DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Duistere machten overstromen markt met zwarte effecten Conflict in Tsjechoslowakije met RK kerk verscherpt Republikeins ongeduld over verloop RTC Ongelukken op Noordzee luchtverkeer vertraagd r De vrijheid tegemoet Fiscale recherche voelt Nys Maat aan de tand Schmitz krijgt 8l/2 jaar Oplossiug conflict Surinaamse interim-regeling Informateur Moch zoekt naar regering door compromis Aartsbisschop Beran: Pleegt geen verraad Westen veroordeelt O.-Duitse schijn-republiek Voor dubbeltje naar bioscoop 9e Jaargang no. 238 Dinsdag 11 October 1949. Opgericht door de Stichting „Het ?arool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 1 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cenL Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur TJ. DE BOORDER. AMSTERDAM. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroor deelde hedenmorgen de 40-jarige Kriminal Sekretar M. H. W. Schmitz tot een gevangenisstraf voor de tijd van acht jaar en zes maanden met aftrek en bepaalde, dat de zg. jubileumgratie op deze verdachte niet van toepassing zal zijn. In de sententie rekende het Hof het Schmitz zwaar aan. dat hij is opgetreden als leider van het executiepeleton, dat op 10 April 1945 in de Bloemcndaalse duinen Hannie Schaft heeft doodgeschoten. Eveneens zwaar worden hem aan gerekend de mishandelingen, die hij in de gevangenis heeft gepleegd. Veertien dagen geleden eiste de ad vocaat-fiscaal, mr. J. C. Louet Feis- ser, tien jaar gevangenisstraf. PARAMARIBO. De voorzitter van het college van algemeen be stuur van Suriname, de Miranda, heeft medegedeeld, dat de Neder landse regering een voorstel heeft ingediend ter oplossing van het conflict aangaande de Surinaamse interimregeling. De Staten hebben de oplossing aanvaard en daarvan kennis gegeven aan de regering. De oplossing bestaat hierin, dat aan het artikel betreffende het on derwijs een zodanige inhoud is ge geven, dat volledig wordt tegemoet gekomen aan de bezwaren van de Staten. Met behoud van het prin cipe is het ter beoordeling van de Staten of de opleiding van leer krachten voor het bijzonder onder wijs zal worden gelijkgesteld. Op de in dit geval goed te keuren landsverordening is het vernieti gingsrecht van de kroon niet van toepassing. Er zal een nieuw ont werp interimregeling voor Surina me aanhangig gemaakt worden, terwijl de parlementaire afhande ling spoedig zal worden bevorderd. Het voorstel is overgebracht door de vertegenwoordiger van Surina me in Nederland, dr. R. Pos. die Donderdag uit Nederland is aan gekomen. In het zoeklicht BALKAN Hoop voor Griekenland VOOR het einde van deze week moet een door de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties be noemde commissie rapport uitbren gen over de vraag of er een moge lijkheid bestaat, een verzoening tus sen Griekenland en zijn communis tische buren tot stand te brengen. Hoewel er in de meeste delen van de wereld practisch geen bewijs voor een vermindering in de spanning tussen Oost en West te vinden is, schijnt thans een schemering van hoop op de Balkan te gloren. Het feit, dat het Russische bloc zijn steun aan de commissie heeft toege zegd, wordt algemeen beschouwd als een aanwijzing, dat het Kremlin be reid is mede te werken aan een be ëindiging van de gevaarlijke wrij ving aan de Griek se grenzen, die er zoveel toe heeft bijgedragen, Grie kenland in een staat van binnen landse onrust te houden. Het verleden heeft weliswaar reeds te veel teleurstellingen opgeleverd, om geheel zeker van Ruslands goe de bedoelingen te kunnen zijn. Maar er zijn inderdaad verschillende re denen, die er het Kremlin toe zou den kunnen bewegen, zijn Griekse avontuur op te geven. De onverzet telijkheid van Tito heeft de Russen een dringender probleem op de Balkan gegeven en heeft er reeds toe geleid, de strategische positie van hun geallieerden te ondermijnen. In dien Zuid-Slavië en Griekenland zouden besluiten, gemene zaak te maken, zou Albanië volkomen ge ïsoleerd worden en de afgedwongen trouw van Hongarije, Roemenië en Bulgarije aan de Kominform zou in een dergelijk geval wel eens niet al te stevig gefundeerd kunnen blijken te zijn. De zaken zijn in de laatste tijd voor de Griekse guerilla's in mi litair opzicht niet al te best verlopen en Moskou geeft er daarom mis schien de voorkeur aan, de gehele zaak te liquideren, liever dan nieu we risico's te lopen. De hoop. dat de Verenigde Naties dus weer eens een succes zullen boeken, is zeker niet geheel zonder grondslag. De Italiaanse geleerde prof. Luigi Crocco, bekend door zijn on derzoekingen op het gebied der aerpdynamica en raketaandrijving, is benoemd tot docent aan de uni versiteit van Princetown (USA) om daar onderzoekingen te leiden over raketaandrijving. Zacht weer Weersverwachting geldig van Dinsdagavond tot Woensdag avond: Vannacht in het binnenland weinig wind en op enkele plaatsen nevel of mist. Overi gens tamelijk veel bewolking met hier en daar enige lichte regen of motregen en meest matige wind tussen zuid-oost en zuid-west. Voornamelijk in de nacht en ochtend iets zachter. 12 Oct.; Zon op 6.58, onder 17.54* Maan op 19.47, onder 13.09. (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. De heer Nys Maat in Sliedrecht dryft naast een regu liere zaak in melk een illegale, maar blijkbaar lucratiever handel in zwarte effecten. Deswege is hy dezer dagen voor de tweede maal in één week op gepakt en anders dan de eerste keer heeft men hem nu maar een eenvou dig logies in het schuurtje aangeboden. Daar zit hij nu vast wat in te zitten, hetgeen hem nuttig kan zijn. want hij heeft nog enkele maandjes te goed aan enige veroordelingen, die echter met zijn grote financiële transacties weinig hebben uit te staan. En in de tyd van zijn voorarrest wordt hij nu eens stevig aan de tand gevoeld omtrent de. blijkbaar niet op te drogen bron van Amerikaanse effecten, waaruit de heer Maat by tonnen schijnt tc kunnen putten. Een dag of twaalf geleden werd de heer Maat gepakt ten kantore van de kantonrechter, die juist bezig was hem enige weken gast vrijheid aan tc praten, omdat Nijs niet geheel nuchter achter het stuur had gezeten. In dat uur van afrekenen toonde plotseling ook de Haagse fiscale recherche een diepgaande belangstelling voor deze heer, als gevolg van confidenties, welke een juist gepakt Haags bankemployé had gedaan. Deze bankbediende deed ook nog enige zaken voor zichzelf in zwarte Amerikaantjes en juist toen hy er weer enige naar een perceel in de Zout manstraat bracht, werd hij gegrepen. Toen kwam Nys Maat voor de eerste maal als grossier in dat artikel op de proppen. gunstiger zijn geworden. Misschien ook raken hun andere middelen een een weinig uitgeput. Hoe dan ook. er wordt in deze dagen een levendige handel in deze stukken gedreven Tegen zachte, doch niet temin langzaam oplopende prijzen. En dat geeft te denken. Vermogens, in de oorlog bij elkaar gecollaboreerd Men heeft Maat bij die gelegen- heid slechts een dagje vastgehou den. zodat het „bedrijf" niet be hoefde te stagneren. Maar het was toch niet meer de oude Nijs, die de zaken hervatte. Want nog geen week later liep zijn effectenzaakje voor de twetfde maal stuk. nu op de activiteit van de Roterdamse fiscale speurders. Vorige week Donderdag had Maat een flinke portefeuille wij menen ter waar. de van een ton bij een Dor- drechts zakenman achter gelaten Ook de Dordtenaar werd echter gesnapt, zodat Nijs Maat opnieuw tegen de lamp liet lopen. Toen de rechercheurs bij Nijs hun opwach ting maakten, toonde deze zich niet geheel op hun komst voorbe reid. Snellekens wierp hij even twintig ponden sterling in de goot steen, alvorens te pogen via de achterdeur nog een straatje om te gaan. Maar dan moet ge die spij kerharde rechercheurs kennen 1 Die zitten nu al een week lang iedere dag met Nijs aan een tafel om uit te vinden, uit welke bron Nijs placht te drinken. Want dit staat toch wel vast: Nijs zelf is maar een kleine gelukzoeker; een schakel in de keten. De stukken, die hij verkoopt komen van ande ren: hij zelf is onbemiddeld en slechts de ruime provisie is voor hem van belang. Herleefde hoop Ergens achter Nijs gaat weer een van die vele schatt enschuil, welke in de oorlog bij elkaar zijn gecol laboreerd. Lange tijd zijn ze door L'eftinck's krachtige maatregelen geheel buiten spel gezet. Maar blijkbaar beginnen de heren, die rustig hun tijd hebben afgewacht, nu het gevoel te krijgen, dat zo veel jaren na de oorlog de kansen voor ondergedoken effecten wat Kok van de „Noordam" spoorloos CARTMOUTH. De „Noor. dam" van de Holland-Amerikaüjn heeft radiotelegrafisch verzocht nasporingen te doen naar een kok, die sinds Zaterdagavond vermist wordt toen het schip het Kanaal naderde. Zondag hebben schepen op de Noordzee en het Kanaal zonder succes uitgekeken naar de vermis te kok. De „Noordam" vertrok uit Rotterdam en is thans op weg van Southampton naar New Tferk. De familie van de kok is gewaar schuwd. Truman vraagt dollars voor militaire bijstand WASHINGTON. President Tru man heeft Maandag het Amerikaan- se congres om 1.314.010.000 dollar verzocht om de wet tot militaire hulpverlening aan bevriende landen, die door het congres is aangenomen, ten uitvoer te leggen. Truman vroeg om toewijzing van 814.010.000 dollar en machtiging om contracten ter waarde van 500 mil- lioen dollar aan te gaan. Joegoslavië heeft een concen tratiekamp ingericht voor anti- Titocommunisten op het eilandje Golli in de Adriatische Zee. - Nee toch.Heus Het Engelse communistische blad „Daily Worker" stelt vast, dat .zwemmende zeeleeuwen voortaan niet meer als nieuws beschouwd zullen worden". ,Jn- dien iemand een zeeleeuw zou trainen om Het Kanaal over te vliegen, zou dat vermeldenswaard zijn," aldus het blad. Voor 8 mark kan elke nazi het merkteken van zijn slecht ver leden, de bloedgroep-tatoeëring, laten verwijderen En dat het niet in het geheim behoeft te gebeu ren, blijkt uit een advertentie in de Duitse bladen, waarin boven dien gegarandeerd wordt, dat de verwijdering geschiedt, zonder litteken na te laten. De Ierse setter Tim in Phila delphia heeft het bij zijn baas volkomen verbruid. Het beest gaf geen kik, toen een inbreker rijn slag sloeg, maar scheurde de poli tic-agent, die een onderzoek kwam instellen, de kleren van het lijf. Het luxueuze Hotel Montgo mery in Karlovy Vary (vroe ger Karlsbad) is van naam ver anderd en heet thans Hotel Paul Robeson. Daarmee nog niet te vreden hebben de gemeentelijke autoriteiten van die plaats het hotel Wilson omgedoopt in Hotel Kaukasus en het Hotel Atlantic in Hotel Donbas. Enige tijd gele den is de Eisenhowerstraat al om gedoopt in Georgi-Dimitroff- straat. Mijnarbeiders eisen „Nederlanders moeten zich beperken tot beginselen, detaillering komt later JULES MOCH Uitslag ..Zonnestraal"- loterij De drie hoofdprijzen van de „ZonnestraaT'-loterij, bestaande uit voorwerpen, aan te kopen in over leg met de winnaars, resp. ter waarde van f 5000.f 2000.en f 500,zijn gevallen op de num mers 218965. 220199 en 5461. De volledige trekkingslijst is verkrijg baar bij het bureau van „Zonne straal", Herengracht 386 te Am sterdam loonsverhoging PARIJS. De grootste moeilijk heid, die Jules Moch, de Franse kabinetsformateur ondervindt bij zijn besprekingen voor een nieuwe regering, is de kwestie van lonen en prijzen, waarover het thans de missionaire kabinet gestruikeld is. Welingelichte kringen geloven echter, dat Moch een plan voor een tijdelijke remedie ter tegemoet koming aan de eisen der vakver bonden heeft. Volgens dit plan zouden alle lage lonen voor de maand October al leen tot 15.000 francs verhoogd worden hangende een definitieve regeling van de eisen tot loonsver hoging. Voorts zou het parlement snel een wetsontwerp tot herstel van de vrije onderhandelingen tus sen ondernemers en vakverbonden over collectieve arbeidscontracten betreffende werktijden en arbeids- condities moeten aannemen en zou den de prijzen van noodzakelijke producten als steenkool, olie. boter en wijn moeten worden verlaagd. Tot dusverre heeft Moch met de meeste maar nog niet met alle in dc regering-Queuille vertegenwoor digde partijen overeenstemming bereikt over de loonpolitiek. Inmiddels is het in Frankrijk hier en daar tot stakingen geko men. In de Noord-Franse steen kolenmijnen leggen enkele duizen den arbeiders het werk neer. Zij eisen loonsverhoging in verband met de devaluatie. DEN HAAG. „Er bestaat volle dige overeenstemming tussen de op vattingen van de Republikeinse de legatie in Den Haag cn de Repu blikeinse regering in Djokja. Dit is de conclusie waartoe ik gekomen ben na contacten met de leiders der delegatie alhier", aldus verklaarde de Republikeinse minister van voor lichting, Sjamsuddin tegenover de speciale correspondent van het ANP. De heer Sjamsuddin is, naar Den Haag gekomen om de Republikeinse delegatie inlichtingen te verschaffen over de situatie in de Republiek. Bij zijn gesprekken met de Republikein se leiders bleek, zo deelde hij mede, dat in Djokja en in Den Haag een stemmig de mening heerste, dat de conferentie alhier binnen de gestelde tijd moest worden beëindigd. Een Republikeinse woordvoerder ver klaarde in aansluiting hiermede, dat het als vaststaand moet worden aan genomen dat de Indonesische leiders in ieder geval nog deze maand naar Djokja zullen terugkeren. Sjamsuddin verklaarde verder, dat de RTC spoedig tot een goed einde kan komen indien de Neder landers zich weten te beperken tot de beginselen cn dc nadere detaille ring overlaten aan de toekomst. „In dien er een basis van vertrouwen is tussen de twee partijen dan is het geen risico de uitwerking uit te stel len tot na de souvereiniteitsover- dracht. Eenstemmigheid over het Unie-Statuut en het charter van de souvereiniteitsoverdracht kan gemakkelijk in veertien dagen bereikt worden, zodat men zich kan houden aan de in de aan vang gestelde tijdslimiet." Wat de personen betreft, die tij dens de strijd op Java en Sumatra krijgsgevangen zijn gemaakt, verne men wy uit Batavia, dat in de eerste twee maanden na het van kracht worden van de overeenkomst lot staken van het vuren de Nederlan- PRAAG. „Instemming met het wetsontwerp, dat de Tsjechoslo- waakse regering de macht geeft kerkfunctionarissen aan te stellen en te ontslaan en dat de staat het recht in handen legt zich met de salariëring hunner te bemoeien, is verraad aan de zaak van Christus cn de Heilige Kerk", aldus een verklaring, die van de ondergrondse inlichtingendienst van de R.K. kerk in Tsjechoslowakije is uitgegaan. In deze waarschu wing. die afkomstig zou zijn van aartsbisschop Beran, wordt gewezen op een aantal rooms-katholieke functionarissen, die onder pressie hun hand tekening zouden hebben gezet onder een verklaring waarin zij zich accoord verklaren met de regeringspolitiek. De verklaring van de aartsbis schop vervolgt: „U heeft mij beloofd en u heeft verklaard, dat u zich niet door een Judas-penning zult laten omkopen. „Kunstmatige schepping zonder wettige basis" FRANKFORT. Dp hofre com- missarissen van West Duitsland van de V.S.. Engeland en Frankryk heb ben de nieuwe republiek in de Rus sische zone van Duitsland ge brandmerkt als een kunstmatige schepping zonder enige wettige ba sis". Zij zeiden, dat deze zogenaamde regering geen enkel recht bezit Oost-Duitsland te vertegenwoordi gen. „Nog minder heeft zy recht uit naam van geheel Duitsland te spreken". De commissarissen zeiden verder, dat het uitstellen van de verkiezin gen met een jaar in Oost-Duitsland natuurlijk gedaan is om te verzeke ren dat de verkiezingen wanneer zij gehouden worden, hetzelfde patroon volgen als in de andere sa tellietstaten. gebeurtenissen die in het Oosten hebben plaats gevonden, zullen de houding van de Weste lijke mogendheden niet wijzigen". Ten slotte verklaarden zij: „Het volk van de Westelijke sec toren van Berlijn kan er verzekerd van zijn, dat de geallieerde mo gendheden zullen voortgaan hun missie te vervullen en dat. evenals in het verleden, stappen genomen zullen worden, in samenwerking met de federale regering, om de inwoners van Berlijn een leven van politieke en economische vrijheid te verzekeren". Met betrekking tot de West Duitse staat werd eveneens Maan dag in Londen medegedeeld, dat de grote Westelijke mogendheden van plan zijn West Duitsland toe te la ten in bepaalde gespecialiseerde in ternationale en U.N.O. organen. Een Amerikaans-Brits-Franse werk- commissie in Washington onder zoekt welke lichamen voor de Duitsers opengesteld zouden kun nen worden. Hieronder zouden vallen, de in ternationale unie voor telexverbin dingen. de W.H.O.. de UN.E.S.C.O. en de wereldpostunie. Ik vertrouw erop. dat u uw beloften gestand zult blijven," aldus de waar schuwing. De aartsbisschop verklaart, dat de kerk het gehele wetsontwerp moet afwijzen als „tegen de kerk, anti sociaal en onrechtvaardig". „Het is een erekwestie, dat geen der geestelijken hun protest zullen her roepen, zelfs niet voor de prachtig ste materiële voordelen." „Niemand moet kunnen zeggen dat de priesters hun heldhaftige standvastigheid tegen de bedreigin gen en overredingen van de gehoor zame dienaars van het communisme, die de kerk en de priesters aan de belangen van de totalitaire staat wil len onderwerpen, hebben laten va ren." In de verklaring van de katho lieke inlichtingendienst wordt voorts gezegd, dat opnieuw veertig dekens en vicarissen zyn gearresteerd, van wie later enkele vicarissen zijn vrij gelaten. Byna alle vicarissen van de Tsjechoslowaakse diocesen zouden thans in arrest zijn. In tegenstelling tot de rooms- katholieken hebben de orthodox katholieken, wier patriarch zetelt in Moskou, zich accoord verklaard met de voorgenomen regeringspolitiek. Deze kerk heeft in Tsjechoslowa kije slechts geringe aanhang. Het Tsjechische hoofd ervan, Cestimir Kracmar, verklaarde zich dankbaar voor de financiële steun, die de staat de kerk wil verlenen, en voegde er aan toe, dat hierdoor kan worden gestreden tegen „imperialistische oorlogshitsers, die tegen de wet ten strijde trekken onder het mom van verknochtheid aan godsdienstvrij heid." De arrestaties in Tsjechoslowa kije duren inmiddels nog steeds voort, zij het ook, dat de campagne niet meer zo intensief wordt gevoerd. ders 2.500 Indonesische krijgs- en politieke gevangenen in vrijheid hebben gesteld. De Republikeinen konden in ver band met communicatiemoeilijkhe den slechts een klein aantal gevan genen de vrijheid hergeven. Het to taal aantal gevangenen, dat door de Republikeinen wordt vastgehouden, bovendien kleiner dan dat aan Nederlandse zijde. Het aantal gevangenen, dat nog steeds wordt vastgehouden, is niet bekend gemaakt, maar men neemt aan, dat dit enkele duizenden be draagt. HET POLITIEKE GEHARRE WAR in België rondom dc ko ningskwestie verhindert koning Leopold cn zijn echtgenote, prin ses Liliana de Rcthy niet, rcgcl- matig hun liefste sport, golf, te beoefenen. Op het ogenglik ver toeft dc koninklijke jamilic in Como om daar deel te nemen aan het open golfkampioenschap van de Villa d'Este Club. Dc foto toont: de koning cn de koningin aan de lunch op het terras van het clubgebouw. Hun gasten zijn twee Britse golfspelcrs. Over melkstandaardisatie op Gocree-Overflakkee nog niet beslist DEN HAAG. In antwoord op schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid Den Hartog in zake invoering van de melkstandaardi satie op Goeree-Overflakkce en in Zeeland, heeft minister Mansholt geantwoord, dat hij zijn houding zal bepalen als hem een voorstel tot invoering zal zijn voorgelegd en hij kennis heeft kunnen nemen van de daarvoor aangevoerde mo tieven. MIST: MOOI MAAR GEVAARLIJK Tornado's en regen eisen doden en gewonden in Verenigde staten Niet overal in dc wereld heerst hetzelfde fraaie, rustige najaarsweer als by ons. Op sommige plaatsen van de Verenigde Staten hebben de elementen danig huisgehouden en sommige streken van dat land werden geteisterd door tornado's, die doden cn gewonden eisten cn soms vergezeld gingen van zulke hevige slagregens, dat in Kansas een spoortrein derail leerde, doordat dc rails volkomen waren ondermynd. Ook in onze omgeving echter, waar géén stormen woedden, zijn onge lukken voorgevallen. Dc dichte mist, die iedere morgen in dichte sluiers over ons land heeft gehangen, een grijze deken over onze grote rivie ren heeft gespreid en huizen, wei landen cn vaarten in een ondoor zichtig waas heeft gehuld, heeft niet alleen een prachtig herfstschouwspc-1 veroorzaakt, maar ook zijn scha duwzijden. Dat bleek niet alleen tijdens het afgelopen weekeinde, toen de ..Zui derkruis" aan de mond van de Nieu we Waterweg werd opgehouden, maar ook gisteren, toen ter hoogte van Spurn Head (Yorkshire) een Deense vissersboot op een zandbank liep en zonk. Het vaartuig was van de westkust van Jutland onderweg naar Grimsby en had een bemanning van vier koppen aan boord, die on middellijk een jol streek. Toen dit bootje na twee uur kapseisde, wisten twee Denen na ongeveer tien minu ten zwemmen de kust te bereiken. Hun beide kameraden hadden zich ENIGE KILOME TERS ten Noor den van Helm- stedt, waar de Britse en de Rus sische zones aan elkaar grenzen, bevindt zich een plaatsje, dat geen naam draagt, om dat er feitelijk geen mensen wo nen. Toch is het er altijd druk, om dat talloze vluch telingen uit de Oostelijke zone op hun weg naar verschillende plaatsen in de Westelijke zone er hun eerste rust in vrijheid vinden, na vermoeiende en schier hopeloze pogingen om. dc grens te over schrijden. Hoe groot het aantal mensen is, dat dagelijks de vrijheid zoekt, is niet bekend, omdat lang niet alle xduchtelingen zich bij de Westerse militaire autoriteiten melden. Be trouwbare schattingen spreken echter van enige honderden men sen per dag. Deze massavlucht werpt wel een bijzonder schril licht op de situatie in de door de aan de jol vastgeklemd. Een red dingsboot, die hen ging zoeken dool de vier uren in de dichte nevel rond en trof toen de jol zonder dc beide Denen aan Men neemt aan, dat de mannen verdronken zijn. De dichte mist was voorts de oor zaak van een aanvaring ter hoogte van Cromer aan de kust van Norfolk, waar een Panamees en een Engels schip op elkaar liepen. Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor. Het Britse schip kreeg vaverij. In dc Verenigde Staten, waar het niet overal stormde cn regende cn New York bijvoorbeeld prachtig weer beleefde, zijn óók ongevallen gebeurd tengevolge van mist. In Co- larado verdwaa lde een vliegtuig, dat tenslotte tegen een heuvel vloog. Drie inzittenden werden daarbij ge dood Het aantal slachtoffers van storm cn regen was veel groter. De treinontsporing in Kansas vroeg vier doden en vijftig gewonden. In de gro te vlakten van het Midden Westen werd één persoon door windvlagen gedood en werden vier anderen hier door gewond. Ook in Zuid-Italië heeft slecht weer geheerst. Door regen en hagel stormen zijn vier mensen om het le ven gekomen. In het gebied van Cistenino 3hcbben overstromingen grote schade aangericht aan gebou wen cn aan de oogst. In West-Europa heeft de mist ver traging veroorzaakt in het luchtver keer. Gouwenaren: GOUDA. De directie van de drie Goudse bioscopen hebben Maandagavond door middel van vrijwel huis aan huis bezorgde strooibiljetten de bevolking van Gouda kond gedaan, dat zij liet voornemen hebben, om op Woens dag a.s. een voorstelling van de film „Een Koninkrijk voor een Huis" te geven. Voor deze voorstel ling is alleen plaatsbespreking nodig. Een toegangsprijs wordt niet geheven. De Goudse burgemeester mr. dr. K. F. O. James verheugde er zich over. dat het Goudse bioscoop-dra ma tot een klucht was geworden. Hij verheugde er zich voorts over, dat de „noodlijdende" bioscopen in Gouda blijkbaar goed bij kas zijn. Hij zal volgaarne zijn toestemming geven tot het geven van gratis filmvoorstellingen, wanneer de ver ordeningen zich daar niet tegen verzetten. communisten beheerste Oostelijke zone. Op de hierbij afgedrukte, unieke foto ziet men enige vluchtelingen zich ijlings begeven naar de plaats, welke als overgangspunt dient, hun weinige bezittingen met zich voe- 'rend. De Amerikaanse ambassade heeft bij het Tsjechische ministe rie van buitenlandse zaken „scherp geprotesteerd" omdat een 26-jarige Amerikaanse student vijf dagen in Slowakije gevangen werd gezet on der verdenking van spionnage.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1