Amersfoort gaat tol binnenkort over flatbouw Dr J. F. B. van Hasselt is overleden Enquête onder bevolking over het voor en tegen van flats Noteert y eveo Vijftig jaar bij v. Gend en Loos „Kerk en Wereld" richt zich tot buitenkerkelijken Rijwielstalling op Birkhoven 2 Dinsdag 11 October 1949 (Van een onzer verslaggevers) Het uitbreidingsplan van de gemeente Amersfoort heeft de laatste tijd nogal wat pennen en tongen in beweging gebracht. Er waren mensen, die de loftrompet over het plan staken, ter wijl anderen hun gevoelens van afkeuring niet verzwegen. Deze storm van publieke verontwaardiging en goedkeuring is thans geluwd, nu de raad het plan met grote meerderheid goedkeur- mulUK ,,„u de. De burger, die denkt dat hiermede met de uitvoering van ken opge(iaan. De flats voor ouden het uitbreidingsplan voor de binnenstad kan worden begonnen, van dagen zijn in Denemarken zeer komt bedrogen uit. Tal van onderdelen moeten nog worden uitgewerkt en verscheidene problemen vragen om een oplos sing. Op de tekenkamer van de gemeente blijft men inmiddels niet bij de pakken neerzitten, energiek heeft men het nieuwe werk: de uitwerking van het uitbreidingsplan, aangevat. Ern stig maakt men studie van verscheidene problemen, waarvan de woning- en flatbouw wel dc belangrijkste mogen worden genoemd. Wethouder J. Koopman en stadsarchitect maakten studiereis naar Denemarken van het publiek kon de heer Koop man ons helaas niets vertellen... VOOR OUDEN VAN DAGEN De flatbouw in Denemarken strekt zich voorts nog uit tot flats voor ouden van dagen. In Aarhus en Ko penhagen zag de heer Koopman vele comfortabel ingerichte flats voor ouden van dagen. „Het is niet alleen een genot kinderen tevreden te zien spelen, maar het is ook fijn ouden van dagen te zien, die van een kom- mervrije en rustige oude dag genieten", zei de heer Koopman. Deze indruk had hij in Denemar- De wethouder van openbare wer ken. volkshuisvesting en sociale za ken, de heer J. Koopman die 7.0 nauw bij de uitwerking en uitvoe ring van het uitbreidingsplan is be trokken verdiept zich reeds lange tijd in de problemen, die verband houden met de bouw van woningen en flats. Zijn vacantie maakte de heer Koopman zelfs dienstbaar aan dit onderwerp. Veertien dagen ver bleef de Amersfoortse wethouder in Denemarken en bestudeerde daar de methode, die de Denen bij de woningbouw en in bijzonder de flat bouw. volgen. Hij liet zich door stedebouwkundigen \oorlichten en stelde zich persoonlijk op de hoogte van dc voorzieningen die men in Denemarken op dit gebied treft. De heer Koopman deed in dit Scandina-1 vische land belangrijke ervaringen j op, die ook aan een oplossing van het woningbouwprobleem in onze stad dienstbaar kunnen worden ge maakt. „Mijn eerste indruk, die ik van Denemarken heb overgehouden, is, dat in dit land bijna alle mensen hoger wonen dan wij", vertelde wet houder Koopman ons dezer dagen. „Zelfs in de kleinste stadjes van nog geen 10.000 Inwoners woont de be volking in fraaie, hoge flats". Hoe wel een opinie-onderzoek in Dene marken heeft uitgewezen, dat de Deen liever wenst te wonen in een eensgezinswoning, wordt het beeld van nagenoeg alle steden in Dene marken beheerst door hoge flats. Ook in Denemarken worstelt men met verscheidene problemen, ver telde de heer Koopman ons voorts. Reeds enige tijd streeft men naar een oplossing van het probleem der grote huurverschillen tussen oude en nieuwe flats. Voor nieuwe flats, die dezelfde accomodatie bieden als de oude, moet men veel hogere hu ren betalen. Deels is de huurder zelf verantwoordelijk voor deze stij ging van de huurprijs. De Deen stelt namelijk zeer hoge eisen aan de in richting van zijn huis. Het is geen uitzondering, vertelde de heer Koop man ons, wanneer men in Denemar ken 20°^ van 't inkomen moet reser veren voor huur. VOOR 'T KIND Over de flatbouw in Deneraarken, was de heer Koopman zeer voldaan. Het beeld van een der straten in Aarhus in Denemarken wordt be heerst door het hoge flatgebouw van de Deense Oliemaatschappij „Op dit gebied kunnen wy veel van de Denen leren", vertelde hij. De Denen besteden veel meer aandacht aan het kind. By elke flat is een speelplaats voor de kinderen en in tal van parken is er rekening mee gehouden dat, wanneer moeder op een bankje wil uitrusten, er voor de kinderen voldoende speelgclegenhcid moet zvn. Het jonge volkje kan dan in het gras ravotten, in het zand spelen of in het water dartelen. Voorts zijn er in de grote en klei ne steden nog een groot aantal geor ganiseerde speeltuinen. Deze bijzon dere aandacht voor de kinderen maakt het mogelijk dat in het land ruimer kan worden gebouwd en niet binnen de enge, dichte kringen, zoals wij die kennen. Doordat de Deense bevolking zich niet zo snel heeft uitgebreid als de Nederlandse, is de woningnood in het land van Andersen niet zo groot als bij ons. Daardoor zijn waarschijn lijk de door de regering gestelde voorschriften niet zo streng, hoewel men ook in Denemarken toestem ming nodig heeft, wanneer men een huis wenst te verhuren. Wanneer men toestemming tot verhuur geeft, practisch en ruim (huiskamer van 4 bij 5 meter, keuken, kleine slaapnis, radio, warm water en centrale ver warming) ingericht. De huisvesting en het staatspensioen is sedert tien tallen jaren in Denemarken zo goed dat de oudjes inderdaad van een on bezorgde levensavond kunnen ge nieten. Ook in stedebouwkundig opzich kunnen wij ons op menig gebied aar de Denen spiegelen, zo ging de hee Koopman verder. „De Denen zijn m grote levenskunstenaars. Elk moe plekje in een stad wordt door her uitgebuit en herschapen in bijv. er- mooi zitje", zei hij. Op de meest wil lekeurige plaatsen wordt het stads beeld verfraaid door aardige beton nen potten met bloemen. De parken zijn daarenboven uitstekend en vaak fraai verzorgd. In de scholen wordt in twee ploe gen les gegeven en scholen met 1500 leerlingen zijn daarom geen uitzon deringen. De stedebouwkundigen zijn tot de conclusie gekomen dat de schoolgemeenschappen te groot zijn en plannen worden beraamd tot klei nere schooltypen te geraken. „Wat mij voorts is opgevallen", zo ging de heer Koopman voort, „is dat 't gemeentehuis in de Deense steden in belangrijke mate in het culturele leven van de bevolking is opgeno men. In de raadhuizen van de Deense gemeenten is veelal een zaal. waarin concerten en andere voorstellingen 1 worden gegeven. Het is een vorm waaraan wij nog moeten wennen, maar het verdient evenwel aanbe veling, pogingen te ondernemen, om ook in Amersfoort tot een dergelij ke vorm te geraken", zeide de heer Koopman. Hij onderstreepte hierme de de suggestie, die de heer ir. A. Groothoff naar aanleiding van het uitbreidingsplan voor de stadskern in ons blad van 6 Augustus j.l. gaf. Het blijkt dus, dat niet alleen in de Verenigde Staten van Noord Ame rika. zoals de heer Groothoff schreef, deze vorm wordt toegepast, maar dat ook In Denemarken het combineren van gemeentciyke dien sten en cultureel centrum voortref- feiyk biykt te functionneren. Mis schien een voorbeeld dat In onze stad navolging zal mogen vinden! OOK HIER FLATBOUW Wat de planning betreft, had de heer Koopman de indruk dat wij in onze stad de Denen vóór zijn. Dit is waarschijnlijk een gevolg van het feit dat de noodzaak in Denemarken niet zo groot is, vertelde de heer Koopman. Onze stad groeit sneller, de problemen zijn dus groter en men is spoediger geneigd deze weten schappelijk te gaan bekijken. Tenslotte stelden wij de de heer Koopman de vraag, of hij na zijn bezoek aan Denemarken in zijn over tuiging was gesterkt dat ook in Amersfoort de flatbouw moet wor den toegepast. Zijn antwoord formu leerde hij aldus: „De snel groeiende bevolking van onze stad zal ons dwingen in de nabije toekomst ho ger te gaan bouwen. Ik ben er van overtuigd, dat onze bevolking en dat is typisch Nederlands liever niet ln flats wenst te wonen. Wij zullen daarom alles moeten doen om het wonen in een flat comfortabel te maken. Met de investeringen is zo veel kapitaal gemoeid, dat de ge meente verplicht is de zekerheid te hebben, dat er niet op een foutieve wijze wordt geïnvesteerd. EEN ENQUETE Daarom acht ik het wenselijk vóór wjj tot flatbouw op grotere schaal ko men om onder de Amersfoortse be volking een enquête te houden, óf on der dat deel van dc bevolking, dat in aanmerking komt een flat te bewo nen. Wat de uitslag van een eventuele enquête zal zUn, durven wy niet veronderstellen. Eén indruk hielden wy van het onderhoud met wethou der Koopman over; in Amersfoort moéten flats komen, wil men een niet al te grote stad kweken. Wan neer de laagbouw zou worden voort gezet, zou Amersfoort binnen afzien- Nog een vorm van hoogbouw in de tweede stad van Denemarken, Aar hus. Op de voorgrond het hyper moderne, zes verdiepingen hoge raadhuis van Aarhus spelen verscheidene factoren een rol. Zo zal men aan een klein gezin geen groot huis geven en een groot ge zin geen klein huis. Het aantal ka mers dat wordt afgestaan wordt be paald naar de gezinsgrootte. Ook in Denemarken is een huisvestings bureau belast met de verdeling der woonruimte. Bijzonder populair is dit bureau niet bij de bevolking, ver telde de heer Koopman. Men stelt echter regelmatig pogingen in het werk om het bureau aan populairi- teit te laten winnen. Om de bevol king meer begrip bij te brengen om trent de moeilijkheden die zich op huisvestingsgebied voordoen, heeft het gemeentebestuur van Aarhus (de tweede stad van Denemarken) een film laten vervaardigen, die de omvangrijke werkzaamheden van het plaatselijke huisvestingsbureau in beeld brengt. In de film wordt niet alleen de ambtenaar in zijn werk getoond, maar ook de inrich ting van grote gebouwen tot nood- woonflats. De heer Koopman werd tijdens zijn bezoek aan Aarhus in de gelegenheid gesteld deze film te aanschouwen. Hij maakte toen ken nis met de uitermate slechte woning toestanden. die ook in Denemarken heersen. In een van de nood-flats was bijv. voor vijf families slechts één kraan aanwezig. „Als dit de slechtste woongelegenheid is, die uw land biedt, wil ik met u ruilen", zei de heer Koopman tot een van zijn collega's in Aarhus, waarop deze hem antwoordde, dat dit geval in derdaad een uitzondering was. De „woningbureau-film" wordt door het gemeentebestuur van Aar hus tijdens verenigingsbijeenkom sten en clubs vertoond en mag wel 20—5 45 uur. Maandag en Vrijdag 1 een bijzonder populaire wijze van 70 uur. Uitlening van 1112.30 u. voorlichting heten. Over de reacties GRAND THEATRE: „The Window", 18 jaar. Dagelijks: 2.30, 6.45 en 9 uur. Donderdag. 13 Oct. aanvang 8.30 uur, V.V.V.-avond met toneel stuk van „De Keitjes". (Ie avondvoorstelling 6.15 uur). CITY THEATER: „Jamaica Inn", 18 jaar. Dagelijks :2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: „Vlie gende Forten". Dagelijks: 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER. SOESTDIJK: „De nieuwe avonturen van Don Juan", 14 jaar. Dagelijks 2.30 en 8 uur. 11 en 12 OCTOBER, Vriendschaps- trein, Smallepad 12.3017.30 uur en 1922 uur. 12 OCTOBER, Amicitia, 2.30 uur, Kindermatinee. 13 OCTOBER, PUEM-keuken, de monstratiemiddag Vrouwen Electriciteitsvereniging. 14 OCTOBER. Amicitia, 20.00 uur, 't Nut, Voordracht Louis Sind- berg. 15 OCTOBER: Amicitia, 20.00 uur VRA-revue van Henk Dries- sen. Markthal: 20.00 uur Wiener Sangerknaben. KAB-gebouw: „De Vrienden kring" met „De reclame-truc". Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur; Uitlening voor kin deren: Woensdag- en Zaterdagmid dag van 2.304.30 uur; Leeszaal dagelijks van 1012.30 en 2-5 uur: bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—10 uur. R.K. Openbare Leeszaal, Wyers- straat 2 Geopend van 101 uur en DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 211. Als Jan Robertsz zich heeft geschoren en gekleed gaat hij naar de hut van Van der Deckcn en hij deelt hem mede, dat de „Hol. lander" nu koers heeft gezet naar het eiland waar de Hugenoten aan land zijn gezet. „Wilt ge de rol van de barmhar tige Samatritaan spe len?" vraagt Van der Decken spottend; „wat mij aangaat, kunt ge handelen naar goeddun ken, maar vergeet niet, dat dit schip vervloekt is en moet blijven va ren tot de jongste dag. Trouwens, hoe zult ge uw doel willen berei ken? Hooft ge het gekerm niet in het ruim?" Jan Robertsz luistert verschrikt. Ja, Van der Decken heeft gelijk. Wat is er gebeurd? Snel stelt hij een onderzoek in. Ach, de dronkaards' sen de vaten bekneld geraakt en doodgedrukt in het ruim hebben de vaten losgetrokken en Anderen liggen daar zwaar gewond luid tt nu is de lading gaan werken. Velen zijn tus-l schreeuwen om hulp. Amersfoorter, die naam verwierf op chemisch historisch en kerkelijk gebied Het slachtoffer van de ontploffing in de Chemische fabriek aan de Drentsestraat, de 72-Jarige directeur van deze fabriek, dr. J. F. B. van Hasselt, is in de afgelopen nacht om half drie ten gevolge van de opgelopen verwondingen ln het ziekenhuis „De Lichtenberg" overleden- Dr. J. F. B. van Hasselt werd op 17 Augustus 1877 te Rotterdam geboren, Hy bezocht de H.B.S. te Zutphen, studeerde van 1895 tot 1900 te Delft en promoveerde cum laude in 1910 met het proefschrift „bydrage tot dc kennis der constl. tutie Bixine". Van zyn hand verschenen in de loop der jaren verscheidene artikelen In chemische vakbladen. Aandachtig luisteren de bezoe kers van de Inter Geallieerde Vriendschapstrein naar het re laas over 't verzet van de spoor wegmannen tegen de Duitsers. Snip en Snap naar Amersfoort Na een reeks opvoeringen van de nieuwe Snip en Snap Revue „Tap toe" in verschillende steden van ons land geeft René Sleeswijk's Neder landse Revue vanaf Vrijdag 14 Octo ber a.s. t.m. Donderdag 20 Oct. enige opvoeringen van deze revue in Grand Theater te Amersfoort. Behalve Willy Walden en Piet Muyselaar werken mede: Hetty Ber ger, Jean Smits, Elis Ruhrup, Aase Rasmussen, het danspaar Angela en Anthony, „The 4 Rhythm Aces (BBC' Vocaal Quartet), „The Rodney Bro thers". (De dansende dwazen) de 12 Dancing Lovelies en Bill Stan ford's Revue-orkest. Van de finales noemen wij speciaal „South America", „Roulette", en „Taptoe". Ook bevat deze revue weer enige pantomimes zoals: „Kom je ook bij de Marine" en ,,'t Schoen lapperspothuis". In tal van komische scènes, w.o. „Dc Zondagvergunning", ,,'n Grap in de nacht" en „De straat zangers" krijgen Walden en Muyse laar volop gelegenheid hun komische en karakteristieke gaven te ont plooien. Konijnententoonstelling De Amersfoortse Kleinveefokkers- Vereniging organiseert op 25, 26 en 27 November haar jaarlijkse tentoon stelling voor pluimvee en konijnen in de Markthal. Dit jaar werken o.a. het gewest Utrecht van de NKB en de speciaal- clubs, t.w. de chinchilla, marter thu- ringer en voskonijnenclub alsmede de hangoorfokkersclub mede. bare tyd een enorme afmeting kry- gen, terwyi bovendien zuinig moet worden omgesprongen met de schaarse grond. De practische inrich ting van de flats biyft voorlopig dus nog een punt van bestudering. Wy slaan de spyker naar onze mening niet ver mis. wanneer wy beweren dat de indrukken die wethouder Koopman, en met hem de stadsarchi tect, de heer D. Zuiderhoek die eveneens onlangs een studiereis naar Denemarken maakte met de heren W. Klijnstra, W. Heilijgcrs en J. Rooymans in Denemarken opde den. een belangrijke büdrage zullen leveren in dc totstandkoming van het eerste flatgebouw in Amersfoort. Zal 1950 het jaar zyn, dat de eerste steen voor dit monumentale gebouw zal worden gelegd? En zal het Soes- terkwartier de primeur krygen? P. J. Aerts jubileert op 16 October Op 16 October zal de heer P. J. Aerts de dag herdenken, waarop hij vijftig jaren geleden in dienst trad bij Van Gend Loos H. Colignon Cie., thans N.V. Alge mene Transport- en Expeditie On derneming Van Gend Loos. De heer Aerts, die, in zijn tegen woordige functie als hoofdverte genwoordiger, vrijwel in het gehele land met de zakenwereld in aan raking komt, is zowel in handels kringen als bij zyn superieuren en collega's een zeer populaire figuur. Het is dan ook begrijpelijk, dat de ATO/Van Gend Loos-familie haar sympathieke medewerker deze dag tot pen onvergetelijke zal maken. Zaterdag 15 October zal hg in zijn woning, Van der Helstlaan 58 te Naarden, cm 2 uur, door zijn collega's uit het gehele land wor den gefêteerd, terwijl Zondag 16 October van 2 tot 5 uur de zaken relaties in de gelegenheid worden gesteld de heer Aerts te compli menteren. Meisje buitelde over auto op straat In de Breedstraat ontstond Za terdag een verkeersongeval, dat wonder boven wonder goed is afge. lopen. Uit de richting O.L. Vrouwe kerkhof fietste een 14-jarig meisje dz Breedstraat in. Zij hield niet voldoende rechts en bemerkte te laat een uit tegenovergestelde rich ting naderende vrachtauto. Het meisje botste in volle vaart tegen de nog niet stilstaande auto op- Het kind maakte 'n salto en kwam terecht boven op de op de laad bak van de auto liggende brand- stofzakken. Daarna voltooide zij de dubbele salto, veerde terug en kwam in onzachte aanraking met dc straatstenen. Het meisje liep geen lichamelijk letsel op. Haar fiets werd beschadigd. de Huisvlij ttentoonstelling wordt gesloten Men deelt ons mede, dat huisvlijttentoonstelling, welke het St. Pieter en Bloklandsgasthuis wordt gehouden, onmogelijk langer kan worden verlengd. Hedenavond van 7-10 uur zal men deze aantrekkelijke expositie voor de laatste maal kunnen be zichtigen. St. Joriskerk had zijn warme belangstelling De overledene was gedurende bij na vijftig jaar onafgCDroken direc teur van de N.V. Chemische Indu strie Van Hasselt. Hij werd boven dien verkozen tot lid van het Ba taafs Genootschap voor proefonder- vindeiyke wijsbegeerte. De heer Van Hasselt was tot 1921 woonachtig te Rotterdam, waarna hy zich in onze stad vestigde. In deze stad bewoog h\j zich op velerlei gebied. Het on derwijs had zyn warme belangstel ling. Van zijn hand verscheen o.m. de órochure „Christelyk of neutraal onderwys", waarin hy zich een voorstander van* de laatste methode van onderwys toonde. De heer Van Hasselt was voorts mede-oprichter en eerste voorzitter van de Amers foortse Schoolvereniging. Mede door het initiatief van de overlede ne nu byna 20 jaar geleden werd een verbindingskanaal gegra ven tussen de Rijn en de Lunterse beek. waardoor de vervuiling van de Amersfoortse stadsgrachten, ontstaan door het Venenciaalse fa briekswater door vers water kon worden opgeheven. Gedurende de hongerwinter wist dr. Van Hasselt uit traan- en teerlie een soort stookolie te vervaardigen, waar door de pompen van de gemeente- waterleiding konden blijven werken en voedselschepen ter bevoorrading van Amersfoort konden uitvaren. Het stedeschoon van Amersfoort had zijn byzondere belangstelling, waardoo. hy ieder met zijn enthou siasme animeerde. Een zyner laat ste ideeën was het herstel van de O.L. Vrouwetoren. Moge dit spoedig gebeuren! Laatstelyk verscheen van zijn hand in de Heemschut-serie „Amersfoort rondom zyn toren". Zijn belangstelling concen treerde zich het meest rondom de oude St. Joriskerk op wel ker restauratie hij reeds in de twintiger jaren bij de Her vormde Gemeente aandrong. Zijn diepgaande studie over dit bouwwerk legde hij neer in een artikelenreeks in de Amersfoortse Kerkbode, welke stukken hij naderhand verza melde in het boekje „St. Joris kerk, een archief in steen". Zijn religieuze belangstelling strekte zich uit tot de Ned. Herv. kerk als geheel. Hij was een der oprichters van de Ethische Ver eniging. Later „Vereniging Kerk opbouw", waarin hij o.a. met prof. v. d. Leeuw en vele anderen grote invloed uitoefende. In Amersfoort gaf hij de stoot tot het houden van jeugddiensten. Zijn belangrijkste werk was het oprichten van de „Stichting Berg- kapel", waardoor in dit kwartier thans een bloeiende Hervormde wijk is ontstaan. i Van deze stichting was hij jaren- 1 lang voorzitter. Film gesteld in dienst van het Evangelie trekt honderden belangstellenden In kcrkeiyke kringen en ook daarbuiten trekt de toeneming van het aantal z.g. „onkerkeiyken" wat nog niet hetzelfde is als „ongelovigen" in steeds sterker mate de aandacht. Het constateren van deze reali teit is nog niet hetzelfde ais het zoeken van wegen en middelen om ze tegen te gaan. Dat het losmaken van de band met de kerk „kerk" dan geno men in de ruimste zin van het woord een verlies voor ons volk betekent, wie zal het ontkennen? De christciyke levenswaarden, zoals Lukas ze ons in de verheven bergrede voorhoudt, zUn van es sentiële betekenis. Dat 42% van ons volk bij de jongste volkstelling de vraag: „tot welk kerkgenootschap behoort ge?" beantwoorde met „geen", wil ech ter niet zeggen, dat al deze men sen ook met God gebroken hebben. Dat zij geen vragen meer zouden hebben omtrent dood en eeuwig heid, omtrent Christus' leer voor het dagelijks leven. Die mensen nu te grijpen en te trachten ze weer onder de predi king van Gods Woord te brengen, moet het doel zyn van Christus' kerk. Hoe zal men? Langs de oude traditionele weg van kerkdiensten, bijbellezingen, vergaderingen zyn ze niet te bereiken. „Het Woord" Een aantal particulieren nu in onze stad heeft zich ernstig op deze vraag bezonnen. En zij werpen „het net aan de andere zijde". Als „Comité Kerk en Wereld" hebben zij in samenwerking met sommige kerken, het initiatief genomen, langs andere dan de gebruikelijke wegen contact met deze z.g. „van de kerk vervreemden" te zoeken. De eerste poging daartoe werd gis termorgen gedaan met de verto ning van de film „Het Woord", naar Kaj Munk's bekende boek van diezelfde titel. In deze voortreffelijk gespeelde film, laat de Deense predikant, die in de bezettingstijd zijn stem ver hief tegen het nazidom, dat de staat en de mens stelde boven God, en deswege zijn leven liet onder moordenaarshanden, ons het con flict zien tussen „overgeleverd" geloof, dat de vormen nauwlettend bewaart, doch eigenlijk innerlijk vreemd is aan de geest van Chris tus, en werkelijk geloof. In de St. Joriskerk Mr. A. W. Kist, director van „Kerk en Wereld" te Driebergen, gaf 's avonds in de St. Joriskerk een explicatie van de film. Waarom, aldus mr. Kist, heeft deze film ons gepakt? Het verhaal van de verstoring van het gods dienstig gezin van Knut Borg, de welgestelde trotse boer, die op eenmaal in zijn welvarend, zelfge noegzaam leven slag op slag krijgt: de oudste zoon komt in opstand en vergooit zich aan de drank, de tweede zoon. die predikant zou worden, verliest zyn verstand, als hij de eerste maal is opgetreden, is een parabel, een gelijkenis met wat we in ons eigen leven in stuk ken en flarden hebben meege maakt. In de oüde boer herkennen wij de trots op het bezit, op wat wy kunnen, alsof het van ons is. In de oudste zoon zien wij de op stand tegen hen die over ons gesteld zyn. Wij, mensen, zijn als Knut Borg's oudste zoon op de tweesprong en wij gaan als hij, de kant op, die ons wegvoert van de Vader. En vooral, aldus spr., herken ik in de film de gelijkenis met ons leven in de ups and downs. Zó is Inger de zingende spil van het huis Borg, van'wie de oude vader de vervulling van zijn lang gekoester de wens: een stamhouder, ver wacht. Zó baart ze haar zoon, maar hij is dood en ook zij sterft. Zó is Johannes de predikant, die voor het eerst zal spreken, na en kele ogenblikken is hij een waan zinnige. Zó ben je dol gelukkig met een brief, en het volgende moment ben je gebroken omdat een ring, „de" ring, eruit rolt. en een schone verwachting de bodem wordt ingeslagen. Waarom hebben wij deze film nu vertoond? ver volgde mr Kist. Opdat gij uzelf slecht zoudt gevoelen? Neen, aller eerst opdat wij als christenen, als kerkmensen, in onze eigenwijsheid en dwinglandy, in tradities en vor men vastgeroest, weer wakker zullen worden, opdat wy zullen zien onze verdeeldheid, omdat ons kleingeloof daarin ten voeten is uitgetekend. Met deze film hebben wij bedoeld een boodschap te brengen, n.l. deze: dat Gods liefde jegens ons niet vermindert, al staan wij hem tegen. Als eens de oude Knut zijn zoon ophaalde uit de smerigheid van de kroeg en hem nieuwe verantwoordelijkheid gaf op zijn boerderij, zo rekent God ons onze afkerigheid niet toe, maar zoekt ons in Christus Jezus op. Ook de boodschap van het of fer. De piëtisten-dominé, de „vro me zemelaar" zouden wij zeggen, de sectariër, hy toont zijn ziele- grootheid in het schuldvergeving- vragen aan hem, die hem misdeed, en het afstaan van zijn dochter, toen in het gezin van de ander al les kapot was gegaan. En uiteindelijk de boodschap van het wonder: dat wonder, dat is de doorbraak van het rijk Gods, de heerschappij Gods, die doorbreekt op allerhande manier, tegen de na tuurwetten in, zoals Johannes Borg zijn schoonzuster, die men gestor ven waande, tot het leven terug riep, telkens weer opnieuw, in de levens van tienduizenden, opdat het ganse mensdom, van nu, en van de voorbije en de toekomende tijden, gelukkig zou zijn. NIEUWE WEGEN Met dankgebed eindigde mr Kist de korte dienst, die door vele be langstellenden werd bijgewoond, evenals de filmvertoning, waarbij het Grand Théatre geheel gevuld was. Het ligt in de bedoeling van het Comité meer van deze bijzondere pogingen te ondernemen in de toe komst. Hoe deze precies zullen zyn, kon Ds Braakman, die ons een en ander over dienst en filmvertoning vertelde, nog niet meedelen. In Groningen heeft men reeds enkele jaren op ongeveer gelijke wijze ge tracht het contact tussen kerk en volk te verstevigen of opnieuw te leggen. De resultaten laten zich niet of moeilijk bepalen, maar „men behoeft niet te slagen om te ondernemen of te overwinnen om te volharden". Naast zijn zeer drukke bezighe den en zijn kerkelijke en sociale werkzaamheden, was dr. Van Has selt ook nog een zeer kunstzinnig man. Hiervan zijn getuigen de vele meubelstukken welke hij veelal in dc oud Gothische stijl vervaar, digde. Als meest bekende willen wij noemen het offerblok in de St. Joriskerk. Een ieder kende de heer Van Hasselt als een energieke en mar- kante persoonlijkheid, die immer bereid was sterke weerstanden te overwinnen. Het stoffelijk overschot van ae overledene zal Vrijdagmiddag 11 October om 14 uur op Rusthof ter aarde worden besteld. Zestienhonderd rijwielen in veertien minuten de deur uit Mijnheer de Redacteur, Uw verslag van de wedstrijd HVC-Rapiditas eindigt met critiek op de gang van zaken in de rijwielstalling. Deze critiek is zozeer in strijd met de feiten dat ik meen haar te moeten corrigeren. Wat is name lijk het geval? Tot voor kort was de gewraakte stalling verpacht aan een exploi tant. In die tijd was het regel dat men de stalling door de zelfde drie hekken betrad als waardoor men haar moest verlaten. Gevolg: veel gedrang, gekanker entijdsver- lies! Dat laatste is zeer belangrijk, vooral voor de bezoekers, die eigenaardig genoeg gaarne een half uur, en zelfs langer, vóór de aanvang van de wedstrijd aanwe zig zijn, doch die na afloop beslist allemaal binnen vUf minuten op hun fiets willen zitten! Sedert enige weken exploiteren wij deze rijwielstalling zelf, met behulp van een vijftal uitstekende krachten. Sedert enige weken ook mag men na afloop van de wed- stryd de stalling niet meer van buitenaf betreden, doch dient men door het binnënhek binnen te komen en door één van de drie buitenhekken naar buiten te gaan! Eén-richting-verkeer dus! Prak tisch ensneller! Enige weken geleden mocht ik deze regeling zelf voor de HVC- microfoon bekend maken en ik meen dat óók U zich toen onder de toeschouwers bevond! Natuurlijk zullen er altijd kan keraars blijven, die het met deze verbetering nog niet eens zijn. Volgens hen gaat het niet snel ge noeg. Zij zagen liever na afloop van de wedstrijd het hele hek tegen de grond gaan. Daarom tot slot nog even deze rekensom: Jl. Zondag zagen wij in 14 minu ten 1600 rijwielen „de deur uit gaan". Zij gingen door drie uitgan gen, dat wil zeggen ruim 500 per uitgang, of nog duidelijker 35 per uitgang per minuut! Hetgeen dan toch maar zeggen wil dat Iedere twee seconden per uitgang een fiets de stalling ver laat. Voor my staat het vast dat de kankeraars zóver echter niet door gedacht hebben! Zij kunnen het althans met de mond altijd beter dan wie ook! Intussen betuig ik U gaarne mijn dank voor het feit, dat U mij de gelegenheid hebt willen geven deze zaak eens „uit de doeken te doen". B. VERSCHUUR, Dir. A'foortse Sportstichting. Veertig jaar bij PTT Zaterdag was de heer N Toren stra, employé I bij de PTT 40 ja3r in Rijksdienst. Dit is niet ongemerkt voorby segaan. Namens de Dir.-Ge- neraal der PTT werd hy des mor gens toegesproken door het hoofd van de afd. Postvervoer ressort Zwolle, de referendaris Strabbink, waarbij hem de gebruikelijke enve loppe en de oorkonde werden over handigd. Vervolgens sprak de heer v. Hees oud-referendaris der PTT. Des middags werd hem door de Postharmonie Amersfoort een sere nade gebracht, waarna hij door de heer C. J. Bottermanne werd toege sproken. Namens de ABVA werd hy ge complimenteerd door de heren Pesch en Geitenbeek. Verder kwamen er vele collega's en oud-collega's om hem met het jubileum geluk te wen sen. Vanzelfsprekend waren er de ge bruikelijke bloemen, terwijl uit alle delen van het land telegrafische en schriftelijke gelukwensen binnen kwamen. welke mede deze dag voor de heer Torenstra tot een onverge telijke dag hebben gemaakt.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2