DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Oost en rij kse regeringscoal i t ie blijft gehandhaafd Vijf jaar geleden vielen onze eerste stoottroepers Gerrit de Stotteraar andermaal ontvlucht Patrijspoorten in diggels ravage in de hutten Kanselierschap gaat niet naai de socialisten j Dr M. van Blankanstein r~~v J Jaarlijkse pelgrimage naar het land van Maas en Waal Inbreker was: Zware explosie in huiskamer 9e Jaargang no. 237 Maandag: 10 October 1949 Opgericht door de Stichting „Het ?arool" Giro 510330, Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 1 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Ad nlnlstraüe: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOOR DER, KALME VERKIEZINGSSTRIJD IN WENEN WENEN. De verkiezingsstrijd te Wenen is een merk waardig kalme aangelegenheid. Discipline is het kenmerk dei- partijen, daardoor komen weinig incidenten voor en merkt men er niet veel van in het openbare leven. Gisteren ben ik de hele dag onderweg geweest. In alle delen van Wenen en omgeving, waar een hevige strijd kon zijn, d.w.z. waar socia listen en communisten tegenover elkaar stonden, heb ik stem- bureaux bezocht. Nergens een opstootje, nergens zelfs maar ongewone drukte. De grootste groep die ik heb gezien bestond voornamelijk uit persfotografen. Het was voor de bureaux, waar juist de president en de bondskanselier hun stemplicht vervulden. De Weense straten waren leeg. Onze medewerker f liceft zich speciaal voor ons blad naar TVenèn begeven in f verband met de vet kiezingenk die Zondag m Oostenrijk hebben plaats gehad. Toen i l hij ons hedenmorgen pet 8 telefoon zijn indrukken deed r j toekomen, waren de totale uitslagen van de stembus- strijd nog met bekend. Hij was echter, door zijn verblijf l ui de Oostenrijkse hoofdstad. in staat ons uit de eerste hand enkele bijzonderheden over de verkiezingsdag en de f- voorafgaande campagne mee r te delen. Men vindt ze in E nevenstaand artikel. Kanton wankelt KANTON. De Chinese nationa listen zijn Zaterdag begonnen Kan ton. de nationalistische hoofdstad, te verlaten. Diplomaten alhier deelden A P- mede, dat zij verwachten spoe dig te horen, dat de nationalisten Tsjoeng King tot hoofdstad hebben gemaakt. Koe Kong is ponder strijd in han den van de communisten gevallen. De val van deze stad is door de meeste inwoners van Kanton opge vat als een signaal dat er gevaar dreigt en had tot gevolg dat een run op alle beschikbare transportmidde len ontstond. Actie van Haarlemse sigarenwinkeliers HAARLEM. De Haarlemse ge organiseerde sigarenwinkeliers heb ben een oproep gericht tot alle col lega's in het land om hun actie te steunen tot breideling van de ver koop van tabaksartikelen door al lerlei bed"ijven wier eigenlijke taak dat niet ls zoals cafe's, restaurants, foyers, cantines, theaters, enz. De Haarlemse winkeliers hebben besloten voortaan uitsluitend te ko pen bij grossiers die niet aan der gelijke bedrijven leveren. TURKIJE In het zoeklicht Blik naar het Westen /~T URKIJE kijkt al vele jaren lang naar het Westen. Het is waar, dat de grote Turkse hervormer Ataturk eens een verdrag met Moskou sloot. Maar dat geschiedde toen de jonge Turkse republiek een heftige strijd om zijn bestaan moest voeren, een oorlog met de Grieken achter dc rug had en zich ook door Engeland in zijn bestaan voelde be. dreigd. Het westen had Turkije al tijd als „de zieke man" beschouwd. Ej bestond een - in 1915 te Londen gesloten geheim ver. drag over de verdeling van het Turkse rijk. Niemand in Turkije wist in hoeverre men in Parijs en in Londen aan die overeenkomst zou willen vasthouden. Men had het gevoel, dat men zijn onbeschermde Noordelijke flank moest dekken. Sinsdien heeft Kemal duidelijk blijk gegeven, niets van het com munisme te willen weten. Na zijn dood heeft de dictatuur zich gelei, delijk verzacht. In 1945 kregen op positie-partijen wettelijk bestaans recht en toen sommige politieke waarnemers dit slechts als een „ge baar" beschouwden, schreven de Turken democratische verkiezingen uit. Volkomen in overeenstemming met deze binnenlandse veranderin gen is de huidige buitenlandse po litiek. Sedert de Amerikaanse wa penleveranties aan Turkije zijn be gonnen is de sympathie van de Tur. ken voor de Westerse gemeenschap toegenomen. Turkije ligt aan deze kant van het ijzeren gordijn, ook al maakt het dan nog geen deel uit van het Atlantisch pact. Bijna nergens mist Weersverwachting geldig van Maandagavond tot Dinsdag avond:: Koudere nacht met bijna ner gens mist meer. Morgenoverdag enkele overdrijvende wolken velden en overwegend droog weer. Zwakke, later meest ma tige Zuid-Oostelijke wind. Iets lagere middagtemperaturen. 11 Oct.: Zon op 6.57. onder 17.56; Maan op 19.12. onder 11.57. Opschuiving naar rechts is onmiskenbaar 's Morgens was er wat drukte geweest, omdat tussen zeven en negen de meeste stemmen werden uitgebracht Gedceltelyk deed men dit uit partijtucht, gedeeltelijk was het ook wel om verder de Zondag vrij te hebben De deelneming was echter enorm. 94 zoals in 1945. Ouden van dagen werden getild, waar zij niet kpnden lopen, maar men stemde. Eigënlyk was de ver kiezing meer pikant dan spannend. Men wist vooruit wat er na de uitslag zou gebeuren Oostenrijk is tot nu toe geregeerd door een coa litie van de in hoofdzaak Katho lieke Volkspartij en de socialisten die samen over 161 van de 165 ze tels in het parlement beschikten en deze coalitie komt met zekerheid terug. Beide partijen hebben dat van te voren verzekerd en het heet dat zij zich daartoe met president Renner hebben verplicht. Dit neemt niet weg dat zij elkaar toch fel hebben bestreden. Het ging daarbij om het minister-president schap. Dit was in handen van de Volkspartij, die over 85. dus over een volstrekte meerderheid beschik te. Zouden de socialisten, die tot nog toe met 76 zetels achteraan kwamen, de Volkspartij voorbij streven, dan zou het kansclierschap ïn hun handen zijn overgegaan. Dat was de belangrijkste inzet. Verder bestond er voor de positie van dc coalitie geen gevaar. Ofschoon op dit ogenblik de uit slag nog niet bekend is, staat reeds vast dat dc Volkspartij haar abso lute meerderheid verliest, maar haar voorsprong op de socialisten behoudt. Dus blijft alles bij het oude. Dc Volkspartij was als sterk ste partij bedreigd. In 1945 waren door een Russisch veto slechts drie partijen toegelaten. De twee ge noemde en do communisten. De communisten hadden het toen schromelijk afgelegd, slechts 4 ze. tels waren hun toegevallen. Nu lie ten de Russen iedere partij toe, die zich aanmeldde. Daaronder was een belangwekkende groep. Onafhankclyken Een zekere dr. Kraus, een avon tuurlijke figuur, die reeds van veel walletjes gegeten heeft, had een partij gesticht, die zich ..Verein der Unabhangigen" noemde. Hij had een toeloop gekregen van allerlei wilde elementen van gcamncsticcrde nazi's, van teruggekeerde krijgsge vangenen en van extreme nationa listen, alles uit dc gewesten nabij de Duitse grens, die indertijd Hitier het eerst hebben nagelopen. Hij zou zeker een aantal zetels veroveren en men verwachtte dat dit ten kos te van de Volkspartij zou gaan. Deze kon daardoor zwakker wor den dan de socialisten, maar ook deze waren bedreigd. Een man uit de socialistische lin kervleugel. Scharf, had zich afge scheiden. Dit was een dreigend ver schijnsel, gegeven het radicale Marxisme in de Oostenrijkse socia listische partij, die eigenlijk nooit ruimte heeft gelaten voor de op komst van het communisme. Het gevaar ware groot geweest voor de socialistische partij als Scharf zich niet had laten winnen voor een, bondgenootschap met de communis, ten. Deze zijn zo onpopulair ge worden in Oostenrijk door de die pere ervaringen met de Russen op gedaan, dat zij er prijs op stelden in de verkiezingscampagne hun naam te camoufleren. Deze stelden DE UITSLAGEN EEN OVERZICHT tijdens de ont hulling van het herdenkingsmo nument van het Regiment Stoot troepen door de vertegenwoordi ger van HM. Koningin Juliana en ZKH Prins Bernhard. de ad judant der Koningin, kapitein J. C. Bührmann. WENEN. De Oostenrijkse ver kiezingen hebben tot resultaat ge had. dat de beide regeringspartijen, de Volksparty en de Socialisten, sa men 144 van dc 165 zetels in het parlement verkregen. Hier volgen de cijfers, met tussen haakics die van de verkiezingen van 1945. Volksparty: 77 (85). Socialisten: 67 (76). Onafhankelyken 16 Linkse Blok 5 (4). De vooruitgang van het z.g. Link se Blok moet worden toegeschre ven aan de omstandigheid, dat de links-socialist Scharf met dc com munisten een gemeenschappelijke lijst ^iecft gevormd en daardoor de communisten voor stemmenverlies heeft behoed. Scharf een gemeenschappelijke lijst voor onder de gemeenschappelijke naam van Linksblock Scharf nam dit aan zonder bevelen te raadple gen. De communisten hadden hem niet enkel nodig vanwege hun naam. Zij liepen groot gevaar hun vier man daten nog te verliezen. Een party moet in Oostenrijk n.l. plaatselijk een mandaat hebben veroverd, voor zij aanspraak kan maken op do stemmen die er verder in het land op haar worden uitgebracht In 1945 was hun dit slechts in Wiener Neustadt gelukt. Dit mandaat liep nog gevaar ver. loren te gaan. Dan ware hun cata strofe compleet geweest. Daarom vooral zochten zij het bondgenoot schap. Nu was de vraag hoeveel zetels dit de socialisten kon kosten. Coalitie niet bedreigd Zo waren beide hoofdpartijen be stookt, zonder gevaar echter voor de overmachtspositie der coalitie. Er was ook een uitbreiding van het kiezerscorps, tengevolge van het meerderjarig worden van de nieu we generatie en van de terugkeer van de krijgsgvangenen en van de amnestie van de nazi's. Er was dus alle reden tot onzekerheid, maar in de opbouw van de regering kon niets veranderen. Het is op het ogenblik reeds dui delijk dat dit ook niet is geschied. Dc Volkspartij verliest haar abso lute meerderheid, maar blijft de sterkste. Het kanseherschap gaat dus niet -over naar de socialisten, maar er is een onmiskenbare op schuiving naar rechts geweest. De communisten zyn een dwerggroep gebleven. Dit zijn de dingen die vanmorgen reeds vaststaan. OOSTZAAN. Tussen de Ne derlandse Aardolie maatschappij en de kerkvoogden van de Nederlands Hervormde gemeente te Oostzaan is een contract afgesloten, dat de Aardolie Mij het recht geeft op een perceel land van de kerkvoogden gelegen tussen Oostzaan en Zaan dam, boringen te verrichten. Nee toch.Heus! De 42-jarige Canadese zeeman Carl Carniel kan op het ogen blik naar waarheid aan iedereen vertellen, dal men zijn hart met een slagersmes heeft doorboord. Zijn redding is te danken aan zéér snel operalief ingrijpen. Zijn hart werd onmiddellijk blootge legd en met acht steken gesloten. Een week later kon hij al weer voorzichtig door het ziekenhuis scharrelen, dat hij binnenkort ge zond en wel zal kunnen verlaten. Het eerste jaar mag hij geen zwa re lichamelijke arbeid verrichten. Verscheidene honderden inwo ners van Bonn en ongeveer honderd leden van het West- Duitse parlement hebben brieven ontvangen, waarin Hitler wordt verheerlijkt. Zij zijn gepost in lunchen. Stuttgart en Koblenz. Men stelt een onderzoek in. Een dertigjarig vrouwelijk lid van de Japanse rijksdag, mej. Mitsa Matsoetani, die al driemaal in het Japanse huis van afgevaar digden is gekozen, kan de man die zij lief heeft niet huwen, om dat haar vader geen toestemming wil geven en in Japan het kind nu eenmaal, der traditie getrouw, gehoorzaamheid aan de vader is verschuldigd. Vader Matsoetani wil dat z\jn dochter haar gehele leven aan dc politiek wijdt en zegt, dat daarin geen plaats is voor romantiek. De gemeente Bergen op Zoom heeft besloten een „zwarte lijst" in te voeren, waarop de namen zullen worden geplaatst van hen, die zich hebben schul dig gemaakt aan openbare dron kenschap. De caféhouders zullen hun geen alcohol mogen verstrek ken. V. Baron Baud geen secretaris der Koningin meer SOESTDIJK. Met ingang van 1 November heeft H.M. dc Konin gin eervol ontslag verleend aan mr. J. C. Baron Baud, haar particulier secretaris, die benoemd is tot groot- officier in speciale dienst. Baron Baud is voorts benoemd tot lid en voorzitter van de raad van beroep voor het personeel der Koninklijke hofhouding en tot kan selier der Koninklijke Huisorden. Met fclgcspanncn jachtinstinct meester Jos Gilisscn. die dc zes- verdringt dc Sint Hubertusmeute tien vossenjagers van prins zich achter het paard van jager- Bernhard aanstonds de Lcusdcr- hei op cal sturen. VS ambassadeur Chapin graag naar ons land DEN HAAG. De nieuwbenoem de ambassadeur der Verenigde Sta- temin Nederland Selden Chapin zal met de „Veendam" op 13 October uit New" York vertrekken. Dc heer Chapin zeicle tot een Aneta-corres- pondent: „Het is geen overdrijving als ik zeg dat ik zeer verheugd ben naar Nederland te gaan." Zuid-Slavië zoekt handel met Turkije INSTANBOEL Een officiële Zuid-Slavische delegatie is in Tur- kye aangekomen, om de mogelijk heden van de ontwikkeling der Turks-Zuid-Slavische handelsbe trekkingen te onderzoeken. HIJ VERKOOS DE VRIJHEID Utrechtse strafgevangenis bood liem geen onoverkomelijke hinderpalen UTRECHT. Gerrit de Stotteraar, een der beruchtste Amsterdamse insluipers die bekendheid verwierf omdat hy tot tweemaal toe uit een politiebureau en eenmaal daarna uit het Huis van Bewaring te Amsterdam wist te ontsnappen, heeft Zaterdagavond kans ge/icn ook uit dc strafge vangenis te Utrecht, waar hij in verband met zijn veroordeling tot vier jaar gevangenisstraf verbleef, te breken. Hoe het ditmaal is gebeurd staat nog niet vast, daar dc Utrechtse politie een uitgebreid onderzoek in stelt, waarvan het resultaat nog niet bekend is. Het is zo deelde men ons mede, niet uitgesloten, dat hy hulp van buitenaf heeft gekregen. een onderzoek in te stellen. Voorlo pig echter nog tevergeefs, werpen van geringe waarde te ste len, zelfs oude alleen wonende men sen waren voor hem niet veilig re den waarom hij bij dc Amsterdamse politic als zeer a-sociaal bekend staat. „Gerrit is geen sportieve vent" luidt het oordeel, dat wij over hem kregen, al spreken uiteraard zijn le gendarische ontvluchtingen tot dc verbeelding. Tot tweemaal toe ontsnapte hy na een arrestatie uit een politiebu reau. Een derde keer zat hij reeds in het huis van bewaring. Daar kreeg hij een paar schoenen in dc zolen waarvan vijlen verborgen waren, zodat hij een spijl van zijn cel kon doorvijlen en zoals reeds beschreven is over de buitenmuur kon ontsnap pen. Na deze laatste ontvluchting duurde het geruime tyd voor men hem in Den Haag weer wist te vin den Meer dan zestig insluipingen en inbraken werden hem ten laste ge legd. Zuiderkruis een dag te laat binnen Thuiskercnde militairen door mist opgehouden De mist, vijand van al wat vaart, heeft de Zuiderkruis Zondag ver hinderd. op tyd in Rotterdam te zijn. Zondagmorgen zat de kust potdicht en er was geen doorkomen aan. De repatriërende militairen moesten er genoegen mee nemen, dat het schip buitengaats voor an ker ging. Pas om kwart over vier kwam de Zuiderkruis aan dc Lloyd kade aan, waar familieleden en an dere belangstellenden van 's mor gens vroeg af, ongeduldig hadden gewacht. De officiële begroeting, die wel een half uur in beslag zou nemen, mocht niet worden overgeslagen en dus was er weinig kans meer om alle opvarenden nog diezelfde dag thuis te brengen. Samen uit, samen thuis, vonden de officieren cn dus moesten ook de Rotterdammers aan boord, hoewel heel dicht bij huis, tot vanmorgen wachten. Dat wachten is op pleizicrige wijze be kort. dank zij de inderhaast ge- engageerde artistcn Kostja van Katwijk, Paolo Smith, Les Deux Pico's cn Santos. Vanmorgen vond de dcbarkatic normaal doorgang. Met de „Zuiderkruis" zyn 1561 man naar het vaderland terugge keerd, nl. 622 van het sub. batal jon Kon. Landmacht, 678 van de mariniersbrigadc, 210 van de Kon. Marine, 9 van het K.N.I.L. en 15 man vaste staf. Allen zouden van daag de plaats van bestemming be reiken. Thans spoorloos Zoals gebruikelijk was Zaterdag avond een aantal gevangenen onder wie Gerrit zijn ware naam is Gerrit Cornelis Blom bijeen in de recreatiezaal waar geschaakt en ge damd werd. Deze zaal ligt buiten het eigenlijke gebouw maar binnen de ringmuur. Gerrit moet kans ge zien hebben dit lokaal ongemerkt te verlaten waardoor hij op de binnen plaats kwam en daarna over de ring muur welke enkele meters hoog is. geklommen zijn. Hij heeft een der gelijk stout stukje eveneens gepres teerd toen hij destijds uit het huis van bewaring te Amsterdam ont snapte; doch toen lagen er tegen de muur enkele lege vaten en had hij dc tijd een tegelpad op te breken cn met de tegels en vaten een soort trap te maken Zaterdagavond was het zeer mis tig en daarvan heeft hij waarschijn lijk kunnen profiteren. Vooralsnog staat de directie van de strafgevan genis voor een raadsel. Onmiddellijk nadat zijn ontsnap ping bekend was. zijn de politie autoriteiten overal in den lande ge waarschuwd. De Amsterdamse re cherche Gerrit is Amsterdammer en zowel zijn vrouw als zijn moeder wonen in de hoofdstad was direct op pad om op de diverse adressen (Van onze speciale verslaggever) BENEDEN LEEUWEN. Er hing een dikke grijze mist toen wij Zon dagmorgen vroeg over de hoge, smalle dijk door het Land van Maas en Waal naar het dorpje Beneden Leeuwen reden. Het was kil. In de diep te, beneden aan de dijk, was hier en daar door de laag over het weiland hangende wolken vaag een vereenzaamde boerderij te onderscheiden. Verder alleen maar sloten, vochtig gras, mist. En wij dachten, dat vijf jaar geleden het land er even troosteloos uit gezien moet hebben, toen een aantal dappere jonge Nederlanders de vijand tegemoet getreden is, hier, in het Niemandsland tussen de ge allieerde en Duitse linies. Oók door de mist, door de nacht, vaak onder een regen van kogels. Een uniform 'nadden ze nog niet, deze „stoottroe pers" ze droegen hun boeren-boezeroen of een overall en ze liepen op klompen. Iedere tweede Zondag in October worden in Beneden Leeuwen aan de Waal de gevallenen herdacht, ook de mannen die van het regiment Stoottroepen later in Duitsland en in Indonesië zijn gesneuveld. En gis teren, toen het vijf jaar geleden was, dat de eerste Stoottroeper bij Be neden Leeuwen de, soldatendood stierf, is achter de kloostertuin, bij de graven der eerste gevallenen, een monument onthuld. zinnebeeld is van het godsvertrou wen der stoottroepers en tevens van hun verbondenheid over alle politieke en godsdienstige verschil len heen. Want de kapel, op de muren waarvan de namen der 36 gevallenen zijn aangebracht, kan zowel voor protestantse als katho lieke erediensten gebruikt worden Het concertzaaltje, waarin de protestantse godsdienstoefening gehouden werd, was geheel gevuld met nabestaanden der gevallenen. En ook de grote katholieke kerk was tot in alle hoeken vol toen de oud-aalmoezenier drs. L. A. M. Goossens er de mis celebreerde en hij ieder opriep zich het offer der gevallenen waardig te betonen. Een lange stoet In een lange stoet zijn in het middaguur de duizenden nabe staanden uit alle streken van het land, voorafgegaan door de staf- muziek en een vaandel-compagnie der stoottroepers en vergezeld van een groot aantal belangstellenden, waaronder vele hoge officieren, door het dorp langs de kerk naar het monument achter in de kloos tertuin getrokken. De mist was op getrokken. De October-zon wierp haar zachte licht over het eenvou dige stenen gebouw, over de bo men en heesters in de tuin en de Herdenkingskapel onthuld Het is een uniek gedenkteken. Een kapel, die. zoals de oud-veld prediker. ds. H. J. Ter Haar Ro- meney het tijdens de kerkdienst der protestanten uitdrukte, het heldere stemmen klonken van kinderen. Een groot, misschien te groot, aantal sprekers heeft daar het woord gevoerd. De oud-comman dant der B S. en voorzitter van het herdenkingscomité, J. de Groot opende de rij. Daarna spraken de commandant van het regiment, kol. C. Walraven, de bevelhebber in het 3e militaire gewest gen. maj. J. A. A. Sitsen, de commissaris der Koningin in de provincie Gelder land, jhr. dr. C. G C. Quarles van Ufford, de chef van de generale staf, generaal mr. H J. Kruis, (die wees op de grote betekenis van het voorbeeld der stoottroepen voor de toekomst van ons volk), de bur gemeester der gemeente Wamel, de heer B. Ditters en een vertegen woordiger van de nabestaanden. Voorts werd nog een rede voorge lezen van de vice-voorzitter van de Niwin, Ir. P. F. S. Otten. Ontroerd stonden de duizenden rondom het grote zwarte kruis en de drie kleine witte kruisen, die ieder het graf van een gevallene aanwijzen. Tientallen bloemstuk ken werden tijdens de plechtigheid neergelegd. Toen het doden-appèl gehouden werd, het geweersalvo klonk, de trompet werd geblazen, en de geallieerde vlaggen lang zaam omhoog gingen, werden ve len, snikkend, overmeesterd door hun aandoening. De vertegenwoordiger van H.M. dc Koningin, kapt. J. C. Bührman, verrichtte, terwijl de klokken be gonnen te luiden, de onthullings plechtigheid door de Nederlandse vlag voor het gesmeed ijzeren hek der kapel weg te trekken cn ver volgens met een sleutel, door een klein meisje op een kussen aange dragen, de kapel te ontsluiten. DE SPORTIEVE 91-JARlGE Zweedse vorst, die geruime tijd ziek is geweest, is thans weer hersteld. Hij voelt zich zelfs zo goed, dat hij aan een eendenjacht heeft deelgenomen. Koning Gus- taaf tijdens de. jacht te Drott- ningholm. Politiek delinquent en pseudo Canadees DEN BOSCH. In de nacht van 23 op 24 Juli werd in een villa te Vught ingebroken. In de nacht van 26 September was een andere vil la aldaar aan de beurt. Dc bewoon ster had 's nachts niets bemerkt, maar 's morgens miste zij goederen van waarde. Het spoor leidde naar Amsterdam, waar spoedig een he ler kon worden gepakt. Het kwam vast te staan, dat een man, die zich voor Canadees uitgaf, de vermoe delijke dader was. In het afgelopen weekend nu, kwam het in Amsterdam tot een ruzie tussen een man, die zich eveneens voor Canadees had uitge geven en enkele mannen, met wie hjj was uit geweest. De ruzie ont aardde in een vechtpartij, waarbij een politieagent moest ingrijpen. De politie herinnerde zich iets van de „Canadces"-inbreker cn nam de vechtersbaas uit voorzorg mee naar het bureau. Hier bleek, dat de „Ca nadezen" identiek waren. De man bleek een politiek delin quent te zijn. Hij bekende niet al leen de inbraken te Vught maar bovendien 12 inbraken te Tilburg, 3 in Breda, enkele in Roosendaal cn nog 2 te Zuilen bij Utrecht. MAASTRICHT Toen Vrijdag morgen een schoenmaker uit Vaals in zijn huiskamer het electrische licht wilde inschakelen, vond er een geweldige explosie plaats, die hem en zijn dochtertje, dat bij hem was. zware verwondingen toe bracht cn van de kamer een rava ge maakte. De zoldering werd twin-» tig centimeter opgetild, de vloer verzakte cn deuren cn ramen wer den uit hun sponningen gedrukt. Ook in de bovenwoning werd zwa re schade aangericht. Een onder zoek heeft uitgewezen, dat zich de kamer vermoedelijk in de nacht heeft gevuld met een explosief gasmengsel. Toen de man nu de schakelaar omzette heeft vermoe delijk een overspringende vonk de ontploffing veroorzaakt. boerenhuisjes rondom, waaruit de legde. Wild zwijn werd het haasje HAAKSBERGEN. Na een klopjacht zijn enkele jachtopzieners er in geslaagd een wild zwyn van 170 pond te schieten. Het dier was een dag tevoren reeds opgemerkt in een weide. Men organiseerde een jacht, waarbij een jachtopziener het dier aanschoot. Het vloog daarna op een andere jachtopziener af, die het met een welgemikt schot neer- „NIEUW AMSTERDAM" IN ZWARE STORM ROTTERDAM. De „Nieuw Amserdam" van de Holland Amerika Lyn is Zondagmorgen in Rotterdam aangekomen na een stormachtige reis o\er de Atlantische Oceaan, tijdens welke passagiers gewond raak ten, vaatwerk brak en patrijspoorten werden verbrijzeld. Onder de ge wonden bevond zich de heer Abraham A. Rlbicoff, lid van het Ameri kaanse congres, die, toen de storm op zyn hevigst was, door de lounge werd geslingerd en een wond aan het hoofd kreeg, die moest worden ge hecht. Een andere Amerikaanse passagier brak een hand en verder waren er enkele reizigers met snywonden en builen. De bemanning heeft dag en nacht gewerkt om de schade sjorren. „We hebben er van gelust" zegt lid der bemanning We hebben er wel van gelust, vertelde ons gisteravond de heer Visser, kellncr aan boord van de „Nieuw-Amsterdam", maar eigen lijk ben je het weer gauw vergeten. De storm kwam opzetten in de buurt van Cape Race daar kan het trouwens wel meer spoken en hy nam aanhoudend toe in kracht. Het werd op het laatste zo erg dat we eenvoudig niet meer vooruit kwamen. Door de kracht van de wind maakte dc boot zwaar slagzij. Ik voelde me als een bergbeklimmer. Toen zijn we met de kop in de wind gaan liggen. Er braken een paar zware uren aan. dat kan ik u wel vertellen De golven hadden zulk een enorme kracht, dat op oen ge geven ogenblik een aantal patrijs poorten, die van binnen versterkt lc herstellen en het meubilair vast te waren, in diggelen werden geslagen. Het water sloeg naar binnen cn op hetzelfde ogenblik zagen de hutten er uit alsof er een bombardement had plaats gehad. Alles lag kort en klein. Toen was het werken geblazen. De hele nacht is men bezig geweest om de boel weer toonbaar te ma ken. Afijn, u heeft natuurlijk al ge hoord. dat er een collecte onder de mensen „beneden", het personeel, dat de passagiers nooit ziet en dat op zo'n voorbeeldige manier de boel geredderd heeft. Ja meneer, het zijn niet altijd plezierreisjes. Om de dooie dood niet. Op een myl of zo van ons af lag een scheepje van de Cunard- lijn. Dat had het ook Spaans. Soms zagen we alleen de schoorstenen, de rest was verdwenen en toch kwam het altyd weer te voorschijn. Maar als wjj twee flinke golven ne men, neemt een kleiner schip er maar één. Die lui hebben zo'n beet je op d'r kop gestaan. Nee, ik was toch ere biy, dat het spul was afge lopen. Intussen hadden we vieren twintig uur vertraging.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1