FILMS IN AMERSFOORT Uitbreid ingsplan Leusderkwartier geniet veel waardering IntergcaSiiecnle Y riemlschapstrein doet Amersfoort aan Stedebouwkiindige A. Rooijmans gaf een toelichting Dat vreemde woord !N of eert y even 2 Zaterdag 8 October 1949 Met de aanbieding van het ontwerp uitbreidingsplan voor het Leusder kwartier aan de Raad is een nieuwe fase ingetreden in de publiciteit over ?e |°fkoms,1Êc ontwikkeling van onze stad. Veroorzaakte hel ontwerp uit breidingsplan voor de binnenstad ook tegenstand, het plan voor het Leus derkwartier mag zich in een veelzijdige goedkeuring verheugen. Natuurlijk is er critiek, doch deze bestaat slechts op niet noemenswaardige 'onderdelen. „Wij willen onze plannen niet uitwerken, voor wjj weten dat de meerder heid van de bevolking achter deze plannen staat," is de opvatting die door de plaatselijke overheid wordt gehuldigd. Zij wil de bevolking in de ge legenheid stellen eventuele critiek in het openbaar te uiten en vragen, die op het plan betrekking hebben, te stellen. Driehoekig plein wordt mooiste punt van Leusderwijk Deze methode volgde het gemeen tebestuur bij de aanbieding van het ontwerp uitbreidingsplan voor de binnenstad en ook het uitbreidings plan voor 't Leusderkwartier wordt op deze wijze behandeld. De afgelo pen week werd de bevolking van het Leusderkwartier in de gelegen heid gesteld kennis te nemen van de plannen, die de uitbreiding van hun wijk beogen. In een der zalen van het wijkgebouw aan het Laurens Costerplein had men de grote ma quette van onze stad opgesteld en tal van kaarten, die de uitbreiding in beeld brengen, opgehangen Voor de explicatie-avond, die Vrijdag in het wijkgebouw werd gegeven, be stond er een verheugende belang stelling Eén der ontwerpers van het uitbreidingsplan, de heer A Rooij mans, gaf een uiteenzetting over de noodzaak van de stadsuitbreiding, de voorbereidingen die hiertoe werden getroffen door het Nederlands Eco nomisch Instituut en de grote opzet van het plan. Hij herinnerde aan de uitspraak, die het Nederlands Eco nomisch instituut deed dat de uit breiding van Amersfoort zich naar het Noorden zou moeten richten, aangezien bij een uitbreiding naar het Zuiden de stadskern zou ver schuiven. Deze uitbreiding naar het Noorden, die werd ontworpen en goedgekeurd door de raad. is niet alleen een economisch voordeel, maar tevens een stedebouwkundige winst." zo zeide de heer Rooijmans Doordat de uitbreiding van onze stad zich dus naar het Noorden zal richten, mag het uitbreidingsplan voor het Leusderkwartier niet groot zijn. TWEE AFWIJKINGEN Het voorziet slechts in een klein aantal wijzigingen en wijkt slechts op twee punten af van het oude plan. In tegenstelling f6t het oude plan, blijft het landgoed „Nimmer- dor" als groengebied voor de ge meente gespaard. Het gemeentelijk bestuur ging hierbij uit van de ge dachte dat het Leusderkwartier een recreatie-oord moet bezitten en niet aangewezen moet zgn op de onder de gemeente Leusden vallende „Treek". Tevens heeft het gemeentebestuur gemeend, dat de bestaande sportvel den aan de Leusderweg behouden moeten blijven. Wanneer de velden voor bebouwing opgeofferd zouden zijn, zou naar een andere plaats ge zocht moeten worden, welke in het Leusderkwartier niet aanwezig is. Teneinde het verkeer op de Leus derweg, die in de toekomst een hoofdtoevoersweg naar onze stad zal vormen, niet te belemmeren, zal de ingang van het sporterrein worden verplaatst naar een punt, waar een spreiding van een mensenstroom mogelijk is De onderzoekingen van het N.E.I., zo vervolgde de heer Rooijmans zijn explicatie, hebben tevens uitgewezen dat het Leusder kwartier naast de bestaande ULO- Ambachts- en lagere school noodza kelijk meer scholen behoeft. In het ontwerp uitbreidingsplan is de bouw van twee nieuwe scholen opgenomen Eén ervan, een Finse school, nabij de Leusderweg. zal binnen afzien bare tijd waarschijnlijk binnen een jaar reeds gereed komen. KERKEN Aan de Pasteurstraat werd een nieuwe Gereformeerde Kerk gepro jecteerd Een noodvleugel van deze kerk werd reeds geplaatst en het ligt in de bedoeling op dit punt een definitieve kerk te bouwen Aan de vestiging van een katholieke kerk bestond in het Leusderkwartier geen behoefte, doch in het uitbreidings plan is evenwel een R K. kerk op 't Stort geprojecteerd, waarmede voldaan zou kunnen worden aan de behoefte in het Leusder- en Ver meerkwartier. De heer Rooijmans zeide vervol gens nog eens nadrukkelijk, dat men het uitbreidingsplan voor het Leus derkwartier niet al te „groot" moet zien Men moet het beschouwen als een klein onderdeel van het grote geheel. Over dp verbindings-rondweg met de wijken zeide de heer Rooijmans, I dat deze door een viaduct bij 't Stort de Arnhemseweg zal kruisen. Of de spoorlijn naar Kesteren zal verdwij nen, is bij de gemeente nog niet be kend. Hieromtrent heeft de Neder landse Spoorwegen nog geen beslis sing genomen. Ten Zuiden van het tracé Ver- meerstraat, Van Campenstraat en de verlengde Everard Meysterweg is op een driehoekig terreinoverschot een plein geprojecteerd. Door de spitse vorm van het terrein was men niet in staat op de grond huizen te projecteren. DRIE FLATGEBOUWEN Op het plein komen nu ln drie- hoeksvorm drie flatgebouwen. Een flatgebouw, met zes verdiepingen voor bewoning en de begane grond voor winkelruimte, en twee woon- flats met vier verdiepingen. Het nieuwe plein, dat fraai zal worden beplant, zal een van de mooiste pun ten van hel Leusderkwartier wor den. Naast de Daltonstraat en de Stc- phensonstraat zal in de toekomst ook de Everard Meysterweg zich op net Laurens Costerplein verenigen. Aan dit plein zijn een aantal nieuwe winkels geprojecteerd, terwijl ook in de andere buurten naar behoefte meer winkels zullen worden tocge- •aten. Bij het terrein van de fa. Wassink zal een stuk grond worden gereser veerd voor de vestiging van kleir.e bedrijfjes, zo zeide de heer Rooij mans tenslotte. De explicateur verduidelijkte zijn inleiding aan de hand van verschei dene op het plan betrekking heb bende kaarten Na de inleiding maakten verschillende aanwezigen van de gelegenheid gebruik tot het stellen van vragen. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 209. Urenlang duurt het gevecht tussen de man nen van Jan Robertsz en degenen, die Van der Decken zijn trouw ge bleven. Beide partijen geven geen kamp en er sneuvelen velen Som migen tuimelen over boord zonder dat iemand een hand naar de drenkelingen uit. steekt. Dat zou trou wens toch onmogelijk zijn, want er staat een veel te harde wind om een sloep te strijken. En wie zou daarvoor het bevel moeten ge ven? De aanvoerders van beide partijen zijn immers in een hevig gevecht gewikkeld. Ondanks zijn leeftijd is Van der Decken nog lenig genoeg om de ge- vaarlijke stoten van zijn jeugdige tegenstan der te pareren, doch ten slotte geeft de ver- uw hut te gaan," zegt Jan Robertsz. Met een moeidheid de doorslag: Van der Decken wordt van haat en woede vertrokken gezicht voldoet aan zijn rechterarm gewond en hij laat de de schipper aan dit bevel, degen vallen. „Ik verzoek u onmiddellijk naar 1 Roofovrrval op pensionhoudster Brutale indringer dreigde met grote dolk De houdster van een pension aan de Prins Fredenklaan heeft de af gelopen nacht enkele benauwde ogenblikken doorgemaakt. Zij had wel eens van roofovervallen in de kranten gelezen, maar ondervonden had zg dit nog nimmer. In de af gelopen nacht deed zij aan de poli tie telefonisch het verhaal dat een onbekend manspersoon in haar wo ning was binnengedrongen. De pensionhoudster lag reeds rustig op een oor en werd wakker gemaakt door gestommel in haar huis. De inbreker drong de slaapkamer bin. nen, stak het licht op en de pen sionhoudster werd in de gelegen heid gesteld het gelaat van de man duidelijk in zich op te nemen. De man was niet gemaskerd. Hij ging rustig op een stoel zitten, draaide een sigaretje en vroeg de vrouw vervolgens waar zij haar geld had verborgen. Onder bedreiging van een grote dolk moest de vrouw uit haar bed stappen en haar porte- monnaie aan de indringer overhan digen. Toen zg dit gedaan had ver liet de man het huis. Omstreeks twee uur belde de vrouw de politie op en deed mededeling van het bru tale gedrag van de Indringer. De politie stelt een onderzoek in. Een, twee, drie, daar gaat ie dan. Zo eenvoudig ging 't echter niet met de gaszinker, die in de Eem bij de Koppelpoort komt te lig gen. W{j schreven er reeds uit voerig over, dat deze werkzaam heden er toe zullen bijdragen, dat de gastoevoer in de toekomst voor Amersfoort geen moeilijk heden zal opleveren. Voor de Zondag Er zijn zo van die dingen, die ons eigen zijn, doch die daarom met meer worden onderkend. Waar halen we onze woordenschat van daan? Wat heeft er al niet moeten medewerken, om ons de eenvou digste begrippen bij te brengen. Wanneer ik een kind zou moeten leren, wat het woord „trouw" b.v. betekent, heb ik niets, dat ik ter verduidelijking van het begrip kan laten zien. Dan zal ik mijn toe vlucht moeten nemen tot een ver haal, waarin dat begrip ten duide lijkste uitkomt, en daarna voor zichtig moeten toetsen, of de in houd van dit begrip nu ook wer kelijk is doorgedrongen. Wij zitten met dat vreemde woord „God". Daar hebben we al len zo onze mening over. Drie mensen zeggen achtereenvolgens „God is natuurlijk liefde", „God is de toornige, die treft" en „God, o, die bestaat niet." Blijkbaar heeft dit vreemde woord nog altijd geen inhoud want deze drie zeggen wel hetzelfde woord, maar ze bedoelen toch kennelijk alle drie wat anders er mede. Inmiddels is God zelve met ein deloos geduld bezig, ons in de bij bel lange verhalen te vertellen, op dat we eindelijk zouden weten, wie Hij werkelijk is. En het betekent inderdaad een grote winst, wan neer een mens in de gaten krijgt, dat het hierbij niet gaat om wat hij er van vindt en denkt, maar wat God is. Daar begint de mogelijk heid, dat dat woord van God door dringt in dc beslotenheid van ons bewustzijn. Daar spreken we van de Openbaring Gods. God spreekt niet alleen door het bijbel-woord, maar in Christus Je zus is dat Woord vlees geworden en heeft onder ons gewoond. En Jezus zegt: die Mij gezien heeft, die heeft de Vader gezien! Wie dit geheime nis heeft ontdekt (en dat is wat anders dan een probleem!-)paai waarachtig luisteren, zoeken, roe pen; en het antwoord klinkt. Het verre en vreemde woord „God" wordt de vaste grond van ons le ven en de klare aanduiding van „de Vader van onze Heer Jezus Christus". v. E. Kaderscholing in Amersfoort Gegadigden kunnen zich nog melden Door samenwerking van de Amers- foortse Bestuurders Bond, het Insti tuut voor Volksontwikkeling en de Dr. Wiardi Beekman-stichting is het gelukt, om evenals in vele andere plaatsen, ook in Amersfoort twee scholen voor volwassenen te openen. lc. De Arbeiders Avondschool voor allen, die hun lagere school kennis wat willen opfrissen en aan vullen. Er zal een avond per week worden les gegeven in Nederlandse taal. rekenen en sociale kennis. Het onderwijs wordt gegeven door de heer P- Talsma. 2e. De Kaderschool, die voor meer gevorderden een prachtige gelegen heid biedt om kennis te vergaren, die men op elke post in het maat schappelijk leven nodig heeft. Op deze kaderschool wordt twee avon den per week les gegeven en wel in Nederlandse taal (lëraar P. Talsma), geschiedenis en staatsinrichting (le raar Sj. de Vries), economie (leraar mr Th. Fruin) en boekhouden (le raar Heukelom). De totale duur is eveneens 30 weken. Daarnaast worden er, zo mogelijk ééns per maand, bijeenkomsten ge houden. van alle leerlingen en lera ren van Avondschool en Kaderschool gezamenlijk, waar een inleiding door een niet-leraar zal worden ge houden over een actueel onderwerp, waaraan discussie wordt vastge knoopt. Uit de vele binnengekomen aan meldingen blijkt, dat er ook in Amersfoort grote behoefte bestaat aan deze scholen. Vrijdag 14 October a-s. vindt de eerste gezamenlijke bijeenkomst plaats in een lokaal van de HBS op het Thorbeckeplein. Tot die datum kunnen gegadigden zich nog melden o.a. bij de bestuur ders .van de vakbondsafdelingen. Verantwoording gelden Dierenasyl Na de vorige opgaven werden nog de volgende giften voor de vestiging van een dierenasyl ont vangen De W. H. te S. 5.— M. Brn. v. B. te B. 5,L. S. Sn. te A. 10.— Mevr. J. te A. 5.—; N. J. D.V. te A. 100.Mevr. Sn. te A. 5,—: v. D. te A. 2.50: H. te A. 10.—; J. v. D. te A. 1.—; Mej. d. T. te A. 5.—; Mevr. S. Br.—V. te A. 2.50; Mej. B. te A. 1.25; Vr. te A. 5.— B. te A. 10.—; Mevr. R. te A. 10.Mevr. S. te A. 1.—; Mevr. C. te A. 10.—: N. N. te A. f 1.Mevr. T. te A. 10.B. S. te A. 5.Vorige opgaven 1442.Totaal bedrag 1646.25. Penningm. v. d. Ned. Ver. t. Besch. v. Dieren. Pieter Bothlaan 23. Giro 524572. Kind liep onder auto Op de hoek Utrechtseweg-Snouc- kaertlaan liep gisteren een vierja rig kind onder een auto. Het kind stak plotseling over en bemerkte niet een naderende auto. De be- stuurdëf trachtte door krachtig remmen een aanrijding te voorko men. doch slaagde daarin niet. Het kind kwam onder de wielen te recht en werd door de autobestuur der naar de kliniek van de Lichten berg overgebracht. Daar consta teerde dr. Sterringa enige niet noe menswaardige schaafwonden en ontvellingen aan het gelaat en ba nen. Het kind was zonder medewe ten van de ouders weggelopen van het ouderlijke huis aan de Soester- weg. Nu de tram haan gaat verdwijnen Er wordt hard gewerkt aan het verwijderen van de tramrails langs de BW-laan en de Daem Fockema- laan. Omwonenden maken nu gis singen wat er daar gaat gebeuren. Het ligt in de bedoeling waar dat mogelijk is de weg te verbreden. Zo zal de Barchmann Wuytiers- laan verbreed worden. Op de Daem Fockemalaan zal een fiets pad worden aangelegd, aansluitend op plannen, die Rijkswaterstaat heeft nu de trambaan gaat ver dwijnen. Overigens is men nog niet toe aan een beslissing over de wijze waarop het profiel van de wegen zal worden gewijzigd. Er zijn mo menteel drie plannen, waaruit een keuze moet worden gemaakt. Medische Zondagsdienst Doktoren. H. Boersrna. Dollard- straat 2, tel. 5327 en H. G. Werkman, Utrechtseweg 10, tel. 3008. Apotheken: Keyser, Langestraat 9 en Kraan, O Soesterweg 89. Verloskundigen: H. G. F. Perk. II. v. Viandenstraat 2, tel. 5086 en N. Vernhout, Soesterweg 232, tel. 3374. J. Stuurman gehuldigd Het was feest vanmorgen bij de firma H. de Jager. Vertegenwoor diger J. Stuurman is namelijk van daag 25 jaar bij deze fabriek voor betere suikerwerken in dienst Dit heuglijk feit werd in de kring van medewerkers herdacht. De heer Stuurman werd toegesproken door de firmant, de heer H. de Jager en door een collega-vertegenwoordiger, de heer Van der Meys. Er waren geschenken voor de jubilaris en zijn vrouw kreeg bloemen. Mister Doodle was Amicitia Het Theaterbureau Coen Spaan te Den Haag zond Vrijdagavond een betrekkelijk klein gezelschap naar „Amicitia". dat echter voor een goed gedeelte bestond uit men sen, die zich in de loop der jaren een gevierde naam op kleinkunst- gebied hebben verworven. Zo trad in dit ensemble o.m. op Kees Pruis, die als conferencier de lachers op zijn hand had, maar bij het niet al te talrijke publiek toch de meeste waardering vond met zijn gezellige liedjes. Zijn zoon. meer bekend als Mis ter Doodle, heeft er slag van zich sloom voor te doen. maar als hii eenmaal goed met zijn praatje op dreef is, is hij stellig niet sloom. Hij verraste ons met een ze«2r goe de imitatie van de Ink Spots in „Prisonners of love", maar zijn teksten waren ditmaal niet zo ge raffineerd al«; anders. Doodle werkt een beete in het genre Toon Her mans, zij het dan lang niet zo on gekunsteld en met een heel andere stemintonatie. Zijn entree was meesterlijk. Het droge mopje, dat hij bijna koning zou zijn geweest, als zijn hoofd maar op de postzegel gepast had. ging er in als koek. Veel succes, vooral bij de jonge ren. hadden Scholten en Van 't Zelfde, met hun onstuimige liedjes, waarin ze de soot nog eens dreven met ..Johnnie Swingziek". maar het swinggedoe achteraf toch ook wel leuk bleken te vinden. Truce Speyck zong begeleid door Nick Godart een aria uit „Die Fle- dermaus" van Strauss en het on vermijdelijke „Ave Maria", waar op zij bij elk optreden in Amers foort de goegemeente onthaalt. Nick Godart haalde in een pittige en ge waardeerde accordeon-potpourri nog eens het paardenzadel van de muur en Joh. Boskamp droeg bij tot het welslagen van een tweetal grappige sketches. „Jamaica Inn" Burgerlijke Stand 7 October 1949 GEBOREN: Ria Llcsbeth, d.v. P P. Lcenknegt en E. C. M. Kaaskooper; Jo hannes Cornelis, z.v C. J. Mulder en J. v. Vliet.; Syvla. d v. P. G. F. Lange- veld cn M C. J Lensên; Sophia Maria, d.v. R. Veldman cn J. v. d Kraats; Hendrik Willem, z.v. J. F. Reems cn M. v. d Klashorst: Antonla Maria. d.v. P. N. Schoonderbeek en M. J. M. Hout- veen; Clasina Wiegerin, d.v. H F. C. Slooten cn J. Boshuizen. Toen de bekende filmregisseur Al fred Hitchcock omstreeks het jaar 1935 met zijn „39 stappen" zijn eer ste grote film het licht deed zien, schaarde hg zich in een slag onder de zeer grote filmregisseurs. De ui terst suggestieve sfeer, die hij wist te scheppen, en dc rake, veelal voor treffelijke psychologische typering waren de exponenten van zijn kun nen, waartussen hij zgn boeiende, nimmer verzwakkende „thrillers" liet spelen. Na ,,39 stappen" volgden nog vele film-edities van Hitch cock" uitmuntende filmregie. Bui ten de spionnenwcreld (een dank baar object voor deze Engelse re gisseur) om. verfilmde Hitchcock ook de bekende roman van Daphne du Maurier „Jamaica Inn". Ook dit filmwerk, dat deze week in het City Theater wordt vertoond, ontleent zijn bekoring aan de suggestieve sfeer. Van het moment af, dat het jonge lieftallige nichtje Mary van de lugubere zeeroversaanvoerder Merlyn, een blik heeft geslagen op het in roestige ijzers klepperende uithangbord „Jamaica Inn", is zg omgeven door de obsessie wordende sfeer in de herberg „Jamaica Inn', die misdaad en moord veronderstelt. Het verhaal handelt grotendeels in dc herberg „Jamaica Inn", ergens aan de Engelse kust tussen Bodmin en Launceston. In de herberg, die door de omwoners als het hol des doods wordt geschilderd, houden zich een stelletje gewetenloze mis dadige huurlingen schuil, die sche pen naar de ondergang voeren, de bemanning afslachten, om de wrak ken te plunderen. Achter deze onles bare gouddorst rijst de gestalte van een elegant, minzaam monster op, die zijn slachtoffers in een weefsel van leugens en bedrog opvangt en zgn afschuwwekkende handelingen verbergt achter een eerzaam beroep. Na een spannende ontwikkeling wordt de bende opgerold en voor de verantwoordelijken wacht slechts de galg. Een luguber verhaal, dat menige bioscoopbezoeker koude rillingen zal bezorgen. Hitchcock heeft slechts op enkele details afgeweken van Daph ne du Maurier's boek en deze aan gevuld met aardige niet storende dialogen van niemand minder dan Priestley. Wij weten niet wat in de film de bezoeker meer gebonden Mijnheer de Redacteur Concert dat niet Trekkingslijst Op ons kantoor ligt ter inzage de trekkingslijst van de veertiende Nationale Zonnestraal-loterij. door mocht gaan In Augustus j.l. ontving de be kende Amersfoortse organist, de heer Henk Ramselaar, een uitnodi ging van de heer Adr. C. Schuur man, organist van de St. Joriskerk, om een concert te geven in ge noemde St. Joriskerk. Dit concert zou plaats vinden op 25 Augus tus jl. Deze uitnodiging werd door de TWEETAL GEREF. KERK Tweetal te Amersfoort, derde predikantsplaats Gereformeerde Kerk, G. Brouwer te Harlingen en T. B. van Houten te Britsum. Bezichtiging mogelijk op 10, 11 en 12 October De Interge3llieerde Vriendschapstrein, die zoals wij reeds meldden, op 17 Sep tember naar Nederland kwam en in Utrecht zijn reis door ons land begon, ls door de Belgische Spoorwegdirectie ter beschikking gesteld van de Associa tion Interalliéo des Résistants du Rail. Deze vereniging, waarin vele spoorweg verzetsorganisaties uit Europa zijn bij eengebracht. heeft zich tot taak gesteld hulp tc verlenen aan dc spoorweggezin nen, waarvan de vader tijdens spoor wegverzetsacties het leven verloor. Zij richtte de trein in met het doel daar mede geld in te zamelen voor deze hulpverlening De trein, die 10, 11 cn 12 October Amersfoort aandoet, zal spoormannen cn -vrouwen en buitenstaanders de ge legenheid geven kennis te nemen van de symbolische uitbeelding van het ver zetswerk in spoorwegkringen geduren de de afgelopen oorlog De Intergeallieerde Vriendschapstrein, bestaat uit vier rijtuigen, n.l drie ten toonstellingsrijtuigen en een als bios coop ingericht rijtuig. In het eerste tentoonstellingsrijtuig zijn tegen fraaie decors de voorwerpen neergelegd, die bij het verzet een grote rol hebben ge speeld. Het schemerige licht, dat in dit rijtuig heerst, symboliseert de sfeer, waarin de verzetslieden tijdens de oor log hun gevaarvolle werkzaamheden verrichtten. In het tweede rijtuig wordt met een aantal schilderijen van de Bel gische schilder Jo Conrardy de lijdens weg van een door de Duitsers gegrepen ondergrondse werker in beeld gebracht De toeschouwer volgt diens levensloop van zijn arrestatie tot zijn dood in een van de beruchte concentratiekampen in Duitsland. Ook hier treft men weer de stemmige sfeer, die de expositie ver eist In het derde rijtuig zullen films worden vertoond, die het verzet of dc wederopbouw tot onderwerp hebben, o.a de Belgische verzetsfilm Breendonk Het vierde tc-ntoonstelllngsrljtuig is een Nederlands rijtuig, voor de helft ingericht door de N.S en voor de helft door de Stichting 1940—1945. die een complete, in dc oorlog gebruikte ver valsingscentrale exposeert Het door N.S Ingerichte gedeelte plaatst dc toe schouwer in de sfeer van het naoorlogse Nederland. Tientallen foto's brengen de periode van wederopbouw en herstel van dc vernielingen in beeld. De opbrengst komt geheel ten goede aan dc Stichting 1940—1945, omdat, in tegenstelling tot het buitenland, de nabestaanden van spoorwegverzets- slachtoffcrs ln Nederland geen bijzon dere steun nodig hebben, daar de we duwen cn wezen door dc directie der Spoorwegen zelve worden verzorgd. Zo ziet de Vriendschapstrein er van binnen uit, die op 10 October naar Amersfoort komt. De bo venste foto geeft een indruk van het interieur der wagons, de on derste een schilderij, voorstellen de het oorlogsgeweld, dat zovele slachtoffers maakte. heer Ramselaar gaarne aanvaard. Een programma werd door hem samengesteld en omdat de heer Ramselaar tot op heden niet in de gelegenheid was geweest het grote orgel met zijn ingewikkelde regi stratie te bespelen werd hij in de gelegenheid gesteld het vastgestelde programma in deze kerk in te spe len. Alles was dus tot zover in orde. Echter niet voor de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente, die de heer Ramselaar een wek vóór het concert de navolgende brief deed toekomen: „Van de heer Schuurman ver namen wij, dat het in het voor nemen lag U in de gelegenheid te stellen om een orgelconcert te geven in de St. Joriskerk. Gezien de omstandnigheid dat U organist is ener R.K. Kerk te dezer stede, vermeent ons Col lege dit echter niet te mogen toestaan. Het betreft hier geen persoon lijke kwestie, hetgeen U zeker vap ons zult willen aannemen", (w.g.) v. Galen Last, Voorz. (wg.) Gelderman, Secr. Deze brief behoeft waarlijk geen nadere toelichting en spreekt voor zichzelf. Is het echter niet teleur stellend, dat, in een stad als Amersfoort, dat zijn culturele peil tracht op te werken, dergelijke uitingen van conservatisme plaats vinden? En is het geen belediging voor de Katholieke bevolking van onze stad, dat een bekend Katho liek musicus op deze wijze wordt behandeld? Hebben de achter ons liggende jaren van de oorlog de Heren van de Herv. Kerkvoogdij dan niets ge leerd? Het is dan ook mijn vaste over tuiging. dat de Katholieke zangers en musici van Toonkunst en R.K. Kerkkoren, Mannenkoor alsmede van de Orkest-Vereniging „Amers foort" na kennisname van boven staande in het vervolg hun mede werking voor de concerten, die in de St. Joriskerk worden gegeven, zullen weigeren, zolang dergelijke toestanden bestendigd blijven. De leerlingen zijn immers niet beter dan hun meester! U dankend voor de verleende plaatsruimte, ANT. HELMICH, Lid O.V.A. Arnhemseweg 126. (Wij betreuren het dat de con troverse tussen het Hervormde en Katholieke deel van onze bevol king op deze wijze wordt geaccen tueerd. Er is slechts behoefte aan samenwerking, die vooral op cul tureel gebied zo verheugend is in Amersfoort. Het is daarom niet te hopen dat de gevolgen zo noodlot tig zouden zijn, als de geachte in zender in zijn slot-alinea betoogt. RED.) houdt: het knappe spel van hoofdrolspelers (Charles Laugthoo. Maureen 'O Hara, Leslie Banks en Robert Newton) of de knappe sug gestieve sfeer. Een uitermate boei ende film, die door een groot pu bliek gezien moet worden. „Het Venster Kent U het verhaal van de Chi nees, die het leuk vond om staand; op de bekende Muur het gehele land in rep en roer te brengen met zijn waarschuwingskreten, dat in vallende horden naderden? Als das de Chinese legers zich opgesteld hadden, bleek steeds dat de man loos alarm had gegeven. Toen, op een kwade dag, kwamen inderdaad de horden en weer sloeg de Chinee; alarm. Maar er was niemand, die enig geloof schonk aan zijn waar schuwing. De strekking van dit verhaal is ook bekend uit een fabel van, naar wg menen. Aesopus. Als dc film „Het Venster" (Grand Theatre) begint, verschijnen enkele regels uit deze fabel op het doek. Daarna wordt ons visueel de ge schiedenis verteld van het ventje Tommie, dat graag met geweertjes en revolvertjes speelt, dat zo leuk de hoofdrol speelt in zgn eigen ge fantaseerde heldengeschiedemsseu. Het joch zou vergiftigd kunnen zijn door beeldromans en andere onge zonde lectuur. Hij fantaseert er maar op los. Zijn ouders krijgen er last mee en spreken al van „naar de dokter gaan". Dan ziet het joch Tommie een moord.-Hij slaat alarm zoals de Chinees op de muur. Hij vertelt zgn 'ouders wat hg zag. hij gaat naar het politiebureau. Maar wie hij ook spreekt, niemand ge looft zijn verhaal. Hg is immers Tommie, die zo graag zichzelf in teressant maakt, die zo graag van alles beleeft en die zo fantaseren kan Intussen is hg de enige getuige geweest van het misdrijf. De daders weten dat en trachten hem het zwij gen voor goed op te leggen. Na een wilde en spannende jacht over de daken en de zolders van vervallen huurkazernes lukt hen dat bijna. Bgna, schrijven wij. „Het Venster" maakte op ons vooral zo'n grote indruk door de zeer knappe wgze van filmisch ver tellen. Er heeft een prima vakman aan de camera gestaan. De regis seur Ted Tetzlaff was tot nu toe weinig bekend, maar wij zien nieuwsgierig uit naar het resultaat van zgn volgende opdracht. Aan hem is het in niet geringe mate te danken, dat de jeugdige Bobby Drls- coll op zo'n aangrijpende wgze zijn filmdebuut maakte. Wg hebben ove rigens ergens gelezen, dat Bobby, die dank zij de medewerking van Walt Disney voor de film mocht spelen, in werkelijkheid helemaal niet het type jongetje is dat hij uit beeldt. „Het is toch maar film-flauwe- kul," heeft hij gezegd, toen men hem vroeg, wat hrj van zijn rol dacht! Intussen is deze RKO-film zeker geen „flauwekul". IJzeren vuisten" „There ain 't no Justice", oftewel „IJzeren Vuisten", is de titel van de film, die tot en met Maandag in het Rembrandt Theater draait onder re gie van Pen Tennyson. Jimmy Han- ly speelt er de hoofdrol ln en de ti tel alleen al zegt, dat er in deze rol prent wordt gebokst. Als er soms bezoekers zgn, die boksen willen le ren, dan kunnen zij het uit deze film leren. Jimmy Hanly, die in het dage lijks leven het beroep van automon teur vervult, heeft er zgn zinnen op gezet om beroepsbokser te worden. Al gauw valt het de organisator van de bokspartijen op, dat Jimmy een eerste klas bokser is en neemt hem aan. Er wordt menig robber tje gebokst en Jimmy neemt ten slotte ook de handschoen op tegen z(jn manager, die hem bedriegt. GRAND THEATRE: „The Window", 18 jaar. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Dagelijks: 2.30, 6.45 en 9 uur. Speciale filmvoorstelling „Het Woord". Donderdag, 13 Oct. aanvang 8.30 uur, V.V.V.-avond met toneel stuk van „De Keitjes" (Op die le avondvoorstelling 6.15 uur). CITY THEATER: „Jamaica Inn", 18 jaar. Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Dagelijks: 2.30. 6 45 en 9 u- REMBRANDT THEATER: Van 7 t.m. 10 October: „IJzeren Vuis ten". Van 11 t.m. 13 October: „Vliegende Forten". Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Dagelijks: 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER. SOESTDIJK: „De nieuwe avonturen van Don Juan" 14 jaar. Zaterdag: 2.30. 6.45 en 9.15. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9.14. Dagelijks 2.30 en 8 uur. 8 October. Amicitia, 20.00 uur: Feestavond buurtver. Stephensonstraat. Markthal, 20.00 uur Zang- en dansavond „Nederlandse lied". Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur; Uitlening voor kin deren: Woensdag- en Zaterdagmid dag van 2.304.30 uur; Leeszaal dagelijks van 10—12.30 en 2-5 uur: bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—10 uur. R.K. Openbare Leeszaal, Wijers- straat 2. Geopend van 10—1 uur en 2.30—5.45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 u.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2