moei lijkheden, welke de Belgische transporteurs in deze bedrijfstak ondervonden, uiteengezet, en maat regelen voorgesteld om die te ver helpen. De minister beloofde bij deze ge legenheid de kwestie ten spoedig ste te onderzoeken. Mobilofoon in industrie IJMUIDEN Vijf van de 17 locomotiefjes, die dag in dag uit over het 271 ha. grote terrein van de K.N.H.F. draven, zijn bij wijze van proef van een mobilofoon- installatie voorzien en wanneer dit experiment economisch verant woord blijkt te zijn, zullen in de toekomst ook de andere 12 Jumbo's op te bellen zijn. De Hoogovens zijn het eerste bedrijf, dat de mo bilofoon op het treinverkeer heeft toegepast. Het grote voordeel schuilt daarin, dat de locomotief jes niet langer naar een centrale post behoeven te rijden om orders te halen, zodat er vele honderden onnutte locomotiefmeters worden voorkomen. De zenders/ontvangers ondervinden geen enkele hinder van de „massa" van het uitge strekte fabriekscomplex. Groot kwantum haring naar Sowjet-zone van Duitsland DEN HAAG. Nederland heeft een contract afgesloten voor leve ring van gezouten haring aan de Russische zone van Duitland. Het gaat hier om de export van 90.000 vaten gezouten haring, die in de komende zes maanden zullen wor den verzonden.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3