Honderd jaar geleden stierf Edgar Allan Poe Tijd en volk vormen de kunstenaar Willem Ravelli jubileert Kunstenaars bezinnen zich op hun taak jNaïeveieit tol een kunstvorm geworden Niet schepper, wél meester van het griezelverhaal Pabst maakte „Het proces 4 Zaterdag 8 October 1940 Meeslepende stijl en boeiende beeldspraak Pj E zevende October 1849, honderd jaar geleden, stierf de Amerikaanse schrij ver Edgar Allan Poe, de herin nering achterlatend aan een veelbewogen en gekweld be staan, maar ook aan een écla tante, hoewel zeer ongelijke literaire productie. Geboren in 1809 te Boston (Mass.) als tweede zoon van een middelma tig toneelspeler van Ierse afkomst, en een Engelse actrice, verloor hij zijn beide ouders en zijn oudere broer reeds op jeugdige leeftijd ter wijl zijn zusje Rosalie achterlijk was en tot op rijpe leeftijd kinderlijk bleef in doen en laten. Hij zelf werd te Richmond (Virginia) opgenomen in het gezin van een welvarend Schots tabakshandelaar John Allan, wiens naam de jonge dichter aan zijn voornaam Edgar heeft toege voegd. Een geluk kige jeugd heeft Poe, hoewel hij 1 de eerste jaren zeer verwend werd. niet gehad. Wel hechtte hij zich zeer aan zijn pleegmoeder. I maar deze kon niet verhinderen, dat haar man. die de avontuurlijke neigingen van zijn Slecgzoon niet egreep en hem E. A. POE hardnekkig tot een zakenman wilde maken, allerlei maatregelen nam, die onverwijld tot botsingen leidden. De trotse en begaafde jongen voel de zich bovendien vernederd door de benepen burgers van Richmond, die op zijn ..obscure" afkomst neer zagen Beter voelde hij zich thuis in de negerwereld van de in de Zuide lijke slaat Virginia gelegen stad. met haar geheimzinnige, beklemmende verhalen en fascinerende liederen In meer dan één gedicht van hem meent men nog invloed van neger- rhythmen te bespeuren. Op de Engelse kostschool, die hij in zijn jonge jaren bezocht, zal hij zich ook niet extra gelukkig hebben gevoeld. In Amerika terug kwam hij op de kleine universiteit van Char lottesville. waar hij speelschulden maakte. Deswege nam Allan hem bij zich op kantoor. Natuurlek kon Ed gar met geen mogelijkheid hier aar den. Hij liep weg. meldde zich aan bij de militaire dienst en werd later door zijn pleegvader, die zich weer met hom verzoende, op een cadet tenschool geplaatst; vluchtte ook hier cn sindsdien heef' zijn pleegva der zich nooit meei iets aan hem gelegen laten liggen In zijn testa ment werd Edgar Allan Poe zelfs niet genoemd' De berooide student vluchtte naar een tante van hem. zuster van zijn vader, de weduwe Maria Clemm, die hoewel in armoedige omstandighe den te Baltimore levend, toch haar neef met open armen ontving In dit stille huis ging een nieuw leven voor de jonge dichter open. die zich ge koesterd voelde door de opofferende genegenheid van een eenvoudige, hardwerkende vrouw, in wie hij een wezenlijke moeder vond. Haar heeft hij een van zjjn gevoeligste verzen gewijd: Because I feel that, in the Heavens above. The angels, whispering to one another. Can find, among their burning terms of love. None so devotional as that of ..Mother". Therefore by that dear name long have called you You who are more than mother unto me Meer dan moederlijke genegenheid vond hij hier. De reeds volwassen man. in vele opzichten zijn jaren vooruit, in ander opzicht kind geble ven, werd extatisch verliefd op zijn nichtje, Virginia Clemm. een jong. frêle en dromerig wezen, zwak van gezondheid, maar van een treffende, ongewone schoonheid. Hij schijnt haar al in 1835 in het geheim te hebben gehuwd; het volgend jaar volgde 'n officieel huwelijk. Hij was 26 jaar. zij niet ouder dan dertien Zijn dwepende adoratie bracht hem tot menig vervoerd gedicht en wie de extatische beschrijving leest van de droomvrouw Ligeia in het verhaal van die naam begrijpt, dat hier. zoals in verschillende andere vertellingen zijn Virginia ..model" is geweest. Haar dood in 1845 was een verschrikkelijke schok voor hem Aan haar ziekbed ontstond het ver maarde gedicht ..The Raven", dat dank zij z"n pathetisch rhythme en weelderig rijm, maar ook door zijn geheimzinnige, geladen sfeer, de we reld heeft veroverd. Het is haast on begrijpelijk, dat de man. die dit schreef, en die in steeds wijder kring beroemd werd. voor zalen van 25 mensen sprak, als zijn vrienden er terwille van de financiën voor zorgden, dat hij een voordracht kon houden. Hoe sterk hij ook volgens sommi ge levensbeschrijvers physiek ge weest moge zijn. tegen de ge ringste invloed van alcohol was hij niet bestand. Volgens zijn vrienden verandrde een enkel glas wijn zijn gehele aard, rees er een demon in hem op. Na Virginia's dood schijnt hij, om zijn leed en angsten te be zweren, meermalen aan alcoholmis bruik te hebben toegegeven en ook. zegt men, maakte hij zich aan opium gebruik schuldig Hoe het zij zijn leven, dat toch al permanent ge kweld werd door armoede en schul den. werd ef niet evenwichtiger od En hoewel sommige vrouwen, die hij platonisch vereerde en verschillende vrienden het hunne hebben gedaan, om hem van de ondergang te redden DEN HAAG. De jeugdige Weense violist Anton Fietz, leer ling van de vioolpaedagoog pro fessor Morawec. zal onder auspi ciën van de N.V. Internationale Concertdireetie Ernst Krauss een tournee door Nederland en Bel gië maken. Vrijdag 14 October geeft Fietz in het concertgebouw te Amsterdam een recital. het noodlot was hem niet welge zind. Toen hij in October 1849 onder invloed kwam van enige verkiezings propagandisten, die hem dronken voerden en hielden om hem telkens weer voor hun candidaat te lateD stemmen dat behoorde tot de Amerikaanse zeden van die dagen!! werd hij door een vriend bewus teloos op straat gevonden. In het hospitaal van Baltimore opgenomen, overleed hij 7 October, ruim veertig jaar oud. Zijn literaire werk bestaat uit een aantal gedichten, vaak fascinerend van vorm en muzikaal van klank soms ook aangrijpend van inhoud. Belangrijker intussen is hetgeen hij de wereld aan verhalen heeft nage laten Hoewel hij niet de schepper is van het griezelverhaal, is hij wel de onbetwiste meester in dit genre en van het detectiveverhaal is hij de pionier. Dat een romanticus néést de over- ive aan zijn gevoel tevens de ge raffineerde werking van het intel lect tot grondslag van zijn schep- pingswijze kiest ziet men. aldus Vestdijk, zelden of niet. Poe is de uitzondering en hij was ..hartstoch telijker, verbeeldingsrijker, vreem der en vervoerder, èn exacter, schanderder. stelselmatiger en ver nuftiger dan alle schrijvers, die voor een vergelijking in aanmerking ko men." Zijn invloed is niet gering ge weest werkt integendeel nog altijd door en bleef niet beperkt tot de Engels sprekende landen Baudelaire, die een merkwaardige zielsverwantschap met eigen talent signaleerde, heeft Poe deswege over schat en op het gezag van de Fran se dichter heeft menigeen hetzelfde gedaan. Daar moest noodzakelijk een reactie op volgen. De bijna me chanische volmaaktheid in de ver zen van Poe heeft Aldous Huxley eens de schampere term ..permanent wave" ingegeven. Overdrijving naar de andere kant. Wie Poes vertellingen leest, kan zich moeilijk onttrekken aan de hal- lucmante. koortsachtige werking van deze bijna in trance geschreven „short stories". Hun fantastische in trige blijft naar ons gevoel wel eens wat voos, de menstekening te schimmig, de ontknoping abrupt en daardoor het tegendeel van een cli max zij zijn toch altijd suggestief en steken boven vele verhalen van dit soort uit door hun ongelooflijk meeslepende stijl, een bloeiende beeldspraak en een erudiete, vir tuoze beschrijvingskunst. En al mo ge zijn humor wel eens niet ge heel ten onrechte! versmaad zijn, dat Poe ook een zeldzaam knap pa rodist was. staat vast voor ieder, die kennis heeft genomen van De Dui vel 'n de Klokketoren (meesterlijke persiflage van een oud-Hollands dorp geen kwaad motief voor een tekenfilm!) of van „How to write a Blackwood Article" een heke ling van het eigen gruwelverhaal. 55 Pleidooi voor recht en menselijkheid yUlST DE LANDEN, waar een totalitair systeem jarenlang met de menselijkheid afgerekend had, produceren sinds de oorlog dit systeem ten val bracht films die een pleidooi houden voor recht en menselijkheid. Ze getuigen van een groeiend bewustzijn van schuld mis schien, of althans van een bewustworden van eigen falen en van een aanvaarden uit berekende economische noodzaak tot zelfhandhaving óf uit een werkelijk innerlijk herstel van een op menselijke waarden gebaseerde gemeenschap. Zo kwamen uit Duitsland de films: „Die Mörder sind unter uns" en „Ehe im Schatten", Hongarije brengt Ergens in Eurora" en Oostenrijk tenslotte levert eveneens een getuigenis voor menselijkheid met de film „Der Prozess". Terreur van de suggestie De film Is gemaakt door Georg Wil helm Pabst. een der grote Duitse film regisseurs. Hij was een pionier van de realistische filmstijl en ontwikkelde daarbij een diepe belangstelling voor sociale problemen, gepaard aan een even sterke interesse voor de psycho logie van de mens ln de samenleving. Deze drieledige voorkeur kon Pabst bundelen in ..Der Prozess" („Het pro ces"). een film. die zich bezig houdt met het drama van een minderheid, welke het slachtoffer wordt van een re deloze. tot blinde haat opgezweepte cn zichzelf opzwepende massa. Het gegeven Is historisch: in het Hon gaarse dorpje TIsza-Eszlar werd aan het eind der vorige eeuw een meisje vermist en haar verdwijning deed het gerucht ontstaan, dat ze slachtoffer ge worden zou zijn van een rituele moord. De Joden in het dorpje vormen een kleine gesloten gemeenschap, die niet door de dorps-samenleving geasslmi- Bach twee eeuwen later geboren zou nooit „de grote Bach"geworden zijn Hoe ontstaat eigenlijk een muziekstuk? Hoort de componist door die geheimzinnige scheppende geestesactie welke wij inspiratie noemen de muziek in zon fantasie klinken en behoeft hij slechts een goed ont wikkeld gehoor en grondige kennis van het notenschrift om haar te kunnen noteren? En als hij haar genoteerd heeft, in hoeverre is deze notatie dan een vastlegging van die oorspronkelijke fantasie? Vragen van groot belang die in veel mensen onbeantwoord leven. Het woord componeren samenstellen) wijst er reeds op dat de componist niet „slechts" een begenadigd dicteerwerktuig is van „de stem van hel mysterie". Componeren is vakwerk De componist immers moet zich uit drukken i i een gangbare taal. een taal van bepaalde typen van melodie, samen klank. rhythme. typen waarmede men vertrouwd Is en waaraan men gevoels- betckenissen heeft gegeven En al deze typen hebben als materiaal de tonen die een hoogteschadl hebben welke op het octaaf na - in verscheidene streken en culturen der aarde verschillend was en nog Is Tenslotte is daar nog de beperkt heid van stemmen, handen en instrumen ten. zodat de componist, even als de architect, aan zeer reë le gegevens is gebonden! Fan tasie. intellect cn realiteitsbesef (vakken nis) geven de inspiratie pas ue mogelijk heid tot uitdrukken in zinvolle klank De kleine elementen liggen dichter bij de directe ingeving (inval), de grote bouw sels bij dc gcinspireerd-intelligente werk. wijze. Vooi de muziek zijn het deze gang bare typen waaraan men niet verband loos vernieuwingen kan toevoegen. Vernieuwing in de kunst En toch gebeurt dit toevoegen van nieuwe facturen onophoudelijk, want alles groeii: ook dc taal der kunst heeft haar stofw.speling". Zij bestaat ten dele uit het ontvouwen van de kiemen van het materiaal, ten dele uit het steeds meer overslaan van schakels die men zó lang functioneel heeft waargenomen dat men deze aan hei begrip gaat overlaten. Iets dergelijks gebeurde ook reeds met de film Een oude film maakt daardoor de geoefende filmbczoekers kriebelig. Omgekeerd weet iemand die nooit of wei nig films zag. het tempo nauwelijks of niet hij ie houden, doordat hU het pro ces van schakel-eliminering niet mee maakte. Hieruit blijkt dus weer eens hoe zeer kunst op zichzelf niets is. doch slechts vergankelijk symbool van het ge voelen van dc mensen ln een bepaalde tijd en een bepaalde geestelijke gemeen schap. Ook ai is dit vergankelijke symbool geborduurd op een meer op de eeuwigheid ingestelde onder grond van het absoluut-schone cn het eeuwig primitief-menselijke, dan nog vernevelt het stilstaand kunstwerk ach ter de bewegende mensheid, zal het nooit zo sterk kunnen spreken tot andere cul tuurkringen en tot veel latere tijden als ln de tijd en de gemeenschap waarin het als directe levensuitdrukking gebo ren werd. Het is de hoogste geest der samenleving die door de kunstenaar wordt uitgedrukt tn een schoon symbool en waaraan zijn medemens met vreugde eigen gevoelens herkent, bewust wordt, geactiveerd voelt. Het genie Hieruit voigt direct d3t een tijd met een sterke geestelijke gerichtheid grotere kunstenaars zal voortbrengen dan een tijd zondei gemeenschapsidealen Zo ge zien kon de tijd 1918—1940 geen zo rijke kunstoogst voortbrengen als die der mid deleeuwen cl der Franse revolutie Want hel artistiek scheppen ontleent zijn waarde ln de eerste plaats aan de grote persoonlijkneid die. in "t geval deze posi tieve actieve krachten voelt in de samen leving daze tot iets belangrijks kan samenbrengen cn uitdrukken. Pas in de tweede plaats komt. als voorwaarde echter, het speciale talent. Het product van talent en persoonlijkheid kan een genie opleveren Uit een en ander volgt dat n:et de grote kunstenaars de Tijd maken, doch dat de Tijd ae grote kunstenaars maakt. BIJ wijze van voorbeeld: Pijper zou om streeks 1725 een Bach geweest kunnen zijn en Bach omstreeks 1925 een Pijper, gedoemd te zijn. niet zonder tragiek: een kleine meester ln overgangstijd. Bach zou ln onze dagen geen en nog minder in ons land ..Bach" geworden zijn! Hij had dc taai van onze tijd moeten spre ken cn kan deze „groot" zijn? Piet Möhringer leerd werd. En met de wilde geruchten, dat de Joden wier gebruiken Immers zo vreemd afwijken van die der dorps gemeenschap het meisje als paas- offer gedood zouden hebben, voeden de dorpelingen hun vage afkeer van de vreemde-eend-in-de-bijt tot een teugel loze onberedeneerde haat. Politieke in triganten maken van dit „ontwakende volksgeweten" een handig gebruik om door een nationale anti-semletische rel macht te verkrijgen. Ontrcchting der Joden, arrestaties, mishandelingen, po groms, beïnvloeding van de rechterlijke macht en een proces dat tot een klucht vertoning dreigt te worden, zijn het ge volg. Tegen alie agitatie in weet echter een advocaat met enkele medestanders recht te verkrijgen voor de verdrukten en de leugenachtige hetze der anti-se- mietischc propaganda te ontmaskeren. Van dit gegeven heeft Pabst een uiter mate boeiende film gemaakt, prachtig van sfeer. De fotografie is beeld voor beeld fraai uitgebalanceerd van compo sitie en belichting, in een merkwaardig, zeer dramatisch geladen realisme. Even gevoelig en levend is de montage. Pabst's regie beheerst het spel in krach tige strakke spanningen-. De massa-scè nes getuigen bovendien van een sterke psychologische doordringing in het al- les-beheersende thema- de hand over hand toenemende kracht, gepaard aan een verlies van individuele zedelijke normen, bij een onder suggestie ge raakte massa, die een gemeenschap pelijk doel hier het vernietigen van een minderheid tracht tc bereiken. Het individuele acteren vooral van de hoofdfiguren. Ernst Dcutsch als de sy nagoge-dienaar cn Ewald Balscr als de verdediger van het recht, heeft diepte en is rijk aan ontroerende momenten. De karakters van de tegenstanders heeft Pabst echter te veel zwart-wit ge schilderd. De film is knap gemaakt en lijk aan spanningen. Da3ibij wordt 2e door een sterk bij de sfeer der beelden aansluitende muziek, zeer functioneel gesteund De film „Der Prozess" is ontstellend- aangrijpend, waar zij de krachten de monstreert. die de blinde haat van een volksmassa kant ontwikkelen, te meer wanneer haar primitieve onlustgevoe lens ten opzichte van een bepaald object door een handig agitator geprikkeld worden. En in deze demonstratie le vert dc film inderdaad een iel getuige nis voor recht cn menselijkheid en te gen-anti-semitismc en alle andere stre vingen tot mens-onlcrende discriminatie op grond van ras. afkomst, godsdienst of politieke gezindheden. Maar hierte genover slaat, dat de film zichzelf ook weer verzwakt en schade doet aan haar pleidooi voor recht, doordat zij in het onderhavige geval het anti-semitisme niet met de scherpste wapens bestrijdt. Niet uit het menselijk onrecht wordt hier tenslotte het betoog voor mense lijk recht geargumenteerd. De tilm maakt slechts het anti-semitisme be lachelijk. door aan te tonen, dat de agi tatoren in de onderhavige inciden tele hetze weinig scherpzinnig te werk gingen en buiten gevecht gesteld konden worden doordat hun domheden al tc duidelijk bleken. Daar het anti semitisme niet uitsluitend een dom heidsmacht is. mist de film ec-n dwin gende greep op de werkelijkheid van onze c-igcn tijd. De aangrijpende bewo genheid van het eerste deel, dat heel fel en werkelijk de tragiek uitdrukt van de in rechteloosheid, vervolgde mens, wordt zo in het tweede gedeelte der film, dat hieraan door zijn argumentatie Juist kracht had moeten bijzetten, te niet gedaan door een al te gemakke lijke vlakheid, die nog wel een zeer in teressant tijdsbeeld oplevert, maar geen ontroering meer kan wekken. A. T. KAMPHOFF De agitatie boekt successen: ver volging van de Joden (uit de film „Der Prozess") Gijsbert Japicxprijs voor Fedde Schurer BOLSWARD. De Gijsbert Japicxprijs is door de Friese Ge deputeerde Staten voor dit jaar toegekend aan de Friese dichter Fedde Schurer en wordt aan hem uitgereikt op 4 November a.s. te Bolsward. De uitreiking zal ge schieden door de Commisaris der Koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan. De prijs bestaat uit 500.Na afloop van de plechtigheid wordt in de 13e eeuw- se Broerekerk een samenkomst be legd, waar de Friese dichter D. A. Tomminga zal spreken over de Friese psalmberijming van Gijs bert Japicx (1603/1666) en die van Fedde Schurer waarvoor de prijs werd toegekend. Vijf en dertig jaar concertzanger „Zorg goed voor deze man, opdat wij hem nog vaak mogen horen zingen zoals vanavond". Zo sprak in de solistenkamer Willem Mengel berg tot mevrouw Ravelli, toen Willem Ravelli voor de eerste maal in het Concertgebouw in de Matthaeus Passion meegezongen had. En dat deze raad ter harte werd genomen, blijkt niet alleen hieruit, dat me vrouw Ravelli deze na al die jaren nog weet te vermelden, maar men hoeft de gezonde 57-jarige jubilaris, die zijn 35-jarige zangersloopbaan deze maand herdenkt, daar maar te zien zitten in zü'n woonkamer en zich de gave sonoriteit van zijn fraaie bariton in herinnering te roepen om te weten, dat hij en zijn vrouw dit kostbare bezit, dat jaarlijks tal lozen in verschillende plaatsen in Nederland en daarbuiten vreugde schenkt, onderhouden in het volle besef van de verantwoordelijkheid en de zorg, die het handhaven van het bereikte hoge niveau vergist. 18 October 1914 verscheen Willem Vocht bij dc voorbereiding en tijdens Ravelli voor het eerst als zanger in het openbaar met o.a. een aria van Massenet en Caro mio ben, als gast op een concert van de Franse opera onder Leopold Roosen in de Haagse Dierentuin. Ravelli keurt het af, dat de tegenwoordige vocalisten zich te gauw zangers wanen en over het algemeen het geduld missen, dat de zware zangstudie nodig heeft. Zelf wachtte hij nog 8 jaar na zjjn debuut, voordat hij definitief zijn kantoorbetrekking liet varen, gesterkt door de mening van Corne- lie van Zanten, zijn lerares na een korte vooropleiding bij Andreoli, dat hij zich gerust geheel aan de zang kon wijden. De heer Ravelli verklaart voor zijn algehele muzi kale vorming naast de opleiding van „Kee" van Zanten zeer veel te dan ken te hebben aan de jaren, dat hij o.l.v. Sem Dresden in het a cappel- la-ensemble „De Dresdener Motet en Madrigaalvereniging" zong. Ook de raadgevingen en onwillekeurige invloed van Willem Mengelberg en de Belgische dirigent Lodewijk de (Inq Mea.) JËEST KBAGHTie •huldgenezend cn huidverbeteror.d •middel is Purol. Hoort huis I Culturele crisis onderwerp van Haags congres (Van onze kunstredacteur) OVER DE PROBLEMEN van kunst, kunstenaar en samenleving is er al veel gedacht, geschreven en gepraat. Er is een wanverhouding tussen het culturele en het maatschappelijke leven in N e der land. Deze rpan-ver- houding blijkt uil een onder-consumptie van kunst, die verband houdt met het feit, dat de brede massa van het volk geen deel heeft aan de cultuur, niet aan het scheppen van kunst en evenmin aan het kunstge- nieten. En hiermee hangt weer samen een slechte sociale en economische positie van de kunstenaar. Op het congres, dat zij dit weekend in Den Haag houdt, poogt de Nederlandse Federatie van Beroepsverenigingen van Kun stenaars deze problemen en hun oorzaken te benaderen om tot een formulering te komen van voorstellen, die naar een overwinning van de huidige culturele crisis kunnen leiden. De verschillende aspecten dezer crisis hebben de congressanten in de afgelopen weken ampel bestudeerd en door referaten en discussies hierover tracht men thans zich een inzicht in de samenhang dezer aspecten te verwerven en op grond hiervan te komen tot een concretisering van het antwoord op de vraag: wat kan en wat moet er thans gedaan worden ter oplossing van de culturele problemen, waarvoor wij gesteld zijn? Kunst betaalt zelf 55 pet. van steun aan de kunst de uitvoering van de Matthaeus Passion en andere werken vermeldt hij met dankbaarheid. Na de dood van Tom Denijs (1935), die op zijn beurt Mcsschaert weer was opgevolgd, werd Ravelli de vertolker van de Christuspartij in de Matthaeus Passion van Bach in Amsterdam, evenals de laatste 26 jaar in Antwerpen. Het gehele gangbare oratorium repertoire heeft hij op concerten gezonen. Zeer gewaardeerd is ook zijn jaarlijkse medewerking ln Beethoven's 9de symphonic. Wan neer men hoort, dat naast de tal rijke concerten vier dagen in de week gewijd zijn aan lessen aan de conservatoria in Den Haag en Ant werpen, waar dan nog de particulie re opleiding van veelbelovende voca listen bijkomt, begrijpt men, dat maar weinig tijd overblijft voor lie- derenrecltals. Van zomcrvacantie is dit jaar dan ook weinig gekomen, toen het comité, dat zijn jubileum voorbereidt, hem verzocht 20 Octo ber in Diligentia in Den Haag een recital te geven. De laatste jaren staat het Haagse Bachkoor onder zijn drectie, waarmee hij met Kerst mis een gedeelte van Bach's Weih- nachtsoratorium hoopt uit te voe ren. De Nederlandse en de Belgische regering hebben indertijd Ravelli's grote verdiensten voor het muziek leven erkend door hem te benoemen tot respectievelijk ridder in de Orde van Oranje Nassau en in de kroon orde van België. Foto's op de vleu gel en door dc gastvrouw uit do kast te voorschijn gehaald geven De wetenschappelijke en belangwek kende fundering van het onderzoek le verde dr. J Henrick Mulder, secretaris van het Prins Bernhardfonds. met enkele sociografische verkenningen van de cultuurfinanciering. Dr. Mulder stelde eerst de financiële structuur vast van het culturele leven, dat zich voor het overgrote deel afspeelt ln een al dan niet gecamoufleerde bedrijfsvorm. De rol van de overheid is hierbij aan zienlijk, In totaal levert z(J rijk en gemeenten tezamen een bijdrage voor de kunst van 7 millioen gulden, tegen een bedrag van rond 32 millioen van het kunstgedeelte van het maat schappelijk cultuurbedrijf (toneel, film, concert, uitgeverij, radio. etc. De totale omzet van dit culturele bedrijf bedroeg overigens het vorige jaar 125 millioen, waarvan dus 25 pet. aan kunst cn 75 pet. aan vermaak). Dc gemeentelijke overheid heft echter een weeldebelas ting op het culturele bedrijf, die ln 1948 ruim 27 millioen gulden beliep. De belasting op het kunst-gedeelte hiervan bedroeg circa 20 pet., zodat de werke lijke cultuur door middel van de ver makelijkheidsbelasting vorig jaar aan de overheid weer 4 millioen gulden op leverde. Met andere woorden: meer dan de helft van de totale overheidsuitga ven voor de kunst betaalt de kunst terug in de vorm van belasting I Naar maccenaat van sociale sector Dc financiële structuur van onze hui dige maatschappij wordt gevormd door de particuliere sector (individu, vereni ging, bedrijfsleven, de overheidssector (rijk. provincie cn gemeenten) en de maatschappelijke sector (met algemeen karakter: de fondsen voor sociale ze kerheid. pensioenfondsen, ziekenfonds wezen. radiobestel; met bijzonder ka rakter: de kerken en dé nationale fondsen voor sociale en culturele ar beid). De „sociale zekerheid" heeft ln deze derde sector een eigen financieel rOEN ik een vorige maal het surrealisme in korte trekken heb trachten te ka rakteriseren, heb ik daarbij niet de namen genoemd van Chagall en Klee, hoewel in beider werk surrealistische elementen voorkomen. Er is echter een fundamenteel verschil tussen de kunste naars die na Breton's „Mani feste au Sur-Realisme" van 1024 deze kunstvorm syste matisch beoefenen en schil ders. die reeds lang voor die datum mm of meer bewust droc-mvizioenen in hun kunst verwerkten Wat men bij de echte surrealisten zo geheel en al mist n.l het sprookjes achtige. dat liefelijk kan zijn, luchtig en vol humor, vindt kou en Leningrad aan het theater verbonden was ge weest. vertrok de nieuwbak ken Sowjetambtenaar, die van Marx alleen wist. dat hij een man was met een lange, witte baard, weer naar Pa rijs. Chagall's kunst wordt gekenmerkt door een lyri sche zielsverrukking. De in consequenties van het droomleven, krijgen bij hem nooit een nachtmerrieachtige sfeer, integendeel, meestal heeft zijn werk een vrolijk, feestelijk karakter. Zijn figu ren staan niet prozaïsch met beide voeten op de grond, zij jammer dat de collectie van Chagall's werken op de ten toonstelling enkele zwakke plekken toont die aan de totaalindruk afbreuk doen. Nog dichter bij het kind, althans wat betreft de vorm geving in zijn kunst, staat de Zwitser Paul Klee, voor wie de anarchistische Dada-be- tveging van 1016 niet zonder betekenis is geweest. Ogen schijnlijk behoort zijn werk tot die categorie, waarvan Marc Chagall en Paul Klee men zeer sterk in het oeuvre van Chagall en Klee. Overi gens hebben deze beide kun stenaars al heel weinig met elkaar gemeen. Chagall was in 1887 te Wi- tebsk in Rusland geboren als zoon van zeer arme. Joodse ouders. Toen hij in 1920 in Parijs kwam. had hij een nalet'eteit. een kinderlijke verrukking over de wereld om hem 'heen, die hij zijn hele leven behouden heeft. Gedurende de eerste wereld oorlog was hij weer in zijn geboorteland en in 1917 werd hij zelfs door de Sowjets tot directeur van de academie te Witebsk benoemd. Lang heeft hij dit ambt niet be kleed en nadat hij in Mos- zweven in hun geestesver voering door de lucht met boeketten in hun armen, of spelend op de viool. De liefde in het algemeen en speciaal die voor zijn vrouw speelt in Chagall's werk een belangrijke rol. Op de tentoonstelling in het Haagse gemeentemuseum hangt dat prachtige portret, waarin Chagall zijn gevoe lens voor de geliefde zo no bel tot uitdrukking heeft we ten te brengen. De tedere stemming van de „Schoon- rijdster" op haar witte droompaard en de uitbundi ge kleurkracht van „Aan mijn bruid" vormen de 2 po len waartussen zich Cha gall's kunst beweegt. Het is CHAGALL: „Portret van zijn vrouw" het publiek met een schou derophalen zegt: „Zo kan mijn zoontje van 8 jaar het ook.' Doch wie zich even verdiept in dit merkwaar dige oeuvre, zal de charme ervan, die uit ironie en ver tedering is samengesteld, on dergaan. Verder zal hij zien, dat wat schijnbaar zo onbe holpen is getekend, in wer kelijkheid met veel overleg, met een uitzonderlijk raffi nement van lijnen en kleu ren is uitgevoerd. Zeker de ooievaar aan de „Forellenbeck" wijkt in vorm niet veel af van de piep-pieps die in de kleu terklas op het bord worden voorgetekend, doch Klee be dient zich van deze eenvou dige en essentiële vormen, omdat hij niet méér nodig heeft om zijn doel te berei ken. Onweerstaanbaar ko misch werkt de blik van de vogel, schalks naar de vis kijkend, die uit het water beduusd de langpoot aan staart. Steeds zoekt en vindt Klee andere middelen, andere ef fecten doch altijd blijft zijn gcesi intelligent, verfijnd, dichterlijk en zó persoonlijk dat men ondanks de ver schillende technieken en vormen die hij gebruikt, zijn werk onmiddellijk herkent. Men kan in het Gemeente museum zijn originaliteit, zijn uitzonderlijke coloristi- sche begaafdheid, zijn humo ristische onderschriften in rijk gevarieerde collectie be wonderen. R. E. PENNING fundament gekregen, waarbij 12Vj pet. van het Nationale Inkomen, d i. een be drag gelijk aan ruim de helft van de totale overheidsinkomsten, hieraan toe valt In alle sectoren tezamen kreeg het kunstgedeelte echter slechts 0.28 pet. toebedeeld. Dr. Mulder concludeerde, dat het Nederlandse culturele leven in een structurele crisis is geraakt, door dat het ln maatschappelijke ontwikke ling achterbleef bij andere sectoren van het maatschappelijk leven. Daarbij is het kunstzinnig cultuurdeel losgeraakt van de gemeenschap, doordat het deel van de gemeenschap, waarmee zij eer tijds relaties had het maecenaat. ver dween en er nog geen aansluiting ge vonden is met in belangrijkheid toege nomen andere delen van de gemeen schap ln het bijzonder dus de boven genoemde maatschappelijke sector. Dr. Mulder bepleitte een structurele oplos sing door middel van een maatschappe lijke planmatigheid van eigen karakter op het terrein van de kunst-afzet. Bij de nog steeds toenemende dichtheid van de sociale organisaties der zich vormende nieuwe, gebonden, maat schappij kan het culturele leven niet langre volstaan met zijn grotendeels 19e eeuwse structuur en apparatuur Er dient een meer officieel financieel fun dament gelegd te worden voor het om vormen van de cültuurbedrijvcn. voor zover nodig en mogelijk in culturele diensten, waarbij vooral een bijzonder maatschappelijk financieel Instrument ontwikkeld moet worden, in de eerste plaats voor de pioniersarbeid voor de cultuur een levensbehoefte als het ware een moderne vorm van maece naat. Normen bewaren Had dr. Mulder reeds tot stelling- nemen gepropageerd tegen de opvat ting, dat kunst een luxe zou zijn, tijdens de debatten beklemtoonde dr. Garmt Stuiveling de noodzaak tot waken tegen het verwarren der nor men Het is n- odzakciijk. dat de cul tuur contact zal krijgen met een veel groter deel van het volk. maar dit moet geschieden zonder de normen van de cultuur te veranderen Het aantal der bereikbare kunst-consumenten mag geen norm zijn voor het bepalen van de waarde van de kunst Cultuurdistri butie is nodig teneinde meer sociale zekerheid voor de kunstenaars te ver krijgen. maar hierbij mag het behoud der eigen waarden der cultuur niet ge schaad worden. Dr. Stuiveling bepleitte verder een bestemmingsheffing op ver makelijkheden ten bate van dc cultuur. Zo zou bijvoorbeeld een bijzondere be lasting op best-sellers aangewend kun nen worden om cultureel belangrijke, maar door het financiële risico voor de uitgeverijen niet aantrekkelijke, uitga ven mogelijk te maken. Simpelheid en „de boer op" In zijn referaat over de sociale posi tie van dc kunstenaar onderzocht dc componist mr. Guillaume Lan- dré de schuld, die de kunstenaar zelf draagt aan de kloof tussen volk en kunst cn het ontbreken dientengevolge van een sociale positie van de kunste naars. In vroeger eeuwen voorzag de kunstenaar door zijn scheppingen in een duidelijke behoefte en kon daar door afzet vinden voor zijn producten. Die behoefte en die afzet ls er thans in veel mindere mate cn mr. L an dril* kwam zo tot de vraag in hoeverre de kunstenaar mede moet werken een nieuwe markt te scheppen. Het kunst gevoelige deel, van de massa moet gro ter worden evenals de ontvankelijk heid van het reeds kunstgevoelige pu bliek. De kunstenaar zal zich daarom moeten afvragen in hoeverre hij aan de noden en wensen van het publiek WILLEM KAVLLLl volop stof tot hot ophalen van tal rijke herinneringen, aan dc tijd van het Hollands Vocaal Kwartet, door radio en gramofoon zeer bekend ge worden, en aan het Nederlandse opera-ensemble „De Co-opera-tie", waaraan Ravelli korte tijd verbon den was. Hij zong toen onder meer de Wolfram in Wagner's Tannhau- ser. Een groot verleden. „Als ik mijn leven opnieuw moest beginnen, zou ik weer dit beroep kiezen," zegt de jublaris. W. SCHMIDT deel van een zuiver gehalte van de kunst. Air. Landré drong tenslotte nog aan op een sterke organisatie der kun stenaars om de mogelijkheden van de auteurswet van 1912 te veel door de kunstenaars verontachtzaamd ten volle te kunnen uitbuiten. Tijdens de discussies wees Dirk van Beek. vertegenwoordiger van de ra dio-vocalisten. op het belang van de radio voor dc cultuurspreiding. Hij achtte het noodzakelijk, dat de kunste naars zullen streven naar een grotere invloed op de programma-politiek der om tot de vorming van een cultuurfonds om tot de verming van een cultuurfonds te komen achtte hij voor een deel reeds aanwezig in het huidige systeem der radiobelasting. De toneelspeler J o Stcrnheim tenslotte duidde het ge vaar van een kunst-nanr-het-volk-po- litiek door te wijzen op het belang van het experiment in de kunst, ook al kan dc massa dit experiment als kunstuiting niet aanvaarden. Taak van de kunstcrltick Bernard Verhoeven heeft in een voortrefHjk referaat de huidige situatie cn tevens de algemene waarde van de kunstcrltick in het bijzonder de dagbladcritiek bepaald. De crltiek kan in haar hoogste vorm voor de kunst een zekere creatieve waarde vertegen woordigen zo stelde hij cn funge ren als wegwijzer bij keerpunten. In het algemeen echter heeft dc dagblad critiek in de eerste plaats een sociale functie: zij moet trachten dc lezers in te wijden in de uitingen der kunst. De criticus behoeft niet bij uitstek een technisch vakman tc zijn op het terrein der kunst, waarover hij de pen voert: een overwaardering van de ambachte lijke deskundigheid leidt gevaarlijk naar ambtelijke bet-weterij. die slechts afbreuk doet aan de sociale, informa tieve waarde van de entiek Mits hij de uiteindelijk voltooide vorm en haar innerlijke menselijke waarde *de ge tuigenisdrift van de kunstenaar zelf weet te doorleven kan dc criticus een waardevolle bemiddelaar zijn in het ge sprek tussen kunst cn publick. Op het stuk van de competentie van de criticus heeft de persstand een innerlijke ver antwoordelijkheid ten opzichte van de kunst. Bescherming van dc kunstenaar tegen onverantwoordelijke, inferieure journalistiek is echter dringend ge wenst. Verhoeven ziet een oplossing in een raad van tucht, die gevormd zal moeten worden in gemeenschappelijk overleg tussen de organisaties van kunstenaars en van journalisten-critici. tegemoet kan komen Hier liggen ta- Ook echter aan de bonafide, competente ken op het gebied van het volkstoneel, aesthctlsche vorming in het onderwijs (schoolwandversiering') en composities voor b.v. fanfarekorpsen. Meer simpel heid is noodzakelijk ook in het be lang der eigen zuivere waarde van de kunst. Daarbij behoeft nooit de eigen stijl, het wezenlijke Ik. aan de publie ke smaak geofferd te worden. Mr Lan dré pleitte voor een vereenvoudiging in de materie, doch niet in de uitdruk king. Hierdoor zal een beter contact met het volk mogelijk kunnen worden, niet alleen tot economisch voordeel van de kunstenaar die trouwens tot een beter persoonlijk contact met de bui tenwereld. door middel van voordrach- ten^ etc zal moeten komen, „dc boer op" moet gaan maar ook tot voor- critiek kleeft een typisch Neder lands euvel, dat van het dirigisme (de neiging tot absolute vernietiging cn ook haar tegendeel de goedbedoelde, opzettelijke protectie). Hierdoor kan de critiek een verlammende uitwerking hebben (de kunstenaar Van Looy bv. durfde uit vrees voor de geestelijke in stelling van de critiek niet te expose ren). De critiek zal waarachtiger 'moe ten zijn. meer persoonlijk en veel meer nog gericht op haar sociale taak. De criticus dient een geïnteresseerd toe schouwer te zijn bij het kunstgebeuren. zonder politieke of artistieke aspiraties en zonder vooringenomenheid. „Dc so ciale waarde van de critiek ontleent haar betekenis aan het quantum liefde, dat in haar rechtspleging aanwezig is."

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4