Nogmaals: rijwielstalling Bi rkhoven „Alles leugen en laster" zegt Ba lied ux Noteert u even 2 Woensdag 12 October I949 Zondag j.l. was situatie vrij hopeloos Geachte heer Verschuur, laten we onze reactie op Uw ingezonden stuk. dat wü Dinsdag plaatsten, be ginnen met de opmerking, dat we alleen maar een klacht hebben ge uit en daaraan een vraag hebben vastgeknoopt; de vraag namelijk of de accomodatie van de fietsenstal- lin op „Birkhoven" niet verbeterd kon worden. Letterlijk schreven wij het volgende: Een vraag Tenslotte zouden wü graag eens de aandacht willen vestigen op het rare gedoe na afloop van de wed strijden op „Birkhoven" in de fiet senstalling. Daar verdringen zich enkele duizenden mensen om door zegge drie uitgangen de stalling te verlaten. Door die drie uitgangen moeten de mensen ook naar bin nen. zodat kapotte kettingkasten en geschreude broeken, opgelopen in het gedrang, helaas geen zeld zaamheid zijn. Kan er aan die fiet senstalling niet eens iets gedaan worden? Er is dus geen sprake van „kan keren". Zeker, mijnheer Verschuur, er werd Zondagmiddag in en bij die fietsenstalling wèl gekankerd. Niet door ons, want wij hebben ons zwijgend tegen de stroom mensen in, die de fietsenstalling in wilden, naar buiten gewerkt, met als resul taat een scheur in onze kettingkast. U schrijft in Uw ingezonden stuk. dat men na afloop de stalling niet meer van buitenaf mag betreden, doch dat men door het binnenhek dient te komen. Eenrichting-ver keer dus, schrijft U. En, zo gaat U verder, ik mocht enige weken ge leden zelf deze regeling voor de microfoon bekend maken. Dat. geachte heer Verschuur, is inderdaad juist. U heeft dat gedaan en na afloop van de bedoelde wed strijd, H.V.C.Volendam, kwam men niet van buitenaf in de stal ling, omdat agenten van politie er geposteerd waren. Dat was inderdaad enkele weken geleden. Maar de eerste de beste thuiswedstrijd van H.V.C. daarna, was het weer fout. Dat was Zon dag j.l. Na afloop van die wedstrijd drongen de mensen wel degelijk bij honderden tegelijk door de drie nauwe hekken aan de buitenzijde van de stalling en botsten halver wege tegen degenen, die met de fiets aan de hand, van binnen af kwamen. Er waren overigens ook geen agenten van politie, die orde hadden kunnen scheppen. We kunnen U verzekeren, dat er na veertien minuten nog even hard gedrongen werd als na vijf minu ten! We hebben zelfs gezien, dat er mensen waren, die elkander hiel pen om de fiets over het hoge hek te beuren. Dat doet men toch ook niet voor zijn plezier! We hebben ook mensen gezien, die tien minu ten voor het einde van de wedstrijd Ouderavond van school aan de Waalstraat Dinsdagavond werd in de open bare school aan de .Waalstraat een ouderavond gehouden, waarbij als spreekster aanwezig was mejuf frouw Keuter, psychiatrisch soci aal werkster van het Medisch Pae dagogisch Bureau. Deze vertelde op prettige wijze waarom en hoe dit bureau werkt. Naar aanleiding hiervan ontstond een levendige discussie. Vele vragen werden ge steld en beantwoord, wat zeer ver helderend werkte en waaruit bleek, hoe moeilijk het opvoeden van een kind is. Helaas moest de heer J. K. Buitenman als voorzitter van de Oudercommissie bedanken wegens vertrek naar Rotterdam. Voorts be dankten wegens drukke werkzaam heden de heren K. van Eldert, en J. v. d. Kuilen. Voor hen werden benoemd de heren W. L. Wieteler, J Schonewille en W. C. Marrée. Een zeer geslaagde en prettige avond. De niet aanwezige ouders kunnen spijt hebben deze zeer leerzame avond niet te hebben bijgewoond. weggingen en hun fiets onbeheerd in het bos plaatsten, toen teruggin gen naar de wedstrijd en tenslotte hun fiets opzochten en naar huis reden. Dat risico neemt men toch ook al niet voor zijn plezier. Neen, mijnheer Verschuur. U heeft ons niet kunnen overtuigen. U schrijft over het gebeurde na de wedstrijd H.V.C.Volendam op Zondag 25 September. Wij hadden het over H.V.C.Rapiditas op Zon dag 9 October 1.1., twee weken dus, nadat U Uw ongetwijfeld goedbe doelde maatregelen had getroffen. We herhalen dus onze vraag, die gedragen wordt door laten we zeggen 1600 andere fietsers: Kan er aan die fietsenstalling niet eens iets gedaan worden? Inmiddels zijn we er van over tuigd. dat dit kleine verschil van mening alleen maar goede gevolgen kan hebben. Dj. van der ileide zeventig jaar Pionier van de „arme Friese heide" De heer Dj. A. G. van der Heide, oud-godsdienstondcrwijzer der Ned. Herv. Gem. te Amersfoort en thans wonende te Burgwerd hoopt 17 Oct. a.s. zijn 70ste verjaardag te vieren. De jubilaris werd 11 Oct. 1879 geboren te Burum en op 20 Dec. 1908 benoemd tot evangelist te Twijzelerhelde. De heer Van der Heide werd een der pioniers van het werk op „de arme Friese heide". Mede door zjjn arbeid op sociaal terrein, verdwenen de z.g. „plagge- schutten" en werd heel wat bereikt op het gebied der drankbestrijding. In 1911 gaf hij de stoot tot het stichten van een Chr. school, die na twee jaar reeds moest worden uit gebreid. Tevens werd door ztjn toe doen het evangelisatiegebouwtje vervangen door een kerkgebouw. Op 12 Mei 1918 werd de heer Van der Heide ingeleid als godsdienston derwijzer van de Ned. Herv. Ge meente te Amersfoort, welke func tie hij bleef bekleden tot zijn eervol ontslag op 65-jarige leeftijd op 1 Mei 1945. Wijziging verordening huisvuilbelasting Billijker verdeling geeft hoger opbrengst Naar het inzicht van B. en W van Amersfoort behoeft de verordening op de heffing van een huisvuilbelas ting op verschillende punten wijzi ging In de bestaande verordening schuilt het gevaar, dat ingezetenen zich van hun huisvuil anders dan door de reinigingsdienst zullen ont doen. De nieuwe verordening zal de afgifte van huisvuil dringend voor schrijven. Voorts ligt het in de bedoeling, dc in de bestaande verordening opgeno men grens van 125 kadastrale huurwaarde, waar beneden geen huisvuilbelasting wordt geheven, te laten vervallen. Daardoor valt elke gebruiker van een perceel in begin sel in de termen van huisvuilbelas ting te betalen. In artikel 8 zal een regeling worden opgenomen, krach tens welke on- en minvermogenden van de onderhavige heffing vrijge steld kunnen worden. Daarmede is bedoeld de groep van ingezetenen voor wie de schoolgeld-maatstaf minder dan ƒ6bedraagt. Bij de thans door B. en W. voorge stelde regeling is speciaal gestreefd naar een billijker verdeling der las ten over de ingezetenen. Naar raming zal de huisvuilbelas ting bij aanvaarding van het ontwerp een bedrag van rond 55.000.op brengen, bij een totaal van pl.m. 12.200 aanslagen. De tegenwoordige opbrengst bedraagt rond 49.000. bij een totaal van 9.860 aanslagen. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 212 Direct geeft Jan Robertsz bevel de va ten brandewijn over. boord te zetten, want het is onmogelijk bij deze windkracht de la ding opnieuw te stu wen. De matrozen voe ren het bevel met te genzin uit, want zij zou den graag met deze la ding handel gaan drij ven. Doch Jan Robertsz duldt geen tegenspraak en de vaten plonzep in zee. Het lijkt trouwens wel of de wind nu ook afneemt en voor het eerst sedert weken wordt de zee wat kal- 4 o me» Zo gied en zo kwaad als dat gaat her- in het zicht. Wanneer de uitkijk land meldt, waarschijnlijk met kolonisten onderweg naar stelt Jan Robertsz de discipline en na een dag geeft hij tevens het bericht door, dat hij een of zes komt inderdaad het eiland, waar Van zeil heeft waargenomen. Het schip komt spoe- der Decken de Hugenoten heeft achtergelaten, dig naderbij en blijkt een Portugees te zijn, de West. Dan fluit opeens de wind weer door het want en er steekt een nieuwe, hevige storm op. Luchtbrug afgesloten Men deelt ons mede dat de lucht, brug SoestcrwegSmallepad met ingang van morgen, Donderdag 13 October, wegens reparatiewerk zaamheden, voor onbepaalde zal worden afgesloten. tijd Hardhandige bemiddeling Toen op 21 Mei j.l. enige bezoe kers in een café aan de Leusder- weg met elkaar onenigheid hadden over de betaling van de consump tie, mengde de kastelein, de 45- j-rige H. R., zich in het geschil. Hij sloeg nl. een der stamgasten, zekere F. v. d. P. met de vuist in het gelaat, zodat deze bloedig werd verwond. De dokter constateerde bij het slachtoffer een gebroken neusbeen. De kastelein had zich Maandag voor de Utrechtse Politierechter te verantwoorden wegens het toe brengen van zwaar lichamelijk let sel. De Officier van Justitie eiste drie weken gevangenisstraf. De Politierechter vond tien dagen op sluiting voldoende. Verkoop van grond aan dr. Kuyperlaan De Amersfoortse ingezetene de heer Thos. R. Dale, heeft aan B. en W. verzocht voor zich of voor zijn nader te noemen principaal, van de gemeente een perceel bouwterrein te mogen kopen, gelegen aan de Dr Abraham Kuyperlaan, hoek P. J. Troelstralaan. ter oppervlakte van ongeveer 1940 M2. B. en W. stellen de Raad voor de gevraagde grond voor 10.000.te verkopen. Het desbetreffende vast te stellen besluit geeft aan, dat op het terrein hoogstens één dubbel woonhuis ge bouwd mag worden. Voorts zal met deze bouw voor 1 Mei 1950 moeten worden begonnen. Rectificatie In het artikel over het verschei den van dr. J. F. B. van Hasselt zijn enige storende fouten geslopen. Zo staat er o.m. „een zijner laatste ideeën was het herstel van de O.L. Vrouwetoren". Daar had moeten staan „een zijner laatste ideeën was het herstel van de hoektorens op de vernielde balustrade van de O.L. Vrouwetoren". GRAND THEATRE: „The Window", 18 jaar. Dagelijks: 2.30, 6.45 en 9 uur. Donderdag. 13 Oct. aanvang 8.30 uur, V.V.V.-avond met toneel stuk van „De Keitjes". (Ie avondvoorstelling 6.15 uur). CITY THEATER: „Jamaica Inn", 18 jaar. Dagelijks :2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: „Vlie gende Forten". Dagelijks: 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER, SOESTDIJK: „De nieuwe avonturen van Don Juan", 14 jaar. Dagelijks 2.30 en 8 uur. 11 en 12 OCTOBER, Vriendschaps- trein, Smallepad 12.3017.30 uur en 1922 uur. 12 OCTOBER, Amicitia, 2.30 uur, Kindermatinee. 13 OCTOBER, PUEM-keuken, de monstratiemiddag Vrouwen Electriciteitsvereniging. 14 OCTOBER. Amicitia, 20.00 uur, 't Nut, Voordracht Louis Sind- berg. 15 OCTOBER: Amicitia, 20.00 uur VRA-revue van Henk Dries- sen. Markthal: 20.00 uur Wiener Sangerknaben. KAB-gebouw: „De Vrienden kring" met „De reclame-truc". Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur; Uitlening voor kin deren: Woensdag- en Zaterdagmid dag van 2.304.30 uur; Leeszaal dagelijks van 1012.30 en 2-5 uur: bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 710 uur. R.K. Openbare Leeszaal, Wjjers- straat 2. Geopend van 10—1 uur en 2.30—5.45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 u. De boer weer op het kussen Onze lezers herinneren zich onge twijfeld het geval van de landbou wer R. V. te Leusden, die onlangs door een buurman een proces was aangedaan wegens diefstal van een ligstoelkussen, welk misdrijf zou ge pleegd zijn in Mei '45. Welnu, de rechtbank te Utrecht heeft Dinsdag uitspraak gedaan in deze eigenaar dige zaak met de ietwat duistere achtergrond van een burenvete. Het vonnis luidde vryspraak. Intussen heeft de rechtbank wij selijk gezwegen over de penibele vraag aan wie het kussen-in-kwes- tie nu wel zou toebehoren. Er zal weinig anders opzitten, dan het veelomstreden voorwerp terug te geven aan de onrechtvaardig be tichte landbouwer V., by wie het in beslag werd genomen! Ons dagelijks teveel Een autobestuurder, die bij het verlaten van zijn vervoermiddel, niet de nodige veiligheidsmaatre gelen had getroffen, werd geverba liseerd. Op het kruispunt Arnhemseweg VermeerstraatStort ontstond een aanrijding tussen een perso nenauto en een Solex-rijwiel. De berijder van de Solex had geen voorrang verleend. Er ontstond enige materiële schade. Twee motorrijders, die geen rij bewijs konden tonen, gingen op de bon. Een andere motorrijder, die niet in het bezit was van een rij bewijs, een rijvergunning en een belastingkaart werd ook bekeurd. Dc remmen van zijn motor func- tionneerden bovendien niet. Het voertuig werd in beslag genomen. In Zwolle hield de politie giste ren een Eindhovenaar aan, die de dader bleek te zijn van de diefstal van een actetas uit een aan de Utrechtseweg geparkeerde auto. Hij had de tas nog bij zich en werd naar Amersfoort overgebracht. Schillenophaler had een geheime bergplaats De ophaler van schillen en an dere afvalstoffen, zekere M. uit Terschuur. die Maandagmorgen twee maal werd bekeurd, blijkt een goede bekende te zijn bij de politie. De man maakte er een soort sport van om het de politie lastig te maken. M. had geen ver gunning om schillen en andere af valstoffen op te halen, doch on danks herhaalde waarschuwingen deed hij het toch. De opslagplaats was voor de politie onvindbaar. Eindelijk is het de politie gelukt deze te vinden. Zij was er van overtuigd dat M. een opslagplaats in Amersfoort moest hebben en een gisteren ingesteld onderzoek had resultaat. In de Bisschopsweg werd de opslagplaats gevonden. De schillen en afvalstoffen werden in beslag genomen, terwijl M. er bin nenkort wel meer van zal horen. Verhuur klasselokalen Chr. kleuteronderwijs B. en W. stellen de Raad voor te besluiten ingaande 1 Januari 1950 aan de ..Stichting tot oprichting en instandhouding van scholen voor Christelijk voorbereidend lager on derwijs" alhier, te verhuren drie klasselokalen van de zgn. houten Finse school aan de Dollardstraat, tot het tijdstip, waarop deze loka len voor het gewoon lager onder wijs nodig zullen zijn, uiterlijk tot en met 31 Augustus 1950. zulks te gen een huurprijs van 35per maand per lokaal. Burgerlijke Stand Geboren: Nelma Randi, d. v. J. W. G. Schoterman en P. Nieuw- veld; Antonius Johannes en Hen- drikus Martinus, zns. v. M. de Reus en A. C. B. Schepers; Dick, z. v. D. v. Eist en J. G. v. d. Wateren. Getrouwd: M. A. Lamie en R. H. de Jong; G. v. Binnendijk en J. Comprix. Overleden: Paulina Spee, 27 j. geh. m. J. F. de Beuse. KONINKLIJK BEZOEK AAN ZWOLLE. Voor het Sophia Ziekenhuis in Zwolle stonden, toen H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bemhard daar Dinsdag middag tijdens hun rijtoer pas seerden deputaties uit Urk en Staphorst opgesteld. De calèche hield halt en een Urker meisje hood de Vorstin bloemen aan. Transformatorhuis aan Hooglandseweg Om de montagewoningen aan de Hooglandseweg mettertijd van stroom te kunnen voorzien, heeft de PUEM tot B. en W. van Amersfoort een verzoek gericht om grond af te staan voor de bouw van een transfor matorhuisje. B. en W. stellen de Raad voor een terreintje van ongeveer 50 M2 in de onmiddellijke nabijheid van de woningen aan de PUEM te verhuren tegen een jaarlijkse huur- som van 2.50. Korfbal-overzicht Als we de korfbalcompetitie in de derde klasse C aan een beschouwing gaan onderwerpen dan komen we allereerst tot de slotsom, dat zowel in de kopgroep als aan de staart een grote spanning heerst. Zondag werd de grote strijd ge streden tussen de twee koplopers Oosterpark en BEP. De Amsterdam mers. die tot nu toe de beste papie ren hadden, hebben het echter in eigen huis tegen BEP niet verder kunnen brengen dan een 44 gelijk spel zodat de strijd om de bovenste plaats voorlopig weer onbeslist is. Het Zeister Tovers heeft nu de lei ding genomen door een beter doel- gemiddelde en heeft dus een goede vrije dag gehad. DDV heeft het in de plaatselijke derby tegen Fortuna niet tot een overwinning kunnen brengen en leeft nu ver beneden haar stand op dc voorlaatste plaats. Soesterkwartier had Zaterdag een ongelukkige dag door tegen Altius met 22 gelijk te spelen. Hoewel, als we de ranglijst bekij ken, dan is er nog geen onmiddellijk gevaar aanwezig en hebben de Soes- terkwartierders alles nog in eigen hand. Het Hilversumse Altius steeg door het cadeautje een plaats op de rang lijst. Voor volgende week staan de vol gende wedstrijden op het program ma; DDVTovers, BEPFortuna en Soesterkwartier—Oosterpark. Mits er geen verrassende uitslagen worden genoteerd zal er dus waar schijnlijk in de onderstaande stand wel geen verandering komen. Tovers Oosterpark BEP Fortuna Altius DDV Soesterkwartier 4 30—16 24—18 24—21 13—13 15—25 28—27 8—22 ADV II wint overtuigend Voor dc 2e klasse U P D. Bond speel de in Bethel ACD 1 tegen de eveneens Amersfoortse club ADV II. De uitslag luidt: 1 Gvd Scheer-^J C Tap 2—0 2 W van Aarst—G Lambrechts 2—0 3 C Schmidt—F Vink 2—0 4 J VetkampW Schimmel 02 5 H Woertclr—T Effrink 2—0 6 S W Hammink—H JJv Huuksloot 2—0 7 K Buiten—H J G Vogel 2-0 8 J DuystR Hamming 20 9 H Duits1—J van Koolj 20 10 G NieuborgA Vakman 11 17—3 Politie wint met 61 Het elftal van de Amersfoortse politie speelde gisteren tegen de Hermandads uit Zeist. Met de rust stonden onze stadgenoten reeds met 20 voor en na de rust werd deze stand zelfs tot 60 opge veerd. Daarna gelukte het de Zeis- tenarén de eer 'te redden en het verdiende tegenpuntje te scoren. Het einde kwam met 61 PSVA heeft nu drie wedstrijden gespeeld en gewonnen. Doodstraf geëist in Vughtse bunkerdrama 's HERTOGENBOSCH. Dins- dagmorgen diende voor de Bijzon dere Strafkamer van de Arrondisse mentsrechtbank in Den Bosch de aangehouden zaak tegen de Haupt- scharfuehrer Meyerhoff tijdens de bezetting bewaker in het concentra tiekamp Vught. Behalve mishande ling van Nederlr gedetineerden, werd hem ten laste gelegd onmen selijk optreden bij het bunkerdra ma in het Vughtse concentratiekamp in Januari 1944. toen ongeveer 70 vrouwen in een cel werden samen gedrongen, waarvan er tien door verstikking om het leven zijn ge komen. Artisten zouden contractuele verplichtingen niet zijn nagekomen (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. „ln geen enkel opzicht ben ik tegenover myn artisten tekort geschoten", zo verklaart ons Pierre Balledux. de directeur van de stichting Zuid-Nederlands Toneel. „Ik heb mijn mensen steeds eerlijk behandeld. De subsidies, die het Zuid-Nederlands Toneel ontvangt, bedragen vUftlg procent van het exploitatietekort. Hieraan is het dan ook te wijten, dat het Zuid-Nederlands Toneel in Juni en Juli van dit Jaar een moeilijke tyd heeft doorgemaakt. Er Is zodoende een achterstand in de uitbetaling van gs^cs ontstaan, die echter thans geheel is ingelopen. Er is nog nooit een artist geweest In heel Nederland, die van my z(Jn salaris niet heeft gehad. Het rapport, dat de elf ontslagen acteurs en actrices hebben opge steld en rondgestuurd aan allerlei lieden, die met deze kwestie niets te maken hebben, is niets dan leugen en laster." De heer Balledux zegt verder, dat het Zuid-Nederlands Toneel steeds al zijn sociale verplichtingen Is nagekomen, dit ln tegenstelling tot de verklaringen der acteurs, die allen bevestigen, dat et" nooit rentexoarten voor hen zijn bijge houden. dot zij geen ziekenfondscou pons hebben ontvangen, dat zij niet ln het genot zijn gesteld van de kinder bijslagregeling en dat zU met uit zondering van één actrice nooit duurtetoeslag kregen uitgekeerd. ..Overeenkomst was." aldus do heer Balledux. „dat er ondanks de strubbe lingen tot 15 October een godsvrede zou heersen. Geen van beide partijen zou tot enige actie overgaan en onderwijl zou gestreefd worden naar een betere vorm van samenwerking. Deze over eenkomst Is door do acteurs geschon den. ZIJ hebben een volkomen vals rapport opgesteld en her en der ver spreid ZIJ voerden lijdelijk verzet ln allerlei wel aanwijsbare, maar moei lijk bewijsbare vormen. Enkelen hunner werkten zonder mijn toestem ming mee bij de hoorspel-afdeling van de Nederlandse Radio-Unie. En tenslot te hebben zij bewerkt dat een faillisse ment werd aangevraagd. De advocaat van de Stichting achtte het toen Juist, dat alle betrokken spelers op staande voet ontslagen werden, daar zij hun contractuele verplichtingen niet waren nagekomen Op grond van de Stich- tlngsacte heb lk als directeur daartoe het recht, zonder voorafgaand overleg met het Stichtingsbestuur." J>e Stlchtlngsacte van het Zuld-Ned. Toneel vermeldt echter onder artikel 9, dat het afsluiten van contracten met ar tisten door de directie kan geschieden na schriftelijke machtiging van het da gelijks bestuur. Dit Is in het onder havige geval niet geschied Twee dagen na het ontslag informeerde een der be stuursleden bij de voorzitter van het dagelijks bestuur of het juist wa9. dal er elf artisten bij de Stichting ontsla gen waren. Deze voorzitter een Haags geestelijke verklaarde hiervan niets te weien Naar aanleiding van de mededelin gen van de heer Balledux verklaart dc programma-commissaris van de Neder landse Radlo-Unle. dat er hem niets van bekend ls, dat acteurs of actrices van het Zuld-Ned. Toneel zouden hebben meegewerkt aan de hoorspel-afdeling van de Nederlandse Radio-Unie. Van dc zijde der acteurs vernamen wij nog. dat enkede leden van het gezelschap lang voordat er conflicten waren, opgetreden zijn voor een omroepvereniging, echter met volledig medeweten van de heer Balledux. Tijdens het huidige conflict echter is dit nog slechts ln één geval voorgekomen De door de heer Balie- lux gewraakte artisten houden staande, dat zij in geen enkele vorm lijdelijk verzet hebben gepleegd (sommigen hunner heoben zelfs ondanks het feit. dat zU enige maanden geen of te lage gages hadden ontvangen en lenin gen moesten sluiten om het hoofd bo ven water te houden voor de pre mière van het laatste stuk ..De Kardi naal" zich hoge uitgaven getroost om goed gekleed op de planken te kunnen verschijnen) De spelers verklaren ver der. dat een hunner met een schuld eiser over een faillissementsaanvrage heeft gesproken, echter zonder machti ging van de andere spelers en hun ad vocaat. ZU handhaven het door de heer Balledux als lasterlijk en leugenachtig gebrandmerxte rapport, dat volgens hun mededelingen niet her en der verspreid werd. doch uitsluitend toege zonden werd aan die personen en in stellingen, die rechtstreeks bU de artis tieke en financiële exploitatie van het Zuid Nederlands Toneel betrokken zijn. Binnen enkele dagen zal van de - jde van het Stichtingsbestuur een rap port verschUncn dat naar de heer Balledux verklaarde alle beschuldi gingen zal weerleggen. De heer Bal ledux is voornemens. de ontslagen acteurs wegens laster gerechtelUk te Hoge verloving in België BRUSSEL. Aartshertog Karei Louis van Habsburg, zoon van wij len keizer Karei, de laatste keizer van het Oostenrijks-Hongaarse rijk, heeft zich verloofd met prinses Yolande de Ligne, de 26-jarige dochter van de Belgische ambassa deur in India. De familie De Ligne bekleedt een vooraanstaande plaats in de Belgi sche aristocratie. Het engagement is gevierd in het kasteel nabij de Franse grens, dat aan de De Ligne's behoort. Het landgoed is een van de mooiste van Europa: 's Zondags is het open voor het publiek en komen er honderden bezoekers. Het huwelijk zal in Ja nuari voltrokken worden. Groot pension te Schoorl geheel uitgebrand SCHOORL. Dinsdagmiddag is een felle brand uitgebroken in een van de grootste pensions in de ge meente Schoorl, bewoond door de familie J. Ridder De brandweer, die tien minuten na het ontstaan van de brand ter plaatse was kon helaas niets tegen de geweldige vuurzee beginnen, daar het vuur door het met riet bedekte dak uiterst snel om zich heen greep. De brand is ontstaan door een lekkage in een gasstel. De schade wordt geraamd op 40.000.Van de inboedel kon bijna niets worden gered. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor K.L.M. voert nachtretours in DEN HAAG Met ingang van 20 October zal de K.L.M. op haar lijn Amsterdam-Kopenhagen spe ciale goedkope nachtretours instel len. Het speciale nachtretour zal bijna f 74.- goedkoper zijn dan een normaal retourbiljet op dit traject. De goedkope biljetten zullen 23 dagen geldig zijn. Vijfmaal per week wordt 's nachts op dit traject gevlogen. Raadselachtig motorongeval by Hilversum HILVERSUM Toen een bewo ner van de Vaartweg te Hilversum Maandagavond laat naar huis keerde, vond hij op die weg, even buiten de bebouwde kom, twee mannen bewusteloos liggen, die net een motor tegen een boom waren gereden. Hij waarschuwde de politie en de G.G.D., die de slachtoffers naar het Diaconessen- huis lieten overbrengen, waar een van hem de 31-jarige houtbewer ker J. G. Ulrich uit Culemborg, Dinsdag aan de opgelopen verwon dingen is bezweken. De wijze waarop het ongeluk is geschied is nog een raadsel, daar niemand het heeft zien geschieden en het tweede slachtoffer Dinsdag nog steeds buiten kennis was. W ouden berg Groene Kruis besluit tot herbouw Wijkgebouw Het Groene Kruis vergader^ Maandag j.l. in „De Schans", k voorzitter P. A. G. baron v. Heë ckeren van Brandsenbure heet i» aanwezige leden hartelijk welkoa, Inzonderheid de burgemeester va Woudenberg, de heer J. A. Hosst* die voor 't eerst de vergadering v&? 't Groene Kruis bijwoont. Vervol gens leest de secretaris de notulea van de vorige ledenvergadering, Deze worden onveranderd vastgf- steld. Inmiddels is ook Jhr. W. H i{ Beaufort ter vergadering versche nen. Besloten wordt het Wijkgebouv op dezelfde plaats te zetten, way het vorige, dat door de Duitsers l: 1945 met de grond gelijk gemaal werd, gestaan heeft. Die grond is van de familie De Beaufort en ook het gebouw behoorde aan die fami lie. De heer de Beaufort deelt mti, dat de vereniging die grond in nl- tyddurende erfpacht kan krijgen ea dat ook het bedrag, dat aan oorlog-, schade zal worden uitgekeerd, ln <<i kas van het Groene Kruis wordt ge- stort. De voorzitter dankt de fami lie De Beaufort voor deze zeer ge waardeerde medewerking en zegt, dat de aanbesteding nu spoedig zal gehouden worden. Hierby zal vooral rekening worden gehouden met d« belangen van de Woudenbcrgse aar.- nemers. By de rondvraag wordea enkele vragen gesteld over verschil lende onderwerpen het Groene Kruis betreffende. Deze worden door d» voorzitter beantwoord. Hierna slui ting. >oesI Soest Zuid krijgt R.K. school De nodige stappen zijn genomen tot oprichting van een eigen RK. School voor Soest-Zuid. De school zal verrijzen op een ter- rein aan de St. Willebrordusstraat, gelegen tegenover de R-K. Kerk al daar. Men verwacht het nieuwe school- gebouw in de loop van 1951 in ge bruik te kunnen nemen. Ook au het kleuteronderwijs zal de nodigt aandacht worden besteed. SPSV verliest met 50 De Soester politiemannen hebbea Dinsdagmiddag te Utrecht een sma delijke 50 nederlaag geleden tegen hun collega's van Utrecht 2. BDC staat op de tweede plaats De R.K. Voetbalver. „BDC" dit uitkomt in de le klasse B. afd. Utrecht van de KNVB, heeft zich tot de tweede plaats opgewerkt. Wij laten hieronder de stand vol gen: Om vedergewichttitel van Nederland AMSTERDAM. De Rotterdam- mer Jan Maas, de Eindhovenaar Jack Swevels, de Amsterdammer Hannes Schneiders en de Hagenaar Theo Nolten zullen binnenkort in een kleine competitie boksen om de vedergewichttitel voor professionals van Nederland. Deze titel behoorde oorspronkeiyk aan de Rotterdammer Nol Lagrand. De technische commissie van de Nederlandse Boksbond zal over de indeling van de partijen beslissen. Er worden twee halve finales en een finale gebokst. 'onsden Onsympathieke daad van jongelui Jongens van omstreeks 20 jaar oud maakte het dezer dagen een - meisje op de openbare weg te Ha- mersveld zo lastig, dat de politie er aan te pas moest komen. De jongelui (allen inwoners van Ha- mersveld) versperden het meisje de weg en sloten haar geheel per rijwiel in. Het gevolg was dat mej. V. d. H. met fiets en al in een sloot terecht kwam en er onder de mod der weer uitkwam. Haar nieuwe kleren waren totaal bedorven. Te gen de lastige knapen, die allen bekend zijn bij de politie, zal pro ces-verbaal worden opgemaakt. Als de wijn is in de man. Door de politie te Hamersveld moest enkele dagen geleden nog worden opgetreden tegen twee per sonen die onder de invloed van al cohol verkeerden. Bovendien be dreigde één van de twee, de heer A. D., zijn eigen moeder met een mes, zodat zij het huis ontvluchtte. Beide personen werden ingesloten totdat zij weer ontnuchterd waren en er geen gevaar meer viel te vre zen. En Avant B.D.C. H.D.S. Oranje Wit De Toekomst F.A.K. E.M.S. Voorwaarts Odin Fortissimo Woudenberg IJ.F.C. Lezing over inseminatie Op verzoek van het Utrechts Landbouw Genootschap, de Katho lieke en de Christelijke Boeren en Tuinders Bond, zal Donderdag avond a.s. des avonds om half 8 in de Ros Bayart te Hamersveld, door de heer ir. Swierstra, Rijksveeteelt- consulent, een lezing worden ge geven over „Inseminatie". Behalve leden zijn belangstellenden ook welkom. TOCH GEVONDEN Voor de vervulling van zijn mi* litaire dienstplicht in Juli 1946 op de gebruikelijke wijze opgeroepen, trachtte de toenmaals 20-jarirge monteur A. F. alhier zich op grond van (vermeende) bezwaren daar aan te onttrekken. Hij schreef enige dagen voor het vastgestelde tijdstip, een brief aan de militaire autoriteiten, waarin hij zijn bedenkingen uiteenzette. Toen daarop geen antwoord kwam bleef hij rustig thuis. Dat ging aanvankelijk goed, maar in de lente van dit jaar schonken de militaire autoriteiten volop aandacht aan het geval: F. werd gearresteerd en moest 31 da gen in arrestatie doorbrengen. Toen werd hij zonder meer ingelijfd w het corps, waarvoor hij drie jaar geleden werd opgeroepen. Dat neemt niet weg, dat de Justitie nog een appeltje met hem te schillen had. Wegens overtre ding van art. 45 van de Dienst plichtwet moest hij zich Maandag voor de Utrechtse Politierechter verantwoorden, die hem tot twee weken voorwaardelijke gevangenis straf veroordeelde. Stoutenburg Cementdiefstal kwam uit Ten nadele van een grote maat schappij werd door een inwoner uit Eindhoven een partij cement, groot 30 zakken, verduisterd. De man liep tegen de lamp toen hij de ce ment in Stoutenburg trachtte te verkopen. Bij het door de politie ingestelde onderzoek bleek er nog een tweede persoon bij betrokken te zijn. Tegen beide personen, waarvan de eerste V. uit Eindho ven is aangehouden en ingesloten in de Rijkspolitiekazerne te Leus den, zal proces-verbaal worden op gemaakt, terwijl beiden zullen wor den overgebracht naar Utrecht. Burgerlijke Stand 3 t/m 9 October 1949. GEBOORTEN: Hendrlka Alfonsl- na Wilhelmlna, dochter van L. A. V. Hamersveld en van H. W. v. Daat- selaar.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2