'VOORAL VOOR DE VROUW De Waaier en wij door de eeuwen Vrouw kan, meer dan vroeger, zelf over kaar leven beschikken h Figaro drie dagen koning Werkende student vaak ziehzelft een gevaar Nederlandse cultuur in den vreemde Meester Geestelijk conflict- lichamelijk onwel. Kapconcours en bedrijfstentoonstelling in de Haagse Dierentuin Zwierige eenvoud Horstbeeld van Ir A. Plesman onthuld VROUWEN Risico voor studie en gezondheid Culturele attaché,s zijn actief K.L.M. boekte winst in 1948 Vrijdag 14 October 1949 3 Maar de vrijheid smaakt vaak bitter Niet alleen door de oorlogen en niet alleen door haar eigen wil is de vrouw en daarmee haar positie ver anderd. De verandering van de .maatschappij heeft haar de hans gegeven en zelfs gedwongen anders te gaan leven. De molochachtige verslindcapaciteit ran de groeiende industrie heeft haar opgenomen in de ijzeren sleur van drijfriemen en geplaatst in het ener verend rhythme van de machinehallen. De brullende moderne stad heeft haar meegesleurd, weg van het oude leven, zoals al het andere daarvan is weggezogen in de draaikolk waarin onze tijd geboren werd en nog groeiend is. lmwcz. Vroeger was er het gezin, waarin ze als meisje niet alleen plaats, maar ook een functie had. Dat is veranderd want de func tie van het gezin is zelf een andere weg in geslagen. Een honderd jaar tics geleden leverde het gezin één grote gemeenschappelijke arbeids prestatie. Alleen in 't gezin werd gesponnen, geweven, genaaid, versteld, gewassen, brood gebakken en ingemaakt. Dochters en moeders hadden 'daar de handen vol aan, ze hadden een belangrijke en productieve functie, die nogal verschilt van de werkzaamheden van de tegenwoor dige huisvrouw. Tegenwoordig is eigenlijk niemand meer voor zijn levensbehoeften uitsluitend op huis aangewezen. Terwijl vroeger h:t burgergezin dus een soort productiecentrum was. is dit nu niet meer zo. daar al die werkzaamheden door machines, fa brieken. industrieën zijn overge nomen Buitendien moesten veel meisjes aan de slag om de gezins inkomsten te verhogen Grote wa renhuizen. kantoren, fabrieken ga ven hun een kans, die een dubbele bleek te zijn. Want werd vroeger het meisje door haar afhankelijkheid behoed en bewaard door de ouders tot het uitgehuwelijkt kon worden, waarbij stands vooroordelen een dikwijls grotere rol speelden dan de liefde, nu kreeg het de gelegenheid zich onafhankelijk te maken. Doordat veel vrouwen en meisjes economisch zichzelf kunnen zijn en onderhouden, is de dwang zo vlug en zo goed mogelijk uitgehu welijkt te worden goeddeels ver vallen. De oude maatschappij waar- in „standen" 7.0 een muffe rol speel den is op de grens van de nieuwe tijd in elkaar gezakt en kon zich niet houden. Het nieuwe en minder afhankelijke leven maakt het moge lijk, dat vrouwen en meisjes zich de man naar hun inzicht kunnen uit zoeken. Dat is een cardinaal ver schil. In het oude gezin, met zijn produc tieve grondslag en bij boeren is het nog wel zo, is de economische ach tergrond dikwijls het belangrijkst. Het kenmerkendste verschil is dus. dat de vrouw tegenwoordig veel meer zelf over haar leven kan be schikken mplaats van een schakel te zijn in een bepaalde traditie, die instandgehouden moest worden, waratoe zij door haar werk en haar uithuwelijking een middel was. Dit heeft zijn moeilijke zijde. Het leven is er wel vrijer op geworden in de zin van persoonlijker, maar hoeft niet altijd gelukkiger te zijn. Het geluk van de vrijheid smaakt veelal bitter en onderscheidt zich daarin van het oude geluk, dat gevonden werd in de productiviteit van het gezin. In die tijd waren er natuurlijk best ongelukkige huwelijken. Maar tegenwoordig is zoiets tragischer, ingrijpender en gevaarlijker, omdat het sterker op de liefde aankomt in het nieuwe gezin, dat niet zoals vroeger uit economische overwe gingen, maar vooral uit neiging ge sloten wordt. Hier drijft het prac- tisch alleen nog daarop en daarom kan de mislukknig des te tragischer zijn. Toch is er een morele winst, die de nieuwe tijd niet alleen voor de Nd O vrouw heeft gebracht. Als denken dat er nu veel bitterheid en kale ellende is. het vreugdeloos be staan van fabrieksmeisjes, de een zaamheid en het uitgeleverd zijn aan de harteloosheid van de grote stad, kunnen we dat als een niet geringe troost beschouwen. Deze tijd heeft namelijk niet alleen het leven voor de vrouw gevaarlijker en harder gemaakt, maar tegelijkertijd of juist daardoor veiliger, omdat ze zelfstandiger en persoonlijker kon worden. Elke verandering gaat met bitter heid gepaard. Déze was zeker de bit terheid waard. Snijdend wordt het, waar in deze maatschappij de vrouw haar bestemming dreigt mis te lo pen, als ze er naar verlangt die te vervullen. Het leven wordt dan grauw en kil. Juist de vrouwenbe weging is een sterk voorbeeld er van, dat de vrouw ondanks alle ver anderingen vrouw is gebleven, ter wijl de eerste reacties tegen het oude schenen te bewijzen dat zij een an wilde worden. Toch, de perspectieven die ge opend zijn wijzen naar een nieuwe vrouwelijkheid en een nieuwe "ver antwoordelijkheid. die bitterzoet is voor de eenzamen: werk en studie het meest op de voorgrond tre dende kenmerk van de veranderde wereld is de veranderde en toch eeuwig onveranderlijke vrouw. Shirley (Lollipop) Temple gaat echtscheiden HOLLYWOOD. Shirley is voor- nemens van haar man John Agar te scheiden. Haar advocaat George Stahlman zegt, dat hij bezig is de echtscheidingspapieren in orde te maken. Een vriend heeft verklaard, dat Shirley, die 21 jaar is. waarschijnlijk zal zeggen, dat „geestelijke wreed heid" de scheidingsgrond zal zijn. Zij huwde op 19 September 1945 en heeft een dochtertje Linda. Innerlijke conflicten kunnen zich in lichamelijke verschijnselen uiten. Als dit gebeurt kan men er bijna altijd zeker van zijn, dat de storing van het zieleleven zich vrijwel of geheel onbewust af- speelt. Kinderen, die op onver klaarbare wijze plotseling optre dende liichamelijke symptomen ver tonen, die niet uit lichamelijke ziekte zijn af te leiden, gaan mees tal gebukt onder dergelijke con ti icten. Een voorbeeld daarvan is het volgende geval, dat natuurlijk niet klakkeloos met iedere andere er op lijkende zaak vereenzelvigd mag worden. Een van haar man gescheiden moeder had om de één of andere reden aan haar doch tertje verteld, dat vader dood was. Het kind voelde zich ten achter staan bij andere kinderen, die wel een vader hebben. Buitendien hoorde het van kennissen wel eens opmerkingen die er op konden wijzen dat vader niet dood, maar ergens anders was. Nadat het kind de feestelijke intocht in de straat van een uit Indonesië teruggekeer de vader had meegemaakt, werd het ziek door ernstige maagkram pen. Er was geen reden om er een organische oorzaak voor aan te wijzen en de moeder die van mo derne opvoedkunde en zielkunde iets weet, bracht het geval in ver band met de emoties van de dag: „Hej blijde inhalen van een va der." Ze vroeg aan het kind of het soms met iets in haar maag zat. (een uitdrukking die psychologisch een diepe zin heeft zoals hier kan biijken). Het kind vertelde dat het op school niet best ging. Na een lang gesprek met moeder zei het, dat er zulke akelige sommen wa ren, zoals „twee vaders plus vier kinderen" Het vermoeden van de moeder werd hierdoor bevestigd, dat het kind met de herinnering aan en een wens naar de vader, sukkelde. Toen ze dit tegen het kind te berde bracht, reageerde het met een heftige kramp De moe der vertelde het toen, dat ze maag pijn had. omdat ze zich van binnen (geestelijk) met prettig voelde, niet wist waarom en er toen maagpijn van had gemaakt. Dat er wel meer kinderen zonder vader waren. Daarna vertelde ze het aan het kind dat haar man niet dood was en dat ze dus niet meer in de war hoefde te raken, als ze men sen over hem hoorde praten Deze moeder was in staat te zien dat de lichamelijke stoornissen van het kind berustten op stoornissen van de ziel. Veel ouders zien aan deze mogelijkheid voorbij. Mevr. Eleanor Roosevelt, wedu we van wijlen President Roose velt. toont haar kleine verjaar dagstaart in het restaurant van de gedelegeerden ter vergadering van de Verenigde Volken. Mevr. Roosevelt, lid van de Ameri kaanse delegatie, vierde haar vijf en zestigste verjaardag op 11 Oc tober. Later op de dag, toen zij met haar iverk klaar was, bood zij haar familie en enige vrien den een feestmaaltijd aan. Meester, noemt zoontje Kris Kras ser. En wanneer iets hem het schoolgaan verzoet dan is het deze naam. „Als tie dat tegen me zegt, Mam, word ik verschrikkelijk knap," vertelt hij. „Allemaal som men die lk nooit weet, komen zo maar uit m'n hoofd." En dat niet alleen: Meester is voor hem opeens op een voetstuk geklommen. Kilo meters boven z'n Vader en de krant uit „Waarom zeg je toch altijd mees ter," vraag ik. „Waarom geen me neer zoals eerst?" „Omdat meester een meester is." besluit zoontje, „meneer is ieder een." Dat meester niet iedereen is merk ik elke dag. De juffrouw uit de tweede, die eerst geen kwaad kon doen, is enorm uit de gratie. ,.A1 die flauwe versjes," gromt hij. „Ze heeft onssniet eens leren zingen. Meester wel, die doet het met een massa stemmen. Dat lijkt wel de radio. En sterk dat-ie is. In één slag lig jij op de grond." Hij be kijkt me taxerend, ,,'k Denk ook niet dat je harder loont, Mam." Op een dag komt hij geheimzin nig in de keuken. „Wat zou ik nou weten?" glundert hij. „Hoe wat?" „Nou wat zou ik gehoord heb ben?" „Weet ik dat?" „Raad es „Vertel het maar En zoontje: „Ik zal het opschrij ven. Waar is een potlood?" We vinden er één en ook papier. Aandachtig gaat hij ermee aan de keukentafel zitten. Eindelijk is het klaar. En ik lees: „Meneer De Bas (dat is het hoofd van de school) noemt onze meester Jan." (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Drie dagen zullen kam en schaar, parfum en schoonheidspreparaat de Haag se Dierentuin regeren. Drie dagen zal de Dierentuin in het teken staan van Figaro, onder welke naam op 18. 19 en 20 October een nationaal kapconcours en een be drijfstentoonstelling gehouden wordt. Het gebeuren in de Dierentuin, die men als een jaarbeurs voor de koppers kan beschouwen, wordt in samenwerking met de verenigingen van fabrikanten, importeurs en grossiers van cosmetische produc ten, parfumerieën en kappersbeno. digdheden georganiseerd door de Nederlandse Vrije Kappersorgani satie, de Stichting Technische Kap. persclub en de N.E.V.O.K. De „Fi garo" medewerkers (sters) zullen tijdens middag, en avondkapcon- coursen kampen om f 2200.aan geldprijzen plus gouden, zilveren en bronzen medailles. Buiten de kapconcoursen zijn er ook schoonheidsdemonstraties ter wijl in de stands het haarverven in vele schakeringen te zien zal zijn, alsmede het permanenten en haar. golven met de nieuwste machines. Op de tentoonstelling zal veel te zien zijn op het terrein van cosme tische producten, parfumerieën, schoonheids-preparaten en haar- werken. Het hoogtepunt van dit driedaag se kappersfestival is ongetwijfeld de „Show de Paris" op Woensdag middag 19 October. Hier zullen de nieuwste kapsels gedemonstreerd worden, vervaardigd door promi nente coiffeurs uit Nederland. Voor ce haute couture zorgt mevrouw De JongKraan uit Rotterdam, MODE-NOVELLETTE Zwierige eenvoud speelt om deze figuur. Een zwarte blouse of truitje op een rechte zwart wollen rok. Het bewijs dat vlotheid en streng heid elkaar kunnen verrijken, van boven aan de hals simpel en sierlijk afgesloten door een driebubbel snoer. Het korte jasje geeft grandezza aan de be wegingen een omcirkelt, de nauwe zwarte koker van truitje en rok. De revers lopen door tot ze brede, gapende zakken worden. De lijn die ze op deze manier beschrijven loopt, stroomlijnend om de figuur. Door dit alles is het geheel gekleed, maar tegelijk practisch en bekoorlijk.. De strengheid van het zwart wordt op natuurlijke wijze gebro ken, door de nauwsluitendheid van truitje en rok, waardoor de lichaamsvormen soepelheid kunnen geven. Achter op het hoofd hangt, uitdagend los een soort dubbele baret van elegant en ook weer zwart maaksel. Een com positie van licht en donker, waarin het laatste niet versomberend overheerst. voor de fourrures de heer E van Egmond en voer de byoux Backer's Juweliersbedrijf uit Den Haag. Speciaal tijdens deze show zal de Nederlandse ka"pper, die niet in de Gelegenheid is zich persoonliik in het centrum van de mode, Parijs, op de hoogte te stellen van de nieuwe haardracht, kennis kunnen nemen van de coiffure voor het seizoen 19491950. Deze show zal ook aantonen, dat 'kapsel, kleding, schoeisel en juwelen op een har monische wijze kunnen worden sa mengevoegd. De verschillende on derdelen van de shów zijn dan ook speciaal voor deze gelegenheid ge maakt. „Figaro" wordt Dinsdag om half twaalf officieel geopend. Op de laatste avond van het concours, vindt de prijsuitreiking plaats. DEN HAAG. In dc hal van het hoofdkantoor van de K.L.M. te Den Haag is gistermiddag in aanwezig heid van prins Bernhard, de leden van de raad van bestuur cn de raad van commissarissen van de K.L.M. aan dr. A. Plesman een borstbeeld aangeboden. De heer F. H. Fentener v. Vlissin- gen, voorz. van de raad van commis sarissen gewaagde in zijn toespraak van het grote werk, dat dr. Plesman in de afgelopen 30 jaren niet alleen voor de K.L.M. maar voor de lucht vaart in het algemeen cn ons Va derland heeft gedaan. Na zijn toe spraak verzocht hij mevrouw Ples man het doek, dat het borstbeeld omhulde, weg te nemen. Het beeld is een borstbeeld van dr. Plesman, vervaardigd door Marian Gobius. In zijn dankwoord richtte dr. Plesman zich in het bijzonder tot de leden van de raad van commissaris sen cn van de raad van bestuur. Hij dankte hen voor het grote vertrou wen, dat zij in hem gesteld hadden en stelden. Hij gaf de verzekering, dat dit vertrouwen voor hem een aansporing zal zijn om op de inge slagen weg voort te gaan Na de onthulling begaven Prins Romantisch uaas om deze categorie is volkomen misplaatst (Van een eigen verslaggever) AMSTERDAM. In het verleden heeft men het begrip werkstudent nogal eens omgeven met een romantisch waas. En in de jaren toen een enkeling uit sport naast zijn studie een betrekking vervulde, ontbrak die romantiek misschien ook niet. Maar nu het aantal jonge mensen, dat stu deert cn werkt tegelijkertijd, nog steeds toeneemt kan het zijn nut hebben een waarschuwend woord te laten horen. In de studentenmaatschappij beter nog: in de kringen van de universitaire gemeenschappen - wordt het instituut van de werkstudenten gevoeld als een bittere noodzakelijkheid. van de ouders het inkomen dc 4000 niet te boven gaat. Wil men enige voordelen vah deze situatie dan kan men er op wijzen, dat zij de energie stimuleert, zelfstandigheid en geld beheer leert. Daar staan echter vele nadelen tegenover: de studenten moeten hun aandacht èn hun energie verdelen; dit heeft een zekere bc- kroniDenheid in de studie ten gevol ge. Verder worden er colleges ge mist, examens onvoldoende voorbe reid en afgelegd onder psychische .spanningen. Een gevolg is, dat studenten met een beurs. w.o. veelal begaafden, soms maar net door de examens ko men. Het veelal te laag zijn van de stu diebeurzen en het afwezig zijn van een juiste verhouding tussen dc beurzen en wat nodig is voor de studie is dc oorzaak van het ontstaan van het vraagstuk van de werkstu denten in zijn bitterste vorm De or ganisaties voor de arbeidsbemidde ling voor Studenten achten dan ook het ogenblik gekomen om de studen ten cn resp. dc ouders duidelijk te ma ken hoe groot de gevaren zijn. Het is een probleem, dat de universitai re gemeenschap ten zeerste ter harte moet gaan. maar ook allen die voor deze gemeenschap belangstelling hebben, Alle werkzaamheden Prof. dr G. C. Heringa te Amsterdam, die gistermiddag in het Amsterdamse stadhuis de omvang en de consequenties van dit instituut besprak, gaf eerst een omgrenzing van het begrip werkstudent Daar onder dient men de student te ver staan die naast zyn studie een be taalde betrekking moet aanvaarden om in zijn levensonderhoud of in zijn studie te voorzien. Daarnaast is er dan nog een andere categorie, van hen die een bepaald werk verrichten uit sport of om extra-genoegens te kunnen bekostigen. Zij. die werk verrichten omdat dit voor hun levensonderhoud of hun studie noodzakelijk is zij die der halve op de rand van een tekort le ven lopen risico's voor hun ge zondheid of hun studie, in vele ge vallen ook voor beide. De verleiding is er immers om op het eten te be zuinigen en te weinig of soms geheel niet te eten. Het instituut van de werkstudent is zeker geen na-oor- logse instelling in absolute zin, wel in relatief-kwantitatieve zin. Er zijn studenten. die trachten rond te komen van 60.in de maand. De daling van de gemiddelde welstand van de studenten is een ge volg van twee feiten. In de eerste plaats is er de verminderde welstand van de betere gesitueerden, die nog altijd 75van de studenten leverei» en daarnaast is er de verhoogde drang naar intellectuele opleiding vooral in de lagere maatschappelijke kringen. Voor de studie is toch tenminste een uitgave van 1800 of 2000 in 't jaar nodig en dat terwijl van 25% Bernhard cn dc antjere leden van het gezelschap zich naar de cantine. waar de film „30 jaren K.L.M." werd gedraaid, waarna dc thee werd gebruikt. Ramen lappen (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. In het ministerie van Onderwijs. Kunsten c-n Wetenschappen hebben gisteren Nederlandse vertegen woordigers in Engeland, Frankrijk, Amerika en België het een en ander verteld over de culturele activiteit van Nederland in deze landen Het bleek, dat in Engeland en Frankrijk de cultu rele contacten gemakkelijker in dc provincie kunnen worden gelegd dan in dc hoofdsteden. Mej. dr. D E de Jongh heeft op het eind van dit jaar te Manchester een „Nederlandse week" georganiseerd, die al tot 21 dagen is uitgegroeid, Tijdens deze periode zal een expositie worden gehouden van Nederlandse blocm-stillevens en teke ningen uit de zeventiende eeuw. D( openbare leeszaal te Manchester zal modern Nederlands drukwerk tentoon stellen en dc bibliotheek in deze stad oud-Nederlands drukwerk. Voorts zal een tentoonstelling over de Nederlandse wederopbouw worden ingericht De universiteit van Manches ter zal le7.ingen organiseren over de be trekkingen tussen Engeland en Neder land, over het Nederlandse onderwijs en over de kijk van Nederland op het we reldgebeuren Ook In Birmingham be staan plannen voor een dergelijke Ne derlandse demonstratie. Verder verleent mej. de Jongh haar bemiddeling bij de uitwisseling van studenten cn profes soren. In het afgelopen jaar hebben verscheidene toonkuntenaars uit Neder- Charmant verleidingswerktuig, dat vaak een zeer prozaïsch doel had NEEN. de waaier, het sierlijk te hanteren voorwerpje van fijne bouw en frêle lijn, dat eenmaal een gebarentaal kon spreken, die lokte en afweerde, verborg en onthulde naar willekeur, is niet meer van onze. te nuchtere en reële tijd. De moderne vrouw verschijnt desnoods met een sigaret tussen de vingers met roodgelakte nagels op de dansvloer, maar de waaier heeft afgedaan. Toch heeft deze waaier de vrouw begeleid door vele eeuwen onzer cultuurgeschiedenis heen en niemand die zeggen kan of hij niet eens zal weerkeren, want er is geen grilliger heerseres dan de modevorstin en de ervaring heeft ons geleerd en leert ons nog iedere dag dat zij heel graag naar vroegere tijden teruggrijpt, als zij het modebeeld eens anders wil accentueren. Tot in de alleroudste dagen kun nen wij teruggaan, als wij de eer ste sporen van de waaier willen ontdekken. Anacreon en andere Griekse dichters rustten de godin Venus reeds uit met een grote - - - - de eens te wensen overlieten. Of hoe noemt men 't als men leest dat twee voorname heren, de hertog d'Eper- non en de maarschalk de Vitry, op een keer de aartsbisschop Sourdis van Bordeaux een stevig pak slaag verkochten, bij een licht verschil waaier van palmbladeren, en de verkochten, bij een licht verst oude Pharao's in Egypte hebben de van mening; of dat prins Georg< waaier gekend en zich daarmee Ludwig van Hannover zijn gema- koelte laten toewuiven, zoals uit lin aan tafel om haar oren sloeg, vondsten in de Egyptische konings. 1 als haar gedrag hem niet aanstond? graven is gebleken De vouv/waai- I In de dagen dat de groten der ei is waarschijnlijk oor.-pronkelijk aarde er m de letterlijke zin des feeer een beeetje te zuiveren. Een der geliefdste vrouwen van koning Hendrik IV van Frankrijk de eeuwen door bekend gebleven door er volstrekt geen geheim van dat zijn klein spits baardje maakte aangenaam rook en zij in zijn ge- haar koninklijke vriend erg on- zelschap haar waaier broodnodig had! Grote luxe De grote waaierluxe is pas in de 18de eeuw aan de dag getreden. Trouwde een voornaam Frans meis je in die tijd dan was het een hoffe lijke usance om alle op de bruiloft genodigde dames een mooie waaier cadeau te doen. Toen Maria Leczins- ka huwde met Lodelijk XV kreeg zij niet minder dan 35 waaiers ca deau, die een gezamenlijke waarde van meer dan drieduizend franken vertegenwoordigden. En zó zeer was de waaier een dagelijks ge bruikt artikel voor welopgevoede vrouwen dat naar men zegt Charlotte Corday bij haar aanslag op Marat haar waaier geen seconde uit de hand legde! De waaier bleef ook de 19de v„ eeuwse vrouw begeleiden, maar hjj uit Japan afkomstig en men neemt I woords volstrekt geen been in za- was als regel toen niet zo kostbaar land zich ln Londen laten horen. Nederlandse musici krijgen gemakke lijker een engagement voor dc BBC dan voor de concertzaal, daar vele lmprcs- sarlo's huiverig zijn om nieuwelingen in Engeland te Introduceren Wel is cr bij de Engelsen een interesse te constateren voor partituren van moderne Neder landse componisten. De culturele attaché te Parijs, dc heer Robert de Roos. wees op het belang van het Nederlands lectoraat aan dc Sor- bonnen. Te Straatsburg zal een derge lijk lectoraat worden geopend. Grote belangstelling heelt dc tentoon stelling „Kruydcr en zijn tijdgenoten" gevonden, die geëxposeerd werd in Grenoble cn St. Etlennc onder de naam „l'Exprcsslonismo aux Pays Bas". Een geweldig succes was dc Nederlandse bloemententoonstelling ln Maart en ook de expositie van Nederlandse bloemst.il- levens. gehouden ln Straatsburg. Reims, Avignon, Orange en Dyon mocht zich in een grote belangstelling verheugen. Veel bezoekers trok ook dc Jongkind- tentoonstelling in de Orangcrle. Op het ogenblik reist door de provincie een tentoonstelling over de Nederlandse wederopbouw. De heer Slotcmaker de Bruine behar tigt als ambassaderaad te Washington tevens de Nederlandse culturele belan gen in Amerika, Culturele steunpunten zijn de Koningin Wilhelmina leerstoel aan dc Columbia Universiteit te New York. bezet door prof. dr. B Hunnlng- kcr. de leerstoel van prof Marnlx Gij- sen cn dc „Netherlands American Uni versity League". Het best kunnen, wij z.i. Amerika een indruk van onze cul tuur geven door het zenden van schil derijen. zoals thans weer geschiedt door de grote Van Gogh-tentoonstclling. In Brussel behartigt de eerste ambas sadesecretaris, de heer Van den Berk hof van KocKengen de Nederlandse cul turele belangen. Sinds dc bevrijding is er een zeer grote belangstelling voor Nederland ln België te constateren cn speciaal uit het Walenland. Voor de documentatie achtte de heer Van Koc- kengen de film een zeer belangrijke factor Er bestaat op het ogenblik in het Palcis voor Schone Kunsten een cinemathcek waar de films over Neder land worden bewaard De heer Van Kockengen acht het wenselijk, dat er voor Jonge kunstenaars een grotere ge legenheid moet zijn om in de provincie op te treden om daar hun werk te laten zien aan, dat hij via China naar Europa is gekomen. Twee van die vrouw- waaiertjes bevonden zich omstreeks 1570 in dj inventaris van de Tirooi- se aartshertog Ferdinand en gol den toen voor zeer kostbaar. Aan het Engelse hof, ten tijde van ko gen om hun vlees of gevogelte met meer. Goethe betaalde voor het behulp van twee handen af te klui- 1 waaiertje, dat hij in den jare 1800 ven en vervolgens elkaar met de afgekloven botten te bekogelen, gebruikte de elegante vrouw haar v/aaier het allermeest. Gewoon lijk waren deze waaiers zeer sterk ningin Elizabeth belegde menige geparfumeerd en^ boze tongen bc^ edelvrouw een deel van haar aards 1 J~' 1 bezit in waaiers. De koningin zelf liet dertig stuks van de allerduur ste soort na. Sierlijke manieren Het hanteren van de waaier eiste sierlijke manieren, die wel eens tot gemaniëreerdheid uitgroei den Misschien kwamen de dames der 16de en 17de eeuw juist daar toe, omdat de manieren van de heren der schepping toen nogal weren, dat ook dit een maatregel van verweer was jegens de om standigheid, dat de cavaliers der 16de en 17de eeuw op niet zulk bijster goede voet stonden met wa ter en zeep. Men nam als regel niet vaker dan eenmaal per maand schoon ondergoed zelfs koning Karei II van Engeland bezat niet meer dan drie hemden en twee zakdoeken! en het is dus niet ondenkbaar dat de wuivende waai er het zijne heeft moeten bijdra gen om in gezelschap de atmos- zijn Christiane uit Karlsbad mee bracht niet meer dan twee daalders en twee groschen en toen mevrouw Bismarck in 1857 een waaier van haar echtgenoot kreeg, kostte die niet meer dan 10 daalders. Menig maal werd, in de 19de eeuw de waaier ook gebruikt om er handte keningen op te verzamelen. Op een in Wenen gegeven liefdadigheidsbal, waar Johann Strausz speelde, ver kocht men zo'n van handtekeningen voorziene waaier bij opbod. Johan nes Brahms bevond zich onder de gasten en toen men hem vroeg om ook iets op de waaier te schrijven, noteerde hij daarop het voornaamste motief uit de beroemde „Blauwe Donau" wals en schreef daaronder: .Helaas niet van Johannes Brahms Niet alles wat uit Parijs komt is mooi en onpractisch. Dit model is ontstaan uit de behoefte Franse lijn te combineren met eenvou dige toepasselijkheid in het dra gen. De tijd van de al te nauwe rokken waarmee de Parisienne niet op tram of bus kon springen is voorbij. De al te hoge kragen, die altijd maar weer opnieuw schoon gemaakt moesten worden, dc al te enorme revers die onder elke jas gekreukt en rommelig vandaan moesten komen, behoren tot het naaste verleden. Inplaats daarvan heeft Piduet deze kleine revers gecreëerd, die opgevou wen servetjes lijken. Makkelijk in het dragen, accentueren ze de halspartij charmant met een dubbel snoer. Wat voor arbeid verrichten nu de studenten, die naast hun studie ook nog iets willen verdienen. Zij zijn voor alles te vinden. Maar die arbeid die te veel van hun initiatief vraagt is niet geschikt. En volledige betrek kingen komen zeker ook niet in aanmerking. Maar verder is er het werk in oogst- en zeilkampen, admi nistratief werk, assistcnschappen voor wetenschappelijke arbeid, huis houdelijk werk, typewerk, nachtwa ker enz. Tenslotte enkele cijfers: Leiden, dat ook graag arbeidsbemiddeling in Den Haag verleent, heeft in het cur susjaar 1948—1949 in 185 gevallen werkgelegenheid gevonden. Er ston den 57 vrouwelijke en 72 mannelijke studenten ingeschreven, van deze hadden resp. 24 cn 30 over minder dan 80 en slechts 3 boven de 120 in de maand dc beschikking. In Utrecht kwamen ln hetzelfde Jaar aanvragen van 20 meisjes en 80 jon gens binnen. Het aantal werkzoeken den is echter veel groter, omdat de oudere jaars al ingeschreven ston den. Het aantal werkstudenten voor zover zij bij de Commissie voor ar beidsbemiddeling zijn ingeschreven bedroeg ca. 4%. In de hierboven ge noemde periode werden er 35 meest tijdelijke banen aangeboden. Laatste Fokker uit de vaart (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Uit dc cyfers welke de KLM gisteren heeft over gelegd aan de algemene vergade ring van aandeelhouders blijkt, dat de inkomsten van de maatschappij in 1918 in alle sectoren op een na zeer aanzienlijk zijn gestegen. Le verden de lynbedrijven in 1917 ruim 94 millioen aan Inkomsten op. het volgende jaar steeg dit bedrag tot meer dan 141 millioen en slechts de inkomsten van het binnenlandse luchtverkeer liepen een weinig te rug. G2.Ó00 gulden om nauwkeurig te zijn. Doéh Amsterdam-Batavia bracht ruim 17 millioen meer in het laatje, hetgeen uiteraard nauw sa menhing met de opvoering van de dienst van 7 tot 8V2 maal per week. Over de gehele linie genomen steeg de opbrengst van het personen, en bagagevervoer met 39.5 millioen, zijnde 56 van de inkomsten in het voorafgaande jaar. Het goede renvervoer leverde 88 meer op en het postvervoer 9 Door dit alles kon de maatschappij over 1948 een winst boeken van 173.000 gulden, waarvan 51.160 gulden werd uitgetrokken voor uitkering van 4 dividend op cumulatief preferente en prioriteitsaandelen Het is de maatschappij in het boekjaar dus nogal voor de wind gegaan. Bij het scheiden van de markt echter waren de voorteke nen bepaald ongunstig te noemen. Immers in dc laatste twee weken van 1948 kwam de dienst Amster dam-Batavia geheel stil te liggen en maandenlang is zij verder vla Mauritius met zeer grote verliezen geleld. Wat dat betekent mag blij ken uit het feit, dat in 1948 de in komsten van de Batavia-lijn 51 millioen bedroegen, op een totaal van 141 millioen uit het vliegbe drijf. Beschikte de KLM op 1 Januari van 1948 over 74 vliegtuigen aan het eind van hetzelfde jaar waren er 84 ln dienst met nog 7 in be stelling. De laatste Fokker ver dween uit de vloot, en inplaats van de oude nationale producten zijn thans 38 viermotorige en 44 twee- motorige toestellen gekomen, alle van Amerikaanse oorsprong. Alle vliegtuigen waarvan de levensduur nog altyd betrekkelijk kort moet worden geacht. Vyf jaren op zjjn hoogst voor de Lockheeds, de DC6 en de Convairs, vier jaren voor de DC4's. Die korte levensduur houdt de luchtvaartmaatschappijen nog altjjd op weinig economische hoge kosten. De personeelssterkte van de maatschappij steeg in het vorig jaar tot 13.957 man. Ruim 4500 daarvan werkten in het buitenland. De directie heeft echter medege deeld, dat deze sterkte thans lang zamerhand wordt verminderd om dat het personeel beter op het werk ingeschoten raakt en een verminde ring van de sterkte uit economi sche overwegingen dringend Is ge boden.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3