Noodlottige explosie bij Van Hasseltss chemischeindustrie D.v.A.-kalender 1950 Slephensoiist raat" zorgt voor plesante avond Noteert u even ,.Het Nederlandse Lied" Monk in de Markthal Nutsspaarbank doet verslag over boekjaar 1948 Kansen voor harmonische samenwerking groter dan ooit 2 Maandag 10 October 1949 Dr. van Hasselt liep levensgevaarlijke brandwonden op (Van een onzer verslaggevers) Een doffe knal deed Zaterdagmorgen omstreeks half elf het perso neel van de Chemische Industrie van de heer dr. J. F. B. van Hasselt aan de Drentsestraat, opschrikken. Toen enkele leden van het personeel naar buiten snelden, zagen zij tot hun grote schrik dat uit een loods naast de fabriek, veel rook kwam. De raak had een bedwelmende gas- lucht. Men aarzelde geen ogenblik de nodige maatregelen te treffen. De procuratiehouder van de fabriek, de heer E. J. Kerkhof waarschuwde onmiddellijk de brandweer, die vrij spoedig met een ploeg van zes man onder commando van de heer A. van der Last, ter plaatse verscheen. Met water en schuimblussers werd het onbetekenende vuur geblust en de vloer van de loodst nat gemaakt. Tweede slachtoffer is de heer J. Ruitenbeek Personeelsleden en brandweer lieden hoorden in de loods inmid dels gekreun cn hulpkreten. Tweo brandweerlieden drongen met rookm-skors de nog in rook gehul de loods binnen. In het achter ge- dee'ta van de loods trof men het personeelslid, de heer J. Ruiten beek van de Bloemendalsestraal aan. De man had in wanhoop een gat gehakt in de wand van de loods en daar zijn hoofd door ge stoken. De brandweerlieden be vrijdden de man. die bedwelmd was door de rook cn de gaslucht, uit zijn benarde posilie. De heer Ruitenbeek vertelde nog dat zich in het voorste gedeelte van de loods de directeur van de fabriek bevond. Daarna verloor hij het be wustzijn. Voor de tweede maal drongen1 twee brandweerlieden de lood binnen. Op de vloer bij de deur van de z.g. droogkamer ontdekte men liet in bewusteloze slaat ver kerende lichaam van de directeur van de fabriek, de 7?-jarit»e schei kundige ingenieur dr. J. F. B. van Hasselt. De kleren van de heer Van Hasclt waren voor een groot gc- deel e. voornamelijk aan dc bo venzijde, verbrand cn verschroeid, terwijl de handen en het gelaat van het slachtoffer ernstige, en naar later bleek voor enkele perso neelsleden, onherkenbaar waren verbrand. De lieer van Hasselt had ongeveer een kwartier in dc loods gelegen. De brandweerlieden brachten de man naar buiten en legden hem op een aantal zakken. Dc geneesheer van de G.G. en G D„ dr. W. J. van der Hooft, die inmiddels met twee verpleegsters en een ambulance auto op de plaats van het ongeluk was verschenen, verleende de eers te medische hulp. Hij constateerde dat de heer Van Hasselt levensge vaarlijk (derde en vierde graad) was verbrand. De heer Van H. droeg een puntige baard. Deze was geheel verbrand, terwijl zijn ogen waren verminkt. Dr. van der Hooft liet het slachtoffer zo spoe dig mogelijk met een ziekenauto vervoeren naar „De Lichtenberg", waar de chirurg dr. G. M. Sterrin- ga, de talrijke brandwonden aan het gelaat en de handen van hel slachtoffer behandelde. Bij infor matie kregen wij te horen dat het lichaam van de heer Va nH. even eens verscheidene inwendige brandwonden vertoonde. Zondag avond. was de toestand van de heer Van Hasselt bevredigend, hoe wel het levensgevaar nog niet was geweken. Het andere slachtoffer, de beer Ruitenbeek, was er minder erg aan toe'. Hij had enkele brandwonden op zijn arm en was bedwelmd ge raakt door de rookontwikkeling en de onzettende benauwde gaslucht. Omwonenden vertelde ons, dat zij geen vlammen uit de loods hadden zien opstijgen, maar dat de rook ontwikkeling en de gaslucht ont zettend was. In de naast de fabriek staande woningen aan de Isseltse- weg was men er het ergst aan toe. Zelfs in de Dollardstraat en de Roerstraat was de gaslucht merk baar. Enkele bewoners klaagden over keelpijn cn benauwdheid Dr. Van der Hooft transporteer de de heer Ruitenbeek persoonlijk naar het gebouw van de G.G. en G.D., waar hij het bewusteloze slachtoffer zuurstof toediende en de wonden behandelde. De man kon daarna naar zijn woning te rugkeren. De heer Ruitenbeek heeft waarschijnlijk zijn stemban den geforceerd, want Zondagmor gen kon hij geen verstaanbaar ge luid meer voortbrengen. De loods is verdeeld in twee helf ten. In het voorste gedeelte bevond dr. Van Hasselt zich alleen. In het achter gedeelte was de arbeider Ruitenbeek bezig met het drogen van keukenzout voor de fabricatie van stremsel. Een moment vóór de ontploffing had dr. Van Hasselt de heer Ruitenbeek verlaten cn zich begeven naar het voorste gedeelte van de loods, de z.g. droogkamer. In deze ruimte staat een droogin stallatie opgesteld waarin benzoyl super oxy de (een zuurstof houdend GRAND THEATRE: ..The Window", 18 jaar. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Dagelijks: 2.30. 6.45 cn 9 uur. Speciale filmvoorstelling ..Het Woord Donderdag. 13 Oct aanvang 8 30 uur, V.V.V.-avond met toneel stuk van „De Keitjes" (Op die le avondvoorstelling 6.15 uur). CITY THEATER: ..Jamaica Inn". 18 jaar. Zondag: 2. 4.15. 6.45 cn 9 uur. Dagelijks: 2.30, 6.45 en 9 u. REMBRANDT THEATER: Van 7 tm. 10 October: „IJzeren Vuis ten". Van 11 t m. 13 October: „Vliegende Forten". Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Dagelijks: 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER. SOESTDIJK: „De nieuwe avonturen van Don Juan" 14 jaar. Zaterdag: 2.30, 6.45 en 9.15. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9.14. Dagelijks 2.30 en 8 uur. Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur; Uitlening voor kin deren: Woensdag- en Zaterdagmid dag van 2.304.30 uur; Leeszaal dagelijks van 1012.30 en 2-5 uur: bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 710 uur. R.K. Openbare Leeszaal, Wijers- straat 2. Geopend van 10—1 uur en 2.305.45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 u. Dr J. F. B. van Hosselt, die slachtoffer werd van zijn beroep. Begrijpelijk is dat velen van hun medeleven met het slachtoffer en zijn familie willen getuigen. Niettemin verzoekt de familie, die dit medeleven zeer op prijs stelt, zo weinig mogelijk te wor den lastig gevallen. Een verzoek dat wij gaarne doorgeven. chemisch product, dat door stoten of wrijven licht ontvlambaar is en wordt gebruikt voor bleekproces sen van meel en olie bij de ver werking van plastische stoffen 1 wordt gedroogd. Op het moment dat de ontploffing zich voordeed bevond zich geen benzoyl super- oxyde in de drooginstallatie. Wel bevond dit afgewerkte product zich in een aantal, in dezelfde ruimte opgeslagen, vaten. De heer Ruitenbeek vertelde, dat de heer Van Hasselt, nadat deze hem had verlaten, de verbin dingsdeur in de loods niet had ge sloten. Hij zag dat dr. Van Has selt zich in de andere ruimte voor een aantal vaten benzoyl super- oxyde voorover boog. Daarop vol de de borrelende, doffp ontploffing, die veel rookontwikkelde. Wat daarna gebeurde kon de heer Rui tenbeek niet meer onderscheiden. Vlak daarop ontplofte bij de heer Ruitenbeek ook een vat benzoyl superoxvde, waardoor zijn armen met enkele brandwonden werden overdekt. In wanhoop hakte hij toen een gat in de wand van de loods, waarna hij om huln schreeuwde. De verbrande benzoyl super- oxyde moet de enorme rook heb ben ontwikkeld en de gaslucht verbreid. De heer Van Hasselt trof men aan bij de Ingang van de loods. Hij moet na de ontploffing blindelings naar de deur zijn ge strompeld, waar hij bewusteloos is ineen gezakt. Ontploffing een raadsel Om welke reden de heer Van Hasselt zich in de loods ophield, is niet bekend. Enkele personeels leden zijn van mening, dat hij zich voor inspectie naar de loods moet hebben begeven. De oorrzaak van de ontploffing en trouwens van 't gehele ongeval blijft een raadsel. Men veronderstelt, dat de heer Van Hasselt de afgewerkte ben zoyl superoxyde in de handen heeft genomen, daarna heeft ge- kreven, waarna de ontploffing volgde. Zeker weten doet men dit echter niet Het is namelijk onbe grijpelijk hoe dr. Van Hasselt als chemicus iets dergelijks heeft kun nen doen. Het gehele ongeval en de blus- sings- en reddingswerkzaamheden speelden zich af binnen een kwar tier. Onmiddellijk daarna werd een voorlopig onderzoek naar de oorzaak ingesteld door de hoofdin specteur van politie, de heer J. Dill, cn de commandant van de brandweer, de heer A. C. Bijleveld, I die met de commissaris van politie, de heer G. Gorhuis, spoedig ter plaatse aanwezig waren. Onderzoek I In de middaguren, omstreeks 1 uur, verscheen het justitioneel par- I ket uit Utrecht onder leiding van ae Officier van Justitie, mr. Bou- i ma en de rechter-commissaris mr. Borghard, die ook een onderzoek instelde. Later in de middag ver scheen de politie-schaikundige, dr. W. Froentjes uit 's-Gravenhage vergezeld van dr s Witte. Tevens werd nog een onderzoek ingesteld door de hoofdinspecteur van de Arbeidsinspectie, ïr. Ste vens uit Utrecht. Wij vernamen dat de onderzoe kingen nog geen definitief resultaat hebben opgeleverd. De loods bleef Zaterdag en Zondag verzegeld. Een bij het onderzoek betrokken per soon deelde ons mede, dat alleen een verklaring van de heer Van Hasselt licht in de zaak zou kun nen brengen. De doktoren van het ziekenhuis wensten Zaterdag en Zondag echter geen verhoor van de patiënt toe te staan. De toetand van de heer Van Hasselt was Zon dagavond bevredigend, hoewel het levensgevaar nog niet was gewe ken. Maandagmorgen was nog geen wijziging ingetreden. Als bij zonderheid kunnen wij nog mede delen, dat zich omstreeks twaalf jaar geleden bij de Chemische Fa briek, eveneens in een loods, ook een dergelijke ontploffing voor deed. Toen waren geen slachtof fers te betreuren. Bij de ontploffing van Zaterdag jl. werd voor enkele duizenden guldens schade aangericht. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB (Inges. Med.) Heeft U al de fraaie besteld DOET U HET NU NOG! Bestellingen worden door de bezorgers aangenomen Vricndschapst rein in Amersfoort De internationale vrienschaps- trein is in Amersfoort gearriveerd. Hij werd vanmorgen officieel ge opend in tegenwoordigheid van het college van B en W, van de sta tionschef, de heer Buckx en de gar nizoenscommandant. kolonel. A. Tolsma en verscheidene Amers- foorters, die een rol hebben ge speeld in het spoorwegverzet. De hoofdinspecteur van de Ne derlandse Spoorwegen, de heer Rambonnct gaf het woord aan de burgemeester, de heer H. Molen dijk, die o.m. eïde: „Ik heb deze ker lane geaarzeld om deze ten toonstelling te openen. Dat kwam voort uit de omstandigheid, dat de mentaliteit in ons Vaderland nu vaak volkomen verschilt van de geest van het verzet. Het is misschien toch wel goed dat deze tentoonstelling wordt ge houden, omdat de mensen die in de echte verzetsgeest seleefd hebben er toch recht op hebben. In een spoorwegcentrum als Amers'foort is deze tentoonstelling van grote betekenis. Er wonen hier immers honderden spoorweggezin nen. Ik hoop dat dc aanwezigheid van deze trein nog heel veel men sen zal nopen er heen te gaan. Wij moeten onszelf dwingen met onze pedachten bij deze tiid te zijn. Daarom is het goed dat de interna tionale trein door het land riidt, om de mensen wakker te schudden om hen te herinneren. Daarom is het ook goed dat er Beleische en Fran se treinstellen in zijn opgenomen. Wij hebben immers gezamenliik gestreden en wij moeten ook ge zamenlijk opbouwen. Wij zullen Europees moeten gaan denken, le ven en voelen. Deze international-a trein kan ook die gedachte stimu leren. Ik hoop, zo besloot de burge meester. dat deze vriendschapstrein een goede invloed zal uitoefenen op het Nederlandse volk". Daarna werd namens de Stich ting 1940'45 dank gebracht voor de geste om de baten van de en tree aan de Stichting over te dra gen. Het gezelschap maakte tenslot te een rondgang door de trein, waarvan wij het tentoongestelde Zaterdag reeds hebben besproken. 210 Het schip is nu in handen Van de müi- ters en Jan Rnberlsz neemt het beveJ op zich Allereers' geeft hij m- dracht de „Hollander" die de laatste uren vol komen stuurloos d««oi de stormwind is voort gejaagd op een Weste lijke koers te leggen Maar hij ziet, "lat zijn mannen vermoeid zijn en wanneer het werk is gedaan laat hij hen een paar uur afnokken Ücn. het is maar een arm zalig stelletje. De mees ten van hen die in Am sterdam hebben gemon sterd. zijn echte rasphuisboeven Ze weten nauwelijks, waarom ze aan de muiterij heb- ben deelgenomen. Of liever: ze hebben er zo kunnen van alles Zoals ze eerst de monstreerden hoe men moet zingen, laten ze nu z.en, hoe men volksdan sen uitvoert. En waarempel: nu krijgt dc jeugd net zo snel dc dan sen uitvoert. En warempel: nu ren. En daar dansen dan de honder den met blozende wangen en vol pret, terwijl het hele dansorkest be slaat uit de fluit van Rinus Kuiper. Welk een avond! En dan zegt de oudere, die hierheen verdwaalde, tot zichzelf: Gelukkig, zo iets be staat nog! En hij gaat dankbaar ge stemd naar huis. S. hun eih"n bedoelingen mee gehad. In het in een slok. Ze breken de ruim li'gen immers de vaten met brandewijn spoedig liggen ze dronken opgeslagen en de mannen hebben best trek i snurken. vaten open en in het ruim te Goede volksdans en zangavond Wanneer in de Markthal in het midden een open ruimte wordt vrij gelaten, waaromheen honderden stoelen worden geschaard, dan weet men, dat „Ket Nederlandse Lied" met Renske Nieweg weer eens een volkszang- en dansavond geeft. Dan komt een flink deel van de Amers- foortse Jeugd vol verwachting naar deze plaats om zich te vermeien in wat altijd een geliefkoosde bez.g- heid van het jonge volk was: de zang en de dans. Het is goed, dat het nog steeds zo is cn we mogen Rens ke Nieweg en haar dapper troepje dankbaar zijn, dat ze jong Amers foort de weg wijst bij de beoefening dezer kunsten, die door de eeuwen heen vreugde hebben geschonken. U moet dat horen, hoe Renske Nie weg zo'n paar onbollige Nederlandse liedjes met de aanwezigen instudeert Een piano heeft ze daarbij niet no dig. zij heeft de „Liedgroep". En die lui kunnen wat! Ze kunnen zingen en blaas- en strijkinstrumenten be spelen cn ze doen dat alles precies zoals Renske dat op het moment no dig heeft en dit aangeeft. Ik geloof, dat ze het niet eens zou behoeven aan te geven, want die koorleden kennen de situatie precies en weten wat ze te doen hebben. En als dan tenslotte door de honderden aanwe zigen zo'n lied prima wordt meege zongen (in de gauwigheid leren ze het soms driestemmig ten gehore brengen) dan straalt de voldocnning van ieders gezicht en elk klapt in de handen, voor het geheel, maar ooi; een beetje voor zichzelf. En na de pauze gaat Rinus Kuiper op het podium staan. En hij heeft alleen maar een microfoon en een fluit tot z'n beschikking en natuur lijk weer een groepje leden van „Het Nederlandse Lied". Want die lui Toueel wedstrijd van de NATU De plaatselijke afdeling van de Nederlandse Amateur Toneel Unie heeft ook dit jaar de organisatie van de toneelwedstrijd op zich ge nomen. Van November af tot April toe zal een achttal plaatselijke amateurtoneelverenigingen ijveren tot het behalen van de beste pres taties. De deelnemende verenigin gen zijn ATE. T en O. ODS. Euripi des. de Keien, Ons Toneel en de Eerrtspclers. In een dezer dagen ge houden vergadering van de olaat- seliike afdeling van de NATU werd mededeling gedaan, dat de jury voor de aanstaande toneelwedstrijd zal worden gevormd door mevr. Barkey Wolff en de heren P. J. Hermans en Iwan Raskolnikoff- Mindlin. Er zijn voor deze toneel wedstrijd weer vier prijzen be schikbaar gesteld. De eerste en tweede prijs bestaan uit een b^ker, de derd prijs is een lauwertak en de vierde priis is een medaille. De wiscelbeker momenteel in het bezit van ATE. Als eerste deelnemers verschij nen de Eemspelers in November op de planken. Stropers betrapt De politie hield Zaterdagmorgen twee f .Tsonen aan. een Amersfoort- se en een Voorthuizenaar, die zich met strikken, klemmen en andere verboden jachtmiddclen in het jacht terrein nabij het voormalig concen tratiekamp bevonden. Tegen hen werd een proces verbaal opgemaakt terwijl de gevaarlijke jachtinstru menten in beslag werden genomen. lnleggerskapitaal toont teruggang van bijna 1.2 millioen gulden Het verslag van de Nutsspaar bank te Amersfoort over 1948 is verschenen. Het vertoont weinig afwijkingen van het voorlopig verslag, dat in het begin van dit jaar gedeeltelijk in ons blad werd gepubliceerd. Hieronder volgen enkele belangrijke passages uit het algemeen overzicht. Het jaar 1948 vertoont, met be trekking tot de verandering in de grootte van het inleggerskapitaal, het beeld, dat voor een na-oorlogs tijdvak te verwachten is, n.l. een daling, cn wel met bijna 1,2 mil lioen gulden. De abnormale stijging in 1945 het jaar van de Geldzuivering moest wel gevolgd worden door be langrijke terugbetalingen: voor de voldoening van hoge belastingen zodra de aanslagbiljetten uitgereikt waren en door de hoge kosten van levensonderhoud wanneer er meer goederen te koop kwamen. Het is uiteraard niet mogelijk te bepalen in welke mate deze beide factoren afzonderlijk invloed heb ben uitgeoefend op het verloop van het obligo. Dat wij in 1948 1.750.000aan belastignen voor inleggers betaalden tegen 900-000 het jaar tevoren, geeft intussen wel enig inzicht op dit punt. Opvallend is, dat de totale inleg in 1948 nog groter is dan die van 1947; zij bedragen respectievelijk 10.495 000, en 10.043.000,—. De daling van het obligo is der halve uitsluitend veroorzaakt door de meerdere terugbetaling (11,6 millioen tegen 10 millioen in 1947). Het obligo bedroeg op het einde van het jaar: 1938: 7,7 millioen (hoogste stand voor de oorlog); 1941: 5.4 millioen (laagste stand gedurende de oorlog); '45: f 20,3 mill, (hoogste stand na de oorlog); 1946 17,9 millioen; 1947: 18,3 millioen. 1948: 17.5 millioen. Het aantal spaarders was op de zelfde tijdstippen: 1938: 21.400; 1941: 22.000; 1945: 31.700; 1946: 33.700; 1947: 35 000; 1948: 36.000. Het aantal inlegposten vertoont een stijging met pl.m. tien procent 83.000 tegen 76.000 in 1947). Op 31 December was nog 2,8 millioen gulden geblokkeerd, waar van een millioen op beleggingsre kening. De financiële uitkomsten zijn wederom bevredigend. Uit de beleggingen werd 495.766,29 aan rente gekweekt; aan inleggers werd 350.680,39 vergoed, zodat een rente overschot werd ver kregen van 145.085,90. De on kosten bedroegen J 35.779,04. Na afschrijvingen van 3.802,op Inventaris, f 5.100,op Spaar- busjes, en 5.406,80 op Onroerende goederen, resteert een bedrag van 48 105,31. Hiervan is 10.000, toegevoegd aan het Pensioenfonds en 38.105.31 aan het reserve fonds A. In de samenstelling van het be stuur kwam in 1948 geen wijziging. Aan de totstandkoming van de Stichting Spaarpropaganda, welke op 30 April in Rotterdam door de Bondsvoorzitter werd geïnstalleerd verleenden wij onze steun. In de lang gevoeld behoefte aan een eigen propaganda.instituut voor de Nederlandse spaarbanken is hier door voorzien. In de loop van het jaar kochten we te Soest een perceel teneinde daar een bijkantoor te vestigen. Het aantal aangeslotenen bij de Afhaaldienst bij wie de bode van de spaarbank elke maand een vooraf overeengekomen bedrag aan huis afhaalt, vertoont een stij ging van 2373 tot 2446; het af te halen bedrag van 40.021,50 tot 43.205,50 per maand. Over het tegoed van de deelne mers, per 31 December bijna J 600.000,bedragende, wordt een rente vergoed van per kwar taal. In totaal bedroeg deze rente over 1948 rond 10.000, Het schoolsparen vindt plaats op 15 scholen, zowel openbare als bij zondere, het aantal sparende leer lingen is ruim 1800, die in het ge hele jaar 28-000,spaarden, het geen uitkomt op een gemiddeld bedrag van 0,30 per leerling per week. Het sparen in spaarbusjes ver toont belangrijk hogere resultaten dan in vorige jaren het geval was. Het aantal ledigingen klom van 2273 tot 4164. het gespaarde be drag van f 35.584,22 tot 62.755,12. Burgerlijke Stand GEBOREN: Ronny, z. v. H. Groot huis cn J. F. van Maas; Jan, z. v. J. v. Laar en C. J. van Laar. GETROUWD: J. v. d. Pol en G E. Keijzer; F. J. Tuithof en G. G. Rcn- s.nk; M. Hoekstra en L. Verhoeven. Nieuw ziekenhuis in llergkwatier? (Eigen bericht) Wij berichtten enige tijd geleden, dat het bestuur van het ziekenhuis „De Lichtenberg" plannen beraam', om tot uitbreiding van het bestaan de ziekenhuis over te gaan. Wij schreven toen dat de uitbreiding waarschijnlijk in de richting van het centrum zou geschieden. Thans vernemen wij uit betrouwbare bron dat het bestuur van „De Lich- I tenbere" contact heeft gezocht met I het gemeenebestuur van Amers- foort. Men heeft B en W verzocht i het hoekterrein. dat wordt be grensd door de Prins Frederiklaan en de Abraham Kuyperlaan, be schikbaar te willen stellen voor de bouw van een nieuw ziekenhuis. Aanvankelijk wilde men het nieu we ziekenhuis naast het bestaande gebouw nlaatsen. doch onze inlich tingen wijzen er oo dat men in de ze plannen verandering heeft ge bracht. Het gemeentebestuur heeft over de beschikbaarstelling van de gevraagde grond nog geen beslis sing genomen. Buurtvereniging, die stand hield In de Stephenstonstraat blijkt een actieve buurtvereniging tc bestaan. Wij hoorden Zaterdagavond op een feestavond in Amicitia tenminste, dat er van de zomer een autobustocht is georganiseerd voor de leden en dat er een gymnastiekclubje voor dames zal worden opgericht, als er voldoende animo voor is. De tijd, dat elke straat zijn buurt vereniging had, is weer voorbij. In de oorlogsjaren waren de mensen, die bij elkaar woonden, zeer op el kander aangewezen. Men zal zich herinneren, dat op vele plaatsen bij voorbeeld een privé-luchtbescher- mingsdienst werd georganiseerd. In de eerste maanden na de bevrijding wenste men het contact te behou den en men richtte buurtverenigin gen op. Maar, toen men weer ge wend raakte aan het normale leven, was men niet meer zo sterk op el kander aangewezen als in de oor log. De meeste buurtverenigingen verdwenen. Het vreemde is echter, dat er en kele zijn blijven bestaan. En die weinige verenigingen zijn alle ge groeid tot hechte en gezonde orga nisaties. De „Stcphensonstraat" is er één van. Zaterdagavond begon deze vereni ging het winterseizoen met een feest avond, waarvoor buitengewoon vee) belangstelling bestond. Dc vele hon derden aanwezigen hebben genoten van een pittige cabaret-revue, waar aan o.a. Gerard Walden en Berry Kievits medewerkten. Wc hebben dit tweetal vorig jaar in de Snip Snap-revue kunnen zien, waar Ge rard Walden niet onder deed voor zijn broer Willy Gerard en zijn vrouw Berry Kie vits werken nu zelfstandig met een Avondcursus van F.A.P. en het NUT Wegens gebleken behoefte is door de Federatie van Amers- foortse Personeels Verenigingen en het Departement Amersfoort van de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen opgericht een avondcur sus algemene ontwikkeling voor volwassenen, waar zij een herha ling krijgen van de leerstof der lagere school. De leiding berust bij de heer J. P. de Ligny. hoofd van de dr. M. v. d Hoeveschool te Amersfoort. Er wordt gewerkt met de speciaal op de praktijk van het dagelijks leven gerichte leermiddelen van de Stichting voor Volksontwikke ling „Ivio" te Amsterdam Daar de cursisten van verschil lende leeftijd en van verschil lende ontwikkeling zijn, wer^t ieder geheel zelfstandig onder lei ding van de docent. De cursus biedt de mogelijkheid tot het afleggen in Juni van het door de Stichting „Ivio" landelijk georganiseerde examen voor het zg. Sleuteldiploma, dat door vele grote bedrijven alsmede door vele gemeentebesturen in Nederland is erkend. eigen gezelschap.Alles is eenvoudiger dan in de pompeuze grote revue van vorig jaar Er zijn geen grote décors en er is geen magnifieke verlichting Maar niettemin waren beiden de gangmakers van het hele gezelschap Walden was best in de sketches, waarin hij volop gelegenheid kreeg cm met zo'n rare krakende stem de malste fratsen te maken. Berry Kie vits is een van onze beste vrouwelijke komieken. Ze heeft een voor dit werk prachtige mimiek, die ze ten volle uitbuit. De zangeres Coby Beek oogstte veel succes met enkele liederen. Ze werd begeleid door het revue-orkest van Martin Erich, dat haar helaas wel eens overstemde. Bob Nelson v/as een aangenaam conferencier en een zeer goede badman in een scène, waarin schlagers van vroeger vele herinneringen wakker riepen. Harry van Westen was Waldens tegenpool in de sketches en deed goed werk. Het was een zeer plezierige avond. Barna verliest van Sparta met 9-1 De tafeltennissers zijn gestart, d.w.z. de hoofdklasse. Het komende week-end volgen de overgangsklas. sers en op 17 October gaat de al- dellngscompetitie draaien in etc omvang als nooit tevoren. De tafel- tennisbond groeit overal in den lan de, doch wel zeer sterk in Utrecht De enige Utrechtse hoofdklasser Barna trof het nu niet bepaald, dat de eerste ontmoeting een uitwei strijd was tegen Sparta, dat be- staat uit de Nederlandse kampioen Cor du Buy. de Internationals Wil- ly van Zoelen (ex-A.M.V.J.) ea Wim Stoop. Barna verloor met 9- 1, doch in tegenstelling tot hetgeea de uitslag zou doen vermoeden, heeft Barna prachtig partij gege ven. Sparta heeft voor elke partg moeten vechten, zelft Cor du Buy, Klaas Huberts redde de eer door Wim Stoop te kloppen. Tegen Van Zoclcn had hij ook kunnen winnen, terwijl Wim Vletter en Co Hogen, doorn ieder een winstpartij tegen Stoop lieten glippen, wat niet nodig was geweest. In deze vorm spelend zal Barna nog menig succes boe ken. Wellicht reeds a s. Zaterdag, middag in de zaal Minrebroeder- straat 17 als om half vier het Nij meegse Well Shot op bezoek komt De andere wedstrijden brachten geen verrassingen. Well Shot won met 91 van het zwakke A.M.V.J, dat niet alleen Willy van Zoelen nu mist, doch ook Henk Clausen, dl» overschrijving heeft verkregen naar Rapid. Falkema redde voor A.M.VJ de eer door Hartendorff te kloppen Quick bleef thuis met 73 baai over het Rotterdamse Wifra. Beb van Ham en Guus Broné wonnen ieder hun drie partijen. Van Dijk moest in de Wifraspelers Roel Wil. lemstein, Henk Mostert en Cor Voormolen zijn sterkeren erkennen. Nederlands militair zevental AMSTERDAM. Het Neder lands militair zevental, dat op 15 October in het Sportfondsenbsd Oost te Amsterdam tegen het Ne derlands zevental speelt, is all volgt samengesteld: Doel: Handgraaf; achter: Knie riem, Ketelaar en Smael; voor: Va: Dijk, Kröber en Korevaar. Reserves: Heyt. v. d. Waal en Te Kloese. KAARS IN EEN KAST VEROOR ZAAKT BRAND De brandweer werd Zaterdag middag gealarmeerd voor een brand bij de slager R. A. P. V. in de Nieuwstraat. In het perceel ontwikkelde zich een enorme massa rook. De brandweer stond aanvankelijk voor een raadsel, want zij kon geen vuurhaard ont dekken. Op de bovenverdieping ontdekte men ten slotte een kast, waaruit de rook kwam. Met em mers water bluste men het vuur Een onderzoek, dat naar de oor zaak werd ingesteld, wees uit. dat het vijf jarige zoontje van de heer V. een brandende kaars in de kast had gezet en daarna de deur had gesloten. De kast brandde geheel uit. Predikbeurt In het gebouw van de Geref. Ge meente in de Stoovestraat zal op Vrijdag 14 October om 19.00 uur voorgaan ds. van Stuyvenberg van Nunspeet. Onder de titel „Harmonie" plaats te Ir. P Schut Zondagmorgen tijdens de bezinningsbijeenkomst van het Humanistisch Verbond zijn beschou wingen over de verhouding van we tenschap en geloof in de loop der eeuwen. Bij dc oudste volken, aldus spre ker, treffen wij geen scheiding tus sen geloof en wetenschap aan. De wetenschap is daar de intuïtieve ze kerheid, die niet naar een verkla ring zoekt, doch aan de kosmische verschijnselen een zin verleent, die in direct verband met het menselijk leven staat, kosmologisch is. De natuurwetenschap der middel eeuwse scholastiek wordt geheel dientsbaar gemaakt aan de leerstel lingen van de kerk, zich beroepend op de openbaring. Aan het eind der Middeleeuwen zien wij voor 't eerst een duidelijk conflict tussen geloofsleer en natuur wetenschappelijk onderzoek. Deze strijd zet zich door de eeuwen heen voort, en zelfs thans mag bijvoor beeld op sommige Amerikaanse scholen het Darwinisme nog niet on derwezen worden. Veelal liggen de inzichten van ge loof en wetenschap op verschillende vlakken: men erkent dan eventueel wel de uitkomsten der wetenschap, zonder dat men echter de openba ringskennis daardoor laat beïnvloe den. In de jongste natuurwetenschappe lijke opvattingen breekt het inzicht door, dat het geheel der verschijn selen als harmonie moet worden ge zien. Met ziet niet alles meer in te genstellingen, men ziet het geheel ook niet meer f zoals bijv. in de 19e- eeuwse politiek) als een te allen tij de verstoorbaar evenwicht, doch men heeft het uitermate vruchtbare be grip der complementaire verschijnse len ingevoerd Wellicht biedt de hui dige natuurwetenschap hiermede een zeer belangrijke wegwijzer voor dc samenleving van straks. Want ook met betrekking tot de menselijke sa- menie ving zien wij, ondanks alle chaotische meningsverschillen 'die overigens zo verklaarbaar zijn, waar de ontzaglijke vermeerdering van het zielenaantal op aarde de moei lijkheden uiteraard enorm veel tal rijker maakt), toch steeds duidelijker de erkenning van waarden voor dt gehele mensheid. De moeilijkheden behoeven ons niet te doen wanhopen. Veeleer is het vertrouwen gerecht vaardigd, dat de mogelijkheden voor een harmonische samenleving thans groter zijn dan ooit. Politie te Epe verzoekt opsporing UTRECHT. De groepscom mandant van de rijkspolitie te Epe verzoekt bekend te v/orden ge maakt met de verblijfplaats van Frederik Hermannus Broekhuis, geboren 15 Maart 1925 te Epe en wonende aldaar, die op 6 October van huis is weggegaan. Signale ment: lang 1.70 meter, zwart krul lend haar, vol gezicht, meestal open mond, grote ogen en loopt iets voorover. Gekleed in: licht blauwe werkkiel, 'n soort pilobroek met uitgestukte knieën, hoge zwar te schoenen, blootshoofds, z'n roep naam is Frits. Hij kan noch lezen, noch schrijven en maakt een on nozele indruk. Is in het bezit van een zwartgelakt rijwiel. Hij is bui ten Epe onbekend en vermoedelijk dwalende geraakt Bij aantreffen kan hij vermoedelijk niet eens zeg gen wie hij is of vanwaar hij komt. EERSTE PRIJS VOOR „KEIENTREKKERS" Zondag j.l. nam de AWC „Keien trekkers" deel aan de wandeltoch ten van SVV Amsterdam en Funen tc Amsterdam en behaalde over 44 groepen voor beider dagen de lste prijs met totaal 108 punter- Deze prijs bestaat uit een fraaie beker. EEN VRIEND BLEEK OPLICHTER Een rAjÈri&Sfoorter deed enige tijd geledèft.ibij de politie aangifte dat een .vriénd van hem in Sep tember een itansportfiets van hem had geléënd;. en deze nog steeds niet had terug bezorgd. De Amen- foortse politie plaatste de naa[n van de ontrouwe vriend in het op sporingsregister en dezer dagen slaagde de politie van Zeist er m do schuldige zekere B. uit Amers foort aan te houden. De man heeft reeds een twaalftal veroordelingen achter de rug. De dertiende zal dus spoedig volgen. ONS DAGELIJKS TE VEEL Een wielrijder kwam Zaterdag in de Langestraat te vallen en liep enige bloedige verwondingen aan de km op. De poolitie moest twee burenruzies Zaterdag bemid deling verlenen. Een verpleegster deed Zondag aan het politiebureau aangifte dat een haar tooebehorende koffer uit de hall van het station was ont vreemd, terwijl zij een spoorkaart je nam. Een man deed Zondag aangifte dat uit zijn auto, die hij aan de Utrechtse weg had geparkeerd, een actetas met tekeningen was ont* vréémd. De benadeelde had ziJ° auto niet behoorlijk afgeslooten. De brandweer moest gisteren een biandje blussen, dat was ontstaan in een loods, staande op het wo ningbouw-terrein aan de Zonne- bioemstraat. Er ontstond enige materieele schade. URK. Zondagmiddag werd de politie te Urk uit een der werk kampen in de Noord-Oost-polder bericht, dat er in de nabijheid van Urk brand werd waargenomen. Het bleek, dat een partij stro in bramd geraakt was, die het eigendom was van de directie van de N.-O.-polder.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2