Boer en Brit vlogen elkander opnieuw naar de keel Wél een dienstweigeringswet, maar geen richtlijnen leuk Müncheneen broedplaats van politieke avonturiers DÉBRALIINE Post naar het buitenland wordt duurder Drie jaren van ongelijke strijd I en de weerslag in Holland transvalia werd Prins Charles herovert het hart van de Londenaar Wat men bij de toepassing moet weten, staat er niet in Ontoerekenbaar, maar toch minister van denazificatie f Dins sdag 11 October 1949 PAS EEN HALVE EEUW GELEDEN: VIJFTIG JAAR GELEDEN „stond" Engeland er slecht „op" in Neder land, want het grote machtige wereldrijk slokte om der wille van zijn gbud- en diamanthonger de vrije Zuid-Afrikaanse republiekjes Transvaal eh Oranje-Vrijstaat op en Nederland werd zich in die dagen weer z'n gfemverwantschap met de Zuid-Afrikaanders bewust. Algemeen zong men 1 reeds lang voor Koningin Wilhelmina de moedige daad beging van de 4dc Paul Kruger per oorlogsbodem Gelderland uit Lorenzo Marques te halen lonze oorlogsbodem werd in Durban door een Engels schip „toe- aangevaren) het „Kent gij dat Volk vol Heldenmoed en toch zo jfcg geknecht", en „Die Vierkleur van ons dierbaar Land. die waai weer oir Transvaal". Dat was dan voor zalen-vol of pleinen-vol een positieve uiting van onze pro-Boerse gevoelens. C~~~ s VICTORIA Vijflie jaar geleden, toen mwdc men in Rotterdam een 'olledige Transvaalse Boeren- lofstee met Kafferkraal-en-al Óp een driehoekig stuk land tan de Bergweg en een of an der „Geldeloos Pad". Het liep er storm. Later verrees er een lioscoop die, trots, Transvalia [eette. Dat Transvalia werd fervangen door een bioscoop lie Victoria gedoopt werd, zon. r dat men aan de Victoria cht die Transvaal 11 October .99 tot oorlog dwong. What 's a name?, bij zulke oude her- jeringen. ZO TEKENDE Jean Véber dc held toiens krijgsmanschap in het laatst van de Boeren-oorlog tot ieders verbeelding sprak: Christiaan dc Wet de Ongrijp bare, die met zijn gevleugeld paard over alle „koppies" sprong, de enige bü luie Transvaal zich npg veilig voelde. S Trein op Oost-Java door sabotage gederailleerd gprie militaire waarnemers z\jn van Batavia naar Surabaja vertrok ken in verband met de toestand al daar, die vrij ongunstig geoordeeld Jwordt, aldus Aneta. Zaterdagmorgen te 10 uur is de sneltrein SurabajaMadiun nabij plmobito verongelukt doordat zij op! twee, waarschijnlijk zelfs drie trekbommen reed. Zes Chinezen en twee- Indonesiërs werden gedood. aersonen werden ernstig en velen werden licht gewond. De ma- [terielc schade is groot. Massale ontsnapping uit evangenis bij Malang ATAVIA. 349 gevangenen iïjken Maandag uit de gevangenis teÏMalang op Oost Java. Neder landse troepen zetten de achtervol ging in en namen weer 110 der ont-* •snapten gevangen. Een paar ge- vangenen werden gedood toen zij Wigerden zich over te geven. Lj jn September zijn 200 gevange neb uit dezelfde gevangenis ont snap'.. tinroepen EW YORK. De heer Palar, [Republikeins vertegenwoordiger bij dej Verenigde Naties, heeft Zaterdag bij zijn aankomst in New York ver klaard. dat de RTC geen bevredigen de! vorderingen maakt. Volgens de rNew York Times zou Palar hieraan hebben toegevoegd, dat indien de Beadlock" bleef bestaan, hij zou [•trachten de Indonesische kwestie voor de algemene vergadering van del Verenigde Naties te brengen. Palar wil hulp van VN Volksliederen, die onze gevoelens vertolkten Negatief waren de uitingen nog talrijker, want terwijl men de zo- evengenoemde volksliederen thans vrijwel nergens meer verneemt, hoort men soms nog weieens het scherpe hoonlied „Arme vrouw en kinderen, brengen ze naar de kam pen henen, Oh! wat een schande!' lage wraak van Engeland!" Zelfs het melodramatische „Sloeder. weet gij wat ik droomde? Ik zag de hemel openstaan. Paul Kruger en koningin Victoria, Zag ik tezaam naar binnen gaan" weerklinkt hier en daar nog langs de straat of op bruiloften cn gezellige avondjes: het resultaat is (in het lied) dat koningin Victoria tev helle verwezen wordt: „Konin- ginne dat was laf!" Kaamprenten Tot die liederen gaven ock de fel le raamprenten aanleiding. Johan Braakensiek en al die anderen ga ven week-in week-uit hun rake, bij tende visie op de ongelijke strijd van Erit en Boer de Brit werkte met een tienvoudige overmacht aan Rooi- neks, terwijl de Boerencommando's wél voortreffelijke scherpschutters telden, doch veel te weinig, terwijl het hun aan zwaar geschut, pionier regimenten ed. volkomen ontbrak. Jean Véber, een Frans tekenaar uit die dagen, maakte de scherpste en aangrijpendste prenten van allen; zijn Bloedboek van Transvaal be leefde hoge oplagen. Hij tekende de uitgemergelde Boerenvrouw achter het electrische prikkeldraad van het concentratiekamp. Christiaan de Wet op een gevleugeld paard, Paul Kru ger als een enorm wrak aangespoeld op een Hollands strand vol met windmolentjes' terwijl een klein blond koninginnetje hem toedekte met haar hermelijnen mantel, zul ke platen, in "r helle geel, blauw en rood trokken drommen bewonde raars, want de dagbladen verschenen nog niet geïllustreerd, terwijl de weekbladen nog niet over de repro ductietechniek beschikten van te genwoordig. Pieter Marits Het langst hebben zich de jeugd boeken gehandhaafd: nóg is Pieter Marits niet gestorven, nóg leven de warm-geschreven series van Penning („De Leeuw van Modderspruit," „De Held van Spionskop", en al die an dere werken), nóg zijn er Nutsbi- bliotheken waar ze geregeld worden uitgeleend. Een Boer was identiek met Moed, Taaiheid, Soberheid, Geloofskracht, Gastvrijheid, Rechtvaardige Goed heid t.o.v. de zwarten, „Feilloos GEWETENSBEZWAREN TEGEN KRIJGSDIENST (III) (Van een onzer redacteuren) Op 13 Juli 1923 werd de Dienstweigerln|*swet gepubliceerd, in het Nederlandse Staatsblad. Dat is nu ruim een kwart eeuw geleden. Maar nog altijd weet geen mens in Nederland hoe deze Dienstweigeringswet nu eigenlijk moet worden toegepast. Volgens artikel 9 zouden dc voor de uit voering der wet vereiste maatregelen bU Koninklijk Besluit worden vast gesteld. Toen dit Koninklijk Besluit op 3 Mei 1921 verscheen, bevatte het een instructie voor het benoemen van de dienstwelgcringscommlssle, een mededeling omtrent de zaken, waarover zij advies had uit te brengen, als mede een verwijzing naar verdere richtlijnen, die nog zouden volgen, maar die nimmer gevolgd zün. Vijf en twintig jaar nadat de wet van kracht is geworden wacht men er nog altijd tevergeefs op. Nederland bezit wel een dienstweigeringswet, maar geen Dlenstwelgerlngsbesluit of Dienst- welgerlngsbcschikklng. Dat Is dc voornaamste oorzaak van de hoogst wil lekeurige behandeling, waaraan in Nederland dc principiële dienstweige raar ls blootgesteld. ren, naar Indonesië vertrok. Toen zij daar aankwam bleken de dos siers van deze vier en van 39 an dere gevallen zich nog steeds te bevinden.... op het departement van oorlog in Den Haag. Toen prof. mr. A. C. Josephus Jitta, de voorzitter der commissie, op de te rugweg uit Indonesië aan boord van het motorschip „Oranje" over Schutter, Onvermoeibaar Ruiter, Barmhartig Behandelaar van krijgs gevangenen; terwijl aan de Brilten geen goed was. Bij de luidruchtige jongensspelen op straat, was het een schande, om voor Brit te moeten spelen; en altijd moesten de Britten verliezen. Het sprak alles sterk tot de ver- de keizer van Duitsland zelf een krijgsplan tegen Paul Kruger uitge werkt en dit aan zijn „bewonderde grootmama" (Victoria) voorgelegd? Toch heeft Nederlands houding be wondering en bijval gewekt: in Frankrijk dat in die dagen zeer anti- Brits was, in Zwitserland waar Paul Kruger rust en ^en rustige beelding, te sterker omdat Neder- aood vond. in het Rusland der land zich in de gehele 19de eeuw tsaren. Jweinig bekommerd had om die klei-L ne groep uitgewekenen, die „soms een scheepslading weesmeisjes toe gezonden kregen, omdat er anders een ondraaglijk tekort aan vrouwen zou ontstaan Men studeerde weer Zuid-Afri kaanse geschiedenis, men maakte zich toegankelijk voor Zuid-Afri kaanse cultuur en folklore, men kreeg behoefte aan populair-weten- schappelajke voorlichting. Deze laat ste kwam al spoedig van de zijde van de hoogst-verdienstelijke onder directeur van de eerste 5-jarige te Rotterdam, dr. Van Everdingen en van de mannen die in het Algemeen Verbond een voorname rol speelden (dr. Kiewiet de Jonge. e.a.). Neder land en Zuid-Afrika hadden elkaar gevonden, zy het dan in, door en na een wanhopige oorlog, waarvoor het Britse geweten zich in wezen zo schaamde, dat toen in Engeland een zueuwe regering optrad aan de Boe- renwingewesten een dominionstatus werd verleend, (tussen 1905 en 1910). Helden-namen Op een of andere manier hebben veel Boeren en veel Britten elkaar na de oorlog gevonden, anders had iSlim Jannie) Smuts niet zoveel me dewerkers bereid gevonden in de Eerste en in de Tweede Wereld oorlog de zijde van Engeland te kie zen en te houden; Smuts werd zelfs Brits veldmaarschalk Maar zijn nr.am leeft nog, omdat hij zélf ook nog steeds in leven is. Waar is ech ter de herinnering aan Louis Botha?, De la Rey?, Steyn, Wolmarans Christiaan de Wet? en Jopie Fourie; aan Joubert? De herinnering be gint te schemeren bij al die namen. Velen onzer waren nog zo jong, toen dc baardige Boerengeneraals met hun enorme hoeden op en de be- loemde bandelier om docr de stra len onzer grote steden reden, om hulp, .toen het reeds te laat was! Zij werden donderend toegejuicht, cn hulp kwam er ook (Nederlanders verrichtten wonderen in de vrijwil- ]ligerscommando's!) maar Nederland was zelf zo'n klein land met zulke jbullebassen van naburen. Had niet „Oom Kruger" zei men in die da gen de Afrikaanders na, oom Kru ger en „tante Sannie"; en als twee jonge Hollanders elkaar ontmoetten, zeiden ze „dag neef!" In 1806 begon het Oom, tante. neef. omdat op 11 Oc tober 1899 de slotworsteling van Transvaal en Oranje Vrijstaat met Groot-Brittannië begon na een eeuw van niet aflatend Brits gekwel Want reeds in 1806 had Engeland de Kaap kolonie geannexeerd, toen Nederland machteloos was In 1820 en 1834 volgden nieuwe onaangenaamheden, zodat de Kaapse Boeren op trek gingen naar het Noorden, de Vaal óver, naar „Transvaal". In 1843 werd Natal Engels gemaakt, in 1877 Trans vaal. Kruger. Pretorius en Joubert verpletterden de Britse legers en Gladstone erkende in 1881 de onaf hankelijkheid der Boerenrepublie ken. maar toen werden goud- en diamantvondsten ruchtbaar. Cecil Rhodes. Joe Chamberlain en Jameson, Miluer en vele anderen beraamden Transvaal's ondergang en het heldendicht van die ondergang van „dat vrije, vrije volk zijn wij" kon geschreven worden. Ladysmith, Mafeking en Kimberley werden in vangen gemaakt het is nog steeds gesloten: „ene" Churchill werd ge- „cne" Churchill, doch hij heeft aan West-Europa wél goedgemaakt wat hij 50 jaar geleden medegeholpen heeft te bederven aan Engeland's politiek prestige. De Engelsen ont zetten de drie steden en namen Piet Cronjé gevangen. De „bitterenders" zetten door onder de beweeglijke De Wert, maar Kuger c.s. moesten wijken en Louis Botha en Jan Smuts dreven de Vrede van Klerksdorp 1902 (Vereniging) door. Het pioniers- land van Hollanders, Zeeuwen, Frie zen en Hugenoten was Engels ge worden. Pas sedert 1910 zijn de ban den losser geworden. En thans zijn ze weer bijzonder los. Want Enge land is het Engeland van voor 50 jaar niet meer en het wil iedereen vriendelijk stemmen die helpen en steunen kan. Commissie werkt wel langzaam, maar niet zeker Volgens de Dienstweigeringswet moet hij, die gewetensbezwaren tegen krijgsdienst heeft en een verzoekschrift tot de minister richt, door een commissie worden opge roepen en gehoord. Maar er staat niet in de wet binnen welke ter mijn deze oproep dient te geschie den. Er staat evenmin binnen wel ke termijn de commissie aan de minister advies moet uitbrengen. En ook staat nergens binnen welke termijn de minister, na ontvangst van dit advies, over het request moet beslissen. Dat betekent, dat de betrokkene het maar heeft af te wachten. Mo gelijk verricht hij in die tijd ge woon zijn burgerwerkzaamheden. Wanneer namelijk de minister zoals hij doen kan hem voor lopig van dienstverrichting heeft vrijgesteld. Maar de minister kan dat ook achterwege laten. Ofschoon de requestrant. onder bepaalde voorwaarden, volkomen het recht heeft naar de stem van zijn gewe ten te luisteren, bevindt hij zich in dat geval in arrest. Theoretisch zou men hem, door het ontbreken van nadere bepalin gen, tot in het oneindige kunnen laten wachten. Zo erg was het in de praktijk gelukkig niet. Toch meende het Hoog Militair Ge rechtshof in het midden van de twintiger jaren er op te moeten wijzen, dat de commissie en de minister binnen een redelijke tijd hun standpunt moesten bepalen. Veel geholpen heeft dat niet. De reserve eerste luitenant J. B., die op 26 October 1928 een verzoek schrift tot de minister richtte, moest bijna een jaar wachten eer hij een oproep ontving om voor de dienstweigeringscommissie te ver schijnen. Zijn geval vormt heus geen uitzondering. Misschien is dat de reden, dat de Arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage, toen zij op 11 October 1946 vonnis wees in de zaak tegen vier principiële dienstweigeraars en besliste, dat zij wel degelijk naar Indonesië konden worden uitgezonden, met een verklaarde, dat de betrokke nen wél konden verlangen, dat hun bezwaren binnen „bekwame tijd" zouden worden onderzocht. De griffier die deze woorden neer schreef zou zijn tijd echter beter hebben kunnen besteden. Er ver streek bijna een jaar eer de com missie, die deze mensen moest ho- WIJLEN MINISTER FleVEZ zei in de Tweede Kamer, dat bij elk dienstweigeringsgeval een diep gaand onderzoek wordt ingesteld. Nadere bijzonderheden daarom trent vindt men in bijgaand ar tikel. deze aangelegenheid voor de mi nister een rapport samenstelde, schreef hij daarin, dat hij dit een „enigszins eigenaardige omstandig heid" vond. Krijgsraad contra commissie Maar is het nu misschien zo ge steld. dat de dienstweigeringscom missie weliswaar langzaam, maar daarom slechts des te zekerder werkt? Wanneer men deze vraag aan de Krijgsraden te velde zou voorleggen, die zich herhaaldelijk genoodzaakt hebben gezien ver dachten vrij te spreken, die door de commissie niet als principiële dienstweigeraars waren erkend, dan zouden zij moeilijk anders kunnen doen dan haar ontkennend beantwoorden. Op 17 Augustus 1948 wees de Krijgsraad te Velde Zuid vonnis in de zaak tegen Petrus van Lieshout en verklaarde, „dat beklaagde, in dien homilitaire dienst zou verrichten, in ernstige tegenspraak zou handelen met hem, door zijn geweten gestelde dwingende nor men en van hem, onder deze om standigheden. een dergelijke ge dragslijn in redelijkheid niet kan, noch mag worden geëist." Een dergelijke herziening van het oordeel der corrtmissie het zij door de militaire rechtspraak, hetzij door de minister zelf vindt plaats in ongeveer 2(1% der gevallen. Wellicht is dit verrassend hoge percentage de directe aanleiding geweest, dat de Krijgsraad te Vel de West in de loop van 1947 in twee dienstweigeringszaken do psychiater dr. C. J. Schuurman als getuige-deskundige heeft gehoord. Dr. Schuurman betoogde blij kens een verslag in het Militair- Rechterlijk Tijdschrift van Decem ber 1947, dat dc wetgever van een onjuiste opvatting van „het geweten" was uitgegaan. Een van de gevolgen hiervan was z.i„ dat de ondervraging door de commis sie te veel op het verstandelijke is gericht en onvoldoende het ver schil onderkent tussen het toetsen van het geweten en het stellen van strikvragen. De ondervraging, aldus dr. Schuurman, miskent de subtiele aard van het geweten, dat zó sterk wortelt in het irrationele, dat men met een striktlogisch onderzoek grote vergissingen kan begaan. Het is mogelijk, dat sommigen ten on rechte als principieel dienstweige raar worden afgewezen, anderen daarentegen eveneens ten on rechte als principieel dienst weigeraar worden erkend. Een psychologisch onderzoek is volgens dr. Schuurman het enige, dat der gelijke vergissingen kan voorko men. De ondervraging van hen, die een beroep op de dienstweigerings wet doen. dient te geschieden door een psycholoog en belangrijke toevoeging kan niet worden verricht in de slordige vijftien mi nuten, die de commissie thans ge middeld aan elk geval pleegt te besteden. Vijftien minuten, inderdaad! De heer Schuurman zou zo hij dit nodig mocht hebben geacht deze bewering hebben kunnen staven met de verklaringen van diverse principiële dienstweigeraars. En wij kunnen ons gemakkelijk voor stellen hoe verwonderd hij moet zijn geweest toen op 31 Juli 1947 de toenmalige minister van oorlog, Zijne Excellentie A. H J. L. Fié- vez. in de Tweede Kamer ver klaarde, dat de behandeling van dienstweigenngszaken daarom dik wijl zo veel tijd in beslag nam, omdat bij elk geval van dienstwei gering „een diepgaand, ernstig vooronderzoek" moest worden in gesteld. ting Med.) Onmiddell ls erger dan pijn! Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van uw huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel Verhoging tarieven gevolg van devaluatie DEN HAAG. Van Maandag af zullen enkele tarieven van de PTT voor het verkeer met het buitenland verhoogd worden. In dc meeste ge vallen bedraagt de verhoging twintig procent, In enkele zelfs veertig procent. Als tegenhanger van deze maatregel, die samenhangt met de devaluatie, wordt spoedig een luchtbrlef Ingevoerd, die het correspon deren vla de luchtpost goedkoper maakt. De volgende wijzigingen zullen in de tarieven worden aangebracht: tLEINE PRINS CHARLES groeit als kool, zeggen de hitten voelt zich na de ver- nodende reis van Schotland, waar de leden van de koninklijke amilie een korte vacantie heb- >en doorgebracht, nergens pret- '9<?r dan in de arrr.en van zijn aoeder, prinses Elizabeth. De oejuichingen van de Londena- 'en, op weg van het Euston-sta- ion naar Buckingham Palace, nteresseren hem nog maar ma- •l0. Babies hebben nu eenmaal mdere liefhebberijen en er is dan ook niemand, die hem zijn 9ebrek aan belangstelling kwa- lijkt neemt. Min. Schokking tevreden uit Washington teruggekeerd SCHIPHOL. De minister van Oorlog, mr. Schokking, is gister middag op Schiphol teruggekeerd van de besprekingen, die hij in Washington heeft gevoerd met de ministers van Oorlog der mogend heden van het Atlantisch Pact. De minister verklaarde, dat de kleine mogendheden bij de besprekingen „het volle pond" hebben gekregen. Hij verzekerde, dat er by de minis ters zeker „geen oorlogszuchtige stemming" was te constateren. In tegendeel: men hoopt, dat het werk, waaraan men bezig is, zichzelf eigenlijk overbodig zal maken. Wantrouwen als enige rem Wenen, October. OP weg van München naar We nen zag ik een aantal wegwij zers die naar Braunau, Hitiers ge boorteplaats wezen. Ik kon de nei ging weerstaan tot een bedevaart. Bovendien, ik was twee dagen te München geweest, en had er on gewoon goede gelegenheid gehad tot rondkijken en rondhoren. Het monster Hitier, dat wij kennen is dé&r gekweekt en tot ontwikke ling gebracht. Braunau telt niet mee. Toen de in Beieren nooit uit blijvende ontnuchtering doorbrak was het, zoals gewoonlijk, te laat. Pruisen had het product van het Hofbrauhaus geadopteerd en de homunculus opgeblazen tot een ge drocht, dat de wereld overscha duwde. Maar alleen in Beieren kon het ontstaan. De Beieren hebben zelfs daar door nog niet genoeg geleerd. Keer op keer scheppen nog hun zenu wen, hun temperament en hun (tijdelijke) volgzaamheid waarlijk fantastische figuren, precies zoals zij, met aan hun handen ontsnapt succes, Hitier geschapen hebben. Niet lang geleden was het een wonderdokter. In vervoering liepen de Beieren te hoop, zij kampeerden bij duizenden nachten door voor 's mans vorstelijk (tijdelijk) ver blijf. Er verschenen bladen over niets dan deze kwakzalver, en men trok elkaar de exemplaren ervan uit de hand. Noord-Duitsland ver wierp hem deze keer, en nu hoort men niet graag zijn naam meer noemen. De Beieren-partij heeft, bij de jongste verkiezingen voor 't West- Duitse parlement, tegen de 20 pet. van de Beierse stemmen verza meld. Hadden de psychiaters niet zó eenstemmig en zó overtuigend de „leider" der partij ontoereken- ^dr. door: M. v. Blankenstein baar verklaard, dan zat hij nog om uiteenlopende politieke redenen in het gevang. Hij hielp mee aan zijn bevrijding door meesterlijke simu- lati. Maar kort na het einde van de oorlog had hij het toch maar tot Beiers minister van denazificatie gebracht. Zijn medisch en politiek scabreus verleden heeft niet verhinderd dat dat hij nu, dank zij die bijna 20 pet. der Beierse kiezers, te Bonn afge- vaardige is. Hij heeft geen program, maar veel gevoel voor populaire leuzen, als deze opduiken. Natuur lijk is hij luidklinkend nationalist. Hij vindt met zijn goedkope gebral soms bijval in het parlement, tot van hoge regeringsdignitarissen toe. Desniettemin kan men erop reke nen, dat dit product van de retor ten van Beieren daar in het Westen verdorren zal. Hitler had, naast zijn hysterie, er nog andere gevaar lijke eigenschappen bij. Niet deze man. P)E Beieren zijn veranderlijk. De- zer dagen was er een bijeen komst van duizenden, kortelings uit Rusland teruggekeerde krijgsge vangenen geweest. De arme, uiter aard teleurgestelde gerepatrieerden eisten buitensporige „reparaties" van het vaderland, welks marte laars zij zich noemden. Nuchter vermaan maakte hen tot een ra zende menigte. Een bekend, niet op zijn mondje gevallen Beiers minis ter schreeuwde boven de orkaan uit. Hij werd tenslotte hard. „Ik heb de nazis bestreden, zij hebben mij gemarteld, wat hebben jelui ge waagd tegen die tyrannie? Ik heb gevangen gezeten met een zoon van Stalin en een neef van Molotow. Beiden zijn in dat kamp omgeko men. Daarvan moesten jelui wel in Russische kampen de dupe wor den." Enz. Men begrijpt de uitwer king. De volgende morgen ging ik met dezelfde minister naar een plech tigheid voor de teruggekeerden. Het was alles indrukwekkende stemmig heid en rust. Het was een Mün- chense kunstdemonstratie van hoog peil, muziek en voordracht. Er was geen spoor meer merkbaar van de orkaan. Men waardeerde de komst van de minister. ^7 O ND AG AVOND ben ik met die zelfde minister naar de Octo- ber-Wiese geweest, de klassieke Münchense kermis. Buiten de Wie- se is er bezorgdheid. De devaluatie heeft de gemoederen geschokt. Men heeft nu zoveel en zo pijnlijke er- I varing, dat men deze gebeurtenis niet ziet in zijn algemeen verband, maar als een nieuw voorteken van bitter leed. Voor een ogenblik was het pasgewonnen vertrouwen voor de west-mark geschokt. Maar dat deed geen afbreuk aan de overstro mende levensvreugde, waar deze bij traditie betaamt. En welk een vreugde! Uitgelatenheid van oud en jong, precies betoond, waar zij de grenzen te buiten zou gaan. Luid ruchtig maar niet brullend. De geestdrift van ons oud gehos, maar zonder ruwheid, rondom tafeltjes met hterpotten, en dan de armen ineengehaakt, gezang en gewieg der bovenlijven, met besmettelijke pret. De populariteit van de minister was een gevaar. Overal werd hij geroe pen met zijn voornaam, telkens werden wij in een groep getrokken. Literpotten, Paltswijn, deutscher Sekt verschenen als door tover kunst en moesten worden aanvaard. Maar uitdrinken was geen verplich ting. De gulheid liep over, zoals de levensvreugde overliep. Het was de boerenkermis zoals de noorderling hem niet vermag te vieren, van het meeste van zijn onaantrekkelijk heid ontdaan. Ik vertel dit, omdat het een ach tergrond vormt voor het politiek eruptieve, voor de elementaire sug gestibiliteit, die gevaarlijk kunnen worden. Het een en het ander zijn niet te ontwarren. Uit dit psychisch klimaat zoog Hitier de krachten, die hij voor zijn opkomst nodig had. Had dit ontbroken, Hitier, te klein nog voor het nuchterder Noorden, ware onder de oppervlakte geble ven. Zoals betoogd, de krater werkt door zoals hij eeuwen gewerkt heeft, tot er een noodlottige constellatie kwam. Maar de Beier zelf is wan trouwig geworden, meer dan ooit tegenover het Duitse Rijk, Hij con stateert, dat zijn staat de enig over geblevene is van de oude bondssta ten, met een eigen traditie als staat. Er is voor heb geen houvast, geen politiek evenbeeld meer bij die an deren. En daarom is hij toch goed Duitser tevens meer fede ralist dan ooit. a. de pakketpost-, telegraaf-, te lefoon- en radiotarieven voor het verkeer met het buitenland worden met 20 verhoogd; b. de intercontinentale luchtpost- tarieven worden met 40 ver hoogd; c. het tarief voor antwoordcou pons cn voor telegrammen met be taald antwoord wordt volledig aan gepast aan de afrekening op goud- franc-basls en zal dus voor elk land verschillend zjjn. Deze tariefsverhogingen gelden ook voor Suriname en dc Antillen, die bij het z.g. dollarblok en dus ook tot de goudfranc behoren, doch niet voor Indonesië, daar hiermede nog een guldenafrekening plaats vindt. Zou hierin echter een wijziging ko men de mogelijkheid hiertoe is zeer groot dan zal ook het tarief voor Indonesië verhoogd moeten worden. Om voor de verzenders van lucht- posttarievcn de lasten van de ta riefswijziging zo licht mogelijk te maken, zal PTT in de loop van de volgende maand een z.g. luchtbrlef invoeren. Deze weegt 2>2 gram en heeft een groot schrljfvlak. Op deze brief Is een zegel van dertig cent geplakt, waarmee aan de franke ring en aan het luchtrecht voor alle bestemmingen ter wereld voldaan ls. In sommige gevallen zal de af zender nu dus nog goedkoper uit z\jn dan vóór de tariefsvernoging. Koude oorlog op het radio-front BRUSSEL 70 Tot 80 procent van de programma's van de „Stem van Amerika" voor Rusland worden door Russische stoorzenders onge nietbaar gemaakt. Dit werd Maandag door George Allen van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken op een persconferentie te Brussel meege deeld. Hij was echter van mening, dat in deze toestand spoedig verandering zou komen, gezien de 11.5 milliard dollars, welke voor verbetering van de Amerikaanse uitzendingen naar Rusland zijn uitgetrokken. Hij wees er op, dat de Russen vier maal zoveel uitgeven om de Ameri kaanse uitzendingen te storen als deze kosten.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3