DAGBLAD VOOR AMERSFOORT J Moeilijkheden bij „verloving der Benei ux-landen WEER ERRESp'ododen ~n Explosie in laboratorium van de TH te Delft Onder gevangeniskleren droeg hij overall Praag werpt het V atieaan de handschoen toe Rijke België en arme Nederland zijn het nog niet eens over huwelijksvoorwaarden 99 Eind October RTC gereed Laatste troepen naar Indonesië m GEEN WEER Krachtige wind r Goud is het bos in de najaarszon - Blinde honden herkrijgen hun gezichtsvermogen Val van pond wordt val van sir Stafford Cripps 9e Jaargang, no. 242 Zaterdag 15 October 1949 Opgericht door de Stichting „Het ?arooT - Giro 510330, Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOOR DER. LUXEMBURG. Al zijn sommige bronnen van berichten over het verloop van de Benelux-conferentie alhier ook te somber, wanneer zü spreken van een impasse, toch staat vast. dat de conferentie zich in een moeilijke phase bevindt, door de uiteenlopende economische omstandig heden waarin het dollar.rijke België en het dollar-arme Nederland ver keert. Het is niet uitgesloten, dat de conferentie, die heden zou moeten eindigen ook nog Zondag zal voortduren. De moeilijkheid waarom het gaat is de zogenaamde goudclausule. DEN HAAG. „Besloten irerd, dat op Vrijdag 21 Octo ber a.s. alle commissies en sub commissies van de R.T.C. een gespecificeerd verslag zullen uitbrengen aan de centrale commissie in het licht van het door alle commissies na te stre ven doel om de conferentie op 1 November a.s. te beëindigen". Aldus een communiqué van het secretariaat-generaal der conferentie, dat Vrijdagmid dag na de vergadering van de centrale commissie is uitgege ven. Zie verder pag. 5 (Eigen bericht) DEN HAAG. Naar wij vernemen zullen de laatste troepen van de lichting 1949 I, in de laat ste helft van October naar Indonesië vertrekken. Het is een klein restant van deze eerste halve lichting, dat met één schip kan wor den gezonden. Aangeno men mag worden, dat zij de laatste troepen zullen vormen die nog naar Indo nesië zullen gaan. De twee de helft van de lichting 1949 is eerst kortgeleden onder de wapenen geko men en is de eerste maan den niet voor uitzending gereed. Tegen de tijd dat zij zijn opgeleid heeft de souvereiniteitsoverdracht vrijwel zeker plaats gehad en dan volgt er dus geen uitzending meer. De enkele honderden militairen die nu nog vertrekken zijn de laatste aflossers. Verwacht wordt dat zij uiterlijk binnen veertien maanden al weer op de boot naar het vaderland zitten. Met de aflossing is het naar menselijker berekening nu dus uit. Van eind November af, wanneer du laatste contingent zal zijn aange komen wordt de sterkte in Indonesië slechts verminderd. Dat was de laat ste maanden trouwens reeds het ge val, toen de terugkeer veel sterker was dan de aflossing. Die terugkeer zal nog veel sterker worden nu bui tenlandse schepen zijn ingeschakeld. Op dit ogenblik is die versnelde te rugkeer zelfs reeds begonnen met de afvaart van de Empire Brend, die gisteren naar Nederland is vertrok ken. Franse ambassadeur ontving RTC DEN HAAG. De scheidende Franse ambassadeur, de heer J. Rivière, heeft Vrijdag een receptie aangeboden aan de leden van de Nederlandse. Republikeinse en Fe derale delegaties ter Ronde Ta felconferentie. Aanwezig waren o.m. mr. J. H. van Royen. Mohammed Hatta, sul tan Hamid II. Anak Agung de Agung en de drie leden van de commissie van goede diensten. Eigen bericht) Tl zijn onveranderlijk goed t Hier en daar 'n buitje Weersverwachting tot Zon dagavond: Zwaar bewolkt met opklarin gen en op slechts enkele plaat sen enige lichte regen. Matige, langs de kust af en toe vrij krachtige wind hoofdzakelijk tussen zuid en zuidwest. Over dag iets minder zacht. 16 Oct.: Zon OP 7.06, onder 17.45; Maan op onder 16.05. 17 Oct.: Zon op 7.07. onder 17.43; Maan op 0.26, onder 1624. Zoals wij in dit verband reeds hebben gemeld, verlangen de Bel gische afgevaardigden, dat wan neer Nederland met betrekking tot zijn invoer uit België een be paalde grens overschriidt. de te genwaarde hiervan in goud dan wel in dollars wordt aangezuiverd. Va Nederlandse zijde wordt daar. entegen betoogd, dat de Neder landse goudvoorraad niet kan wor den aangesproken, zonder dat hier. door ernstige economische moei lijkheden zouden ontstaan. Boven dien is men van Nederlandse zijde van oordeel, dat een goudclausule in een overeenkomst tussen part ners van een economische unie niet thuis hoort. Professor Keesing, een van de Nederlandse afgevaardigden, zeidé nog. dat de Nederlandse tegenkan ting tegen de goudclausule het principe van de Benelux unie niet bedreigd. Hij voegde er aan toe: „Het is zeer goed mogelijk, dat gTen totale overeenstemming bij de besprekingen te Luxemburg zal worden bereikt. In dat geval, zal het tempo van het tot stand bren gen van de Benelux-unie vertraagd moeten worden." „Ons verzet tegen de goudclau sule is geen kwestie van econo misch geloof, maar een van onmid dellijk nationaal belang". Neder land wil liever zijn handelsschul den betalen met ponden sterling of enige andere muntsoort, waarover het beschikt. Een ander punt waarover ver schil van mening heerst, is de aan wending in Nederland van de Marshall-hulp. De Belgische afgevaardigden zijn van oordeel, dat Nederland een te groot deel van deze hulp gebruikt voor de uitbreiding van zijn indu strie en zich te weinig gelegen laat liggen aan de vrijmaking van de handel met België door middel van deze Marshall-hulp. Van Neder landse zijde wordt hiertegen aan gevoerd dat Nederland verplicht is op grote schaal te industrialiseren in verband met de snelle groei der bevolking. Met betrekking tot de te voeren landbouwpolitiek zou van Neder landse zijde zijn voorgesteld in het kader van de economische unie een landbouw-egalisatiefonds in te stel len. Hierdoor zou het verschil Ter gelegenheid van de opening der St. Michiel rechtszittingen werd in de Westminster Abdey te Londen een speciale dienst gehouden voor rechters. De rech ters verlaten na de dienst de kerk. prijsniveau in de Nederlandse en Belgische landbouw kunnen wor den overwonnen. Dit riekt de Belgen evenwel te veel naar staatsinmenging en zij tonen zich weinig enthousiast. De commissie voor de waterwe gen houdt zich bezig met het vraagstuk van het verzachten van de nadelige gevolgen, die de deva luatie van de Nederlandse gulden voor de Belgische havens heeft meegebracht. Associated Press verneemt nog, dat bij de Belgisch-Luxemburgse handelsbesprekingen met Groot- Brittannië. die op het ogenblik eveneens in Luxemburg plaats heb ben. evenmin grote vorderingen worden gemaakt. Bij deze bespre kingen doen zich dezelfde finan ciële moeilijkheden voor als op de Benelux-conferentie. Veevoederprijzen stijgen door vrijgeven van de binnenlandse granen DEN HAAG. Het Tweede Ka. merlid Den Hartog heeft minister Mansholt schriftelijke vragen ge steld omtrent de motieven, welke geleid hebben tot: a. het vrijgeven van de binnen landse granen; b. de opheffing van de mengvoederreceptuur; c. het aanvaarden van het systeem van raamvoorschriften Waar vooral het kleinbedrijf het slachtoffer dreigt te worden van deze maatregelen, In verband met de daarop gevolgde stijging van de veevoederprijzen, vraagt hij of de minister bereid is te bevorderen dat voor het distribueren van im portvoeder wederom de mengvoe derreceptuur wordt ingevoerd en maatregelen worden getroffen, waardoor voor dit voeder de ge wenste prijsverhouding worden hersteld, o.a. door de bevoorrading van de fabrikaat In overeenstem ming te brengen met de receptuur? DIT WEEKEINDE Over de Britse eilanden nadert thans een vore van lage luchtdruk die in de loop van Zaterdagmiddag ons land bereikt en hier cn daar lichte regen zal brengen. De lucht- drukverschillen boven de Noordzee zijn thans zeer groot geworden met het gevolg dat in het Noordelijk deel krachtige winden uit Zuide lijke richting waaien. Ook in onze omgeving neemt de windkracht iets toe. Een diepe depressie in de buurt van IJsland heeft ook hier dc bo lometers verder doen dalen. Deze depressie zal echter op grote af stand blijven en alleen maar af en toe krachtige wind veroorzaken. Doodslag eind van ruzie in café AMSTERDAM. Vrijdagavond heeft een vechtpartij in een café in de Warmoesstraat te Amsterdam het noodlottige gevolg gehad, dat de 24-jarige G., van beroep kok, In de buurt beter bekend als „Haagse Appie", de 52-jarige caféhouder R. heeft doodgeslagen. Omstreeks negen uur is de dader, die toen al sterk onder invloed van drank verkeerde, het café binnen gekomen met een vriend met een harmonica. De caféhouder, die geen muziekvergunning heeft, verzocht de gasten niet te spelen, omdat hij j anders moeilijkheden met de politie zou kunnen krijgen. Dit verzoek was de heren niet welgevallig. Na dat er enkele boze woorden waren gevallen pakte de kok hem vast en bewerkte R. dusdanig met zijn vuisten, dat deze vrijwel onmiddel lijk aan de gevolgen overleed. Vrij wel onmiddellijk nadat het ongeluk was gebeurd, kwamen de gewaar schuwde politieagenten het café binnen, maar te laat. Zij konden niet anders doen dan G. arresteren. Het onderzoek duurt nog voort. Vriida'-avond heeft de politie de beschonken dader nog niet kunnen horen. LISSABON. Franco zal 22 Oc tober te Lissabon voor een officieel bezoek aankomen, aldus is officieel in de Portugese hoofdstad bekend gemaakt. Proeven met motor vergen een dode DELFT Th het gebouw voor werktuig- en scheepsbouwkunde der Technische Hogeschool aan de Nieuwe Laan te Delft is Vrijdag middag omstreeks half vijf een zware ontploffing voorgekomen. Hierbij werd ir. H. M. Meier Mattem, werkzaam bij Philips dodelijk gewond. HU overleed spoedig na aankomst in het zieken huis te Delft. Van de drie assistenten, die de proefneming bijwoonden werd de 25-jarige monteur J. van G. uit Dordrecht ernstig aan een arm gewond. Hij :s ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. Een andere technicus kon nadat een hoofdwond in het ziekenhuis was gehecht huiswaarts keren cn de derde kwam er met slechts lichte verwondingen en de schrik af. Toen in het hoge laboratorium- gebouw de ontploffing geschiedde, snelden van alle kanten employe's, opgeschrokken door de dreunende slag toe om hulp fe bieden. Zij troffen bij een uit zijn voegen ge rukte muur tussen versplinterde resten van de box, waarin een luchtmotor proefdraaide, de zwaar en lacht gewonden aan. Met ter plaatse aanwezige verbandmidde len werd eerste hulp geboden. Vervolgens werden de politie en de geneeskundige dienst gewaar schuwd, die snel ter plaatse waren. Voor ir. Meier Mattem mocht hulp niet meer baten. Het parket in Den Haag werd op de hoogte gesteld. De plaats des onheils is direct onder bewaking gesteld. Het stoffelijk overschot van ir. Meier Mattem is door de politie in beslag genomen. Van de zijde der Philipsfabrie- ZO ONTSNAPTE GER RIT DE STOTTERAAR Dichte mist was zijn bondgenoot AMSTERDAM In de dikke mist, die iu de avond van de negende October boven een groot deel van ons land hing. verdween voor de zoveelste maal de „koning der uitbrekers" G. C. Blom, beter bekend als Gerrit de Stotteraar. Gerrit had fanatiek met het hoofd geschud, toen dc procureur-gene raal van het Amsterdamse Ge rechtshof een paar maanden gele den bü de behandeling van een van zijn inbraken opmerkte, dat Gerrit zich toch wel weinig zou storen aan de duur der op te leg gen celstraf. Krokodillentranen stroomden toen over Gcrrits wan gen en deemoedig beloofde bü beterschap. Thans staat vrijwel vast op wel ke wijze Gerrit ditmaal heeft kun nen uitbreken. Zoals wij reeds meldden was Zaterdagavond een aantal gevangenen, onder wie Ger rit, bijeen in de recreatiezaal van de Utrechtse strafgevangenis, waar geschaakt en gedamd werd. Hier heeft Gerrit kans gezien aan de aandacht te ontsnappen, heeft een gesloten deur geopend en is buiten de gevangenis terecht gekomen. Het is namelijk zo, dat de recrea tiezaal buiten de eigenlijke gevan genis ligt, maar binnen de afslui tende ringmuur. Daarop is Gerrit vermoedelijk in een boom geklom men en heeft zich ontdaan van zijn gevangenispakje. Het is wel zeker, dat hij hieronder een overall aan had. In de gevangenis worden deze overalls namelijk voor een firma gemaakt en bij onderzoek is gebleken, dat de laatste tijd vier van deze overalls zijn verdwenen. Een hiervan heeft men terugge vonden in de strozak van een andere gevangene. Het bewakingspersoneel van de gevangenis heeft Gerrit's gevange nispakje later onder de boom terug gevonden. Gerrit heeft daar na, naar alle waarschijnlijkheid, gebruik gemaakt van de ongewoon athletische gaven, waarover hij beschikt. Hij heeft vermoedelijk op een tak van de boom, die niet ver van de ringmuur afstaat, zolang gezwiept tot hij kans zag zichzelf op of over de muur te doen belan den. De mist heeft hem zonder twij fel bij deze operaties goede dien sten bewezen. De recherche is er tot op heden nog niet in ge slaagd Gerrit weder tussen de muren terug te brengen. ken vernemen we dat de ingenieur en enkele assistenten proeven namen met een physisch-techni- sche meetopstelling teneinde ver scheidene verschijnselen ten be hoeve van de hete luchtmotor te onderzoeken. In de komende dagen zal door deskundigen van de tech nische hogeschool en van Philips onder leiding van de justitie een onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing worden ingesteld. Dit onderzoek zal worden bemoeilijkt door het feit, dat de meetappara tuur zwaar beschadigd en gedeel telijk versplinterd is. Men vraagt zich af of het onge luk is te wijten aan een construc tiefout van de meetopstelling of dat men de heteluchtmotor op een te hoog toerental heeft laten draaien. Het was bekend, dat men proeven omtrent de capaciteit van de motor nam. Goud-geel zijn dc bladeren van ie bomen. Goud-geel is dc gloed ran de laatste zonnestralen. Goud wordt het bos. wanneer de dag .'en einde spoedt en kindertjes met hun moeders na schooltijd komen wandelen in dit sprook jes-paradijs. Een gouden bos kan niet an ders dan rijk zijn; rijk door zijn kleurenpracht en rijk door de pro ducten, die moeder Natuur bij de naderende herfst voortbrengt. Er zijn bronskleurige padden stoelen en zonderling gevormde zwammen. Er zijn afgevallen blaadjes, waarvan het bladgroen is vergaan door de regen, zodat slechts het fijne ragwerk van de nerven is overgebleven. Er zijn eikels en hardglimmende kastan jes. En het duurt niet lang meer of de grond zal hier en daar ook bedekt zijn met een laagje drie kante beukenootjes. Nóg schijnt de zon, kort maar warm. Nóg blijven regen en storm uit en ruist slechts een amper hoorbaar zuchtje langs de krui nen der bomen. Nóg is het feest voor de jeugd, die uit de kostbare gaven van het rijke bos haar mandjes voor een schooltentoon- stelling samenstelt. Maar straks is het hiermee gedaan en zal het sprookjesparadijs veranderen in een kaal doods woud. De won derlijke wisseling der seizoenen gaat voort. (Eigen foto).. Twee troepentransportschepen onderweg BATAVIA. Donderdagmorgen is de „Waterman" met ruim 1500 militairen, voornamelijk van de Kon. Landmacht vertrokken Vrij dag vertrok het Britse schip „Em pire Brent" met 900 Nederlandse militairen naar Nederland. AMSTERDAM. Sinds enige maanden worden in een centrum voor dierenonderzoek te Amsterdam honden, wier gezichtsvermogen ge heel of gedeeltelijk is verdwenen, ingespoten met een stof, die tot dus verre onbekend'was. Bij honden, die leden aan glacoom of cataract, heeft deze therapie geleid tot opmcrKe- lijke resultaten. In practisch alle ge vallen is het gezichtsvermogen der dieren geheel teruggekeerd. Nee toch.Heus Salli Salokangas, een 18-jarig Fins meisje, ondervindt grote belangstelling, doordat zij in trancetoestand predicaties houdt in het Hoog-Fins, een taal die zij in normale toestand niet zou kunnen sprekenomdat zij haar niet kent. Een Zweedse schoenmaker, die na een behandeling van zeven weken in een ziekenhuis niet kon genezen van de hik, heeft nu baat gevonden bij het drinken van tien flessen mine raalwater! Mevrouw Fish, een Ameri kaanse, die zich reeds gerui me tijd met de bestudering van dergelijke vraagstukken bezig houdt, heeft aangetoond dat minstens 42 families van vissen geluiden maken. In de broedtijd zegt zij, maken de vissen aan de kust van de Atlantische Oceaan zoveel lawaai, dat geluiden van de schepen erdoor overstemd worden en luisterapparaten nut teloos zijn. De grootste sensatie van de Oostenrij! se verkiezing in Linz was de koorddanser Adolf Hauenzwickel. die zich 53 uur lang 15 meter boven de grond op een touw zonder net eronder in evenwicht hield en per slot zijn stembiljet van daar naar beneden gooide. Het biljet werd opgevangen door een „ambulan te kiescommissie Een Argentijns gerechtshof heeft bepaald, dat Giannella Demarco, een zesjarig Italiaans meisje, 't Argentijnse Sympho nic Orkest op zes gastvoorstel- lingen mag dirigeren in Argen tinië. Hiertegen was bezwaar gemaakt op grond van de be merkingen op de arbeid door kinderen. Kj De stof is vervaardigd door een biochemicus uit Soest, de heer van Leeuwen. In een onderhoud, dat het A.N.P. met hem had, verklaarde hij, dat tot op heden ruim dertig honden deze nieuwe behandeling hebben on dergaan. De heer van Leeuwen verklaarde, dat de lensvertroebelingen bij de nieuwe behandeling vaak reeds na de eerste inspuiting geheel verdwe nen. In andere gevallen bleek een tweede of een derde inspuiting noodzakelijk. Hij is van mening, dat de gene zing van blijvende aard is. Een die renarts, die inspuitingen met het nieuwe middel heeft uitgevoerd, zeide, dat hij aanvankelijk, evenals de meeste zijner collega's, zeer scep tisch tegenover de nieuwe therapie stond. „De practijk heeft echter tot nu toe uitgewezen, dat verbluffende re sultaten het gevolg waren der be handeling", aldus zei deze dierenarts. Hij had deze werkwijze voordien niet mogelijk geacht, doch thans zal hij voortgaan dieren, die aan ge noemde oogziekten lijden, met de nieuwe stof in te spuiten. Of deze behandeling ook doeltref fend is op het menselijk oog staat niet vast. daar nog geen enkel mens met de nieuwe stof is behandeld. De heer van Leeuwen is echter van mening, dat zijn therapie op het menselijk oog een even heilzame uitwerking zal hebben als op net dierlijk oog. Nieuwe kerkwetten aangenomen met algemene stemmen PRAAG. De Tsjcchoslowaaksc door dc communisten beheerste na tionale vergadering heeft Vrijdag met algemene stemmen twee nieuwe wetten aangenomen die dc R.K. kerk aan banden moeten leggen. De regering heeft thans dc macht gekregen: alle kerkelijke benoemin gen van aartsbisschop tot de laagste post tegen tc houden als de candidaat „politiek onaanvaardbaar" is, dc seminaries waar de priesters worden op geleid tc beheren, alle bezittingen en gelden van de kerk tc controleren, boeten en gevangenisstraffen op te leggen aan ongehoorzame priesters cn de godsdienstopvocding tc controleren. „slechts een marionet in de handen der marxistische heersters is". „Katholieke geestelijken en gelo vigen". zo zeide het station, „op dit ogenblik van ernstige beproe ving in uw geloof en uw trouw aan God en de kerk. wordt gij gadege slagen door de gehele katholieke wereld. Blijft sterk, wij zijn met u". Cepicka. de minister van justi tie, deed bij de indiening van het wetsontwerp een scherpe aanval op het rooms-katholieke episcopaat cn het vaticaan. Hij hekelde mgr. Bc- ran. die volgens hem „de rol van martelaar speelt om een kardinaals hoed te verkrijgen". Na te hebben aangekondigd, dat de wet per 1 November aanstaande van kracht zal worden zeide Ce picka nog: „Het zal voor een pries ter moeilijk zijn, aan deze wet ge hoorzaamheid te weigeren." De minister van volksgezondheid, dc gesuspendeerde r.k. geestelijke Plohjar, bracht dank aan de rege ring „namens de priesters, die in het kader van de nieuwe wet zul len werken", er aan toevoegend, dat „de Tsjechoslowaakse priesters geen kapelaans van Franco of van Churchill zijn. doch priesters van het Tsjechoslowaakse volk". Enkele uren nadat het wetsont werp tot overneming van het be heer over de kerk door de Tsje chische regering tot wet verheven was, heeft radio-Vaticaan de benoe ming van een nieuwe bisschop in Tsjechoslowakije bekend gemaakt. Het is mgr. Frantisek Tomasek, professor aan de theologische facul teit te Olomouc. die door de paus is benoemd tot hulpbisschop van mgr. Matocha. aartsbisschop van Olomouc en de op een na hoogste katholieke geestelijke te Tsjecho slowakije. Radio-Vaticaan noemde de aan vaarding van de wet door dc Tsje choslowaakse nationale vergadering een bewijs, dat het parlement Het Bamboe-gordijn WIJ, West-Europese (water-) Chinezen, wij staren tegen een IJzeren Gordijn aan: daarach ter gebeurt veel, waaraan wij geen deel meer hebben, maar dat toch onze koude kleren heel nauw raakt. De echte Chinezen staren, nu ook Kanton bezweken is voor de com munisten, eveneens tegen een gor dijn aan; zij hebben het. om in stijl te blijven, het Bamboe-gordijn ge doopt. En zij wachten, met Ooster se gelatenheid af, hoe zij met hun 457 millioen zielen aan het Azia tisch Sow jet-blok zullen worden vastgesmeed. Maar zij zijn een volk met een zeer ou de beschaving en met meer poli tieke ervarings wijsheid dan welk ander volk ook het vast- zal dus nergens In het zoeklicht gesmeed worden helemaal lukken. De gebruikelijke communistische massa-beïnvloeding der communis ten zal niet voldoende zijn, om de Chinezen te winnen voor de nieu we dictatuur. Zij zullen scherp toe kijken bij het economische verlei dingsspelletje van bieden en over- bieden dat Amerika en Rusland, overal spelen, toekijken, en, mee spelen. De Chinese economie kèn weer op poten gezet worden. Moskou zal het trachten, voor eigen ge bruik Washington zou het kun nen tot eigen en tot wereld-nut. Veel Chinezen koesteren diep wan trouwen tegen Moskou; als dat wantrouwen geholpen wordt door ontgoocheling en teleurstelling, van de zijde van Moskou, eerst dan kan Washington een kans krijgen, mits het rekening houdt met iets on- misbaarders dan Marshall-hulp, e.d„ n.l. met het winnen van eer lijke sympathie en het grondvesten van een oprechte vriendschap. De Aziatische ziel heeft dat nu een maal nodig. En de Europees-Ame rikaanse handelsnorm heeft dat, vroeger vooral, maar al te vaak verwaarloosd, om niet te zeggen: met voeten getreden. iiK sl At t uiiü cfyirps LONDEN. In sommige economische kringen te Londen doet het gerucht de ronde, dat sir Stafford Cripps nog voor het einde van dit jaar als Brits minister van financiën zal aftreden. In dezelfde kringen wordt ver klaard dat, toen de beslissing in zake de devaluatie van het pond moest getroffen worden, sir Staf ford Cripps van zijn collega's de belofte had gekregen, dat zeer spoedig tot nieuwe verkiezingen zou worden overgegaan. Daar die belofte niet wordt ingelost, acht hij het logisch heen te gaan. Anderzijds zijn sommige politie ke kringen, die Labour ongunstig gezind zijn, van mening, dat sir Stafford Cripps ontslag is opgelegd. Volgens deze versie zou Bevin sir Stafford Cripps opvolgen in de lei ding van het ministerie van finan cien en zelf aan buitenlandse za ken vervangen worden door Her- bert Morrison, lord-voorzitter van de ministerraad, of door sir Oliver Franks, de Britse ambassadeur te Washington. Verliezen in Indonesië DEN HAAG De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: K.N.I.: Men Soldt O. Antwo, Soldt Apandi; Men korpl J. Kikis; Amb Soldt K Lapalonga; Amb soldt L.Pat- tiasina, allen afkomstig uit Indo nesië. Kon. Landmacht: Soldt H. de Vries, afkomstig uit Vroomshoop (gem. den Ham). Politiek en vuilnis... PARIJS. De vullnitvaten ble ven heden ongelcdlgd staan in de Parjjse straten doordat de vuilnis mannen besloten hadden gehoor te geven aan de oproep van de C.G.T. tot een langzaam-aan-actle uit pro test tegen de verkiezing van Jules Moch tot minister-president. Wel bezemde men met uiterste zorgvul digheid de straten om te doen uit komen, dat er niet gestaakt werd.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1