DAGBLAD VOOR AMERSFOORT D Meerderheid van 20 stemmen voor wetsontwerp PBO Demobüisatiecentrum in kamp Amersfoort Naar centralisatie van ziekenhuisverpleging Kern van RTC beraad in Kantons defensie stort ineen Huis ter Heide kan versnelde repatriëring niet verwerken Meeste tegenstemmers hadden grondwettige bezwaren V.J Man vermoordde zijn vrouw in Capelle a. d. IJssel Spoedig oprichtiug van coöperatie Amersfoortse roofoverval tot klaarheid gebracht Dader is gegrepen en heeft bekend Wilhelm Pieck beëdigt ziju ja-knikkende regering 9t Jaargang no. 240 Donderdag 13 October 1949 Opgericht door de Stichting ..Het ^arool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. ATT Fl\^f A A T Tl1 F AT TT A T^TTT Tijdens haar bezoek aan Overijsel werd SIlLjLjLjIflsi/llj H/HjIM tlïAl JTj aan H.M. Koningin Juliana door het Zwolse gemeentebestuur 'n reusachtige taart aangeboden, waarop in suiker en marsepein de belangrijkste Zwolse torens en gebouwen waren aangebracht. Een deputatie bracht gisteren de taart naarhet Palcis Soestdiikicaar zij door de secre taresse van HM. ontvangen werd. De prinsesjes waren verrukt over het prachtige werkstuk en het ging Prinses Beatrix wel een beetje aan het hart om het mes er in te zetten. Maar toen dit dan ge beurd was smulden Beatrix en Irene. Margriet en zelfs de kleine Marijke van het kostelijke gebak. Ook de aanwezige Zwollenaren werden natuurlijk niet vergeten. DEN HAAG. Van offi ciële zydc vernemen w(j: „Heden (Woensdag) kwa men de voorzitters en vice- voorzitters der drie delegaties ter R.T.C. bijeen om te beraad slagen over maatregelen, wel ke genomen kunnen worden om de R.T.C. nog deze maand te doen slagen. Dienaangaande werd over verschillende punten overeen stemming bereikt." HONGKONG. De ontbinding van de nationalistische regering in Kanton schrijdt in snel tempo voort Voortdurend daveren vliegtuigen over de stad die de autoriteiten naar het eiland Formosa en de stad Tsjoengking brengen. De militaire bevelhebber schraapt alles wat hy aan defensie heeft by elkaar in een wanhopige poging om ten Noorden van Kanton een linie te vormen die een corridor open kan houden voor terugtrekken in Westelijke richting. De communisten zouden zich op minder dan 50 kilometer van Kan. ton bevinden. Duizenden évacué's uit het be dreigde Kanton trekken Hongkong, de Britse kroonkolonie, binnen. Er is onder meer een schip met 631 vluchtelingen van 30 verschillende nationaliteiten aangekomen. Onder hen bevinden zich velen, die reeds uit Peking, Tientsin en Sjanghai weggetrokken waren. (Eigen bericht) AMERSFOORT. Het Demobilisatiecentrum Huis ter Helde heeft onvoldoende capaciteit om het groter aantal militairen, dat door de versnelde demobilisering uit Indonesic terug wordt verwacht, te ver werken. Dit blijkt uit een mededeling van de directeur voor de demo. bilisatie van dc Koninklijke Landmacht naar aanleiding van het reeds eerder door het Ministerie van Oorlog gepubliceerde schema voor de repatriëring. Thans zal een nieuw demobilisaticccntrum betrokken wor den in het voormalige concentratiekamp aan Laan 1914 te Amersfoort, dat voldoende capaciteit zal hebben om de stroom gedemobiliseerden te verwerken; zelfs houdt men nog enige reserve. Reeds geruime tijd bestonden er (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. - Het heeft gisteren nog heel wat voeten in aarde gehad, voordat het wetsontwerp regelende de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie in kannen en kruiken was. Enige keren moest zelfs de vergade ring geschorst worden, omdat staatssecretaris, commissie van voorbe reiding en Kamervoorzitter de draad der behandeling een beetje kwyt waren. Maar tegen middernacht was het eindelijk, na een dagenlang debat, zover dat de beslissing kon worden genomen. Met 55 tegen 35 stemmen verenigde de Tweede Kamer zich met het wetsontwerp. De K.V.P. en de P.v.d.A. stemden gesloten voor en vonden in de andere lracties alleen steun by de heer Kikkert (C.H.). De heer Stapelkamp (A.R.), voorstander van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, maar niet in staat om voor te stemmen, omdat hy het ontwerp in stryd met de grondwet achtte, had zich tijdens de stemming uit de vergaderzaal verwijderd. Het bezwaar, dat de mogelijkheid van instelling van bedrijfschappen bij algemene maatregel van be stuur in strijd is met artikel 152 van de Grondwet, belette A.R., C.H., V.V.D., de St. Ger. en de heer Wei ter om voor het ontwerp te stem men. De CP N. beschouwde het als een middel tot kneveling der arbei ders. Bepaald Ingrijpende wijzigingen zijn er in het wetsontwerp gisteren niet gebracht en bovendien was de vorige week over de belangrijkste principiële punten de beslissing reeds gevallen. Met name gold dit art. 67, dat de mogelijkheid opent om hoofdbedrijfschappen en be drijfschappen bij algemene maat regel van bestuur in te stellen, dus zonder medewerking van het par. lement. Hierin trokken de K.V.P. en de P.v.d.A. een lijn. hoewel het pro gramma van laatstgenoemde partij instelling van bedrijfschappen bij de wet verlangt. Waarschynlijk heeft het feit, dat de P.v.d.A. zich op dit punt zo meegaand heeft getoond, ertoe medegewerkt, dat zij met steun van de K.V.P. gisteren gele genheid kreeg om in het wetsont werp een aantal verbeteringen te brengen. O.a. werd een amendement van de heer Suurhoff aangenomen, In het zoeklicht AFRIKA Russische propaganda KORT na de definitieve overwin ning van de Russische revolu tie begonnen de leiders in het Krem lin naar het Oosten te kijken. Tschltscherin, de tweede volkscom missaris voor buitenlandse zaken, belegde een koloniaal congres in Moskou, waar hy afgevaardigden uit Azië en Afrika vertelde, dat de Sovjetmacht bereid was hen te steunen in hun strijd voor natio nale zelfstandigheid. Moskou heeft de propaganda on der de bruine en zwarte rassen nimmer stopge zet. Op het ogen blik ontplooit het vooral in Afrika een bijzonder grote activiteit. In de dorpen van de primitiefste volks, stammen zijn portretten van Le nin en Stalin aangetroffen. Over geheel Afrika zijn communistische pamfletten verspreid, waarvan, de inhoud zowel tegen Engeland als tegen de Verenigde Staten is ge richt. Men heeft ze gezien zowel op Goudkust in het westen als in Swa ziland in het zuidoosten. Te Londen binnengekomen berichten spreken van communistische cellen in Ke nya, Oeganda en Tanganyika. Het centrum van heel deze propaganda is Addis Abeba, waar zich een der grootste Sovjet-legaties bevindt. Het doel van deze actie is nog altijd hetzelfde als voorheen. Mos kou droomt van een algehele kolo niale revolutie, die het westen in zijn Achillespees zou treffen. Het voert zijn koloniale propaganda als onderdeel van heel zijn anti-wester se strategie. Of zij succes zal heb ben is niet zozeer afhankelijk van haar intensiteit dan wel van de vraag wat het westen zelf in de toe komst de koloniale volken zal kun nen bieden. Mooi middagweer Weersverwachting tot Vrij dagavond: Tamelijk koude nacht cn och tend en met opnieuw op vele plaatsen mist. Overigens droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Later op de dag echter perioden van zonneschijn en voor de tijd van het jaar ho ge middagtemperaturen. Langs de kust zwakke tot matige zui delijke wind, elders meest zwakke wind. 14 Oct Zrtn op 7 02 onder 17.50; Maan op 21.41, onder 15.02. waardoor ook voor de vertegen woordiging van werkgevers en werknemers in de productschappen het beginsel der pariteit zal gelden. Door aanneming van een amende, ment van de heer Nederhorst wordt de benoeming van voorzitters van hoofdbedrijfschappen en bedrijf schappen onderworpen aan de goedkeuring van de Kroon. Een gewichtig punt was ook de aanwijzing van de regeringsverte genwoordigers in de bedrijfsorgani saties. Volgens het ontwerp was de regering daartoe bevoegd, doch niet verplicht. Dank zij een amendement van de heer Nederhorst is nu de aanwijzing van vertegenwoordigers door de betrokken ministers ver plicht gesteld. Ook wat betreft de stemming ln de gevallen, waarin om byzondere redenen van het be ginsel der pariteit is afgeweken, hebben voorstellen van de zijde der P.v.d.A. gesteund door de K.V.P. verbeteringen van betekenis ge bracht, waardoor het onmogelijk wordt, dat een werkgeversmeer derheid een werknemersminder heid overstemt. Ten overvloede is nog de van de zijde der P.v.d.A. aanbevolen bepaling opgenomen, dat bij stemming over een veror dening deze als niet aangenomen wordt beschouwd, Indien de werk nemers of de werkgevers als groep hebben tegengestemd. Een poging van de heer Korthals (V.V.D.) om de instelling by de wet, die door de aanneming van ar tikel 67 niet verplichtend is dus desgewenst wel mogelijk langs een achterdeurtje weer binnen te halen, mislukte grandioos. Overigens is over de kwestie van strijd met de grondwet het laatste woord nog niet gesproken en de te genstanders van het wetsontwerp in zijn huidige vorm zien reikhal zend uit naar de behandeling in de Eerste Kamer, in de hoop, dat deze de P.B.O. zal verwerpen als strijdig met de grondwet. Intussen, zover zijn we nog niet. De Tweede Ka mer heeft een zwaar karwei ach- ter de rug, doch ze zal nauwelijks tyd hebben om op adem te komen, want reeds op 25 Octöber begint de behandeling van het uiterst belang rijke, maar ook bijzonder ingewik kelde wetsontwerp op de materiële oorlogsschaden. Nobelprijs voor lord Boyd Orr OSLO. Dc Nobelcommissie van het Noorse parlement heeft voor dit jaar de Nobelprijs voor de vrede toegekend aan dc Britse geleerde lord Boyd Orr, die tot voor ander, half jaar directeur-generaal was van' de voedsel- en landbouworgani satie van de Verenigde Naties. De prijs bedraagt ongeveer 105.000 gulden. Lord Boyd Orr is 69 jaar. Nederlands sportvliegtuig neergestort, geen doden NANCY. Een „Piper Cub" sportvliegtuig, gevlogen door de heren Groen en Beek uit Rotterdam is Dinsdag bij Nancy verongelukt. Het toestel was op weg naar Oran (Noord-Afrika) om daar deel te nemen aan een internationale rally. Dc machine is tengevolge van de mist in aanraking gekomen met de toppen van bomen van een bos. Het vliegtuig is vernield, de inzittenden bleven ongedeerd. Herkeuring afgekeurden voor militaire dienst DEN HAAG. Nederlanders, die arts of tandarts zyn, of voor arts of tandarts studeren en als inge schrevene voor de dienstplicht voor 14 Mei 1940. ongeschikt voor dc dienst zyn verklaard en nog geen 45 jaar oud zijn zullen worden op geroepen om zich opnieuw aan een onderzoek omtrent hun geschikt heid voor de dienst te onderwerpen. Aldus een mededeling in de Staats courant van gisteren. Gestapo-leider afgetuigd na rechtszitting GENT. Bij het proces tegen de 48-jarige Joseph Hentzinger, vroe ger hoofd van de Gestapo in het Belgische West-Vlaanderen, is het tot heftige tonelen gekomen. Een vrouwelijke getuige zeide door Hentzinger verhoord te zijn. om haar namen van verzetslieden te doen noemen had hij haar aan de voeten opgehangen. Van de publieke tribune klonk gejoel. De getuige wendde zich tot de president en zeide: „Deze schurk is niet eens waard, dat men hem doodschiet". Een andere getuige wilde hem met een stoel te lijf gaan. Toen Hentzinger onder geleide van zes gendarmes naar buiten werd ge leid verbrak de menigte, die voor het merendeel uit vrouwen bestond het politiecordon. De gendarmes wa ren machteloos en Hentzinger werd overal geslagen. Hij zakte doorzijn knieen een een vrouw trok hem van achteren aan zyn haren. SOUTHAMPTON. Ernest Bevin is Woensdag van zyn verblyf van vijf weken in de V.S. terugge keerd. Op vragen van journalisten antwoordde hy op het ogenblik geen bepaalde mening te nebben over de mogelijkheid van algemene verkiezingen in Engeland in dit na jaar. Ten aanzien van het vredes verdrag met Oostenryk was te New York slechts weinig voortgang ge maakt, aldus zeide Bevin verder. (Eigen bericht) Binnen afzienbare tijd zal een ingrypende en belangryke reorganisatie van de Ziekcnhuisvcrpleging in Centraal Nederland tot stand worden gebracht. Op initiatief van het bestuur van de Stichting Ziekenhuisver- pleging Amersfoort en Omstreken, werd enige tüd geleden getracht te komen tot de vorming van een nieuwe Stichting, die alleen bestaande Stichtingen in het centrum van Nederland zou omvatten. gen is veelal te klein om de risico's te kunnen dekken, terwijl het aan tal voorzieningen, die de Stichtin gen bieden, te gering zijn. De nieu we Coöperatie zal, naar men ver wacht, in totaal ongeveer V/2 mil- lioen zielen omvatten. Het kantoor van de Coöperatie zal waarschijnlijk in Amersfoort worden ondergebracht. plannen bij het Ministerie van Oorlog het Demobilisatiecentrum naar Amersfoort te verplaatsen. Er moesten echter eerst tal van moei lijkheden worden overwonnen. Een half jaar is men reeds bezig met de verbouwing van het voormalige concentratiekamp. De werkzaam heden zijn nu zover gevorderd, dat de directeur voor de demobilisatie verwacht het nieuwe centrum te Amersfoort begin December in ge bruik te kunnen nemen, zo verne men wij. Het voltallige personeel van Huis Ier Heide zal naar Amers foort worden overgeplaatst. De huidige commandant, overste Klomp, zal zijn functie in Amers foort blijven vervullen. De Dienst Identificatie en Ber ging. die enkele gebouwen van het kamp in gebruik heeft, zal daar blijven gehuisvest In Huis ter Heide zullen na December de Luchtstrijdkrachten worden onder gebracht. r Nee toch.Heus Toen te Keulen een vuur werk werd afgestoken zag 't publiek op een gegeven ogen blik tot zijn stomme verbazing een enorm hakenkruis aan dc hemel staan. Volgens een plaat selijk blad was het een oud stuk van voo, de oorlog, dat per on geluk tussen de overige was ge raakt. Volgens een correspondent van Associated Press heeft 'n arbeider in de gemeente Ostero- dc in het Harzgcbergte in drie maanden tijd veertien honden opgegeten. Toen de Johan van Olden- barncvelt. na vertraging door machincde/cct in Cairo aan- kwam, verscheen er een be richt, waarin werd gezegd, dat dc passagiers costly Dutch wi ves and children" waren. B\j het opnemen van het bericht werd een fout gemaakt. Het scheelde maar één letter met de oorspronkelijke tekst, die luidde mostly Dutch wives and chil dren". Menige Nederlandse huisvader zal gedacht hebben, dat het oorspronkelijke bericht niettemin een grote waarheid bevatte. Dr. Scm Pring Poeang Geo uit Siam vertelde op het in ternationale congres van chirur gen te New Orleans, dat de Sia mezen eigenlijk te veel eten maar dat het warme klimaat hen slank houdt. Men is nu in Siam met een grote campagne begonnen om dd mensen te be wegen minder te eten. De 20.000.is er uit In de 508e Staatsloterij tweede klasse, tweede lijst is de f 20.000 gc-vallen op 12338. Hiertoe werden in Amersfoort be sprekingen gevoerd met de bestu ren van alle op het gebied van de Ziekenhuisverpleging werkende verenigingen en stichtingen in het centrum van ons land. Deze be sprekingen heebben tot resultaat gehad, dat nagenoeg alle stichtin gen zich in principe accoord heb ben verklaard met de Amersfoort- se plannen en wensen mede te werken aan de vorming van een Coöperatieve Ziekenhuisverpleging „Centrum Nederland'" Men heeft inmiddels mr. J. A. E Knocke van der Meulen te Amers foort opdracht gegeven de statuten voor de nieuwe Coöperatie te ont werpen, waarna deze ter goedkeu ring aan de besturen van de stich tingen in centraal Nederland zul len worden voorgelegd. De ingrijpende reorganisatie van dc Ziekenhuisverpleging in het Centrum van Nederland, is een ge volg van de uiterst moeilijke posi tie waarin tal van Stichtingen in Centraal Nederland zijn komen te verkeren. De basis van de Stichtin- WINSTON CHURCHILL, de lei der der Conservatieve Partij in Engeland, tijdens de slotrede, die hij op de plaatselijke be- stuursconferentie van de Natio nale Unie der Conservatieven in het Friends House te Londen hield. Dader in Den Haag gearresteerd DEN HAAG. Spoediger dan verwacht, heeft de politie de roof overval in Amersfoort kunnen op helderen. De misdaad is gepleegd door de 28-jarige schilder E. B., die op 22 September ontvluchtte uit het huis van bewaring te Arn- I hem, waar hij verbleef in verband met door hem in Zwolle en Deven ter bedreven diefstallen. Op 11 October om kwart over elf 's avonds werd deze man door twee rechercheurs in een café in de bin nenstad van Den Haag gearres teerd. Bij zijn arrestatie droeg hij een scherp geslepen dolk en in de voering van de binnenzak van zijn colbertjasje werd een courant van 10 October gevonden, waarin op de voorpagina het relaas was ver meld van de gewapende roofover val op de pensionhoudster F. te Amersfoort. In dit bericht stond vermeld, dat deze vrouw was be dreigd met een dolkmes. Deze omstandigheden deden de rechercheurs veronderstellen dat de gearresteerde wel eens de man kon zijn, die de roofoverval had gepleegd. Nadat zij het signalement van de dader van de roofoverval van de politie te Amersfoort had den gekregen, bleek, dat hun ver moeden juist was geweest. Na een streng verhoor bekende de man de dader van bedoelde overval te zijn. De verkregen sie raden had hij ter hand gesteld aan een onbekende, die ze voor hem zou verkopen. Deze man is nog niet gevonden. Het geld. dat B. had buitgemaakt, 100.had hij voor levensonderhoud besteed. Hij is ter beschikking van de politie te Amersfoort gesteld. ROTTERDAM. In een woning aan de Nijverheidsstraat in Capelle aan dc IJssel heeft Woensdagavond omstreeks 9 uur de 29-jarige schip persknecht H. van L. zyn 29-jarige vrouw van het leven beroofd. De dader nam onmiddellijk de vlucht en meldde zich later op dc avond aan het politiebureau Bergsingcl tc Rotterdam, nierna is hy door de rijkspolitie gehaald en in Capelle opgesloten. Dc dader heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Het ge zin heeft twee kinderen, een van twee jaar en een van 7% maand. Wij vernemen, dat van L. in Ca pelle aan de IJssel niet goed stond aangeschreven. Hij moet zelfs als verminderd toerekenbaar worden becshouwd. De verhouding tot zijn vrouw liet, als gevolg hiervan, te wensen over. Van L. heeft zich reeds verscheidene malen hevig opgewon den wanneer hij zijn echtgenote niet thuis vond Dc vrouw was dan op familiebezoek; op haar gedrag was niets aan te merken. Woensdagmiddag kwam van L. te gen vier uur thuis. Zijn vrouw was toen bij zijn ouders en kwam tegen 9cht uur in haar woning. Van L. moet zich over het lange uitblijven van zijn vrouw nogal driftig hebben gemaakt. Tegen 9 uur verzocht hij haar even mee naar boven, naar de slaapkamer, te gaan. De vrouw deed dit volkomen argeloos. In de kamei volgde, zoals Van L. later heeft me degedeeld, een korte ruzie, met het noodlottige gevolg. Het gezin woonde in bij de 70- jarige tante van het slachtoffer, die tijdens de moord thuis was. maar hiervan niets heeft gemerkt. De moordenaar heeft zelfs, voordat hij de woning verliet, nog een praatje gemaakt met zijn zwager, die even eens in de woning was. Toen hij even later was vertrokken, heeft men de vrouw levenloos op bed ge vonden. Pogingen om de dader nog tc pakken te krijgen zijn mislukt. Van L. wist ongehinderd Rotterdam le bereiken, waar hij zich aangaf bij de politic aan de Bergsingel. Hier heeft hij verteld wat er gebeurd was; de man was volkomen rustig. De rijkspolitie heeft reden om aan tc nemen dat hier niet van doodslag maar van moord sprake is. Van L. zal dezer dagen naar Rotterdam worden overgebracht. West Berlijn in verdrukking BERLIJN. De formaliteiten der regeringsvorming in Oost-Bcrlyn werden Woensdag afgesloten, toen president Pieck in zijn residentie, het rococo-paleis Hohenzollern in het centrum van dc Berlynse ar beiderswijk Pankow, de leden der regering had beëcigd. Tevoren had zich in enkele ven het debat over Grotewohls regeringsverklaring afgespeeld. Van elk der partijen trad een spreker naar voren om zijn volle dige instemming met Grotewohls program uit te spreken. Dc enige, die kennelijk tussen de regels van zijn betoog door de eenheidspartij wilde critiseren. was de christelijke afgevaardigde Rohner. ..Mijn partij, de CDU. beschouwt vrijheid van het individu en rechtszekerheid als de voornaamste voorwaarden, die de nieuwe staat te vervullen heeft", zei hy In verband daarmee vroeg hij van de regering ook een „groot moedige amnestie voor economische en politieke delicten". Daarnaast be pleitte Rohner tolerantie, ook in de verhouding tot West-Duitsland. De goedkeuring der regeringsver klaring en de erkenning der rege ring geschiedde met algemene stemmen en toejuichingen. In Berlijn heeft de raad der evan gelische kerken in Duitsland een verklaring gepubliceerd waarin het optreden van twee regeringen in Duitsland een gevolg van de onenig heid tussen de bezetters wordt ge noemd. De raad verwacht van beide regeringen, dat rij alles zullen doen om de staatkundige eenheid van Duitsland te herstellen. De West-Berlijnse leiders, die hebben aangedrongen op aanslui ting van hun stadsdeel bij de fede ratie van Bonn zijn Woensdag door de drie Westelijke commandanten ontvangen. Wat de financiële en economische toestand van West-Berlijn betreft, hebben de commandanten verklaard, dat de urgentie van financiële hulp ten volle wordt erkend. Geallieerde deskundigen hebben enkele dagen geleden gerapporteerd, dat Berlijn dringend ten crediet van meer dan een milliard mark nodig heeft om het kwart millioen werklozen gelei delijk weer aan het werk te kunnen krijgen. Montgomery voldaan over Westerse samenwerking LONDEN. Veldmaarschalk Montgomery, voorzitter van de commissie van stafchefs der West- Europese Unie, heeft in een toe spraak verklaard, dat hy optimis tisch is over de toekomstige samen werking der unie. „Wy hebben opmerkelijke vorde ringen gemaakt, veel meer dan men normaal in vredestijd mogeiyk zou achten, wy hebben resultaten be reikt. die 15 éi 20 jaar geleden on- mogeiyk zouden hebben geschenen op deze internationale basis," zo zeide hij. Nieuwe interimregeling Suriname op komst DEN HAAG Het wetsont werp, dat als vrucht van het her nieuwde overleg met Suriname dezer dagen c«c Tweede Kamer zal bereiken, is reeds bij de Raad van State. In parlementaire kringen wordt verwacht, dat bij de behan deling in de Tweede Kamer geen grote moeilijkheden meer zullen worden ondervonden. Minister Van Schaik zal het wetsontwerp weder om verdedigen, dat de subsidiëring van het bijzonder kweekschoolon- derwijs aan Suriname zal overla ten. HET 850 TON metende peilschip John Biscoe" is gisteren uxt Southampton vertrokken, voor een reis naar de Zuidpool. Be halve dc bemanning bevonden zich aan boord twee vliegtuigen, compleet met drijvers en ski's. Het doel van de reis is het Sto- nington Eiland, waar 11 natuur kundigen zijn geïsoleerd. In het voorjaar heeft het schip ook al een poging gedaan het eiland te bereiken. Deze poging mislukte door het pakijs. Nu zal men trachten de natuurkundigen met een paar tegelijk per vliegtuig van het eiland af te halen. Even voor het vertrek werden de krat ten, waarin de vliegtuigen zich bevinden, aan boord van de „John Biscoe" gehesen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1