DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Oost Duitse republiek thans een realiteit Geen onderzoek Haagse politie naar beleid r Praag liquideert resten der „middenklasse" Gepensi on neerden willen hogere toeslagen Massale betogingen als in Hitlers gloriedagen Pieckistan Noorwegen wijst dictatuur at Jules Moch thans formateur Verdedigers in cassatie Van Ho tot Sir Ho Toeng 9e Jaargang no. 239 ocnsdag 12 October 1949 Opgericht door de Stichting „Het ?arool" - Giro 510330, Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements- prljr 32 cent p. w. of 4,15 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort, Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235, Hoofdredacteur: TJ. DE BOOR DER, BERLIJN. „Ik zweer, dat ik raün kracht in dienst zal stellen van het welzijn van het Duitse volk. Ik zal de grondwet en de wetten ver dedigen en nauwgezet mijn plichten vervullen en rechtvaardig tegenover allen bandelen." Met het uitspreken van deze eed werd Wilhelm Pleck de 73-jarige communistische veteraan bevestigd in zijn functie van president van de Oost Duitse „democratische republiek." Eenstemmig en onder luide toejuichingen is hij Dinsdagmiddag ver kozen door een gemeenschappelijke zitting van beide huizen van het parlement van deze staat. Zijn eerste rede was er geheel en al op geïnspireerd indruk te maken op de nationale gevoelens in West-Duitsland. op welks bewoners hij een beroep deed de strijd voor Duitslands eenheid voorop te stellen. Pieck sprak in gematigde woorden over de federatieve regering van Bonn. Het ging er niet om, zei hij, of de beide Duitse regeringen elkaar zouden erkennen, maar of wij beiden eerlijk zouden streven naar het herstel van de eenheid van Duitsland. BERLIJN. Het met Franse licentie verschijnende West- Berlijnse blad „Der Kurier" heejt de nieuwe Oost-Duitse staat, waarvan Wilhelm Pieck president geworden is, „Pieck istan" gedoopt. Der Abend", dat met Ame rikaanse vergunning werkt, sprak van Wilhelm Pieckals „Wilhelm de Derde". NJ [West Duitsland opgenomen in OEEC-kring BONN. De federale regering van West-Duitsland heeft van de geallieerde hoge commissie toe stemming ontvangen haar eigen gedelegeerden te benoemen voor de oreanisatie voor Europese Econo mische Samenwerking, de O.E.E.C., te Parijs. Tot dusverre werd Duits land in Parijs vertegenwoordigd door gedelegeerden, die werden be noemd door de militaire regering in samenwerking met Duitse des kundigen. West-Duitsland wil contact als Oostelijke partner geen satelliet is MUNCHEN. Karl Arnold, de voorzitter van de West Duitse bondsraad, heeft te Müpchen ver klaard, dat samenwerking tussen West- en Oost Duitsland mogelijk is als Oost Duitsland bewijst, dat het geen satelliet van de Sowjet- Unie is. PAN DIT NEHROE in Washington PANDIT JAWAHAKLAL NEH- ROE, premier van India, is op het ogenblik Washmgtons meest gevierde gast. Men heeft hem in Tmmans eigen vliegtuig, de „Inde pendence", uit Londen gehaald, er werd hem onmiddellijk een kamer in de presidentiële noodwoning, „Blair House", ingeruimd, men zal hem een staatsdiner aanbieden, kortom, de Amerikanen hebben er geen twijfel aan laten bestaan, dat zij alles willen doen om hem de drie weken, die hij in de Verenigde Sta ten zal doorbrengen, zo aangenaam mogelijk te maken. Dat Washington de Indische staatsman met zoveel eerbewijzen omringt, is begrijpelijk. Zijn onmetelijk, dichtbevolkt land neemt in Azië, waar op het ogen blik alles in beweging is, een be langrijke strategische positie in en het is werkelijk niet alleen het Westen, dat naar de gunst van New Delhi dingt. Maar Nehroe is geens zins van plan, Jn het zoeklicht deze gunst aan de meestbiedende te verkopen. Hij wil, naar hij her- haaldelijk heeft verklaard, zijn land buiten ^de we reldpolitiek, dat wil zeggen buiten het conflict tussen Oost en West, houden om het in vrede te kunnen brengen tot een welvaart, die het thans nog zo bitter mist. Om ech ter de armzalige levensstandaard van India te kunnen opvoeren heeft hij hulp van het buitenland nodig: kapitaal om de welvaartsbronnen van zijn land tot ontwikkeling te brengen, technici om de leiding van dit werk op zich te nemen en on derwijskrachten om de achterlijke bevolking te leren, haar zaken zon der steun van derden te behartigen. En het zijn slechts de Verenigde Staten, die een dergelijke hulp in voldoende omvang kunnen ver schaffen. De Amerikanen zullen dit ongetwijfeld doen, ook al is India niet bereid daartegenover politieke concessies te stellen. Want ook al zegt New Delhi, geen partij te wil len kiezen, het ligt in feite in het democratische kamp en of het daar blijven zal, hangt hoofdzakelijk af van de vraag, of Nehroe en zijn me deleiders er in zullen slagen, het economisch achterlijke land tot ont wikkeling te brengen. Het scheppen van welvaart immers is de beste verdediging tegen het communisme. Rustig droog weer Weersverwachting geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond. In de nacht en ochtend weinig wind met plaatselijk mist en voor namelijk in het binnenland kou der dan de afgelopen nacht. Overdag droog en aanhoudend zacht weer met enkele overdrij vende wolkenvelden afgewisseld niet flinke opklaringen. Zwakke lot matige zuidwestelijke wind. 13 Oct.: Zon op 7 00 onder 17.52; •■laan op 20.36. onder 14.12. Fel uitte hij zich tegen de Wes telijke bezetters. Voor de Sowjet- Unie had hij geen woorden van lof genoeg. De Sowjet-Unie heeft het heilige recht van het Duitse volk op onaf hankelijkheid, ontwikkeling, een heid en vrede ten uitvoer gelegd Wij zijn niet in staat in woorden onze dankbaarheid voor de edel moedigheid van deze beslissing door de Sowjet-Unie en Stalin tot uitdrukking te brengen. De Duitengewone, en gevolmach tigde ambassadeur van de Sowjet- Unie, W S Demjenof, heeft de zit ting bijgewoond, doch geen nadere verklaring omtrent de overdracht van het bestuur aan de Duitse re gering afgelegd. Het bespelen van het nationale sentiment was ook de voornaamste trek van het uitbundig feestver- toon, waarmee de eenheidsorgani saties van Oost-Berlijn en de Sow- jet-Zone de nieuwe president heb ben begroet. Deze organisaties had den op Unter den Linden, reeds zo vaak het toneel var. massale, door rode vaandels overheerste demon straties, de grootste en kleurigste massavergadering tezamen gebracht die de stad na de oorlog ge kend heeft Pieck had plaats geno men op een tribune, die door een woud van fakkels was omgeven Daar boven uit schoten stralenbun. dels van schijnwerpers hoog in de lucht, afgewisseld dooor kleurig stuk- en vuurwerk. Oratorisch vuurwerk dreunde door de luidsprekers, afgewisseld door muziek. De betogers lieten minutenlange ovaties horen, toen Pieck een ere saluut bracht aan lange colonnes van de volkspolitie, wier taak het volgens hem was de nieuwe demo cratie te beschermen en haar vijan- den „uit^te roeien." Een grote politiemacht was in Oost-Berlijn op de been. Kennelijk moest zij zorgen voor een passend machtsvertoon bij de geboorte der nieuwe republiek. De overweldigende deelneming aan het eerbetoon aan de „arbei derspresident", zoals Pieck in het parlement genoemd werd, heeft niet nagelaten indruk te maken en heeft opnieuw bewezen tot welke propagandistische effecten de poli tieke leiders der Sowjet-zone in staat zijn. Uit alle delen van Oost-Berlijn hadden mensen zich naar Unter den Linden begeven. Urenlang trokken optochten met vlaggen door de straten. Boeren uit de Rus sische zone waren gekomen met wagens en tractoren, die met bloe men waren versierd. De benoeming van staatspresi dent Pieck was een korte proce dure. De christelijke leider Nuschke stelde voor Pieck bij acclamatie te benoemen, hetgeen onder daveren de ovaties geschiedde. Terstond sprong een jonge vrouw uit het parlement op om de nieuwe president een bloemenhulde te ko men aanbieden. OSLO. De Noorse sociaal-democratische partij is sterker dan ooit tc voorschijn gekomen uit de verkiezingen. Zij zal de komende vier jaren in het Storting, dat 150 leden telt. zitting hebben met een fractie van 85 leden, waarin het tot dusverre met 76 leden dc kleinst mogelijke meerderheid bezat. Inmiddels is de definitieve uitslag nog steeds niet bekend. De communisten hebben een geweldige duw gekregen en zien hun fractie van elf leden ineengeschrompeld tot één man. Ilct stemmen- aantal van dc communisten is in totaal met 40 procent teruggelopen. Absolute meerderheid voor de socialisten De Noorse ministerpresident Ger. hardsen heeft in een radiobood schap verklaard, dat de te vormen nieuwe regering niet zal afwijken van de tot dusver door Noorwegen gevoerde politiek, hoewel enkele wijzigingen zouden kunnen aange bracht worden. „Zo zullen wij een oplossing bewerken voor de natio nalisatie van de banken en van de verzekeringsmaatschappijen maar zij zal niet van kracht worden, voordat het volk gevraagd is zich hierover uit te spreken. Met betrekking tot de nederlaag van de communisten zei Gerhard- sen: Daar de communistische partij de enige partij is, die van Noor- Pretoria eert prinses Wilhelmina PRETORIA. De burgemeester van Pretoria, de heer J. C. Fourie. heejt. na het uitspreken van een korte rede, waarin hij de persoon van Prinses Wilhelmina schetste, alsmede cle historische banden, die Zuid-Afrika aan haar en Neder land verbinden, door het neerhalen van een oranje doek de naam plaat „Koningin Wilhelm inalaan" Queen Wilhelmina Avenue") onthuld. De oude Plantasieweg is daartoe conjorm een raadsbesluit van 31 Augustus 1948, herdoopt als herinnering aan het 50-jarig rege ringsjubileum in 1948. Laffe moord op planter in Siantarse BATAVIA. Op de oliepalmon- derneming „Dolok Sinumbah" in het Siantarse is Maandagmiddag de 39-jarige planter K. W. G. Cathari- nus op klaarlichte dag door een achttal lieden vermoord. In de tui nen ontmoette Catharinus acht lie den. die om vuur voor een sigaret vroegen hetgeen verstrekt werd. Plotseling werd zijn metgerei het geweer uit handen gerukt De In donesiër. die het geweer had be machtigd. schoot daarop de heer Catharinus in de nek. De daders ontkwamen. Hun identiteit is niet bekend. wegens toetreding tot het Atlan tisch Pact een verkiezingskwestie heeft gerpaa.kt, kunnen wij veilig de conclusie trekken, dat de kiezers hun goedkeuring hebben gegeven aan de buitenlandse politiek van de socialistische regering. Hedennacht was de4 verdeling der zetels in het Storting volgens de op dat ogenblik bekende cijfers als volgt: Socialisten 80, conservatieven 21. liberalen 20. boerenpartij 12, Chr. Volkspartij 8, Communisten 1. Wilde eend broedt in zomerse herfst BOLSWARD Als dc ap- pelbomen gaan bloeien, dc aard beien vruchten gaan dragen, is het dan zo'n wonder dat ook de vogels in de war worden ge bracht? Een wilde eend tc Bolsward, meende blijkbaar, dat wij het voorjaar tegemoet gaan en rit thans ijverig te broeden op een nest met 15 eieren. Daar zonder kunstmatige middelen van dit broedsel wel niets terecht zal komen, houdt een der leden van de plaatselij ke vogelwacht een oogje in het zeil. Rechts tveigert hem te steunen PARIJS. De Franse socialist en felle anti-communist Jules Moch heeft van de Franse president het verzoek ontvangen een nieuwe re gering te vormen. HU heeft dit ver zoek aanvaard, cn is daarmede van „informateur" geworden tot „forma teur". De officiële opdracht aan Moch spteekt van de vorming van een re gering van de „middenkoers". Dit betekent, dat Moch, in tegenstelling tot zijn voorganger Queuille, niet de steun zal hebben van de uiterst rechtse groep, die zich groepeert om de financiële expert Paul Reynaud. Koninklijk paar in Zwolle geestdriftig ingehaald ZWOLLE. Dinsdag om precies drie uur in de middag, het vastge stelde tijdstip, passeerden koningin Juliana en prins Bernhard dc pro vinciegrens van Overijssel bfj de IJssclbrug nabij het Katcrvecr. Het officiële bezoek, dat het vorstelijk paar gisteren en vandaag aan Over ijssel brengt, was begonnen. Langs de drie kilometer lange route naar het centrum van Zwolle stonden talrijke belangstellenden, die van hun blijdschap blijk gaven. Maar de ware geestdrift kwam pas in de binnenstad, toen de stoet op weg was naar de villa van de com missaris der koningin, waar het ko ninklijk echtpaar heeft gelogeerd. Tienduizenden uit de gehele provin cie waren naar Zwolle gekomen om de kleurige stoet, met als felste ac cent de hardrode jasjes der jockeys door de feestelijk versierde straten te zien gaan. Tijdens de rit beierden de klokken van de Peperbus. Later in de middag is het konink lijk echtpaar opnieuw uitgereden voor een grote njtour door Zwolle. Heden voert de tocht door de provin cie Overijssel. 28 October zal prins Bernhard Overijssel opnieuw bezoeken voor een studiereis. Tridny Boj-razzia 's duren voort in onverminderde hevigheid PRAAG. Honderden burgers waren weer in de netten van de politie gevangen toen Dinsdag de dag aanbrak over Praag, zo verneemt United Press van betrouwbare züde. „Gisteren was de ergste dag tot nu toe," zeidc men de verslaggever na een weck van razzia's De slachtoffers waren weer dezelfden: doctoren, advocaten, kleine zakenlieden, vroegere fabrikanten cn eigenaren van huizen. Vele arrestaties werden ditmaal verricht in dc chique voorstad Barandov. De meeste arrestanten werden in allerjjl vervoerd naar werkkampen, waar zjj „een morele, wetenschappelijke en culturele op voeding" zullen krügen. Velen hunner kregen het advies warme kleren en zwaar schoeisel mede te nemen. Op gTond van dc wet is het be- hct lang voorbereide T.B.-plan zit van degenen die naar arbeids kampen worden gezonden, onderhe vig aan confiscatie, en reeds heb ben ploegen van de in blauwe over al geklede arbeidersmilitia de meu bels van menigeen weggehaald. Eventuele verwanten, die in de huizen achterbleven, krijgen de aanzegging dat z,j maar ergens an ders heen moeten gaan. Verantwoordelijke bronnen ont kennen dat de acties gericht z\jn tegen ondergrondse samenzweer, ders. De communisten zijn slechts bezig de resten op te ruimen van de middenklasse, zo wordt gezegd. Dit alles geschiedt op grond van BOSSCHE RECHTBANK: (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH. De Bijzondere Strafkamer van de Arrondissements rechtbank heeft gisteren in dc zaak Leemhuis, Peges, Victor bekend gemaakt, dat men geen termen aanwezig acht een onderzoek in te stel len naar de bekende 12 punten waarover de Raad van Cassatie nader wenst te worden ingelicht. Zoals bekend, is de Officier reeds eerder tot deze conclusie gekomen. Aan de zeer uitvoerige motive ring ontlenen wij het volgende: De rechtbank leidt af (uitgaande van het standpunt, dat de Raad de be doeling had het onderzoek bepaal delijk aan haar op te dragen) dat de Bijzondere Raad van Cassatie op het standpunt staat, dat de straf baarheid van een verdachte, en de zwaarte van de eventueel op te leg gen straf, o.m. afhangt van de om standigheid of andere personen, die gelijksoortige ieiten gepleegd heb ben, niet zijn vervolgd of gestraft. Verder heeft de rechtbank over wogen, dat indien dit oordeel juist ware een strafuitsluitingsgrond zou worden geschapen, die niet in onze strafwet of elders is opgenomen. Deze oude Chinees begon als vloeren- schrobber; toen heette Sb hij Ho. Nadat het schrobben hem een en ander had opgeleverd werd hij Ho Tóeng. Als Ho Toeng heeft hij verstandig verder „geboerd" en verwierf hij zich buitenlandse relaties; dezen kenden hem als Robert Ho Toeng. bij afkorting Bob Toeng. Hij maak te zich verdienstelijk voor officieel Enge land, won in aanzien, geld en macht, zodat hij zich opgenomen zag onder de sir's, net als indertijd Hervexj toegewijd vrouwelijk stelhotel tc Amstcr- Hendrik) Deterding. personeel. dam poseerde de Chi- Als sir Robert Ho Zijn secretaresje nese sir bereidwillig Toeng reist hij thans flinks) heeft meer in- voor onze fotograaf, in West-Europa rond, vloed op hem dan 20 toen de kleine Zij hem ook in Nederland met lijfartsen. In het Am- zulks aanried Die wet bieeft al evenmin een aan knopingspunt. dat het creercn van zo danige uitsluitingsgrond zoji kunnen rechtvaardigen. Het bestaan van zulk een strafuitsluitingsgrond valt met een goede strafwetgeving bezwaarlijk te rijmen, omdat immers, aldus dc recht bank. hét voeren van een daarop ge baseerd \crweer tot ongelimiteerde nadere onderzoeken moet leiden. Met betrekking tot de invloed, die dc on gelijkheid van de berechting zou kun nen hebben op de ..hoe grootheid" der op te leggen a'traf. wordt overwogen, dat bij het vaststellen der straf uitslui tend de consciëntie van de rechter be slist. uiteraard met inachtneming van het door dc strafwet voor het bewezen delict bepaalde minimum en maximum der straf cn zijn plicht tot motivering der opgelegde straf Uit het voorgaande volgt, aldus de rechtbank, dat de hogere rechter dc lagere geen bindende voorschriften kan geven door deze in acht te nemen bij het bepalen der straf, daargelaten nu nog de practlsche onmogelijkheid van de nakoming dier voorschriften, waar nimmer is vast te stellen of inderdaad en zo ja in welke mate met die voor schriften in feite rekening is gehouden De rechtbank oordeelt, dat een gerech telijk vooronderzoek met betrekking tot de bedoelde twaalf punten achterwege kan blijven. Zij kan evenmin termen vinden tot het horen van getuigen dienaangaande Nadat de president mr J. E. Poerink de overwegingen van de rechtbank had voorgelezen, werd de datum waarop de getuigen a décharge kunnen worden gehoord, bepaald op 30 November Mr Reuser een der verdedigers zeide, dat het blijkens het stand punt van de rechtbank verboden is bepaalde getuigen te horen. Bo vendien is het niet toegestaan ver gelijkingen te treffen met soortge lijke gevallen. De verdediging is nu wel in een zeer moeilijke positie komen te verkeren. Na de zitting hebben, naar wij nader vernemen, de verdedigers van de drie verdachten cassatie in gesteld, hetgeen werd toegestaan. (Wij tekenen hierbij aan, dat dit wel eens een langdurige geschiede nis kan worden. Want de Raad van Cassatie zal toch, wanneer de zaak weer terug is, met deze uitspraak van de rechtbank geen genoegen nemen. Ook al heeft de Raad geen opdracht gegeven, doch slechts een wens geuit Waar de rechtbank over „andere personen" spreekt, vinden wij haar uitspraak wel wat Vreemd. Want deze „andere perso nen" zijn meerderen van verdach ten of gelijken in rang, thans nog in dienst). Nee toch.Heus Oostenrijkse regering ontbonden WENEN. De Oostenrijkse rege ring is ontbonden. De federale pre sident dr. Karl Renner heeft kanse lier dr. Leopold Figl, wiens rechtse volkspartij als sterkste uit de ver kiezingen te voorschijn kwam. op dracht gegeven een nieuw kabinet te vormen. Dr. Figl zal daartoe besprekingen voeren met de socialistische leiders teneinde te trachten wederom een coalitie-regering te vormen De Staatscourant bevat een bekendmaking van de directeur van het Rijksbureau voor hout krachtens welke de tot dusverre ten aanzien van iepen- en essen- hout geldende distributie is opge heven. het Tridny Boj plan of het plan van de klasscstrtfd. Op grond van dit plan zouden ln Praag alleen een 10.000 mensen ge arresteerd moeten worden en een totaal van 40.000 in het hele land. De regering heeft voortdurend geweigerd commentaar op de ar- restatieberlchten te leveren en geen krant heeft er ooit een regel over gedrukt. Volgens inlichtingen van com. munistische zijde zullen de razzia's nog vele dagen voortduren. Tot dusverre is er slechts een bericht geweest over arrestanten die naar de uranium mijnen ge stuurd zouden zyn. Bevestiging daarvan is niet te krjjgen. Volgens bevoegde waarnemers z\jn er drie acties tegelijkertijd aan de gang, namelijk: 1. De grote actie tot opruiming van de middenklasse. 2. Een actie om de regeringsbu- reaux en de communistische partij te zuiveren. Door deze actie zyn reeds twee hoge functionarissen van de informatiedienst gearres teerd en zijn tientallen ambtenaren van het ministerie van buitenland se zaken en andere bureaux verwij derd. 3. Een voortgezette campagne te gen de R.K. geestelijkheid. Er zijn nog altijd geen redenen om te geloven dat een minister van Titoisme beschuldigd zou worden of dat een groot politiek proces als dat tegen Rajk in Boedapest op touw gezet zou worden. DE „OSLOFJORD' IN HET DOK. Dc „Oslofjord", het nieu- we vlaggcschip van de Noorse koopvaardijvlootdat bij dc Ne derlandse Dok en Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam werd gebouwd, is bijna voltooid. Het prachtige schipt ligt thans in het „stenen dok", waar dc kiel wordt geschilderd cn de schroef assen worden aangebracht. Een overzicht van 't machtige schip, dat nu nog op het droge ligt. en over enige dagen zün proefvaart gaat maken. Koningin Juliana in wassenbeeldonkabinet SOESTDIJK. Van dc zijde van het secretariaat van H.M. de Ko ningin verzoekt men ons mede te delen, dat in het oorspronkelijke (Reuter) bericht over het plaatsen van de beeltenis van Koningin Ju liana in het wassenbeeldenkabinet van madame Tussaud, ten onrechte is vermeld, dat Hare Majesteit het kroningskleed, dat Zij bij Haar in huldiging droeg, aan dit kabinet heeft afgestaan. Dc japon, die thans de beeltenis van Hare Majesteit in de wassen beeldenverzameling siert, is 'n ont werp voor het statiekleed. Het is van ander materiaal vervaardigd dan het gewaad, dat Hare Majes teit op 6 September in de Nieuwe Kerk te Amsterdam droeg. „Wiener Sangerknaben" werden geranseld Ingrijpen van de politie WINTERSWIJK De politie te Winterswijk heeft een onderzoek ingesteld naar de gedragingen van Peter Lacovich, de 22-jarige diri gent van de Wiener Sangerknaben, die na afloop van de op 4 October te Winterswijk gegeven uitvoering twee koorknapen achter de coulis sen een pak slaag zou hebben toe gediend. Het resultaat van dit on derzoek is geweest, dat tegen de dirigent, die sedert April van dit jaar bij de Sangerknaben is ver bonden, proces-verbaal is opge maakt terzake „vermoedelijke mis handeling". DENVER (V.S.) Door een hevige orkaan die over Colorado heeft gewoed, zijn 24 personen om het leven gekomen. De orkaan heeft bovendien grote materiële schade aangericht. In de V.S. heeft 1 op 4 men sen een auto, in Canada 1 op 8, in WTest-Europa 1 op 25 en in de Sowjet-Unie 1 op 300. De Raad voor Werkloosheids steun in Pennsylvania heeft bepaald, dat meisjes, die hun baantje kwijt zijn geraakt, om dat zij niet in dienst willen blij ven bij werkgevers, die opdringe rig zijn met hun attenties, recht hebben op geldelijke steun tijders hun werkloosheid. Een viool, waarop aan de bin nenzijde zeer duidelijk is te le zen: „Antonius Stradivarius 1705", gevolgd door de letters „A.F.", omringd door een dubbele cirkel met bovenaan een kruis van Malta, is in het Franse stad je Charente ontdekt. Na Januari 1951 zullen er in Rangoon geen riksja's meer rijden, omdat zij de dood van te veel mensen veroorzaken. Het stedelijke bestuur hoopt, dat hierdoor het leven gered zal wor den van vele koelies, die thans op jonge leeftijd sterven als ge volg van het trekken van de klei ne voertuigen, die in het Oosten als taxi dienen. N Massale demonstrati eve vergaderingen in Haagse Dierentuin (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Schrijnend onbillijk noemden de duizenden gepension- neerden, die gisteren in de Dierentuin demonstratieve vergaderingen hielden, de w^jze, waarop zy door de regering behandeld worden. En by deze enkele woorden bleef het niet. Drie sprekers zetten in drie byeen- komsten uiteen, waarin die onbillykheid schuilt. Al de woorden werden behalve door applaus en toejuichingen onderstreept door een resolutie, waarin de regering op enkele wantoestanden werd gewezen. De opkomst van de gepension- neerden was aanmerkelijk groter dan de organisatrices, de Algemene Nederlandse Bond van Gcpension- neerden, de Bond van Gepension- neerden der Nederlandse Spoor, en Tramwegen en de Algemene Mili taire Pensioenbond. hadden ver wacht. Niet één, doch drie vergade ringen waren nodig om allen, die naar de Residentie waren gekomen, gelegenheid te geven mee te demon- streren.Rond vierduizend gepension- neerden, met tientallen autobussen uit alle delen van het land samen gestroomd, luisterden hier naar toe spraken van de heren Groen. Cas- tricum en Klooster, die de drie or ganisaties in de evengenoemde volgorde vertegenwoordigden. Hier werd uitgesproken, wat la ter in een resolutie werd vastge legd: men wilde openlijk uiting ge ven aan de grote teleurstelling en ontevredenheid welke er heerst ten. gevolge van de volstrekt onvol doende behartiging van de mate riële belangen der gepensionneer. den door de regering. Met klem werd de regering ver zocht. de schrijnende onbillijkheden weg te nemen, welke voornamelijk veroorzaakt worden door wat men noemde de ongemotiveerde wanver_ houding tussen de toeslag op de pensioenen en de styging van de le- venskosten. Het grootste deel van de gepensionnecrden ontvangt een tegemoetkoming van ten hoogste 25 procent, terwijl de kosten van le vensonderhoud veel meer gestegen zyn. Daarnaast wordt bij het toeken nen van een toeslag onderscheid gemaakt tussen gepensionneerden van vóór 1 Januari 1947, resp. 1945 en van na die datum. Volgens de sprekers motiveert men dit met de, wat men noemde drogreden, dat zij, die voor genoemde data gepenslon- neerd werden, zich wel zullen heb ben aangepast aan lagere inkom sten. Waardering werd uitgesproken voor de leden der Tweede Kamer, die het amendement Van Sleen steunden, alsmede voor het voorlo pige verslag van de Commissie van Rapporteurs, waardoor de mogelijk heid tot verbetering der pensioen- toeslagen is geopend. Evenwel werd er ook de aandacht op gevestigd, dat de tijdsomstandigheden en prijs, stijgingen inmiddels een hogere toeslag dan die, welke de heer Van Sleen voorstond, nodig maken.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1